Jump to content

Radiohead


marvin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

www.inrainbows.com/

 

Το νέο album των Radiohead βγαίνει σε λιγότερο από δέκα μέρες και θα διατίθεται από το παραπάνω website αποκλειστικά, χωρίς τη μεσολάβηση καμίας δισκογραφικής εταιρείας! Αρχικά θα διατεθεί μόνο σε ψηφιακή μορφή χωρίς DRM ενώ όποιος θέλει να το κατεβάσει μπορεί να πληρώσει όσο νομίζει, ακόμα και τίποτα (Freakin' communists! :lol:).

Αντίθετα από το Δεκέμβριο θα αρχίσει να αποστέλλεται σε όσους το παραγγείλουν το υπερπολυτελές Discbox που περιέχει μέχρι και βινύλιο, στη λιγότερο προνομιακή τιμή των 40 λιρών (που συμπεριλαμβάνει βέβαια και τη δυνατότητα να κατεβάσει κανείς τα τραγούδια από τον Οκτώβριο κανονικά)

 

Πληροφορίες για προπαραγγελίες και το πως θα κατεβάσετε στο website.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

 

:cool::cool::cool:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι Radiohead ταράζουν τα νερά της δισκογραφίας....

http://www.cosmo.gr/Music/World/170004.html

http://cms.pitchforkmedia.com/images/image/38178.nicecupoftea.jpg

 

http://www.time.com/time/arts/article/0,8599,1666973,00.html

Roughly 12,000 albums are released in an average year, so the announcement late Sunday night that the new Radiohead record, In Rainbows, will be out Oct. 10 is not itself big news. Sure, Radiohead is on a sustained run as the most interesting and innovative band in rock, but what makes In Rainbows important — easily the most important release in the recent history of the music business — are its record label and its retail price: there is none, and there is none.

 

In Rainbows will be released as a digital download available only via the band's web site, Radiohead.com. There's no label or distribution partner to cut into the band's profits — but then there may not be any profits. Drop In Rainbows' 15 songs into the online checkout basket and a question mark pops up where the price would normally be. Click it, and the prompt "It's Up To You" appears. Click again and it refreshes with the words "It's Really Up To You" — and really, it is. It's the first major album whose price is determined by what individual consumers want to pay for it. And it's perfectly acceptable to pay nothing at all.

 

Radiohead's contract with EMI/Capitol expired after its last record, Hail to the Thief, was released in 2003; shortly before the band started writing new songs, singer Thom Yorke told TIME, "I like the people at our record company, but the time is at hand when you have to ask why anyone needs one. And, yes, it probably would give us some perverse pleasure to say 'F___ you' to this decaying business model."

 

While many industry observers speculated that Radiohead might go off-label for its seventh album, it was presumed the band would at least rely on Apple's iTunes or United Kingdom-based online music store 7digital for distribution. Few suspected the band members had the ambition (or the server capacity) to put an album out on their own. The final decision was apparently made just a few weeks ago, and, when informed of the news on Sunday, several record executives admitted that, despite the rumors, they were stunned. "This feels like yet another death knell," emailed an A&R executive at a major European label. "If the best band in the world doesn't want a part of us, I'm not sure what's left for this business."

 

Labels can still be influential and profitable by focusing on younger acts that need their muscle to get radio play and placement in record stores — but only if the music itself remains a saleable commodity. "That's the interesting part of all this," says a producer who works primarily with American rap artists. "Radiohead is the best band in the world; if you can pay whatever you want for music by the best band in the world, why would you pay $13 dollars or $.99 cents for music by somebody less talented? Once you open that door and start giving music away legally, I'm not sure there's any going back."

