Jump to content

Πολεμικές τέχνες


SuRfeRCy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρω μια λίστα με σχολές πολεμικών τεχνών στο κέντρο της Θεσσαλονίκης; Δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα κάνω οπότε καλό θα ήταν πιστεύω να παω να παρακολουθήσω από κοντά μερικές προπονήσεις διαφορετικών ειδών, να μιλήσω με τους προπονητές κλπ. :)
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω σε βίντεο τους αγώνες judo της Ολυμπιάδας; (ειδικά τον περίφημο τελικό των 5'', τον οποίον δεν κατάφερα να δω γιατί είχα υπηρεσία εκείνη τη μέρα :()
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρω μια λίστα με σχολές πολεμικών τεχνών στο κέντρο της Θεσσαλονίκης; Δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα κάνω οπότε καλό θα ήταν πιστεύω να παω να παρακολουθήσω από κοντά μερικές προπονήσεις διαφορετικών ειδών, να μιλήσω με τους προπονητές κλπ. :)

 

Για δες εδώ !!!!! : http://dir.forthnet.gr/367-12-gr.html :)

 

Και εδω !!! : http://dir.vres.gr/category.php?cat_id=423

 

Το καλυτερο θα ήταν να βγείς εξω και να τις πάρεις μια μια και να βρείς κάποια που να αξίζει και να σου αρέσει !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια ξερετε αν η μαυρη ζωνη στο TAE KWON DO, δινει καποια μορια στο ΑΣΕΠ???

 

Δεν το νομοίζω .... (Δεν είμαι σιγουρος όμως)

Γιατί και εγώ που μπήκα στη πυροσβεστική δεν μου εδωσαν κάποια παραπάνω μόρια οι πολεμικές τέχνες !!!!:):)

Link to comment
Share on other sites

gnwrizei kaneis ean yparxei kapoia sxoli aikinto sti perioxi tou peiraia?exei kanei pote kaneis kamia proponisi?einai perisotero texniki i proponisi?me pio polles laves para xtypimata?
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι νομιζετε για το body combat from Les mills ?

 

Οπως θα δεις και εδώ

Το body combat είναι καθαρά γυμναστική με κινήσεις απο Kick Boxing - Thai Boxing - May Thai.....

Δεν λέω μερικα πράγματα τα μαθαίνεις .... αλλά αμα δεν έχεις αντίπαλο να παίξεις μαζί του δεν ξέρεις τίποτα στη ουσία !!!

Με το να βαράς κλωτσίες στον αέρα δεν γίνεται να μάθεις να βαράς !!!!

 

Φίλε μου ένα θα σου πω .... Για να μάθω να βαράω δεν μπορείς να φανταστείς τι ξύλο έχω φάει !!!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Paidia tha borousate na mou peite an kserete kamia sxoli kick boxing stin thessaloniki? giati to exo psaksei sto internet alla tpt ...! Eyxaristo

 

Πιστευω ότι κάτι θα βρεις ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς σχολές kick boxing στην Αθήνα? θα προτιμούσα κοντά στην περιοχή Γκύζη-Αμπελόκηποι αλλά αν δεν υπάρχουν και σε ευρύτερο κύκλο, ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

geia sas kai apo mena!:)

epsaxna sto google kai vima-vima me efere edw!

H erwthsh mou einai...uparxei gumnasthrio se perioxh (thessalonikh)polixnh,stauroupolh,vraiokastro, pou na didaskoun kick box?

exv allaksei topo diamonhs (Wraiokastro) kai den bolebei na paw ekei pou hmoun (anw polh)

Euxaristw

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος πιο πάνω έχει δώσει ένα λινκ .... το οπίο είναι πραγματικά πολύ καλό !!!

 

http://gym4u.gr/sxoles.php Εδω κάτι θα βρείς που να σε βολεύει !! ;)

Link to comment
Share on other sites

kai mia erwthsh.....kai tha huela na mou apanthsete!:)

Ti tha legate ena gumnasthrio perioxh Wraiokastrou Thessalonikhs i estw gefura Stauroupolhs mono me kick box kai barn?;) e?

