Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη δεν γνωριζω απο θερμαντικα...σε ενα στουντιο (ενιαιο χωρο σαλοκουζινα) 45 τ.μ. που δεν θελουν να χρησιμοποιησουν πετρελαιο-καλοριφερ ,τι θερμαντικο προτεινετε? τιμη μεχρι 120 περιπου. 1ος οροφος,πυλωτη απο κατω,διαμπερες θα καιει απο τις 14.00 μεχρι το βραδυ αργα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα καλη χρονια σε ολους.Απο περυσι το χειμωνα εχει εμφανιστει στο μπανιο μια μαυριλα μαλλον μουχλα, το εζω καθαρισει με κοινα καθαριστικα αλλα ξαναβγαινει.Φετοσ τα πραγματα ειναι χειροτερα απο περυσι. Ξερει καποιος κατι??
Link to comment
Share on other sites

Διαλύεις σε νερό χλωρίνη και ψεκάζεις. Θα διαλυθεί σχεδόν αμέσως. Σκούπισε με στεγνό πανί και είσαι έτοιμος. Για να βγαίνει όμως μούχλα σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα. Πρέπει να το βρεις και να το λύσεις, αλλιώς θα ξανά βγει.
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν γνωριζω απο θερμαντικα...σε ενα στουντιο (ενιαιο χωρο σαλοκουζινα) 45 τ.μ. που δεν θελουν να χρησιμοποιησουν πετρελαιο-καλοριφερ ,τι θερμαντικο προτεινετε? τιμη μεχρι 120 περιπου. 1ος οροφος,πυλωτη απο κατω,διαμπερες θα καιει απο τις 14.00 μεχρι το βραδυ αργα.

 

ενα 12αρι συμβατικό στο 1μέτρο από το δαπεδο, κοντά στο χωρο πο καθόσαστε, με την εξωτερική μονάδα από κατω στην πυλωτη. διπλάσια τιμή αλλα θα βγαλεις τα λεφτά σε ενα μήνα από την οικονομία στο ρεύμα.

τπτ οικονομικότερο δεν μπορώ να προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα καλη χρονια σε ολους.Απο περυσι το χειμωνα εχει εμφανιστει στο μπανιο μια μαυριλα μαλλον μουχλα, το εζω καθαρισει με κοινα καθαριστικα αλλα ξαναβγαινει.Φετοσ τα πραγματα ειναι χειροτερα απο περυσι. Ξερει καποιος κατι??

 

υγρασια.ΑΝ ειναι σε συγκεκριμενο σημειο ειναι απο διαρροη.Αν ειναι παντου ειναι απο την υγρασια του μπανιου.Λογω κακης θερμανσης ισως.. ή εξαερισμου.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

υγρασια.ΑΝ ειναι σε συγκεκριμενο σημειο ειναι απο διαρροη.Αν ειναι παντου ειναι απο την υγρασια του μπανιου.Λογω κακης θερμανσης ισως.. ή εξαερισμου.

 

Πάρε αφυγραντήρα για να σωθείς...

Link to comment
Share on other sites

Ο αφυγραντήρας είναι απλά η πρόχειρη λύση

 

Κάνεις μεγάλο λάθος. Ένας αφυγραντηρας μόνο καλό μπορεί να κάνει σε ένα σπίτι όσο καλή μόνωση και να έχει...

Link to comment
Share on other sites

Όσο έχεις θέρμανση, η υγρασία "κρύβεται" αλλά υπάρχει στο δωμάτιο.

Μόλις η θέρμανση σταματήσει, η υγρασία κάνει και πάλι την εμφάνιση της και σε τρυπάει μέχρι το κόκκαλο.

 

Αν δηλαδή δεν υπάρχει ένας αφυγραντηρας να δεσμεύσει αυτή την υγρασία από τον αέρα, τότε δεν κάνεις δουλειά...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγω πάλι που έχω πρόβλημα υγρασίας και φαίνεται να προέρχεται από κάποια εξωτερική ζημιά στο σπίτι, μέχρι να διορθωθεί, πήρα αυτόν εδώ http://www.snif.gr/products.php?map_ids=193131 και ψιλοπαλεύεται η κατάσταση. Ο Αφυγραντήρας κάνει θόρυβο οπότε δεν το προτίμησα....τωρα αν αγριέψει η ζημιά...θα δούμε!
Link to comment
Share on other sites

Όσο έχεις θέρμανση, η υγρασία "κρύβεται" αλλά υπάρχει στο δωμάτιο.

Μόλις η θέρμανση σταματήσει, η υγρασία κάνει και πάλι την εμφάνιση της και σε τρυπάει μέχρι το κόκκαλο.

 

Αν δηλαδή δεν υπάρχει ένας αφυγραντηρας να δεσμεύσει αυτή την υγρασία από τον αέρα, τότε δεν κάνεις δουλειά...

