Jump to content

Πολυμηχανήματα / Εκτυπωτές - Ιnkjet / Laser


RAVER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αυτη τη δουλεια που το θες η σειρα Officejet Pro X θα σου κανει πολυ καλα τη δουλεια σου και οχι τα μελανια δεν θα στεγνωσουν.

 

Χρησιμοποιει pigment και ειναι στερεας καταστασης σε μορφη σκονης. Τα μελανια του δεν ειναι τοσο φθηνα αλλα βγαζεις τι διαφορα απο τη χρηση και το χρονο που διαρκουν. Βεβαια τον X576dw δεν νομιζω να τον βρεις στο μπατζετ που διαθετεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 354
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για αυτη τη δουλεια που το θες η σειρα Officejet Pro X θα σου κανει πολυ καλα τη δουλεια σου και οχι τα μελανια δεν θα στεγνωσουν.

 

Χρησιμοποιει pigment και ειναι στερεας καταστασης σε μορφη σκονης. Τα μελανια του δεν ειναι τοσο φθηνα αλλα βγαζεις τι διαφορα απο τη χρηση και το χρονο που διαρκουν. Βεβαια τον X576dw δεν νομιζω να τον βρεις στο μπατζετ που διαθετεις.

 

Αγαπητέ manolog3

 

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου!

Αφού δεν στεγνώνουν, μάλλον προς αυτόν θα κινηθώ!

 

Με τους άλλους τους εκτυπωτές είχα τρομερό πρόβλημα! Δεν εκτύπωνα κάτι για 3 εβδομάδες και τα μελάνια στέγνωναν!!! Πεταμένα λεφτά στη κυριολεξία!!!

 

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ manolog3

 

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου!

Αφού δεν στεγνώνουν, μάλλον προς αυτόν θα κινηθώ!

 

Με τους άλλους τους εκτυπωτές είχα τρομερό πρόβλημα! Δεν εκτύπωνα κάτι για 3 εβδομάδες και τα μελάνια στέγνωναν!!! Πεταμένα λεφτά στη κυριολεξία!!!

 

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!

ενταξει ειπες οτι θες πολυμηχανημα αλλα κατα την γνωμη μου καλυτερος ειναι ενας laser εγχρωμος!
Link to comment
Share on other sites

ενταξει ειπες οτι θες πολυμηχανημα αλλα κατα την γνωμη μου καλυτερος ειναι ενας laser εγχρωμος!

 

Παντως και εγω πιστευω πως αυτο το μηχανημα για οικιακη χρηση ειναι υπερβολη. Μπορεις με τα μισα σχεδον λεφτα να πας σε κατι εξισου αξιολογο laser οπως ο laserjet M225 της HP που παλι δε θα εχεις προβλημα με το toner του.

 

Θα σου προτεινα να αποφυγεις παντως τους Samsung, μετα τον χρονο ολο και κατι βγαζουν. Προσωπικη εμπειρια αυτο που εχω δει μεσα στη δουλεια και δεν μιλαω για 1-2 αλλα για καμια 10αρια μηχανηματα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω καθέτως για τους samsung.. ο πατέρας μου έχει εναν laser κοντά 4 χρόνια και δεν έχει βγάλει κιχ (φυσικά βγάζει αρκετές σελίδες τον μήνα).. αντίθετα με τους hp που είναι ότι πιο αναξιόπιστο υπάρχει (officejet pro 8600 στον 1,5 χρόνο κάηκε η οθόνη, πολύ αργές εκτυπώσεις, κάκιστο λογισμικό σε pc και κινητό, το wifi για τα μπάζα κτλ..) πλέον σαν διακοσμητικό κάθεται στο σαλόνι και παλιότερα μοντέλα όπως c4200/4280..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. :happy:

 

Πέρα από τον HP OfficeJet Pro X, ο οποίος είναι inject, από laser ποιούς έχετε να μου προτείνετε;