Link to comment
Share on other sites

kai mia erwthsh.....kai tha huela na mou apanthsete!:)

Ti tha legate ena gumnasthrio perioxh Wraiokastrou Thessalonikhs i estw gefura Stauroupolhs mono me kick box kai barn?;) e?

 

1ον) λεγεται Kick Boxing και όχι kick box :X:X

(Ειναι κρίμα να πήγαινεις και να μην ξερεις πως λεγετε σωστά )

2ον) όπου και να πας αν θες να μαθεις θα μαθεις ...

(Αυτό ισχύει για οπιαδήποτε πολεμική τέχνη)...

Αν εχεις βρεί μια σχολή που να σου αρέσει και να είναι και κοντά στον τόπο διαμονής σου ...πήγενε !!;)

Link to comment
Share on other sites

nai to pws grafetai einai leptomeria.

kick boxing kanw edw kai xronia....to thema einai oti allaksa topo diamonhs kai den me bolebei na phgainw sto palio.

H erwthsh einai pws tha sas fainotan an anoige new gumnasthriosto wraiokastro h gefura Stauroupolhs mono me kick boxing kai barn, giati kanw kati skepseis gia na anoiksw kati tetoio kai perimenw na dw sumetoxh,gia na dw an aksizei h kinhsh auth!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εδώ τα μέλλη είναι απο όλη την ελλάδα και δεν μπαινουν και πολύ σε αυτό το θέμα αν δεν ασχολούντε !!!

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κάνεις ένα καινούργιο θέμα στο chat & fun με την ερωτησή σου ώστε να το δούν ολοι και όσοι είναι απο αυτη τη περιοχή να σου απαντήσουν !!!

Και έτσι θα δεις και εσύ αν υπάρχει ανταπόκριση σε αυτό που σκέφτεσε !!!

 

( Το καλύτερο θα ήταν να έγραφες την ερωτησή σου με ελλήνικούς χαρακτήρες !!)

Link to comment
Share on other sites

geia sas kai apo mena!:)

epsaxna sto google kai vima-vima me efere edw!

H erwthsh mou einai...uparxei gumnasthrio se perioxh (thessalonikh)polixnh,stauroupolh,vraiokastro, pou na didaskoun kick box?

exv allaksei topo diamonhs (Wraiokastro) kai den bolebei na paw ekei pou hmoun (anw polh)

Euxaristw

 

Υπάρχουν πάρα πολλά γυμναστήρια στη δυτική θεσσαλονίκη.

ΥΠΟΘΕΤΩ !!! ότι ένα από τα καλύτερα είναι του Σμιάρη που είναι στη Σταυρούπολη, αλλά δηλώνει σχολή wushu.

Link to comment
Share on other sites

Ασχολήθηκα με πολεμικές τεχνες σε επιπεδο hobby στο παρελθον. Εκει που κατελληξα ειναι οτι :

 

1. Οι πολεμικες τεχνες απαιτουν να αφιερωσεις χρονο (τουλάχιστον 3-4 φορές τη βδομάδα , προσωπική προπόνηση στο σπίτι), πόνο (συχνοί τραυματισμοί, ίσως και εγχειρίσεις γονατο ωμοπλατες κτλ) , κόστος (μηνιαία κοστίζουν περίπου 50 με 60 ευρώ). Αυτά για το αν θες να ασχοληθεις σε επιπεδο hobby - αυτοάμυνας. Αν επιπλέον θες να ασχοληθεις με πρωταθλητισμο τοτε πρεπει να προσθεσουμε : βάρη, διπλάσιο αριθμό προπονήσεων, συχνότεροι τραυματισμοί.

