Jump to content

Μαύρα Mεσάνυχτα (Mega)


jim19
 Κοινοποίηση

Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας χαρακτηρας?  

244 members have voted

  1. 1. Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας χαρακτηρας?

    • Θρασος
      47
    • Σιλβη
      34
    • Λενα
      5
    • Αγγελα
      1
    • Πενυ
      30
    • Βασιλης
      6
    • Τζια
      41
    • Ματσουλας
      5
    • Ζαν-Κλοντ
      56
    • Λαζαρος
      19


Recommended Posts

εγώ δεν ανησυχώ!!!!!είμαι σίγουρος πως οι εξελίξεις έρχονται και θα είναι καυτές!μάλλον κανείς δεν είναι αυτό που δείχνει και μάλλον όλα θάνατραπούν!περιμένω με αγωνία τη συνέχεια!βρήκα ζωή ...στα μαύρα τα μεσάνυχτα...!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 712
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτοθ που λεει το θ

πωθ τον λενε ?

ΑΥΤΟΝ ΠΘΗΦΙΔΩ!!!!!!!!!!!!!!

 

θιθι έχω το παθουμάκι θουυ!

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

αυτοθ που λεει το θ

πωθ τον λενε ?

ΑΥΤΟΝ ΠΘΗΦΙΔΩ!!!!!!!!!!!!!!

 

θιθι έχω το παθουμάκι θουυ!

 

:lol::lol::lol:

 

Ζαν-Κλοντ ειναι ολα τα λεφτα ειναι τελειος!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ζαν-Κλοντ ειναι ολα τα λεφτα ειναι τελειος!!!

 

και να φανταστείς οτι ξεκίνησε απο μια διαφ του ΟΤΕ.

 

α ρε τι κανει η TV σήμερα! :!:

Link to comment
Share on other sites

και να φανταστείς οτι ξεκίνησε απο μια διαφ του ΟΤΕ.

 

α ρε τι κανει η TV σήμερα! :!:

 

Ε, φαντάζομαι ότι ο Κοκκινόπουλος δεν περίμενε μια διαφήμιση για να τον μάθει, όπως όλοι εμείς... Ο Μάκης Παπαδημητρίου, απ'ότι διάβασα, έχει κάνει και ταινίες και πολύ θέατρο. Α, και μην ξεχνάς ότι ο Κοκκινόπουλος έβγαλε και κάποιους άλλους άγνωστους ηθοποιούς στην τηλεόραση (κάποιον Μηνά Χατζησάββα, κάποια Καρυοφυλλιά Καραμπέτη, κάποιον Άκη Σακελλαρίου κ.ο.κ.)

Τέλος πάντων, καλά είναι τα Μαύρα Μεσάνυχτα, αλλά δεν είναι δα και οι Σοπράνος... Μόνο αν γίνει κανένας φόνος θα πάρει άλλη διάσταση το έργο. Αλλά δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά είναι απλά καταπληκτική. Φοβερό χιούμορ που σε πολλά σημεία θυμίζει τους αξεπέραστους "Αυθαίρετους" (για όσους είναι κοντά στα 30 και τους θυμούνται).

 

Πολύ ωραία επιλογή μουσικών κομματιών επίσης. Μήπως ξέρει κανένας ποιό είναι αυτό που ακούγεται σαν "χαλάκι" σε όλα σχεδόν τα επεισόδια και θυμίζει Ennio Morricone? Δεν έχει λόγια, είναι μόνο μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία επιλογή μουσικών κομματιών επίσης. Μήπως ξέρει κανένας ποιό είναι αυτό που ακούγεται σαν "χαλάκι" σε όλα σχεδόν τα επεισόδια και θυμίζει Ennio Morricone? Δεν έχει λόγια, είναι μόνο μουσική.

αχ ναι! κ εμενα μ αρέσει αυτή η μουσική που όντως θυμίζει Morricone και συγκεκριμένα το "Καποτε στην αμερική", λες να ναι καμια παραλλαγή αυτού?

