Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοώ την θέρμανση του δωματίου κλείνεις. Την κουβέρτα στο 1 όλο το βράδυ. Σωστή η κοπελιά.

Μην φοβάσαι, δεν υπάρχει κανένας μα εντελώς κανένας κίνδυνος, ούτε στη θεωρία.

 

Μια χαρα! Το θεμα ειναι οτι εχουμε κλιματιστικα στα δωματια αλλα θελει να παρουμε και μια σομπιτσα αλογονου για χαζοχρηση, να τη βαζουμε λιγο πχ σε καποιο δωματιο για μικρο χρονικο διαστημα αλλα δεν ειμαι κ πολυ θετικος! Εκει τι προτεινεις;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα! Το θεμα ειναι οτι εχουμε κλιματιστικα στα δωματια αλλα θελει να παρουμε και μια σομπιτσα αλογονου για χαζοχρηση, να τη βαζουμε λιγο πχ σε καποιο δωματιο για μικρο χρονικο διαστημα αλλα δεν ειμαι κ πολυ θετικος! Εκει τι προτεινεις;

 

Και βέβαια όχι. Η σομπιτσα καίει περισσότερο απ το κλιματιστικό και ζεσταίνει πολύ λιγότερο.

Ανοιξε λίγο το κλιματιστικό. Λάθος αν νομίζεις ότι θα κάψει περισσότερο ρεύμα.

Σομπιτσα μόνο στο μπάνιο, καθότι το ρεύμα αέρος παγώνει ακόμα κι αν είναι καυτό και το δέρμα βρεγμένο.

Και για να λέμε και το σωστό, φτιάχνεις υπέροχο κοντοσουβλι κλπ με την αλογόνου.

Μια σουβλιτσα στο μπαλκόνι με ένα κομμάτι αλουμινοχαρτο για ανακλαστήρα από πίσω και σε μια ωρίτσα θα γλείφεις τα δάχτυλά σου.

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι, δεν υπάρχει κανένας μα εντελώς κανένας κίνδυνος, ούτε στη θεωρία.

 

υπάρχει κάπου η αρχή λειτουργίας του υποστρώματος και της ηλεκτρικής κουβέρτας ώστε να το μελετήσω εκτενώς?

έχω κρυουλιάρα μάνα αλλά φοβάται ότι θα καεί ζωντανή.:p

Link to comment
Share on other sites

Η μάνα σου δεν έχει τίποτα να φοβηθεί από τις ηλεκτρικές κουβέρτες.

Για πεθερές δεν παίρνω όρκο :lol:

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι άσχετο αυτό που θα ρωτήσω αλλά μήπως έχει κάποιος κουπόνι από τον κωτσόβολο -που δίνει με αγορά θερμαντικών συσκευών- το οποίο δεν σκοπεύει να χρησιμοποιήσει;

 

http://www.kotsovolos.gr/site/promocontent.jsp?cmsid=12292

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάπου η αρχή λειτουργίας του υποστρώματος και της ηλεκτρικής κουβέρτας ώστε να το μελετήσω εκτενώς?

έχω κρυουλιάρα μάνα αλλά φοβάται ότι θα καεί ζωντανή.:p

να μην διαβάσεις τπτ. Αν ήξερες ηδη τα βασικά του ηλεκτρισμού, θα ήξερες ήδη την αρχή λειτουργίας. Από τη στιγμή που δεν ξέρεις θα χρειαστείς πολύ διαβασμα στα βασικά και στις αρχές ηλεκτρισμού και φυσικής.

Κυκλοφορεί πολύ ράδιο αρβύλα για τα πάντα στο ιντερνέτ και αν δεν έχεις γνώσεις ώστε να φιλτράρεις θα πελαγώσεις. Και μετά τι να εξηγήσεις στη μάνα σου.???

Με λίγα λόγια, όλα τα ηλεκ. υποστρώματα στην Ευρώπη έχουν αυστηρότατες προδιαγραφές ασφαλείας και συνεχώς ελέγχονται. Οπως τα φάρμακα, τα αυτοκίνητα, τα ψυγεία κλπ.

Λοιπόν μην χάνεις την ώρα σου και πάρε μια κουβέρτα στη μάνα σου, βάλτη στο κρεβάτι και μην της πείς τπτ. Μόλις νοιώσει τη ζέστη και χαλαρώσει άστην να κοιμηθεί. Το πρωί θα έχει ξεχάσει το θέμα.

