Jump to content

Φορολογία / Τεκμήρια / Τέλη Κυκλοφορίας


dio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη εμεις με τα 2λιτρα δεν εχουμε καμια ελπιδα...Υπεροχα!!

 

Το αμαξι μου ειναι 7 ετιας πρωτη αδεια το 2008 και δευτερη τωρα πριν κανα 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • Απαντήσεις 494
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά έχω κάποιες απορίες.

 

1/ ο θειος μου πεθανε προσφατα, και ειχε ενα αμαξι. πληρωμενα τα τελη κυκλοφοριας, το κτεο, η ασφάλεια.

δεν το άφησε μαλλον κληρονομιά κάπου, (μαλλον δεν προλαβε να κανει διαθηκη), και οι θείες μου, μου είπαν αν θέλω να το πάρω.

μπορώ να το πάρω? πρέπει να πληρώσω παλι ασφαλεια και τέλη κυκλοφορίας απο την αρχή?

 

2/ ειμαι άνεργος. Θέλω να παρω και ενα σκουτεράκι 250 κυβικα/περιπου 20-25 ίππους, να κανω τη δουλειά μου μεσα στα χωριά. πρεπει να το δηλώσω εφορια, ή όχι? (μοντελο 2007 ή 2008). Δηλαδή θέλω να πάρω ένα αλλα μονο αν δεν εχει τεκμήριο δεν φαίνεται πουθενα. (μεταχειρισμένο δηλαδη θα παρω). επειδη οι νομοι αλλαζουν συνεχεια σε αυτη τη χωρα που ζούμε γιαυτό ρωτάω

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

1. τελη δε χρειαζεται να πληρωσεις. για την ασφαλεια ισως χρειαστει να την μεταβιβασεις στο ονομα σου.

 

2. ανεργος αλλα το θες για τη δουλεια σου;;; για βολτες μηπως; σιγουρα πρεπει να το δηλωσεις στην εφορια (ή σε οποιου το ονομα θα ειναι)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω κάποιες απορίες.

 

1/ ο θειος μου πεθανε προσφατα, και ειχε ενα αμαξι. πληρωμενα τα τελη κυκλοφοριας, το κτεο, η ασφάλεια.

δεν το άφησε μαλλον κληρονομιά κάπου, (μαλλον δεν προλαβε να κανει διαθηκη), και οι θείες μου, μου είπαν αν θέλω να το πάρω.

μπορώ να το πάρω? πρέπει να πληρώσω παλι ασφαλεια και τέλη κυκλοφορίας απο την αρχή?

 

2/ ειμαι άνεργος. Θέλω να παρω και ενα σκουτεράκι 250 κυβικα/περιπου 20-25 ίππους, να κανω τη δουλειά μου μεσα στα χωριά. πρεπει να το δηλώσω εφορια, ή όχι? (μοντελο 2007 ή 2008). Δηλαδή θέλω να πάρω ένα αλλα μονο αν δεν εχει τεκμήριο δεν φαίνεται πουθενα. (μεταχειρισμένο δηλαδη θα παρω). επειδη οι νομοι αλλαζουν συνεχεια σε αυτη τη χωρα που ζούμε γιαυτό ρωτάω

 

Αν δεν εχει γυναικα ο θειος σου που τοτε αυτοδικαια χωρις διαθηκη παει σε αυτη το αμαξι και η υπολοιπη περιουσια στους κληρονομους θα πρεπει να γινει αποδοχη κληρονομιας για να τα παρεις εσυ μετα αν συμφωνουν οι υπολοιποι να το παρεις στο ονομα σου .

Φυσικα θελει νεα σσφαλεια και θα σου ειναι τεκμηριο στην εφορια το αυτοκινητο .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θέλω για βόλτες. Αν προκύψει δουλειά το θέλω άμεσα για να μετακινηθώ. Όπως επίσης και επειδή είμαι χωριό χρειάζομαι μετακίνηση προς την πολη.

2002 μοντέλο και 1100 κυβικά.

Η ερώτηση μου είναι απλή.

Θα πληρώσω φόρο του χρόνου η όχι? Φυσικά θα το δηλωσω στην φορολογική δήλωση όταν έρθει η ώρα να κάνω. Ας πληρώσω ασφάλεια. Εγώ ρωτάω για φόρο. Ο πατέρας μου δεν μπορεί να το πάρει πάνω του γιατί έχει το δικό του και κάποια άλλα πράγματα.