(Απαραίτητα στοιχεία: έγχρωμος, πολυμηχάνημα & fax, αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης, ασύρματη σύνδεση, usb, οικονομικά αναλώσιμα, μέχρι 400Ε για καλό μηχάνημα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πριν περίπου 5 -6 χρόνια αποφάσισα να πάρω ένα πολυμηχάνημα της HP (J5780) αρκετά ακριβό για την εποχή του. Δούλεψε ελάχιστα. Σε αυτά τα χρόνια δούλεψε λίγο περισότερο τα τελευταία δύο ίσως (2- 5 σελίδες και αν ανα μήνα). Το αποτέλεσμα ήταν ότι μετά από χρήση των μελανιών για κανα μήνα ξαφνικά έβγαζε μήνυμα ότι δεν μπορεί να διαβάσει το μελάνι κλπ κλπ κλπ... Το ίδιο μηχάνημα με περισσότερες ώρες εργασίας παρουσίασε τα ίδια προβλήματα και στην εργασία μου (αγορασμένα ίδια περίοδο) καθώς έτυχε να υπάρχει το ίδιο. Το αποτέλεσμα ήταν να αγοράζουμε μελάνια τα οποία στο μέσω της χρήσης έβγαιναν άχρηστα ή δούλευαν με πατέντα. Ποτέ ξανα HP!!! Πήρα Canon και ησύχασα!!! Επειδή το συζήτησα με συνεργάτες τα λεφτά του θα τα βγάλει όπως φαίνεται. Αυτά βεβαια είναι Inkjet. Απλά αναφέρω για να πάρεις μια εικόνα. Για Laser Color που να έχει τα πάντα θα σου πρότεινα Xerox αν είχες να διαθέσεις πάνω από 400€. Οπότε πάμε σε κάτι εξίσου καλό με λιγότερα λεφτά και θα έλεγα να δεις για το Samsung Xpress C480FN (δεν έχει διπλή όψη αυτόματη βέβαια αλλά αξίζει) και μετά μπορείς να δεις πιο Business κατάσταση σε RICOH AFICIO SP C250SF WIFI. Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα διαφωνήσω καθέτως για τους samsung.. ο πατέρας μου έχει εναν laser κοντά 4 χρόνια και δεν έχει βγάλει κιχ (φυσικά βγάζει αρκετές σελίδες τον μήνα).. αντίθετα με τους hp που είναι ότι πιο αναξιόπιστο υπάρχει (officejet pro 8600 στον 1,5 χρόνο κάηκε η οθόνη, πολύ αργές εκτυπώσεις, κάκιστο λογισμικό σε pc και κινητό, το wifi για τα μπάζα κτλ..) πλέον σαν διακοσμητικό κάθεται στο σαλόνι και παλιότερα μοντέλα όπως c4200/4280..

Το 2010 αγόρασα το τοπ τότε hp officejet 8500pro.Απαράδεκτο μηχάνημα προβληματικό software και πανάκριβα μελανια.Βέβαια δεν στεγνώνανε αλλά ήταν ασύμφορα.Έβαλα συμβατά και αγόρασα μέχρι και συνεχους ροης,Αποτέλεσμα αλλαγή 3 φορές κεφαλών (ευτυχώς από Κινα) και πότε αποτέλεσμα της προκοπής -μεγάλο ρόλο έπαιξε το απαράδεκτο λογισμικό που αναγνώριζε τα μη ορίτζιναλ αναλωσιμα και άρχιζε τα κόλπα του από απαράδεκτες καθυστερήσει στις εκτυπώσεις λόγω τσεκάρισματος των κεφαλών έως συνεχεις ψευτοκαθαρισμους και ελέγχους που με χρόνους πάνω από 20 λεπτά κάθε φορά έως και 40 λεπτα.Το μηχάνημα ήταν σε γραφείο (επαγγελματία ου χωρου)και με "ξευτιλισε"στη κυριολεξία πάμπολλες φορές με τον πελάτη να περιμένει την εκτύπωση με τις ωρες.Κάθε φορά που τα άνοιγαν ήθελα περίπου ένα τέταρτο για να είναι σε θέση να κάνει εκτυπωση.Μετά από 5 χρόνια και βαλλε,το έχω περιορίσει μόνο για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις γιατί τα έγχρωμα σωληνάκια έχουν φρξάει και δεν υπάρχει ίχνος ανταλλακτικόυ.(Έφερα πριν 2 χρόνια τεχνικό της hp ).ΌΧΙ ΚΎΡΙΟΙ ΤΗ HP ΜΑΚΡΥΆ ΑΠΌ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΑΣ.....

