Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον stixima

 

Exo mia videocamera tis SONY TRV14, kai syndeo tin camera meso usb sto pc.

To thema einai oti to binteo poy metafero apo tin camera sto pc einai aparadekto!

 

Fainete poly xalia, me koykides klp klp.

 

Yparxei kapoio kalo programma etsi oste na min yparxei alliosi tis eikonas kata tin metafora?

 

 

Με USB, μεταφερεις Video συμπιεσμενο που εχει αποθηκευτει στην Memory Stick...

Αυτη η ποιοτητα δεν αλλαζει ! :(

Εαν θελεις αλλου ειδους ποιοτητα, πρεπει να μεταφερεις το βινετο που εχει γραψει στην Mini-DV, ή αναλογικα ή με firewire (ψηφιακα !) :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως πρέπει να είσαι από το διάστημα για να μην ξέρεις το macrovision.Είναι ένας τρόπος κλειδώματος των εξόδων εικόνας των dvd player ώστε να μην είναι εφικτή η αντιγραφή του περιεχομένου των dvd σε αναλογικά μέσα (βίντεο)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον br492

 

Όντως πρέπει να είσαι από το διάστημα για να μην ξέρεις το macrovision.Είναι ένας τρόπος κλειδώματος των εξόδων εικόνας των dvd player ώστε να μην είναι εφικτή η αντιγραφή του περιεχομένου των dvd σε αναλογικά μέσα (βίντεο)

 

 

Ε δε γεννηθηκα γνωρίζοντας τα πάντα (όπως οι μισοί μου συνάνθρωποι.. :whistle: )

Και ό,τι δε ξερω το ρωτάω... ώστε να το γνωρίζω μετά (καλή ωρα) :whistle:

:X
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα την Sony TRV60 και θέλω να αντιγράψω τα φιλμάκια που έχω τραβήξει στο PC για επεξεργασία και εγγραφή τους σε DVD ή SVCD μέσω της θύρας DV ( i.LINK την ονομάζει η Sony ).

Από έρευνα για αγορά κάρτας με είσοδο FireWire είδα ότι υπάρχουν πολλές λύσεις με μεγάλες διαφορές στην τιμή. π.χ. η κάρτα της Iwill (eLink1394) με κόστος περίπου 25 ΕΥΡΩ και η κάρτα της PINNACLE (STUDIO DV) με κόστος 140 ΕΥΡΩ.

Μπορεί κάποιος να μου πεί τι διαφορές έχουν οι παραπάνω κάρτες ή τι παραπάνω προσφέρει η κάρτα της Pinnacle ?.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την Trv80, και με απλη firewire κανω αψογα την δουλεια μου με το προγραμμα της pinnacle.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Nai mporo na metafero ayto poy exo grapsei stin mini-DV psifiaka sto pc? Kai an nai, ti xreiazomai apo kalodia , software klp?
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον stixima

 

Nai mporo na metafero ayto poy exo grapsei stin mini-DV psifiaka sto pc? Kai an nai, ti xreiazomai apo kalodia , software klp?

 

 

Χρειαζεσαι μια firewire θυρα (υπαρχουν ξεχωριστες καρτες αν δεν εχεις, η σε καρτα ηχου οπως sound blaster audigy, επισης ενα καλο προγραμμα οπως για παραδειγμα της pinnacle.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον geovass

 

Με USB, μεταφερεις Video συμπιεσμενο που εχει αποθηκευτει στην Memory Stick...

Αυτη η ποιοτητα δεν αλλαζει ! :(

Εαν θελεις αλλου ειδους ποιοτητα, πρεπει να μεταφερεις το βινετο που εχει γραψει στην Mini-DV, ή αναλογικα ή με firewire (ψηφιακα !) :confused:

 

 

Στα νέα μοντέλα της sony (έχω την trv22) μπορείς να μεταφέρεις πλέον εύκολα μέσω usb και το βίντεο που έχεις γράψει στη κασέτα. Φίλε αν και νομίζω για τέλεια ποιότητα χρειάζεσαι μια κάρτα fireware μπορείς πολύ εύκολα και γρήγορα να μεταφέρεις και τα video και αν επιλέξεις εγγραφή σε μορφή avi και ποιότητα πολύ υψηλή μπορώ να πω ότι η ποιότητα ακόμα και σε full screen στο pc μου είναι ικανοποιητική.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον pan82