 

2. Αν παράλληλα με τις πολεμικές τέχνες δουλεύεις 8ωρο, έχεις σχέση και μελετάς για το επάγγελμά σου, τότε καταλλήγεις να πηγαίνεις 2 περίπου φορές την εβδομάδα για προπονήσεις - χωρίς χρόνο για προσωπικές προπονήσεις και γυμναστήρια . Κατ' εμέ αυτό ειναι χαμένα λεφτά και κοροιδεία του εαυτού γιατί δεν μαθαίνεις ... Επίσης τα σταθερά ωράρια που διδάσκονται τα μαθήματα ειναι ενα προβλημα σε σχέση με το γυμναστηριο οπου πας οποτε θες. Ετσι ο εργαζομενος πρεπει να γυμναζεται επομενως .. γυμναστηριο.

 

3. Οι πολεμικές τέχνες δεν λύνουν οριστικά τα προβλήματα με το χαρακτήρα. Αν τα έλυναν τότε οι πρωταθλητές (τάισον, gracies και λοιποί) θα ήταν οι πιο ευτυχισμένοι άνθρωποι και σωστοί άνθρωποι. Αντ' αυτού βλέπουμε αρκετούς να μπλέκουν σε επεισόδια κτλ. Αν λοιπόν έχετε πρόβλημα σχέσης, στρες, θυμού, απωθημένα, εγώ τουλάχιστον ακολούθησα τον δρόμο της ψυχοθεραπείας και πραγματικά με βοήθησε όσο καμία πολεμική τέχνη. Ναι ξεφευγουμε λιγο με τις πολεμικες τεχνες και τα αθληματα, αλλα σας το ξαναλεω : η αυτοπεποιθηση εχει να κανει με τον τροπο σκεψης και αντιληψης! Καλυτεραν α αλλαξεις αυτο, για να αλλαξεις το χαρακτηρα και τις σχεσεις σου.

 

4. Τωρα αν καποιος γουσταρει να ασχοληθει με σωματα ασφαλειας, security, police, military , προπονητης πολεμικων τεχνων (πχ εχει ο πατερας του σχολη και θελει να τη συνεχισει) και οτιδηποτε σχετικο τοτε σιγουρα θα πρεπει να αφιερωθει και ειναι μια πολυ λογικη αιτια αυτο. Δηλαδη για επαγγελματικους λογους.

 

5. Οσοι λοιπον νεοι θελουν να ασχοληθουν , τοτε προτεινω να αναρρωτηθουν γιατι θελουν να ασχοληθουν : Ειναι γιατι θελουν να επιδεικνυουν στους γονεις τους το οτι εγιναν δυνατοι ; στους φιλους τους να επιδεικνυουν τις πολυπλοκες και θεαματικες τεχνικες ; να προκαλουν δεος και να ηγουνται στην παρεα των φιλων ; πιστευουν οτι ετσι θα τους επιλεγουν οι κοπελες βασει του οτι ειναι ' το ισχυρο αρσενικο' ; δεν αντεχουν την κριτικη απο αλλους και μαθαινουν πολεμικη τεχνη ωστε αν καποιος τους κοροιδεψει ή τους βρισει ή τους επικρινει ή κουτσομπολεψει να πανε να τον πλακωσουν ; μήπως αισθάνονται ότι ειναι 'καλά παιδιά' φοβισμένα χωρίς πρωτοβουλία στη ζωή, φοβιτσιάρικα, και θέλουν να αισθανθουν 'αλητες', 'κακα παιδια' που δε φοβουνται να πλακωθουν;

 

Εχω μια απαντηση : Αλλαξτε τον τροπο σκεψης σας! Απαξ και μπεις στον κοσμο της βιας, η βια φερνει βια. Οσοι σας φερονται ασχημα , απλα μη τους κανετε παρεα - μενετε μακρια απο κακοφημα μερη. Επισης ληστεις γινονται με μαχαιρια - απεναντι σε αυτα δεν πιανουν οι κλασσικες πολεμικες τεχνες.