Είμαι πλέον τώρα σε θέση να διαλέξω το επόμενο πολύ μηχάνημα στα 400 και κάτι ευρώ που ζήτησε και ο φίλος και με σύστημα εργοστασιακό συνεχους ροης με κόστος μελανιων περίπου 20 ευρώ και τα τέσσερα .Είναι το τοπ της σειράς L της Epson το L655.Κάνει τα πάντα και με ελάχιστο κόστος με τα ορίτζιναλ μελάνια του και επι πλέον έχει και 3 χρόνια εγγυηση.Βλεπε :http://www.epson.gr .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το 2010 αγόρασα το τοπ τότε hp officejet 8500pro.Απαράδεκτο μηχάνημα προβληματικό software και πανάκριβα μελανια.Βέβαια δεν στεγνώνανε αλλά ήταν ασύμφορα.Έβαλα συμβατά και αγόρασα μέχρι και συνεχους ροης,Αποτέλεσμα αλλαγή 3 φορές κεφαλών (ευτυχώς από Κινα) και πότε αποτέλεσμα της προκοπής -μεγάλο ρόλο έπαιξε το απαράδεκτο λογισμικό που αναγνώριζε τα μη ορίτζιναλ αναλωσιμα και άρχιζε τα κόλπα του από απαράδεκτες καθυστερήσει στις εκτυπώσεις λόγω τσεκάρισματος των κεφαλών έως συνεχεις ψευτοκαθαρισμους και ελέγχους που με χρόνους πάνω από 20 λεπτά κάθε φορά έως και 40 λεπτα.Το μηχάνημα ήταν σε γραφείο (επαγγελματία ου χωρου)και με "ξευτιλισε"στη κυριολεξία πάμπολλες φορές με τον πελάτη να περιμένει την εκτύπωση με τις ωρες.Κάθε φορά που τα άνοιγαν ήθελα περίπου ένα τέταρτο για να είναι σε θέση να κάνει εκτυπωση.Μετά από 5 χρόνια και βαλλε,το έχω περιορίσει μόνο για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις γιατί τα έγχρωμα σωληνάκια έχουν φρξάει και δεν υπάρχει ίχνος ανταλλακτικόυ.(Έφερα πριν 2 χρόνια τεχνικό της hp ).ΌΧΙ ΚΎΡΙΟΙ ΤΗ HP ΜΑΚΡΥΆ ΑΠΌ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΑΣ.....

 

 

Είμαι πλέον τώρα σε θέση να διαλέξω το επόμενο πολύ μηχάνημα στα 400 και κάτι ευρώ που ζήτησε και ο φίλος και με σύστημα εργοστασιακό συνεχους ροης με κόστος μελανιων περίπου 20 ευρώ και τα τέσσερα .Είναι το τοπ της σειράς L της Epson το L655.Κάνει τα πάντα και με ελάχιστο κόστος με τα ορίτζιναλ μελάνια του και επι πλέον έχει και 3 χρόνια εγγυηση.Βλεπε :http://www.epson.gr .

 

 

 

Δες για καποιο laser εκτυπωτη.Εχω στο σπιτι εναν Xerox Phaser 6121MFP εδω και 5 χρονια.Αψογος και εκτυπωνει πολυ καλα με ασυρματη συνδεση και με καλωδιο.Απλα τα toner ειναι ακριβα(90€ το ενα).Επισης κανει fax και Scan μια χαρα.Σε εκτυπωση και fax ειναι αψογος αλλα και σε Scan επισης δεν εχει θεματα.Δουλευει ασυρματα με Laptop Windows 8.1,All in One Desktop Windows 7 και με Notebook HP(με καλωδιο USB) σε Windows XP.Απλα δεν τυπωνει μπρος πισω σελιδες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.

