Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι είναι με φρεον να ξέρεις ότι σε θερμοκρασίες κάτω των 16 βαθμών κάνουν κάθε τόσο καθάρισμα του πάγου που πιάνει η επιφάνεια τους (σαν απόψυξη φαντάσου) που πρακτικά σου καίει ρεύμα χωρίς να κάνει δουλειά.

Δηλαδή μπορεί να δουλεύει 20 λεπτά στην αφυγρανση, και μετά άλλα 5 απόψυξη. Κ.ο.κ.

 

Οι άλλοι αφυγραντηρες με ζεόλιθους δεν έχουν αυτό το θέμα, και δουλεύουν συνεχώς.

 

Άρα, αν το σπίτι σου έχει πάνω από 16 βαθμούς, τότε μπορείς να διαλέξεις και τις 2 τεχνολογίες.

Αν είσαι 16 και κάτω, τότε καλύτερα στον ζεόλιθο.

 

Εγώ φέτος πήρα 2. Ο ένας ήταν Olimpia Splendid Seccotech και ο άλλος ήταν ο Delonghi DD30P.

 

Ο delonghi είναι εργαλείο! Κάνει λίγο θόρυβο παραπάνω από το άλλο, (αλλά έτσι κι αλλιώς με κανένα από τα 2 δεν κοιμάσαι ήσυχα. Σου σπάνε τα νεύρα!)

Έχει και θερμαντικό στοιχείο 1000W που εάν θέλεις το ενεργοποιείς και σου ζεσταίνει και τον χώρο!

Πιο στιβαρή κατασκευή, πιο καλή οθόνη και επιλογές, πιο επαγγελματικό, πιο σοβαρό!

 

Με λειτουργία 15 ωρών περίπου, βγάζω 2-3 λίτρα την ημέρα. Εξαρτάται βέβαια και το σπίτι. Αν είσαι σε παλιό χωρίς μόνωση, τότε θα βγάζει περισσότερα.

 

Αγόρασε επίσης κι ένα θερμόμετρο με μέτρηση υγρασίας (4-5 ευρώ από eBay) ώστε να βλέπεις στον χώρο σου πως κυμαίνεται η υγρασία.

Εγώ το έχω βάλει στο 55% και το νιώθω άνετο. Χωρίς αφυγραντηρα της βροχερές μέρες χτυπούσε και 85% το σαλόνι...

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοπομποί της ADAX αξίζουν τον κόπο, τους έχει χρησιμοποιήσει κανείς???

Από τιμές για 1500W από ότι είδα κοστιζουν γυρω στα 150€, ακριβουτσικα θα ελεγα συγκριτικά με ένα καλοριφερ λαδιου.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο 40 σελ.ακομα μπαινουν μεσα και ρωτανε αν αξιζει ο ταδε θερμοπομπος η το δινα πανελ υπερηθρων....τι να πω.....
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της απαντήσεις

Τώρα είμαι σε παλιό σπίτι χωρίς καλή μόνωση και έχω υγρασία στα τζάμια αρκετή

γιατί με τα κρύα κλείνουμε και σφραγίζουν οι χώροι για να μην έχουμε περαιτέρω απώλειες θερμότητας. (θέλει προσπάθεια για να ανέβει η θερμοκρασία πάνω από 16 !)

Να ανοίξω για να μπει φρέσκος αέρας μετά της 9 μμ δεν μπορώ γιατί βρωμάει

αφόρητα από τα τζάκια

(Θα σας φανεί περίεργο αλλά ακόμα και ο γάτος όταν του ανοίγω και βγαίνει

βόλτα στο μπαλκόνι μετά το τρίχωμα του μυρίζει λες και κατέβηκε από την

καμινάδα.)

Το μεγαλύτερο μέρος του έτους το περνάω σε νησί και εκεί η υγρασία χτυπάει κόκκινο οπότε η αγορά πρέπει να γίνει.

Τον delonghi dds30 με το κεραμικό στοιχείο τον είχα δει

(και νόμιζα οτι το το κεραμικό είναι για γρηγορότερη αφύγρανση όταν χρειάζεται)

όπως και τον DNC 65 που λειτουργεί με ζεολιθο τον εχω βρει στα 160 (από 215 Σκρουτζ) αν θυμάμαι καλά.

http://www.delonghi.com/el-GR/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dnc-65-0148112601/?TabSegment=details

Βέβαια με την κατάσταση που επικρατεί έξω με τα τζάκια σκέφτομαι και για καθαριστή ατμόσφαιρας η για μια 2in1 συσκευή

http://www.ecoair.org/dc202.html

το μόνο κακό που βλέπω για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι είναι οτι κάνει θόρυβο 45db

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο 2σε1 ?

