Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο e-bay αν και είναι πολύ καλή φάση, δυστυχώς δεν αγοράζω..Δεν το έχω πολυψάξει αν και θα έπρεπε γιατι έχει πολλές ευκαιρίες... :O

Τα nokia shop είναι μια καλή ιδέα μιας και αρκετά nokia είχαν αντίστοιχο βύσμα.. :)

Oh well...Θα το κοιτάξω..

Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας αφορμή την ερώτηση σχετικά με τον απενεροποιητή κινητών ή mobile jammer, θα ήθελα να ενημερώσω και τον ερωτώντα αλλά και γενικά να υπάρχει μια ιδέα, για το τι είναι ο απενεργοποιητής κινητών μιας και η εταιρεία μας ασχολείται και με αυτό.

Κατ΄ αρχήν θα πρέπει να πούμε ότι όπου υπάρχει η δράση υπάρχει και η αντίδραση, τι σημαίνει αυτό? ναι μεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε το κινητό μας, όμως υπάρχουν και στιγμές που θα πρέπει η χρήση του να αποφεύγεται υποχρεωτικά ή προαιρετικά.

Είναι αυτό που λέμε απαγορεύεται το κάπνισμα, δηλαδή ναι μεν έχω το πακέτο με τα τσιγάρα μαζί μου αλλά απαγορεύεται να καπνίσω.

Έτσι λοιπόν και με το κινητό ναι μεν μπορώ να το έχω μαζί μου αλλά απαγορεύεται η χρήση του, όμως επειδή μερικές φορές είτε θελημένα είτε αθέλητα παρανοούμε τις απαγορεύσεις σχετικά πάντα με το κινητό, ήρθε ο απενεργοποιητής να βάλεις ας πούμε μια τάξη στα πράγματα.

Τέλειωσε το κήρυγμα και αρχίζει η ενημέρωση σχετικά με τον απενεργοποιητή κινητών.

Ο απενεργοποιητής κινητών έχει μέγεθος περίπου όσο μια κόλλα Α4 το πάχος του δε, είναι περίπου 5-6 εκ.

Η χρήση του είναι πολιτική και στρατιωτική. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε μια διάμετρο δράσης ως και 100μ ενώ στην δεύτερη περίπτωση μπορεί να φτάσει και τα 10 χλμ.

Οι χώρες που διαθέτουν αυτό το σύστημα είναι τουλάχιστον μέχρι στιγμής 4 δηλαδή Η.Π.Α., Ελλάδα, Ισραήλ και Ταϊβάν.

Όσον αφορά τον απενεργοποιητή που διαθέτει η εταιρεία μας έχει αυξομείωση έντασης πεδίου δράσης, ανεμιστήρα ψύξης (προσοχή στις ζέστες, κίνδυνος αυτανάφλεξης), τηλεκοντρόλ με τις λειτουργίες, πιστοποιητικό CE και πιστοποίηση από το πολυτεχνείο, 12 φορές λιγότερη ακτινοβολία απ΄την ακτινοβολία του κινητού και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε Σχολεία (περίοδο εξετάσεων), Βενζινάδικα (κίνδυνος έκρηξης, σπάνια όμως), Εκκλησίες (κατά την τέλεση μυστηρίων), Κινηματογράφοι - Θέατρα (κατά την διάρκεια παράστασης), Νοσοκομεία – Φυλακές (λόγω ιδιαιτερότητας των χώρων) και γενικά σε χώρους που θέλουμε να διακόψουμε την επικοινωνία (ενημερωτικά δεν υπάρχει νόμος που να ρυθμίζει την επικοινωνία στην χώρα μας)

Σε κάποιες χώρες επιτρέπεται σε κάποιες απαγορεύεται, μιας και ακόμα το αντικείμενο είναι πολύ καινούργιο στην αγορά.

Ο απενεργοποιητής τοποθετείται στο κέντρο του χώρου σε σχετικά ψηλό σημείο και πρέπει να υπάρχει παροχή ηλεκτρικού ρεύματος.

Μπλοκάρει τις συχνότητες 450 - 900 - 1800 - 2170 MHz δηλαδή και 3G και μπορεί να δημιουργήσει σε έσχατες περιπτώσεις και ασπίδα (ο νοών νοείτο)

Η διάμετρο δράσης του - μίας και λειτουργεί κυκλικά - είναι από 5-100 μέτρα.

Η χρήση του πρέπει να γίνεται πάντα με υπευθυνότητα και χωρίς να δημιουργούμε προβλήματα στους ευρύτερους χώρους.