Αν συνεχίζει να φοβάται, άστην να παγώνει. Ενήλικας είναι και ψηφίζει στην τελική.:)

Link to comment
Share on other sites

θελει ο πατερας μου στο λαγονησι σε δωματιο βορινο μεν αλλα δεν το πιανει ο αερας δε, μετρια μονωση, (χρησιμοποιει και ηλεκτρικη κουβερτα) να βαλει κατι για την υγρασια. να μην καιει και πολυ ρευμα. πανελ υπερυθρης 600W η κανενα θερμοπομπο? ο θερμποπομπος εχει ρευμα αερα στο στυλ του a/c?
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια όχι. Η σομπιτσα καίει περισσότερο απ το κλιματιστικό και ζεσταίνει πολύ λιγότερο.

Ανοιξε λίγο το κλιματιστικό. Λάθος αν νομίζεις ότι θα κάψει περισσότερο ρεύμα.

Σομπιτσα μόνο στο μπάνιο, καθότι το ρεύμα αέρος παγώνει ακόμα κι αν είναι καυτό και το δέρμα βρεγμένο.

Και για να λέμε και το σωστό, φτιάχνεις υπέροχο κοντοσουβλι κλπ με την αλογόνου.

Μια σουβλιτσα στο μπαλκόνι με ένα κομμάτι αλουμινοχαρτο για ανακλαστήρα από πίσω και σε μια ωρίτσα θα γλείφεις τα δάχτυλά σου.

 

Ετσι ξερω κι εγω, οτι η σομπα καιει περισσοτερο κ ζεσταινει μολις ενα μικρο χωρο γυρω της, χαμενη πηγαινει η ενεργεια. Στο μπανιο πιστευω να εννοεις λιγο πριν μπεις κι οχι κατα τη διαρκεια ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ξερω κι εγω, οτι η σομπα καιει περισσοτερο κ ζεσταινει μολις ενα μικρο χωρο γυρω της, χαμενη πηγαινει η ενεργεια. Στο μπανιο πιστευω να εννοεις λιγο πριν μπεις κι οχι κατα τη διαρκεια ετσι;

 

Και κατά τη διάρκεια. Είναι ασφαλές. Οι άλογονου έχουν μονωμενες τις αντιστάσεις και είναι πλαστικές. Επομένως δεν υπάρχει φόβος ηλεκτροπληξιας, ακόμα κι αν είσαι στους 10 πόντους απόσταση.

Ε αστην στο μέτρο για ψυχολογικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Η μάνα σου δεν έχει τίποτα να φοβηθεί από τις ηλεκτρικές κουβέρτες.

Για πεθερές δεν παίρνω όρκο :lol:

 

Αυτός της λέω κα ιεγώ αλλά είναι άπιστος θωμάς.

Ευτυχώς πεθερά δεν υπάρχει στον ορίζοντα.:dance::up::dance::up:

Link to comment
Share on other sites

Και κατά τη διάρκεια. Είναι ασφαλές. Οι άλογονου έχουν μονωμενες τις αντιστάσεις και είναι πλαστικές. Επομένως δεν υπάρχει φόβος ηλεκτροπληξιας, ακόμα κι αν είσαι στους 10 πόντους απόσταση.

Ε αστην στο μέτρο για ψυχολογικούς λόγους.

 

Εισαι ηλεκτρολογος η τιποτα συναφες; Η θα με παρεις στο λαιμο σου, αν κ θα βαλω την κοπελια να δοκιμασει πρωτη μπανιο με αναμμενη σομπα και μετα εγω! :P

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ηλεκτρολογος η τιποτα συναφες; Η θα με παρεις στο λαιμο σου, αν κ θα βαλω την κοπελια να δοκιμασει πρωτη μπανιο με αναμμενη σομπα και μετα εγω! :P

Να σε πάρω στο λαιμό μου, αρκεί να μην είσαι πολύ βαρύς.

Πρόσεξε μόνο να μη ρίξεις νερό στις αντιστάσεις, όταν είναι αναμμένες, γιατί θα σπάσουν, αφού είναι από γυαλί.

Εγώ πάντως βάζω σόμπα στο μπάνιο, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, όπως και αποφεύγω τα μπάνια το καλοκαίρι γιατί η θάλασσα στην Ελλάδα είναι παγωμένη.

