Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το επιβεβαιώνω και εγώ αυτό το ξύπνητηρι δουλεύει κλειστό και μάλιστα μετά με ρώτησε αν θέλω να ενεργοποίησω το τηλέφωνο εγώ βέβαια έκανα πλήρη επαναφορά μέσω ρc suite

 

Μετά την αλλαγή στο νέο firmware 20 και επαναφορά από memory card όλα δουλεύουν σαφώς καλύτερα στο κινητό. Κανένα πρόβλημα με το ξυπνητήρι όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό, μόνο το πρόβλημα με την ένταση των ηχείων στο ράδιο παραμένει ως είχε.

 

Και μια ερώτηση:

 

Υπάρχει τρόπος να αλλάξω κάποιο από τα shortcyts που υπάρχουν στην ενεργή αναμονή του τηλεφώνου με κάποιο άλλο που θέλω μέσα από το μενού ή με την εγκατάσταση κάποιου προγράμματος;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, ευχές & χρόνια πολλά σε όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Πριν από λίγες μέρες είμαι πλέον κάτοχος του Ν95, η αλήθεια βέβαια είναι ότι ήθελα το Ν82 αλλά δεν άντεχα άλλο την αναμονή :mad:. Στο παρελθόν είχα επαφή με symbian nokia 6600 όποτε το περιβάλλον μου ήταν είδη γνωστό.

Αφού έγινε η αρχική αναβάθμιση λογισμικού και η μεταφορά των επαφών ξεκίνησα να το περιεργάζομαι. Γενικά η ταχύτητα του κινητού είναι ικανοποιητική ,το θέμα της μνήμης(22,8ΜΒ) δεν με έχει ενοχλήσει ακόμα. η κάμερα δεν θα έλεγα ότι με ενθουσίασε... ειδικά για 5mpixel και carl zeis περίμενα κάτι πολύ ανώτερο:( όσο για την ευκρίνεια της εικόνας με 10χ zoom δεν θα το σχολιάσω καθόλου...

και φυσικά εντελώς απαράδεκτο που δεν είχε ούτε μια στοιχειώδη 512 κάρτα μνήμης :mad:

Βέβαια ως καινούργιος χρήστης έχω μερικές απορίες. Αρχικά με το agps ενεργοποιημένο δεν θα έπρεπε ο χρόνος κλειδώματος να είναι αισθητά μικρότερος? και κάτι ακόμα που με προβλημάτισε, δοκίμασα 2 φορές να συνδέσω τα ακουστικά και η συσκευή ξαφνικά έκανε επανεκκίνηση μόνη της, έχει τύχει σε κάποιον άλλον κάτι αντίστοιχο?

 

Τέλος μια γενική ερώτηση, η κατανομή των φακέλων στην νεα εκδοση symbian είναι όλιγον "χυμα" σε σχέση με τις πιο παλιές ή ιδέα μου είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Πριν από λίγες μέρες είμαι πλέον κάτοχος του Ν95, η αλήθεια βέβαια είναι ότι ήθελα το Ν82 αλλά δεν άντεχα άλλο την αναμονή :mad:. Στο παρελθόν είχα επαφή με symbian nokia 6600 όποτε το περιβάλλον μου ήταν είδη γνωστό.

Αφού έγινε η αρχική αναβάθμιση λογισμικού και η μεταφορά των επαφών ξεκίνησα να το περιεργάζομαι. Γενικά η ταχύτητα του κινητού είναι ικανοποιητική ,το θέμα της μνήμης(22,8ΜΒ) δεν με έχει ενοχλήσει ακόμα. η κάμερα δεν θα έλεγα ότι με ενθουσίασε... ειδικά για 5mpixel και carl zeis περίμενα κάτι πολύ ανώτερο:( όσο για την ευκρίνεια της εικόνας με 10χ zoom δεν θα το σχολιάσω καθόλου...