 

Γενικότερα για τα χρήματα σκέφτομαι να πάρω κάτι πολύ φθηνό μέχρι 80 ευρώ

(είναι κάτι μοντέλα με σχετικά καλά reviews που είδα στο amazon)

η να πάρω κάτι καλό και ακριβό αρκεί να τα αξίζει, δηλαδή χαμηλή

κατανάλωση όσο αθόρυβο γίνεται και αν υπάρχει και 2σε1.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με το κατα ποσο οι θερμοσυσσωρευτες χρειαζονται συντηρηση.

εχω ακουσει οτι δε θελουν συντηρηση,αλλα τωρα τελευταια οι δικοι μου δε θερμαινουν οσο μεχρι περυσι.

παρακαλω τη βοηθεια σας επι του θεματος.

 

Καλό είναι μια φορά τον χρόνο οι θερμοσυσσωρευτές να καθαρίζονται από την σκόνη και τα μικροσωματίδια που ίσως έχουν μαζέψει εσωτερικά.

Αν είναι δυναμικοί οι θερμοσυσσωρευτές καλό θα είναι να καθαριστεί και το βεντιλατέρ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της απαντήσεις

Τώρα είμαι σε παλιό σπίτι χωρίς καλή μόνωση και έχω υγρασία στα τζάμια αρκετή

γιατί με τα κρύα κλείνουμε και σφραγίζουν οι χώροι για να μην έχουμε περαιτέρω απώλειες θερμότητας. (θέλει προσπάθεια για να ανέβει η θερμοκρασία πάνω από 16 !)

Να ανοίξω για να μπει φρέσκος αέρας μετά της 9 μμ δεν μπορώ γιατί βρωμάει

αφόρητα από τα τζάκια

(Θα σας φανεί περίεργο αλλά ακόμα και ο γάτος όταν του ανοίγω και βγαίνει

βόλτα στο μπαλκόνι μετά το τρίχωμα του μυρίζει λες και κατέβηκε από την

καμινάδα.)

Το μεγαλύτερο μέρος του έτους το περνάω σε νησί και εκεί η υγρασία χτυπάει κόκκινο οπότε η αγορά πρέπει να γίνει.

Τον delonghi dds30 με το κεραμικό στοιχείο τον είχα δει

(και νόμιζα οτι το το κεραμικό είναι για γρηγορότερη αφύγρανση όταν χρειάζεται)

όπως και τον DNC 65 που λειτουργεί με ζεολιθο τον εχω βρει στα 160 (από 215 Σκρουτζ) αν θυμάμαι καλά.

http://www.delonghi.com/el-GR/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dnc-65-0148112601/?TabSegment=details

Βέβαια με την κατάσταση που επικρατεί έξω με τα τζάκια σκέφτομαι και για καθαριστή ατμόσφαιρας η για μια 2in1 συσκευή

http://www.ecoair.org/dc202.html

το μόνο κακό που βλέπω για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι είναι οτι κάνει θόρυβο 45db

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο 2σε1 ?

 

Γενικότερα για τα χρήματα σκέφτομαι να πάρω κάτι πολύ φθηνό μέχρι 80 ευρώ

(είναι κάτι μοντέλα με σχετικά καλά reviews που είδα στο amazon)

η να πάρω κάτι καλό και ακριβό αρκεί να τα αξίζει, δηλαδή χαμηλή

κατανάλωση όσο αθόρυβο γίνεται και αν υπάρχει και 2σε1.

 

Εγώ είμαι της άποψης "ότι πληρώνεις,παίρνεις".Το ακριβό είναι συνήθως και πιο αποδοτικό με μικρότερη κατανάλωση και πιο αθόρυβο.Είμαι κάτοχος του https://www.skroutz.gr/products/show/14148066 και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος διότι πριν την αγορά του τα παράθυρά μου κάθε πρωί ήταν λες και πήρα το λάστιχο και τα έβρεχε και είχα αρκετή μούχλα στους τοίχους του σπιτιού,ενώ τώρα έχω ξεχάσει τι είναι υγρασία!!!Είχα πολύ καιρό να δω τα παράθυρα στεγνά!!!Οπότε θα σου πρότεινα να δώσεις αν έχεις και τη δυνατότητα βέβαια,και να ησυχάσεις μια και καλή.

 

Ξέχασα να σου πώ ότι έχει και λειτουργία καθαρισμού αέρα εκτός από την αφύγρανση.Βέβαια ο δικός μου είναι για 75 τ.μ και είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Χρησιμοποιούμαι την τροποποίηση μηνύματος όταν θέλουμε να προσθέσουμε κάτι στο ποστ μας.
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: μακαρι.... να μας πεις και εμας τον τροπο.