Link to comment
Share on other sites

αχ ναι! κ εμενα μ αρέσει αυτή η μουσική που όντως θυμίζει Morricone και συγκεκριμένα το "Καποτε στην αμερική", λες να ναι καμια παραλλαγή αυτού?

 

οντως μοιαζει πολυ, αν και στη σειρα αυτη η μουσικη με ψιλοχαλαει γιατι την κανει πολυ underground, και τους ηθοποιους τους συγκεκριμενους τους εχουμε συνηθίσει σε αλλες σειρες πιο διασκεδαστικες , πιστευω ειναι θεμα χρονου να προσαρμοστουμε στο στυλ του Κοκκινοπουλου;) που κατα τα αλλα ειναι πολυ πρωτοτυπο για τα Ελληνικα δεδομενα και ειδικα για το mega

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, καλά είναι τα Μαύρα Μεσάνυχτα, αλλά δεν είναι δα και οι Σοπράνος... Μόνο αν γίνει κανένας φόνος θα πάρει άλλη διάσταση το έργο. Αλλά δεν το βλέπω.

 

Συμφωνώ στο τελευταίο, αλλά θα διαφοροποιηθώ ελαφρώς...

 

Είμαι φαν του Κοκκινόπουλου τα τελευταία χρόνια, από τότε που άρχισε να ασχολείται με το αστυνομικό θρίλερ. Ηθελημένα ή μη, μέσα από τις σειρές του, με είχε βάλει σε ένα τρυπάκι σκέψης για τη ζωή, γενικώς περνούσε μηνύματα....κάτι που δεν κάνει στη φετινή του δουλειά.

Βλέπεται άνετα η σειρά, περνάς πολύ καλά την ώρα που τη βλέπεις αλλά ως εκεί. "Κι αν χάσω ένα επεισόδιο, δεν έγινε και τίποτα": ποιός θα έλεγε κάτι τέτοιο συνειδητά για την 10η Εντολή; ΚΑΝΕΙΣ!

 

Ως φαν του Πάνου Κοκκινόπουλου, είμαι απόλυτα ανικανοποίητος και δυσαρεστημένος με την φετινή του ενασχόληση, όσο ωραία να είναι για πολλούς. Από τη στιγμή που με είχε ωθήσει σε ένα συγκεκριμένο μοτίβο τέχνης, το θρίλερ και την εγκληματολογία γενικότερα, δεν μπορεί έτσι ξαφνικά να μου πλασσάρει μια μαύρη κωμωδία ως εξέλιξη στην σκηνοθετική του πορεία... Δεν λέω, είναι κι αυτό ένα στάδιο, όχι όμως το απόλυτο χιτ.

 

Πάνο, αν διαβάζεις (που ξέρω πολύ καλά ότι διαβάζεις!), μια συμβουλή έχω για σενα: μην γλυκαθείς από τα νούμερα γιατί θα χάσεις την ουσία. Επιτυχημένη είναι η τέχνη που πρώτος ο δημιουργός λάτρεψε.

Καλή συνέχεια και πάνω απ' όλα ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ!

Link to comment
Share on other sites

πολλες εξελιξεις στο σημερινο.

επιτελους αρχισε να μπαινει στο κλιμα ο

Θρασος.;);)

καλα ο Ζαν-Κλοντ δεν παιζεται ολα τα λεφτα....:lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αψογο! :)

κοιτα να δεις που ακόμα κ η Θυλβι εχει ευαισθησίες...η αλλαγή του Θράσου γίνεται αργά αργά και ύπουλα, στο τέλος ο ίδιος δε θα αναγνωρίζει τον εαυτό του...όσο για Λαζαρο-Ζαν Κλωντ είναι αχτύπητοι!

