Jump to content

Τα πάντα για τις SIM & USIM


Dromeas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η καινούργια κάρτα που μου έδωσαν χθες έχει καινούργια εγγύηση 3 μηνών ή συνεχίζει η εγγύηση από την παλιά;:worry:

 

Καινουρια εγγυηση 3 μηνων που ξεκιναει απο την στιγμη που την πηρες στα χερια σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τη διαφορά έχει η sim με την usim ?

και τη σημασία έχει το 32k που

έχει πάνω η κάρτα.

 

ΤΡΟΠ: υπάρχει περίπτωση η ίδια η wind να

δίνει πλαστές κάρτες sim/usim ?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για sim, ήθελα να ρωτήσω το εξής:

είχα αγοράσει τον Μάρτιο του 2008 μία κάρτα sim της wind (καρτοκινητό).

Τότε που την αγόρασα είχα κάνει και μια ανανέωση των 10 ευρώ.

Από τότε μέχρι σήμερα (Αύγουστο 2009) δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου την κάρτα αυτή.

 

Υπάρχουν ελπίδες να την αναστήσω ή έχεις blockαριστεί λόγω αχρησίας.

Να φανταστείτε δεν θυμάμαι καν σε τι νούμερο τηλεφώνου αντιστοιχεί αυτή η κάρτα.

Υπάρχει κανένας τρόπος να την σώσω;;;

 

 

ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για sim, ήθελα να ρωτήσω το εξής:

είχα αγοράσει τον Μάρτιο του 2008 μία κάρτα sim της wind (καρτοκινητό).

Τότε που την αγόρασα είχα κάνει και μια ανανέωση των 10 ευρώ.

Από τότε μέχρι σήμερα (Αύγουστο 2009) δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου την κάρτα αυτή.

 

Υπάρχουν ελπίδες να την αναστήσω ή έχεις blockαριστεί λόγω αχρησίας.

Να φανταστείτε δεν θυμάμαι καν σε τι νούμερο τηλεφώνου αντιστοιχεί αυτή η κάρτα.

Υπάρχει κανένας τρόπος να την σώσω;;;

 

 

ευχαριστώ

Η κάρτα λειτουργεί ακόμα.Πρέπει να κάνεις ανανέωση χρόνου ομιλίας γιατί τον επόμενο μήνα η Wind θα στην ακυρώσει.:)

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα λειτουργεί ακόμα.Πρέπει να κάνεις ανανέωση χρόνου ομιλίας γιατί τον επόμενο μήνα η Wind θα στην ακυρώσει.:)

 

Δηλαδή οι κάρτες αυτές ισχύουν για ενάμιση χρόνο αν κατάλαβα σωστά;;

ευχαριστω

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι κάρτες αυτές ισχύουν για ενάμιση χρόνο αν κατάλαβα σωστά;;

ευχαριστω

Οι κάρτες ανανέωσης χρόνου ομιλίας ισχύουν για ένα χρόνο.Μετά το πέρας του χρόνου,η Wind σου δίνει επιπλέον 6 μήνες για να κάνεις ανανέωση.:)

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες ανανέωσης χρόνου ομιλίας ισχύουν για ένα χρόνο.Μετά το πέρας του χρόνου,η Wind σου δίνει επιπλέον 6 μήνες για να κάνεις ανανέωση.:)

 

α ωραία, άρα θα τη σώσω.

Και πώς θα μάθω τον αριθμό του κινητού και το pin;;;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

α ωραία, άρα θα τη σώσω.

Και πώς θα μάθω τον αριθμό του κινητού και το pin;;;

Θα πας σε ένα κατάστημα Wind και θα τους πεις να σου πουν όλους τους κωδικούς (Pin 1,Pin 2, Puk 1,Puk 2).Ο/η υπάλληλος θα σε ρωτήσει πότε έκανες τελευταία φορά ανανέωση και πόσα ευρώ.Μετά θα πάρουν έναν αριθμό και μέσα σε 5-10 λεπτά θα τα ξέρεις όλα.;)

 

Σημ:Μπορεί να χρειαστούν και οι κωδικοί που έχει πάνω η κάρτα sim.:)

Link to comment
Share on other sites

για να το ξεκαθαρίσουμε λίγο.

Εγώ θέλω να μην ακυρωθεί η ΚΑΡΤΑ sim όχι η ΚΑΡΤΑ ανανέωσης χρόνου ομιλίας.

Η κάρτα SIM δεν έχει χρησιμοποιηθεί εδώ και 15 μήνες καθόλου.

Σίγουρα μπορεί να αναστηθεί;;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου γράφει ο johnthegreek είναι γι΄αυτό που ζητάς.

Η sim παραμένει ενεργή 18 μήνες από τη τελευταία ανανέωση (έτσι τουλάχιστον λέει στη σελίδα της εταιρείας) μετά η sim και ο αριθμός χάνεται/διαγράφεται από το σύστημα.