 

 

 

το ακουσαμε και αυτο!!!!!!!!!!!!!!!

 

δηλαδη τα κινεζικα 600w ειναι λιγοτερα απο τα γερμανικα και τα τσεχικα???

 

Β οταν ζεσταινει ενα αμονωτο ντουβαρι δεν εχεις περισσοτερες απωλειες απο το να ζεσταινει μονο τον αερα?

 

Αν και τοσο καιρο ηξερα οτι τα πανελ υπερυθρης ειναι οικονομικα γιατι ζεσταινουν μονο τον ανθρωπο και οχι τα αντικειμενα γυρω του.

 

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το κείμενο θα καταλάβαινες τι εννοώ.

Η διαφορά δεν είναι στα watt που τραβάνε αλλά στην απόδοση που δίνουν με τα ιδια watt (λόγο κατασκευής - μόνωσης).

Έξυπνα Προϊόντα Έξυπνες Αγορές

www.realeshop.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

 

Καθώς στην πολυκατοικία (9 ετών) αποφασίστηκε να καταργηθεί το πετρέλαιο, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με έναν προβληματισμό μου.

 

Είμαι μεταξύ εγκατάστασης φυσικού αερίου και αντλίας θερμότητας. Το διαμέρισμα μας είναι 65 τ.μ. και η μόνωση είναι σχετικά καλή.

 

Από όσα διάβασα, καταλαβαίνω πως η αντλία θερμότητας είναι πιο ακριβή στην εγκατάσταση αλλά πιο οικονομική στη χρήση. Ο προβληματισμός μου όμως είναι αν πρέπει να κινηθώ σε μία πιο mainstream και δοκιμασμένη τεχνολογία όπως το αέριο ή αν αξίζει τον κόπο να κάνω την αντίστοιχη έρευνα και για αντλίες θερμότητας (ναι, μου αρέσει να διαβάζω αρκετά πριν αγοράσω :) ).

 

Αν δηλαδή η διαφορά στο ετήσιο κόστος είναι π.χ. 5% μήπως δεν αξίζει ο κόπος και το μεγαλύτερο κόστος εγκατάστασης;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις σκέψεις σας.

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

Αν η μόνωση είναι καλή όπως γράφεις και περιορίσεις τις απώλειες (κάτι που θα πρέπει να είναι η πρώτη κίνηση για ενεργειακή εξοικονόμηση), τότε από άποψη απόδοσης και μικρότερης διακύμανσης στο κόστος χρήσης, η ΑΘ είναι μακράν η καλύτερη επιλογή. Το κόστος εγκατάστασης είναι μεν υψηλό καθώς προϋποθέτει καλή μελέτη και σωστή επιλογή μιας ολοκληρωμένης λύσης, όμως γίνεται αρκετά γρήγορα η απόσβεση.

 

Η διαφορά στο κόστος είναι μεγάλη διότι η τιμή του φυσικού αερίου βρίσκεται σε άμεση συνάρτηση με αυτήν του πετρελαίου και μπορεί επίσης να υποστεί περεταίρω φορολόγηση (ΕΦΚ κτλ) κάτι που στο ηλεκτρικό ρεύμα δεν είναι εξίσου εύκολο να συμβεί. Το τεράστιο πλεονέκτημα της ΑΘ είναι ότι η απόδοσή της ακόμα και στις χειρότερες δυνατές συνθήκες (θερμοκρασία περιβάλλοντος εξαιρετικά χαμηλή για τα ελληνικά δεδομένα, απαίτητηση για υψηλή θερμοκρασία κυκλοφορούντος νερού (> 50°C), μεγάλη κατανάλωση ΖΝΧ κα) παραμένει αρκετά παραπάνω του 100%, δηλαδή για κάθε kW ηλεκτρικής ενέργειας αποδίδει τουλάχιστον 1 kW θερμικής ενέργειας, με μια μέση τιμή για την Ελλάδα να είναι γύρω στο 350%+.

 

Διάβασε εδώ την εμπειρία που παρέθεσε ο CptBill (και ειδικά το site που έστησε για το σκοπό αυτό).

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στην Ευρώπη η χρήση φυσικού αερίου αυξάνεται και αυτό προϋποθέτει χαμηλή τιμή στο μέλλον για να επενδύσουν σε τέτοια λύση.

Θέλω να πω ότι η μεταφορά του είναι φθηνότερη του πετρελαίου, καλύτερης ποιότητας και χαμηλότερης φορολόγησης.

