Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κάνει άπειρες προσπάθειες να στείλω μήνυμα σε έναν πωλητή που με ενδιαφέρει πολύ κάτι και που το έχει όμως σε πακέτο (bundle). Εκτός από το ότι δεν πήρα καμιά απάντηση, στα σταλμένα μηνύματα δεν υπάρχει όυτε ένα από αυτά που έστειλα στον συγκεκριμένο πωλητή. Γιατί συμβαίνει αυτό; Μήπως δεν τα λαμβάνει καν; Έχει κάνει π.χ. απενεργοποίηση στα μηνύματα και απορρίπτονται αυτομάτως πριν καν τα λάβει;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

https://export.ebay.com/always-open-greece/

Ανοιγμα στις ελληνικες επιχειρησεις και διχως προμηθειες για ενα τριμηνο!

η eBay λανσάρει το πρόγραμμα «Always Open», σχεδιάζοντας να επενδύσει έως ένα εκατομμύριο ευρώ σε ελληνικές επιχειρήσεις, δίνοντας τους παράλληλα την ευκαιρία να ανοίξουν δωρεάν το δικό τους διαδικτυακό κατάστημα μέσα στην πλατφόρμα, χωρίς να καταβάλλουν προμήθεια. Με τον τρόπο αυτό, η εταιρία φιλοδοξεί να βοηθήσει τις μικρές επιχειρήσεις να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες που βιώνουν λόγω της κρίσης του κοροναϊού. Παράλληλα, η εταιρία προσφέρει υπηρεσίες εκπαίδευσης και υποστήριξης, στα αγγλικά και στα ελληνικά, από κορυφαίους εκπροσώπους της. Έτσι, οι ιδιοκτήτες των εταιριών που ανοίγουν νέα καταστήματα στην eBay θα ωφεληθούν απολαμβάνοντας μοναδικά προνόμια.

 

Ο Ilya Kretov, Γενικός Διευθυντής για τις παγκόσμιες αναδυόμενες αγορές της eBay: «Η κρίση που επέφερε η πανδημία του κοροναϊού ώθησε τους επιχειρηματίες να αναζητήσουν νέους τρόπους για την ανάπτυξη της επιχείρησής τους. Από τα στοιχεία μας φαίνεται πως οι εξαγωγές είναι ένας από αυτούς, με τον αριθμό των πωλητών που συμμετέχουν στην πλατφόρμα να έχει αυξηθεί κατά 20% σε σχέση με τον Μάρτιο. Στην αρχή του έτους, λανσάραμε το πρόγραμμα Export Revival για να βοηθήσουμε τις ελληνικές επιχειρήσεις να ξεκινήσουν να πουλάνε σε μία παγκόσμια αγορά. Δεκάδες από αυτές συμμετείχαν στην εκπαιδευτική διαδικασία και τώρα συνεχίζουν με επιτυχία τις διεθνείς εμπορικές τους συναλλαγές. Η Ελλάδα αποτελεί κύρια προτεραιότητα για την eBay, καθώς έχει σημαντική προοπτική ως προς τις εξαγωγικές της δραστηριότητες και μοναδικά προϊόντα να μοιραστεί με τον υπόλοιπο κόσμο. Μέχρι στιγμής, η πλατφόρμα αριθμεί 12.000 ενεργούς Έλληνες πωλητές, πολλοί εκ των οποίων δραστηριοποιούνται στην eBay για πάνω από μία δεκαετία. Σήμερα θα θέλαμε να βοηθήσουμε ακόμη περισσότερο τις Μικρές και Μεσαίες επιχειρήσεις να ξεπεράσουν αυτή την κρίση και να μοιραστούμε τις ιστορίες τους με το κοινό. Με το νέο μας πρόγραμμα «Always Open on eBay» στοχεύουμε να στηρίξουμε τις ελληνικές επιχειρήσεις, δίνοντας τους την ευκαιρία να αναπτύσσονται ανεξάρτητα από τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν τώρα ή στο μέλλον».

 

Η συνέχιση της κρίσης και οι παγκόσμιες απαγορεύσεις, ως συνέπεια του κοροναϊού, έχουν επηρεάσει αρνητικά πολλές επιχειρήσεις – και ειδικότερα τις μικρές και τις μεσαίες. Στο πλαίσιο αυτό, η eBay κινητοποιείται με σκοπό να βοηθήσει τις Ελληνικές επιχειρήσεις, προσφέροντας τους μοναδικά προνόμια και εξειδικευμένο σύστημα υποστήριξης για τη δημιουργία νέων διαδικτυακών καταστημάτων, για όσες δεν έχουν τη δυνατότητα να διατηρήσουν τα φυσικά τους καταστήματα ανοιχτά, την περίοδο αυτή. Στόχος της eBay είναι να κάνει πιο γρήγορη αυτή τη διαδικασία, καθιστώντας τη όσο το δυνατόν πιο ομαλή.

