Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την εσωτερική μονάδα στο ένα μέτρο ύψος; δεν είναι πολύ χαμηλά για κλιματιστικό;
Όχι βέβαια. Είναι στο ίδιο ύψος με τις εσωτερικές μονάδες δαπέδου, που λόγω φυσικής έχουν καλύτερη απόδοση. Ένα κλιματιστικό που είναι χαμηλά αυξάνεται η απόδοση του κατά 20%. Τα καλοριφέρ των σπιτιών χαμηλά δεν βρίσκονται? Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλη άγνοια περί θέρμανσης και ψύξης εσωτερικών χώρων.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχει κανείς άποψη για τα ηλεκτρικά τζάκια;

Κάτι σαν αυτό δηλαδή: https://www.skroutz.gr/s/31868553/Tagu-Helmi-Wenge-Επιδαπέδιο-Ηλεκτρικό-Τζάκι-1500W-107-2x95-2cm-Καφέ.html

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορεί να ζεστάνει ικανοποιητικά ένα δωμάτιο 15τμ. Πόσο γρήγορα μπορεί να το θερμάνει και βέβαια τι κατανάλωση έχει.

Σε σχέση με έναν καλό θερμοπομπό, που κερδίζει και που χάνει αναφορικά με την απόδοση, και το κόστος κατανάλωσης;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άποψη για τα ηλεκτρικά τζάκια;
Κάτι σαν αυτό δηλαδή: https://www.skroutz.gr/s/31868553/Tagu-Helmi-Wenge-Επιδαπέδιο-Ηλεκτρικό-Τζάκι-1500W-107-2x95-2cm-Καφέ.html
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορεί να ζεστάνει ικανοποιητικά ένα δωμάτιο 15τμ. Πόσο γρήγορα μπορεί να το θερμάνει και βέβαια τι κατανάλωση έχει.
Σε σχέση με έναν καλό θερμοπομπό, που κερδίζει και που χάνει αναφορικά με την απόδοση, και το κόστος κατανάλωσης;
Ότι καίει ρεύμα αποδίδει το ίδιο εκτός αν είναι αντλία θερμότητας air condition δηλαδή όπου αποδίδει περισσότερη θερμότητα από το ρεύμα που καίει.
Με τα μισά και λιγότερα λεφτά αγοράζεις κανονικό κλιματιστικό με την τοποθέτηση.
Link to comment
Share on other sites

Το ότι μπορώ να πάρω με λιγότερα χρήματα ένα air condition το γνωρίζω,

Προφανώς, για να σκέφτομαι την αγορά ενός ηλεκτρικού τζακιού υπάρχουν και άλλοι λόγοι, οι οποίοι έχουν να κάνουν και με την συνολική διακόσμηση του χώρου.

Γι' αυτό στην ερώτησή μου στάθηκα στο πόσο καλά μπορεί να θερμάνει ένα δωμάτιο.

Μου αρκεί αυτό ως πληροφορία.

Άρα, ξαναρωτάω: μπορώ να βασιστώ σε αυτό ως μοναδικό μέσο θέρμανσης; Θα ζεστάνει γρήγορα τον χώρο ή θα πρέπει να περιμένω αρκετά;

Link to comment
Share on other sites






Το ότι μπορώ να πάρω με λιγότερα χρήματα ένα air condition το γνωρίζω,
Προφανώς, για να σκέφτομαι την αγορά ενός ηλεκτρικού τζακιού υπάρχουν και άλλοι λόγοι, οι οποίοι έχουν να κάνουν και με την συνολική διακόσμηση του χώρου.
Γι' αυτό στην ερώτησή μου στάθηκα στο πόσο καλά μπορεί να θερμάνει ένα δωμάτιο.
Μου αρκεί αυτό ως πληροφορία.
Άρα, ξαναρωτάω: μπορώ να βασιστώ σε αυτό ως μοναδικό μέσο θέρμανσης; Θα ζεστάνει γρήγορα τον χώρο ή θα πρέπει να περιμένω αρκετά;


