Jump to content

Nokia N810 Internet Tablet


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξαναρωτάω.:

 

Το extender για microSD τι είναι; Περιέχεται στο πακέτο; Τι κάρτες μνήμης μπορώ να βάλω; Πώς μπαίνουν microSD;

 

@esykas Η ελληνική ιστοσελίδα της Νοκια δεν το χει.

 

δεν κοίταξα αν το έχει στην ιστοσελλίδα της αλλά όταν πήγα στη Νόκια το είδα το κουτί σφραγισμένο με τα μάτια μου απλά έκανα πίσω γιατί το ξανά σκέφθηκα :)

 

μόνο με το εικονικό; Άμα το αγοράσω απ' το expansys θα έχει το ελληνικό εικονικό; Με το κανονικό γιατί δε γίνεται; Υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να γράφει και το κανονικό πληκτρολόγιο ελληνικά;

 

η τιμή που το έδινε η alpha copy ήταν 315 ευρώ αν θυμάμαι καλά πολύ καλύτερη από το expansys που έφτανε τότε τα 365 ευρώ με την μεταφορά

Link to comment
Share on other sites

δεν κοίταξα αν το έχει στην ιστοσελλίδα της αλλά όταν πήγα στη Νόκια το είδα το κουτί σφραγισμένο με τα μάτια μου απλά έκανα πίσω γιατί το ξανά σκέφθηκα :)

η τιμή που το έδινε η alpha copy ήταν 315 ευρώ αν θυμάμαι καλά πολύ καλύτερη από το expansys που έφτανε τότε τα 365 ευρώ με την μεταφορά

 

Μήπως αυτό που είδες στο Nokia shop ήταν η αγγλική έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Είχε ένα κομμάτι μόνο η alpha copy περασμένο στην αποθήκη της το οποίο δεν είχε Ελληνικά και δεν μπορούσαν να του περάσουν!!λογικό διότι αφού δεν υπάρχουν για αυτό το μοντέλο,ίσος και για αυτό να μην το εισήγαγε τελικά η Alpha copy.Εγώ το είδα σφραγισμένο κανονικά,και το κουτί εξωτερικά δεν είχε κάποια διαφορά από αυτό που έχουμε δει στις παρουσιάσεις,δεν γνωρίζω από που μπορεί να ήταν.
Link to comment
Share on other sites

http://img511.imageshack.us/img511/4636/screenshot01hs0.th.png

Μέσω του source code της εφαρμογής ukeyboard και φυσικά του scratchbox κατάφερα και πέρασα την Ελληνική γλώσσα

ως μια απ' τις επιλογές για το hardware πληκτρολόγιο του N810.

Τονίζω για το hardware γιατί όπως είναι γνωστό,

το εικονικό πληκτρολόγιο διαθέτει ήδη την ελληνική γλώσσα όπως άλλωστε και το Ν800.

Φυσικά και θα ενημερώσω τον δημιουργό της εφαρμογής, ώστε να προσθέσει και αδειοδοτημένη πλέον (μέσω GPLv2) την Ελληνικήν.

Εως τότε όμως καλό θα ήταν να περάσει απο εξονυχιστικό έλεγχο απ' όλους μας.

Λίγες πληροφορίες για το νέο μας πληκτρολόγιο:

Πρώτα απο όλα, η εναλλαγή μεταξύ Αγγλικού και Ελληνικού πληκτρολογίου γίνεται μόνο με το πάτημα του πλήκτρου Chr

 

Στα Αγγλικά και στα Ελληνικά προστέθηκαν:

Shift + παύλα = braceleft {

Shift + (συν) = braceright }

Fn + (κόμα) = bracketleft [

Fn + (τελεία) = bracketright ]

Fn + Space = Tab

 

Στα Ελληνικά προστέθηκαν επιπλέον :

Στο πλήκτρο Q = bar |

Στο πλήκτρο δεξιά απο το L = τόνος

Shift + τόνος = διαλυτικά

Η εγκατάσταση της εφαρμογής δεν θέλει ιδιαίτερη επεξήγηση, απλώς κάνουμε κλίκ

επάνω της. Κατόπιν στον πίνακα ελέγχου,στα Text input settings επιλέγουμε τα Ελληνικά ως Hardware Keyboard layout

και στα Languages (που αφορά το εικονικό πληκτρολόγιο) 1η γλώσσα Εnglish (UK) και 2η τα ελληνικά.

[url="http://rapidshare.com/files/178371212/ukeyboard_1.8_armel.deb"]http://rapidshare.com/files/178371212/ukeyboard_1.8_armel.deb[/url]

 

 

P.S. 1= @gerstavros2 μετα την τελευταία αναβάθμιση δεν ξαναπέρασα KDE και δεν θυμάμαι καθόλου.

P.S. 2= Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Porfyras

Να σαι καλά!! Με τη πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω.

 

 

 

 

Καλή Χρονιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ατυχία ρε ****το;; Τώρα που αποφάσισα να το πάρω, δεν υπάρχει διαθεσιμότητα... Ελπίζω να ρθει σε λιγότερο από ένα μήνα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@porfyras

δοκιμαζω το ukeyboard. Προς το παρον βλεπω οτι ενω γενικα δουλευει μια χαρα, στον web browser δεν δουλευει ο τονος. Για ο,τι αλλο παρατηρησω θα σε ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

@porfyras

δοκιμαζω το ukeyboard. Προς το παρον βλεπω οτι ενω γενικα δουλευει μια χαρα, στον web browser δεν δουλευει ο τονος. Για ο,τι αλλο παρατηρησω θα σε ενημερωσω

Ναι το γνωριζω. Για mozilla bug μου κανει.