 

-Radiohead Album Coming Out as Regular CD Too

-Only a band in Radiohead's position could pull a trick like this. Well played, gentlemen.

http://www.pitchforkmedia.com/page/news/46028-radiohead-album-coming-out-as-regular-cd-too

 

http://www.telegraph.co.uk/money/main.jhtml?xml=/money/2007/10/01/bcnradio101.xml

 

Live album preview.

http://www.rollingstone.com/news/story/16654550/radioheads_in_rainbows_trackbytrack_preview

Link to comment
Share on other sites

Discbox (THIS CONSISTS OF THE NEW ALBUM, IN RAINBOWS, ON CD AND ON 2 X 12 INCH HEAVYWEIGHT VINYL RECORDS. A SECOND, ENHANCED CD CONTAINS MORE NEW SONGS, ALONG WITH DIGITAL PHOTOGRAPHS AND ARTWORK. THE DISCBOX ALSO INCLUDES ARTWORK AND LYRIC BOOKLETS. ALL ARE ENCASED IN A HARDBACK BOOK AND SLIPCASE.)

http://www.greenplastic.com/upload/2007/09/radiohead_annou/12.jpg

 

Tracklisting:

CD 1 AND VINYL

15 STEP

BODYSNATCHERS

NUDE

WEIRD FISHES/ARPEGGI

ALL I NEED

FAUST ARP

RECKONER

HOUSE OF CARDS

JIGSAW FALLING INTO PLACE

VIDEOTAPE

http://www.pastemagazine.com/images/articles/3179_image_1.jpg

CD 2 AND VINYL

MK 1

DOWN IS THE NEW UP

GO SLOWLY

MK 2

LAST FLOWERS

UP ON THE LADDER

BANGERS AND MASH

4 MINUTE WARNING

http://i3.photobucket.com/albums/y74/kzufolo/Q_Radiohead.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά λοιπόν τα νέα. Όχι μόνο κυκλοφορούν νέα δουλειά, αλλά ταράζουν και την μουσική βιομηχανία!! Βέβαια, όπως αναφέρεται και κάπου παραπάνω, οι Radiohead παίζουν "εκ του ασφαλούς" αφού μόνο κάποιοι που έχουν φτάσει εκεί που έχουν οι Radiohead θα μπορούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο και να μην τους πάρουν με τις πέτρες.

 

Άντε να ακούσουμε επιτέλους νέα κομμάτια από Radiohead!!

CAN'T WAIT!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξει τα πάντα το άλμπουμ αυτό. ήδη οι Charlatans ακολουθούν και ο MacGee θεωρεί ότι είναι το μέλλον της μουσικής....
check νέο site για μουσική, κόμικς, κινηματογράφο, θέατρο και τέχνες - mixtape.gr
Link to comment
Share on other sites

To καινούργιο άλμπουμ κυκλοφόρησε σήμερα στο http://www.inrainbows.com

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασε μήπως κανείς να γράψει εντυπώσεις?

 

Eγώ το κατέβασα.

 

Το album είναι (όπως άλλωστε και όλα τα albums των Radiohead) ένα πολυσυλλεκτικό, εξαιρετικής ποιότητας instant classic.

 

Τα καλύτερα κομμάτια στο album κατ'εμέ είναι τα 15 Step, Weird Fishes/Arpeggi, Videotape, Faust Arp και All I Need. Όλη μέρα σήμερα άκουγα το album στο repeat, μαζί με το There There (The King of Nowhere) από το Hail to the Thief που μου έχει κολλήσει απίστευτα αυτή την περίοδο.

 

Το In Rainbows είναι ακριβώς ότι θα περίμενες από τους Radiohead και τίποτα κατώτερο (όπως πολλοί ισχυρίστηκαν όταν μαθεύτηκε ο τρόπος διανομής του album). Μοιάζει με το OK Computer, αλλά έχει μόνο ένα-δύο τραγούδια με τα γνωστά bleep-bleep (π.χ. του Everything In Its Right Place). Γενικότερα, είναι πιο rock απ'ότι electro και ο Yorke για μια ακόμα φορά παραδίδει μαθήματα ερμηνείας.

 

Ακόμα ένα σημείο που μου άρεσε είναι πως - όπως κάθε δουλειά των Radiohead - δεν έχει ένα στυλ, αλλά είναι μια μίξη rock/alternative rock/rock ballads/electro. Σε αυτό βέβαια το album θα ακούσεις πολύ περισσότερες κιθάρες από ηλεκτρονική μουσική. Το συγκεκριμένο μπορεί να μην είναι τόσο σημαντικό για κάποιους αλλά εμένα μου αρέσει να έχει πολλά και διαφορετικά στυλ μουσικής. Π.χ. το White Chalk της PJ Harvey αν και μου άρεσε με ψιλο-κούρασε με τις συνεχείς μπαλάντες που δε φτάνουν ποτέ σε κρεσέντο και μου έλειψε αυτή η αίσθηση "τα σπάω όλα" σε μερικά κομμάτια της. Ε αυτό το λάθος ΔΕΝ το κάνουν οι Radiohead.