Η διακόσμηση είναι άλλο θέμα. Σαν βασική θέρμανση δουλεύει δι ακτινοβολίας. Δηλαδή αν είσαι κοντά καίγεσαι από μπροστά και παγώνεις από πίσω.
Οτιδήποτε αν μπει στο δωμάτιο αυτό και έχει από 2 kw και πάνω ισχύ, το ζεσταίνει οριακά εάν υπάρχουν μονώσεις.
Θα ζεσταίνεσαι εσύ γρήγορα και μόλις το κλείσεις θα παγώνεις γρήγορα. Ότι σε ζεσταίνει γρήγορα, κρυώνει γρήγορα.
Σε ένα σπίτι η θερμοχωρητικότητα του χώρου (έπιπλα κλπ) και των τοίχων είναι αυτά που δίνουν θερμότητα μετά το κλείσιμο της θέρμανσης.
Από τεχνικής και οικολογικής άποψης συνιστούμε να βάλεις μία τηλεόραση που να παίζει τη φωτιά και ένα air condition να ζεσταίνει το χώρο.
Σαφώς και το τζάκι θα ζεσταίνει το χώρο καίγοντας (το λιγότερο) 4πλάσια βαττ/ώρα από ένα κλιματιστικό.


Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για να καταλάβω, η δυνατότητα του τζακιού να ζεστάνει τον χώρο είναι ίδια (ή περίπου ίδια) με αυτήν ενός θερμοπομπού;

Η κατανάλωση είναι και αυτή ίδια (ή παρόμοια) με αυτήν του θερμοπομπού;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για να καταλάβω, η δυνατότητα του τζακιού να ζεστάνει τον χώρο είναι ίδια (ή περίπου ίδια) με αυτήν ενός θερμοπομπού;
Η κατανάλωση είναι και αυτή ίδια (ή παρόμοια) με αυτήν του θερμοπομπού;
Ναι. Ανάλογα με τα βατ πάει η κατανάλωση. 4.000 βατ δίνουν συγκεκριμένες θερμίδες και ανάλογα με τις απώλειες έχεις ανάλογη ζέστη. Είτε αερόθερμο, είτε σόμπα χαλαζία, είτε θερμοπομπος κλπ. Το όνομα αλλάζει για λόγους μάρκετινγκ.
Σε διαφορετικό σημείο είναι το κλιματιστικό, όπου εκεί η απόδοση μπορεί να είναι 1 προς 3, ένα προς 4 κλπ. Δηλαδή καις 1000βατ και παίρνεις 3-4000βατ. Αυτό είναι η αντλία θερμότητας.
Κοστίζει λιγότερο από το πετρέλαιο ή το αέριο.


Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατάλαβα τι εννοείς.

Μια τελευταία ερώτηση, σχετικά με τα τζάκια βιοαιθανόλης, αξίζουν;

Δηλαδή, δύο τζάκια ίδιων διαστάσεων, βιοαιθανόλης το ένα και ηλεκτρικό το άλλο, ποιο παράγει περισσότερη θερμότητα;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατάλαβα τι εννοείς.
Μια τελευταία ερώτηση, σχετικά με τα τζάκια βιοαιθανόλης, αξίζουν;
Δηλαδή, δύο τζάκια ίδιων διαστάσεων, βιοαιθανόλης το ένα και ηλεκτρικό το άλλο, ποιο παράγει περισσότερη θερμότητα;
Όχι μόνο δεν αξίζουν αλλά είναι και επικίνδυνα για την υγεία γιατί το καύσιμο δεν έχει έλεγχο. Εκτός του ότι είναι και ακριβό σαν καύσιμο με χαμηλή θερμογόνο δύναμη. Πολλοί υδρατμοί στο σπίτι και παράγωγα χωρίς φίλτρα. Μακριά.
Το ηλεκτρικό ζεσταίνει περισσότερο με τα ίδια λεφτά σε κατανάλωση, είναι λίγο φτηνότερο και δεν αφήνει καυσαέρια.
Αν τυχόν το τζάκι της βιοαιθανόλης έχει καμινάδα τότε δεν ζεσταίνει καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2021 at 12:04 ΠΜ, pavlitakis1 said:

Κοστίζει λιγότερο από το πετρέλαιο ή το αέριο.