και φυσικά η μουσική είναι ο,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς μου αρέσει σε αυτή την σειρά. Ότι οι χαρακτήρες δεν είναι μονοδιάστατοι, έχουν την καλή και την κακή πλευρά τους. Με μια εξαίρεση ίσως το λαμόγιο δικηγόρο, αλλά δεν αποκλείεται να φανεί και η καλή πλευρά του αργότερα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

αυτον που πλακωσε ο Θρασος στο τελος, πιστευετε οτι ηταν πραγματι ο αντρας της αλλης;;
Link to comment
Share on other sites

αυτον που πλακωσε ο Θρασος στο τελος, πιστευετε οτι ηταν πραγματι ο αντρας της αλλης;;

 

ναι,γιατι να μην ητανε??αφου πηγε να το σκασει κι'ολας

απλως θελει να δειξει οτι μπαινει στο νοημα της νυχτας ο Θρασος

ασχετο...η Σμαρω οταν πηγε να ανοιξει την πορτα και φαινοτανε

απο το παραθυρο η σκια δεν ητανε σαν κουνελι επειδη ειχε τον

επιδεσμο δεμενο γυρω-γυρω??:lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οσο περνάνε τα επεισόδια μου αρέσει ακόμα περισσότερο.

η σειρά είνα τόσο αληθινή...με την έννοια ότι έτσι είναι κ η ζωή, παιδιά! Κανείς δεν είναι καλός ή κακός. Όλοι είμαστε λίγο από όλα.

Ακόμα-ακόμα κι αυτή η "λένα" που μας την δίνει σε όλους με τις στριγγλιές της. Ποιος νομίζει ότι είναι πραγματικά υπερβολικός σαν χαρακτήρας? Διότι μια στις 2 ελληνίδες μάνες/νοικοκυρές/σύζηγοι έτσι ακριβώς θα κάναν αν ξαφνικάν βγαίναν από την μιζέρια τους κ σύναντούσαν χλιδή και εξουσία.

Ο θράσος είναι ΤΕΛΕΙΟΣ. Ενας από τους πιο ολοκληρωμένους ήρωες που έχει γενήσει η ελληνική ΤV! Mην με πείτε "φανατική", γιατί αν το σκεφτητε έχω δικαιο- μέχρι τώρα τουλάχιστον. Τον βλέπουμε να αλλάζει δευτερόλεπτο-με-δευτερολεπτο..αλλά τιποτα δεν συμβαίνει ουρανοκατέβατα. Εχει πολυ μαεστρία το σενάριο ως προς τον θρασο. Τον καταλαβαίνουμε και τον νιώθουμε πληρως.

Πειτε μου εναν άλλο ελληνικό τηλεοπτικό ήρωα που να έχει ξεδιπλωθεί τόσο αριστουργηματικά σε σιριαλ????

 

Όσο για τον δικηγόρο, κ το κατα πόσο δεν φαίνεται καθόλου καλή πλευρά του ή αν σαν ρόλος μοιάζει ακόμα κάπως μονόπλευρος. Θυμηθείτε πως σε ανύποπτο χρόνο μας κάναν το φλασ μπακ στη πρωτη του μέρα στα "μεσάνυχτα" μαζί με την τότε Αργυρώ. Αφήθηκαν πολλά υπονοούμενα τότε...Δεν είναι καθόλου τυχαία η θέση σου του στο σιριαλ!

Επίσης ο ηθοποιός που τον παίζει έχει ενα φοβερό στυλάκι..να τον κάνει να φαίνεται απρόσιτος και μοχθηρός κ πολύ παγωμένος κ εκνευριστικός. Αυτό κάτι σημαίνει σίγουρα...ο ήρωας έχει πολλά να δώσει ακόμη!

Ποιος το περίμενε οτι ο ρόλος της κοπέλας στην γκαρνταρομπα , θα ήταν τόσο καθοριστικός στην πορεία του Θρασου? κι όμως...

 

Τιποτα σε αυτό το σιριαλ δεν ειναι τυχαίο...