Και ακόμα είμαι ζωντανός. Τυχαίο? Δεν νομίζω.

"Οτι κάνεις είναι με δική σου ευθύνη και δεν είμαι υπεύθυνος αν το κινητό σου, εσύ ή η φίλη σου γίνετε bricks." :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθετικα βρω λυση να εχω μονιμα 50 βαθμους στο νερο των καλοριφερ κ να καιει ολη μερα με 21 στον θερμοστατη ειναι προτιμοτερο πχ απο το να εχω 70-75 κ να ανοιγοκλεινει?ασχετα με το κοστος γιατι κατι εχω στα υποψιν
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθετικα βρω λυση να εχω μονιμα 50 βαθμους στο νερο των καλοριφερ κ να καιει ολη μερα με 21 στον θερμοστατη ειναι προτιμοτερο πχ απο το να εχω 70-75 κ να ανοιγοκλεινει?ασχετα με το κοστος γιατι κατι εχω στα υποψιν

ναι υπό προυποθέσεις

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ηλεκτρολογος η τιποτα συναφες; Η θα με παρεις στο λαιμο σου, αν κ θα βαλω την κοπελια να δοκιμασει πρωτη μπανιο με αναμμενη σομπα και μετα εγω! :P

 

ο δικός μου είναι ηλεκτρολόγος :)

και βάζουμε κανονικά την αλογόνου μέσα στο μπάνιο και την αφήνουμε και κατά τη διάρκεια!

δεν την έχουμε δίπλα στην μπανιέρα βέβαια (και ας έχουμε κουρτίνα) αλλά απέναντι να πιάνει όλο το χώρο...και η πρίζα εκτός μπάνιου εννοείται έτσι??

οπότε χρησιμοποίησε την....δεν λέει να γίνεστε παγάκι :p

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

θελει ο πατερας μου στο λαγονησι σε δωματιο βορινο μεν αλλα δεν το πιανει ο αερας δε, μετρια μονωση, (χρησιμοποιει και ηλεκτρικη κουβερτα) να βαλει κατι για την υγρασια. να μην καιει και πολυ ρευμα. πανελ υπερυθρης 600W η κανενα θερμοπομπο? ο θερμποπομπος εχει ρευμα αερα στο στυλ του a/c?

 

Το πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης είναι σαφώς καλλίτερο για την υγρασία.

Τώρα ως αναφορά την θέρμανση θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατί αν είναι Κινεζικό 600watt (ΣΑΝ ΑΥΤΑ ) καλύπτει το πολλή 6-8 τ.μ. με μέτρια μόνωση.

Αν είναι τσέχικα ( ΣΑΝ ΑΥΤΑ ) καλύπτει το πολλή 9-10 τ.μ. με μέτρια μόνωση.

Και αν είναι τα Γερμανικά ( ΣΑΝ ΑΥΤΑ ) καλύπτει το πολλή 11-12 τ.μ. με μέτρια μόνωση.

Αυτή η διάφορα οφείλετε κύριός στην ποιότητα κατασκευής και την μόνωση στο εσωτερικό του πάνελ.

Παρακάτω επισυνάπτω ένα άρθρο που εξηγεί λεπτομερώς την τεχνολογία της υπέρυθρης.

 

 

Tεχνολογία θέρμανσης υπερύθρων

 

Τα πάνελ υπέρυθρης δεν είναι τίποτα παραπάνω από σώματα με αντίσταση.

Διαφέρουν μόνο στον τρόπο μετάδοσης και στα υλικά κατασκευής.

Ένα πάνελ υπέρυθρης αποτελείται από το εξωτερικό περίβλημα που μπορεί να είναι η από μέταλλο (γαλβανιζέ λαμαρίνα) η από αλουμίνιο.

Εσωτερικά έχει την αντίσταση που μπορεί να είναι από χάλυβα (μικροϊνες χάλυβα) η από φιλμ (πλαστική μεμβράνη με λεπτή στρώση άνθρακα και λωρίδες χαλκού).

Και το βασικότερο που είναι η μόνωση του (συνήθως υαλοβάμβακας).