 

Η eBay προσφέρει δωρεάν τα παρακάτω προνόμια:

 

Εκπαίδευση και εξειδικευμένο σύστημα υποστήριξης: ειδικοί εκπρόσωποι της εταιρίας μαθαίνουν στους πωλητές τον τρόπο, με τον οποίο θα μπορούν οι ίδιοι να ανοίξουν το δικό τους κατάστημα στην eBay και να πουλάνε τα αγαθά τους διαδικτυακά.

 

Η eBay αναλαμβάνει τις προμήθειες: Οι πωλητές θα μπορούν να ανοίξουν το κατάστημα τους δωρεάν και χωρίς να καταβάλλουν προμήθειες, για ένα τρίμηνο.

https://www.naftemporiki.gr/story/1593841/i-ebay-ependuei-ena-ekatommurio-euro-stis-ellinikes-mikromesaies-epixeiriseis

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι χρονια χρηστης στο ebay...

Ξερω οτι δεν ειναι μεν 'αμεσο' δικο του θεμα, αλλα απο την αλλη, μιλαμε για κολοσσο, αρα, μπορει να πιεσει καταστασεις....

Αν δεν κανει κατι με το θεμα 'τελωνείο', δεν ξερω τι, κατι με πωλητες κινεζους/αποθηκες, καποιες συμφωνιες με ΕΕ ισως, whatever,

υπαρχει σοβαρο θεμα...

Ορθωνονται φραγμοι στο ecommerce, και αυτο πρεπει να προβληματισει απαντες.

:(

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι χρονια χρηστης στο ebay...

 

Ξερω οτι δεν ειναι μεν 'αμεσο' δικο του θεμα, αλλα απο την αλλη, μιλαμε για κολοσσο, αρα, μπορει να πιεσει καταστασεις....

 

Αν δεν κανει κατι με το θεμα 'τελωνείο', δεν ξερω τι, κατι με πωλητες κινεζους/αποθηκες, καποιες συμφωνιες με ΕΕ ισως, whatever,

 

υπαρχει σοβαρο θεμα...

 

Ορθωνονται φραγμοι στο ecommerce, και αυτο πρεπει να προβληματισει απαντες.

 

:(

Τι να κάνει δηλαδή;

Το τελωνείο έχει λόγο που υπάρχει. Υπάρχουν διακρατικές συμφωνίες για θέμα προστασίας καταναλωτών και μαγαζιών.

Αν θες να το αποφύγεις εσύ γιατί είσαι πονηρός, δεν μπορείς να απαιτείς από άλλους να σε καλύπτουν.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ορθώνονται φραγμοί στο e-commerce ?

Άλλαξε κάτι τελευταία και δεν το αντιλήφθηκα ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά καλησπέρα. Είναι ebay seller και τον τελευταίο 1-1.5 μήνα ότι έχω στείλει σε Αμερική και Καναδά με tracking number δείχνει το σύστημα μέχρι το σημείο που φεύγει από το cargo center της Αθήνας. Δεν δείχνει τπτ περισσότερο πόσο μάλλον παράδοση. Από ότι ήξερα αυτό συνέβαινε στο Καναδά γτ δεν τους δίνουν feedback. Το θέμα είναι ότι έχω disputes λόγω μη παράδοσης από αγοραστές και δεν μπορώ να αποδείξω ότι τα έχουν παραλάβει. Καμμία ιδέα κανεις; ξέρουμε με τι εταιρία συνεργάζονται τα ΕΛΤΑ σε ηπα;
http://www.myphone.gr/gallery/data/513/5TIM_New_3D_Logo_02.bmp
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είναι ebay seller και τον τελευταίο 1-1.5 μήνα ότι έχω στείλει σε Αμερική και Καναδά με tracking number δείχνει το σύστημα μέχρι το σημείο που φεύγει από το cargo center της Αθήνας. Δεν δείχνει τπτ περισσότερο πόσο μάλλον παράδοση. Από ότι ήξερα αυτό συνέβαινε στο Καναδά γτ δεν τους δίνουν feedback. Το θέμα είναι ότι έχω disputes λόγω μη παράδοσης από αγοραστές και δεν μπορώ να αποδείξω ότι τα έχουν παραλάβει. Καμμία ιδέα κανεις; ξέρουμε με τι εταιρία συνεργάζονται τα ΕΛΤΑ σε ηπα;

