Jump to content

Φορολογία / Τεκμήρια / Τέλη Κυκλοφορίας


dio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω να πω οτι ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και την τσέπη του.

Τώρα θυμήθηκε ο Σύλλογος οδηγών να ευαισθητοποιηθεί για τα λάθη στον ΚΟΚ, τους κακοφτιαγμένους δρόμους, την προστασία στο πράσινο (εδώ γελάμε), το σεβασμό στα ΑμΕΑ και άλλα τέτοια ωραία. Πριν τα τεκμήρια δεν υπήρχαν αυτά τα προβλήματα και ξαφνικά αυτός ο καλός σύλλογος τα είδε και θεώρησε σωστό να τα επιλύσει.

Εγώ είμαι σύμφωνος με όλους τους στόχους αναφέρονται στο άρθρο 2 και μακάρι να υπάρξει θετική αλλαγή, αλλά εσείς έχετε επικεντρωθεί αλλού σε πιο επιφανειακά θέματα και τα παραπάνω είναι μόνο για να δείξετε κοινωνικό πρόσωπο. Δηλαδή πολιτικός λόγος για να βρείτε και εσείς τα δικά σας πρόβατα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω να πω οτι ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και την τσέπη του.

Τώρα θυμήθηκε ο Σύλλογος οδηγών να ευαισθητοποιηθεί για τα λάθη στον ΚΟΚ, τους κακοφτιαγμένους δρόμους, την προστασία στο πράσινο (εδώ γελάμε), το σεβασμό στα ΑμΕΑ και άλλα τέτοια ωραία. Πριν τα τεκμήρια δεν υπήρχαν αυτά τα προβλήματα και ξαφνικά αυτός ο καλός σύλλογος τα είδε και θεώρησε σωστό να τα επιλύσει.

Εγώ είμαι σύμφωνος με όλους τους στόχους αναφέρονται στο άρθρο 2 και μακάρι να υπάρξει θετική αλλαγή, αλλά εσείς έχετε επικεντρωθεί αλλού σε πιο επιφανειακά θέματα και τα παραπάνω είναι μόνο για να δείξετε κοινωνικό πρόσωπο. Δηλαδή πολιτικός λόγος για να βρείτε και εσείς τα δικά σας πρόβατα.

 

Nαι εν παση περιπτωση τωρα το θυμηθηκε...Και λοιπον τι παει να πει αυτο?Καποια στιγμη το γαιδουρι κλωτσαει.Δηλαδη με τη λογικη σου (εαν και δεν ειναι το ιδιο)τωρα θυμηθηκαμε να σωσουμε το περιβαλλον, να αλλαξουμε λαμπες λαμπες,να γλυτωσουμε νερο κλπ.Προσωπικα δεν εχω καμμια σχεση με το site,αλλα δεν νομιζω κατα την αποψη μου οτι μπορεις σχολιαζεις με τον ορο ηλιθιο κατι γιατο οποιο δεν συμφωνεις.Και εγω οταν ημουν στην ηλικια σου ολα αυτα δεν με νοιαζαν,γιατι το μονο που ειχα να συντηρησω ηταν το αυτοκινητο μου και η εκαστοτε κοπελα μου.Τωρα που εχω συνειδητοποιησει οτι η ψηφος μου εχει δυναμη,οι οικονομικες απαιτησεις της ζωης ειναι αλλες,αλλα και οτι σαν ατομο δεν μπορω να κανω πολλα αλλα σαν ομαδα περισσοτερα,και επειδη ο καθε πολιτικος πρεπει να γνωριζει οτι υπαρχουν ενεργοι πολιτες που εχουν φωνη,γι αυτο εκανα παραθεση στο link,οσοι θελουν γραφονται αλλοι παλι οχι.Αλλα σιγουρα δεν μπορει κανεις να το χαρακτηριζει ηλιθιο ή "Το σκέφτηκαν πολύ για να βρούν αυτό το url; " κατα τη δικια μου γνωμη η οποια δεν αποτελει καθεστως στο θεμα,αυριο μεθαυριο εαν και εσυ φιλε johner (οπου εχεις παρατηρησει οτι,δεν τσακωνομαστε απλα συζηταμε,για να προλαβω καταστασεις το γραφω αυτο) ,παρεις με πολυ πολυ πολυ κοπο ενα καλο ix και ξαφνικα σου πουν πληρωσε το 10πλα θα σου ξυνισει .....και θα σου φταιει ο καθενας.Παντως πιστεψε με δεν εχω οικονομικο προβλημα να πληρωσω στο καινουργιο μου 1800cc αυτοκινητο τεκμηριο διαβιωσης,με ενοχλει τρομερα η κοροιδια του "παρε αμαξι τωρα και θα σε φτιαξω εγω καλα μετα",γιατι εαν δεν "κανω" κατι τωρα για αυτο να δειξω τα δοντια μου,η κοροιδια θα ακολουθησει και σε αλλα πραγματα(πχ κτηματολογιο).Αυτη ειναι και και εν μερει η κεντρικη ιδεα που εκανα παραθεση το link.Θα σε παρακαλεσω επισης φιλε johner εαν απαντησεις κρατα χαμηλους του τονους χωρις χαρακτηρισμους γιατι δεν ειναι vs αλλα τοποθετηση αποψεων.

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω οτι ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και την τσέπη του.

Τώρα θυμήθηκε ο Σύλλογος οδηγών να ευαισθητοποιηθεί για τα λάθη στον ΚΟΚ, τους κακοφτιαγμένους δρόμους, την προστασία στο πράσινο (εδώ γελάμε), το σεβασμό στα ΑμΕΑ και άλλα τέτοια ωραία. Πριν τα τεκμήρια δεν υπήρχαν αυτά τα προβλήματα και ξαφνικά αυτός ο καλός σύλλογος τα είδε και θεώρησε σωστό να τα επιλύσει.