 

Θα ήθελα βοήθεια για την αγορά ενός πολυμηχανήματος. Δεν μπορώ να δώσω πολλά λεφτά, οπότε ψάχνω κάτι το πολύ με 75 ευρώ.

Εχω μερικές ερωτήσεις.

Καταρχήν, γνωρίζει κάποιος ποια η διαφορά των σειρών HP Envy και HP Deskjet Advantage? Ποια είναι η καλύτερη?

επίσης, μεταξύ Canon και HP, ποια εχει τα φθηνότερα μελάνια ή μπορεί να πάρει συμβατά?

Εχω δει τα παρακάτω μοντέλα. Ποιο απο αυτά μου προτείνετε για χρήση με windows 10 και windows 7? Δεν κάνω τρελή χρήση στην εκτύπωση αλλά χρησιμοποιώ αρκετά το σκανερ.

Επίσης, θα προτιμούσα να παίρνει το χαρτί απο την μπροστινή μεριά και όχι απο πάνω γιατί η ραφιερα που έχω δεν είναι ύψος 41εκ.

 

https://www.skroutz.gr/comparelists/119?compare=8016119%2C6183717%2C7072644%2C6248090%2C7825439%2C5665609

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Επειδή είχα παλαιότερα HP (και μάλιστα ακριβοπληρωμένο πολυμηχάνημα) δεν θα σου το πρότεινα. Το ίδιο μοντέλο 2 στα 2 σπίτι και γραφείο άρχισε μετά τον πρώτο χρόνο να κάνει διάφορα παλαβα και να καίει τα μελάνια. Μετά από έρευνα για την αντικατάστασή του, για ένα απλό καθημερινό μηχάνημα να κάνω δουλειά και χωρίς πολλά κόστη εκτύπωσης, καταστάλαξα τελικά στο Canon MX495! Οπότε και στο προτείνω άφοβα. Ειναι περίπου στα 65€ (καλή τιμή για μηχανημα που τα έχει όλα), και έχει FAX, Scaner, σύνδεση με Wifi, εφαρμογή στο αντίστοιχο market του κινητού για απευθείας εκτύπωση κλπ κλπ κλπ...! Το software που συνοδεύεται είναι απλό και κάνει ότι χρειάζεσαι. Το Software που συνοδεύει το Canon Pixma MG5752 νομιζω ότι είναι άλλο και είναι λίγο δύσχρηστο που το είδα σε έναν φίλο ...βέβαια δεν το εγκατέστησα εγω για να ξέρω ακριβώς αν έχει εγκαταστήσει όλα τα απαράιτητα. Από μελάνια θα σου πώ ότι περίπου στα 15€ έχει η μεγάλη συσκευασία του μαύρου όταν στο Παλιό HP που το έκαιγε κι όλας μετά από 1- 1.5 μήνα συνήθως είχε από 25€. Η εκτύπωση του HP μου άρεσε λίγο περισσότερο αλλά τι να το κάνεις όταν είναι για πέταμα κοντά στο χρόνο. Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα σε κάτι άλλο εκτός απο Canon. Τέλος το ύψος του είναι μικρό και έχει feeder απο πάνω για τα έγγραφα οπότε πιστεύω ότι δεν θα σε δυσκολέψει και στη χρήση κάτω από το ράφι. Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Καταρχήν, γνωρίζει κάποιος ποια η διαφορά των σειρών HP Envy και HP Deskjet Advantage? Ποια είναι η καλύτερη?

 

H σειρά Envy είναι παλαιότερη, δύσκολα θα τη βρείς πλέον.

