Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

31 minutes ago, Mivas said:

Δεν ξέρω αν έχει μείνει κανένας στο νήμα, πρέπει να απαντήσω άμεσα καθώς μου δίνει μέχρι 2 μέρες το πολύ το ebay.

 

Λοιπόν, ο αγοραστής παρέλαβε χθες τη θήκη που είχα αγγελία και άνοιξε αμέσως αίτημα επιστροφής χρημάτων ενώ δείχνει στη φωτό ακριβώς τη θήκη που του έστειλα. Τίτλος, περιγραφή και κατάσταση, παντού περιέγραφα λεπτομερώς τη θήκη και την είχα βάλει προφανώς στην κατηγορία με τις θήκες και αυτός με βρίζει, απατεώνα κλπ γιατί δεν είχε και τηλέφωνο μαζί!! Το ερώτημα τώρα είναι τι κάνω; Να δεχτώ επιστροφή χάνοντας όλα τα χρήματα των μεταφορικών από και προς αμερική? (δεν είναι και λίγα). Να ρισκάρω με το ιμπέι να μην δεχθώ επιστροφή, θα με δικαιώσει ή θα με βάλει να πληρώνω από πάνω;

 

Τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση;

Εαν είσαι σίγουρος ότι έστειλες ακριβώς ότι περιγράφεις άφησε το ebay να κρίνει το dispute. 

Εαν όμως με κάπιο περίεργο τρόπο μπορεί κανεις να θεωρήσει ότι στέλνεις και τηλέφωνο μαζί , δωσε πίσω τα χρήματα χωρίς καμμία επιστροφή , και μην αφήσεις το ebay να κρίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

10 minutes ago, Vasileios said:

Εαν είσαι σίγουρος ότι έστειλες ακριβώς ότι περιγράφεις άφησε το ebay να κρίνει το dispute. 

Εαν όμως με κάπιο περίεργο τρόπο μπορεί κανεις να θεωρήσει ότι στέλνεις και τηλέφωνο μαζί , δωσε πίσω τα χρήματα χωρίς καμμία επιστροφή , και μην αφήσεις το ebay να κρίνει.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πολλή εμπιστοσύνη στο ιμπέι, παλαιότερα δικαίωνε άριστα, αλλά τα τελευταία χρόνια δίνει περίεργα αποτελέσματα πια. Είχα παραγγείλει μια φορά εξαρτήματα για επισκευή τηλεφώνου και έλαβα άδειο φάκελο που έβγαλα φωτογραφία και δικαίωσε τον πωλητή!

Αν τυχόν βγει σε βάρος μου το dispute χάνω κάτι ως πωλητής; Π.χ. μπορεί κάπως να μειώσει την φήμη; Δεν έχω κατάστημα, αλλά μπορεί να τύχει να βάλω να πουλήσω κάτι π.χ. μια φορά τον χρόνο...

17 minutes ago, Vasileios said:

Εαν είσαι σίγουρος ότι έστειλες ακριβώς ότι περιγράφεις άφησε το ebay να κρίνει το dispute. 

Εαν όμως με κάπιο περίεργο τρόπο μπορεί κανεις να θεωρήσει ότι στέλνεις και τηλέφωνο μαζί , δωσε πίσω τα χρήματα χωρίς καμμία επιστροφή , και μην αφήσεις το ebay να κρίνει.

Υ.Γ. Η θήκη αυτή είναι συλλεκτική, πολύτιμη και δυσεύρετη. Όπου κι αν ψάξεις δεν την βρίσκεις πουθενά πλέον. Είναι γνήσια δερμάτινη με ασημένια επιγραφή από την εταιρεία. ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να του την αφήσω και να του δώσω και πλήρη επιστροφή από πάνω...

