Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα φίλε μου,

1)Μπορει να συνδεθει και μονο του στο νετ και να κανει αναβαθμιση.Δεν ειναι ομως και ιδιαιτερα γρηγορη η διαδικασια.

2)Εξαρταται τι τηλεοραση εχεις.Αν εχεις full HD 24p τοτε οι σωστες ρυθμισεις ειναι 1080p 24Ηz.

3)Εχει σχετικες ρυθμισεις.Μπες στην εγακτασταση στο μενου του Egreat και πηγαινε στον ηχο.Βαλε στο off HDMI Audio,βαλε ηχο 5.1 απο κατω και ολες τις υπολοιπες επιλογες στο digital.Συνδεσε το με οπτική και τελος επελεξε την εισοδο αυτη στην οποία ακουει η οπτικη.Λογικα θα ειναι καποιο AUX (αλλα οχι απαραιτητα)

 

Nα 'σαι καλά φίλε μου.. Κάποιες διευκρυνήσεις όμως...

 

Η TV μου(Samsung) γραφει πανω HD READY 1080p.. Αρα..? Πρεπει να ψάξω τα χαρτιά της για να καταλάβω? Με το synch ti παιζει? Καλά είναι στο off ή πρεπει να το αλλάξω?

 

Με οπτικη ενοεις να συνδεσω EGREAT και dvd? Και κανονικα μετα EGREAT με ΤV μέσω hdmi?

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανεις δεν ξερει?

 

Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο στην εταιρεια να ρωτησεις?

 

http://www.unibrain.com/unibrain/contact.htm

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολές συσκευές.Μία από αυτές είναι το takara gp8.Αυτό από μαμά είχε το dest5 πριν πολύ καιρό έβαλα το 6.1 και αφού μπόρεσα και άλαξα σε όλλες τις άλλες συσκεύες από άλλα προγράματα σε destinator 7 είπα να το κάνω και σε αυτό αλλά μάταια παρόλου που φορούσε παραπλήσιο.Δώστε με λίγο τα φώτα σας παρακαλώ.Ξέχασα να πώ ότι μέσα η κάρτα έχει δύο φακέλους xroad και mobilenavigator.
Link to comment
Share on other sites

Αν γραφει ετσι βαλτο σε 1080p. Το synch δεν το εχω ψαξει αλλα νομιζω ειναι για συγχρονισμο ηχου και εικονας οταν δεν βγαινουν απο την ιδια πηγη δηλ. hdmi εικονα oπτκη ηχος.

Με οπτικη να συνδεσεις το dvd και με το hdmi την TV πολυ σωστα καταλαβες.

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Αν γραφει ετσι βαλτο σε 1080p. Το synch δεν το εχω ψαξει αλλα νομιζω ειναι για συγχρονισμο ηχου και εικονας οταν δεν βγαινουν απο την ιδια πηγη δηλ. hdmi εικονα oπτκη ηχος.

Με οπτικη να συνδεσεις το dvd και με το hdmi την TV πολυ σωστα καταλαβες.

Ελπιζω να βοηθησα

 

ΝΑ 'σαι καλα file vasman για την προσπαθεια..! Αυτό εχω κανει αλλα δεν βγένει ο ηχος... Ισως και να είναι θεμα ρυρμίσεων.. Αν και εχω ψάξει αρκετες διαφορετικες... :(

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κανει αυτα που σου λεω και δεν βγαζεις ηχο, τοτε κατι δεν εχεις κανει στο dvd-ενισχυτη.

Εισαι σιγουρος οτι το dvd ειναι και ενισχυτης και οτι η θυρα της οπτικης ειναι εισοδος και οχι εξοδος?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, αγόρασα ένα EGREAT EG-M34A HD NETWORKED MEDIA TANK και προσπαθώ να το συνδέσω ασύρματα με το laptop. το έχει δοκιμάσει κανείς?