Η (νεότερη) σειρά Ink Advantage υπόσχεται μεγαλύτερη οικονομία στην εκτύπωση:

"Το σύστημα εκτύπωσης HP Ink Advantage είναι σχεδιασμένο να σας προσφέρει οικονομικές εκτυπώσεις σε σύγκριση με τα παραδοσιακά συστήματα εκτύπωσης που δεν είναι Ink Advantage και έχει τη δυνατότητα να εκτυπώνει έως και τις διπλάσιες σελίδες με το ίδιο κόστος." Δες ΕΔΩ

 

μεταξύ Canon και HP, ποια εχει τα φθηνότερα μελάνια ή μπορεί να πάρει συμβατά?

 

Πολύ γενικό το ερώτημα σου.

 

Και για τις δυο εταιρίες κυκλοφορούν συμβατά μελάνια (η μπορείς να κάνεις αναγώμοση) αλλά εξαρτάται και απο το μοντέλο του εκτυπωτή το αν θα δουλέψουν σωστά και απροβλημάτιστα. Γενικα το θέμα με τα μελάνια εκτυπωτών, και ιδιαίτερα τα συμβατά, θέλει πολύ ψάξιμο.

 

Σε αυθεντικά μελάνια, αυτή τη στιγμή η πιό φθηνη εταιρία για την κατηγορία εκτυπωτών που σε ενδιαφέρει είναι η HP: πχ μελάνι HP 652 Black & Μελάνι HP 652 Color, με κόστος εκτύπωσης 0,03€ / σελίδα. Βέβαια, οι αναγραφόμενες αποδόσεις σε σελίδες διαφέρουν από τις πραγματικές αλλά δεν παύει να είναι μια ένδειξη.

 

 

Εχω δει τα παρακάτω μοντέλα. Ποιο απο αυτά μου προτείνετε για χρήση με windows 10 και windows 7? Δεν κάνω τρελή χρήση στην εκτύπωση αλλά χρησιμοποιώ αρκετά το σκανερ.

 

Τα μοντέλα που είδες ανήκουν στην ίδια κατηγορία και έχουν πανω κατω το ίδιο κόστος εκτύπωσης. Έχε όμως υπόψη ότι το πιθανότερο είναι να μη λειτουργεί το scanner αν έχουν τελειώσει τα μελάνια.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο πιο οικονομικός μονοχρωμος laser

Που να μπορεί να τυπώσει pdf από microSD.;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή είχα παλαιότερα HP (και μάλιστα ακριβοπληρωμένο πολυμηχάνημα) δεν θα σου το πρότεινα. Το ίδιο μοντέλο 2 στα 2 σπίτι και γραφείο άρχισε μετά τον πρώτο χρόνο να κάνει διάφορα παλαβα και να καίει τα μελάνια. Μετά από έρευνα για την αντικατάστασή του, για ένα απλό καθημερινό μηχάνημα να κάνω δουλειά και χωρίς πολλά κόστη εκτύπωσης, καταστάλαξα τελικά στο Canon MX495! Οπότε και στο προτείνω άφοβα. Ειναι περίπου στα 65€ (καλή τιμή για μηχανημα που τα έχει όλα), και έχει FAX, Scaner, σύνδεση με Wifi, εφαρμογή στο αντίστοιχο market του κινητού για απευθείας εκτύπωση κλπ κλπ κλπ...! Το software που συνοδεύεται είναι απλό και κάνει ότι χρειάζεσαι. Το Software που συνοδεύει το Canon Pixma MG5752 νομιζω ότι είναι άλλο και είναι λίγο δύσχρηστο που το είδα σε έναν φίλο ...βέβαια δεν το εγκατέστησα εγω για να ξέρω ακριβώς αν έχει εγκαταστήσει όλα τα απαράιτητα. Από μελάνια θα σου πώ ότι περίπου στα 15€ έχει η μεγάλη συσκευασία του μαύρου όταν στο Παλιό HP που το έκαιγε κι όλας μετά από 1- 1.5 μήνα συνήθως είχε από 25€. Η εκτύπωση του HP μου άρεσε λίγο περισσότερο αλλά τι να το κάνεις όταν είναι για πέταμα κοντά στο χρόνο. Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα σε κάτι άλλο εκτός απο Canon. Τέλος το ύψος του είναι μικρό και έχει feeder απο πάνω για τα έγγραφα οπότε πιστεύω ότι δεν θα σε δυσκολέψει και στη χρήση κάτω από το ράφι.