το κλιματιστικο κοστιζει λιγοτερο απο το πετρελαιο;

Link to comment
Share on other sites



το κλιματιστικο κοστιζει λιγοτερο απο το πετρελαιο;


Εννοώ σε κόστος λειτουργίας. Οι αντλίες θερμότητας γενικά είναι η οικονομικότερη λύση για θέρμανση-ψυξη και ΑΝ ΓΙΝΕΙ σωστή επιλογή, χρήση και τοποθέτηση γίνεται πολύ οικονομικότερη.
Link to comment
Share on other sites

Για υπνοδωμάτιο κατω απο 10 τετραγωνικά μπορειτε να μου προτείνετε εναν θερμοπομπό;

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Για το ποσο "οικονομικο" ή οχι ειναι το πετρελαιο, εκτος απο την τιμη του, εχει να κανει και με το ποσο θα καψεις. Αλλιως καιει ενα καλοφιρερ μιας πολυκατοικιας και αλλιως μιας μονοκατοικιας. Το καλοριφες αμα δουλεψει μια ωρα και εχει σωστη αποδοση κραταει τη ζεστη περισσοτερη ωρα σε σχεση με ολα τα αλλα.

Γνωμη μου απο την εμπειρια μου, σε μονοκατοικια, αξιζει περισσοτερο το καλοριφερ σε σχεση με οτιδηποτε αλλο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alfeios said:

Για υπνοδωμάτιο κατω απο 10 τετραγωνικά μπορειτε να μου προτείνετε εναν θερμοπομπό;

https://www.e-shop.gr/thermopompos-2000w-serton-341-s17-p-HAP.002211

Στο skroutz ειχε πολυ καλες κριτικες και τις περισσοτερες σε σχεση με τους αλλους. Τον ειχε βαλει προσφορα πριν κανα δυο βδομαδες κιολας το eshop στα 37€. Τον πηρε μια φιλη μου που εψαχνε, θα δειξει! Αλλα στην τιμη που το αγορασε οκ.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Για το ποσο "οικονομικο" ή οχι ειναι το πετρελαιο, εκτος απο την τιμη του, εχει να κανει και με το ποσο θα καψεις. Αλλιως καιει ενα καλοφιρερ μιας πολυκατοικιας και αλλιως μιας μονοκατοικιας. Το καλοριφες αμα δουλεψει μια ωρα και εχει σωστη αποδοση κραταει τη ζεστη περισσοτερη ωρα σε σχεση με ολα τα αλλα.
Γνωμη μου απο την εμπειρια μου, σε μονοκατοικια, αξιζει περισσοτερο το καλοριφερ σε σχεση με οτιδηποτε αλλο.
Άλλο εμπειρία άλλο μαθηματικά. Αν βάλεις το χέρι σου σε παγωμένο νερό και μετά το βάλεις απλώς σε κρύο θα σου φανεί ότι είναι ζεστό.
Η θερμοχωρητικότητα του κτιρίου απαιτεί ενέργεια για να μαζέψει θερμότητα, την οποία θα την πάρει είτε από το καλοριφέρ είτε από το air condition και θα την αποδόσει αργότερα.
Η καθυστέρηση με το καλοριφέρ είναι ότι σου αποδίδει την ενέργεια που σου απορρόφησε στο ξεκίνημα, όταν κλείσει. Κέρδος 0.
Αντίθετα το air condition με το που το βάζεις μπροστά σε δύο λεπτά έχεις ζεστό χώρο να ντυθείς, να ετοιμαστείς και να φύγεις για τη δουλειά.
Επίσης δεν έχει τις απώλειες του καλοριφέρ στο λέβητα και στις σωληνώσεις.
Η πολυκατοικία έχει το χαρακτηριστικό ότι τα διαμερίσματα δεν έχουν εκτεθειμένους τοίχους, σε σχέση με μία μονοκατοικία, η οποία όμως αν έχει καλή μόνωση δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Απλώς στο μυαλό μας υπάρχουν στερεότυπα που μας κάνουν να μένουμε πίσω στα παλιά.
Για υπνοδωμάτιο κατω απο 10 τετραγωνικά μπορειτε να μου προτείνετε εναν θερμοπομπό;
Σόμπα αλογόνου από τον Σκλαβενίτη με 6€. 400/800 βατ και μπορείς να αγοράσεις και άλλη μία. Οι θερμοπομποί πέρα από το όνομα δεν έχουν κανένα πλεονέκτημα σε σχέση με οποιοδήποτε συμβατικό μέσο θέρμανσης και είναι και πανάκριβοι.
Ειδικά στο μπάνιο μόνο θερμάστρες αλογόνου και ποτέ θέρμανση με ρεύμα αέρα.
Επίσης στο κρεβάτι πάντα ηλεκτρική κουβέρτα.

