Jump to content

Τα πάντα για τις SIM & USIM


Dromeas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εννοω να ειναι τυπωμενο πανω στην καρτα σιμ το λογοτυπο...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή τι να ισχύει ? Μια χαρά δεν δουλεύει η κάρτα σου ; Από που πηγάζει αυτό το πρέπει;
Link to comment
Share on other sites

εχω μια σιμ καρτα της wind απο τον καιρο ακομα που ηταν τελεστετ(παναρχαιο νουμερο)

βαζω καρτα μονο οταν ειναι να ληξει,ισα ισα για να μην χασω το νουμερο-αν και δεν το χρησιμοποιω-.

προσφατα μου ειπαν πως επειδη τελεστετ δεν υπαρχει εδω και πολλα χρονια πρεπει να αντικαταστησω την καρτα σιμ με καινουρια(με τον ιδιο αριθμο) το οποιο θα φερει το λογοτυπο της wind..

ισχυει κατι τετοιο?

 

Το οτι η κάρτα σου γράφει πάνω ακόμα telestet αυτό δεν πειραζει...Καλό θα ήταν να την αλλάξεις γιατί οι καινούριες κάρτες έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα για να αποθηκεύεις ονόματα,αλλα και για να εισαι πιο σίγουρος οτι δεν θα απομαγνητιστεί ξαφνικά η κάρτα και χάσεις τις επαφές σου.Εαν δεν σε νοίαζει κράτα αυτή που έχεις.Ακόμα και να πάθει κάτι κάνεις την αντικατάσταση μετά.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,καλο ειναι να αλλαξει καρτα σιμ διοτι ειναι ναι μεν μεγαλυτερης χωρητικοτητας αλλα σαφως ειναι και πιο συμβατη με τα νεα μοντελα κινητων! το οτι θα φερει λογοτυπο tim wind ή οτι αλλο ακολουθησει στο μελλον...ειναι λεπτομερια.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να βάλω WIND λόγω της προσφοράς της για το 2009.

Έχω μερικά πακετάκια σπίτι, αλλά είναι με κάρτες SIM "fake", ξέρετε με το J32a πίσω.

Υπάρχει περίπτωση να μου την αλλάξουν σε κάποιο κατάστημα WIND ΔΩΡΕΑΝ;

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν ενεργοποιηθεί οι γραμμές το πολύ μέσα σε τρεις μήνες από σήμερα ναι :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Έχασα τις προάλλες το κινητό μου και μαζί την κάρτα sim.Είχα ζητήσει όμως διακοπή του συμβολαίου μου και μου έδωσαν μία άλλη.Μέχρι να ενεργοποιηθεί η άλλη μπορώ να πάρω μία καινούργια;και αν ναι θα χρεωθώ 17,5€ ή είναι μέσα στην εγγύηση;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Έχασα τις προάλλες το κινητό μου και μαζί την κάρτα sim.Είχα ζητήσει όμως διακοπή του συμβολαίου μου και μου έδωσαν μία άλλη.Μέχρι να ενεργοποιηθεί η άλλη μπορώ να πάρω μία καινούργια;και αν ναι θα χρεωθώ 17,5€ ή είναι μέσα στην εγγύηση;:worry:

Αν η καρτα sim ειναι απο τις καινουργιες (wind) θα χρεωθεις 17,46 € οι καρτες εχουν 3μηνη εγγυηση. Αν ομως ειναι παλια (tim ή telestet) θα την παρεις δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Αν η καρτα sim ειναι απο τις καινουργιες (wind) θα χρεωθεις 17,46 € οι καρτες εχουν 3μηνη εγγυηση. Αν ομως ειναι παλια (tim ή telestet) θα την παρεις δωρεαν.

 

Στην περίπτωση της κάρτας sim που εξωτερικα είναι WIND αλλά έχει αποθηκευμένο σαν δίκτυο την ΤΙΜ τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χτες και την αλλάξανε την κάρτα. Μου δώσανε μία μετά το ICCID δεν γράφει τίποτα, με περιορισμένη έκταση των χρυσών επαφών από κάτω, οθόνη λέει WIND GR και στο μενού ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Πήγα χτες και την αλλάξανε την κάρτα. Μου δώσανε μία μετά το ICCID δεν γράφει τίποτα, με περιορισμένη έκταση των χρυσών επαφών από κάτω, οθόνη λέει WIND GR και στο μενού ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.

