Jump to content

[S60 3rd Edition] Google Maps


AthanP_1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Google has released a native S60 3rd Edition version of Google Maps. Not only it is faster and more advanced than the existing Java version but it also supports the internal GPS receiver of the E90, N95 and 6110 Navigator. In order to download and install the S60 version, open http://www.google.com/gmm in the web of your mobile phone.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.Εχουμε και λεμε.http://www.google.com/gmm μπηκα εδω απο το Ν95 μου απο το ασυρματο του σπιτιου μου.Μου εβγαλε μια σελιδα που με ρωταγε αν θελω να κατεβασω τους maps για το Ν95( αναγνωρισε απο μονο του πιο κινητο εχω).Τους κατεβασα(σχετικα γρηγορα) και τους αποθηκευσα στηην καρτα μνημης.Βγηκα στο μπαλκονι μου(αρχισε να ψιχαλιζει τωρα)ανοιξα την εφαρμογη καλειδωσε σε 37''(χρονομετρημενα) και οταν αρχισε να κατεβαζει δεδομενα συνδεθηκε αυτοματα με το LAN του σπιτιου μου.ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ?Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω το κουστουμακι με GPRS θα ποναει λιγο.
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Navar, εγκατέστησες δηλαδή την εφαρμογή στο κινητό τηλέφωνο; Πώς σου φαίνεται; Υπάρχει χάρτης της Ελλάδος; Αν ναι, είναι ικανοποιητικός;
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να μπορουμε να αποθηκευσουμε τους χαρτες στην καρτα μνημης γιατι μεσο GPRS θα βγει το "κουστουμι" πολυ!

 

η μονη λυση ειναι οσοι εχουν wind να βαλουν το wind plus non stop και να εχουν τσαμπα gprs/3g αφου η εφαρμογη ειναι καλη.θα το δοκιμασω και εγω και θα σας πω ...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να μπορουμε να αποθηκευσουμε τους χαρτες στην καρτα μνημης γιατι μεσο GPRS θα βγει το "κουστουμι" πολυ!

Δεν το συζητώ, με GPRS/3G θα φαλιρίσει όποιος το προσπαθήσει....εκτώς αν έχει wind plus non stop.

 

 

me to gps mporei na sindethei kai an nai pos ginetai auto?

Συνδέεται με GPS συσκευή. Σε εμένα (Ε60) από Επιλογές > Show my location ψάχνει μέσω Bluetooth GPS receiver.

 

 

Navar, εγκατέστησες δηλαδή την εφαρμογή στο κινητό τηλέφωνο; Πώς σου φαίνεται; Υπάρχει χάρτης της Ελλάδος; Αν ναι, είναι ικανοποιητικός;

Τους χάρτες τους κατεβάζει στιγμιαία, όπως ακριβώς και στον υπολογιστή. Έχει και την δυνατότητα να βλέπεις και δορυφορικές λήψεις όπως το Google Earth.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση παιδιά: Αν πλοηγηθείς στους ΝΟΚΙΑ χάρτες (χωρίς gps) πληρώνεις; Πώς φαίνεται η έναρξη χρέωσης; Άρχισα να τους κοιτώ, λέτε να.... ωχ!!

Από την άλλη, στο thread για το route66 έγραφαν τα παιδιά ότι είναι δωρεάν. Εκεί ζητάει να βρει gps, ενώ στους ΝΟΚΙΑ έψαξε, αλλά δεν κατάλαβα να είναι σε καμιά σύνδεση. Πώς γίνονται αυτά; Καμιά ιδέα;

“Είσαι ό,τι διαβάζεις.” Έρασμος
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση παιδιά: Αν πλοηγηθείς στους ΝΟΚΙΑ χάρτες (χωρίς gps) πληρώνεις; Πώς φαίνεται η έναρξη χρέωσης; Άρχισα να τους κοιτώ, λέτε να.... ωχ!!