Εγώ είμαι σύμφωνος με όλους τους στόχους αναφέρονται στο άρθρο 2 και μακάρι να υπάρξει θετική αλλαγή, αλλά εσείς έχετε επικεντρωθεί αλλού σε πιο επιφανειακά θέματα και τα παραπάνω είναι μόνο για να δείξετε κοινωνικό πρόσωπο. Δηλαδή πολιτικός λόγος για να βρείτε και εσείς τα δικά σας πρόβατα.

 

Nαι αλλα καποιος που πηρε ενα 2λιτρο γιατι τωρα να τον χτυπησουν ετσι και να του κανουν τετοια ζημια???Για αλλη μια φορα τα καναν σκ@@α και τωρα θα τα παρουν απο εμας.Αν θελουν να βαλουν τεκμηρια ας σταματησουν και αυτοι να γυρναν με τις αυτοκινηταρες τους.Οχι να τους πληρωνω για να γυρναν με τα 4λιτρα Audi,Bmw,Mercedes και εγω με τα χιλια ζορια να κυκλοφορω με ενα 1600.Αυτο ειναι απαραδεκτο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@energypoint41

Δεν έχω σκόπο να μαλώσω με κανέναν, άλλωστε δεν έχω κανένα άμεσο συμφέρον από όλη αυτή την ιστορία.

Το χαρακτηρισμό ηλίθια για όλη αυτή την κίνηση δεν θα την πάρω πίσω.

Λοιπόν ας το πάρουμε από την αρχή. Αυτός ο σύνδεσμος οδηγών έχει πρόβλημα με το κράτος και τη φορολογία του. Έχει σκεφτεί κανένας από αυτούς οτι και το κράτος δεν θέλει τέτοιους πολίτες;

Έχω διαβάσει (πολλές φορές) το παράδειγμα κάποιων οτι κάποιος έχει ένα χωράφι το πουλάει και αγοράζει ένα ακριβό SUV (cayenne lets say) και μπορεί με τα υπόλοιπα χρήματα να το συντηρεί για μια ζωή. Ωραία, δεκτό αυτό γίνεται. Αλλά αυτός ο πολίτης είναι άχρηστος στην κοινωνια γιατί απλά ξοδεύει λεφτά χωρίς να παράγει τίποτα. Είναι ένα παράσιτο στην οικονομία. Δικαίωμα του είναι να ξοδέψει όπως θέλει τα λεφτά του, αλλά δικαίωμα του κράτους να περιορίσει τέτοια φαινόμενα. Βέβαια ο κύριος του παραδείγματος αν θέλει θα την αγοράσει την cayenne αλλά θα πληρώνει και τεκμήριο, δεν τον εμποδίζει κανένας.

Κάτι επίσης τραγικό που παρατηρώ είναι οτι κανένας δεν ψάχνει να βρει μια λύση με παραγωγικό τρόπο. Δηλαδή να δει αν μπορεί με νόμιμο τρόπο να μπορεί να συντηρήσει ένα αυτοκίνητο. Αμέσως εξέγερση και δεν πληρώνουμε και εμείς δαγκώνουμε κτλ. Τριτοκοσμικές καταστάσεις και ίσως δικαίως τριτοκοσμικά και τα μέτρα που παίρνει το κράτος, αλλά αν δεν το καταλάβατε ζούμε σε μια φτωχή χώρα με χάλια οικονομία και κάπως πρέπει να συμμορφωθούμε με αυτή.

Εσύ φίλε μου που έχεις 80000 να δώσεις για αγορά αυτοκινήτου αλλά δεν έχεις τα χρήματα να το συντηρήσεις (ας μην το χαρακτηρίσω αυτό) αντί να ξοδεύεις τα λεφτά για αυτοκίνητα γιατί δεν κάνεις μια επένδυση για να βοηθήσεις και τον εαυτό σου και την οικονομία; Φυσικά η απάντηση είναι γιατί να κάνεις κάτι εσύ για το κράτος αφού αυτό δεν κάνει κάτι για σένα.

Α ναι, υπάρχει και η άλλη κατηγορία οδηγών που το αγόρασε με δόσεις το καμάρι του για να μπει στο μάτι του γείτονα. Τι θα κάνει όμως τώρα με το τεκμήριο;

Επίσης αυτή η κατηγορία πολιτών είναι πρόβλημα για την οικονομία γιατί δεν έχουν να φάνε και θέλουν και ακριβά αυτοκίνητα. Ο υπερδανεισμός είναι τεράστιο πρόβλημα στη χώρα μας και ελπίζω τώρα με τα νέα τεκμήρια να περιοριστούν και αυτά, εκτός αν βγαινει και δάνειο τεκμηρίου.

Εγώ ευελπιστώ οτι με τα νέα μέτρα θα πάρουμε μια ανάσα από την πληθώρα των αυτοκινήτων και ίσως οι ελληνικες πόλεις κάποια μέρα γίνουν πιο ανθρώπινες (μακρινό όνειρο).