5299466d7a2cfe295d51e4d5ebe1861c.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να εχει η μονοκατοικια εκτεθημενους τοιχους; 🤔 Εκτος αν μιλας για μονοκατοικιες σε επαρχιακα μερη ή εξοχικες κατοικιες. Στην Αθηνα τουλαχιστον οι περισσοτερες εχουν μεσοτοιχια πολυκατοικιες, αντε το πολυ πολυ να εχουν διαδρομο στο πλαι.

Ασε που αν οι σωληνες ειναι απο μεσα και αυτοι εκπεμπουν θερμοτητα και συμβαλουν στην πιο γρηγορη θερμανση του σπιτιου. Στο συνολο κιολας. Το air condition δεν ζεσταινει ολο το σπιτι, ζεστεναινει εναν πολυ συγκεκριμενο χωρο. Εκτος αν εχεις σε καθε δωματιο air condition και τα ανοιγεις ταυτοχρονα.

Και μενω σε μονοκατοικια -παλια, ψηλοταβανι- και το καλοριφερ το ανοιγω οσο θελω οποτε θελω, εχω και 18αρι air condition η μερα με τη νυχτα σε αποδοση. Θερμοσταρης ~22 βαθμους. Το πετρελαιο που καιω, ντρεπομαι να το πω, γιατι ειναι λιγο. Το σπιτι ζεστενει σε λιγοτερο απο μιση ωρα.

Προφανως και δεν το ανοιγω οταν παω να ντυθω να παω για δουλεια, ουτε το air condition θα αναβα βεβαια για τοση λιγη ωρα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να εχει η μονοκατοικια εκτεθημενους τοιχους;  Εκτος αν μιλας για μονοκατοικιες σε επαρχιακα μερη ή εξοχικες κατοικιες. Στην Αθηνα τουλαχιστον οι περισσοτερες εχουν μεσοτοιχια πολυκατοικιες, αντε το πολυ πολυ να εχουν διαδρομο στο πλαι.
Ασε που αν οι σωληνες ειναι απο μεσα και αυτοι εκπεμπουν θερμοτητα και συμβαλουν στην πιο γρηγορη θερμανση του σπιτιου. Στο συνολο κιολας. Το air condition δεν ζεσταινει ολο το σπιτι, ζεστεναινει εναν πολυ συγκεκριμενο χωρο. Εκτος αν εχεις σε καθε δωματιο air condition και τα ανοιγεις ταυτοχρονα.
Και μενω σε μονοκατοικια -παλια, ψηλοταβανι- και το καλοριφερ το ανοιγω οσο θελω οποτε θελω, εχω και 18αρι air condition η μερα με τη νυχτα σε αποδοση. Θερμοσταρης ~22 βαθμους. Το πετρελαιο που καιω, ντρεπομαι να το πω, γιατι ειναι λιγο. Το σπιτι ζεστενει σε λιγοτερο απο μιση ωρα.
Προφανως και δεν το ανοιγω οταν παω να ντυθω να παω για δουλεια, ουτε το air condition θα αναβα βεβαια για τοση λιγη ωρα.
Φίλε μου χάνεις ενέργεια και βέβαια πιθανόν να έχεις πρόβλημα στο κλιματιστικό. Ποτέ ο θερμοστάτης δεν μπορεί να μπει στους 22 βαθμούς.
Το καλοκαίρι στους 29 με ανεμιστήρα το λιγότερο και το χειμώνα στους 18 χωρίς ανεμιστήρα. Μπορεί να είσαι ευχαριστημένος γιατί δεν γνωρίζεις κάποια άλλη κατάσταση. Ο καθένας στο σπίτι του κάνει ότι θέλει έτσι κι αλλιώς.
Εγώ μιλάω καθαρά από την σκοπιά της επιστήμης.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εισαι και σωστος, ουτε θερμοδυδραυλικος ειμαι, ουτε ψυκτικος, ουτε μηχανολογος μηχανικος. Μιλαω καθαρα απο το τι βλεπω στην τσεπη μου. 🙂