Αν είσαι στους 15 μήνες έχεις περιθώριο να την επαναφέρουν σε κάποιο κατάστημα.

Η κάρτα ανανέωσης ούτως ή άλλως έχει χαθεί ακόμα και αν είχε υπόλοιπο μέσα στους 12 μήνες από την τελευταία ανανέωση το πόσο χάνεται.

Link to comment
Share on other sites

για να το ξεκαθαρίσουμε λίγο.

Εγώ θέλω να μην ακυρωθεί η ΚΑΡΤΑ sim όχι η ΚΑΡΤΑ ανανέωσης χρόνου ομιλίας.

Η κάρτα SIM δεν έχει χρησιμοποιηθεί εδώ και 15 μήνες καθόλου.

Σίγουρα μπορεί να αναστηθεί;;

Η κάρτα ανανέωσης έχει λήξει.Η Wind σου δίνει 6 μήνες για να ανανεώσεις.Αν δεν ανανεώσεις,η κάρτα sim θα ακυρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω 32Κ sim της Wind και σε οποιο νοκια κ να την βαλω δεν εμφανιζει το λογοτυπο της Wind αλλα της Tim?τ μπορει να φταιει?κ αναβαθμιση λογισμικου εχω κανει αλλα τπτ....Πρεπει να την αλλαξω με sim 3G για να εμφανιζει το λογοτυπο?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Εχω 32Κ sim της Wind και σε οποιο νοκια κ να την βαλω δεν εμφανιζει το λογοτυπο της Wind αλλα της Tim?τ μπορει να φταιει?κ αναβαθμιση λογισμικου εχω κανει αλλα τπτ....Πρεπει να την αλλαξω με sim 3G για να εμφανιζει το λογοτυπο?

Φαίνεται ότι έχεις "πλαστή" sim (σύμφωνα με τον "Dromeas") που έχει το λογότυπο της Wind αλλά δείχνει το σήμα της Tim.Μόνο με αντικατάσταση κάρτας μπορείς να πάρεις καινούργια κάρτα sim ώστε να φαίνεται το λογότυπο "Wind GR".

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι έχεις "πλαστή" sim (σύμφωνα με τον "Dromeas") που έχει το λογότυπο της Wind αλλά δείχνει το σήμα της Tim.Μόνο με αντικατάσταση κάρτας μπορείς να πάρεις καινούργια κάρτα sim ώστε να φαίνεται το λογότυπο "Wind GR".

 

Δεν χρειαζεται να ρωτησω οτι θα χρεωθω για την αλλαγη της sim ετσι δεν ειναι?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Θα χρεωθείς 17,59 ευρώ.

 

Ποτε δεν μπορεσα να το καταλαβω αυτο με το λογοτυπο....μια φιλη μου εχει sim εποχης telestet και της εμφανιζει το λογοτπο κανονικα κ αλλοι με πιο νεες sim κ δεν το εμφανιζει....τεσπα

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να ρωτησω οτι θα χρεωθω για την αλλαγη της sim ετσι δεν ειναι?

 

χρεώνονται μόνο τα καρτοκινητά.

Αν έχεις συμβόλαιο, δεν χρεώνεσαι.

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι έχεις "πλαστή" sim (σύμφωνα με τον "Dromeas") που έχει το λογότυπο της Wind αλλά δείχνει το σήμα της Tim.Μόνο με αντικατάσταση κάρτας μπορείς να πάρεις καινούργια κάρτα sim ώστε να φαίνεται το λογότυπο "Wind GR".

 

πως μπορει μια σιμ που την εχεις παρει απο επισημο καταστημα να ειναι πλαστη?υπαρχει εξηγηση γιαυτο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πλαστή είναι σε εισαγωγικά

Μια χαρά είναι η κάρτα

Link to comment
Share on other sites

τη διαφορά έχει η sim με την usim ?

και τη σημασία έχει το 32k που

έχει πάνω η κάρτα.

 

ΤΡΟΠ: υπάρχει περίπτωση η ίδια η wind να

δίνει πλαστές κάρτες sim/usim ?

κάποιος τον καουμπόι ρε παιδιά και να μου

απαντήσει............:lol:

Link to comment
Share on other sites

κάποιος τον καουμπόι ρε παιδιά και να μου

απαντήσει............:lol:

 

η ιδια η wind να δωσει πλαστη καρτα αποκλειεται. για ποιο λογο να το κανει και τι εχει να κερδισει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα πλαστών καρτών από την Wind.

Ο τρόπος που εμφανίζεται το όνομα του δικτύου στην οθόνη του κινητού σας είναι ο εξής:

 

Κάθε δίκτυο, εκπέμπει 2 αριθμούς που το ορίζουν μοναδικά στον κόσμο. Αυτοί είναι το CC (Country Code) και το NC (network code).