Στο τσακ είμαι να το ρισκάρω και να πάω με το ιμπέι να λύσει την υπόθεση. Το ερώτημα είναι ότι αν για οποιονδήποτε λόγο το βγάλει εναντίον μου, λέει θα μπει defect στον λογαριασμό μου. Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό;

 

Η απάντηση από το ιμπέι στο μέσεντζερ σχετικά με τις επιλογές που έχω:

I am very sorry this has been the outcome Michael, when a case is escalated it can go as a 'case closed without seller resolution' defect. I understand you have listed it clearly, but I'm afraid because there was a return opened as 'not as described' it would need to be facilitated and if arrived back to you with no issues you can report the buyer then at that point. I know its not the outcome you were hoping for, I do apologise for any inconvenince on this ~Gayle

 

Πεταμένα λεφτά χωρίς λόγο και ταλαιπωρία (διλπά έξοδα από και προς αμερική όλα σε βάρος μου) ή το ρισκάρω με ιμπέι που μπορεί λέει να το βγάλει σε βάρος μου με defect... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει εκατονταδες αγορες απο ebay....το buyer protection ηταν παντο το δυνατο σημειο, και η ποικιλια του φυσικα.

Αν δεν 'λυσει' ομως το θεμα 'τελωνειο', δεν νομιζω οτι ποτε πια δεν θα γινει 1η επιλογη....

Προτιμω να ψωνιζω απο μαγαζια ή πχ το shein που εχει και αρκετα 'ηλεκτρονικα' εκτος των αλλων αλλα δεν εχει θεμα τελωνειου, αλλα οχι απο ebay....ναι, δεν φταιει το ebay για τα ελτα και τα ελληνικα τελωνεια, αλλα οπως 'ελυσαν' αλλοι αυτα τα θεματα, θα επρεπε κι αυτοι να κανουν κατι....δεν εκαναν...αντιο, αγορες πλεον στη χαση και στη φεξη....κριμα, ηταν καλο το ebay για πολλους λογους, αλλα δεν μπορω να παραγγελνω πια, εκτος εε που ειναι και το ζουμι, και να μην ξερω τι καμπανα θα φαω στην Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, karib said:

Εχω κανει εκατονταδες αγορες απο ebay....το buyer protection ηταν παντο το δυνατο σημειο, και η ποικιλια του φυσικα.

Αν δεν 'λυσει' ομως το θεμα 'τελωνειο', δεν νομιζω οτι ποτε πια δεν θα γινει 1η επιλογη....

Προτιμω να ψωνιζω απο μαγαζια ή πχ το shein που εχει και αρκετα 'ηλεκτρονικα' εκτος των αλλων αλλα δεν εχει θεμα τελωνειου, αλλα οχι απο ebay....ναι, δεν φταιει το ebay για τα ελτα και τα ελληνικα τελωνεια, αλλα οπως 'ελυσαν' αλλοι αυτα τα θεματα, θα επρεπε κι αυτοι να κανουν κατι....δεν εκαναν...αντιο, αγορες πλεον στη χαση και στη φεξη....κριμα, ηταν καλο το ebay για πολλους λογους, αλλα δεν μπορω να παραγγελνω πια, εκτος εε που ειναι και το ζουμι, και να μην ξερω τι καμπανα θα φαω στην Ελλαδα...

Για αγορές πάλι είναι πιο αξιόπιστο από άλλους τύπου AliExpress κλπ, αλλά δεν είναι 100% αξιόπιστο. Την έχω πατήσει κάποιες φορές και δεν δικαιώθηκα, όπως ανέφερα, ένας μου έστειλε άδειο φάκελο και του έδωσε δίκιο!

Για μεγάλες αγορές είναι ένα ρίσκο πάντως αν κάτι πάει στραβά και δεν δικαιωθείς τι γίνεται? Και για το τελωνείο ναι είναι θέμα. Π,χ. παίρνεις κινητο π.χ. 500 τρως 100 ευρώ και βάλε τελωνείο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Απλά ενημερώνω κι εδώ στο νήμα για τυχόν πωλητές στο ιμπέι. Τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει η κατρακύλα δυστυχώς. Μετά τον διπλασιασμό των κρατήσεων από 12% στα 25%, έχει πάψει πλέον η προστασία να είναι όπως ήταν. Ειδικά ο πωλητής δεν έχει καμία προστασία.

Με αυτόν τον αχαρακτήριστο αγοραστή από την αμερική, πέρα από τη σύγχηση και την ταλαιπωρία, θα δώσω από την τσέπη μου συνολικά 50 Ευρώ!!! 50 ευρώ πεταμένα λεφτά για έναν μ@λ@κα και για ένα ιμπέι που μας έχει γραμμένους κανονικά!!!

Εκτός από έκτακτες περιπτώσεις δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω κάτι προς πώληση στο ιμπέι πια...  Είναι απαράδεκτο!

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...