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει (πολλές φορές) το παράδειγμα κάποιων οτι κάποιος έχει ένα χωράφι το πουλάει και αγοράζει ένα ακριβό SUV (cayenne lets say) και μπορεί με τα υπόλοιπα χρήματα να το συντηρεί για μια ζωή. Ωραία, δεκτό αυτό γίνεται. Αλλά αυτός ο πολίτης είναι άχρηστος στην κοινωνια γιατί απλά ξοδεύει λεφτά χωρίς να παράγει τίποτα. Είναι ένα παράσιτο στην οικονομία. Δικαίωμα του είναι να ξοδέψει όπως θέλει τα λεφτά του, αλλά δικαίωμα του κράτους να περιορίσει τέτοια φαινόμενα. Βέβαια ο κύριος του παραδείγματος αν θέλει θα την αγοράσει την cayenne αλλά θα πληρώνει και τεκμήριο, δεν τον εμποδίζει κανένας.

 

Ο τυπος ειχε ενα περιουσιακο στοιχειο απο το οποιο μπορεσε να αποκομισει λεφτα για την αγορα ενος αυτοκινητου που ονειρευοταν.Χαζο παραδειγμα,ας ασχολιθουμε με τον εαυτο μας και οχι με τους αλλους,ο καθενας κανει κουμαντο στη δικια του τσεπη και οχι στου αλουνου.Και γιατι ειναι παρασιτο????Ενας που θα κερδισει ενα λαχειο και θα του εξασφαλισει χρηματα για μια ζωη χωρις να δουλευει θα ειναι και αυτος παρασιτο της οικονομιας?????

 

Κάτι επίσης τραγικό που παρατηρώ είναι οτι κανένας δεν ψάχνει να βρει μια λύση με παραγωγικό τρόπο. Δηλαδή να δει αν μπορεί με νόμιμο τρόπο να μπορεί να συντηρήσει ένα αυτοκίνητο. Αμέσως εξέγερση και δεν πληρώνουμε και εμείς δαγκώνουμε κτλ. Τριτοκοσμικές καταστάσεις και ίσως δικαίως τριτοκοσμικά και τα μέτρα που παίρνει το κράτος, αλλά αν δεν το καταλάβατε ζούμε σε μια φτωχή χώρα με χάλια οικονομία και κάπως πρέπει να συμμορφωθούμε με αυτή.

 

Τι λυση να βρεθει????Οταν υπαρχουν αυξησεις σε ολα τα καταναλωτικα αγαθα και σε φορους χωρις αυξησεις μισθων και κακη μεταχειριση των οικονομικων του κρατους λυση δεν μπορει να βρεθει.Ο καθενας θα προσπαθει να κλεψει το κρατος μπας και δει μια ασπρη μερα.

 

Και το ξαναλεω γιατι να επανελθει το τεκμηριο εφοσον καταργηθηκε???

Αληθεια απο ποια κυβερνησει ειχε καταργηθει????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α.Δεν θελει τετοιους πολιτες?Δηλαδη αποφασιζωμεν και διατασουμε?Τοτε καλυτερα να ειχαμε χουντα..να μην ειχαμε και λαδωματα και φακελακια κλπ.....Εαν το κρατος δεν θελει τετοιους πολιτες τοτε και εγω δεν θελω τετοιους πολιτικους.......

 

β.Για το χωραφι απαντησε ευστοχα ο zyp3r.Δηλαδη εσυ εαν κερδισεις ενα λαχειο η μια κληρονομια θα την δωρισεις στο κρατος..........

 

γ.Παραγωγικο τροπο?Δεν εχεις καταλαβει κατι το θεμα δεν η συντηρηση καθε αυτη αλλα ο τροπος που μπαινει.....Παρε εσυ ενα ιχ και εγω στην εχω φυλαγμενη..Σαν να σου λεω οτι γραψε στο myphone οσα μηνυματα θες και να σου ερχονται στο τελος μετα απο 4 χρονια και να σου λενε τοσα μηνυματα επι τοσο μας χρωστας τοσα.......Και να σου πω και κατι?Βαλε κατω τι σου κοστιζει το ιχ σου εαν εχεις και δες τι θα σου ζητησουν...να δουμε συμβαδιζουν?

 

δ.Το αμαξι μου το πηρα cash εχω και δευτερο,γι ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΚ...Ο MOY παξιμαδι και αποδιδω καθε μηνα στο κρατος πιστεψε με αξιοσεβαστο ποσο....

Οσο για εαν το ΚΑΘΕ κρατος κανει κατι για μενα..αυτο αστο

 

ε.απαντησα χωρις δοσεις...

 

στ.υπαρχει και η κατηγορια που δεν μπαινει στο ματι στο ματι του γειτονα αλλα κανει πολλα ταξιδια(οπως εγω),η που πρεπει να χωρεσουν στο πορτ μπαγκαζ αναπηρικο καροτσακι,και απο οτι ξeρω δυσκολα χωραει σε ενα matiz

 

z.ο καθενας παιρνει οτι θελει αλλος σπιτι αλλος αμαξι αλλος τηλεοραση κλπ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.Ο υπερδανεισμος εχει να κανει και με το μυαλο που κουβαλαει ο καθενας......

 

Για το τελευταιο που λες θα μπορουσα να σου απαντησω τι κανεις γι αυτο? ή οπως εγραψες "Τώρα θυμήθηκε ο Σύλλογος οδηγών να ευαισθητοποιηθεί για τα λάθη στον ΚΟΚ, τους κακοφτιαγμένους δρόμους, την προστασία στο πράσινο (εδώ γελάμε), το σεβασμό στα ΑμΕΑ και άλλα τέτοια ωραία" ΑΛΗΘΕΙΑ τι κανεις εσυ για μια καλυτερη πολη ,γιατι απο οτι γραφεις.......αλλα βλεπω(νομιζω οτι ειμαστε of topic)

Τελος το προβλημα μου δεν ειναι εαν εχω να πληρωσω γιατι σου εγραψα εχω, ειναι ο τροπος που γινεται αυτο και για αυτο μου τη δινει...