Link to comment
Share on other sites

οσο περνάνε τα επεισόδια μου αρέσει ακόμα περισσότερο.

η σειρά είνα τόσο αληθινή...με την έννοια ότι έτσι είναι κ η ζωή, παιδιά! Κανείς δεν είναι καλός ή κακός. Όλοι είμαστε λίγο από όλα.

Ακόμα-ακόμα κι αυτή η "λένα" που μας την δίνει σε όλους με τις στριγγλιές της. Ποιος νομίζει ότι είναι πραγματικά υπερβολικός σαν χαρακτήρας? Διότι μια στις 2 ελληνίδες μάνες/νοικοκυρές/σύζηγοι έτσι ακριβώς θα κάναν αν ξαφνικάν βγαίναν από την μιζέρια τους κ σύναντούσαν χλιδή και εξουσία.

Ο θράσος είναι ΤΕΛΕΙΟΣ. Ενας από τους πιο ολοκληρωμένους ήρωες που έχει γενήσει η ελληνική ΤV! Mην με πείτε "φανατική", γιατί αν το σκεφτητε έχω δικαιο- μέχρι τώρα τουλάχιστον. Τον βλέπουμε να αλλάζει δευτερόλεπτο-με-δευτερολεπτο..αλλά τιποτα δεν συμβαίνει ουρανοκατέβατα. Εχει πολυ μαεστρία το σενάριο ως προς τον θρασο. Τον καταλαβαίνουμε και τον νιώθουμε πληρως.

Πειτε μου εναν άλλο ελληνικό τηλεοπτικό ήρωα που να έχει ξεδιπλωθεί τόσο αριστουργηματικά σε σιριαλ????

 

Όσο για τον δικηγόρο, κ το κατα πόσο δεν φαίνεται καθόλου καλή πλευρά του ή αν σαν ρόλος μοιάζει ακόμα κάπως μονόπλευρος. Θυμηθείτε πως σε ανύποπτο χρόνο μας κάναν το φλασ μπακ στη πρωτη του μέρα στα "μεσάνυχτα" μαζί με την τότε Αργυρώ. Αφήθηκαν πολλά υπονοούμενα τότε...Δεν είναι καθόλου τυχαία η θέση σου του στο σιριαλ!

Επίσης ο ηθοποιός που τον παίζει έχει ενα φοβερό στυλάκι..να τον κάνει να φαίνεται απρόσιτος και μοχθηρός κ πολύ παγωμένος κ εκνευριστικός. Αυτό κάτι σημαίνει σίγουρα...ο ήρωας έχει πολλά να δώσει ακόμη!

Ποιος το περίμενε οτι ο ρόλος της κοπέλας στην γκαρνταρομπα , θα ήταν τόσο καθοριστικός στην πορεία του Θρασου? κι όμως...

 

Τιποτα σε αυτό το σιριαλ δεν ειναι τυχαίο...

 

Συμφώνω σε πολλά από αυτά που λές απλά πιστεύω ότι η σειρά μπορεί να γίνει πολύ καλύτερη. Μεχρί τώρα είναι εξαιρετική αλλά δεν έχει πραγματικά απογειωθεί.

 

Όσο για το πόσο ολοκληρωμένοι είναι οι χαρακτήρες ο Κοκκινόπουλος είναι από τους ελάχιστους στην ελληνική TV που δεν χωρίζει τους ανθρώπους σε απολυτα καλούς και απόλυτα κακους και παρουσιάζει τους πάντες με σκοτεινή και φωτεινή πλευρά. Δεν σε είχε προιδεάσει η εξαιρετική δουλειά του στην 10η Εντολή?:wink:

 