Δεν φαίνεται να αυξηθεί και αφού επιδοτείται η εγκατάσταση φαίνεται ελκυστική λύση.

Ειδικά που η παραγωγή ηλεκτρισμού παραμένει σε σχετικά υψηλότερα επίπεδα κόστους.

Επίσης η αύξηση κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος θα χρειαστεί μεγάλη αναβάθμιση του συστήματος, που θα ανεβάσει την τιμή της κβω.

Υπόθεση εργασίας είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

 

Καθώς στην πολυκατοικία (9 ετών) αποφασίστηκε να καταργηθεί το πετρέλαιο, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με έναν προβληματισμό μου.

 

Είμαι μεταξύ εγκατάστασης φυσικού αερίου και αντλίας θερμότητας. Το διαμέρισμα μας είναι 65 τ.μ. και η μόνωση είναι σχετικά καλή.

 

Από όσα διάβασα, καταλαβαίνω πως η αντλία θερμότητας είναι πιο ακριβή στην εγκατάσταση αλλά πιο οικονομική στη χρήση. Ο προβληματισμός μου όμως είναι αν πρέπει να κινηθώ σε μία πιο mainstream και δοκιμασμένη τεχνολογία όπως το αέριο ή αν αξίζει τον κόπο να κάνω την αντίστοιχη έρευνα και για αντλίες θερμότητας (ναι, μου αρέσει να διαβάζω αρκετά πριν αγοράσω :) ).

 

Αν δηλαδή η διαφορά στο ετήσιο κόστος είναι π.χ. 5% μήπως δεν αξίζει ο κόπος και το μεγαλύτερο κόστος εγκατάστασης;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις σκέψεις σας.

 

Όσο δοκιμασμένη είναι η τεχνολογία του αερίου άλλο τόσο είναι και της αντλίας. Το ότι στην Ελλάδα δεν ήταν διαδεδομένη (διευκρίνιση: η λύση αντλίας θερμότητας αέρος νερού για θέρμανση με σώματα) αυτό δε πάει να πει ότι σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο δεν είναι ευρέως διαδεδομένη εδω και 30 χρόνια . Δεν είναι μόνο η Ελλάδα ο πλανήτης γη παιδιά. Μια τεχνολογία καινούρια για μας δεν πάει να πει ότι είναι καινούρια για τον υπόλοιπο κόσμο η τεχνολογικά φρέσκια . Ασε που γενικά σά λαός είμαστε πίσω σε διείσδυση τεχνολογίας .

 

Η αντλία είναι μαι επένδυση που δίνεις στην αρχή πολλά λεφτά αλλά αν χρησιμοποιείς την θέρμανση σου κάθε μέρα για κάποιες ώρες θα κάνεις γρήγορα απόσβεση και μετά έρχεται το κέρδος.Σε συμφέρει από όλες τις απόψεις αντλία θερμότητας. Η διαφορά σε κόστος κατανάλωσης έναντι του αερίου είναι σημαντική .

Δε θα έλεγα ότι σε συμφέρει ιδιαίτερα στην περίπτωση που είσαι βόρεια Ελλάδα (π.χ Εβρο ) με θερμοκρασίες πολύ χαμηλές . Εκει η οικονομία της αντλίας πέφτει δραματικά χαμηλά . Που είναι το σπίτι σου?

 

Σε συμφέρει.Το κατα πόσο σε συμφέρει θα στο απαντήσει ένας μηχανολόγος . Φυσικά η εγκατάσταση μιας αντλίας θερμότητας προυποθέτει μελέτη μηχανολογική απο έναν σοβαρό επαγγελματία που θα ασχοληθεί με το θέμα σου για να σου βρεί την πιο αποδοτική λύση έτσι ώστε η εγκατάσταση σου να δουλεύει όσο πιο αποδοτικά γίνεται και δεν θα παίξει με τα λεφτά σου.

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

 

Καθώς στην πολυκατοικία (9 ετών) αποφασίστηκε να καταργηθεί το πετρέλαιο, θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με έναν προβληματισμό μου.

 

Είμαι μεταξύ εγκατάστασης φυσικού αερίου και αντλίας θερμότητας. Το διαμέρισμα μας είναι 65 τ.μ. και η μόνωση είναι σχετικά καλή.

 

Από όσα διάβασα, καταλαβαίνω πως η αντλία θερμότητας είναι πιο ακριβή στην εγκατάσταση αλλά πιο οικονομική στη χρήση. Ο προβληματισμός μου όμως είναι αν πρέπει να κινηθώ σε μία πιο mainstream και δοκιμασμένη τεχνολογία όπως το αέριο ή αν αξίζει τον κόπο να κάνω την αντίστοιχη έρευνα και για αντλίες θερμότητας (ναι, μου αρέσει να διαβάζω αρκετά πριν αγοράσω :) ).