Δεν νομιζω να γκρινιαξα για το 10500 πχ ετσι?

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα σε καμία περίπτωση σε εσένα προσωπικά ούτε σε κανέναν. Το "εσύ" που χρησιμοποιησα ήταν γενικό. Ελπίζω να μην το πήρες στραβά.

 

α) Όπως όλοι διατυμπανίζουν για τους κακούς πολιτικούς, με την ιδια αντιστοιχία θα μπορούσαν και οι πολιτικοί να μιλάνε για έναν λαό χωρίς πολιτισμό, χωρίς συνειδηση, χωρίς σεβασμό, χωρίς μετρο και πολλά άλλα που τα βλέπουμε καθημερινά. Δε νομίζω οι οδηγοί μας να είναι και ο,τι καλύτερο έχουμε να επιδείξουμε. Θέλουμε και καλά αυτοκίνητα...

β) Στον zyper δεν ήθελα να απαντήσω επειδή η απάντησή μου θα ήταν ένα μονολεκτικό "Ναι". Παράσιτα είναι αυτοί που έχουν κεφάλαια και δεν τα αξιοποιούν. Το έξυπνο μυαλό του Έλληνα, το δαιμόνιο, το επιχειρηματικό. Έχω λεφτά θα τα κάνω αυτοκίνητο και θα το συντηρώ με αυτά που μένουν.

Μετά αναρωτιούνται κάποιοι γιατί υπάρχει ανεργία, γιατί δεν υπάρχουν βιομηχανίες.

Αν ρωτάς εμένα τι θα έκανα μια κληρονομιά σε διαβεβαιώ οτι δεν θα την χάριζα στο κράτος, αλλά δε θα σου πω και τι θα την έκανα, πάντως όχι αυτοκίνητο.

γ) Συμφωνούμε εν μέρει εδώ. Είναι μ@λ4κία ο τρόπος που επιβάλλουν ξανά το τεκμήριο, αλλά ουσιαστικά ποτε δεν είχε καταργηθεί. Απλά πέφτουν τα όρια. Και στο άλλο που λες οτι κοστίζει λιγότερα η συντήρηση από τεκμήριο δίκιο έχεις, αλλά το μέτρο έχει και άλλες παραμέτρους.

δ) Δικαίωμά σου, εγώ δεν θα έκανα τόσες παραχωρήσεις στη ζωή μου για ένα αυτοκίνητο. Προτιμώ να υπάρχει μια ισορροπία σε όλα. Το κράτος δεν κάνει τίποτα για σένα, αλλά και εσύ δεν κάνεις τίποτα για αυτό. Δεν βγάζεις ακρη έτσι. Τριτοκοσμικές καταστάσεις όπως είπα και πριν, εδώ χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας.

ε) Καλά έκανες, αν και δε με αφορούν τόσο προσωπικά θέματα.

στ) Υπάρχουν πολλά και καλά πολυμορφικά, ανάλογα το budget του καθενός, για αναπηρικά καροτσάκια ή καροτσάκια μωρού κτλ. Επίσης αν κάνει κάποιος μεγάλα ταξίδια δε χρειάζεται να δώσει και μια περιουσία. Έχω κάνει πολλές δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα με διάφορα αυτοκίνητα και ξέρω από ταξίδια.

ζ) Αυτός που κάνει την οποιαδήποτε αγορά να παίρνει και όλες τις ευθύνες που υπάρχουν από πίσω. Αν οι ευθύνες προκύπτουν ξαφνικά πρέπει κάπως να ανταπεξέλθει. Δε ζούμε και στην καλύτερη χώρα από άποψη ευκολίας ζωής.

Link to comment
Share on other sites

A.Ο λαος ψηφιζει, η κυβερνηση οφειλει να κανει το καλυτερο για τον πολιτη.Οποιος δεν μπορει ασ παει σπιτι του.Ειμαστε απο τους χειροτερους οδηγους,υπαρχουν και χειροτεροι αλλα κανεις δεν μπορει να μου πει τι θα οδηγω.

β.Υπαρχουν πολλοι που φοβουνται τα ρισκα.Για το αν θα παρει καποιος πανακριβο αυτοκινητο ειναι σιγουρα προσωπικο θεμα.Εγω δεν επαιρνα ολα τα λεφτα ιχ αλλα θα φροντιζα να ειχα "καβα" στην ακρη

γ.δοξα το θεο εστω και εν μερει :lol:

δ.πιστεψε κανω τοσα για το κρατος και γι αυτο αγανακτησα γιατι αισθανομαι τα λεφτα μου πχ να γινονται κοτερα:rolleyes:

ε.Παρεξηγησα το "εσυ" και με συνεπηρε η κουβεντα

στ.πολυμορφικα ειναι απο 1600cc τουλαχιστον.......

Δεν κουβεντιαζουμε για περιουσια αλλα για κυβικα.Εαν παρεις ενα μεταχ.1800γιατι πρεπει να χρυσοπληρωνεις?Απο ταξιδια δοξα το θεο και εγω αλλο τιποτα.Αλλα μην μου πεις οτι την ιδια ασφαλεια σου παρεχει ενα hyundai matiz με ενα hyundai sonata:worry:

z.ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ εν μερει (γιουπι 2η φορα:lol:)αλλα υπαρχει διαφορα απο ευθυνες και ευθυνες.Αλλο να κοκκινησεις 5 πιστωτικες με χαζομαρες και να γκρινιαζεις μου παιρνουν το σπιτι ,και αλλο παρε αμαξι καταλυτικο συγχρονο ,ασφαλεια ,περιβαλλον κλπ κλπ και μετα να σε περιμενει στη γωνια με το δικανο.Οι ευθύνες που προκύπτουν εχουν να κανουν με κλοπη φθορα τελη κλπ και αφου τα βαλεις κατω τοτε αγοραζεις αλλα οχι και να μου λενε παρτο και θα.......δεις.