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χάνεις ενέργεια και βέβαια πιθανόν να έχεις πρόβλημα στο κλιματιστικό. Ποτέ ο θερμοστάτης δεν μπορεί να μπει στους 22 βαθμούς.
Το καλοκαίρι στους 29 με ανεμιστήρα το λιγότερο και το χειμώνα στους 18 χωρίς ανεμιστήρα. Μπορεί να είσαι ευχαριστημένος γιατί δεν γνωρίζεις κάποια άλλη κατάσταση. Ο καθένας στο σπίτι του κάνει ότι θέλει έτσι κι αλλιώς.
Εγώ μιλάω καθαρά από την σκοπιά της επιστήμης.
Γενικά συμφωνούμε αλλά 29 βαθμούς το καλοκαίρι δεν την θεωρώ άνετη θερμοκρασία, ούτε τους 18 τον χειμώνα.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνούμε αλλά 29 βαθμούς το καλοκαίρι δεν την θεωρώ άνετη θερμοκρασία, ούτε τους 18 τον χειμώνα.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έτσι δουλεύει το κλιματιστικό+ανεμιστήρας για οικονομία και υγεία. Ο ανεμιστήρας βοηθάει στην εξάτμιση του ιδρώτα με αποτέλεσμα να κανονίζει το σώμα μόνο του την θερμοκρασία του, με την εφίδρωση.
29 βαθμοί είναι το λιγότερο και μπορεί άνετα να δουλέψει με 30 και 31.
Το σώμα έχει δυνατότητα να δουλεύει από 37 έως 27 βαθμούς. Κάτω από 27 πρέπει να φορέσουμε ρούχα γιατί κρυώνουμε και πάνω από 37 χρειαζόμαστε εξωτερική ψύξη είτε με αέρα είτε με κλιματιστικό.
Αν το κάνουμε μόνο με αέρα προκαλούμε μεγάλη εφίδρωση, πρέπει να πίνουμε πολύ συχνά νερό και ηλεκτρολύτες, για να μην πάθουμε αφυδάτωση.
Έτσι με το κλιματιστικό φτάνουμε την θερμοκρασία γύρω στους 29 με 30 βαθμούς και με τον ανεμιστήρα έχουμε πολύ λίγη εφίδρωση με αποτέλεσμα να υπάρχει υγεία και ευχάριστη ατμόσφαιρα.
Δυστυχώς αυτοί που προσπαθούν να κατεβάσουν τη θερμοκρασία στους 24 βαθμούς απλώς καίνε ρεύμα, γιατί πρακτικά με οποιαδήποτε μόνωση, δεν υπάρχει περίπτωση η εξωτερική θερμοκρασία να είναι 40 βαθμούς και μέσα 24. Έχουν βάλει στο θερμοστάτη 24 αλλά το air-condition βέβαια δεν φτάνει ποτέ αυτή τη θερμοκρασία για να κάνει διακοπή και δουλεύει ασταμάτητα μέχρι να τα φτύσει και να αδειάσει την τσέπη από το ρεύμα από καίει.
Επίσης το ότι βάζουμε το κλιματιστικό ψηλά είναι ότι χειρότερο γιατί βάση φυσικής το κλιματιστικό πρέπει να πηγαίνει περίπου στο 1 με 1,5 μέτρο ύψος.