Αυτό που πρέπει να προσέξουμε σε ένα πάνελ είναι η ποιότητα κατασκευής δηλ.πόσο καλή μόνωση έχει και αν είναι ομοιόμορφη η θερμοκρασία στην μπροστινή επιφάνειά του.

Τα πάνελ που έχουν χονδρή επιφάνεια μπροστά (μάρμαρο,γυαλί,κ.τ.λ) θέλουν περισσότερη ενέργεια (watt) για να ζεστάνουν έναν χώρο λόγο το ότι δουλεύουν και σαν θερμοσυσσωρευτές.

Σωστός τρόπος τοποθέτησης

Η τοποθέτηση των πάνελ υπέρυθρης (εκτός γυαλιού,μαρμάρου με πάχος 7 χιλιοστών και άνω) γίνετε η στον τοίχο η στο ταβάνι ανάλογα με τον κατασκευαστή.

Το ύψος που πρέπει να μπει για την καλύτερη λειτουργία στον τοίχο είναι περίπου 1,50 μέτρο από το πάτωμα (όπως ένα κάδρο),καλό είναι η τοποθέτηση να γίνει σε τοίχο που απέναντι του δεν έχει τζαμαρίες η μεγάλες μπαλκονόπορτες (όσο μεγαλύτερη επιφάνεια τοίχου έχει απέναντι του τόσο καλύτερη απόδοση έχει),και να μην ξεπερνάει η απόσταση τα 3,50 με 4 μέτρα (ανάλογα με τον κατασκευαστή).

Σε ταβάνι καλό είναι να το βάλουμε κοντά στο κέντρο και το ύψος να ξεπερνάει τα 2,80m (ακόμα καλύτερη απόδοση θα έχει αν το πλακάκι που έχουμε δεν είναι γυαλιστερό).

 

Σωστός τρόπος λειτουργίας

Η υπέρυθρη θέρμανση δεν λειτουργεί όπως η κλασική θέρμανση δυστιχώς αυτό είναι το μεγάλο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι που βάλανε πάνελ από πολυκαταστήματα η από μη εξουσιοδοτημένα μαγαζιά και δεν τους ενημέρωσαν σωστά.

Καταρχήν ένα πάνελ δεν μπορεί να θερμάνει έναν χώρο πάνω από 20 τ.μ. που σημαίνει ότι σε μεγαλύτερους χώρους βάζουμε δυο η τρία ανάλογα.

Δεν μπορεί να μεταδώσει την θερμοκρασία του σε άλλους χώρους δηλ.αν έχουμε πάνελ στο σαλόνι μας και δεν έχουμε σε ένα δωμάτιο πρέπει η πόρτα του δωματίου να είναι κλειστή (αλλιώς θα έχουμε αντίθετα αποτελέσματα)

Καλύτερα αποτελέσματα έχει ένα σπίτι που έχει πάνελ σε όλους τους χώρους γιατί ενεργοποιούνται (ζεσταίνονται)σταδιακά όλοι οι τοίχοι και δίνουν στον χώρο μία ομοιόμορφη θερμοκρασία.

Καλό είναι το σπίτι να έχει τουλάχιστον την στοιχειώδη μόνωση (διπλό τούβλο και παράθυρα με διπλά τζάμια),και όπως όλες έτσι και αυτή η θέρμανση όσο καλύτερη είναι η μόνωση τόσο μεγαλύτερη οικονομία θα έχουμε.

Είναι κατάλληλα για μόνιμη θέρμανση και όχι μόνο για δευτερεύουσα.

Τα πάνελ υπέρυθρης επειδή θερμαίνουν ύλη και όχι αέρα πρέπει να λειτουργήσουν ως εξής:

Τα τοποθετούμε με θερμοστάτη χώρου κατά προτίμηση όχι πρίζας γιατί πολλές φορές οι πρίζες βρίσκονται σε ακατάλληλα σημεία (χαμηλά,πίσω από αντικείμενα κ.τ.λ.).

Ο θερμοστάτης να είναι σε ύψος από 1,20m και επάνω.

Βάζουμε τον θερμοστάτη στην επιθυμητή θερμοκρασία που θέλουμε π.χ.21-22 βαθμούς και δεν τον ξανά κλείνουμε σε όλη την διάρκεια του χειμώνα είμαστε δεν είμαστε στο σπίτι,σε περίπτωση που λείπουμε από το σπίτι μπορούμε να το κατεβάσουμε ελάχιστα (2-3 βαθμούς το πολύ).