Και το αστειο ειναι οτι στην αναζητηση του google στην επιφανεια εργασιας, τα dead acutes λειτουργουν περιφημα. Δεν ξερω ....θα το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

μετα την εγκατασταση του τροποποιημενου ukeyboard, βγαίνει αναβάθμιση που σβεινει τα ελληνικά. Αυτο το αναφερω για οσους το δοκιμασουν, να μην το αναβαθμισουν

 

Επίσης porfyras βλεπω οτι τους τονους απο τις συντομευσεις που βγαίνουν στο κατω μερος τους εμφανίζει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ηταν ο εξυπνος που το ανεβασε στα maemo downloads ,

χωρις καν να με ρωτήσει ?????

Τώρα το είδα. :mad:

http://maemo.org/downloads/product/OS2008/ukeyboard_greek/

Ντροπή....

Είχα ήδη ενημερώσει τον δημιουργό και ήταν θέμα ημερών να προστεθεί

το ελληνικό πληκτρολόγιο και επίσημα στο ukeyboard

Απο δω κι εξης, το forum των διπλοεγγεγραμμένων χρηστών, της κλίκας και του αναλφαβητισμού θα στερηθεί των υπηρεσιών μου.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω φιλε να μην κατηγορήσεις εμένα...

Μαρεσει παντως που λεει και stable quality

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ηταν ο εξυπνος που το ανεβασε στα maemo downloads ,

χωρις καν να με ρωτήσει ?????

Τώρα το είδα. :mad:

http://maemo.org/downloads/product/OS2008/ukeyboard_greek/

Ντροπή....

Είχα ήδη ενημερώσει τον δημιουργό και ήταν θέμα ημερών να προστεθεί

το ελληνικό πληκτρολόγιο και επίσημα στο ukeyboard

Απο δω κι εξης, το forum των διπλοεγγεγραμμένων χρηστών, της κλίκας και του αναλφαβητισμού θα στερηθεί των υπηρεσιών μου.

 

Δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με το maemo.org και να τους ζητήσεις να το κατεβάσουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://img502.imageshack.us/img502/7707/elkeyboardgr1.th.png http://img16.imageshack.us/img16/6730/elkeyboard1dc3.th.png

elkeyboard-0.1

Ανεβασμένο το πλήρες πακέτο σε maemo extras diablo

1) Για να έχουμε τόνους στον browser

2) Για να μην διαμαρτύρεται ο Application Manager περι αναβάθμισης του ukeyboard.

Οδηγίες γαι το νέο πληκ/γιο στην Homepage

 

Δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με το maemo.org και να τους ζητήσεις να το κατεβάσουν?

Εγω ??????

Νομίζω πως κάποιος "άλλος" πρέπει να το κάνει αυτό !!!

Και για να τον βοηθήσω λιγάκι ....garage@maemo.org

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παίδες, συγνώμη που "ξεθάβω" το συγκεκριμένο thread μετά από 2 χρόνια αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι.

 

Το'χω βρει σε διψήφια τιμή, θέλω μια συσκευή που να πηγαινοφέρνω όταν δεν θέλω ή δεν μπορώ να μεταφέρω laptop. Μου αρκεί να είναι εύχρηστο στο internet και να βλέπω με ευκολία pdf (και να γράφω documents αν γίνεται). Και μιας και τρέχει maemo, θα το "πειράξω" και λίγο για να δω δυνατότητες...

 

Το προτείνετε για σήμερα σαν αγορά και όσο κρατήσει; Σκεφτόμουνα το N900 αλλά το μικρό του μέγεθος και το στενό του πληκτρολόγιο τελικά δεν με βολεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, συγνώμη που "ξεθάβω" το συγκεκριμένο thread μετά από 2 χρόνια αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι.

 

Το'χω βρει σε διψήφια τιμή, θέλω μια συσκευή που να πηγαινοφέρνω όταν δεν θέλω ή δεν μπορώ να μεταφέρω laptop. Μου αρκεί να είναι εύχρηστο στο internet και να βλέπω με ευκολία pdf (και να γράφω documents αν γίνεται). Και μιας και τρέχει maemo, θα το "πειράξω" και λίγο για να δω δυνατότητες...

 

Το προτείνετε για σήμερα σαν αγορά και όσο κρατήσει; Σκεφτόμουνα το N900 αλλά το μικρό του μέγεθος και το στενό του πληκτρολόγιο τελικά δεν με βολεύουν.

 

Oταν λες διψηφια τιμη ποσο δηλαδη?

 

Παντως ειναι καλη συσκευη, μεγαλη οθονη, πολυ ωραιο πληκτρολογιο, Maemo4

 

Ειδικα αν μπεις στο maemo.org θα βρεις πολλα χρησιμα threads για την συσκευη.

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα, εγώ το χρησιμοποιώ ακόμα για τετοιες δουλειές, και για πολύ ίντερνετ σε διακοπες
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχε πουληθεί και ο τύπος δεν είχε κλειδώσει την αγγελία... Το μισώ αυτό όταν γίνεται. Υπομονή μπας και βρεθούν λεφτά για κανένα n900 ή να δούμε τα νέα meego όταν και αν αυτά βγούνε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...