Από την άλλη, στο thread για το route66 έγραφαν τα παιδιά ότι είναι δωρεάν. Εκεί ζητάει να βρει gps, ενώ στους ΝΟΚΙΑ έψαξε, αλλά δεν κατάλαβα να είναι σε καμιά σύνδεση. Πώς γίνονται αυτά; Καμιά ιδέα;

Αν και είμαστε εκτός θέματος...:O

Όχι δεν πληρώνεις... Μπορείς να περιηγείσαι δωρεάν μέσα στο χάρτη.

Πληρώνεις μόνο για την πλοήγηση!!!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε και πάλι itchrist! Νόμιζα ότι επιτέλους είχα βρει το σωστό μέρος να ρωτήσω, επειδή η ερώτηση ήταν για τα Nokia maps (και για την περιήγησή τους) αλλά έχω καταμπερδευτεί. Μάλλον θα έπρεπε να πάω στα περί gps, σωστά; :worry::confused::O

Ευχαριστώ, πάντως (είχα τρομάξει αρκετά...)

“Είσαι ό,τι διαβάζεις.” Έρασμος
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά!

Για το Nokia Maps εδώ: smart2go navigator

Για το Route 66 εδώ: Route 66 [symbian 9.1]

 

Έλα Μιχάλη να τα μαζέψεις τώρα...:lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Kalispera! Gia na katalabo an katebaso tous xartes gia to google maps meso tou diktiou tou spitiou mou tha me xreosei;

Μέσω WiFi εννοείς;;

Αν ναι, όχι δεν χρεώνεσαι!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Se efxaristo file "Itchrist86" gia tin apadisi sou! Pragmatika sferaaa...Ne meso WiFi enoo.Episis mias kai piasame tin erotisi gia xreoseis an boreis kai ksereis apadise mou se parakalo seafto pou rotao edo: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2067214#post2067214

 

Efxaristo kai pali!

Link to comment
Share on other sites

Se efxaristo file "Itchrist86" gia tin apadisi sou! Pragmatika sferaaa...Ne meso WiFi enoo.Episis mias kai piasame tin erotisi gia xreoseis an boreis kai ksereis apadise mou se parakalo seafto pou rotao edo:
Telika apo oti katalaba to Nokia Maps einai to programma to default gia to GPS sto N95.Epomenos i erotisi einai giati eno exo katebasei tous telefteous xartes apo to Nokia Maps Loader meso PC an sindetho me wireless tou spitiou(de xreonome logika katebazei dedomena;Episis kati telefteo o xartis mou fenete misos.p.x.Gia Xalkidiki den exei xarti;(mou tin deixnei keni)Efxaristo...!

 

Efxaristo kai pali!

Να 'σαι καλά!:)

 

Ναι, όντος είναι το προεπιλεγμένο πρόγραμμα GPS του Ν95.

Δεν γνωρίζω να σου πω με σιγουριά, αλλά μήπως κατεβάζει P.O.I. (points of interest) και άλλα τέτοια δεδομένα...

Εγώ που το χρησιμοποιώ με το Ε60 μου δεν μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Να ' σαι καλά! Κάτι ακόμα αν μπορείς να μου απαντήσεις.Στο Google Maps μπορείς να του βάλεις για παράδειγμα έναν δρόμο και να σου λέει πως θα πάς όπως με το ενσωματομένο πρόγραμμα του Ν95 ή είανι μόνο για προβολή χαρτών?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να ' σαι καλά! Κάτι ακόμα αν μπορείς να μου απαντήσεις.Στο Google Maps μπορείς να του βάλεις για παράδειγμα έναν δρόμο και να σου λέει πως θα πας όπως με το ενσωματωμένο πρόγραμμα του Ν95 ή είναι μόνο για προβολή χαρτών?

 

Δυστυχώς αν δεν έχεις σύνδεση στο Internet δεν ανοίγει καν το πρόγραμμα οπότε δεν μπορεί να κάνει μόνο προβολή χαρτών, όπως το ενσωματωμένο smart2go.

