Jump to content

El Greco (2007)


Fernando_Sucre
 Κοινοποίηση

Πως σας φανηκε η ταινια?  

48 members have voted

  1. 1. Πως σας φανηκε η ταινια?

    • Εξαιρετικη
      9
    • Πολυ καλη
      18
    • Καλη οχι τιποτα το ιδιαιτερο
      16
    • Πολυ μετρια
      4
    • Χαλια
      1


Recommended Posts

Στις 18 Οκτωβρίου κάνει πρεμιέρα στους κινηματογράφους η επική ταινία με τη ζωή του κορυφαίου καλλιτέχνη του 16ου αιώνα Δομήνικου Θεοτοκόπουλου, κατά κόσμον "El Greco", συνοδευόμενη από σειρά εκδηλώσεων στην Αθήνα και το Ηράκλειο Κρήτης.

 

Βασισμένη στην μυθιστορηματική βιογραφία "El Greco- o ζωγράφος του Θεού", του Δημήτρη Σιατόπουλου, η πλοκή του έργου εκτυλίσσεται από το 1566 και έπειτα, στην ιδιαίτερη πατρίδα του ζωγράφου την Κρήτη, που βρίσκεται υπό την κατοχή των Ενετών. Ο πατέρας του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου είναι αντάρτης και μάχεται τους κατακτητές, ενώ ο νεαρός καλλιτέχνης απολαμβάνει ήδη μεγάλη φήμη και επιτυχία.

 

Λίγο καιρό αργότερα, ο El Greco, θα βρεθεί στη Βενετία όπου θα συναντήσει τον Ισπανό ιδεαλιστή ιερωμένο Nino De Guevarra, γεγονός που θα αποβεί καθοριστικό για τη ζωή του. Μετά από χρόνια, ο άνθρωπος που ο Κρήτας καλλιτέχνης είχε ως πρότυπό του, θα βρεθεί και πάλι μπροστά του, όμως αυτή τη φορά θα είναι υπέρμαχος μαχητής της Ιεράς εξέτασης. Οι έρωτες του καλλιτέχνη, τα πάθη του, οι ανησυχίες του, οι σχέσεις με τους συναδέλφους του και τους καλούς του φίλους, αλλά και όλες οι πτυχές της ζωής του, ξεδιπλώνονται στην Χολιγουντιανών προδιαγραφών υπερπαραγωγή, που είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία του ελληνικού κινηματογράφου, με προϋπολογισμό 7 εκατομμύρια ευρώ.

 

Ενα σπάνιο και εξαιρετικό καστ ηθοποιών δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας. Το ρόλο του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου ενσαρκώνει ο Nick Ashdon από την Royal Academy of Dramatic Art του Λονδίνου.

 

Παίζουν: Juan Diego Botto, Laia Marull, Λάκης Λαζόπουλος, (σε ρόλο-έκπληξη του Κρητικού φίλου του ζωγράφου), Δήμητρα Ματσούκα, Γιώργος Χριστοδούλου, Γιώργος Χαραλαμπίδης, Fermi Reixach, Roger Coma.

 

Επίσης, ο μεγάλος ηθοποιός Σωτήρης Μουστάκας, στην τελευταία του κινηματογραφική εμφάνιση, στο ρόλο του ζωγράφου Τiziano.

 

Στην ταινία συμμετέχουν ακόμη η Νίνα Κώνστα, η Κατερίνα Χέλμη, η Λήδα Πρωτοψάλτη, ο Δημήτρης Καλλιβωκάς, ο Ρένος Χαραλαμπίδης, ο Τάσος Παλαντζίδης, ο πρωτοεμφανιζόμενος Θοδωρής Ζουμπουλίδης, ο Γιώργος Καραμίχος, ο Κώστας Δελακούρας και πολλοί άλλοι. Μια ξεχωριστή εμφάνιση έκαναν ο μουσικός Λουδοβίκος των Ανωγείων και ο Ψαραντώνης.

