Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρεις μήπως πόσο κόστισαν ο καυστήρας, boiler κτλ;

Το λέω διότι θα μπορούσατε εξαρχής να επενδύσετε σε Αντλία θερμότητας. Αν είχατε βάλει τα σώματα χωρίς το λέβητα, τότε θα ήταν πολύ εύκολο να κάνετε retrofit την ΑΘ.

Τώρα αναγκαστικά θα πας σε a/c αν θέλεις απόδοση/οικονομία.

 

Για 70 m² ακόμα και τα 24άρια μπορεί να είναι οριακά. Ίσως καλύτερη λύση είναι να εγκαταστήσετε 2 μονάδες πχ ένα 18άρι και ένα 12άρι. Συμβουλέψου ένα μηχανικό για να σε καθοδηγήσει σχετικά.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένα να επισημάνω. Η εισπνοη καυσαερίων είναι επιβλαβής για την υγεία και απορώ γιατί επιτρέπεται ακόμα η χρήση των κεροσαν. Εκτός του ότι η τιμή του καυσίμου είναι πολ/σία του ντίζελ.

Θα σου πρότεινα 2 συμβατικά 12αρια, καθότι με το ένα θα έχεις ανομοιόμορφη κατανομή και μεγαλύτερη κατανάλωση. Και λέω συμβατικά Α γιατί δεν μπαίνει θέμα μείωσης στροφών σε τέτοιο μεγάλο χώρο + την αναμονή των σωμάτων. Αγορα ενός α/κ και στην πορεία 2ου. Αλλά απ την άλλη μεριά του κόστος των σωμάτων είναι μικρότερο των κλιματιστικων. Το έχεις σκεφτεί? Να βάλεις έστω μερικά σώματα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις μήπως πόσο κόστισαν ο καυστήρας, boiler κτλ;

Το λέω διότι θα μπορούσατε εξαρχής να επενδύσετε σε Αντλία θερμότητας. Αν είχατε βάλει τα σώματα χωρίς το λέβητα, τότε θα ήταν πολύ εύκολο να κάνετε retrofit την ΑΘ.

Τώρα αναγκαστικά θα πας σε a/c αν θέλεις απόδοση/οικονομία.

 

Για 70 m² ακόμα και τα 24άρια μπορεί να είναι οριακά. Ίσως καλύτερη λύση είναι να εγκαταστήσετε 2 μονάδες πχ ένα 18άρι και ένα 12άρι. Συμβουλέψου ένα μηχανικό για να σε καθοδηγήσει σχετικά.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για 2 μονάδες,είναι 1ον χαμηλοτάβανο και 2ον υπάρχουν πάνω 2 μπαλκονόπορτες και 1 παράθυρο...ουσιαστικά υπάρχει χώρος μεταξύ από τις 2 μπαλ/ρτες,στους 2 τοίχους που μένουν κάτι παίζει με κολώνες δεν θυμάμαι ακριβώς!!όσο για τα του καλοριφέρ δεν τα αγοράσαμε,σταθήκαμε τυχεροί και μας δόθηκαν...επειδή υπάρχει ηλιακός είναι στα σχέδια να συνδεθούν όλα αυτά μεταξύ τους,το πως ακριβώς μου διαφεύγει :O

 

Ένα να επισημάνω. Η εισπνοη καυσαερίων είναι επιβλαβής για την υγεία και απορώ γιατί επιτρέπεται ακόμα η χρήση των κεροσαν. Εκτός του ότι η τιμή του καυσίμου είναι πολ/σία του ντίζελ.

Θα σου πρότεινα 2 συμβατικά 12αρια, καθότι με το ένα θα έχεις ανομοιόμορφη κατανομή και μεγαλύτερη κατανάλωση. Και λέω συμβατικά Α γιατί δεν μπαίνει θέμα μείωσης στροφών σε τέτοιο μεγάλο χώρο + την αναμονή των σωμάτων. Αγορα ενός α/κ και στην πορεία 2ου. Αλλά απ την άλλη μεριά του κόστος των σωμάτων είναι μικρότερο των κλιματιστικων. Το έχεις σκεφτεί? Να βάλεις έστω μερικά σώματα.