Αν είσαι συνδεδεμένος στο Internet μπορείς να ψάξεις για κάποιο δρόμο και να σου βρει διαδρομές από το σημείο Α στο σημείο Β με τρόπο παρόμοιο με την ιστοσελίδα του google maps.

Δυστυχώς για τη Θεσσαλονίκη που το δοκίμασα δεν υποστηρίζει τα παραπάνω, ενώ για το Rotterdam για παράδειγμα δουλεύει καταπληκτικά.

Έχω την εντύπωση βέβαια οτι το google maps και το smart2go χρησιμοποιούν παρόμοια, αν όχι την ίδια βάση δεδομένων.

Η εφαρμογή αυτή πάντως είναι πολλά υποσχόμενη (κυρίως λόγω των φωτογραφιών του εδάφους) αλλά ακόμα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον ενσωματωμένο navigator, στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

S60 Users: Google Maps recieves an upgrade, virtual GPS added!

http://img57.imageshack.us/img57/2590/maps1051il1.th.jpg

http://www.intomobile.com/2007/11/28/s60-users-google-maps-recieves-an-upgrade-virtal-gps-added.html

Google Maps for S60 is now up to version 2.0.3 and now has the ability to show your general location based on the cell towers around you.

I’ve verified this on my Nokia E61i, a device which most positively does not have GPS.

 

To download it go to http://www.google.com/gmm in your mobile web browser. By the way, that “virtual GPS” lock took less than a second. Impressive.

 

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταπληκτική εφαρμογή που συνεχώς βελτιώνεται

ένα bug μόνο... σto n95 μου (v20 firmware) η εφαρμογή δουλεύει ok. Όταν πατήσω το *+ όμως (που απ'όσο γνωρίζω δεν κάνει και τίποτα), το τηλέφωνο crashάρει και κανει restart

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κι εγώ πριν λίγο, πολύ ωραία εφαρμογή

και ο εντοπισμός θέσης χωρίς GPS όντως δουλεύει..

Στην πραγματικότητα βέβαια ήμουν ελάχιστα έξω από τον κύκλο :D

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
S60 Users: Google Maps recieves an upgrade, virtual GPS added!

http://img57.imageshack.us/img57/2590/maps1051il1.th.jpg

http://www.intomobile.com/2007/11/28/s60-users-google-maps-recieves-an-upgrade-virtal-gps-added.html

Google Maps for S60 is now up to version 2.0.3 and now has the ability to show your general location based on the cell towers around you.

I’ve verified this on my Nokia E61i, a device which most positively does not have GPS.

 

To download it go to http://www.google.com/gmm in your mobile web browser. By the way, that “virtual GPS” lock took less than a second. Impressive.

 

 

Καλημέρα.

Ηθελα να ρωτήσω..., αν καταλαβαινω σωστα δεν γλιτώνουμε τη σύνδεση μεσω GPRS κλπ σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ηθελα να ρωτήσω..., αν καταλαβαινω σωστα δεν γλιτώνουμε τη σύνδεση μεσω GPRS κλπ σωστά;

based on the cell towers..

 

δεν κανει συνδεση gprs, απλα βλεπει τις πληροφοριες δικτυου, country code, area code κλπ (φανταζομαι).

πολυ καλο, πραγματι, με βγαζει πολυ κοντα, αλλα ενα φιλο τον εβγαλε στη Γουατεμαλα ή κατι τετοιο :p

Link to comment
Share on other sites

based on the cell towers..

 

δεν κανει συνδεση gprs, απλα βλεπει τις πληροφοριες δικτυου, country code, area code κλπ (φανταζομαι).

πολυ καλο, πραγματι, με βγαζει πολυ κοντα, αλλα ενα φιλο τον εβγαλε στη Γουατεμαλα ή κατι τετοιο :p

 

Οσες φορές το δοκιμάζω με ρωτάει με τι access point να κάνει τη σύνδεση.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...