Για την Ελλάδα τα νούμερα είναι γνωστά, τα παραθέω για λόγους επανάληψης:

202 01 -> Cosmote

202 05 -> Vodafone

202 09 -> Q Telecom

202 10 -> Wind

 

Το όνομα του δικτύου _ΔΕΝ_ λαμβάνεται από GSM (αν και υπάρχει τρόπος να γίνει update από GPRS όταν το κινητό κάνει attach).

 

Το κινητό λοιπόν, όταν κάνει login σε κάποιο δίκτυο, κοιτάει μια εσωτερική λίστα με κωδικούς/ονομασίες και εμφανίζει το αντίστοιχο όνομα στην οθόνη του.

 

Τα δίκτυα, μπορούν να αλλάξουν το όνομα τους, αποθηκεύοντας στην κάρτα SIM ένα νέο όνομα για τον κωδικό τους. Το κάθε τηλέφωνο είναι υποχρεωμένο να δείξει το όνομα που είναι τυχόν αποθηκευμένο στην κάρτα πριν ψάξει αυτά που ξέρει.

 

Από τότε που άρχισε το πανηγύρι των μετονομασιών της Telestet, οι κάρτες της εταιρείας διαδοχικά είχαν αποθηκευμένα στην κάρτα τα ονόματα "TIM", "TIM GR", "WIND GR".

 

Εάν κάποιος λοιπόν έχει κάρτα από εποχής Telestet, το τηλέφωνο δείχνει ότι ξέρει από μόνο του, μιας και δεν έχει κάτι η καρτα να του πει.

 

Από εκεί και πέρα του δείχνει ανάλογα το πόσο παλιά είναι η sim.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα πλαστών καρτών από την Wind.

Ο τρόπος που εμφανίζεται το όνομα του δικτύου στην οθόνη του κινητού σας είναι ο εξής:

 

Κάθε δίκτυο, εκπέμπει 2 αριθμούς που το ορίζουν μοναδικά στον κόσμο. Αυτοί είναι το CC (Country Code) και το NC (network code).

Για την Ελλάδα τα νούμερα είναι γνωστά, τα παραθέω για λόγους επανάληψης:

202 01 -> Cosmote

202 05 -> Vodafone

202 09 -> Q Telecom

202 10 -> Wind

 

Το όνομα του δικτύου _ΔΕΝ_ λαμβάνεται από GSM (αν και υπάρχει τρόπος να γίνει update από GPRS όταν το κινητό κάνει attach).

 

Το κινητό λοιπόν, όταν κάνει login σε κάποιο δίκτυο, κοιτάει μια εσωτερική λίστα με κωδικούς/ονομασίες και εμφανίζει το αντίστοιχο όνομα στην οθόνη του.

 

Τα δίκτυα, μπορούν να αλλάξουν το όνομα τους, αποθηκεύοντας στην κάρτα SIM ένα νέο όνομα για τον κωδικό τους. Το κάθε τηλέφωνο είναι υποχρεωμένο να δείξει το όνομα που είναι τυχόν αποθηκευμένο στην κάρτα πριν ψάξει αυτά που ξέρει.

 

Από τότε που άρχισε το πανηγύρι των μετονομασιών της Telestet, οι κάρτες της εταιρείας διαδοχικά είχαν αποθηκευμένα στην κάρτα τα ονόματα "TIM", "TIM GR", "WIND GR".

 

Εάν κάποιος λοιπόν έχει κάρτα από εποχής Telestet, το τηλέφωνο δείχνει ότι ξέρει από μόνο του, μιας και δεν έχει κάτι η καρτα να του πει.

 

Από εκεί και πέρα του δείχνει ανάλογα το πόσο παλιά είναι η sim.

 

Σου βγάζω το καπέλο, πολύ ψαγμένη άποψη.. Ευχαριστούμε για την λεπτομέρεια της εξήγησης που μας έδωσες!

Link to comment
Share on other sites

Οπως σε ενα παλιο siemens S11 οπου υπηρχε η δυνατοτητα manual να εισαγεις ενα δικτυο.

Το κινητο αυτο μιας και ηταν gsm 1800 (εποχη 98), οταν εβαζα μια καρτα πχ telestet εδειχνε 202 05 στην οθονη αφενος γιατι η καρτα δεν ειχε καμια πληροφορια, αφετερου δε το κινητο δεν γνωριζε την υπαρξη της εταιριας αυτης οντας gsm 900 δικτυο.

Οποτε και εκανα manual add το δικτυο αυτο και το αναγνωριζε.

 

Τωρα με το sim cloning εχεις την δυνατοτητα στις sim αυτες να εμφανιζουν οτι θες στη θεση του ονοματος, εγω πχ εχω επιλεξει να εμφανιζεται ο αριθμος μου :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...