 

Γιατί είναι η πιο οικονομική θέρμανση

Της πρώτες μέρες μετά την εγκατάσταση των πάνελ θα δουλεύουν για αρκετές ώρες (10-15) μέχρι να τραβήξουν την τυχόν υγρασία από τους τοίχους και να τους ζεστάνουν (ο τοίχος μπορεί να φτάσει σε θερμοκρασία 25-28 βαθμούς περίπου),μετά άπλα θα συντηρούν τον χώρο σε σταθερή θερμοκρασία και θα δουλεύουν 2-5 ώρες το 24ωρο εκεί ξεκινάει και η πραγματική οικονομία των πάνελ.

Αν τα κλείσουμε μέσα στον χειμώνα για 2-3 μέρες και κατέβει η θερμοκρασία σε πατώματα ,ταβάνια τοίχους θα πρέπει να ξανά δουλεύουν αρκετές μέρες για πολλές ώρες την ημέρα για να φτάσουμε πάλι στα επιθυμητά αποτελέσματα.

 

Κάποια από τα πλεονεκτήματα της υπέρυθρης είναι:

Δεν δημιουργείται μούχλα η εξαφανίζει σταδιακά την υπάρχουσα.

Έχει ομοιόμορφη θερμοκρασία στον χώρο.

Και να ανοίξουμε τα παράθυρα για να αεριστεί το σπίτι φεύγει μόνο ο ζεστός αέρας,με το που κλείσουμε τα παράθυρα μέσα σε μισό λεπτό η θερμοκρασία στον χώρο θα είναι ίδια επειδή είναι ζεστοί οι τοίχοι μας.

Και πάνω από όλα αν μπουν πάνελ καλής ποιότητας και τα watt που χρειάζεται ο χώρος μας με την σωστή λειτουργία θα έχουμε την οικονομία που θέλουμε.

 

Υ.Γ: Τα παραπάνω ισχύουν για πάνελ χαμηλών θερμοκρασιών (85-105 βαθμούς)

Έξυπνα Προϊόντα Έξυπνες Αγορές

www.realeshop.gr

Link to comment
Share on other sites

Διαφημιστικό το ποστ και γεμάτο ανακρίβειες/παραληροφορηση.

Οτι και να χρησιμοποιησουμε ζεσταίνει τους τοίχους και αν αερισουμε τον χώρο, θα φύγει ο αέρας και σε "μισό λεπτό" (όπως λες) θα είναι πάλι φουλ ζεστό.

Η μούχλα με ποιο μηχανισμό φεύγει? Αυτός ο αλγόριθμος απομάκρυνσης μούχλας, δεν ισχύει σε άλλου είδους θέρμανση?

Γιατί είναι οικονομικό δεν έγραψες.

Οικονομικό στη χρήση/καταναλωση ή στην αγορά?

Τέλος πάντων. Όποιος έχει τις στοιχειώδεις γνώσεις, αγνοεί το ποστ, όποιος δεν έχει μπορεί και να το πιστέψει.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να παρατεθούν στοιχεία απο αξιόλογες πηγές που να επικυρώνουν τα παραπάνω. Αν δεν υπάρχουν, τότε το post είναι καθαρά διαφημιστικό και θα μπει ανάλογη σήμανση.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με το κατα ποσο οι θερμοσυσσωρευτες χρειαζονται συντηρηση.

εχω ακουσει οτι δε θελουν συντηρηση,αλλα τωρα τελευταια οι δικοι μου δε θερμαινουν οσο μεχρι περυσι.

παρακαλω τη βοηθεια σας επι του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Διαφημιστικό το ποστ και γεμάτο ανακρίβειες/παραληροφορηση.

Οτι και να χρησιμοποιησουμε ζεσταίνει τους τοίχους και αν αερισουμε τον χώρο, θα φύγει ο αέρας και σε "μισό λεπτό" (όπως λες) θα είναι πάλι φουλ ζεστό.

Η μούχλα με ποιο μηχανισμό φεύγει? Αυτός ο αλγόριθμος απομάκρυνσης μούχλας, δεν ισχύει σε άλλου είδους θέρμανση?

Γιατί είναι οικονομικό δεν έγραψες.

Οικονομικό στη χρήση/καταναλωση ή στην αγορά?