Συμφωνώ απόλυτα για τους χαρακτήρες της Λένας και του Θράσου. Έχουν πιάσει από την αρχή το ρεαλιστικό επίπεδο. μοιάζουν τόσο ζωντανοί. Αν και ο αγαπήμενος μου είναι η femme fatale Σιλβη. H Βλαντή απλά εξαιρετική ως γυναίκα αράχνη που έχει μάθει να παγιδεύει τα αρσενικά στον ιστό της. Απλά:respect:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το πόσο ολοκληρωμένοι είναι οι χαρακτήρες ο Κοκκινόπουλος είναι από τους ελάχιστους στην ελληνική TV που δεν χωρίζει τους ανθρώπους σε απολυτα καλούς και απόλυτα κακους και παρουσιάζει τους πάντες με σκοτεινή και φωτεινή πλευρά. Δεν σε είχε προιδεάσει η εξαιρετική δουλειά του στην 10η Εντολή?

 

συμφωνω κ εγώ με τους προλαλήσαντες, μόνο μια παρατήρηση: τα credits για τους ολοκληρωμένους χαρακτήρες πάνε στους σεναριογράφους κυριως (Ρισβας - Σακκαλή) οι οποίοι εμφανίζονται αρκετά πιο ώριμοι από την 50-50 εποχή. Χωρις αυτό να σημαίνει πως και ο σκηνοθέτης δε συμβάλλει στην παρουσίαση/ "στήσιμο" των χαρακτήρων...απλως για να αποδιδουμε τα του καισαρος τω καισαρι...;)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κ εγώ με τους προλαλήσαντες, μόνο μια παρατήρηση: τα credits για τους ολοκληρωμένους χαρακτήρες πάνε στους σεναριογράφους κυριως (Ρισβας - Σακκαλή) οι οποίοι εμφανίζονται αρκετά πιο ώριμοι από την 50-50 εποχή. Χωρις αυτό να σημαίνει πως και ο σκηνοθέτης δε συμβάλλει στην παρουσίαση/ "στήσιμο" των χαρακτήρων...απλως για να αποδιδουμε τα του καισαρος τω καισαρι...;)

 

Όντως έχουν ωριμάσει πολύ από την εποχή του 50-50 και μπράβο τους απλά πίστευω ότι ο Κοκκινόπουλος παίζει πολύ σημαντικότερο ρόλο στις σειρές του απ' ότι ένας συνηθισμένος τηλεοπτικός σκηνοθέτης σε άλλα σίριαλ. Το ίδιο σενάριο που είναι εξαιρετικό στα χέρια κάποιου άλλου θα μπορούσε να καταλήξει σε κάτι πολύ κατώτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μιας και που άνοιξε η συζήτηση για τα credits της σειράς. Να πω κι εγώ πως αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε Ρίσβα-Σακαλή. Δεν πιστεύω πως η εξαίσιοι χαρακτήρες οφείλονται σε κανέναν άλλον παρά σε αυτούς! Το σενάριο τους είναι υπέροχο... Δεν θα συμφωνήσω ότι δείχνουν ωριμότεροι. Ήταν σεναριακά πολύ ώριμοι κι απ'το 50-50: πήραν μια απλή κωμωδία καταστάσεων και την έκανα τον εθνικό ύμνο του πενηντάρη!Απλως, τότε ηταν μια ανάλαφρη κωμωδία (που όμως υπηρετήσαν με ωριμότητα και σεβασμό) ενώ τώρα...είναι μία υπέροχη ιστορία με συγκλονηστικά νοήματα.

Και κάτι άλλο επίσης δείχνει ότι ήταν ήδη σεναριακά ώριμοι από πέρσυ και πρόπερσυ. Και αυτό θα το πω και στον φίλο joel_barris που αγνόησε την συνεισφορά των σεναριογράφων στους ολοκληρωμένους χαρακτήρες της σειράς :

" Όσο για το πόσο ολοκληρωμένοι είναι οι χαρακτήρες ο Κοκκινόπουλος είναι από τους ελάχιστους στην ελληνική TV που δεν χωρίζει τους ανθρώπους σε απολυτα καλούς και απόλυτα κακους και παρουσιάζει τους πάντες με σκοτεινή και φωτεινή πλευρά. Δεν σε είχε προιδεάσει η εξαιρετική δουλειά του στην 10η Εντολή? "

Να σου θυμήσω πως στην 10η εντολή βασικοί σεναριογράφοι ήταν οι Ρίσβας-Σακαλή !!!