 

Δε θέλω ακόμα να πω πολλά γιατί θέλω να περάσει λίγος καιρός, αλλά είναι σίγουρα από τα must-have των Radiohead (αλλά εδώ που τα λέμε, υπάρχει δίσκος των Radiohead που να ΜΗΝ είναι must-have? )

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ desert!

Προτιμώ κιθάρες από πλίνκι πλίνκι :ninja:, οπότε λέω να το κατεβάσω.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ desert!

Προτιμώ κιθάρες από πλίνκι πλίνκι :ninja:, οπότε λέω να το κατεβάσω.

Eγώ προτιμώ την μίξη αυτών των δύο.

Σε έμπειρα μουσική χέρια μπορούν να βγάλουν διαμάντια!

Καλή ακρόαση.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και πολύ μεγάλη φαν τους, για να είμαι ειλικρινής. Παρόλα αυτά, υπάρχουν 3-4 τραγούδια τους που δεν έχω κουραστεί να τα ακούω 10 χρόνια (μερικά από το The Bends, ή πχ το Let Down, το αγαπημένο μου από το Ok Computer).

Ακούω αρκετά διαφορετικό στυλ μουσικής αλλά με ενδιαφέρει να ακόύσω το νέο άλμπουμ τους.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το κατέβασα.

 

Το album είναι (όπως άλλωστε και όλα τα albums των Radiohead) ένα πολυσυλλεκτικό, εξαιρετικής ποιότητας instant classic.

 

Τα καλύτερα κομμάτια στο album κατ'εμέ είναι τα 15 Steps, Weird Fishes/Arpeggi, Videotape, Faust Arp και All I Need.

 

Πραγματικά φοβερό το νέο album, δε το περίμενα να είναι τόσο καλό!

Στα τραγούδια που ανέφερες να προσθέσω και το Reckoner!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά φοβερό το νέο album, δε το περίμενα να είναι τόσο καλό!

Στα τραγούδια που ανέφερες να προσθέσω και το Reckoner!

Για μένα είναι το καλύτερο κομμάτι του album....δεν έχει καμία σχέση με το Reckoner που παίζανε Live....και τα φωνητικά του Thom στο Nude είναι τρομερά.Το IN είναι ένα album που ακούγεται από την αρχή μέχρι το τέλος και όχι τμηματικά...γι'αυτό και η εκτέλεση του Videotape (τελευταιο κομμάτι) δεν άρεσε σε αρκετούς επειδή είναι πολύ απλοική με σόλο του thom στο πιάνο...εαν ακούσεις το Videotape Live με κιθάρα,drums κτλ πρόκειται για ένα από τα καλύτερα τραγούδια που έχουν γράψει ποτέ τους...αλλά η έκδοση του album είναι η πιο κατάλληλη για close up όπως και το National Athem στο Kid A....οι Radiohead εαν ήθελαν θα μπορούσαν να βγάλουν άλλα 10 album τύπου Ok computer αλλά επιλέγουν να πειραματιστούν,εξελίσοντας την μουσική γι'αυτό και κάθε καινούριο τους album είναι διαφορετικό...σε αντίθεση με mainstream συγκροτήματα όπως Goldplay,Muse,Keane,Doves,Oasis,Interpol,Linkin Park,Manic Street Preachers,Weezer,U2,Placebo,REM,James,RHCP,Archive,Smashing Pumpkins,Cranberries,Him...etc..που παίζουν μουσική με βάση το τι ζητούν οι οπαδοί τους,οι δισκογραφικές,η σίγουρη οικονόμα και όχι με τον δικό τους τρόπο...oι Radiohead βγάζουν το OK Computer ένα από τα καλύτερα album όλων των εποχών ανεξαρτήτου είδους και στο καπάκι εκέι που όλος ο κόσμος περίμενε ενα Ok Computer 2 για να συνεχίσει να ροκάρει παρουσιάζουν το Kid A και είναι σα να μας λένε αντε και γ@^&ται!!Στο internet κυκλοφορεί και η Live version του In Rainbows...όσοι θεωρούν βαρετό τον πειραματισμό των Radiohead μπορούν να ακούσουν την πιο εμπορική/εύπεπτη drum and bass live version.Αν πάλι δεν θα σας αρέσει ούτε το Live υπάρχει η σταθερή αξία του Moby και συκγκροτημάτων τύπου Killers όπου εκέι θα βρείτε μουσικές απολαύσεις που δεν χρειάζεται να επεξεργαστείτε με το μυαλό σας για να τις καρπωθείτε :p
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές ακροάσεις μπορώ να πω ότι το album είναι πολύ καλό. Είναι λίγο κλισέ αν το λέμε μετά πό κάθε album των Radiohead αλλά είναι αλήθεια...