 

Δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς Τάκη,θα γινόμασταν αρχαίοι αν δεν είχαμε και αυτή :cry:

Ξέρω ότι τα σώματα που χρειάζονται για εδω είναι πολλές φέτες και κοστίζουν κάμποσα...θα είχαν αγοραστεί αν πριν κάνα χρόνο,αν δεν είχε μείνει σχεδόν όλη η οικογένεια άνεργη και το σπίτι ουσιαστικά έχει μείνει στη μέση και φτιάχθηκε μόνο με προσωπική εργασία φαντάσου αλλά...

τέσπα,το ψάχνω λίγο το θέμα τώρα,γιατί ο χειμώνας προβλέπεται βαρύς και αν και έχουμε αντοχές στο κρύο (τη ζέστη δεν παλεύουμε) όσο να'ναι είναι πρόβλημα!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για να ζεστάνεις ενιαίο χώρο 70τμ με a/c θα βγείς εκτός προϋπολογισμού με τους λογαριασμούς ρεύματος, θα ανέβεις κλίμακες και δεν θα πιστεύεις αυτά που θα διαβάζεις...

 

Δυνατότητα για σόμπα ξύλων υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για να ζεστάνεις ενιαίο χώρο 70τμ με a/c θα βγείς εκτός προϋπολογισμού με τους λογαριασμούς ρεύματος, θα ανέβεις κλίμακες και δεν θα πιστεύεις αυτά που θα διαβάζεις...

 

Δυνατότητα για σόμπα ξύλων υπάρχει;

 

από βλακεία δεν μπήκε τζάκι από την αρχή...τώρα και σόμπα να μπεί από κάπου πρέπει να βγει το μπουρί,αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τρυπήσουν ταβάνι...λίγο δύσκολο το βλέπω,αλλά και σε αυτές τις σόμπες για μια σχετικά μεγάλη,επίσης πολλά τα χρήματα!!

θα μου πεις τώρα "που πας ρε Καραμήτρο χωρίς πολλά χρήματα" αλλά τέλοσπαντων έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα...

 

Φαντάζομαι νυχτερινό έχεις.

ναι έχουμε νυχτερινό ευτυχώς!!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

από βλακεία δεν μπήκε τζάκι από την αρχή...τώρα και σόμπα να μπεί από κάπου πρέπει να βγει το μπουρί,αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τρυπήσουν ταβάνι...λίγο δύσκολο το βλέπω,αλλά και σε αυτές τις σόμπες για μια σχετικά μεγάλη,επίσης πολλά τα χρήματα!!

θα μου πεις τώρα "που πας ρε Καραμήτρο χωρίς πολλά χρήματα" αλλά τέλοσπαντων έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα...

 

 

ναι έχουμε νυχτερινό ευτυχώς!!

 

Έχω 6 σώματα 7ετηας που τα έβγαλα πέρυσι και τα έχω στην αποθήκη αν σε ενδιαφέρει σου τα δίνω με 30 ευρώ το κομμάτι.

Εγώ έχω εδώ και τρία χρόνια πάνελ υπέρυθρης (τα ακριβά Γερμανικά ) και δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω άλλη θέρμανση και 50 λεπτά να κατέβει το πετρέλαιο.

Έξυπνα Προϊόντα Έξυπνες Αγορές

www.realeshop.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχω 6 σώματα 7ετηας που τα έβγαλα πέρυσι και τα έχω στην αποθήκη αν σε ενδιαφέρει σου τα δίνω με 30 ευρώ το κομμάτι.

Αν μιλάμε για απλά συμβατικά σώματα καλοριφέρ, φρόντισες όταν τα έβαλες στην αποθήκη να τα γεμίσεις με νερό?

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα π.μ :)

 

Μπρος στα καλη τι ειναι ο πονος....

Χωρις καποια μελετη οτιδηποτε και να κανεις θα ειναι ασυμφορο,ακριβο και πιθανων μη αποδοτικο.δεν δουλευει ετσι η θερμανση σε ενα κτιριο.δυστηχως.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα , εχω ενα μαγαζι περιπου στα 65τμ με 4 μετρα υψος... πολλες απωλειες γιατι περιπου στα 35τμ τζαμi , βασικα αυτο για οσους θελουν να παρουν μια ιδεα για τι χωρο μιλαω. https://www.facebook.com/cocktailcafe/photos_stream .

