Jump to content

Πολυμηχανήματα / Εκτυπωτές - Ιnkjet / Laser


RAVER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι καινούριος στο φόρουμ και ψάχνω να αγοράσω έναν εκτυπωτή. Έχω ένα κατάστημα ρούχων στο οποίο δουλεύουμε 4 άτομα. Ο όγκος των εκτυπώσεων δεν είναι πολύ μεγάλος αλλά βγάζουμε αρκετές έγχρωμες εκτυπώσεις καθημερινά. Θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα διασύνδεσης περισσότερων του ενός χρήστη και το κόστος αναλωσίμων να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρό. Κόστος αγοράς μέχρι 200€.

Έχει κανείς καμία πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 354
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για έγχρωμες εκτυπώσεις εγώ θα πήγαινα σε inkjet, βγάζει καλύτερες εκτυπώσεις. Μπορείς να τσεκάρεις τη σειρά OJ της HP που παίζει πολύ τελευταία, πολύ πιθανό να βρεις αυτό που ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου.

 

http://www8.hp.com/us/en/ads/officejet-pro-printers/overview.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο στη θέση σου http://www.skroutz.gr/s/4855998/HP-Officejet-Pro-8610-e-All-in-One.html που έχει καλές ταχύτητες εκτύπωσης για τα δεδομένα σου και καλή ποιότητα έγχρωμης εκτύπωσης. Εναλλακτικά μπορείς να δεις και αυτόν http://www.skroutz.gr/s/4976633/Epson-Expression-Premium-XP-615.html. Είναι πιο αργός απο τον hp αλλά νομίζω πως και με τους δύο την δουλειά σου την κάνεις :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μεταξύ των δύο που αναφέρει ο φίλος μας θα προτιμούσα τον hp κυρίως λόγω ταχύτητας. Επίσης τρέχει και μια προσφορά αυτή την περίοδο στους εκτυπωτές της hp, 20% έκπτωση νομίζω. Τσέκαρε το γιατί έτσι μπορεί να σου βγει και πολύ πιο οικονομικά.
Link to comment
Share on other sites

Κακώς τους φοβάσαι! Έχει αναπτυχθεί μια καινούρια τεχνολογία για τους inkjet την οποία χρησιμοποιεί η hp (μπορεί να την χρησιμοποιούν κι άλλες εταιρίες, εγώ ξέρω για τη σειρά officejet γιατί έχω) που συναγωνίζεται στα ίσια τους laser. Έχει βγάλει μια προσφορά για τους officejet 20% έκπτωση. Τσεκαρε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες

https://www.facebook.com/hp.hellas/photos/a.427113735582.227950.92586660582/10152858139565583/?type=1&theater

Link to comment
Share on other sites

Την είδα την προσφορά και είναι ομολογουμένως ενδιαφέρουσα. Απλώς γενικά είχα την εντύπωση πως οι laser είναι πιο αξιόπιστοι. Δηλαδή τι τεχνολογία είναι αυτή;
Link to comment
Share on other sites

Έχει σταθερές κεφαλές αντί για κινούμενες κι αυτό μειώνει κατά πολύ το χρόνο εκτύπωσης και το κόστος.

Οι laser γενικά είναι πολύ αξιόπιστοι αλλά το ίδιο ισχύει και για τους inkjet πλέον! Αν ήθελες ασπρόμαυρες εκτυπώσεις μόνο θα σου έλεγα δαγκωτό laser αλλά βάζοντας και τις έγχρωμες στο παιχνίδι, η ζυγαριά γέρνει προς Inkjet κατά τη γνώμη μου. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το δέχομαι ότι μπορεί να είναι καλύτεροι απο τους παλιούς inkjet (το βλέπω κιόλας ότι έχουν πολύ καλές ταχύτητες εκτύπωσης) αλλά είναι καλύτεροι κι από τους Laser;
Link to comment
Share on other sites

Έχουν ορισμένα πολύ συγκεκριμένα πλεονεκτήματα. Το βασικότερο κατά τη γνώμη μου είναι οτι έχουν αισθητά πιο χαμηλή τιμή αγοράς σε σχέση με τους laser. πχ σύγκρινε αυτούς http://www.skroutz.gr/s/6394906/Xerox-Phaser-6020V-BI.html, http://www.skroutz.gr/s/4855998/HP-Officejet-Pro-8610-e-All-in-One.html. Είναι στα ίδια λεφτά και ο Laser έχει πολύ χαμηλότερες ταχύτητες εκτύπωσης, δεν έχει αυτόματη duplex και δεν έχει σάρωση. Οπότε ουσιαστικά με τα ίδια λεφτά βρίσκεις inkjet με πιο "πλούσια χαρακτηριστικά". Από εκεί και πέρα προφανώς αν εσύ νιώθεις καλύτερα να πας σε laser πας σε laser!
Link to comment
Share on other sites

Γενικά απ ότι βλέπω έχει δημιουργηθεί μια σύγχυση με τους inkjet και τους laser! Γενικά δεν θα προσπαθούσα καν να τους συγκρίνω γιατί απλά το κάθε είδος είναι για άλλη χρήση! Προσωπικά θεωρώ ότι αν δεν σε ενδιαφέρει η ποιότητα εκτύπωσης, αν εκτυπώνεις κυρίως ασπρόμαυρες σελίδες και μεγάλους όγκους πας σε laser αν και υπάρχουν και inkjet που μπορούν να ανταποκριθούν πολύ καλά σε μεγάλους όγκους (βλ τη σειρά pro x της hp). Αν όμως θες καλή ποιότητα εκτύπωσης ο laser δεν κάνει! Όπως και να έχει για να κάνεις τη σωστή επιλογή πρέπει πρώτα να αποφασίσεις τι ζητάς!