 

Ευχαριστώ πολυ . Μου κάνουν πολυ μεγάλη εντύπωση όλα αυτά που λες για τους HP μιας κι εγώ είμαι πολυ ευχαριστημένη. Συνήθως μου παθαίνουν βλάβη μετά τα τρία χρόνια. Τα δε μελάνια του, μου κρατούσαν αρκετά. Ακόμα και αυτά που είχε μέσα το ίδιο το κουτί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

H σειρά Envy είναι παλαιότερη, δύσκολα θα τη βρείς πλέον.

Η (νεότερη) σειρά Ink Advantage υπόσχεται μεγαλύτερη οικονομία στην εκτύπωση:

"Το σύστημα εκτύπωσης HP Ink Advantage είναι σχεδιασμένο να σας προσφέρει οικονομικές εκτυπώσεις σε σύγκριση με τα παραδοσιακά συστήματα εκτύπωσης που δεν είναι Ink Advantage και έχει τη δυνατότητα να εκτυπώνει έως και τις διπλάσιες σελίδες με το ίδιο κόστος." Δες ΕΔΩ

 

 

 

Πολύ γενικό το ερώτημα σου.

 

Και για τις δυο εταιρίες κυκλοφορούν συμβατά μελάνια (η μπορείς να κάνεις αναγώμοση) αλλά εξαρτάται και απο το μοντέλο του εκτυπωτή το αν θα δουλέψουν σωστά και απροβλημάτιστα. Γενικα το θέμα με τα μελάνια εκτυπωτών, και ιδιαίτερα τα συμβατά, θέλει πολύ ψάξιμο.

 

Σε αυθεντικά μελάνια, αυτή τη στιγμή η πιό φθηνη εταιρία για την κατηγορία εκτυπωτών που σε ενδιαφέρει είναι η HP: πχ μελάνι HP 652 Black & Μελάνι HP 652 Color, με κόστος εκτύπωσης 0,03€ / σελίδα. Βέβαια, οι αναγραφόμενες αποδόσεις σε σελίδες διαφέρουν από τις πραγματικές αλλά δεν παύει να είναι μια ένδειξη.

 

 

 

 

Τα μοντέλα που είδες ανήκουν στην ίδια κατηγορία και έχουν πανω κατω το ίδιο κόστος εκτύπωσης. Έχε όμως υπόψη ότι το πιθανότερο είναι να μη λειτουργεί το scanner αν έχουν τελειώσει τα μελάνια.

 

Σ ευχαριστώ πάρα πολυ για τις αναλυτικές επεξηγησεις. Τελικκά πήρα ΗΡ 3636.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχει μήπως κάποιος να προτείνει κάποιον laser εκτυπωτή σε καλή τιμή ο οποίος να έχει κατά προτίμηση αυτόματη διπλή εκτύπωση και WiFi ?

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχει μήπως κάποιος να προτείνει κάποιον laser εκτυπωτή σε καλή τιμή ο οποίος να έχει κατά προτίμηση αυτόματη διπλή εκτύπωση και WiFi ?

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

 

Samsung M-2026W περίπου στα 89€.

Για αυτόματο duplex ξεφέυγεις σε τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά.

Ενδιαφερομαι να αγοράσω έγχρωμο πολυμηχάνημα (printer-scanner-copier, όχι fax) αλλά δεν σκοπεύω να κάνω πολλές και συχνές εκτυπώσεις. Δηλαδή με ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα της σάρωσης παρά της εκτύπωσης, καθώς θα τυπώνω πολύ σπάνια...