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα σε καμία περίπτωση σε εσένα προσωπικά ούτε σε κανέναν. Το "εσύ" που χρησιμοποιησα ήταν γενικό. Ελπίζω να μην το πήρες στραβά.

 

α) Όπως όλοι διατυμπανίζουν για τους κακούς πολιτικούς, με την ιδια αντιστοιχία θα μπορούσαν και οι πολιτικοί να μιλάνε για έναν λαό χωρίς πολιτισμό, χωρίς συνειδηση, χωρίς σεβασμό, χωρίς μετρο και πολλά άλλα που τα βλέπουμε καθημερινά. Δε νομίζω οι οδηγοί μας να είναι και ο,τι καλύτερο έχουμε να επιδείξουμε. Θέλουμε και καλά αυτοκίνητα...

β) Στον zyper δεν ήθελα να απαντήσω επειδή η απάντησή μου θα ήταν ένα μονολεκτικό "Ναι". Παράσιτα είναι αυτοί που έχουν κεφάλαια και δεν τα αξιοποιούν. Το έξυπνο μυαλό του Έλληνα, το δαιμόνιο, το επιχειρηματικό. Έχω λεφτά θα τα κάνω αυτοκίνητο και θα το συντηρώ με αυτά που μένουν.

Μετά αναρωτιούνται κάποιοι γιατί υπάρχει ανεργία, γιατί δεν υπάρχουν βιομηχανίες.

Αν ρωτάς εμένα τι θα έκανα μια κληρονομιά σε διαβεβαιώ οτι δεν θα την χάριζα στο κράτος, αλλά δε θα σου πω και τι θα την έκανα, πάντως όχι αυτοκίνητο.

γ) Συμφωνούμε εν μέρει εδώ. Είναι μ@λ4κία ο τρόπος που επιβάλλουν ξανά το τεκμήριο, αλλά ουσιαστικά ποτε δεν είχε καταργηθεί. Απλά πέφτουν τα όρια. Και στο άλλο που λες οτι κοστίζει λιγότερα η συντήρηση από τεκμήριο δίκιο έχεις, αλλά το μέτρο έχει και άλλες παραμέτρους.

δ) Δικαίωμά σου, εγώ δεν θα έκανα τόσες παραχωρήσεις στη ζωή μου για ένα αυτοκίνητο. Προτιμώ να υπάρχει μια ισορροπία σε όλα. Το κράτος δεν κάνει τίποτα για σένα, αλλά και εσύ δεν κάνεις τίποτα για αυτό. Δεν βγάζεις ακρη έτσι. Τριτοκοσμικές καταστάσεις όπως είπα και πριν, εδώ χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας.

ε) Καλά έκανες, αν και δε με αφορούν τόσο προσωπικά θέματα.

στ) Υπάρχουν πολλά και καλά πολυμορφικά, ανάλογα το budget του καθενός, για αναπηρικά καροτσάκια ή καροτσάκια μωρού κτλ. Επίσης αν κάνει κάποιος μεγάλα ταξίδια δε χρειάζεται να δώσει και μια περιουσία. Έχω κάνει πολλές δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα με διάφορα αυτοκίνητα και ξέρω από ταξίδια.

ζ) Αυτός που κάνει την οποιαδήποτε αγορά να παίρνει και όλες τις ευθύνες που υπάρχουν από πίσω. Αν οι ευθύνες προκύπτουν ξαφνικά πρέπει κάπως να ανταπεξέλθει. Δε ζούμε και στην καλύτερη χώρα από άποψη ευκολίας ζωής.

 

Δεν ξέρω αν δουλεύεις και τι δουλειά κάνεις αλλά είσαι λάθος σε πολλά που έχεις αναφέρει!!!!

 

-Η συνείδηση,ο σεβασμός στον πολίτη κ.α. που λες υπάρχουν μια χαρά αλλά όταν με τα χρόνια βλέπεις ότι σε εκμεταλλεύονται και δεν υπάρχει αντίκρυσμα ε τότε γυρνάει η όψη του νομίσματος!Για τους οδηγούς που λες......άστο καλύτερα γιατί δεν φταίνε μόνο οι οδηγοί για τα ατυχήματα κ.α.!Όταν δίνω πόσα λεφτά σε διόδια και όχι μόνο και υπάρχει Εθνική Οδός με 2 λωρίδες,όταν υπάρχουν λακούβες και σημεία παγίδες σε τέτοιους δρόμους......ε ναι ρε φίλε θα γίνουν ατυχήματα ακόμα και ο καλύτερος οδηγός να είσαι!

-Ζεις σε ένα κράτος που υπάρχει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!Κάνεις ΟΤΙ ΘΕΣ με τα λεφτά που έχεις βγάλει με όποιον τρόπο τα έχεις βγάλει αρκεί όλα να είναι νόμιμα!Όταν εννοώ νόμιμα.....ακόμα και αν έχεις πουλήσει κάτι που κοστίζει μια περιουσία τα ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ με νόμιμες διαδικασίες!Επίσης με αυτά τα λεφτά ΟΤΙ κι αν πάρεις ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΣΑΙ!!!Άρα θες δεν θες ΔΙΝΕΙΣ χρήματα στο κράτος!Και ενημερωτικά.....το ξέρεις ότι ακόμα και οι εισοδηματίες που ασχολούνται με τηλεπαιχνίδια κ.α. τα κέρδη από αυτά τα παιχνίδια δεν πάνε ΟΛΑ σε αυτόν αλλά δίνει ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΦΟΡΟ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ????Όλα αυτά είναι νόμιμα!