 

Αν δηλαδή η διαφορά στο ετήσιο κόστος είναι π.χ. 5% μήπως δεν αξίζει ο κόπος και το μεγαλύτερο κόστος εγκατάστασης;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις σκέψεις σας.

 

Νομιζω με καλυψαν οι προηγουμενοι συμφορουμιτες. Απλα να σου πως για το μηνα Δεκεμβριο για διαμερισμα λιγο μικροτερο του δικου σου εκαψα 138KW απο 3 Δεκεμβριου - 31 Δεκεμβριου. Στη πολυκατοικια με κοιτανε λες και εχω βαλει πυρηνικο αντιδραστηρα στο μπαλκονι και το θεικο ειναι...πως θελουν και αυτοι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω με καλυψαν οι προηγουμενοι συμφορουμιτες. Απλα να σου πως για το μηνα Δεκεμβριο για διαμερισμα λιγο μικροτερο του δικου σου εκαψα 138KW απο 3 Δεκεμβριου - 31 Δεκεμβριου. Στη πολυκατοικια με κοιτανε λες και εχω βαλει πυρηνικο αντιδραστηρα στο μπαλκονι και το θεικο ειναι...πως θελουν και αυτοι :lol:

 

Την θέρμανση την είχες 24 ώρες το 24ωρό αναμμένη και στους πόσους βαθμούς ο θερμοστάτης. Δώσε κάποια χαρακτηριστικά. όπως χρονολογία πολυκατοικιας περιοχή που βρίσκεται και όροφος .

 

Edit : Βρήκα τις πληροφορίες που ήθελα στο θέμα του κλιματισμού :)

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Την θέρμανση την είχες 24 ώρες το 24ωρό αναμμένη και στους πόσους βαθμούς ο θερμοστάτης. Δώσε κάποια χαρακτηριστικά. όπως χρονολογία πολυκατοικιας περιοχή που βρίσκεται και όροφος .

 

Διάβασε τα ποστ του φίλου, έχει φτιάξει και ιστοτοπο με όλες τις λεπτομέρειες. Εκεί θα τα βρεις όλα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα ποστ του φίλου, έχει φτιάξει και ιστοτοπο με όλες τις λεπτομέρειες. Εκεί θα τα βρεις όλα.

 

To παιδι με το site που λες τον παρακολουθώ καιρό απλώς μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι ήταν καινούριος με αντλία θερμότητας :P

Link to comment
Share on other sites

Την θέρμανση την είχες 24 ώρες το 24ωρό αναμμένη και στους πόσους βαθμούς ο θερμοστάτης. Δώσε κάποια χαρακτηριστικά. όπως χρονολογία πολυκατοικιας περιοχή που βρίσκεται και όροφος .

 

Edit : Βρήκα τις πληροφορίες που ήθελα στο θέμα του κλιματισμού :)

 

Ουσιαστικα παιζω μεταξυ 21.0C - 21,5C στο θερμοστατη.

Σε μερες που εχει νοτια η αισθηση ζεστης ερχεται ακομα και με τους 21C αφου οι 21,5C ειναι ανυποφοροι. Οταν το γυρναει σε βορια για να νιωσω ευχαριστα και ζεστα, ζηταω επιθυμητη 21,5C. Η υγρασια συμβαλει σημαντικα στην αισθηση της θερμοκρασιας.

To βραδυ το αφηνω στους 21C αλλα στο δωματιο χαμηλωνω τη θερμοκρασια μεσω της θερμοστατικης κεφαλης του καλοριφερ αφου προτιμω υπνο με γυρω τους 19C.

 

Η λειτουργια της αντλια ειναι διακοπτωμενη δλδ για καποια διαρκεια της ημερας, οταν πχ θα εχει ηλιο και ο καιρος θα ειναι γλυκος, ενδεχεται το σπιτι να εχει πιασει ηδη 21,5C και ο συμπιεστης της αντλιας να μεινει κλειστος για πολλες ωρες. Εξου και τα μικρα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα που παραθέτει ο CptBill, είναι απόδειξη της υψηλής απόδοσης/οικονομίας που μπορεί να επιτευχθεί αν γίνει σωστή μελέτη. Το ιδανικό είναι βέβαια να θωρακιστεί ο χώρος πρώτα παθητικά με μόνωση. Από εκεί και πέρα η ΑΘ είναι η πλέον αποδοτική μορφή θέρμανσης για το μεγαλύτερο μέρος της Ελληνικής επικράτειας.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις gnt, pavlitakis1, bananas και φυσικά CtpBill!

