Jump to content

Τα πάντα για τις SIM & USIM


Dromeas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη εγω που πηρα καινουργιο κινητο και θελει micro-sim,ενω τωρα εχω την κανονικη sim(αλλα δεν θελω να την χασω,ουτε να την κοψω)τι πρεπει να κανω?παω σε ενα καταστημα wind και τους λεω οτι εχασα την παλια και θελω μια καινουργια micro??(με κοστος 5€ και τον ιδιο αριθμο φυσικα)

Αν το κάνεις έτσι θα ακυρώσουν την χαμένη οπότε δεν μπορείς να την χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οι καινούργιες κάρτες sim που δίνει η wind , είναι multi! Δηλαδή "προ-κομμένες" και στα 3 μεγέθη και απλά βγάζεις αυτή που σου κάνει! ;)

 

Δηλαδη θα παω σε ενα καταστημα μαζι με την παλια μου καρτα και θα τους πω να μου δωσουν μια "multi"??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα παω σε ενα καταστημα μαζι με την παλια μου καρτα και θα τους πω να μου δωσουν μια "multi"??

 

Ναι απλά θα έχει κόστος 5 ευρώ η αλλαγή αυτή.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς εκτός την WIND αν έχει κανείς άλλος Multi Sim Card (Nano,Micro,Stantard)

 

γιατί αν υπάρχει κάτι τέτοιο αντίστοιχο σε COSMOTE με ενδιαφέρει να αλλάξω τις "κομμένες" από μηχάνημα σε κάρτες (πολλαπλές) για κάθε ενδεχόμενο.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα στο κατάστημα εγνατια Θεσσαλονίκη μου εκοψε η κοπελα την καρτα αλλα δεν ειχα μαζι το καινουργιο κινητο οπως το εκοψε το ξανα κουμπονει το εβαλα παλι μεσα στο παλιο και ολα μια χαρα εχω κρατησει αυτο που ειναι κομενο για καθε ενδεχόμενο μεσα στο παλιο για να μην χαθει ουτε λευτα ουτε τιποτα δεν ζητησε.
Link to comment
Share on other sites

Αν η κάρτα sim σου είναι σχετικά καινούρια, τότε θα υπάρχει πρόβλεψη για micro και θα είναι κάπως κομμένη γύρω γύρω. Την αποσπάς από το πλαίσιο και το κρατάς για παν ενδεχόμενο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, αντιμετωπιζω ενα θεμα και οι γνωσεις σας θα μου ηταν χρησιμες. Νομιζω πως ειναι λιγο περιπλοκο θεμα.

Ενω εχω καλο σημα ξαφνικα βγαινω εκτος δικτυου για μερικα δευτερολεπτα (καμμια 30αρια πανω κατω) και μετα επανερχεται. Ειναι σαν να με πεταει το δικτυο εξω.

Εψαξα λιγο στο δικτυο και πιστευω οτι το προβλημα ειναι στο network authorization βασιζομενος σε αυτο:

 

If the problem is on the network side, things are different. Your phone will likely connect to LTE, however it will fail the recurring automatic network authorizations Verizon has in place. This means that every few minutes, following an authorization failure, the network will kick you. The time between failed automatic authorizations seems to be vary between six and twenty minutes. Failed authorizations can also result in a loss of signal due the radios drawing an unusually large amount of power and briefly shutting off, even if the network doesn't kick you. When this happens, your phone will lose all network access (that means LTE/3G/1x), however it will immediately start to re-acquire its signal and you'll be able to connect without issue. These authorizations also often take place when initiating data usage or placing a call. You may fail these authorizations as well, and it's extremely frustrating when this happens. Dialing a number or opening the browser will leave you with no signal for up to thirty seconds.

 

Don't worry, there are no 'permanent' or 'long-term' consequences from failing these authorizations, especially if it's just a problem; be sure to contact Verizon to avoid any potential headaches though. They are meant to keep truly unauthorized devices from using the network. This will appear in your battery stats as a lot of short red lines on the 'Signal' bar below the graph, as well as a very heavy hit to the battery.

 

Μιλαει για δικτυο εξωτερικου βεβαια αλλά τα συμπτωματα που περιγραφει ειναι ακριβως αυτα που εχω κι εγω. Πηρα τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων αλλά δεν βοηθησαν ιδιαιτερα μιας και μου ειπαν τα γνωστα περι σηματος κτλ.

Υπαρχει περιπτωση μια αλλαγη sim να βοηθησει? Η micro sim μου ειναι καπως παλια και ειναι η πρωτη φορα που δουλευει σε τηλεφωνο που υποστηριζει lte (δεν ξερω αν εχει καποια σημασια αυτο μιας και στη wind δεν υπαρχει).

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ :O

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε διαφορετική τοποθεσία. Ίσως να ίναι πρόβλημα πολλων κεραιών στην περιοχή σου και να περνάς από την μία στην άλλη συχνά..
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε διαφορετική τοποθεσία. Ίσως να ίναι πρόβλημα πολλων κεραιών στην περιοχή σου και να περνάς από την μία στην άλλη συχνά..