ειχα ενα a/c 24αρι χρονολογιας 2005 και δεν εκανε τιποτα.

πηρα 2 θερμοπομπους http://www.skroutz.gr/s/2628651/Philco-PCH-AG-2000-EF-PLUS.html , το μαγαζι παραδειγμτος χαρη απο 14 βα8μους που ειχε το πρωι μεσα σε μια ωρα το πηγαν 23 και μετα απο εκει σβηνουν και αναβουν αυτοματα....

επισεις ο ιονιστης κανει δουλεια αλλα ενταξει , για σπιτι με 4-5 ατομα να καπνιζουν ειναι οτι πρεπει...

σπιτι εχω εναν θερμοπομπο των 35 ευρω 2000w , αλλα ειμαι ετοιμος να παρω εναν τετοιο http://www.skroutz.gr/s/2613199/Philco-PCH-AG-1000-MF.html και πιστευω οτι 8α κανει πολυ καλυτερη δουλεια.

τωρα για το ρευμα δεν 8ελω να πω κατι , δεν εχω προλαβει να το ψαξω... σιγουρα 8α καινε πιο λιγο απο το προιστορικο a/C που εχω...

Link to comment
Share on other sites

Μπρος στα καλη τι ειναι ο πονος....

Χωρις καποια μελετη οτιδηποτε και να κανεις θα ειναι ασυμφορο,ακριβο και πιθανων μη αποδοτικο.δεν δουλευει ετσι η θερμανση σε ενα κτιριο.δυστηχως.

 

Σαφως και εχεις δικιο...τα πραγματα θα ειχαν φτιαξει και δεν θα ψαχνομασταν τοσο πολυ,αλλα οταν κατι παει στραβα μετα πανε και ολα τα υπολοιπα...στην μονοκατοικια ειναι διαφορετικα τα πραγματα συγκριτικα με το διαμερισμα....παντως για το καλοριφερ εχουμε ολο τον εξοπλισμο εκτος απο τα σωματα και τον θερμοστατη!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για απλά συμβατικά σώματα καλοριφέρ, φρόντισες όταν τα έβαλες στην αποθήκη να τα γεμίσεις με νερό?

 

Μπορείς σε παρακαλώ να αναλύσεις λίγο το παραπάνω για να μαθαίνουμε και εμείς οι νεότεροι?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα , εχω ενα μαγαζι περιπου στα 65τμ με 4 μετρα υψος... πολλες απωλειες γιατι περιπου στα 35τμ τζαμi , βασικα αυτο για οσους θελουν να παρουν μια ιδεα για τι χωρο μιλαω. https://www.facebook.com/cocktailcafe/photos_stream .

ειχα ενα a/c 24αρι χρονολογιας 2005 και δεν εκανε τιποτα.

πηρα 2 θερμοπομπους http://www.skroutz.gr/s/2628651/Philco-PCH-AG-2000-EF-PLUS.html , το μαγαζι παραδειγμτος χαρη απο 14 βα8μους που ειχε το πρωι μεσα σε μια ωρα το πηγαν 23 και μετα απο εκει σβηνουν και αναβουν αυτοματα....

επισεις ο ιονιστης κανει δουλεια αλλα ενταξει , για σπιτι με 4-5 ατομα να καπνιζουν ειναι οτι πρεπει...

σπιτι εχω εναν θερμοπομπο των 35 ευρω 2000w , αλλα ειμαι ετοιμος να παρω εναν τετοιο http://www.skroutz.gr/s/2613199/Philco-PCH-AG-1000-MF.html και πιστευω οτι 8α κανει πολυ καλυτερη δουλεια.

τωρα για το ρευμα δεν 8ελω να πω κατι , δεν εχω προλαβει να το ψαξω... σιγουρα 8α καινε πιο λιγο απο το προιστορικο a/C που εχω...

 

Γιατί δεν αγοράζεις έναν ίδιο με 35€? Αυτό που θέλεις να πάρεις είναι πεταμένα λεφτά. 1kw μόνο και τριπλάσια τιμή από ένα άλλο απλό.