Βέβαια μπορείς να πας για τους pro x που ανέφερα παραπάνω που είναι ένα καλό μίγμα χαρακτηριστικών laser από άποψη αντοχής και ταχύτητας και inkjet από άποψη ποιότητας εκτύπωσης! Στα + και η προσφορά που αναφέρθηκε παραπάνω! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον από αυτά που λέει η κικκ θα πρέπει να πάω για inkjet, γιατί εκτυπώνουμε αρκετές έγχρωμες όπως είπα και πιο πριν! Έχεις κανένα συγκεκριμένο μοντέλο να προτείνεις από τους pro x που ανέφερες?
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλοι είναι καλοί! Ο 551 είναι απ τους πιο γρήγορους που υπάρχουν! Στη θέση σου όμως εγώ θα πήγαινα για απλό pro που έχει και την προσφορά, οπότε και κάποιος πάνω απ το budget σου να σου αρέσει έχεις περιθώριο να τον πάρεις!
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν υπάρχει κάτι κοντά στα χαρακτηριστικά του 551 με προσφορά προφανώς και θα το προτιμήσω! Έχεις κάποιο συγκεκριμένο να προτείνεις?
Link to comment
Share on other sites

Ο αμέσως επόμενος είναι αυτός ο οποίος σαφώς δεν έχει την ταχύτητα του 551, αλλά με την έκπτωση θα σου έρθει και 100 ευρώ φθηνότερα! Άσε που και οι 25 σελ ανά λεπτό είναι πολύ ικανοποιητική ταχύτητα! Ο 551 είναι για μεγάλα γραφεία, για το μαγαζί που περιγράφεις κι ο 276 μια χαρά είναι!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο αμέσως επόμενος είναι αυτός ο οποίος σαφώς δεν έχει την ταχύτητα του 551, αλλά με την έκπτωση θα σου έρθει και 100 ευρώ φθηνότερα! Άσε που και οι 25 σελ ανά λεπτό είναι πολύ ικανοποιητική ταχύτητα! Ο 551 είναι για μεγάλα γραφεία, για το μαγαζί που περιγράφεις κι ο 276 μια χαρά είναι!

 

Αν και καθυστερημένα ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Τελικά τον πήρα τον 276! Μέχρι στιγμής πολύ καλή εντύπωση! Αν προκύψει κάποιο πρόβλημα θα ενημερώσω! Επίσης, ξέρει κανείς τι παίζει με την προσφορά για τα τόνερ της hp γιατί ψάχναμε χθες μαζί με τον κολλητό μου για τον εκτυπωτή του και είδαμε κάτι για επιστροφή χρημάτων αλλά δεν καταλάβαμε ακριβώς τι παίζει...;

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία αγοράζεις κανονικά το τόνερ και μετά μπαίνεις και κάνεις ότι λένε οι οδηγίες! Πρέπει να γράψεις κάποιους κωδικούς που θα βρεις στο πακέτο του τόνερ. Απλά πρόσεχε μην την πατήσεις, γιατί έχεις μόνο 5 λεπτά για να τους συμπληρώσεις, οπότε να τους έχεις βρει από πριν!
Link to comment
Share on other sites

Καλή πληροφορία! Thanks! Φαντάσου να μην προλάβαινα να το κάνω και να την έχανα την επιστροφή! :eek: Γιατί δίνουν τόσο λίγο χρόνο όμως??
Link to comment
Share on other sites

Είναι κυρίως για λόγους ασφαλείας απ ότι λένε! Ντάξει δεν νομίζω να είχες θέμα, γιατί σε προειδοποιούν και στη σελίδα που πας πριν κάνεις τη διαδικασία, αλλά μπορεί κάποιος να μην το είχε διαβάσει!
Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε https://www.skroutz.gr/s/3216427/Epson-L300.html

 

Αξιζει;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλημερα, θα ηθελα να ρωτήσω ποιος ειναι καλύτερος απο τους δυο εκτυπωτές https://www.skroutz.gr/s/6...xma-MX495.html ή https://www.skroutz.gr/s/3...ll-in-One.html . Το φαξ δεν μου χρειάζετε (πως ομως μπορώ να το χρησιμοποιήσω αν καποτε το χρειαστώ? πρεπει να εχω ξεχωριστή γραμμή? Τον canon τον εχω κάνει κράτηση στα 55€. Ποιος είναι πιο αξιόπιστος και πιο οικονομικός από άποψη μελανιων;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω τον canon pixma mx495 και δεν μπορώ να ρυθμίσω για να είναι Wi-Fi. Μπορεί κάποιος που έχει τον ίδιο εκτυπωτή μα βοηθήσει; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα HP PHotosmart C5280 πολυμηχανημα inkjet που δεν δεχεται αναγομωμενα ή συμβατικα μελανια και τα γνησια του τα χρυσοπληρωνω. Σκεφτομαι να παω σε laser εγχρωμο πολυμηχανημα. Τυπωνω καθε εβδομαδα πανω κατω 40 σελιδες κειμενα με χρωμα ή χωρις. Οι φωτογραφιες δεν με ενδιαφερουν. Το καλοκαιρι για 2.5 μηνες δεν εκτυπωνω τιποτα ή πολυ λίγα.Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε ενα ή δυο μοντελα. Τιμη 250 ευρω ή λιγο πιο πανω αν χρειαστει και πιο κατω θα ηταν ακομα καλυτερα. Βασικο που με ενδιαφερει οικονομικα toner ή να δεχεται συμβατικα ή αναγομωση των παλιων.Επίσης ειδα αυτο εδώ ξερει κανείς να με πει αν αξίζει? Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...