Ξεχώρισα τα Reckoner, Bodysnathcers & Nude.

 

ps. Πειράζει που εμένα μου αρέσουν και οι Radiohead και οι Killers? :happy:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ps. Πειράζει που εμένα μου αρέσουν και οι Radohead και οι Killers? :happy:

 

Κοίτα θα πείραζε αν σου άρεσαν οι Radiohead και οι Spice Girls. Οι Killers μια χαρά είναι... :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι το καλύτερο κομμάτι του album....δεν έχει καμία σχέση με το Reckoner που παίζανε Live....και τα φωνητικά του Thom στο Nude είναι τρομερά.Το IN είναι ένα album που ακούγεται από την αρχή μέχρι το τέλος και όχι τμηματικά...γι'αυτό και η εκτέλεση του Videotape (τελευταιο κομμάτι) δεν άρεσε σε αρκετούς επειδή είναι πολύ απλοική με σόλο του thom στο πιάνο...εαν ακούσεις το Videotape Live με κιθάρα,drums κτλ πρόκειται για ένα από τα καλύτερα τραγούδια που έχουν γράψει ποτέ τους...αλλά η έκδοση του album είναι η πιο κατάλληλη για close up όπως και το National Athem στο Kid A....οι Radiohead εαν ήθελαν θα μπορούσαν να βγάλουν άλλα 10 album τύπου Ok computer αλλά επιλέγουν να πειραματιστούν,εξελίσοντας την μουσική γι'αυτό και κάθε καινούριο τους album είναι διαφορετικό...σε αντίθεση με mainstream συγκροτήματα όπως Goldplay,Muse,Keane,Doves,Oasis,Interpol,Linkin Park,Manic Street Preachers,Weezer,U2,Placebo,REM,James,RHCP,Archive,Smashing Pumpkins,Cranberries,Him...etc..που παίζουν μουσική με βάση το τι ζητούν οι οπαδοί τους,οι δισκογραφικές,η σίγουρη οικονόμα και όχι με τον δικό τους τρόπο...oι Radiohead βγάζουν το OK Computer ένα από τα καλύτερα album όλων των εποχών ανεξαρτήτου είδους και στο καπάκι εκέι που όλος ο κόσμος περίμενε ενα Ok Computer 2 για να συνεχίσει να ροκάρει παρουσιάζουν το Kid A και είναι σα να μας λένε αντε και γ@^&ται!!Στο internet κυκλοφορεί και η Live version του In Rainbows...όσοι θεωρούν βαρετό τον πειραματισμό των Radiohead μπορούν να ακούσουν την πιο εμπορική/εύπεπτη drum and bass live version.Αν πάλι δεν θα σας αρέσει ούτε το Live υπάρχει η σταθερή αξία του Moby και συκγκροτημάτων τύπου Killers όπου εκέι θα βρείτε μουσικές απολαύσεις που δεν χρειάζεται να επεξεργαστείτε με το μυαλό σας για να τις καρπωθείτε :p

 

Συμφωνώ 99% με τα γραφόμενά σου. Η μόνη μου ένσταση έγκειται στους Archive. Δε θα τους έβαζα με τίποτα στο group συγκροτημάτων που τους έβαλες.