Στο α/κ είχες κάνει σωστά τη συντήρηση? Είχε ψυκ υγρό? Ήταν καθαρά τα φίλτρα? Ο ανεμιστήρας γυρνούσε? Μου φαίνεται παράδοξο να έκανες δουλειά με τους θερμοπομπους τόσο καλύτερα, απ ότι με το κλιματιστικό.

Μάλλον τελικά μου φαίνεται ότι θα τα σκίσω τα διπλώματα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και εχεις δικιο...τα πραγματα θα ειχαν φτιαξει και δεν θα ψαχνομασταν τοσο πολυ,αλλα οταν κατι παει στραβα μετα πανε και ολα τα υπολοιπα...στην μονοκατοικια ειναι διαφορετικα τα πραγματα συγκριτικα με το διαμερισμα....παντως για το καλοριφερ εχουμε ολο τον εξοπλισμο εκτος απο τα σωματα και τον θερμοστατη!

 

Δεν θα διαφωνησω για το καλοριφερ.ειδικα απο την στιγμη που το εχεις ηδη.

Διαφωνω με τον τροπο που επιλεγεις αυτο το μεσο.

Ενας καλος καυστηρας με 90% αποδοση σε ενα καλα μελετημενο χωρο ειναι αρκετα αποδοτικο και ισως με την επιστρ.φορου πετρελαιου να ειναι αρκετα οικονομικο ωστε να μην χρειαζεται να ξανασχοληθεις για αρκετα χρονια.αλλα το να βαλεις 2-3 η 5 σωματα απορω τι θα κερδισεις.η ακομα και με πιο κριτηριο θα τα επιλεξεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να αναλύσεις λίγο το παραπάνω για να μαθαίνουμε και εμείς οι νεότεροι?

Από τη στιγμή που τα σώματα έχουν χρησιμοποιηθεί και έχουν αφαιρεθεί για αποθήκευση, αν δεν έχουν μέσα νερό θα σαπίσουν σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που τα σώματα έχουν χρησιμοποιηθεί και έχουν αφαιρεθεί για αποθήκευση, αν δεν έχουν μέσα νερό θα σαπίσουν σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

 

Για κάποιο λόγο το σκεφτόμουν εντελώς ανάποδα όταν το πρωτοδιάβα στο μήνυμά σου.

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιζω εδω και λιγες ημερες (η εναρξη της λειτουργιας εγινε ακριβως με το που επιασαν τα γερα κρυα στην αττικη) με αντλια θερμότητας χαμηλων θερμοκρασιων σε συνδιασμο με σώματα Χ.Θ.

Προκειται για μικρο διαμέρισμα 50τμ σε προάστιο του Πειραια.

Οι πρωτες ενδειξεις χρεωσεων ειναι εξωφρενικά χαμηλες. Ενδεικτικα αναφέρω τη χθεσινη μερα οπου κατανάλωσα στο 24ωρο 4,22kw :blink: (με στοιχεια της ημερας: M.O. θερμοκρασίας 11,7C, ελάχιστη: 9,3C μέγιστη: 15,4C).

Δεν υπαρχει απλα οικονομικοτερος τροπος θέρμανσης. Μια αντλια αερος-νερου με τη σωστή μελέτη μηχανολογου-μηχανικου κανει κυριολεκτικά θαυματα. Ακομα προσπαθησω να συνειδητοποιησω πως θερμαίνομαι επι 24ωρου βασης με τοσο χαμηλες καταναλωσεις.

Εχω στησει και σελιδα λογο του ολου ενθουσιασμου και εχω σκοπο να την ενημερωνω με χρεωσεις κ οτι αλλο προκυψει μελλοντικα.

http://heatprojectpiraeus.weebly.com/

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που τα σώματα έχουν χρησιμοποιηθεί και έχουν αφαιρεθεί για αποθήκευση, αν δεν έχουν μέσα νερό θα σαπίσουν σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Τα σώματα έχουν επάνω ακόμα τους διακόπτες και της τάπες-εξαεριστικά με το νερό τους μέσα κανονικά και δεν θα έχουν πρόβλημα αποθήκευσης ακόμα και δέκα χρόνια να μείνουν στην αποθήκη.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου

Έξυπνα Προϊόντα Έξυπνες Αγορές

www.realeshop.gr

Link to comment
Share on other sites

Captain, καλοδούλευτη η ΑΘ και εύχομαι να σε υπηρετήσει καλά. Σε συγχαίρω για την πρωτοβουλία σου να προβάλλεις τα πλεονεκτήματα χρήσης των ΑΘ.

