Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος 0giorgos0 (24 Ιούλ. 2004 , 21:39)

 

ποσο θα φτασουν ποια αυτα τα megapixels. :eek: :eek:

 

 

 

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=17;action=display;threadid=2580

 

 

Περισσότερα για την Sony Cyber-Shot DSC P150

 

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=36;action=display;threadid=8979

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ.

ΠΡΟΧΘΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ PANASONIC GS120 MINIDV ΚΑΙ ΤΟ ΘΣΒ ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ PC ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ

ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΕ DVD?

clulakisgr
Link to comment
Share on other sites

Για να μη προσπαθείς άδικα επειδή και γω πριν μια βδομάδα αγόρασα μια sony με usb δεν μεταφέρεται εικόνα από minidv κασέττα. Χρειάζεσαι firewire καλώδιο και κάποιο πρόγραμμα για capture video όπως pinnacle, premiere κλπ

Πάντως για πιο οικονόμική λύση ή μάλλον τσάμπα. Με windows movie maker μπορείς να το κάνεις capture σε minidv format και στη συνέχεια να το επεξεργαστείς απλά το πρόβλημα είναι ότι παράγει μόνο wmv αρχεία και όχι divx avi. Πάντως χρειάζεσαι σίγουρα firewire εκτός και άν γράφεις σε mpeg στη memory card και τα περνας με usb ως έτοιμα αρχεία αλλά η ποιότητα εικόνα και το framerate δεν θα είναι πολύ καλό.

Α και για να περάσεις τη κασέτα στο σκληρό θες πολυυυυυυ χώρο. Υπολόγισε πως για μια 60λεπτη χρειάζεσαι 7-8 giga.

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος clulakisgr (26 Ιούλ. 2004 , 11:43)

 

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΗ ΥΠΟΔΟΧΗ ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ FIREWARE?

 

 

Η κάμερά σου έχει την έξοδο DV. Από εκεί τραβάς καλώδιο για την firewire. Αν ο υπολογιστής σου είναι καινούργιος, πιθανότατα έχεις ήδη ενσωματωμένη firewire. Aν όχι, τότε υπολόγισε ότι η τσέπη σου θα ελαφρύνει περίπου 25-30 ευρώ για την κάρτα και το καλώδιο (το καλώδιο είναι συνήθως 4 pin to 6 pin). H κάρτα είναι εσωτερική pci και μπαίνει εύκολα. Ο υπολογιστής την βλέπει αμέσως (ΙΕΕ 1394). Μόλις συνδέσεις την κάμερα με το pc, θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα για capturing και επεξεργασία video. Θα σου πρότεινα το Videostudio 8.0 της ULEAD.

 

Καλή δουλειά.

http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hintiana (16 Ιούλ. 2004 , 09:54)

 

Η μεταφορά γίνεται και με USB, αλλά μ' αυτό δεν έχω εμπειρία. Το λογισμικό σου που συνόδευε την κάμερα χρησιμοποιεί usb;

 

 

Exw prospathisei me mia miniDv tis sony na perasw video me udb kai exw thn entyposh pws den ginete,isws na kanw kai lathos alla kata 90% xreazete fireware!

:)
Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

ΕΠ'ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ,ΤΗΝ CAMERA ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ

ΑΠΟ ΤΗΝ PIXMANIA 840€,ΜΕ 64ΑΡΑ ΚΑΡΤΑ SD,ME METAΦΟΡIKA ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ.

ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ(ΚΡΗΤΗΣ) ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΔΗΛΩΝΑΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΦΕΡΟΥΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑNUAL ΕΙΝΑΙ ΣΕ 6 ΓΛΩΣΣΕΣ, ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ.

clulakisgr
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα φιλοι

προχθες μου ηρθε η MMC της 66Route με την Αθηνα μεσα και με ενα GPS receiver που ειχα ηδη το εκανα και δουλεψε :D

Επιτελους το Νοκια 6600 αλλα και άλλα οπως SX1, 7610, κλπ εχουν πληρη GPS πλοηγηση για την Αθηνα μας :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zirico3 (26 Ιούλ. 2004 , 17:09)

 

Exw prospathisei me mia miniDv tis sony na perasw video me udb kai exw thn entyposh pws den ginete,isws na kanw kai lathos alla kata 90% xreazete fireware!