 

-Και να σου πω κιόλας γιατί νευριάζουν όλοι με αυτά τα φορολογικά μέτρα που είναι απαράδεκτα!Θα σου πω ένα υποθετικό παράδειγμα!Είμαι γυμναστής.Ας πούμε ότι παίρνω 1000€ τον μήνα(12.000€ τον χρόνο).Εκεί που δουλεύω είμαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας αλλά με στανταρ λεφτά τον χρόνο(σύμβαση).Το ξέρεις ότι πληρώνω 20% φόρο εισοδήματος (που πληρώνουν όλοι!!!) και αναγκάζομαι να πληρώσω και ένα άλλο ποσοστό φόρου (Φ.Π.Α.) περίπου 15%.Δηλαδή σύνολο τον μήνα αντί να παίρνω στα χέρια μου 1000€ παίρνω 650€!!!!Σχεδόν τον μισό μισθό μου τον δίνω στο κράτος!Τώρα για κάτσε υπολόγισε πόσο φόρο δίνεις σε αυτοκίνητο ή γενικά μεταφορικό μέσο (τέλη κυκλοφορίας κ.α.) που το χρειάζεσαι στην δουλειά,πόσο φόρο δίνεις σε τρόφιμα,ποτά κ.α. και μετά έλα πες μου τελικά ΤΙ ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ!!!Δουλεύω ΤΌΣΕΣ ώρες και τα μισά λεφτά τα παίρνει (έμμεσα και άμεσα) το κράτος για φόρο!

 

-'Αρα μην μου υπερασπίζεσαι τα λαμόγια τους πολιτικούς που παίρνουν ΤΑ λεφτά,που έχουν ΤΙΣ αυξήσεις τους κανονικότατα κάθε χρόνο(η οποία αύξηση δεν είναι και μικρή) και επίσης ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ότι υπάρχουν και άνθρωποι που πεειδή δεν δουλεύουν είναι πρόβλημα στην οικονομία!Ακόμα και αυτοί ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ στο κράτος τα πάντα έτσι έχουν κάθε δικαίωμα να πουν οτιδήποτε!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΠΟΙΟΓΗΠΟΤΕ ΜΕΤΡΟ ΠΑΡΘΕΙ ΚΑΙ ΙΣΧΥΣΕΙ ΓΙΑ ΕΣΤΩ 15 ΧΡΟΝΙΑ..

 

δεν γίνεται αναδρομικά, να φορολογήσε...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αραγε κ.Αλογοσκουφη αμα παραδωσουμε τις πινακιδες ποσα τελη κυκλοφοριας θα χασει το κρατος;Eπισης ποσα θα χασουν οι ασφαλιστικες εταιριες απο τα ασφαλιστρα εφοσον δεν θα ειμαστε υποχρεωμενοι να τις πληρωνουμε μιας και δεν θα κυκλοφορει το οχημα;Θελετε μηπως να σας πω για τις αντιπροσωπειες αυτοκινητων ποσα λιγοτερα κερδη θα εχουν (εαν εχουν) λογω αποτομης και οδυνηρης πτωσης των πωλησεων; Οι τραπεζες βεβαιως θα ξεχασουν το προιον που λεγεται δανειο για αποκτηση αυτοκινητου.Αρα και αλλα χαμενα εσοδα του κρατους.Χμμ .. να σκεφτω και αλλα μηπως;Οπως παραδειγματος χαρη την λυση του leasing.Μηπως εννοειται οτι θα φορολογουμε για ενοικιαση ατοκινητου 5,000 κυβικων εφοσον δεν θα μου ανηκει;Βεβαια ουτε λογος για την αναξιοπιστια ενος κρατους που θελει και επενδυτες.Γιατι ξερετε κανεις δεν επενδυει ουτε 1 ευρω εαν δεν ειναι σιγουρος για την φορολογηση των κερδων του....Στην τελικη θα εισαστε χαμενοι γιατι απλα εισαστε αναξιοπιστοι και οπισδοδρομικοι.Καλη τυχη και καλο κουραγιο στην αντιπολιτευτικη σας καρριερα.
Link to comment
Share on other sites

Αραγε κ.Αλογοσκουφη αμα παραδωσουμε τις πινακιδες ποσα τελη κυκλοφοριας θα χασει το κρατος;Eπισης ποσα θα χασουν οι ασφαλιστικες εταιριες απο τα ασφαλιστρα εφοσον δεν θα ειμαστε υποχρεωμενοι να τις πληρωνουμε μιας και δεν θα κυκλοφορει το οχημα;Θελετε μηπως να σας πω για τις αντιπροσωπειες αυτοκινητων ποσα λιγοτερα κερδη θα εχουν (εαν εχουν) λογω αποτομης και οδυνηρης πτωσης των πωλησεων; Οι τραπεζες βεβαιως θα ξεχασουν το προιον που λεγεται δανειο για αποκτηση αυτοκινητου.Αρα και αλλα χαμενα εσοδα του κρατους.Χμμ .. να σκεφτω και αλλα μηπως;Οπως παραδειγματος χαρη την λυση του leasing.Μηπως εννοειται οτι θα φορολογουμε για ενοικιαση ατοκινητου 5,000 κυβικων εφοσον δεν θα μου ανηκει;Βεβαια ουτε λογος για την αναξιοπιστια ενος κρατους που θελει και επενδυτες.Γιατι ξερετε κανεις δεν επενδυει ουτε 1 ευρω εαν δεν ειναι σιγουρος για την φορολογηση των κερδων του....Στην τελικη θα εισαστε χαμενοι γιατι απλα εισαστε αναξιοπιστοι και οπισδοδρομικοι.Καλη τυχη και καλο κουραγιο στην αντιπολιτευτικη σας καρριερα.