 

Τη μουσική της ταινίας υπογράφει ο βραβευμένος με Όσκαρ συνθέτης Βαγγέλης Παπαθανασίου και τη σκηνογραφία ο Δαμιανός Ζαρίφης που εργάστηκε επτά χρόνια για το μεγαλύτερο εσωτερικό σκηνικό που στήθηκε ποτέ στον ελληνικό κινηματογράφο, μεταμορφώνοντας σε Ενετικό λιμάνι, έναν τεράστιο χώρο στη μεγαλύτερη πόλη της Κρήτης. Η Ισπανίδα Lala Huete σχεδίασε τα εκπληκτικά κοστούμια της ταινίας και ο Κωνσταντίνος Ρήγος επιμελήθηκε τς χορογραφίες.

 

Το σενάριο είναι της Jackie Pavlenko. Η σκηνοθεσία είναι του Γιάννη Σμαραγδή.

Link to comment
Share on other sites

kala kaneis den eide to EL greco?!

 

Είναι στο πρόγραμμα και θα γίνει σύντομα. Από ένα trailer που είδα μου φάνηκε αρκετά αξιόλογη και μετά από πολλά χρόνια θα ξανά πάω κινητογράφο!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Mην χάσετε το χρόνο σας γι αυτή την ταινία, εκτός κι αν βαριέστε οικτρά.

 

Τη βλέπεις άνετα,δε λέω, απλά δεν σε συνεπαίρνει. Πλοκή ενδιαφέρουσα δεν υπάρχει,ούτε κορυφώνεται κάπου.

 

Ο πρωταγωνιστής καλός, αλλά μπορούσαν να διαλέξουν και καλύτερο. Ο Ιεροεξεταστής Γκεβάρα φοβερός στο ρόλο του, ο Λαζόπουλος τελείως άκυρος, η Ματσούκα για πρώτη φορά μου φάνηκε αδιάφορη σε θέμα ομορφιάς (ερμηνεία δε σχολιάζω, η γιαγιά μου στο χωριό μιλάει αγγλικά με καλύτερη προφορά):lol:, ο Μουστάκας στα λίγα λεπτά που εμφανίζεται αποδεικνύει πόσο μεγάλος ήταν. :)

 

Ένα 6αράκι της βάζω μωρέ! :p

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

χθες την είδα, ήταν κάτι καλύτερο από αυτό που περίμενα( εάν και το σκηνικό όταν φτάνει ο Δομήνικος στην Βενετία είναι λίγο μούφα :p, επίσης η προφορά της Ματσούκα με σκότωσε) αλλά εντάξει, δεν κοιμήθηκα, αξιοπρεπέστατη...Να πω την αλήθεια πήγα με μια διστακτικότητα γιατί είχα ακούσει πως Ο Δομήνικος δεν παραδεχόταν πως ήταν από την Ελλάδα, πράγμα βέβαια που στην ταινία όπως ήταν λογικό άλλωστε, δεν φάνηκε πουθενά
Link to comment
Share on other sites

Λιγο παραδοξο δεν ακουγεται αυτο?Καποιος που θελει να μην φαινεται η καταγωγη του δεν κανει το ονομα του Ελ Γκρεκο..:lol:Πιο πολυ δεν μπορουσε να το δειξει..

 

Επισης μια πληροφορια απο την wikipedia

 

He usually signed his paintings in Greek letters with his full name, Doménicos Theotokópoulos (Greek: Δομήνικος Θεοτοκόπουλος), underscoring his Greek origin.

 

Αν ηθελε λοιπον να κρυψει την καταγωγη δεν θα υπεγραφε στα ελληνικα..υπογραμμιζοντας με αυτο τροπο οτι ειναι Ελληνας..

Link to comment
Share on other sites

χθες την είδα, ήταν κάτι καλύτερο από αυτό που περίμενα( εάν και το σκηνικό όταν φτάνει ο Δομήνικος στην Βενετία είναι λίγο μούφα :p, επίσης η προφορά της Ματσούκα με σκότωσε) αλλά εντάξει, δεν κοιμήθηκα, αξιοπρεπέστατη...Να πω την αλήθεια πήγα με μια διστακτικότητα γιατί είχα ακούσει πως Ο Δομήνικος δεν παραδεχόταν πως ήταν από την Ελλάδα, πράγμα βέβαια που στην ταινία όπως ήταν λογικό άλλωστε, δεν φάνηκε πουθενά

 

 

Ontos akyro ayto pou les, stin wiki ALLA LEEI!

 

pou ta akouses ayta? stin WikiSKOPJE? :p

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

ο Μουστάκας στα λίγα λεπτά που εμφανίζεται αποδεικνύει πόσο μεγάλος ήταν. :)

 

 

 

 

Den itan , EINAI!