Ενώ, το egreat ¨βλέπει¨ το ασύρματο δίκτυο που έχω δημιουργήσει (χρησιμοποιώ το στικάκι TP-LINK TL-WN821N WIRELESS-N ) δε μπορεί να συνδεθεί με τίποτα. Υπάρχει καμιά συγκεκριμένη ρύθμιση στο δίκτυο??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγω αγορασα ενα i-tech bluetooth που περνει 2 συσκευες πανω και εχω τα εξης προβληματα: το χρησιμοποιω με nokia e66 και με κινεζιά α5000, λοιπον, πολλες φορες κανει ενα θορυβο σα χρουτς-χρουτς (δεν ξερω αν εχει να κανει το σημα ,αλλα δεν ακουγεται σαν παρεμβολη αλλα σα σουρσιμο) και δευτερον χανει πολυ ευκολα την συνδεση του και με τα δυο κινητα και επειτα θελει κλεισιμο για λιγα δευτερολεπτα του bluetooth ή απενεργοποιηση του itech για να επανελθει.Τρεις τεσσερεις φορες μου εχει ερθει να το σπασω να το πεταξω κατω και να αρχισω να το παταω απο τα νευρα μου.Επίσης μερικες φορες ενω δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενο και παω να κανω κλήση παει και την μεταφερει απο μονο του ως διαμαγειας στο τηλεφωνο..... εχουν τυχει τα παραπανω και σε καναν αλλο?? 40 ευρώ εδωσα...:worry:

 

Αγαπητέ χρήστη luke:

 

Όσον αφορά τον θόρυβο, υπάρχει περίπτωση να τραβήχτηκε και να κόπηκε εσωτερικά το καλώδιο;

 

Τώρα σχετικά με την αποσύνδεση δοκιμάστε να κάνετε ένα reset στη συσκευή του κινητού σας, εαν εξακολουθεί να γίνεται αποσύνδεση παρακαλώ επιστρέψτε το Bluetooth στο κατάστημα αγοράς για να σας το αντικαταστήσουν. Όλα τα προϊόντα της iTech καλύπτονται από ισόβια εγγύηση. http://www.tech4u.gr/Guarantee-iTech

i.Tech Bluetooth Team

http://www.itech-bluetooth.gr

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστλω πολύ μάλλον κεγώ εκεί κατέληξα στο να μου το αντικαταστησουν γιατι το δοκιμασα σε διαφορετικες συσκευες και εχει ενα θορυβο που δεν δικαιολογηται. :)
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστλω πολύ μάλλον κεγώ εκεί κατέληξα στο να μου το αντικαταστησουν γιατι το δοκιμασα σε διαφορετικες συσκευες και εχει ενα θορυβο που δεν δικαιολογηται. :)

 

Να είστε καλά. Η υποστήριξη πελατών είναι στην διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειαστείτε.

i.Tech Bluetooth Team

http://www.itech-bluetooth.gr

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις στο ιδιο workgroup? Δεν πολυκαταλαβα τι δεν μπορεις να δεις. Το Egreat απο το laptop ή το αντιθετο?

 

φιλε vasman, εχω βαλει το στικάκι στο egreat, δημιούργησα ένα ασύρματο δίκτυο στο laptop και στην αναζήτηση που κάνει το egreat ενω βλέπει το δικτυο, δεν συδέεται με τιποτα. το δοκίμασα και με αυτόματη ip και με χειροκίνητη!η ομάδα εργασίας του δικτυου ειναι mshome. Υπαρχει καποιος άλλος τροπος για να γίνει η σύνδεση? Μηπως χρειάζεται ακομη ενα αλλο ιδιο στικάκι κουμπωμένο στο laptop?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλη ειναι η διαδικασια. Θα μπεις στο

 

http://www.unibrain.com/products/izak/iZak_win.htm

 

και θα τη δεις. Εχει κ screenshots να σε βοηθησουν. Και με ενα απλο google search θα το βρισκες. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ,πρόσφατα αγόρασα ένα καταγραφικό της KGUARD μόντελο KG-SJ120 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.601993

 

Με αυτήν την συσκευή έχω την δυνατότητα να βλέπω την εικόνα των καμερων είτε μέσω τοπικού δικτύου είτε απομακρυσμένα απο άλλο μερος.