Ξέρω ότι ψάχνεσαι και έχεις όρεξη για μάθηση και μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι το παράδειγμά σου και να καταθέσουν την εμπειρία χρήσης των συσκευών τους.

Τα νούμερα είναι εκπληκτικά, αν διαβάσετε μερικά post πίσω θα διαπιστώσετε ότι είχα ανάλογη κατανάλωση σε 24 ώρες με τον CptBill (για σπίτι 50 m²) για τη θέρμανση ενός δωματίου 13,68 m².

 

Καλά κάνεις και τονίζεις την αναγκαιότητα της μελέτης από μηχανολόγο μηχανικό και την σωστή εγκατάσταση του συστήματος.

Προσωπικά έκανα bookmark τη σελίδα σου και αναμένω νεώτερα.

 

ΥΓ: Δημοσίευσε το post και στο thread του κλιματισμού καθώς εκεί μιλάμε μόνο για ΑΘ.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω για το καλοριφερ.ειδικα απο την στιγμη που το εχεις ηδη.

Διαφωνω με τον τροπο που επιλεγεις αυτο το μεσο.

Ενας καλος καυστηρας με 90% αποδοση σε ενα καλα μελετημενο χωρο ειναι αρκετα αποδοτικο και ισως με την επιστρ.φορου πετρελαιου να ειναι αρκετα οικονομικο ωστε να μην χρειαζεται να ξανασχοληθεις για αρκετα χρονια.αλλα το να βαλεις 2-3 η 5 σωματα απορω τι θα κερδισεις.η ακομα και με πιο κριτηριο θα τα επιλεξεις.

 

Εχει βγει το σχέδιο για το πόσα σώματα χρειαζόμαστε και που ακριβώς θα μπουν ώστε να είναι ζεστό όλο το σπίτι (πάνω-κάτω) και δεν θυμάμαι αν το ανέφερα πριν,αλλά το όλο σύστημα θα συνδεθεί με τον ηλιακό ώστε τα σώματα να παραμένουν ζεστά όσο χρειάζεται...Το σπίτι έχει πολύ καλή μόνωση και αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχουμε θερμοκρασία έξω 3 και μέσα 17 (με kerosun μικρή)...το χαμηλότερο που έχουμε πιάσει εσωτερικά είναι 13 έξω όμως είχε -3

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Captain, καλοδούλευτη η ΑΘ και εύχομαι να σε υπηρετήσει καλά. Σε συγχαίρω για την πρωτοβουλία σου να προβάλλεις τα πλεονεκτήματα χρήσης των ΑΘ.

Ξέρω ότι ψάχνεσαι και έχεις όρεξη για μάθηση και μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι το παράδειγμά σου και να καταθέσουν την εμπειρία χρήσης των συσκευών τους.

Τα νούμερα είναι εκπληκτικά, αν διαβάσετε μερικά post πίσω θα διαπιστώσετε ότι είχα ανάλογη κατανάλωση σε 24 ώρες με τον CptBill (για σπίτι 50 m²) για τη θέρμανση ενός δωματίου 13,68 m².

 

Καλά κάνεις και τονίζεις την αναγκαιότητα της μελέτης από μηχανολόγο μηχανικό και την σωστή εγκατάσταση του συστήματος.

Προσωπικά έκανα bookmark τη σελίδα σου και αναμένω νεώτερα.

 

ΥΓ: Δημοσίευσε το post και στο thread του κλιματισμού καθώς εκεί μιλάμε μόνο για ΑΘ.

 

να σαι καλα, το εκανα ποστ κ στο αλλο thread. Ειδα και το ποστ σου με τις καταναλωσεις, αψογα νουμερα. Οπως γραφω και στο site, οι αντλιες θερμοτητας ειναι το μελλον. Ειτε αερος-αερος ειτε αερος-νερου. :happy:

Θα προσπαθω να το ανανεωνω συχνα και εχω ακομα υλικο να προσθεσω.

Για να δουμε συμπεριφορες την ερχομενη εβδομαδα που οι θερμοκρασιες θα φλερταρουν με το 0.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...