 

Αμερικη που ειχα στειλει συστημενο Γεναρη εδειχνε κανονικα ολα τα σταδια στη USPS μεχρι την παραδοση. οταν λες δειχνει το συστημα που κοιτας ακριβως στα ΕΛΤΑ? στη USPS δες τι σου λεει τα βγαζει πιο αναλυτικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο USPS αλλά λέει Origin Post is Preparing Shipment

We have received notice that the originating post is preparing to dispatch this mail piece.

Κοινώς ότι λένε και τα ελτα. Στέλνει κανεις ηπα και Καναδά να μας διαφωτίσει τι γινεται;

http://www.myphone.gr/gallery/data/513/5TIM_New_3D_Logo_02.bmp
Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε στο 8011182000 να σου πουν ( Εξυπηρέτηση πελατών ΕΛΤΑ)
Link to comment
Share on other sites

Ένας Ινδός παρήγγειλε κάτι που είχα προς πώληση, αλλά ποτέ δεν πλήρωσε, όσα μηνύματα κι αν του έστειλα. Άνοιξα υπόθεση, τελικά το ebay θα του χρεώσει buyer not paid (κάτι σαν χρηματική ποινή ίσως? Δεν έχω ιδέα) και λέει ότι μου δίνουν Final fee credit.

 

Στο μεταξύ μπήκε ο Ιούνιος και μου έστειλε το ebay ότι θα πάρουν αυτόματα τα fees από το προιόν που τελικά δεν πουλήθηκε. Τι μπορώ να κάνω; Θα μου τα επιστρέψουν ή άδικα θα μου πάρουν τα χρήματα; Η αυτόματη χρέωση είναι μέσα Ιουνίου, άρα σε καμιά εβδομάδα από τώρα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ένας Ινδός παρήγγειλε κάτι που είχα προς πώληση, αλλά ποτέ δεν πλήρωσε, όσα μηνύματα κι αν του έστειλα. Άνοιξα υπόθεση, τελικά το ebay θα του χρεώσει buyer not paid (κάτι σαν χρηματική ποινή ίσως? Δεν έχω ιδέα) και λέει ότι μου δίνουν Final fee credit.

 

Στο μεταξύ μπήκε ο Ιούνιος και μου έστειλε το ebay ότι θα πάρουν αυτόματα τα fees από το προιόν που τελικά δεν πουλήθηκε. Τι μπορώ να κάνω; Θα μου τα επιστρέψουν ή άδικα θα μου πάρουν τα χρήματα; Η αυτόματη χρέωση είναι μέσα Ιουνίου, άρα σε καμιά εβδομάδα από τώρα...

 

Έχει live chat το ebay μπες και μίλησε μαζί τους

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια καλησπερα,θελω την βοηθεια σας σχετικα με μια παραγγελια που εχω κανει απο το εβαυ. Στις 1/7 την εκανα και δεν την εχουν κανει ακομα shipped. Να σας οτι πριν την παραγγελια ηταν 'only one' η κατασταση. Θεωρω οτι ειναι μεγαλο το διαστημα των 6 ημερων κ μαλλον δεν το ειχε καν το προιον,εχω δικαιωμα αυτη τη στιγμη να ζητησω τα χρηματα πισω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,θελω την βοηθεια σας σχετικα με μια παραγγελια που εχω κανει απο το εβαυ. Στις 1/7 την εκανα και δεν την εχουν κανει ακομα shipped. Να σας οτι πριν την παραγγελια ηταν 'only one' η κατασταση. Θεωρω οτι ειναι μεγαλο το διαστημα των 6 ημερων κ μαλλον δεν το ειχε καν το προιον,εχω δικαιωμα αυτη τη στιγμη να ζητησω τα χρηματα πισω?

 

Επικοινώνησε με τον πωλητή λέγοντάς του αυτά ακριβώς που έγραψες.Αν έχει αργήσει να στο στείλει να στο στείλει μία ώρα αρχίτερα,αν είναι out of stock το προϊόν να δείς αν μπορεί να ξαναστοκάρει και να στο στείλει ή να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.Έχει κάποια ένδειξη πχ ότι ο πωλητής θα λείπει εώς την τάδε ημερομηνία?Αν ναι,τότε φυσιολογικά δεν έχει σταλεί ακόμα το προϊόν.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Brolas και σε ευχαριστω που μου απαντησες. μολις τωρα παρατηρησα αυτο http://prntscr.com/tcyox0. επισης ξεχασα να πω οτι του εστειλα μνμ ποτε θα το στηλει και μου απαντησε Ship by Jul 29 at 11:59pm PDT

Make sure you ship your order within the handling time you specified in the listing.