 

Στα νέα μοντέλα της sony (έχω την trv22) μπορείς να μεταφέρεις πλέον εύκολα μέσω usb και το βίντεο που έχεις γράψει στη κασέτα. Φίλε αν και νομίζω για τέλεια ποιότητα χρειάζεσαι μια κάρτα fireware μπορείς πολύ εύκολα και γρήγορα να μεταφέρεις και τα video και αν επιλέξεις εγγραφή σε μορφή avi και ποιότητα πολύ υψηλή μπορώ να πω ότι η ποιότητα ακόμα και σε full screen στο pc μου είναι ικανοποιητική.

 

 

χμ... εχω TRV33 και δεν μπορω να το κανω αυτο που λες ! :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον geovass

 

χμ... εχω TRV33 και δεν μπορω να το κανω αυτο που λες ! :o

 

 

Σίγουρα μπορείς απλά δε ξέρεις το τρόπο, ούτε εγώ το ήξερα αλλά το είπε κάποιος φίλος εδώ στο forum σε παλιότερο θέμα και τελικά μετά από λίγο ψάξιμο το εντόπισα κι εγώ. Μέσω των προγραμμάτων που παρέχει η sony μπορείς εύκολα να το κάνεις. Αν δε το βρεις πες να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες για το πως γιατί μετά από format δε τα χω εγκαταστήσει πάλι τα προγράμματα.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία περιγράφεται και στο manual της κάμερας αλλά και σε ξεχωριστό φυλλαδιάκι που περιέχεται στο κουτί. Η Sony παρέχει το απαραίτητο software σ'ένα CD και λέγεται Imagemixer. Μ'αυτό μπορείς να φτιάξεις VCD κλπ.

 

Πρόσφατα πήρα μία TRV22. Ψάξτο λίγο καλύτερο, σίγουρα γίνεται.

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον michpan

 

Η διαδικασία περιγράφεται και στο manual της κάμερας αλλά και σε ξεχωριστό φυλλαδιάκι που περιέχεται στο κουτί. Η Sony παρέχει το απαραίτητο software σ'ένα CD και λέγεται Imagemixer. Μ'αυτό μπορείς να φτιάξεις VCD κλπ.

 

Πρόσφατα πήρα μία TRV22. Ψάξτο λίγο καλύτερο, σίγουρα γίνεται.

 

Μιχάλης :alien:

 

 

Μιχάλη να σε ρωτήσω κάτι αν ξέρεις. Η ποιότητα με μια κάρτα firewire είναι πολύ καλύτερα κάτι που αξίζει να το μεταφέρεις μέσω εκείνου του τρόπου ή πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα βγαίνουν;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά br492

 

Η δοκιμή έγινε μα δεν είχε καλό αποτέλεσμα...

Το macrovision υπάρχει ακόμα.

Ποιά είναι η επόμενη κίνηση;;

 

Με αγωνία

 

Greg1

Link to comment
Share on other sites

Eho kai ego tin idia kamera kai den xero pos mporo na antigrapso tin tenia pou traviza sto pc mou. Mazi me tin kamera eihe kai ena cd mesa me kapio programma PIXELA alla otan piga na kano tin antigrafi me afto, i analisi itan poli halia (den vlepotan) kai to parathiro pou evlepes sto pc itan parapoli micro.

An xeri kapios ti prepi na kano paidia as mou pi re paidia...

Γεννήθηκα χωρίς να θέλω.

Θα πεθάνω χωρίς να θέλω.

Αφήστεμε να ζήσω όπως θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζωντας ένα τεύχος του Computer Software "έπεσα πάνω" σε

δύο διαφημίσεις για τα Aiptek Pocket Cam DV II και Mustek DV 2000.

Η τιμή τους σε σχέση με τα χαρακτηριστικά τους μου φάνηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα.

Το ερώτημά μου είναι αν αξίζει όντως μια τέτοια λύση (για κάποιον που δεν ψάχνει πολλά)

και αν ναι αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο πλην αυτών των μοντέλων.