Επειδή διάβασα ότι οι κεφαλές στους inkjet χαλάνε αν δεν γίνονται συχνά εκτυπώσεις, θέλω να ρωτήσω τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση. Αν αφαιρέσουμε τα μελάνια φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει φθορά μακροχρόνια, σωστά;

Μπορώ δηλ. να τοποθετώ τα μελάνια όταν θέλω να τυπώσω και να τα αφαιρώ όταν δεν θέλω;

Επίσης ποια μοντέλα θα μου προτείνατε με καλό scanner;

Budget ~150 ευρώ

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά.

Ενδιαφερομαι να αγοράσω έγχρωμο πολυμηχάνημα (printer-scanner-copier, όχι fax) αλλά δεν σκοπεύω να κάνω πολλές και συχνές εκτυπώσεις. Δηλαδή με ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα της σάρωσης παρά της εκτύπωσης, καθώς θα τυπώνω πολύ σπάνια...

Επειδή διάβασα ότι οι κεφαλές στους inkjet χαλάνε αν δεν γίνονται συχνά εκτυπώσεις, θέλω να ρωτήσω τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση. Αν αφαιρέσουμε τα μελάνια φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει φθορά μακροχρόνια, σωστά;

Μπορώ δηλ. να τοποθετώ τα μελάνια όταν θέλω να τυπώσω και να τα αφαιρώ όταν δεν θέλω;

Επίσης ποια μοντέλα θα μου προτείνατε με καλό scanner;

Budget ~150 ευρώ

 

Ευχαριστώ.

 

Κάποια βοήθεια βρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια βρε παιδιά;

 

Δεν σώζεσαι ούτε αφαιρώντας τα μελάνια!:)

Είναι μονόδρομος η αγορά laser μηχανήματος, πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/6931424/Ricoh-SP-112SU.html το οποίο και έχω για να τυπώνούν οι πιτσιρικάδες μου τα θέματα των εξετάσεων, αν εσύ τώρα θες ντε και καλά έγχρωμη εκτύπωση τότε πας σε άλλο budjet, και ψάχνεις τιι σε βολεύει περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ψάχνω για έγχρωμο πολυμηχάνημα κ είμαι ανάμεσα σε gelijet κ laser. Διαθέτω μέχρι 200Ε τι μου προτείνετε. Χρησιμοποιώ κυρίως το μαύρο κ Δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα εκτύπωσης. Περισσότερο με απασχολεί να έχει φθηνά μελάνια κ να συμφέρει να εκτυπώσεις...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή είχα παλαιότερα HP (και μάλιστα ακριβοπληρωμένο πολυμηχάνημα) δεν θα σου το πρότεινα. Το ίδιο μοντέλο 2 στα 2 σπίτι και γραφείο άρχισε μετά τον πρώτο χρόνο να κάνει διάφορα παλαβα και να καίει τα μελάνια. Μετά από έρευνα για την αντικατάστασή του, για ένα απλό καθημερινό μηχάνημα να κάνω δουλειά και χωρίς πολλά κόστη εκτύπωσης, καταστάλαξα τελικά στο Canon MX495! Οπότε και στο προτείνω άφοβα. Ειναι περίπου στα 65€ (καλή τιμή για μηχανημα που τα έχει όλα), και έχει FAX, Scaner, σύνδεση με Wifi, εφαρμογή στο αντίστοιχο market του κινητού για απευθείας εκτύπωση κλπ κλπ κλπ...! Το software που συνοδεύεται είναι απλό και κάνει ότι χρειάζεσαι. Το Software που συνοδεύει το Canon Pixma MG5752 νομιζω ότι είναι άλλο και είναι λίγο δύσχρηστο που το είδα σε έναν φίλο ...βέβαια δεν το εγκατέστησα εγω για να ξέρω ακριβώς αν έχει εγκαταστήσει όλα τα απαράιτητα. Από μελάνια θα σου πώ ότι περίπου στα 15€ έχει η μεγάλη συσκευασία του μαύρου όταν στο Παλιό HP που το έκαιγε κι όλας μετά από 1- 1.5 μήνα συνήθως είχε από 25€. Η εκτύπωση του HP μου άρεσε λίγο περισσότερο αλλά τι να το κάνεις όταν είναι για πέταμα κοντά στο χρόνο. Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα σε κάτι άλλο εκτός απο Canon. Τέλος το ύψος του είναι μικρό και έχει feeder απο πάνω για τα έγγραφα οπότε πιστεύω ότι δεν θα σε δυσκολέψει και στη χρήση κάτω από το ράφι.