Τέλος πάντων. Όποιος έχει τις στοιχειώδεις γνώσεις, αγνοεί το ποστ, όποιος δεν έχει μπορεί και να το πιστέψει.

 

Αυτό δείχνει ότι δεν γνωρίζεις από πάνελ υπέρυθρης και μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί και καθόλου.

Έξυπνα Προϊόντα Έξυπνες Αγορές

www.realeshop.gr

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη?ενημερωτικα εχω βρει να το κανω

:lol::lol: μακαρι.... να μας πεις και εμας τον τροπο.

 

Το πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης είναι σαφώς καλλίτερο για την υγρασία.

Τώρα ως αναφορά την θέρμανση θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατί αν είναι Κινεζικό 600watt (ΣΑΝ ΑΥΤΑ ) καλύπτει το πολλή 6-8 τ.μ. με μέτρια μόνωση.

Αν είναι τσέχικα ( ΣΑΝ ΑΥΤΑ ) καλύπτει το πολλή 9-10 τ.μ. με μέτρια μόνωση.

Και αν είναι τα Γερμανικά ( ΣΑΝ ΑΥΤΑ ) καλύπτει το πολλή 11-12 τ.μ. με μέτρια μόνωση.

Αυτή η διάφορα οφείλετε κύριός στην ποιότητα κατασκευής και την μόνωση στο εσωτερικό του πάνελ.

Παρακάτω επισυνάπτω ένα άρθρο που εξηγεί λεπτομερώς την τεχνολογία της υπέρυθρης.

 

 

Tεχνολογία θέρμανσης υπερύθρων

 

Τα πάνελ υπέρυθρης δεν είναι τίποτα παραπάνω από σώματα με αντίσταση.

Διαφέρουν μόνο στον τρόπο μετάδοσης και στα υλικά κατασκευής.

Ένα πάνελ υπέρυθρης αποτελείται από το εξωτερικό περίβλημα που μπορεί να είναι η από μέταλλο (γαλβανιζέ λαμαρίνα) η από αλουμίνιο.

Εσωτερικά έχει την αντίσταση που μπορεί να είναι από χάλυβα (μικροϊνες χάλυβα) η από φιλμ (πλαστική μεμβράνη με λεπτή στρώση άνθρακα και λωρίδες χαλκού).

Και το βασικότερο που είναι η μόνωση του (συνήθως υαλοβάμβακας).

Αυτό που πρέπει να προσέξουμε σε ένα πάνελ είναι η ποιότητα κατασκευής δηλ.πόσο καλή μόνωση έχει και αν είναι ομοιόμορφη η θερμοκρασία στην μπροστινή επιφάνειά του.

Τα πάνελ που έχουν χονδρή επιφάνεια μπροστά (μάρμαρο,γυαλί,κ.τ.λ) θέλουν περισσότερη ενέργεια (watt) για να ζεστάνουν έναν χώρο λόγο το ότι δουλεύουν και σαν θερμοσυσσωρευτές.

Σωστός τρόπος τοποθέτησης

Η τοποθέτηση των πάνελ υπέρυθρης (εκτός γυαλιού,μαρμάρου με πάχος 7 χιλιοστών και άνω) γίνετε η στον τοίχο η στο ταβάνι ανάλογα με τον κατασκευαστή.

Το ύψος που πρέπει να μπει για την καλύτερη λειτουργία στον τοίχο είναι περίπου 1,50 μέτρο από το πάτωμα (όπως ένα κάδρο),καλό είναι η τοποθέτηση να γίνει σε τοίχο που απέναντι του δεν έχει τζαμαρίες η μεγάλες μπαλκονόπορτες (όσο μεγαλύτερη επιφάνεια τοίχου έχει απέναντι του τόσο καλύτερη απόδοση έχει),και να μην ξεπερνάει η απόσταση τα 3,50 με 4 μέτρα (ανάλογα με τον κατασκευαστή).

Σε ταβάνι καλό είναι να το βάλουμε κοντά στο κέντρο και το ύψος να ξεπερνάει τα 2,80m (ακόμα καλύτερη απόδοση θα έχει αν το πλακάκι που έχουμε δεν είναι γυαλιστερό).