Ο απενεργοποιητής κινητών είναι ένα ''όπλο'' που όμως πρέπει να γνωρίζουμε να το χρησιμοποιούμε διαφορετικά μπορεί και να μας "σκοτώσει".

Θα πρέπει να γνωρίζεται πως μόνο το Ελληνικό κομμάτι έχει έγκριση από την Ευρωπαϊκή Ένωση και για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ενημερωθείτε και να επικοινωνήσετε μέσω της σελίδα μας http://www.marantoni.gr

Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση του αντικειμένου και να είστε σίγουροι ότι στο μέλλον θα το συναντάτε αρκετά συχνά.

Ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε.

Be Free, Be Power, Keep smiling.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας...Προσφατα αγορασα το Gps Map 420 της Garmin που ειναι για θαλασσα...χρειαζομαι ομως εναν ναυτικο χαρτη πληρη..ειμαι λιγο αρχαριος σε αυτα τα πραγματα..υπαρχει χαρτης η πρεπει να αγορασω?θα σας ημουν πολυ ευγνωμων αν με βοηθουσατε..
Link to comment
Share on other sites

paidia tha eithela tin voitheia sas tha eithela na mou peite poia morfi video prepei na metatrepso gia na pezoun ta videakia seto mp3 mou to MuVi 15 to opoio ehei tin dunatotita anaparagogis video sas parakalo perimeno apantisi
Link to comment
Share on other sites

μιας και μετα απο τοσο καιρο μου ξαναμπηκε στο ματι και εψαξα λιγο στο google να διευκρινισω τι ακριβως με ειχε παραξενεψει σε σχεση με τα ηχειακια που πραγματικα ειναι σκυλια για το μεγεθεος τους...

 

Product Specifications

 

* Power Rating: 3 Watts RMS per channel (2 channels)

* Frequency Response: 110Hz ~ 20kHz

* Dual Driver Design, One active micro driver & one passive radiator

 

Το ολο θεμα ειχε να κανει με το one passive radiator... κοιταξτε κατι ενδιαφερον που βρηκα :

 

Passive radiator (speaker)

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search

Passive radiator enclosure with front mounted passive radiator; back or side mounting is also used

Passive radiator enclosure with front mounted passive radiator; back or side mounting is also used

 

A speaker enclosure using a passive radiator usually contains an "active driver" (or main driver), and a "passive cone" (or drone or passive radiator). The active driver is a regular driver, and the passive is typically the same or similar, but without a voice coil and magnet assembly. It is only a suspended cone, not attached to a voice coil or electrical circuit. The passive radiator usually has some means to adjust its mass, thereby allowing the speaker designer to change the box tuning. Internal air pressure produced by movements of the active driver cone moves the passive radiator cone as well.

 

Passive radiators are used instead of a reflex port for much the same reasons—to tune the small volume and driver for better low frequency performance. Especially in situations in which a port would be inconveniently sized (usually too long for practical box configurations). They are also used to eliminate port turbulence and reduce motion compression caused by high velocity airflow in small ports (especially small diameter ones). Passive radiators are tuned by mass variations (Mmp), changing the way their compliance interacts with motion of the air in the box. The weight of the cone of the passive radiator should be approximately equivalent to the mass of the air that would have filled the port which might have been used for that design. Passive radiators do not behave exactly as do (more or less) equivalent bass-reflex designs in that they cause a notch in system frequency response at the PR's free air resonant frequency; this causes a steeper roll-off below the system's tuned frequency Fb, and poorer transient response. Due to the lack of vent turbulence and vent pipe resonances, many prefer the sound of PRs to reflex ports. PR speakers, however, are more complex to design and likely to be more expensive as compared to standard reflex enclosures.

 

The frequency response of a passive radiator will be similar to that of a ported cabinet, with two exceptions. The system low frequency rolloff in a passive radiator design will be slightly steeper, and will have a notch (dip) in frequency response due to the Vas (compliance, or stiffness of the speaker cone) of the passive radiator. The goal in designing a passive radiator is to adjust the tuning so that this notch is below audible levels.

 

Misconceptions

 

In technical support circles, it has long been known that some owners of speaker cabinets featuring a passive radiator have taken the cabinet apart, and have come to the conclusion that someone (the manufacturer or salesperson) has taken advantage of them, by leaving out much of one of the drivers. They misconstrue the technology, and may think the manufacturer put a fake speaker in the cabinet (since there is no magnet or wire) just to give the appearance of another driver.