Estimated delivery date shown to buyer:Aug 12, 2020 - Sep 22, 2020

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με αγοραστή. Πούλησα ένα κινητό, εννοείται όλα ελεγμένα, λειτουργικά κλπ και χωρίς να μου στείλει καν μήνυμα, ξεκίνησε διαδικασία επιστροφής επειδή είναι λέει χαλασμένο... Μου έχει τύχει και παλιά να πουλήσω κάτι, να το χαλάσει ο άλλος και να μου το στείλει πίσω χαλασμένο, οπότε είχα χρεωθεί μετά το κόστος επισκευής, τα μεταφορικά και η κατάσταση που επιστράφηκε δεν ήταν και η καλύτερη...

 

Τώρα με το ebay τι κάνω; Να δεχτώ επιστροφή αφού το έχει χαλάσει πρώτα; Τι μπορώ να κάνω;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Brolas και σε ευχαριστω που μου απαντησες. μολις τωρα παρατηρησα αυτο http://prntscr.com/tcyox0. επισης ξεχασα να πω οτι του εστειλα μνμ ποτε θα το στηλει και μου απαντησε Ship by Jul 29 at 11:59pm PDT

Make sure you ship your order within the handling time you specified in the listing.

Estimated delivery date shown to buyer:Aug 12, 2020 - Sep 22, 2020

Ναι είσαι καλά φίλε Γιάννη. Οπότε κομπλέ, αρχίζεις να ανησυχείς αν παρέλθει η παραπάνω ημερομηνία.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι,εχω paypal,εχω διαβασει καποια πραγματα για το ebay,οποτε εχω καποιες γνωσεις,επισης ειχα παραγγειλει ενα iphone 5s 60€..αλλα τωρα θελω το iphone xs και επειδη το θελω σε καλη τιμη σκεφτομαι ebay,θα κανατε μια τοση μεγαλη χρηματικη αγορα απο ebay?η ειναι πολυ το ρισκο οποτε να το αφησω?ξαναλαεω οτι γνωριζω λιγα πραγματα για τομσαιτ,απλα τοση μεγαλη αγορα δεν ξανακανα,και λεω για ευρωπη,δλδ χωρις τελωνειο κλπ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι,εχω paypal,εχω διαβασει καποια πραγματα για το ebay,οποτε εχω καποιες γνωσεις,επισης ειχα παραγγειλει ενα iphone 5s 60€..αλλα τωρα θελω το iphone xs και επειδη το θελω σε καλη τιμη σκεφτομαι ebay,θα κανατε μια τοση μεγαλη χρηματικη αγορα απο ebay?η ειναι πολυ το ρισκο οποτε να το αφησω?ξαναλαεω οτι γνωριζω λιγα πραγματα για τομσαιτ,απλα τοση μεγαλη αγορα δεν ξανακανα,και λεω για ευρωπη,δλδ χωρις τελωνειο κλπ

 

Καλώς ή κακώς το ebay προστατεύει μόνο τους αγοραστές, οπότε αν υπάρχει πρόβλημα, ανοίγεις υπόθεση στο ebay και παίρνεις τα χρήματά σου πίσω εγγυημένα. Ως αγοραστής ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς το ebay προστατεύει μόνο τους αγοραστές, οπότε αν υπάρχει πρόβλημα, ανοίγεις υπόθεση στο ebay και παίρνεις τα χρήματά σου πίσω εγγυημένα. Ως αγοραστής ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

οπότε λες να προχωρησω στην αγορα κινητου ακόμα και αν κανει πχ 600€ παραδριγμα ε?το λεω γτ δεν εχω ψωνισει ποτε με τοσο μεγαλο ποσο σε ebay.οποιος το εχει κανει να μου πει να το ψαξω αν ειναι

Link to comment
Share on other sites

οπότε λες να προχωρησω στην αγορα κινητου ακόμα και αν κανει πχ 600€ παραδριγμα ε?το λεω γτ δεν εχω ψωνισει ποτε με τοσο μεγαλο ποσο σε ebay.οποιος το εχει κανει να μου πει να το ψαξω αν ειναι