 

Σωστός τρόπος λειτουργίας

Η υπέρυθρη θέρμανση δεν λειτουργεί όπως η κλασική θέρμανση δυστιχώς αυτό είναι το μεγάλο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι που βάλανε πάνελ από πολυκαταστήματα η από μη εξουσιοδοτημένα μαγαζιά και δεν τους ενημέρωσαν σωστά.

Καταρχήν ένα πάνελ δεν μπορεί να θερμάνει έναν χώρο πάνω από 20 τ.μ. που σημαίνει ότι σε μεγαλύτερους χώρους βάζουμε δυο η τρία ανάλογα.

Δεν μπορεί να μεταδώσει την θερμοκρασία του σε άλλους χώρους δηλ.αν έχουμε πάνελ στο σαλόνι μας και δεν έχουμε σε ένα δωμάτιο πρέπει η πόρτα του δωματίου να είναι κλειστή (αλλιώς θα έχουμε αντίθετα αποτελέσματα)

Καλύτερα αποτελέσματα έχει ένα σπίτι που έχει πάνελ σε όλους τους χώρους γιατί ενεργοποιούνται (ζεσταίνονται)σταδιακά όλοι οι τοίχοι και δίνουν στον χώρο μία ομοιόμορφη θερμοκρασία.

Καλό είναι το σπίτι να έχει τουλάχιστον την στοιχειώδη μόνωση (διπλό τούβλο και παράθυρα με διπλά τζάμια),και όπως όλες έτσι και αυτή η θέρμανση όσο καλύτερη είναι η μόνωση τόσο μεγαλύτερη οικονομία θα έχουμε.

Είναι κατάλληλα για μόνιμη θέρμανση και όχι μόνο για δευτερεύουσα.

Τα πάνελ υπέρυθρης επειδή θερμαίνουν ύλη και όχι αέρα πρέπει να λειτουργήσουν ως εξής:

Τα τοποθετούμε με θερμοστάτη χώρου κατά προτίμηση όχι πρίζας γιατί πολλές φορές οι πρίζες βρίσκονται σε ακατάλληλα σημεία (χαμηλά,πίσω από αντικείμενα κ.τ.λ.).

Ο θερμοστάτης να είναι σε ύψος από 1,20m και επάνω.

Βάζουμε τον θερμοστάτη στην επιθυμητή θερμοκρασία που θέλουμε π.χ.21-22 βαθμούς και δεν τον ξανά κλείνουμε σε όλη την διάρκεια του χειμώνα είμαστε δεν είμαστε στο σπίτι,σε περίπτωση που λείπουμε από το σπίτι μπορούμε να το κατεβάσουμε ελάχιστα (2-3 βαθμούς το πολύ).

 

Γιατί είναι η πιο οικονομική θέρμανση

Της πρώτες μέρες μετά την εγκατάσταση των πάνελ θα δουλεύουν για αρκετές ώρες (10-15) μέχρι να τραβήξουν την τυχόν υγρασία από τους τοίχους και να τους ζεστάνουν (ο τοίχος μπορεί να φτάσει σε θερμοκρασία 25-28 βαθμούς περίπου),μετά άπλα θα συντηρούν τον χώρο σε σταθερή θερμοκρασία και θα δουλεύουν 2-5 ώρες το 24ωρο εκεί ξεκινάει και η πραγματική οικονομία των πάνελ.

Αν τα κλείσουμε μέσα στον χειμώνα για 2-3 μέρες και κατέβει η θερμοκρασία σε πατώματα ,ταβάνια τοίχους θα πρέπει να ξανά δουλεύουν αρκετές μέρες για πολλές ώρες την ημέρα για να φτάσουμε πάλι στα επιθυμητά αποτελέσματα.

 

Κάποια από τα πλεονεκτήματα της υπέρυθρης είναι:

Δεν δημιουργείται μούχλα η εξαφανίζει σταδιακά την υπάρχουσα.

Έχει ομοιόμορφη θερμοκρασία στον χώρο.

Και να ανοίξουμε τα παράθυρα για να αεριστεί το σπίτι φεύγει μόνο ο ζεστός αέρας,με το που κλείσουμε τα παράθυρα μέσα σε μισό λεπτό η θερμοκρασία στον χώρο θα είναι ίδια επειδή είναι ζεστοί οι τοίχοι μας.

Και πάνω από όλα αν μπουν πάνελ καλής ποιότητας και τα watt που χρειάζεται ο χώρος μας με την σωστή λειτουργία θα έχουμε την οικονομία που θέλουμε.