Δεν μιλάω για κληρονομιά ή θεία μου θα το μεταβιβάσει σε εμένα αν δεν υπάρχει διαθήκη. Δεν ειχε γυναίκα και παιδιά.

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

θα πληρωσεις την μεταβιβαση μονο.

υπαρχει περιπτωση αναλογα με την δηλωση που κανεις να πληρωσεις καποιο φορο που αναλογει,αλλα επειδη ειναι λιγα τα κυβικα πιθανων δεν πληρωνεις μια.

καλυτερα να ρωτησεις λογιστη.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γνωρίζει κανείς πόσο ειναι το τεκμήριο για την αγορά αυτοκινήτου 1200 με 1300 κυβικά και μοντέλο 2007-2010? εννοώ τι φόρο θα πληρώσεις το 2017 σε περίπτωση που δεν μπορεις να το δικαιολογήσεις με τα ένσημα?

είναι λίγο ρευστά τα πράγματα μου ειπε ο λογιστής μου, (δεν ήξερε δηλαδή)

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Τεκμήριο αγοράς δεν υπάρχει. Υπάρχει το κόστος αγοράς το οποίο προστίθεται στα τεκμήρια της χρονιάς που το αγόρασες και το τεκμήριο διατήρησης το οποίο για φέτος είναι:

1.200 κ.εκ.- 4.000 ευρώ

1.300 κ.εκ.- 4.600 ευρώ

1.400 κ.εκ.- 5.200 ευρώ

Για αυτοκίνητα ηλικίας 6-10 ετών υπάρχει μείωση 30%. Για αυτοκίνητα άνω των 10 ετών υπάρχει μείωση 50%.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Τεκμήριο αγοράς δεν υπάρχει. Υπάρχει το κόστος αγοράς το οποίο προστίθεται στα τεκμήρια της χρονιάς που το αγόρασες και το τεκμήριο διατήρησης το οποίο για φέτος είναι:

1.200 κ.εκ.- 4.000 ευρώ

1.300 κ.εκ.- 4.600 ευρώ

1.400 κ.εκ.- 5.200 ευρώ

Για αυτοκίνητα ηλικίας 6-10 ετών υπάρχει μείωση 30%. Για αυτοκίνητα άνω των 10 ετών υπάρχει μείωση 50%.

 

λοιπον το αμάξι ανοίκει στην κατηγορία 1400 κ.εκ. του 2005

το κοστος αγορας θα δηλωσω πχ 1000 ευρώ. (όσο θέλει δεν δηλώνει ο πωλητής?) δηλαδή και 500 ευρώ να το βάλω οτι το αγόρασα

πόσο θα ειναι το τεκμήριο που θα πληρώσω του χρόνου?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μέχρι 31/12 έπρεπε να ανανεώσω την κάρτα καυσαερίων (μόνο αυτή όχι όλο τον έλεγχο ΚΤΕΟ) ξέρει κανείς αν πάω τώρα αν θα έχει κάποιο πρόστιμο ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 31/12 έπρεπε να ανανεώσω την κάρτα καυσαερίων (μόνο αυτή όχι όλο τον έλεγχο ΚΤΕΟ) ξέρει κανείς αν πάω τώρα αν θα έχει κάποιο πρόστιμο ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Οχι δεν θα εχεις .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς παίζει με τα τέλη κυκλοφορίας τόσο για χρήση όσο και μεταβίβαση στην περίπτωση που έχουν κατατεθεί πινακίδες?

Οι πινακίδες κατατέθηκαν εμπρόθεσμα και μέσα στην παράταση που είχαν δώσει τον Ιανουάριο του 2019. Άρα χρωστάει ως τώρα το σήμα του 2019.

 

1) Για μεταβίβαση από όσο γνωρίζω πρέπει να πληρωθεί όλο.

2) Για χρήση μπορώ να πάρω μειωμένο σήμα αλλά αν πάω να το πουλήσω θα πρέπει να πληρώσω και το υπόλοιπο.

 

Πάμε στις πιο δύσκολες περιπτώσεις.