Link to comment
Share on other sites

H alitheia einai oti k egw eixa valei sto mati kati tetoio, gia tin akriveia halvadiaza tin mustek DV-3000 pou einai kalyteri apo tin 2000 se analysi klp kai tin eixa dei stin infosystem....

 

 

Ti na sou pw: katevasa video apo to internet pou eixe travixtei me aftin kai mou fanike arketa kalo. Gia na travas videakia gia tin plaka, nomizw oti axizei. Gia kati perissotero xerw k gw?pantws den sygrinetai me psifiaki fwtografiki, den exei oute flash.

 

Exw mia anisixia sxetika me tin aftonomia tous san syskeves, giati me 2 mpataries AA .... Den xerw,esteila email se enan typo pou elege oti dinei pliriofories all den mou apantise pote. An psaxeis kati rwta sxetika me afto kai an agoraseis grapse mas tis entypwseis sou :P

NO DAY BUT TODAY
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον pan82

 

Μιχάλη να σε ρωτήσω κάτι αν ξέρεις. Η ποιότητα με μια κάρτα firewire είναι πολύ καλύτερα κάτι που αξίζει να το μεταφέρεις μέσω εκείνου του τρόπου ή πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα βγαίνουν;;

Δυστυχώς δεν έχω δει αποτελέσματα από firewire οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω αν έχει διαφορά. Να σου πω την αλήθεια, εγώ ακόμα περνάω τις ταινίες που τραβάω σε κασσέτες VHS και δεν μ'ανησυχεί προς το παρόν ένα τέτοιο ζήτημα.. :)

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. :)

Σκέφτηκα πως σαν λύση είναι αρκετά οικονομική για να έχεις

αξιόλογα αποτελέσματα.

Δεν τρέφω αυταπάτες. Δεν μπορούν να συγκριθούν με μια

mini DV της Sony αλλά δεν ψάχνω κάτι τόσο καλό.

Από την αλλη πλευρά, η φωτογραφική είναι αρκετά

ικανοποιητική ως δεύτερη λύση. Σκοπεύω κάποια στιγμή να

αγοράσω την Canon A80 οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
teleika re paidia axizei ayto to robotaki?poso paei peripou to mali?exei proxorisei poli i dionisi tou skilou aibo apo ena mikro robotoskilo.. tora tou exoun balei kai kamera lixnies..tsip gia na mirizei kai alla polla.iparxei kanena elliniko magazi na to exei na pao na to do?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα να μάθω πληροφοριες για την συγκεκριμένη καμερα οπώς:

1.Κατα πόσο είναι καλη.

2.Ποιά η διαφορα μεταξί minidv και micromv?

3.Σε ποια τιμη περίπου την βρίσκει κανείς?

4.Καποια χαρακτηριστικα της οπως night vision?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

MICROMV Camcorder, DCR-IP1 Fovero ergaleio alla kai i timi psila,peripou guro sta 1750 eurw.Ennoeitai oti tha tin xtipiso :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kp86

 

mia foto?pote bgenei?

 

 

MICROMV Camcorder, DCR-IP1

 

The world's smallest and lightest camcorder, the size of a pack of playing cards! ! The tiny DCR-IP1 fits in your shirt pocket or handbag and is perfect for those moments you don't want to miss. Always ready to go, the DCR-IP1 has an automatic lens cap to reduce the time to you need to get filming even further. Be the envy of your friends with tiny stylish camcorder.

 

1.07 Megapixel CCD

Carl Zeiss® lens

10x optical zoom / 120x digital zoom

2.0 inch hybrid touchscreen LCD

14 bit DXP

MPEG AX to Record Video on Memory Stick Duo

New 3D Menu

Memory Stick Duo slot

Analogue in

Advanced 16:9 mode, true widescreen mode

Multi-picture search

USB streaming

Supplied accessories: AC adaptor, rechargeable battery pack, Handycam station, remote commander, AV cable, hand strap, clock lithium (installed), 21-pin adaptor, Memory Stick Duo, Memory Stick Duo adaptor, lithium battery (CR2025), ImageMixer / Image Transfer / USB driver (CD-ROM), MovieShaker / Driver Software (CD-ROM), USB cable, cleaning cloth for LCD

 

http://shop.sonystyle-europe.com/catalog/3F/3F81C5A083054DA2E10000002BC29B8F.swf

 

Koukla einai i atimi :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...