 

 

Ναι τελικά έτσι είναι. Δεν πειράζει, μικρό το κακό.

Η χρήση της firewire είναι πολύ απλή.

Το λογισμικό μόνο πρέπει να μάθει κανείς, αλλά κι αυτό δεν είναι καθόλου δύσκολο. Η επεξεργασία video σου δίνει πολύ ευχαρίστηση, ειδικά αν παρακολουθείς το τελικό αποτέλεσμα.

http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Megalos (26 Ιούλ. 2004 , 21:24)

 

γεια χαρα φιλοι

προχθες μου ηρθε η MMC της 66Route με την Αθηνα μεσα και με ενα GPS receiver που ειχα ηδη το εκανα και δουλεψε :D

Επιτελους το Νοκια 6600 αλλα και άλλα οπως SX1, 7610, κλπ εχουν πληρη GPS πλοηγηση για την Αθηνα μας :)

 

 

Φίλε μου για δώσε περισσότερες πληροφορίες... Αγόρασες MMC με προ-εγκατεστημένο χάρτη της Αθήνας που συνεργάζεται με GPS? Τιμή? Μπορεί κάποιος να αγοράσει μόνο το software? Κανένα link?

 

Έχω κι εγώ BT GPS και το χρησιμοποιώ με το 6600, αλλά περιμένω να βγει ένας χάρτης για Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες το site http://www.66.com ειναι αυτο που τα εχει

για sw μονον που εχει χαρτη Αθηνας κανει 149 ευρω και sw με ΒΤ μαζι 299 ευρω, αυτα συν εξοδα αποστολης και εμενα μου ηρθε σε μια εβδομαδα ακριβως :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dinosss (21 Ιούλ. 2004 , 17:31)

 

Λιγο off- topic αλλα η Nikon Coolpix 4200 λεει τιποτα?

 

 

loipon doulevo stin hp kai mporo an sou po oti i r707 einai kali kai ego imoun anamesa se aftin kai stin sony w12 kai protimisa tin sony. na xereis oti mexri telos tou mina o kotsovolos sto aerodromio exei 30% ekptosi opote simferei na pas na tin pareis apo ekei.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν μπορουσα να περιμενω και ετρεξα και πηρα την P73 με 264ευρω.Καλη τιμη? Μνημη ακομα να παρω, θα εχει ο kotsovolos να παω να παρω απο εκει?
Link to comment
Share on other sites

Eίναι γνωστό το εμπορικό κόλπο με κράκτη την φθηνή τιμή σε ένα είδος σε όλα τα καταστήματα ,στις εκπτώσεις .

 

Αντε όμως βρες να πέσεις στην κατάλληλη χρονική στιγμή διαθεσιμότητας (και να μπορέσεις να ελέγξεις και τις προδιαγραφές αφού πολλοί επιτήδιοι μπλέκουν και τις παρτίδες...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin (28 Ιούλ. 2004 , 03:04)

 

Eίναι γνωστό το εμπορικό κόλπο με κράκτη την φθηνή τιμή σε ένα είδος σε όλα τα καταστήματα ,στις εκπτώσεις .

 

Αντε όμως βρες να πέσεις στην κατάλληλη χρονική στιγμή διαθεσιμότητας (και να μπορέσεις να ελέγξεις και τις προδιαγραφές αφού πολλοί επιτήδιοι μπλέκουν και τις παρτίδες...)

 

 

sto sigkekrimeno katastima ola einai se 30 % ekptosi kai an den iparxoun diathesima sta fernoun tin epomeni mera sto pio kontino sou kotsovolo

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...