 

Στην περίπτωση του τοπικού δικτύου ,δουλεύει κανονικά.

 

Στην περιπτωση που θελω να δω την εικόνα του gui και τις κάμερες συνδεόμενος απο το ιντερνετ αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.

Ενώ συνδέομαι στο interface και βλέπω κανονικά το μενου του ,όταν παταω το κουμπι για να δω και την εικονα απο τις καμερες μου εμφανίζει ένα πρόβλημα με την java.

Μου λεει πως το preview.js έχει κάποιο πρόβλημά ή δεν φορτωθηκε.

έχω κανει πάρα πολλες δοκιμες με ίδιας έκδοσεις explorer αλλα και διαφορους αλλους browser αλλα δεν καταφερα κατι.

Μεσω ιντερνετ συνδεομαι μέσω dns που έχω φτιαξει έτσι ώστε να χτυπάω μια διεύθυνση του στυλ onoma.dyndns.info και μετα να συνδέεται στο καταγραφικό.

 

Έχω ανοίξει τις καταλληλες πόρτες στο router (συμφωνα με τις οδηγιες του καταγραφικου) και μαλιστα το δοκιμασα και με δυο διαφορετικα router.

 

Ήθελα λοιπόν να ρωτησω έαν έχει αγοράσει κάποιος απο εσάς αυτο το καταγραφικό και εαν έχει καταφάρει να δει την εικόνα του απομακρυσμενα μεσω ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας, θέλω τη βοήθειά σας.

Στο σπίτι μου (ενοικιαστής είμαι) υπάρχουν 2 πρίζες για τηλεόραση, μια για την κανονική ΕΡΤ, Mega κλπ και άλλη μία για τη δορυφορική. Οι πρίζες φαίνονται στην παρακάτω φωτογραφία:

 

http://www.postimage.org/Tsu2V_A.jpg

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω καθόλου καλό σήμα. Τα περισσότερα κανάλια τα βλέπω με χιονάκια. Το RF καλώδιo το έχω συνδέσει στην κάτω πρίζα.

Η πάνω πρίζα μάλλον είναι για τη δορυφορική κεραία γιατι γράφει SAT. Αν καταλαβαίνω καλά η αριστερή τρύπα είναι για δορυφορική τηλεόραση και η δεξιά για δορυφορικό ραδιόφωνο. Σωστά;

 

 

Άνοιξα τις πρίζες και από μέσα φαίνονται αυτά:

 

http://www.postimage.org/Tsu6r_i.jpg

 

Θέλω λοιπόν να με βοηθήσετε να καταλάβω που πρέπει να βάλω το καλώδιο που φεύγει από την τηλεόραση. Στην πάνω πρίζα ή την κάτω; Πιθανόν να σας φαίνεται χαζή η ερώτησή μου, αλλά ρε παιδιά είμαι άσχετος! Δεν γνωρίζω από δορυφορική. Έβαλα το καλώδιο στην πάνω και πάλι πιάνω τα κανάλια!! Το περίεργο είναι ότι κάποια κανάλια τα βλέπω "τζάμι" από την πρίζα της δορυφορικής. Το ακόμη πιο περίεργο είναι ότι τα μισά τα πιάνω τζάμι από την μία πρίζα, ενώ τα άλλα μισά τα πιάνω από την άλλη πρίζα!! :wacko: Επίσης όταν κουνάω το καλώδιο, αλλάζει η εικόνα (φτιάχνει ή χαλάει). Μήπως είναι μάπα το καλώδιό μου;;

 

Τι να κάνω; Σκέφτηκα μήπως έχω συνδέσει σε λάθος τρύπα το καλώδιό μου. Μπορεί να φταίει κάτι τέτοιο; Σκέφτηκα επίσης μήπως αγόραζα άλλο καλώδιο, όπως αυτό εδώ:

 

http://cgi.ebay.com/RF-Coaxial-to-MCX-TV-Antenna-Cable-Adaptor-DVB-T-DVBT_W0QQitemZ390098263256QQcmdZViewItemQQptZAU_Television_Accessories?hash=item5ad3ab1cd8&_trksid=p3286.c0.m14