και φυσικά εντελώς απαράδεκτο που δεν είχε ούτε μια στοιχειώδη 512 κάρτα μνήμης :mad:

Βέβαια ως καινούργιος χρήστης έχω μερικές απορίες. Αρχικά με το agps ενεργοποιημένο δεν θα έπρεπε ο χρόνος κλειδώματος να είναι αισθητά μικρότερος? και κάτι ακόμα που με προβλημάτισε, δοκίμασα 2 φορές να συνδέσω τα ακουστικά και η συσκευή ξαφνικά έκανε επανεκκίνηση μόνη της, έχει τύχει σε κάποιον άλλον κάτι αντίστοιχο?

 

Τέλος μια γενική ερώτηση, η κατανομή των φακέλων στην νεα εκδοση symbian είναι όλιγον "χυμα" σε σχέση με τις πιο παλιές ή ιδέα μου είναι?

 

Αυτο με τα ακουστικα το κανει και σε μενα. Παρατηρησα οτι φταινε καποιοι emulators.

 

Πως μπορω να ενεργοποιησω την ερωτηση του τι εξαρτημα εχω συνδεσει οταν βαζω πχ ακουστικα. Δεν μπορω να το βρω με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

viper_gts_gr: Μια που εθιξες το θεμα με τους emulators, μπορεις να μου πεις ποιες versions χρησιμοποιεις? Γιατι αυτοι που εχω εγκαταστησει εγω - Vbag, Vsun - (παρεμπιπτoντως δεν μου δημιουργουν προβλημα με τα ακουστικα) εχουν χαλια χρωματα και μαλλον δεν ειναι οι σωστοι. Οσον αφορα αυτο που ρωτησες πρεπει να ειναι στο Settings/Enhancement.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση:

 

Υπάρχει τρόπος να αλλάξω κάποιο από τα shortcyts που υπάρχουν στην ενεργή αναμονή του τηλεφώνου με κάποιο άλλο που θέλω μέσα από το μενού ή με την εγκατάσταση κάποιου προγράμματος;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, ευχές & χρόνια πολλά σε όλους σας.

Θα πας στις Settings > General > Personalisation > Standby mode > Active standby apps.

 

 

Τέλος μια γενική ερώτηση, η κατανομή των φακέλων στην νεα εκδοση symbian είναι όλιγον "χυμα" σε σχέση με τις πιο παλιές ή ιδέα μου είναι?

 

Δεν θα την έλεγα πιο χύμα, απλά πολύ περίπλοκή είναι...

Η τοποθέτηση φακέλων μέσα στους φακέλους δεν είναι ότι καλύτερο.

 

Παρόλα αυτά υπάρχει τρόπος αν θέλεις να βγάλεις τους εσωτερικούς φακέλους στο μενού.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτο κάνω και εγώ... Για την ακρίβεια δεν είχα ουτε 5 λεπτά το ν95 με 3G απο τοτε που το έχω πάρει, και δεν έχω κάποιο σημαντικό πρόβλημα με την αυτονομία του

Χρόνια πολλά κατά αρχάς.Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορω να απενεργοποιήσω το 3G και να βάλω το απλό.Σας ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κατά αρχάς.Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορω να απενεργοποιήσω το 3G και να βάλω το απλό.Σας ευχαριστω πολύ.

 

χρόνια πολλά φίλε...

 

πίγαινε εργαλεία --> ρυθμίσεις --> τηλέφωνο --> δίκτυο ->> λειτουργία δικτύου και επέλεξε την επιλογή gsm.

 

αυτά;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να ενεργοποιησω την ερωτηση του τι εξαρτημα εχω συνδεσει οταν βαζω πχ ακουστικα. Δεν μπορω να το βρω με τιποτα!

 

Πας Ρυθμίσεις -> Γενικές ->Εξαρτήματα και επιλέγεις τα Ακουστικά και μετά Ορισμός ως προεπιλογή, αν αυτό είναι που χρησιμοποιείς πιο συχνά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι φίλε βοήθησε πολύ, όμως και πάλι δεν συνδέθηκε.

Καλά τα όσα έκανες... όμως προσθέτω το εξής...

 

Για να συνδεθεί, έκανα το εξής...

Εργαλεία=>Οδηγός WLAN (Και εκεί μετά από αναζήτηση που έκανε, βρήκε το δίκτυο μου με το όνομα που του έχω δώσει bill wi-fi).

Πάτησα "επιλογές"=>Επεξεργασία Σημείου Πρόσβασης.