Είναι οι καινούργιες κάρτες SIM [οπού δεν γράφουν J32a ή 32Ko μετά το ICC-ID] οι οποίες κατά την πραγματοποίηση μιας εξερχόμενης κλήσης και κατά τον τερματισμό της, στην οθόνη εμφανίζεται ένα ξεκλείδωτο λουκετάκι πράγμα που σημαίνει πως οι συγκεκριμένες κάρτες στερούνται ασφαλούς κρυπτογράφησης... :!:

 

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό? :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι καινούργιες κάρτες SIM [οπού δεν γράφουν J32a ή 32Ko μετά το ICC-ID] οι οποίες κατά την πραγματοποίηση μιας εξερχόμενης κλήσης και κατά τον τερματισμό της, στην οθόνη εμφανίζεται ένα ξεκλείδωτο λουκετάκι πράγμα που σημαίνει πως οι συγκεκριμένες κάρτες στερούνται ασφαλούς κρυπτογράφησης... :!:

 

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό? :shifty:

Και'γω που έκανα αλλαγή του αριθμού μου από συμβόλαιο σε καρτοκινητό και μου έδωσαν ξεχωριστό πακετάκι σύνδεσης μου γράφει και ICCID και η ημερομηνία παραγωγής της είναι:11/2008.Μέχρι στιγμής δεν μου την έχουν ενεργοποιήσει για να δω άν μου βγάλει το ξεκλείδωτο λουκετάκι.Αυτό το λουκετάκι εμφανίζεται σε όλα τα κινητά;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Και'γω που έκανα αλλαγή του αριθμού μου από συμβόλαιο σε καρτοκινητό και μου έδωσαν ξεχωριστό πακετάκι σύνδεσης μου γράφει και ICCID και η ημερομηνία παραγωγής της είναι:11/2008.Μέχρι στιγμής δεν μου την έχουν ενεργοποιήσει για να δω άν μου βγάλει το ξεκλείδωτο λουκετάκι.Αυτό το λουκετάκι εμφανίζεται σε όλα τα κινητά;:worry:

Οι κάρτες SIM που στερούνται ασφαλούς κρυπτογράφησης διατίθενται και ξεχωρίζουν ως εξής:

 

  • Έχουν γυαλιστερή χρωματική επένδυση και όχι Matte
  • Μετά το ICC-ID δεν γράφουν J32a ή 32Ko τυπωμένο ανάγλυφα, απλά 32K WIND στη δεξιά πλευρά του Plugin
  • Διατέθηκαν στην αγορά από τον Σεπτέμβριο του 2008 [ίσως και λίγο νωρίτερα]
  • Δίνονται σαν "Πακέτο σύνδεσης W F2G P2P Μεταφορά από Συμβόλαιο"
  • Δίνονται σαν "Πακέτο σύνδεσης W F2G Upgrade"
  • Δίνονται σαν "Πακέτο σύνδεσης W BTL F2G" αλλά και ως απλά F2G γενικότερα
  • Είναι σύνηθες φαινόμενο να τρώνε σκάλωμα στο Handover μεταξύ 2G/3G [σε σταθερό σημείο], με αποτέλεσμα να μένουν εκτός δικτύου [ειδικά σε 3G] παρόλο που το κινητό δείχνει να έχει σήμα, με επακόλουθο η μπαταριά να τελειώνει μέσα στη μέρα
  • Είναι σύνηθες φαινόμενο επίσης, η κλήση ακόμα και σε 2G να γίνεται Drop χωρίς προφανή λόγο ή αιτία [σε σταθερό σημείο], ανεξαρτήτως αν είναι ώρα αιχμής ή μη αιχμής
  • Κατά την πραγματοποίηση μιας εξερχόμενης κλήσης και κατά τον τερματισμό της [δοκιμασμένο με Nokia N82], στην οθόνη εμφανίζεται ένα ξεκλείδωτο λουκετάκι
  • Σε περίπτωση Roaming, το κινητό τρώει πόρτα από σχεδόν όλα τα 3G δίκτυα λίγο μετά αφότου συνδεθεί, μιας και τα ξένα δίκτυα αντιλαμβάνονται πως η συγκεκριμένη συσκευή φέρει μη ασφαλή κάρτα SIM