Ειδικά για CtpBill, ένα μεγαλύτερο ευχαριστώ που αφιέρωσε χρόνο να φτιάξει το site και να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του, πραγματικά απίθανος.

 

Έχω μερικές επιπλέον ερωτήσεις γιατί -όπως σίγουρα καταλάβατε- δεν το κατέχω το θέμα:

1) Η ηλεκτρική παροχή του διαμερίσματος (μονοφασική) πρέπει να ενισχυθεί προκειμένουν να καλύπτει τις νέες ανάγκες;

2) Τα υπάρχοντα συμβατικά σώματα αν κατάλαβα καλά δεν είναι απαραίτητο να αντικατασταθούν. Είδα όμως πως ο Bill το έκανε. Είναι σημαντική η διαφορά στην απόδοση και θα το προτείνατε;

3) Κατάλαβα καλά πως δεν έβαλες και παροχή ζεστού νερού Bill; Λόγω πολυπλοκότητας στην εγκατάσταση ή για άλλο λόγο;

4) Διαβάζοντας πόσο σημαντική είναι η μελέτη από μηχανικό πριν την εγκατάσταση, δεν ξέρω αν είναι πιο σωστό να απευθυνθώ σε καταστήματα ψύξης/θέρμανσης ή σε γραφείο μηχανικού.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους.

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαστε Ελλάδα και επειδή το να βρεις κάποιον σωστό μηχανικό είναι δύσκολο, ζήτησε συστάσεις. Να σού πει που έχει κάνει δουλειά και να επικοινωνήσεις με τον πελάτη.

Οι εταιρείες έχουν μηχανικούς, αλλά πιθανότατα σκέφτονται το συμφέρον της εταιρίας. Πολλοί ανεξάρτητοι έχουν προμήθεια.

Τα σωματα επειδή μειώνεται η θερμοκρασία, μειώνεται και η θερμιδική τους απόδοση. Αν δεν τοποθετήσεις ανεμιστήρα από κάτω θα χρειαστούν αντικατάσταση.

Αν υπάρχει υπόγειο είναι καλυτερα να μπει εκεί η αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις gnt, pavlitakis1, bananas και φυσικά CtpBill!

Ειδικά για CtpBill, ένα μεγαλύτερο ευχαριστώ που αφιέρωσε χρόνο να φτιάξει το site και να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του, πραγματικά απίθανος.

 

Έχω μερικές επιπλέον ερωτήσεις γιατί -όπως σίγουρα καταλάβατε- δεν το κατέχω το θέμα:

1) Η ηλεκτρική παροχή του διαμερίσματος (μονοφασική) πρέπει να ενισχυθεί προκειμένουν να καλύπτει τις νέες ανάγκες;

2) Τα υπάρχοντα συμβατικά σώματα αν κατάλαβα καλά δεν είναι απαραίτητο να αντικατασταθούν. Είδα όμως πως ο Bill το έκανε. Είναι σημαντική η διαφορά στην απόδοση και θα το προτείνατε;

3) Κατάλαβα καλά πως δεν έβαλες και παροχή ζεστού νερού Bill; Λόγω πολυπλοκότητας στην εγκατάσταση ή για άλλο λόγο;

4) Διαβάζοντας πόσο σημαντική είναι η μελέτη από μηχανικό πριν την εγκατάσταση, δεν ξέρω αν είναι πιο σωστό να απευθυνθώ σε καταστήματα ψύξης/θέρμανσης ή σε γραφείο μηχανικού.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους.

 

1) οχι απαραιτητα. Στη περιπτωση μου η 5,8KW carrier μπηκε σε "ενισχυμενη πριζα" που προοριζοταν για κλιματιστικο. Η παροχη μου ειναι μονοφασικη. Ο εμπορος μου ανεφερε πως ακομα και καλωδιο διατομης 1,5 μας εκανε. Δεν ξερω εαν ελεγε μπαρουφες. Εγω ειχα διατομης 2,5.

2) Ναι, δεν χρειαζεται, συνηθως τα σωματα που υπαρχουν ηδη ειναι υπερδιαστασιολογημενα. Σε εμενα μονο του δωματιου και του λουτρου θα μπορουσαν να αλλαχθουν με μικρο κοστος. Ολα θα εξαρτηθουν απο τη μελετη που θα γινει.

3) Πολυπλοκοτητα οσο αφορα τη διελευση των χαλκοσωληνων και κοστος. Στερεψε επισης και το ρευστο. Αλλα εφοσον εχεις τη δυνατοτητα, go for it.