Εκεί πάτησα πάλι "επιλογές"=> "Προχωρημένες ρυθμίσεις" και στο "ρυθμίσεις IPv4" έκανα το εξής...

'Εδωσα μια στατική ip στο τηλέφωνό μου "192.168.1.3" (προσοχή να μην δώσετε την ip που χρησιμοποιεί τώρα το κομπιούτερ σας, γιατί θα σας πει "διένεξη" και δεν θα παίζει κανένα σωστά).

Μάσκα υποδικτύου "255.255.255.0"

Προεπιλεγμένη πύλη "192.168.1.1" (όπου είναι η ip του ρούτερ μου).

Διεύθυνση DNS έβαλα 195.170.0.1 και 195.170.2.2

αντίστοιχα στο κύριο και δευτερεύων DNS. ΠΡΟΣΟΧΗ. Ισχύει αν έχεις ΟΤΕΝΕΤ σαν provider.

Μετά... μου έπαιξε κανονικά το ίντερνετ. 'Ανοιξα το http://www.in.gr και μόλις το άνοιγε μου έλεγε "σύνδεση με BILL wi-fi" (όπου bill wi-fi το όνομα που φαίνεται σε όποιον μπαίνει στο ασύρματό μου).

 

Συγνώμη φίλε μου αλλά που σου βγάζει εσένα "Επεξεργασία Σημείου Πρόσβασης" στο Οδηγό Lan; Εμένα το μόνο που μου βγάζει μόλις επιλέξω το δίκτυο μου και επιλογές είναι: Έναρξη περιήγ. Ιστού, Ανανέωση, Στοιχεία, Βοήθεια, Έξοδος.

 

 

 

Άκυρο το βρήκα. Οι ρυθμίσεις που λες είναι στα Σημεία Πρόσβασεις κι όχι στο οδηγό WLan. Γι'αυτό μπερδεύτηκα.

When you go, you gotta go...!
Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia kai kales giortes!!! molis prin apo liges meres egina katoxos enos N95 kai tha ithela na mou peite ti prepei na kanw gia na mporw na blepw video youtube sto kinito mou. Exw psaksei poli alla den mporesa na brw akri. Opoios kserei kati as boithisei, perimenw apantiseis!!! Euxaristw!!
Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia kai kales giortes!!! molis prin apo liges meres egina katoxos enos N95 kai tha ithela na mou peite ti prepei na kanw gia na mporw na blepw video youtube sto kinito mou. Exw psaksei poli alla den mporesa na brw akri. Opoios kserei kati as boithisei, perimenw apantiseis!!! Euxaristw!!

Δοκίμασε την εφαρμογή emTube, λεπτομέριες θα βρεις στο θέμα των εφαρμογών;)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την εφαρμογή emTube, λεπτομέριες θα βρεις στο θέμα των εφαρμογών;)

η οποια ειναι αψογη οπως εχεις αναφερει ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την εφαρμογή emTube, λεπτομέριες θα βρεις στο θέμα των εφαρμογών;)

 

Την χρησιμοποίησα σήμερα και είναι πραγματικά απίστευτη εφαρμογή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, γνωριζει κανεις αν υπαρχει μπαταρια μεγαλυτερης χωρητικοτητας για το n95 (1200 πχ) -Ελλαδα κατα προτιμιση -και αν υπαρχει να μου δωσετε ενα λινκ, ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα καρτουλα 8gb,και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικοτατες,δεν παρουσιαζει τιποτα κρεμασματα,οπως επισης συνεβενε με την τεσσαρα που ειχα πριν και η οποια ειχε γεμισει αρχεια
Link to comment
Share on other sites

Tους καραγκιοζιδες τις alpha copy, δεν μου φτιαχνουν το slide λεει γιατι δεν γινετε!

Αφου το ειχαν κανει και ηταν τελειο οταν μου αλαξαν την οθονη!

Και τωρα μου λενε οτι μαλλον κατα τυχη θα εφτιαξε οταν το συναρμολογησαν!

Ηταν σουπερ χωρις καθολου τζογο για 3 μηνες μεχρι που μου επεσε την προηγουμενη βδομαδα και νασου παλι το κλακ!κλακ!