 

ποιον θα βαλεις στην εξουσια για ενα καλυτερο μελλον;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι ενα.Κανεις επενδυτης δεν επενδυει ουτε ενα ευρω εαν δεν ξερει την φορολογικη πολιτικη καθε κυβερνησης.Ποσο μαλλον ο πολιτης που ξαφνικα θα φορολογηθει οσο ενας κροισος γιατι αγορασε ενα αυτοκινητο μετα απο αποφαση του κρατους να μην τον κρινει ετσι το 2003 με την καταργηση των τεκμηριων .Εαν ρωτουσαμε τον κοσμο αυτο εαν θελει να κανει την θυσια και μας ρωτουσε για πιο λογο , εμεις τι θα του απαντουσαμε;
Link to comment
Share on other sites

Αραγε κ.Αλογοσκουφη αμα παραδωσουμε τις πινακιδες ποσα τελη κυκλοφοριας θα χασει το κρατος;Eπισης ποσα θα χασουν οι ασφαλιστικες εταιριες απο τα ασφαλιστρα εφοσον δεν θα ειμαστε υποχρεωμενοι να τις πληρωνουμε μιας και δεν θα κυκλοφορει το οχημα;Θελετε μηπως να σας πω για τις αντιπροσωπειες αυτοκινητων ποσα λιγοτερα κερδη θα εχουν (εαν εχουν) λογω αποτομης και οδυνηρης πτωσης των πωλησεων; Οι τραπεζες βεβαιως θα ξεχασουν το προιον που λεγεται δανειο για αποκτηση αυτοκινητου.Αρα και αλλα χαμενα εσοδα του κρατους.Χμμ .. να σκεφτω και αλλα μηπως;Οπως παραδειγματος χαρη την λυση του leasing.Μηπως εννοειται οτι θα φορολογουμε για ενοικιαση ατοκινητου 5,000 κυβικων εφοσον δεν θα μου ανηκει;Βεβαια ουτε λογος για την αναξιοπιστια ενος κρατους που θελει και επενδυτες.Γιατι ξερετε κανεις δεν επενδυει ουτε 1 ευρω εαν δεν ειναι σιγουρος για την φορολογηση των κερδων του....Στην τελικη θα εισαστε χαμενοι γιατι απλα εισαστε αναξιοπιστοι και οπισδοδρομικοι.Καλη τυχη και καλο κουραγιο στην αντιπολιτευτικη σας καρριερα.

 

Aυτός είναι σωστός πολίτης. Σκέφτεται τις αντιπροσωπείες, τις ασφαλιστικές, τις τράπεζες ακόμη και τα τέλη που θα χάσει το κράτος.

 

@grkostis

Το τελευταίο σου post από λάθος το δημοσίευσες ή πραγματικα περιμένεις να καταλάβουμε τι γράφεις;

Link to comment
Share on other sites

Aυτός είναι σωστός πολίτης. Σκέφτεται τις αντιπροσωπείες, τις ασφαλιστικές, τις τράπεζες ακόμη και τα τέλη που θα χάσει το κράτος.

 

@grkostis

Το τελευταίο σου post από λάθος το δημοσίευσες ή πραγματικα περιμένεις να καταλάβουμε τι γράφεις;

 

το ωραιο ειναι πως τους εβαλε κιολας στα δεξια εδρανα της βουλης :lol: δε ξερω ποιον ανεβασε πρωθυπουργο ομως αυτο αναρωτιεμαι τοση ωρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν δουλεύεις και τι δουλειά κάνεις αλλά είσαι λάθος σε πολλά που έχεις αναφέρει!!!!

 

-Η συνείδηση,ο σεβασμός στον πολίτη κ.α. που λες υπάρχουν μια χαρά αλλά όταν με τα χρόνια βλέπεις ότι σε εκμεταλλεύονται και δεν υπάρχει αντίκρυσμα ε τότε γυρνάει η όψη του νομίσματος!Για τους οδηγούς που λες......άστο καλύτερα γιατί δεν φταίνε μόνο οι οδηγοί για τα ατυχήματα κ.α.!Όταν δίνω πόσα λεφτά σε διόδια και όχι μόνο και υπάρχει Εθνική Οδός με 2 λωρίδες,όταν υπάρχουν λακούβες και σημεία παγίδες σε τέτοιους δρόμους......ε ναι ρε φίλε θα γίνουν ατυχήματα ακόμα και ο καλύτερος οδηγός να είσαι!

-Ζεις σε ένα κράτος που υπάρχει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!Κάνεις ΟΤΙ ΘΕΣ με τα λεφτά που έχεις βγάλει με όποιον τρόπο τα έχεις βγάλει αρκεί όλα να είναι νόμιμα!Όταν εννοώ νόμιμα....................!

 

 

Με καλυψες απολυτα.Ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα.Ειμαστε η γενια των 600-700 ευρω το μηνα!!!!!Τα λεφτα ερχονται τσιμα τσιμα,που να μπει και το τεκμηριο δηλαδη,απλα δεν θα βγαινουμε.Το αυτοκινητο ειναι σε καποιους αποραιτητο για τη δουλεια τους.Νταξει καποιοι το πηραν για μουρη/προβολη στο γειτονα αλλα καποιοι αλλοι το εχουν για τη δουλεια τους και ειναι μεγαλη ζημια γι αυτους το τεκμηριο.Δηλαδη τι??? να παρουν ενα σαραβαλακι 900 κ.ε για να εχουν μικροτερο τεκμηριο ωστε να μπορουν να τα καλυψουν?? τη στιγμη που αυτα τα λαμογια κυκλοφορουν με τα πενταλιτρα????