 

 

πηγη: http://en.wikipedia.org/wiki/Passive_radiator_(speaker)

Link to comment
Share on other sites

και επισης να πω οτι και γω την πατησα οπως λεει και στο τελος :lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

1.SAR υπάρχει προφανώς αφού καθε ασύρματο εκπέμπει κάποια κύματα για να συνδεθεί με τη βάση του ή το αντίστροφο,πάντως επειδή είχαμε κάνει κάτι μετρήσεις στο πολυτεχνείο,τουλάχιστον με αυτό που μετράγαμε που ήταν λίγο αρχαίο,η βάση του εξέπεμπε την πολλή ακτινοβολία κατά τη διάρκεια της χρήσης κυρίως του τηλεφώνου...Το τηλέφωνο πολύ μικρή ακτινοβολία αλλά καλό θα ναι να μη μιλάς και με τις ώρες ή να αλλάζεις αυτί γιατί υπερθερμαίνεται η περιοχή εξαιτίας της ακτινοβολίας...(το κουρασα ε)

2.νομίζω όχι

3.νομιζω εξαλειφθηκε

Link to comment
Share on other sites

στην ουσια το κατω ψευτικο ηχειο :lol: αλλα οπως φαινεται εχει και αυτο τη χρηση του

Δυο τα πιο σημαντικα πραγματα που κανει :

1. λειτουργει στις χαμηλοτερες συχνοτητες ( μπασο στην ουσια ) λογω των πιεσεων μεσα στην καμπινα του ηχειου

2. δινει στο ηχειο καλυτερη αποδοση με τη λειτουργια του απο αυτες τις πιεσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. αγορασα ενα dvd player phillips DVP3260 το οποιο εχει θυρα usb για ταινιες. Βαζεις τι memory stick με την ταινια και τους υποτιλους πατας play την ταινια και οι υποτιτλοι παιζουν αυτοματα. μια ιδια φαση οπως στο pc.

η ερωτηση τωρα ειναι αν γινεται να αλλαξει το μεγεθος της γραμματοσειρας στο .srt γιατι εμφανιζεται με πολυ μικρα γραμματα και ειναι σκετη ταλαιπωρια.

Απο οτι ξερω τα .srt αρχεια δεν αναγνωριζουν μεγεθη κειμενου. υπαρχει καποιος αλλος τροπος για αλλαγη του μεγεθους καποιο αλλο format, καποιο software που κανει αυτη τη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το ίδιο mp3 θα βάλεις στον υπολογιστή σου το cd το μικρό που έχει μέσα η συσκευασία του και εκεί θα βρεις ένα μικρό προγραμματάκι το οποίο μετατρέπει τα βίντεο σε .avi στην ανάλυση 128x128 που είναι κατάλληλη για το συγκεκριμένο mp3. Δεν ξέρω κάποιο άλλο πρόγραμμα που μπορώ να σου πω να κατεβάσεις δωρεάν απ' το ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Συσκευές δημοσιογραφικού τύπου οι οποίες όμως να μην έχουν τον παραδοσιακό τρόπο σε εγγραφή σε κασσέτα, αλλά σε μνήμη εσωτερική η κάρτα.

Έχω δεί στην αγορά 2 μοντέλα και δεν ξέρω ποιό είναι το καλύτερο. Θα ήθελα και άλλες επιλογές να μου προτείνεται εαν υπάρχουν.

 

http://www.olympus.com.gr/consumer/2581_digital_recorder_ls-10_18555.htm

 

http://uk.yamaha.com/en/products/music_production/portable_recorders/pocketrak_cx/?mode=enlarge

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Κανείς; Όλοι μαθητούδια οι χρήστες του myphone; Ούτε ένας δημοσιογράφος η κάποιος χομπίστας;

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ...επειδη δεν βρηκα πιο σχετικο θεμα....

Κατι πηρε το αυτι μου οτι το 2009 αναμενεται izak II με υποστηριξη HD.

Ξερει κανεις κατι? :worry:

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω την Olympus μ790 η οποία είναι αδιάβροχη μέχρι 3 μέτρα κάτω απ το νερό.

Οσες φορές την εχω χρησιμοποιησει (οχι πολλες) για ληψεις κατω απ το νερό δεν είχα πρόβλημα.

Εχτές όμως που την πήρα στην πισίνα μζί μου να βγαλω την κόρη μου φωτογραφία, θόλωσε ο φακός και δεν φαινόταν τίποτα για να τραβήξω.

Τι μπορεί να έγινε; Είναι λογικό σε αδιάβροχη μηχανή να μπει νερό; Εννοείται ότι δεν πηγα κατω απο τα 3 μέτρα, ίσα ίσα κατω απ την επιφάνεια, κάποια εκτοστά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως την είχες σε κρύο μέρος και την έβαλες απότομα σε ζεστό???
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...