Τι να κανω ρε παιδια δεν αντεχετε αυτος ο τζογος ειδικα αν ειχατε ενα σουπερ slide.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους και χρόνια πολλά.Ρε παιδιά,θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Σχετικά με το firmware.Αν βάλω την πιο τελευταία έκδοση,τι διαφορές θα έχει από αυτό που έχω τώρα.

 

Αυτό που έχω τώρα είναι : V 11.0.026.

Για πείτε μου τι διαφορές υπάρχουν και αν αξίζει να την κάνω.

 

:rolleyes: Ευχαριστώ προκαταβολικά.:)

:yahoo: Ευτυχισμένος κάτοχος του Ν95.That's what computers have become.
Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το αν δεν κλείνει το καπάκι, το κινητό δουλεύει με αυτή τη μπαταρία?Παίρνει ρεύμα?Το δοκίμασες?

 

ναι δουλευει!!!

απλα δεν κλεινει το συρομενο πορτακι...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους και χρόνια πολλά.Ρε παιδιά,θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Σχετικά με το firmware.Αν βάλω την πιο τελευταία έκδοση,τι διαφορές θα έχει από αυτό που έχω τώρα.

 

Αυτό που έχω τώρα είναι : V 11.0.026.

Για πείτε μου τι διαφορές υπάρχουν και αν αξίζει να την κάνω.

 

:rolleyes: Ευχαριστώ προκαταβολικά.:)

 

 

Οι διαφορές είναι αρκετές και σημαντικές. Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε τις προηγούμενες σελίδες αυτού του thread :)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

επειδη ψηνομαι κι εγω για 95αρι,ξερει κανεις αν το Πλαισιο εχει πολιτικη αντικαταστασης σε περιπτωση βλαβης για τον πρωτο καιρο?

 

ακομη απο που θα με συνεφερε να το παρω καινουργιο απο θεμα τιμης αλλα και εγγυησης(π.χ το χω βρει στα 520 αλλα απο "το μαγαζι της γειτονιας")

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

επειδη ψηνομαι κι εγω για 95αρι,ξερει κανεις αν το Πλαισιο εχει πολιτικη αντικαταστασης σε περιπτωση βλαβης για τον πρωτο καιρο?

 

ακομη απο που θα με συνεφερε να το παρω καινουργιο απο θεμα τιμης αλλα και εγγυησης(π.χ το χω βρει στα 520 αλλα απο "το μαγαζι της γειτονιας")

 

στο πλαισιο σου δινει 7μερες αλλαγης.

απο εκει και περα 2χρονια εγγυηση.

οσο πιο φθηνα το βρεις τοσο το καλυτερο αρκει να

ειναι ελληνικο και σφραγγισμενο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τη σφραγιδα με το υδατογραφημα τι εννοεις σφραγισμενο?πλαστικο περυτιλιγμα?

 

γενικα μπορω να δω καπως αν εχει ανοιχτει ?

 

και για την ελληνικοτητα το product code στο πλαι,σωστα?

 

γενικα ειδα οτι το πλαισιο φερνει σχετικα καινουργια κομματια με διορθωμενο το προβλημα στο slider και γι'αυτο προσανατολιζομαι εκει

 

θενξ

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

εννοω να εχει το αυτοκολλητο nokia στο

κουτι...και αυτο αρκει.

και για ελληνικο να δεις το product code στο

κουτι του και για ακομα πιο σιγουρα

δες αμα στο πληκτορογιο εχει επανω το

ελληνικο αλφαβητο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τη σφραγιδα με το υδατογραφημα τι εννοεις σφραγισμενο?πλαστικο περυτιλιγμα?

 

γενικα μπορω να δω καπως αν εχει ανοιχτει ?

 

και για την ελληνικοτητα το product code στο πλαι,σωστα?

 

γενικα ειδα οτι το πλαισιο φερνει σχετικα καινουργια κομματια με διορθωμενο το προβλημα στο slider και γι'αυτο προσανατολιζομαι εκει

 

θενξ

 

Οι λέξεις "ελληνικότητα" και "θενξ" ποιανής γλώσσας είναι?:blink:

 

Πάντως αν πας για καινούριο, η γνώμη μου είναι να πας για το 8gb.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...