 

η υγρασια δεν κρυβεται.....οταν η θερμοκρασια του αερα ειναι υψηλη,η υγρασια αποθηκευεται στον αερα που λογω θερμοκρασιας,εχει μεγαλυτερη χωριτικοτητα .οταν πεφτει η θερμοκρασια του αερα,η χωριτικοτητα σε υγρασια μειωνεται και η υγρασια ψαχνει χωρο για να κατσει.γιαυτο παει και υγροποιηται σε ψυχροτερο υλικο,που συνηθως ειναι τα κρυα,βορινα τοιχια ή ταβανια.δια τουτο δεν πρεπει να ανεβοκατεβαζουμε την θερμοκρασια μεσα στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

η υγρασια δεν κρυβεται.....οταν η θερμοκρασια του αερα ειναι υψηλη,η υγρασια αποθηκευεται στον αερα που λογω θερμοκρασιας,εχει μεγαλυτερη χωριτικοτητα .οταν πεφτει η θερμοκρασια του αερα,η χωριτικοτητα σε υγρασια μειωνεται και η υγρασια ψαχνει χωρο για να κατσει.γιαυτο παει και υγροποιηται σε ψυχροτερο υλικο,που συνηθως ειναι τα κρυα,βορινα τοιχια ή ταβανια.δια τουτο δεν πρεπει να ανεβοκατεβαζουμε την θερμοκρασια μεσα στο σπιτι

 

Ακριβώς.

Η υγρασία μένει η ίδια, απλά αλλάζει η σχετική υγρασία.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έκανα μόλις αγορά ενός Atlantic F117 Design 2500W από γνωστό eshop. Εκτός του ότι η συσκευασία εξωτερικά ήταν σε κάκιστη κατάσταση και φαινόταν ανοιγμένη, παρατήρησα ότι είναι το μοντέλο με το μηχανικό θερμοστάτη. Αξίζει να κάνω επιστροφή και να πάρω από κάπου αλλού αυτό με τον ηλεκτρονικό; Υπάρχει σημαντική διαφορά;
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ο μηχανικός θερμοστάτης, αν και δεν νομίζω να υπάρχει ηλεκτρονικός. Μήπως εννοείς ψηφιακή ένδειξη?

Γιατί όμως το παρέλαβες? Χωρίς να βγάλεις έστω μια φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ο μηχανικός θερμοστάτης, αν και δεν νομίζω να υπάρχει ηλεκτρονικός. Μήπως εννοείς ψηφιακή ένδειξη?

Γιατί όμως το παρέλαβες? Χωρίς να βγάλεις έστω μια φωτογραφία?

 

Βγαίνει με μηχανικό και ηλεκτρονικό θερμοστάτη. Ψηφιακό ηλεκτρονικό έχει η σειρά F118. Γιατί όμως θεωρείς ότι ο μηχανικός καλύτερα; Διαβάζω ότι ο ηλεκτρονικός παρέχει μεγαλύτερη οικονομία. Όσο το γιατί τον παρέλαβα, πες ότι δεν έδωσα μεγάλη σημασία εκείνη τη στιγμή παρά μόνο όταν πήγα σπίτι, οπότε και τράβηξα φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Οικονομία δεν υπάρχει λόγω θερμοστάτη. Όσο ρεύμα θα κάψει τόση θερμότητα θα αποδώσει. Ο μηχανικός δεν κινδυνεύει από αυξομειωσεις τάσης η άλλες αιτίες. Πόσο το αγόρασες? Γιατί στα 150€ υπάρχουν κλιματιστικά που κάνεις απόσβεση σε 2 μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Οικονομία δεν υπάρχει λόγω θερμοστάτη. Όσο ρεύμα θα κάψει τόση θερμότητα θα αποδώσει. Ο μηχανικός δεν κινδυνεύει από αυξομειωσεις τάσης η άλλες αιτίες. Πόσο το αγόρασες? Γιατί στα 150€ υπάρχουν κλιματιστικά που κάνεις απόσβεση σε 2 μήνες.

 

Γύρω στα 110 μου πήγε, μαζί με τα ποδαράκια στήριξης. Τί άλλο θα πρότεινες εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον χώρο πάντα αλλά ένα κλιματιστικό ακόμα και συμβατικό, έχει καλύτερη απόδοση. Αν βέβαια το χρησιμοποιείς αρκετά. Αν το ανάβεις μια ώρα μόνο, τότε έπρεπε να πάρεις το φτηνότερο στα 30 €.

Τώρα δύσκολο να κάνεις την αλλαγή βέβαια αλλά στην επόμενη αγορά, κάνε μια ερώτηση πριν αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
καλημερα παιδια!!καμια προταση οικονομικη για να ζεστατηοθμε το χειμωνα?

 

Αντλια θερμοτητας με γωθερμια και υποστηριξη απο ηλιακος συλλεκτες :lol:

 

παλτο ζεστο και χοντρες καλτσες?

 

αν δεν μας πεις σε ποιο χωρο θες να το βαλεις να ζεσταθεις και τι θεωρει οικονομικο το δικο σου πορτοφολακι τι να απαντησουμε?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά για θέρμανση χώρου γύρω στα 30 τ.μ. τι προτείνεται; Έχω κλιματιστικό αλλά στο πολύ κρύο δεν αποδίδει τα αναμενόμενα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για θέρμανση χώρου γύρω στα 30 τ.μ. τι προτείνεται; Έχω κλιματιστικό αλλά στο πολύ κρύο δεν αποδίδει τα αναμενόμενα...

 

Καλοριφέρ Λαδιού φίλε μου...

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Εξέτασε και την λύση ενός επώνυμου θερμοπομπού, δεν φτάνει σε οικονομία το κλιματιστικό αλλά παράγει ευχάριστη και ομοιόμορφη θέρμανση.
Link to comment
Share on other sites

σωστο κλιματιστικο αν θες να κανεις οικονομια.

αν δεν θες κοιτα οτιδηποτε σε ρευμα.

Κοιτα σομπες πελλετ η οποιαδηποτε σομπα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...