4) Στο καταστημα θα απευθυνθεις για να σου δωσουν ενα κοστος αντλιας + εργασιες. Θα σου πουν φυσικα και αυτοι τα δικα τους, οπως εμενα που ακουγαν τα τμ και μου ελεγαν "θα παρεις την 8αρα carrier".

Και φυσικα η μελετη του μηχανικου εδειξε την 6αρα Carrier η οποια ειναι υπεραρκετη στο χωρο μου.

Εγω προσωπικα πρωτα πηρα γνωμες απο καταστηματα οπου καταλαβα οτι νομιζουν οτι πουλανε κλιματιστικα, μετα βρηκα μηχανικο και το προχωρησα.

 

Οπως εγραψε κ ο pavlitakis1 δεν αρκει να βρεις ενα μηχανικο αλλα καποιον που να το κατεχει.

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Η σωστή μελέτη και η σωστή εγκατάσταση είναι εξαιρετικά σημαντική για την απόδοση οποιασδήποτε ενεργειακής εφαρμογής.

Πλέον υπάρχουν αρκετοί μηχανικοί (μηχανολόγοι, μηχανικοί περιβάλλοντος κτλ) οι οποίοι έχουν συγκεντρώσει εμπειρία στις μελέτες μικρής κλίμακας, όπως είναι οι οικιακές. Από το σύνολο αυτό θα πρέπει να βρει ο ενδιαφερόμενος αυτόν ο οποίος έχει ασχοληθεί επισταμένα με εφαρμογές ΑΘ.

 

Το κόστος που ενέχει η μελέτη θα το αποσβέσεις αρκετά γρήγορα στην πράξη.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια πρόταση για καλοριφέρ λαδιού (να προτιμήσω κάποιο με πολλές πλάκεσ?)

 

για εννιαίο χώρο περι τα 40 τμ

 

ο ιδιοκτήτης δεν πληρώνει για κλιματιστικό...:wacko:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

μ προτείνανε να μ δώσουν ένα π είχε φέρει το λιντλ π έχει κ φουρφούρι - αλλά θα είναι καλό?:O

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαστε Ελλάδα και επειδή το να βρεις κάποιον σωστό μηχανικό είναι δύσκολο, ζήτησε συστάσεις. Να σού πει που έχει κάνει δουλειά και να επικοινωνήσεις με τον πελάτη.

Οι εταιρείες έχουν μηχανικούς, αλλά πιθανότατα σκέφτονται το συμφέρον της εταιρίας. Πολλοί ανεξάρτητοι έχουν προμήθεια.

Τα σωματα επειδή μειώνεται η θερμοκρασία, μειώνεται και η θερμιδική τους απόδοση. Αν δεν τοποθετήσεις ανεμιστήρα από κάτω θα χρειαστούν αντικατάσταση.

Αν υπάρχει υπόγειο είναι καλυτερα να μπει εκεί η αντλία.

 

 

Κανενας ανεμιστηρας δεν χρειαζεται και καμια ριζικη αλλαγη σωματων. Η δικια μου εγκατεστημενη ισχυς των σωματων σχεδον επαρκουσε για μελετη θερμανσης με θερμοκρασιες 52C/47C. Πλεον τα σωματα ειναι σε μονιμη βαση απλα χλιαρα.

Υπογειο? Να μπει η αντλια θερμοτητας? Με τι λογικη?

Ο ενας και μοναδικος πελατης του εγκαταστατη μου που επεμενε να βαλει την αντλια θερμοτητας στο υπογειο του-παρολες τις αντιρρησεις του εγκαταστάτη- κατεληξε να εχει μια αντλια θερμοτητας που κανει defrost πιο συχνα και απο συχνα. Και μιλαμε για αντλια εγκατεστημενη στην Αττικη.

Link to comment
Share on other sites

Κανενας ανεμιστηρας δεν χρειαζεται και καμια ριζικη αλλαγη σωματων. Η δικια μου εγκατεστημενη ισχυς των σωματων σχεδον επαρκουσε για μελετη θερμανσης με θερμοκρασιες 52C/47C. Πλεον τα σωματα ειναι σε μονιμη βαση απλα χλιαρα.

Υπογειο? Να μπει η αντλια θερμοτητας? Με τι λογικη?

Ο ενας και μοναδικος πελατης του εγκαταστατη μου που επεμενε να βαλει την αντλια θερμοτητας στο υπογειο του-παρολες τις αντιρρησεις του εγκαταστάτη- κατεληξε να εχει μια αντλια θερμοτητας που κανει defrost πιο συχνα και απο συχνα. Και μιλαμε για αντλια εγκατεστημενη στην Αττικη.