 

Το εψαξα και δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα. Αν εχω τη συσκευη σε λειτουργια wcdma/gsm βρισκει μια κεραια στην οποια δεν εχω καλο σημα. Αν το εχω σε λειτουργια μονο gsm βρισκει μια αλλη κεραια στην οποια εχω πολυ καλο σημα. Το θεμα ειναι οτι το προβλημα που περιεγραψα συμβαινει και στις 2 περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, το "πρόβλημα" το έχω κι εγώ και πολλοί άλλοι και δεν οφείλεται σε έλλειψη σήματος, ούτε σε δυσλειτουργία της sim. Επειδή το έχω ψάξει και είχα ρωτήσει παλιότερα στο 1231, τα πράγματα έχουν ως εξής:

Συμβαίνει μόνο όταν έχω τη συσκευή μου (Sony M) σε λειτουργία δικτύου "WCDMA (προτιμώμενο)/GSM" και μου είχε κινήσει εξαρχής την περιέργεια. Ξαφνικά το κινητό χάνει τη σύνδεση με το δίκτυο και γυρνάει από 3g δίκτυο σε EDGE ή απλό GSM.

Δεν έχει καμία σχέση με την κάρτα sim, καθώς έχω αλλάξει πολλές και το θέμα συνέχιζε.

Όταν εξασθενεί το 3g σήμα, τότε το κινητό γυρνάει σε gsm (handover). Κατά τη μετατροπή αυτή, κάνει log off από το ένα και login στο άλλο.

Εάν έχω κλειδωμένη τη συσκευή σε "Μόνο GSM" δεν συμβαίνει κανένα πρόβλημα, αλλά τότε τα δεδομένα περιορίζονται στο EDGE ή GPRS, οπότε καταλαβαίνεις ότι το σερφάρισμα γίνεται αργά.

Οπότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, το "πρόβλημα" το έχω κι εγώ και πολλοί άλλοι και δεν οφείλεται σε έλλειψη σήματος, ούτε σε δυσλειτουργία της sim. Επειδή το έχω ψάξει και είχα ρωτήσει παλιότερα στο 1231, τα πράγματα έχουν ως εξής:

Συμβαίνει μόνο όταν έχω τη συσκευή μου (Sony M) σε λειτουργία δικτύου "WCDMA (προτιμώμενο)/GSM" και μου είχε κινήσει εξαρχής την περιέργεια. Ξαφνικά το κινητό χάνει τη σύνδεση με το δίκτυο και γυρνάει από 3g δίκτυο σε EDGE ή απλό GSM.

Δεν έχει καμία σχέση με την κάρτα sim, καθώς έχω αλλάξει πολλές και το θέμα συνέχιζε.

Όταν εξασθενεί το 3g σήμα, τότε το κινητό γυρνάει σε gsm (handover). Κατά τη μετατροπή αυτή, κάνει log off από το ένα και login στο άλλο.

Εάν έχω κλειδωμένη τη συσκευή σε "Μόνο GSM" δεν συμβαίνει κανένα πρόβλημα, αλλά τότε τα δεδομένα περιορίζονται στο EDGE ή GPRS, οπότε καταλαβαίνεις ότι το σερφάρισμα γίνεται αργά.

Οπότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

 

Μα μου το κανει και οταν ειμαι σε λειτουργια "μονο gsm" γι'αυτο ψαχνομαι! Μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων παλι και πετυχα καποιον μαλλον πιο ενημερωμενο. Μου ειπε πως απ'οτι βλεπει στο συστημα η καρτα μου ειναι κομμενη. Με εξεπληξε αυτο γιατι 1) δεν ειχα ιδεα οτι μπορουν να το δουν αυτο και 2) πιστευα οτι δεν ειναι κομμενη η καρτα αν και επειδη την εχω καιρο ισως με απατα η μνημη μου. Επισης μου ειπε οτι πολλες φορες οταν συμβαινουν περιεργα με το σημα φταιει η καρτα αν δεν υπαρχει καποια αλλη βλαβη.

Πηγα σημερα και πηρα μια καινουρια απο αυτες τις multi sim για να μου φυγει το "σκαλωμα" οτι φταιει η sim. Θα το παρακολουθω τωρα και βλεπουμε.

Σας ευχαριστω ολους :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορούμε να κλωνοποιήσουμε την κάρτα σιμ σε περίπτωση που καταστραφεί ή χάσουμε το κινητό να έχουμε δεύτερη με το ίδιο νούμερο;;

δεν εννοώ τις τελευταίες, του 2014

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας κάνω μια ερώτηση, αν και πιστεύω ότι η απάντηση θα είναι αρνητική:

Υπάρχει περίπτωση η ποιότητα της συνομιλίας (της φωνής δηλ.) να επηρεάζεται από την sim που φοράει ένα κινητό;

Πιστεύω πως όχι, αλλά θα ήθελα να πάρω κι άλλες γνώμες επ' αυτού...