Οσο για τις αντιπροσωπιες γιναν πολλες ακυρωσεις παραγγελιων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aυτός είναι σωστός πολίτης. Σκέφτεται τις αντιπροσωπείες, τις ασφαλιστικές, τις τράπεζες ακόμη και τα τέλη που θα χάσει το κράτος.

 

@grkostis

Το τελευταίο σου post από λάθος το δημοσίευσες ή πραγματικα περιμένεις να καταλάβουμε τι γράφεις;

 

Απλα ελληνικα μιλαω,γιατι οπως ξερετε ολα αυτα τα επαγγελματα αποδιδουν φορους στο Ελληνικο κρατος,εκτος και αν κανω λαθος.......

Link to comment
Share on other sites

Με καλυψες απολυτα.Ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα.Ειμαστε η γενια των 600-700 ευρω το μηνα!!!!!Τα λεφτα ερχονται τσιμα τσιμα,που να μπει και το τεκμηριο δηλαδη,απλα δεν θα βγαινουμε.Το αυτοκινητο ειναι σε καποιους αποραιτητο για τη δουλεια τους.Νταξει καποιοι το πηραν για μουρη/προβολη στο γειτονα αλλα καποιοι αλλοι το εχουν για τη δουλεια τους και ειναι μεγαλη ζημια γι αυτους το τεκμηριο.Δηλαδη τι??? να παρουν ενα σαραβαλακι 900 κ.ε για να εχουν μικροτερο τεκμηριο ωστε να μπορουν να τα καλυψουν?? τη στιγμη που αυτα τα λαμογια κυκλοφορουν με τα πενταλιτρα????

Οσο για τις αντιπροσωπιες γιναν πολλες ακυρωσεις παραγγελιων.

 

μα μπορει αυτος που λες να παρει και 1400 και 1600 τι 900ρακι λες εσυ;ενταξει αυτα ειναι μανικι γι'αυτους που θελουν τουρμπινες με 200 αλογα κτλ κτλ αλλα αυτος που θελει ενα τετοιο αυτοκινητο θα πρεπει και να μπορει να το συντηρει η κανω λαθος;αν εχεις εισοδημα 12 χιλιαρικα μπορεις να εχεις ενα αυτοκινητο διλητρο με 200 αλογα;μπορεις ρε παιδι μου να τα βγαλεις περα με τα οικονομικα σου;δε νομιζω,οποτε που το κακο με το τεκμηριο;εκτος και το θες για να το βαζεις κατω απο το σπιτι σου να το βλεπει ο γειτονας να τον πιανει η ζηλεια,εδω παω πασο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξερεις οτι υπαρχουν και 1000 αρια αυτοκινητα που κοστιζουν 22.000 ευρω;Ξερετε μιλαω για κατι μαυρα κατσαριδια τυπου Smart,που το service τους πλησιαζει να μην πω οτι ξεπερναει τα δωρεαν service και δωρεαν ανταλλακτικα ενος kia 2000 cc.Αρα τα κυβικα ειναι λαθος εντοπισμου του πραγματικου εισοδηματος ενος οδηγου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θέλει να πετύχει το υπουργείο οικονομικών με αυτά τα μέτρα, αλλά μακροπρόθεσμα πιστεύω οτι θα βελτιώσουν τη συνολική εικόνα της οικονομίας.

Όσο για τους μισθούς των 700 ευρώ επαναλαμβάνω οτι ζούμε σε μια φτωχή χώρα, δείτε πως ζουν στα βαλκάνια. Αν θέλετε να ζείτε καλύτερα τα σύνορα είναι ανοιχτά. Εγώ πραγματικά το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο grkostis αυτο λεω και εγω.

Δηλαδη kostakis_7 εαν εχεις ενα διλιτρο σεατ 6ετιας ποσα πρεπει να δηλωνεις 20000 ευρο ντε και καλα?Εγω που εχω ενα 1800 γιατι πρεπει να δηλωσω 17800 εισοδημα οταν για παραδειγμα κανω 5000 χλμ το χρονο.Και οσοι εχουν κια και χιουνται που δεν εχουν service ?Ενω to smart που ειναι 600cc οχι δεν μας κοστιζει τιποτα....

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

αληθεια johner εαν επιτρεπεται να σου κανω δυο ερωτησεις?

α. Δουλευεις

β. εχεις τουτου?

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο grkostis αυτο λεω και εγω.

Δηλαδη kostakis_7 εαν εχεις ενα διλιτρο σεατ 6ετιας ποσα πρεπει να δηλωνεις 20000 ευρο ντε και καλα?Εγω που εχω ενα 1800 γιατι πρεπει να δηλωσω 17800 εισοδημα οταν για παραδειγμα κανω 5000 χλμ το χρονο.Και οσοι εχουν κια και χιουνται που δεν εχουν service ?Ενω to smart που ειναι 600cc οχι δεν μας κοστιζει τιποτα....

 

αλλο τεκμηριο το διλητρο 6ετιας και αλλο το τεκμηριο ενος διλητρου καινουργιου.....6ετιας πρεπει να βγαζεις τοσα 17425 εσυ τα βγαζεις;

Link to comment
Share on other sites

ναι μειον 10 τοις εκατο εαν θυμαμαι σιγα τα αυγα......

δεν λεμε για ποθεν εσχες(τεκμηριο αγορας )μιλαμε για τεκμηριο διαβιωσης......

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...