 

 

 

 

 

Ωραιος φαινεται ο canon mx495. Αλλα μονο ασπρομαυρα βγαζει;

Υπαρχει κατι αντιστοιχο (print,copy,scan,fax) με wifi,airprint κλπ αλλα να βγαζει εγχρωμες;

Σε canon μοντελο...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για εκτυπωτή έγχρωμο inkjet ο οποίος να δέχεται ιμιτασιον μελάνια! Υπάρχει κάποια πρόταση από κάποιον/κάποια??

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στα laser το κόστος αναλωσίμων είναι περίπου στα 40€ - 60€ για έναν μέσης χρήσης εκτυπωτή. Έχω φάει τα μούτρα μου με αναγομωμένα και δεν ξερω αν τελικά είναι καλή ιδέα. Επίσης καλά τα HP αλλά τελευταία κάνουν νερά οπότε θα έλεγα να δεις αυτό εδώ το Samsung. Έχω δει αρκετά Samsung εκτυπωτικά και όλα δουλευουν άψογα. Επίσης είναι αρκετά πιο απλά στην εγκατάσταση σε σχέση με τα HP που σου λένε ..βαλε καλώδιο, βγαλε καλωδιο κλπ κλπ κλπ. Τέλος αν θες να το ξανασκεφτείς για κατι οικονομικό, δικτυακό και με φτηνά αναλώσιμα inkjet δες το Canon MX495. Εμπειρικά θα σου πώ ότι για τα χρήματά του είναι ένα αρκετά τίμιο και αξιόπιστο μηχάνημα που έχει τα πάντα. Το έχω κοντά ένα χρόνο..αντικατέστησα με αυτό ένα ακριβό HP το οποίο μετά το χρόνο άρχισε να καίει μελάνια (γνήσια, ημιτασιον κλπ κλπ κλπ)...

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραιος φαινεται ο canon mx495. Αλλα μονο ασπρομαυρα βγαζει;

Υπαρχει κατι αντιστοιχο (print,copy,scan,fax) με wifi,airprint κλπ αλλα να βγαζει εγχρωμες;

Σε canon μοντελο...

 

Τα πάντα βγαζει....δεν ξέρω που είδες ότι έχει μόνο ασπρόμαυρο.. έγχρωμο, ασπρομαυρο, ΦΑΞ τα πάντα ...τον πρότεινα και παρακάτω ... μπορώ να σου πώ ότι όσο το έχω με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ψάχνω για πολυμηχάνημα για εκτύπωση(ασπρόμαυρη/έγχρωμη), σκανάρισμα, φαξ, σύνδεση με νετ. Το ταβάνι μου είναι στα 100 περίπου και θέλω να πάρω το καλύτερο δυνατό για να ξενοιάσω. Οι γνώσεις μου όμως δεν βοηθούν, οπότε ψάχνω μέσω skroutz και κυρίως για HP τα οποία όμως διάβασα ότι βγάζουν πολλά προβλήματα τελικά και τσάμπα το όνομα που έχουν.

Μπορείτε να με κατευθύνεται για εταιρείες ή ακόμα καλύτερα για καταστήματα που δεν συμμετέχουν στο σκρουτζ ώστε να προχωρήσω την διαδικασία? Νομίζω τώρα στις εκπτώσεις είναι η καλύτερη περίοδος για τέτοιου τύπου αγορές, οπότε όποια βοήθεια είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει σε αυτόν τον Epson, Inkjet EPSON WorkForce WF-2750DWF

Έχει κανείς εμπειρία από αυτόν ή γενικά από την εταιρεία?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...