 

Μια εξτρα προστασία είναι να βάλεις τρόπο πληρωμής μέσω PayPal αντί για πιστωτική/τράπεζα, οπότε έχεις διπλή εγγύηση, και από ebay και από PayPal. Εκτός ebay, μόνο μέσω PayPal έχω κάνει μεγαλύτερες αγορές και ήμουν προστατευμένος (νομίζω μέχρι 6 μήνες σου δίνει το PayPal). Στο ebay δεν θυμάμαι τη μεγαλύτερη αγορά πόσο μου κόστισε αλλά ήταν περίπου στο ποσό που αναφέρεις νομίζω και ήμουν επίσης καλυμμένος. Κι οι μεγάλες αγορές που αναφέρω ήταν σε κινητά/tablet...

 

Πάντως πριν προχωρήσεις, φρόντισε να κάνεις όλες τις ερωτήσεις στον πωλητή, ώστε να είσαι εντάξει, γιατί μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν τον ρώτησες ή ότι γράφει κάτι στις λεπτομέρειες της περιγραφής που δεν το έδωσες σημασία ίσως... Καλύτερα ρώτα τα βασικά που θέλεις μέσω ebay messages, ώστε να υπάρχει και ο διάλογος στο σύστημα αν κάτι πάει στραβά.

 

Όπως έγραψα πάντως, ο αγοραστής είναι πάντα καλυμμένος, το πρόβλημα το έχει ο πωλητής (αν θέλεις να πουλήσεις κάτι, σκέψου το διπλά πριν το προχωρήσεις και φρόντισε να είσαι ξεκάθαρος με όλα)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

οπότε λες να προχωρησω στην αγορα κινητου ακόμα και αν κανει πχ 600€ παραδριγμα ε?το λεω γτ δεν εχω ψωνισει ποτε με τοσο μεγαλο ποσο σε ebay.οποιος το εχει κανει να μου πει να το ψαξω αν ειναι
Όχι να μην προχωρήσεις.

Σε τόσο μεγάλα ποσά κακώς σου προτείνουν άλλοι να προχωρήσεις.

 

Το θεωρώ Ρίσκο να κάνεις τη πρώτη αγορά σε τόσο μεγάλο ποσό. Θέλει μια διαδικασία εκμάθησης. Γιατί να ξεκινήσεις κατευθείαν με τόσο μεγάλο ποσό;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι να μην προχωρήσεις.

Σε τόσο μεγάλα ποσά κακώς σου προτείνουν άλλοι να προχωρήσεις.

 

Το θεωρώ Ρίσκο να κάνεις τη πρώτη αγορά σε τόσο μεγάλο ποσό. Θέλει μια διαδικασία εκμάθησης. Γιατί να ξεκινήσεις κατευθείαν με τόσο μεγάλο ποσό;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Αν κάνει όλες τις ερωτήσεις κλπ, αν εμφανίσει πρόβλημα το ebay τον δικαιώνει και δέχεται επιστροφή. Όπως έγραψα, προσωπικά, ως αγοραστής ποτέ δεν είχα πρόβλημα... Μόνο ως πωλητής... Π.χ. έγραφα κάτι που πουλούσα, ότι είναι χωρίς μπαταρία στην περιγραφή κι ο άλλος δεν μπήκε καν στον κόπο να το διαβάσει ή έστω να με ρωτήσει και μετά μου ζητούσε επιστροφή ή αποζημίωση επειδή δεν είχε μπαταρία...

 

Ο συμφορουμίτης εδώ ας τα ρωτήσει όλα στον πωλητή, ώστε να είναι όλα ξεκάθαρα (π.χ. αν υπάρχει φθορά, πρόβλημα, ή εγγύηση, τελωνεία κλπ) και μετά καλύπτεται από ebay και PayPal ό,τι κι αν γίνει. Ως προς την εγγύηση, αν π.χ. υπάρχει πανευρωπαϊκή εγγύηση, ας ρωτήσει και στην αντιπροσωπεία αν την δέχονται κλπ. Αλλά όλες αυτές είναι ερωτήσεις που κάνεις έτσι κι αλλιώς όταν παίρνεις μεταχειρισμένη συσκευή π.χ. από μικρές αγγελίες, απλά το ebay σου δίνει και προστασία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια να ρωτησω κατι,εχω paypal,εχω διαβασει καποια πραγματα για το ebay,οποτε εχω καποιες γνωσεις,επισης ειχα παραγγειλει ενα iphone 5s 60€..αλλα τωρα θελω το iphone xs και επειδη το θελω σε καλη τιμη σκεφτομαι ebay,θα κανατε μια τοση μεγαλη χρηματικη αγορα απο ebay?η ειναι πολυ το ρισκο οποτε να το αφησω?ξαναλαεω οτι γνωριζω λιγα πραγματα για τομσαιτ,απλα τοση μεγαλη αγορα δεν ξανακανα,και λεω για ευρωπη,δλδ χωρις τελωνειο κλπ