 

Kai to epipedo ypokritikis tou einai apo ta ypsilotera stin ellada!

 

Se synenteyksi tou eixe pei , oti prin apo xronia , tou eixane kanei protasi apo tin FOX sto hollywood gia na paiksei se americaniki tainia!

 

Alla arni8ike , giati ekeinon ton kairo itan se 8eiaso pou pigene ekseretika, syn tou oti den i8ele na afisei tin ellada....

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Oπου κι να το λεει ειναι κι λογικα αυτα που λεει.Αν ηθελε να κρυψει οτι ειναι Ελληνας δεν θα υπεγραφε στα ελληνικα..Κι εγω την εμπιστευομαι την wiki εσυ μπορεις να ανατρεξεις οπου θες..
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ταινία έως εξαιρετική κατα τη γνώμη μου. Συγκεκριμένα:

- πολύ καλή απόδοση της εποχής, ωραίο χρώμα στη φωτογραφία,

- εξαιρετικές ερμηνείες από πρωταγωνιστή και ιεροεξεταστή, πολύ καλός και ο Λαζόπουλος,

- χάλια η προφορά της Ματσούκα, χειρότερη κι από του Λιάπη,

- άσχημη η ηθοποιός που έκανε τη "γυναίκα" του Ελ Γκρέκο.

Αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση είναι ότι όλοι οι πίνακες που δείχνει η ταινία είναι πραγματικοί πίνακες του Ελ Γκρέκο και γι' αυτό εντυπωσιάστηκα, ότι δηλαδή βρήκαν ηθοποιούς που να μοιάζουν με τα πρόσωπα στους πίνακες (εκτός από αυτόν της Ματσούκα).

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ταινία έως εξαιρετική κατα τη γνώμη μου. Συγκεκριμένα:

- πολύ καλή απόδοση της εποχής, ωραίο χρώμα στη φωτογραφία,

- εξαιρετικές ερμηνείες από πρωταγωνιστή και ιεροεξεταστή, πολύ καλός και ο Λαζόπουλος,

- χάλια η προφορά της Ματσούκα, χειρότερη κι από του Λιάπη,

- άσχημη η ηθοποιός που έκανε τη "γυναίκα" του Ελ Γκρέκο.

Αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση είναι ότι όλοι οι πίνακες που δείχνει η ταινία είναι πραγματικοί πίνακες του Ελ Γκρέκο και γι' αυτό εντυπωσιάστηκα, ότι δηλαδή βρήκαν ηθοποιούς που να μοιάζουν με τα πρόσωπα στους πίνακες (εκτός από αυτόν της Ματσούκα).

 

Συμφωνω απολυτα...και ειδικα για Ελλαδα ειναι πολυ καλη

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω δει ακομα,αλλα σε λιγες μερες σκεφτομαι να παω.Εχω ακουσει καλα λογια παντως,βεβαια εκ των προτερων δεν μπορω να κρινω.Θα δουμε....
Link to comment
Share on other sites

Den itan , EINAI!

 

Kai to epipedo ypokritikis tou einai apo ta ypsilotera stin ellada!

 

Se synenteyksi tou eixe pei , oti prin apo xronia , tou eixane kanei protasi apo tin FOX sto hollywood gia na paiksei se americaniki tainia!

 

Alla arni8ike , giati ekeinon ton kairo itan se 8eiaso pou pigene ekseretika, syn tou oti den i8ele na afisei tin ellada....

'Οντως είναι..

 

Μάλιστα,κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων είχε αποκρύψει το γεγονός ότι ήταν άρρωστος για να μην επηρεάσει τους υπόλοιπους...

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

- άσχημη η ηθοποιός που έκανε τη "γυναίκα" του Ελ Γκρέκο.