Ναι το χειμώνα γύρω στους 18 πρέπει να έχουμε για να είμαστε ντυμένοι μέσα στο σπίτι και όταν βγαίνουμε έξω να μην υποβάλλουμε το σώμα σε θερμικά σοκ.
Δηλαδή φοράμε λίγα ρούχα μέσα στο σπίτι και μετά βγαίνουμε έξω στους 10 βαθμούς φορώντας ένα πανωφόρι.
Για υγεία και οικονομία, γιατί η οικονομία βοηθάει την υγεία.



Μπορει να εισαι και σωστος, ουτε θερμοδυδραυλικος ειμαι, ουτε ψυκτικος, ουτε μηχανολογος μηχανικος. Μιλαω καθαρα απο το τι βλεπω στην τσεπη μου.


Αν το έκανες διαφορετικά, θα έβλεπες ακόμα μεγαλύτερη οικονομία.
Link to comment
Share on other sites



Αν το έκανες διαφορετικά, θα έβλεπες ακόμα μεγαλύτερη οικονομία.
Εγώ προσωπικά στους 29 θα είμαι μόνιμα ιδρωμένος. Για οικονομία δεν το βάζεις και καθόλου δεν σημαίνει ότι θα είσαι άνετος. Για να είμαι άνετα αναλόγως το βάζω 27 - 25. Τον χειμώνα 20 με 22. Το να είμαι μέσα στο σπίτι Στους 18 βαθμούς δεν το θεωρώ θέρμανση. Αυτό που θα με κρατάει ζεστό θα είναι τα πολλά ρούχα που θα πρέπει να φοράω. Το ανθρώπινο σώμα παύει να μπορεί να αποβάλλει την θερμότητα αναλόγως του οργανισμού και τον συνθηκών υγρασίας από τους 35.5 έως τους 37 βαθμούς, δηλαδή έχει φτάσει στα όρια του. Στους 30 επειδή λειτουργεί δεν σημαίνει ότι νιώθει και άνετα. Ναι αν σε ενδιαφέρει πάνω από όλα η οικονομία και τελευταία η άνεση ναι μπορείς να το δουλέψεις στις θερμοκρασιες που προτείνεις. Εγώ δυστυχώς το 18 οκ μπορώ να το αντέξω και να νιώθω σχετικά άνετα καλά ντυμένος. Το καλοκαίρι τους 29 με τίποτα θα σταζω μετά από μια ώρα και θα πρέπει να βγάλω το δέρμα μου, λολ.
Η πραγματικά άνετη θερμοκρασία για τον μέσο ανθρώπινο οργανισμό είναι 23 με 27 βαθμούς.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vfragos said:

Εγώ προσωπικά στους 29 θα είμαι μόνιμα ιδρωμένος.

Γι αυτό σου είπα με ανεμιστήρα. Έτσι εξατμίζεται ο ιδρώτας και το σώμα με φυσιολογικό τρόπο ρυθμίζει τη θερμοκρασία του. Από εκεί και μετά ο καθένας ρυθμίζει τη ζωή του όπως νομίζει. Εγώ έδωσα τη γνώμη μου που βασίζεται στις γνώσεις μου και από κει και μετά δεν υπάρχει νόημα αντιπαράθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό σου είπα με ανεμιστήρα. Έτσι εξατμίζεται ο ιδρώτας και το σώμα με φυσιολογικό τρόπο ρυθμίζει τη θερμοκρασία του. Από εκεί και μετά ο καθένας ρυθμίζει τη ζωή του όπως νομίζει. Εγώ έδωσα τη γνώμη μου που βασίζεται στις γνώσεις μου και από κει και μετά δεν υπάρχει νόημα αντιπαράθεσης.
Στον χώρο κινούμαι ή και κάθομαι σε διαφορετικά σημεία, δεν μπορώ να είμαι πάντα σε σημείο που πιάνει ο ανεμιστήρας.
Καμία αντιπαράθεση, την άποψη μας λέμε.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν ειπα οτι βαζω 22 βαθμους τον θερμοστατη εννοω του καλοριφερ! Και μαλιστα γρηγορα και ευκολα πιανει τη θερμοκρασια και την κραταει χωρις να δουλευει συνεχεια ο καυστηρας! Το καλοκαιρι το κλιματαστικο μπαινει 20-22 και ας το να καει... απο το να καιγομαστε! 🤣

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...