κάνει defrost για άλλους λόγους. Θεωρητικά τα υπόγεια έχουν σταθερότερη θερμοκρασία όλο τον χρόνο. Εννοείται ότι δεν πρεπει να υπάρχει υγρασία από κάποια διαρροή. Θέλω να πώ ότι οι υπόγειοι χώροι επειδή βρίσκονται εντός του εδάφους, η θερμοκρασία τους είναι διαφορετική από την ατμόσφαιρα, ειδικά σε ακραίες τιμές.

Και επειδή ο φίλος είναι από Θεσ/νικη είναι πιο κρύα η ατμοσφαιρα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αντικατάσταση σωμάτων, αυτή δεν είναι πάντα απαραίτητη. Ανάλογα τι θα δείξει η μελέτη, ίσως χρειαστούν αντικατασταση κάποια σώματα. Ωστόσο λόγω μεγάλων υπερδιαστασιολογίσεων που υπάρχουν στις υφιστάμενες εγκαταστάσεις, αυτό συνήθως δεν είναι απαραίτητο. Από την άλλη, αν υπάρχει η δυνατότητα όπως στη περίπτωση του Βασίλη, που είχε λίγα σώματα, τότε κερδίζουμε σε θερμοκρασίες λειτουργίας και COP, οπότε είναι επιθυμητό.

 

κάνει defrost για άλλους λόγους. Θεωρητικά τα υπόγεια έχουν σταθερότερη θερμοκρασία όλο τον χρόνο. Εννοείται ότι δεν πρεπει να υπάρχει υγρασία από κάποια διαρροή. Θέλω να πώ ότι οι υπόγειοι χώροι επειδή βρίσκονται εντός του εδάφους, η θερμοκρασία τους είναι διαφορετική από την ατμόσφαιρα, ειδικά σε ακραίες τιμές.

Και επειδή ο φίλος είναι από Θεσ/νικη είναι πιο κρύα η ατμοσφαιρα.

 

Η θερμοκρασία στα υπόγεια είναι σταθερή όταν χρησιμοποιούνται ως υπόγεια. Όταν η αντλία τοποθετείται εντός του υπογείου, πλέον οι τοίχοι του υπογείου μετατρέπονται σε εναλλάκτη θερμότητας αέρα-εδάφους. Αυτό σημαίνει πως αφενός μεν η αντλία πρέπει να "παγώσει" το υπόγειο προκειμένου να αντλήσει τη θερμότητα που χρειάζεται από τον αέρα του υπογείου, που με τη σειρά του (ελπίζεις οτι) θα την αντλήσει από το έδαφος, μέσω των τοίχων. Αφετέρου, ο κατοικήσιμος χώρος άνωθεν του υπογείου, θα έχει πλέον πολύ μεγαλύτερες απώλειες από το δάπεδο του, αφού αυτό στην άλλη μεριά του δεν θα έχει "λιμναζοντα" αέρα, αλλά βιαια κινούμενο και αρκετά χαμηλότερης θερμοκρασίας με αποτέλεσμα την αύξηση των απωλειών.

 

Αν θέλουμε να παίρνει από το έδαφος θερμότητα η αντλία, τότε καλύτερα να κοιτάμε προς γεωθερμία, παρά προς πατέντες.

 

Μια 12άρα αντλία διακινεί περίπου 6000 κυβικά μετρα αερα ανά ώρα.. Πολύ απλά ο αέρας "σταθερης θερμοκρασίας" του υπογείου δεν της φτάνει. Για αναφορά ένα υπόγειο 120 τμ θα έχει 360 κυβικά αέρα, δηλαδή σε μια ώρα θα περάσει 16 φορές από την αντλία. Αν υπολογίσεις σε κάθε περασμα πτώση θερμοκρασίας 5 βαθμούς, θα καταλάβεις γιατί σε υπόγεια ή κακώς αεριζόμενη ΑΘ καταλήγουμε σε αποψύξεις.

 

Επειδή σε βλέπω ψαγμένο, αν εφαρμόσεις μετάδοση θερμότητας και τα βάλεις κάτω, μπορείς να δεις και σε τι θερμοκρασία θα πρεπει θεωρητικά να φτάσει το υπόγειο, προκειμένου να μπορέσει να αντλήσει τη θερμότητα της η αντλία.

 

Όπως και να χει, προσωπικά δεν θα τοποθετούσα ποτέ ΑΘ σε υπόγειο, όπως δε θα τοποθετούσα και κλιματιστικό σε φωταγωγό.

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...