 

Δεν ξέρω όμως αν μου κάνει. Το άκρο με το μικρό τσουτσύνι μπαίνει σε κάποια τρύπα, πχ στην μεσαία τρύπα της κάτω πρίζας μου;

 

Παιδιά μένω σε πολυκατοικία και δεν ενδιαφέρεται κανείς! Επιπλέον επειδή είμαι ενοικιαστής με γράφουν όταν τους λέω ότι η κεραία θέλει ρύθμιση. Θα το έκανα αν ήξερα, αλλά δεν ξέρω! Οπότε προσπαθώ όσο μπορώ να βελτιώσω την κατάσταση στην δικιά μου TV, έστω και με ένα καλώδιο....

 

Όσοι γνωρίζετε κάτι, βοηθείστε!

 

Ευχαριστώ

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση που περιγραφεις (μισα καναλια απο τη μια και μισα απο την αλλη) μου φαινεται σουρεαλιστικη αν δεχθουμε οτι οντως η μια τουλαχιστον κεραια ειναι για τη δορυφορικη. Βλεπεις, μια απλη κεραια μπορει να ειναι αρκετη για να λαμβανεις τα επιγεια σηματα (EΡΤ κτλ) αλλα για να λαμβανεις δορυφορικα καναλια εκτος απο κεραια θελεις και δορυφορικο δεκτη οποτε, αν οντως υπαρχει δορυφορικη, στην υποδοχη της δεν θα επρεπε να "βλεπεις" τιποτε.

 

Οπως και να εχει η σωστη διαταξη για να εξασφαλισεις το καλυτερο δυνατο τηλεοπτικο σημα ειναι να συνδεσεις το καλωδιο της (απλης) κεραιας σε εναν ενισχυτη σηματος και μετα στην tv σου. Εξυπακουεται οτι εχεις ενα καλωδιο που γνωριζεις οτι ειναι καλο και οχι καποιο ρεταλι που βρηκες. Το μονο που σου μενει ειναι να δοκιμασεις και τις δυο πριζες (με τον ενισχυτη) και να επιλεξεις αυτη που δινει το σωστο σημα. Για τη δορυφορικη ληψη θα χρειαστει να προμηθευτης εναν δορυφορικο δεκτη τον οποιο και θα τροφοδοτισεις απο την πριζα και στη συνεχεια θα τον συνδεσεις στην τηλεοραση σου.

 

Ολα αυτα βεβαια ισχυουν στην περιπτωση που μιλαμε για απλες κεραιες και δεν υπαρχει καποια κεντρικη εγκατασταση στο κτιριο με δεκτες, ενισχυτες και αποκωδικοποιητες...

 

Σε καθε περιπτωση πριν προβεις στην αγορα οποιουδηποτε εξοπλισμου καλο θα ηταν να βρεις τον υπευθυνο της εγκαταστασης για να σου ξεκαθαρισει την κατασταση.

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

http://img15.imageshack.us/img15/9880/getattachmentaspxko.jpg

 

η Homescreen του iPod μου. ΝΑΙ, ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ. Του iPod Touch μου.

Τα SMS δουλεύουν κανονικά, όπως και το phone. Η κάμερα όχι.

Και για τους άπιστους θωμάδες, κοιτάξτε πάνω στο "σήμα". Γράφει μόνο vf GR, δεν έχει μπάρα, από αυτό, άρα, καταλαβαίνετε ότι είναι iPod.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά. Αυτό έχω δείξει τόσο καιρό στο forum?
Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά. Αυτό έχω δείξει τόσο καιρό στο forum?

 

Δεν θα μας χάλαγε αν μας έλεγες πως το έκανες. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα το πω, απλά όχι τώρα, αλλά το Σάββατο που θα μπω από υπολογιστή.

 

Να ρωτήσω, θέλω να ακούω μουσική ασύρματα από το iPod. Δοκίμασα ένα μπλουτουθ που έχω, αλλά δεν εντοπίζεται. Το ερώτημα μου είναι, τι εξοπλισμό χρειάζομαι;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...