http://www.imageshack.gr/files/rd8dne52ajkj6vsl0v1g_thumb.pnghttp://www.imageshack.gr/files/8uheqor2f6dck952a88z_thumb.png

http://www.imageshack.gr/files/3xoj253gajequtew83w0_thumb.pnghttp://www.imageshack.gr/files/7bds6k3zhemjdbf07gh5_thumb.png

 

Πιο πάνω φαίνεται το ξεκλείδωτο λουκετάκι σε 2G και 3G Mode, με διαθεσιμο δίκτυο GPRS και χωρίς.

 

Τεχνικά, το ξεκλείδωτο λουκέτο σημαίνει πως κατά τη διάρκεια επίτευξης και τερματισμού μίας κλήσης, η κάρτα SIM δεν διαθέτει τους απαραίτητους αλγορίθμους κρυπτογράφησης ώστε το Ki να μεταδίδεται ασφαλώς κρυπτογραφημένο, με αποτέλεσμα να είναι δυνατή η κλωνοποίηση της κάρτας εξ αποστάσεως από οποιονδήποτε κακόβουλο διαθέτει ανάλογο τεχνικό εξοπλισμό.

 

Νομικά, αν γίνει καταγγελία στην ΑΔΑΕ και την ΕΕΤΤ πως οι κάρτες SIM της Wind για χρήστες καρτοκινητής, που διατέθηκαν από το καλοκαίρι του 2008 και μετά, ΔΕΝ διαθέτουν τούς απαραίτητους κωδικούς κρυπτογράφησης που ορίζει η νομοθεσία, αλλά και τα πρότυπα ασφαλούς λειτουργίας του GSM και του WCDMA, η Wind θα αντιμετωπίσει ανάλογο σοβαρό πρόβλημα τύπου Vodafone, με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

Τέλος, εδώ και καιρό ΟΛΕΣ οι κάρτες SIM, είτε για συμβόλαια, είτε για καρτοκινητή τηλεφωνία, έπρεπε να είναι USIM και όχι απλές SIM ...δηλαδή οι Vodafone και Cosmote που τις αλλάζουν ΟΛΕΣ σταδιακά σε USIM είναι ηλίθιες?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με προβλημάτισε πιο πολύ είναι ότι είδα ένα chipάκι πίσω από την κάρτα που μου έδωσαν που δεν το έχω ξαναδεί.Αν μπορούσε ο φίλος Dromeas σύμφωνα με το chip της κάρτας καθώς και με το πίσω μέρος της συσκευασίας του Wind F2G -Μεταφορά από συμβόλαιο- να μου πει αν η κάρτα μου είναι ξεκλείδωτη θα με βοηθούσε πολύ.:)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με προβλημάτισε πιο πολύ είναι ότι είδα ένα chipάκι πίσω από την κάρτα που μου έδωσαν που δεν το έχω ξαναδεί.Αν μπορούσε ο φίλος Dromeas σύμφωνα με το chip της κάρτας καθώς και με το πίσω μέρος της συσκευασίας του Wind F2G -Μεταφορά από συμβόλαιο- να μου πει αν η κάρτα μου είναι ξεκλείδωτη θα με βοηθούσε πολύ.:)

Αυτό είναι το chip τον τελευταίον καρτών SIM που έχουν βγει, αλλά δεν είναι μόνο αυτό το σχέδιο.

 

Εν κατακλείδι, για τι θέμα που προανέφερα, τα Test έγιναν στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας και του Λονδίνου από τον Δεκέμβριο του 2008 μέχρι σήμερα, με συσκευή Nokia N82 με Firmware 30.0.019 :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το chip τον τελευταίον καρτών SIM που έχουν βγει, αλλά δεν είναι μόνο αυτό το σχέδιο.