Βέβαια δεν εννοώ να είναι παμπάλαια, μιλάω για σύγχρονες sim.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα στο φορουμ γνωριζει κανεις αν υπαρχουν usim καρτες 128κ στην wind εχω παρει ενα meizu m1 note το οποιο απο οτι μου ειπαν στο meizufans φορουμ μετα απο την αναβαθμιση χρειαζεται usim card απο 128κ και πανω για να την αναγνωρισει στην 1η υποδοχη που διαβαζει 4g 3g...οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα gps tracker όπως το παρακάτω, το οποίο όμως δεν υποστηρίζει κάρτες 3G,4G.

http://www.amazon.co.uk/Portable-Fashionable-Waterproof-Tracking-Geo-fence/dp/B00SGXGNC2/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1433260636&sr=8-2&keywords=gps+tracker

 

Υπάρχει η δυνατότητα να ζητήσω από την Wind παλαιότερης τεχνολογίας κάρτα SIM, ώστε να μην έχω πρόβλημα με τον tracker;

Link to comment
Share on other sites

κανονικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά θα συνδέεσαι σε 2G
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε οποιο άτομο δώσουν αυτή την κάρτα σε αντικατάσταση θα πρέπει να ξέρει ότι η κάρτα είναι 4g. και 64k το 64k δεν το λέει επάνω το "τσεκαρα" με το 1231 της wind ο κωδικός της κάρτα θα πρέπει να είναι 893010100xxxxxxxxx

 

http://i62.tinypic.com/2zjkwfm.jpg

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο μια εβδομάδα έκανα φορητότητα απο τη κοσμοτε στη wind. Το 4g θα το εχω αυτόματα ή θα πρέπει να κανω αλλαγή sim?
Link to comment
Share on other sites

Thanks μαν για την ενημέρωση, κλείδωσες σε 4G δίκτυο;

 

 

Ναι!!!! αμεσα

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω βρε παιδιά, που βρίσκουμε στο site της wind πληροφορίες για την αλλαγή κάρτας; Ψάχνω και δεν μπορώ να το βρώ.

Βασικά θέλω να μάθω πόσο κοστίζει για συμβόλαιο και για καρτοκινητό.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω βρε παιδιά, που βρίσκουμε στο site της wind πληροφορίες για την αλλαγή κάρτας; Ψάχνω και δεν μπορώ να το βρώ.

Βασικά θέλω να μάθω πόσο κοστίζει για συμβόλαιο και για καρτοκινητό.

 

5€ με την ταυτότητά σου!

Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ.

Απλά είχα δει κάποια στιγμή μια αναφορά στο site της wind που έλεγε για την αντικατάσταση κάρτας με 4g οτι είναι δωρεάν υπο κάποιες προϋποθέσεις αλλά δεν θυμάμαι τι έλεγε ακριβώς ούτε και μπόρεσα να το ξαναβρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ.

Απλά είχα δει κάποια στιγμή μια αναφορά στο site της wind που έλεγε για την αντικατάσταση κάρτας με 4g οτι είναι δωρεάν υπο κάποιες προϋποθέσεις αλλά δεν θυμάμαι τι έλεγε ακριβώς ούτε και μπόρεσα να το ξαναβρώ.

 

Αυτο ψαχνεις....

 

http://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/4g/

 

Τι χρειάζομαι να έχω 4G δίκτυο;

 

4G Smartphone ή Tablet

 

Η χρήση του 4G δικτύου μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ με 4G Smartphone/Tablet.

Η WIND παρέχει πλήρη γκάμα 4G συσκευών που εμπλουτίζεται συνεχώς.

Πάνω από 50% της γκάμας Smartphone στη WIND είναι 4G

4G SIM Κάρτα

 

Πελάτες Καρτοκινητής / Mobile Broadband με κάρτα: Για ΟΛΟΥΣ τους πελάτες καρτοκινητής ή Mobile Broadband με κάρτα, θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση SIM κάρτας η οποία θα γίνεται χωρίς χρέωση.

 

Πελάτες Συμβολαίου / ΚαρτοΣυνδεσης: Η πλειοψηφία των καρτών SIM υποστηρίζουν το 4G δίκτυο. (όλες οι SIM περίπου από το 2004 και μετά υποστηρίζουν 4G δίκτυο ενώ οι πιο παλιές θα χρειαστούν αντικατάσταση η οποία θα γίνεται με χρέωση).

Πρόγραμμα πελατών συμβολαίου

 

Όλα τα προγράμματα με ενσωματωμένα DATA & όλα τα προγράμματα Mobile Broadband είναι αυτόματα ενεργοποιημένα και δεν χρειάζεται καμία ενέργεια.

Εάν έχεις 4G Smartphone και δεν υπάρχει ένδειξη 4G, ίσως χρειαστεί να κάνεις:

 

Επανεκκίνηση στο κινητό και επιλογή LTE/4G δίκτυο μέσα από τις ρυθμίσεις

Αναβάθμιση λογισμικού (ειδικά σε συσκευές LG και Samsung)

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...