 

Πραγματικά ασχημούλα, και ειδικά όταν ήταν βαμμένη, με τα ''καλά'' ρούχα κτλ(όταν δηλαδή ήταν στο εργαστήριο). Πιο πολύ μου άρεσε όταν την έδειχνε πιο ατημέλητη(όταν σηκώθηκε τη νύχτα από τον ύπνο), ενώ όταν χαμογελούσε(με κλειστό το στόμα :p) ήταν γλυκούλα

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία πρέπει να επιβραβευθεί για την φιλοδοξία που έχει για ελληνική παραγωγή και είναι μια αρχή μαζί με κάποιες άλλες που προηγήθηκαν για μεγάλες ελληνικές παραγωγές που αν συνεχίσουν έτσι ίσως μπορέσουν επιτέλους να βρουν και διανομή στο εξωτερικο. Πέρα από αυτό δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε , νομίζω πως η συνεχή αφήγηση ήταν κουραστική ,πολλά πράγματα επαναλαμβάνονταν και η συνεχή προβολή της ελληνικότητας του παρόλο που με γέμιζε σαν Έλληνα ίσως κουράσει κάποιον ξένο. Μου άρεσαν οι 2 πρωταγωνιστές , οι Ελληνες στους β ρόλους ήταν όλοι πολύ καλοί,ο αγαπημένος μου Μουστάκας είναι ένα φαινόμενο το πως σε κερδίζει με 2 ατάκες, η Ματσούκα ταίριαζε σαν φυσιογνωμία αλλά αυτή η προφόρα ήταν υπερβολική(είμαι υπέρ της διατήρησης της ελληνικής προφοράς σε τέτοιες ταινίες αλλά εδώ ενοχλούσε). Γενικότερα η ταινία είναι αξιόλογη χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό και χωρίς να υπάρχει κάποια κορύφωση της πλοκής αλλα΄όπως είπα οφείλουμε να στηρίζουμε τέτοιες προσπάθειες. Μπράβο σε όλους τους συντελεστές.
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσαν η μουσική του Vageli,τα κουστούμια και οι πίνακες του Ελ Γκρέκο....απο εκεί και πέρα θεωρώ μέτριες εως κακές τις ερμηνείες των περισσοτέρων ηθοποιών,πολυ ρηχούς τους διαλόγους,προφορά για γέλια και γενικώς μια πολύ πολύ βαρετή ταινία.
Link to comment
Share on other sites

την είδα χθές.Οι ερμηνείες εξαιρουμένων των Σωτήρη Μουστάκα και του ηθοποιού που ενσάρκωνε τον ρόλο του Γκε Βάρα ήταν μετριότατες.

Η Ματσούκα μιλούσε φρικτά την Αγγλική,ο Λαζόπουλος χωρίς λόγο ύπαρξης και ο πρωταγωνιστής σχετικά καλός για πρωτοεμφανιζόμενος.

Α!!!!Και κάτι ακόμα:!:Όταν έφτασε στην περίοδο του Τολέδο και επειδή είπαν πως είναι συμπαραγωγή με την Ισπανία,νόμιζα πως θα έχει σκηνές απο την χώρα.Όταν όμως είδα το παλάτι των Ιπποτών της Ρόδου, ξενέρωσα αντελώς:down:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράψατε για την υπογραφή ισχύει αλλά αυτό για το όνομα όχι. Ελ Γκρέκο τον βάφτισαν υποτιμητικά οι "ανταγωνιστές" ζωγράφοι προσπαθώντας να τον μειώσουν και να τον περιθωριοποιήσουν για να μη τους "φάει δουλειές" :p. Χθές ήμουν στο Toledo και μας τα είπανε. Α ρε με το θρύλο τι μαθαίνεις! :p:lol:
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πολυ.

 

Άψογη σκηνοθεσία/φωτογραφία/ενδυματολογία/μουσική επένδυση.

 

Πολύ καλός ο αείμνηστος Σωτήρης Μουστάκας και αυτός που έκανε τον Γκε Βάρα.

Μ άρεσε πολύ ο Λαζόπουλος σε αρκετές σκηνές για το εκφραστικό του βλέμμα.

 

Ο πρωταγωνιστής για πρωτοεμφανιζόμενος τα πήγε πολύ καλά.

 

Δεν μου άρεσε καθόλου η Ματσούκα.Τελείως άκυρη.

 

Δεν περίμενα να δω ταινία που θα με καθηλώσει με την υποθεσή της,αλλά κάτι που θα με μαγέψει για άλλα πράγματα και το πέτυχε απόλυτα.

 

9/10 από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

me siginise i praksi tou moustaka, pou evale oro, gia na paiksei stin tainia, NA MIN PLIRW8EI!!!!
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...