 

Ξέχασα να σε ρωτήσω, Ευρώπη εννοείς ΕΕ/Ελβετία και Ην. Βασ? Ή γενικά; Γιατί εκτός των χωρών αυτών υπάρχει τελωνείο, π.χ. είχα πουλήσει κάτι Νορβηγία και ήθελε να συμπληρώσω ειδικά έντυπα για τελωνεία κλπ...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,θελω την βοηθεια σας σχετικα με μια παραγγελια που εχω κανει απο το εβαυ. Στις 1/7 την εκανα και δεν την εχουν κανει ακομα shipped. Να σας οτι πριν την παραγγελια ηταν 'only one' η κατασταση. Θεωρω οτι ειναι μεγαλο το διαστημα των 6 ημερων κ μαλλον δεν το ειχε καν το προιον,εχω δικαιωμα αυτη τη στιγμη να ζητησω τα χρηματα πισω?

 

Επικοινώνησε με τον πωλητή λέγοντάς του αυτά ακριβώς που έγραψες.Αν έχει αργήσει να στο στείλει να στο στείλει μία ώρα αρχίτερα,αν είναι out of stock το προϊόν να δείς αν μπορεί να ξαναστοκάρει και να στο στείλει ή να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.Έχει κάποια ένδειξη πχ ότι ο πωλητής θα λείπει εώς την τάδε ημερομηνία?Αν ναι,τότε φυσιολογικά δεν έχει σταλεί ακόμα το προϊόν.

 

Ναι είσαι καλά φίλε Γιάννη. Οπότε κομπλέ, αρχίζεις να ανησυχείς αν παρέλθει η παραπάνω ημερομηνία.

 

Παιδια καλησπερα,θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την υποθεση μου που ειχα ξαναανεβασει θελω να κανω ακυρωση τις παραγγελιας και επιστροφη των χρηματων αμεσα(οσο αμεσα μπορει να γινετε) πηγα να ανοιξω case αλλα δεν εβγαλα ακρη. Του εστειλα pm να ακυρωσει την παραγγελια αλλα δεν ελαβα καμια απαντηση. Τι μπορω να κανω με το ebay ωστε να προχωρησει η υποθεση refund? (στη σελιδα του προιοντος πανω πανω γραφει This seller is currently away. If you make a purchase, there may be a delay in processing your order.)

Edited by giannis_24
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την υποθεση μου που ειχα ξαναανεβασει θελω να κανω ακυρωση τις παραγγελιας και επιστροφη των χρηματων αμεσα(οσο αμεσα μπορει να γινετε) πηγα να ανοιξω case αλλα δεν εβγαλα ακρη. Του εστειλα pm να ακυρωσει την παραγγελια αλλα δεν ελαβα καμια απαντηση. Τι μπορω να κανω με το ebay ωστε να προχωρησει η υποθεση refund? (στη σελιδα του προιοντος πανω πανω γραφει This seller is currently away. If you make a purchase, there may be a delay in processing your order.)

 

Αν ο πωλητής λείπει, είναι καλυμμένος για αυτό το διάστημα όσον αφορά την αργοπορία... Αν απλά θέλεις να ακυρώσεις την παραγγελία για να μην την στείλει επειδή άλλαξες γνώμη κλπ, τότε εξαρτάσαι από τον πωλητή νομίζω... Αν δεν έχεις πληρώσει όμως, τότε είναι πιο απλά τα πράγματα από όσο θυμάμαι, μπορείς να κάνεις ακύρωση.

 

Ήταν να πουλήσω κάτι και λόγω κορόνας πολλοί προορισμοί έχουν αποκλειστεί. Το έγραφα στην αγγελία αυτό. Χωρίς να με ρωτήσει ένας, προχώρησε σε αγορά ενώ ήταν από Αμερική, έναν από τους αποκλεισμένους προορισμούς, οπότε του έγραψα αμέσως και του έκανα άμεση επιστροφή και ακύρωση παραγγελίας.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...