3) Αν δεν πάρω το πινακίδες φέτος και θέλω να το πουλήσω από τον Ιανουάριο του 2020 και μετά, θα πρέπει να πληρωθεί εκτός από το σήμα του 2020 και το σήμα του 2019 παρόλο που δεν κυκλοφόρισε καθόλου κατά αυτό το έτος?

4) Αν τις πάρω με μειωμένο σήμα και θέλω να το πουλήσω από τον Ιανουάριο του 2020 και μετά, θα πρέπει πάλι να πληρωθεί εκτός από το σήμα του 2020 και το υπόλοιπο σήμα του 2019?

5) Αν τις πάρω με μειωμένο σήμα αλλά τις καταθέσω πάλι τον Ιανουάριο. Και θέλω μέσα στο 2020 να το πουλήσω, πάλι θα πρέπει να πληρωθεί το υπόλοιπο σήμα του 2019 εκτός από αυτό του 2020?

 

Και δεν ξέρω μήπως ξεχνάω και κάτι.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι θέλει πληρωμένα τα τέλη περίοδο που είχες καταθέτημενες πινακίδες;μου φαίνεται περίεργο αυτό.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι θέλει πληρωμένα τα τέλη περίοδο που είχες καταθέτημενες πινακίδες;μου φαίνεται περίεργο αυτό.

 

Ερώτηση κάνω και εγώ. Για την τρέχουσα χρονιά, σίγουρα θέλει ολόκληρο. Το μισό σήμα ή ανά μήνα είναι μόνο για να το έχει ο κάτοχος του και να το κυκλοφορεί. Σε μεταβίβαση πρέπει να εισπραχθεί όλο το ποσό.

Αλλά φέτος είναι η πρώτη χρονιά. Ωστόσο πολλοί που με παίρνουν τηλέφωνο για την αγγελία με ρωτούν ρητά αν χρωστάει μόνο το σήμα του 2019. Και εκεί είναι τώρα που μου έχει μπει στο μυαλό το όλο σχήμα ότι αν τις αφήσω κατατεθημένες τότε αν πάω να το πουλήσω το 2020 θα θέλει και ολόκληρο το 2019 αλλά και ολόκληρο το 2020. Και επειδή μιλάμε για 2500 κυβικά, άρα 840 τέλη. Αν είναι έτσι όπως φοβάμαι σημαίνει ότι το 2020 πρέπει να πληρωθούν 1680 για να πουληθεί??? Ελλάδα βέβαια είμαστε δεν θα μου φανεί τίποτα περίεργο.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για τη μεταβίβαση του αυτοκινήτου ζητείται βεβαίωση από την ΔΟΥ περί μη οφειλής τελών κυκλοφορίας. Αν έχεις ή είχες καταθέσει πινακίδες, τότε για το συγκεκριμένο διάστημα δεν οφείλονται τέλη.

Συνεπώς εφόσον είναι πληρωμένα τα τέλη για το διάστημα που το αυτοκίνητο βρισκόταν σε κυκλοφορία, μπορεί να μεταβιβαστεί κανονικά.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Για τη μεταβίβαση του αυτοκινήτου ζητείται βεβαίωση από την ΔΟΥ περί μη οφειλής τελών κυκλοφορίας. Αν έχεις ή είχες καταθέσει πινακίδες, τότε για το συγκεκριμένο διάστημα δεν οφείλονται τέλη.

Συνεπώς εφόσον είναι πληρωμένα τα τέλη για το διάστημα που το αυτοκίνητο βρισκόταν σε κυκλοφορία, μπορεί να μεταβιβαστεί κανονικά.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ. Σίγουρα όμως για το 2019 για να δώσουν την βεβαίωση πρέπει να πληρωθεί όλο το σήμα και όχι μειωμένο με τον νόμο που υπάρχει. Απλώς το 2020 δεν θα μου ζητήσουν του 2019.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
Ξερει κανεις για ποσο διαστημα ισχυει η καταθεση πινακιδων με το νεο κοκ ?

 

Υπάρχει χρονικό διάστημα για κατάθεση πινακίδων; Μ ενδιαφέρει διότι εχω καταθέσει τις πινακίδες απο το μηχανάκι πριν 3 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω σίγουρα αλλά κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι είναι 18 μήνες

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στην δήλωση ακινησίας αναγράφει οτι οι πινακίδες καταστρεφονται εντός 18 μηνών απο την ημερομηνία ακινησίας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...