 

Υ.Γ: Τα παραπάνω ισχύουν για πάνελ χαμηλών θερμοκρασιών (85-105 βαθμούς)

 

το ακουσαμε και αυτο!!!!!!!!!!!!!!!

 

δηλαδη τα κινεζικα 600w ειναι λιγοτερα απο τα γερμανικα και τα τσεχικα???

 

Β οταν ζεσταινει ενα αμονωτο ντουβαρι δεν εχεις περισσοτερες απωλειες απο το να ζεσταινει μονο τον αερα?

 

Αν και τοσο καιρο ηξερα οτι τα πανελ υπερυθρης ειναι οικονομικα γιατι ζεσταινουν μονο τον ανθρωπο και οχι τα αντικειμενα γυρω του.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Να σε πάρω στο λαιμό μου, αρκεί να μην είσαι πολύ βαρύς.

Πρόσεξε μόνο να μη ρίξεις νερό στις αντιστάσεις, όταν είναι αναμμένες, γιατί θα σπάσουν, αφού είναι από γυαλί.

Εγώ πάντως βάζω σόμπα στο μπάνιο, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, όπως και αποφεύγω τα μπάνια το καλοκαίρι γιατί η θάλασσα στην Ελλάδα είναι παγωμένη.

Και ακόμα είμαι ζωντανός. Τυχαίο? Δεν νομίζω.

"Οτι κάνεις είναι με δική σου ευθύνη και δεν είμαι υπεύθυνος αν το κινητό σου, εσύ ή η φίλη σου γίνετε bricks." :lol:

 

Χαχαχαχα! Ζωντανος λογικα εισαι για να γραφεις, καμενος δεν ξερω αν εισαι ομως! :p Βαρυς; Μολις 830 Newton βαρος εχω!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω αφυγραντήρα και βλέπω οτι υπάρχουν 2 βασικοί τύποι

ο πρώτος είναι με Φρέον

πχ. http://www.delonghi.com/el-GR/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-slim-des-14-0148714200/?TabSegment=details

http://www.delonghi.com/el-GR/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-compact-dds-20/?TabSegment=details

 

και ο δεύτερος με λειτουργεί με δίσκο από ζεόλιθο

πχ http://ecoair.org/DD122FW.html

http://ecoair.org/DD122FW-MK5-Classic.html

http://e-ilektragora.skroutzstore.gr/p.DELONGHI-DNC-65.891230.html

 

Το προτέρημα του ζεολιθου όπως διαβάζω είναι λιγότερες φθορές και λιγότερος θόρυβος (σημαντικό)

Το μειονέκτημα όμως είναι ότι έχει μεγάλη κατανάλωση ρεύματος 390-600w όταν οι αντίστοιχοι με Φρέον έχουν λιγότερο από το μισό.

"Είναι αλήθεια αυτό η απλά στα μοντέλα με τον ζεολιθο λένε τα πράγματα με το όνομά τους"

 

πχ στο DES 14

Δυνατότητα αφύγρανσης 14lt/ 24ώρες

- Ροή αέρα 160m3/ ώρα

- επίπεδο θορύβου 42dB(A)

- Ψυκτικό υγρό R134a

-Ισχύς 230W

 

Ενώ στο DELONGHI DNC 65

δυνατότητα αφύγρανσης 16lt / 24 ώρες

- ροή αέρα 100-160 m3/ώρα, χαμηλό επίπεδο θορύβου 34dB(A)

- νέα τεχνολογία λειτουργίας χωρίς ψυκτικό υγρό

- ισχύς 520W

 

στο DD122FW MK5 - Classic

Power consumption W=390 - 620

L/Day=7

Noise level=dB(A) 34

 

Τι γίνετε εδώ για πείτε την γνώμη σας και γενικότερα προτείνετε αν αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα για μια τέτοια αγορά

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι? Κάπου Δλδ "μουχλιάζει";

Μαγειρεύεις χωρίς απορροφητήρα;

Έχεις τζάμια που φαίνεται να στάζουν νερά? Ένας αφυγραντηρας το χειμώνα είναι ίσως λίγο υπερβολή, όταν η εξωτερική συγκράτηση υδρατμών είναι μικρότερη της εσωτερικής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...