 

Στη σημερινη κοινωνια δεν υπαρχει αντικειμενικη αναγκη να μαθει κανεις πολεμικη τεχνη. Αν συμπεριφερεσαι μη προκλητικα τοτε μπορεις να αποφευγεις αρνητικες καταστασεις. Ας σκεφτουμε προσωπικα παραδειγματα πχ. Ποσες φορες στη πραγμαιτκη ζωη χρειαστηκαν ;

 

Οσον αφορα την εγκληματικοτητα... ναι εχει φτασει στα υψη. Αλλα οι ληστες και οι εγκληματιες κυκλοφορουν τουλαχιστον δυο μαζι, εχουν οπλο ή μαχαιρι και δρουν συνηθως ξαφνικα - δλδ δεν εισαι προετοιμασμενος.

 

Αρα πριν επενδυσετε χρονο, πονο και χρημα , σκεφτειτε και αναρρωτηθειτε...

 

Εγω προσωπικα δε θα ασχοληθω αλλο με αυτες, και αυτο που θακ ανω ειναι γυμναστηριο (οχι υπερβολες) γιαν α ειμαι σε φορμα (fitness), για γερη καρδια , αντοχη, αεροβια κτλ.

 

Περιμενω αποψεις των φιλων . Συγγνωμη για το μεγεθος του post.

Link to comment
Share on other sites

@treopalm680smart

θα συνφωνησω μαζι σου εγω σε οτι λες...;)

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε καμια σχολη muay thai στη Θεσσαλονικη? Η περιοχη δεν νομιζω πως παιζει μεγαλο ρολο αρκει να ειναι αρκετα καλη!Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε θα μας τρελάνεις?????

Αυτα που λες που κολανε ????

Εμενα μου αρεσει να πλακωνομαι στο ξυλο και να σπαω τα χερια μου και τα ποδια μου εσενα τι σε νοιαζει ???

Ετσι βγάζω τα νευρα μου και ειμαι μια χαρα χαλαρος μετα !!!

Δηλαδη μας προτεινεις να παρατισουμε τις πολεμικες τεχνες για να παμε σε τρελογιατρους ???? (Ειναι καινουργια μοδα αυτη ???)

 

Αυτα θα μπορουσε να τα πει μονο ενας ασχετος που δεν εχει ασχοληθει ΠΟΤΕ με πολεμικες τεχνες !!! Και ενας αρρωστιμενος με τις πολεμικες τεχνες που δεν εχει τα ψυχικα και σωματικα αποθεματα να ασχολειθει με κατι τετοιο !!!( Στα τοσα χρονια που ασχολουμε και σε επαγγελματικο και σε ερασιτεχνικο επιπεδο ΔΕΝ το εχω ξανα ακουσει αυτο απο κανενα συναθλητη μου) !!!!

Θες να σου εξηγησω τι παει να πει Πολεμικες τεχνες ???( Γιατι μαλλον εισαι ΑΣΧΕΤΟΣ επι του θεματος )

Ακου λοιπον τα 3 πιο βασικα πραγματα ........

Οταν ασχολεισε με μια πολεμικη τεχνη ( 1) ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ 2) ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ και οσο πνιγμενος να εισαι στη δουλεια σου θα βρεις ενα κενο να κανεις αυτο που σου αρεσει , και κανενας δεν μπορει να σου το επιβάλει να το κανεις αν δεν σου αρεσει )

εκτως απο την ιδιοτητα του βαράω υπαρχει και η ιδιοτητα του γυμναζομαι ;) !!και υπαρχει και η ιδιοτητα του μαθαινω πειθαρχεια !!

Αν η σχολη που πήγαινες ( Αν πηγαινες πραγμα το οπιο ειναι λιγο δυσκολο απο τα λεγομενα σου ) δεν σου εμαθε αυτα τα 3 κυρια πράγματα ΤΟΤΕ ειναι σχολη της π .......σας να στο πω ετσι !!

Και οτι κανεις δεν το κανεις για να βγεις εξω και να αρχήσεις να δερνεις κοσμο ουτε για να αντιμετωπισεις ληστες ( Το κανεις για σενα επειδη το γουσταρεις και επειδη ετσι σου αρεσει ) !!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...