Link to comment
Share on other sites

0101

http://puddlegum.net/radiohead-01-and-10/

 

If OK Computer is represented by 01, and In Rainbows is represented by 10, then we have 01 and 10. In binary code 01 and 10 complement each other.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ελληνας παντως με συντριπτικη πλειοψηφια θα προτιμησει ενα τορεντ για να το κατεβασει :-)
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Ο Ελληνας παντως με συντριπτικη πλειοψηφια θα προτιμησει ενα τορεντ για να το κατεβασει :-)

Μπράβο του, τι να πω! :mad:

Δε βαριέσαι βέβαια, δε νομίζω πως είναι μόνο οι Έλληνες έτσι, οπότε...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο του, τι να πω! :mad:

Δε βαριέσαι βέβαια, δε νομίζω πως είναι μόνο οι Έλληνες έτσι, οπότε...

 

Και εγώ ως κάφρος που είμαι από torrent το κατέβασα (για να τους ξαλαφρώσω το server δηλαδή :p)

Αλλά μετά τους έδωσα και 7 λίρες επειδή θεώρησα ότι η κίνησή τους πρέπει να επιβραβευθεί και στην πράξη.

Και τώρα από βαθύπλουτοι είναι βαθύπλουτοι + 7 λίρες :lol:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

+ 15 λίρες είναι πιο πλούσιοι γιατί και εγώ 8 λίρες τους έδωσα.

:p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι Radiohead επιβεβαίωσαν ότι το νέο άλμπουμ τους «In Rainbows» θα κυκλοφορήσει κανονικά μέσω της XL Recordings, μιας ανεξάρτητης βρετανικής δισκογραφικής η οποία έχει κυκλοφορήσει και το σόλο άλμπουμ του Thom Yorke «The Eraser». Στην ίδια αυτή δισκογραφική βρίσκονται επίσης και οι White Stripes και Dizzee Rascal. Ο Richard Russell, ιδρυτής της XL Recordings, είπε: «οι Radiohead ανέκαθεν υπήρξαν έμπνευση για όλους μας διότι πάντα βάζουν τη δημιουργικότητα σε προτεραιότητα. Η XL είναι παραπάνω από περήφανη που θα συνεργαστεί μαζί τους».

 

Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη η ακριβή ημερομηνία κυκλοφορίας του «In Rainbows». Πάντως σύμφωνα με δηλώσεις των μάνατζερ του γκρουπ τον περασμένο μήνα, πολύ πιθανόν να κυκλοφορήσει τον Ιανουάριο.

 

Στην Ελλάδα το άλμπουμ θα κυκλοφορήσει από τη Sony-BMG (μας ήρθε μόλις και σχετικό e-mail)...

http://www.avopolis.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιας και δεν νομίζω πως έχει αναφερθεί, το Jigsaw Falling Into Place θα είναι το πρώτο single από το In Rainbows.

 

Προσωπικά αυτή την περίοδο έχω φάει κόλλημα με το Reckoner. Η εκδοχή του στο studio album είναι πολύ διαφορετική βέβαια από αυτή των live που είχαν κυκλοφορήσει το καλοκαίρι στο net, αλλά και πάλι είναι πραγματικά εξαιρετικό κομμάτι! Όχι βέβαια ότι υπάρχει και κανένα που δεν είναι αλλά λέμε τώρα...

 

Έχοντας ακούσει το album εκατοντάδες φορές πλέον, μπορώ με βεβαιότητα να πω πως δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το Hail to the Thief. Κλασικά οι Radiohead δεν κάνουν ποτέ δύο φορές το ίδιο πράγμα, αλλά για να πω την αλήθεια μου λείπει η δυναμική των There There (The Boney King of Nowhere) και 2+2=5(The Lukewarm) του HttT.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι οι καλλιτέχνες που τόσα χρόνια ήταν γνωστοί για τα hard κομμάτια τους (π.χ. Radiohead, PJ Harvey), φέτος κυκλοφόρησαν πραγματικά ε-ξαι-ρε-τι-κές δουλειές, αλλά με πιο downtempo ήχο...

 

Αντε τώρα να περιμένουμε το special edition!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...