Δηλαδή παίζει και να είναι κανονική η sim που μου έδωσαν;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παίζει και να είναι κανονική η sim που μου έδωσαν;:worry:

Εννοώ πως είναι ο τύπος κάρτας που ανέφερα στα προηγούμενα Post μου

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σε ένα κατάστημα Wind για να ρωτήσω κάτι και τους είπα ότι γράφει ο φίλος Dromeas και μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει και ότι αν έχω το οποιοδήποτε πρόβλημα εκεί θα είναι αυτοί και θα φωνάξουν τους.....(βάζω τελείες γιατί δεν μου είπε ποιους θα φωνάξει).:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να συμβεί αυτό σε όλες τις κάρτες αυτού του τύπου αλλά και κάποιο πιο συνηθισμένο πρόβλημα να έχεις οι περισσότεροι στα καταστήματα είναι άσχετοι και θα σου πουν το ίδιο πράγμα... Εαν σε ενοχλεί τόσο πολύ το συγκεκριμένο πρόβλημα πήγαινε σε ένα άλλο κατάστημα (κατά προτίμηση κεντρικό ώστε να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε κάρτες σιμ) και κάνε αλλαγή κάρτας (ελπίζω να μην είναι παλαιότερη των 3 μηνών για να στην αλλάξουν τσάμπα).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Χρησιμοποιώ στο κινητό μου μια παλιά κάρτα Telestet που μετά τον 893010...... αριθμό γράφει J32o 2.2.3.

 

Την έχω χρησιμοποιήσει σε διάφορα κινητά τα τελευταία χρόνια χωρίς πρόβλημα. Υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο θα έπρεπε να την αλλάξω με μια καινούργια;

Link to comment
Share on other sites

Εαν σε ενοχλεί τόσο πολύ το συγκεκριμένο πρόβλημα πήγαινε σε ένα άλλο κατάστημα (κατά προτίμηση κεντρικό ώστε να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε κάρτες σιμ) και κάνε αλλαγή κάρτας (ελπίζω να μην είναι παλαιότερη των 3 μηνών για να στην αλλάξουν τσάμπα).

Την Κυριακή που θα μου ενεργοποιηθεί θα δω αν είναι όντως χωρίς προστασία.Άν όμως αντιμετοπίσω προβλήματα στο μέλλον το σίγουρο είναι ότι θα την αντοικαταστήσω.Την κάρτα την έχω περίπου ένα μήνα αλλά δεν λειτουργεί κανονικά.Από τις 25/1 θα λειτουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Η ημέρα ενεργοποίησης της γραμμής φαίνεται ως πρώτη μέρα λειτουργίας της κάρτας σιμ. Τσάμπα είναι την αλλάζεις όποτε θες ;-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Το ότι παρατηρήθηκε ένα συγκεκριμένο πρόβλημα, με μια συγκεκριμένη παρτίδα καρτών, με ένα συγκεκριμένο κινητό, με συγκεκριμένο Firmware, υπό συγκεκριμένες συνθήκες, μπορεί να λέει πολλά, μπορεί να λέει και λιγότερα, πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως κάτι λέει :p

 

Το θέμα είναι να διερευνηθεί περισσότερο η κατάσταση, με ίδιες και με άλλες συσκευές, είτε αυτές είναι Nokia, είτε άλλων κατασκευαστών... :!: :)

 

Άλλωστε αυτό το Topic είναι αφιερωμένο ειδικά στις κάρτες SIM και USIM, άντε, πειραματιστείτε και πείτε τις απόψεις σας, τι περιμένετε? :D

Link to comment
Share on other sites

Στα SE κινητά πώς θα δούμε αυτό με το λουκετάκι;
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Στα SE κινητά πώς θα δούμε αυτό με το λουκετάκι;

Κατά την πραγματοποίηση μιας εξερχόμενης κλήσης και κατά τον τερματισμό της [δοκιμασμένο με Nokia N82], στην οθόνη εμφανίζεται ένα ξεκλείδωτο λουκετάκι :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...