Δηλαδή, εδώ και ήδη 3 χρόνια που γράφαν για 10η εντολή (γράφαν κι άλλοι στην Εντολή, όμως αυτοί έχουν γράψει πολύ πάνω από τα μισά επεισόδια.) δίναν στον Κοκκινόπουλο τους τραγικούς αυτούς ήρωες...!

 

Παιδιά, στην Ελλάδα έχουμε λιγο φτυσμένους τους σεναριογράφους (όπως κ σε περισσότερες χώρες - βλέπε απεργία σεναριογράφων σε Αμερική ) αλλά ειναι οι βασικότεροι συντελεστες. Ειδικά στα σιριαλ, που το παν είναι να κρατας τον θεατή με την πλοκή και το βάθος των ηρώων.

 

Οπότε, θερμά συγχαρητήρια από εμένα στο συγγραφικό αυτό δίδυμο...που ελπίζω με την πορεία του να δείξει ακόμα περισσότερο πρωτοτυπία, ολοκληρωμένη δουλειά...και κέφι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..

εχω μια ερώτηση να κανω.οποιος μπορει να με βοηθησει...

στο τελεθταιο επεισοδιο, την ωρα που εβγαιναν μανα και κορη απο το σπιτι για να πανε για ψωνια, ειχε μια απιστευτη μουσικη, η οποια διακοπηκε αποτομα οταν μπηκε στο δωματιο του θρασσου η γιαγια...

νομιζω πως ο τελευταιος στιχος ελεγε...: break my heart...

αν ξερει καποιος το τραγουδι ας μου πει γιατι εχω φαει τον κοσμο...

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό θα το πω και στον φίλο joel_barris που αγνόησε την συνεισφορά των σεναριογράφων στους ολοκληρωμένους χαρακτήρες της σειράς :

" Όσο για το πόσο ολοκληρωμένοι είναι οι χαρακτήρες ο Κοκκινόπουλος είναι από τους ελάχιστους στην ελληνική TV που δεν χωρίζει τους ανθρώπους σε απολυτα καλούς και απόλυτα κακους και παρουσιάζει τους πάντες με σκοτεινή και φωτεινή πλευρά. Δεν σε είχε προιδεάσει η εξαιρετική δουλειά του στην 10η Εντολή? "

Να σου θυμήσω πως στην 10η εντολή βασικοί σεναριογράφοι ήταν οι Ρίσβας-Σακαλή !!!

Δηλαδή, εδώ και ήδη 3 χρόνια που γράφαν για 10η εντολή (γράφαν κι άλλοι στην Εντολή, όμως αυτοί έχουν γράψει πολύ πάνω από τα μισά επεισόδια.) δίναν στον Κοκκινόπουλο τους τραγικούς αυτούς ήρωες...!

 

:shock: :shock: :shock:

 

Δεν το ήξερα. Απλά προσκυνώ:respect:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..

εχω μια ερώτηση να κανω.οποιος μπορει να με βοηθησει...

στο τελεθταιο επεισοδιο, την ωρα που εβγαιναν μανα και κορη απο το σπιτι για να πανε για ψωνια, ειχε μια απιστευτη μουσικη, η οποια διακοπηκε αποτομα οταν μπηκε στο δωματιο του θρασσου η γιαγια...

νομιζω πως ο τελευταιος στιχος ελεγε...: break my heart...

αν ξερει καποιος το τραγουδι ας μου πει γιατι εχω φαει τον κοσμο...

Ευχαριστω!!

Blackfield - Lullaby

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...