Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εστειλες απλο μηνυμα ή ανοιξες case στο ebay οτι δεν εχεις λαβει τιποτα;

 

έστειλα μήνυμα στον πωλητή ,λέγοντάς του ότι σήμερα θα του κάνω "θέμα" στο ebay . Ακόμα δεν έχει απαντήσει .

 

edit : μόλις έλαβα mail :

 

Dear @@@@@,

"My respected buyer, thanks for sharing challenges with us and we are really sorry to understand that item still hasn't arrived. We confirmed shipped out your item within 48 hours after payment via regular mail.we found out that it has been delivered to your country and I have no idea why you have not received it.

My respected buyer, in order to resolve the challenges you are facing, would you like to offer us a chance again and accept replacement (same item and no additional charging fees for you)? 

It would be much appreciated if you don't leave us any negative/neutral feedback or open a dispute on eBay/Paypal and we will try the best to assist you to resolve the challenges.

We sincerely look forwards to hearing from you soon and sorry for any inconvenience caused."

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Άνοιξε case τώρα

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου γίνεται refund το ποσό μιας αγοράς από το ebay μετά από πόσες μέρες φαίνεται στο λογαριασμό στο paypal;

σε 2-3 μέρες

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

έστειλα μήνυμα στον πωλητή ,λέγοντάς του ότι σήμερα θα του κάνω "θέμα" στο ebay . Ακόμα δεν έχει απαντήσει .

 

edit : μόλις έλαβα mail :

 

Dear @@@@@,

"My respected buyer, thanks for sharing challenges with us and we are really sorry to understand that item still hasn't arrived. We confirmed shipped out your item within 48 hours after payment via regular mail.we found out that it has been delivered to your country and I have no idea why you have not received it.

My respected buyer, in order to resolve the challenges you are facing, would you like to offer us a chance again and accept replacement (same item and no additional charging fees for you)? 

It would be much appreciated if you don't leave us any negative/neutral feedback or open a dispute on eBay/Paypal and we will try the best to assist you to resolve the challenges.

We sincerely look forwards to hearing from you soon and sorry for any inconvenience caused."

 

Πες ότι δεν θα αφήσεις αρνητικό feedback αλλά θες refund διαφορετικά θα πρέπει να ανοίξεις case

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι αυτό που σου είπαν τα παιδιά,ζητάς άμεση αποζημίωση και δεν τον αξιολογείς αρνητικά,μετά προχωράς πάλι σε αγορά εκ νέου.

Του το στέλνεις και σε μήνυμα για να είσαι και τυπικά σωστός μαζί του και ίσως τσιμπήσεις και τίποτα σαν δώρο στο νέο πακέτο,με αυτόν τον τρόπο δεν περνάει το μέγιστο χρονικό όριο που ρίνει το ebay για αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου κάνει refund "αμοναχός του ντε λόγω σύντεκνε" χωρίς να παρεμβληθεί το ebay ή το paypal , άμα θέλει .Μου 'χουν γιαγύρει λεφτά πρόσφατα επειδή μετάνιωσα μετά την πληρωμή και πριν την αποστολή.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5115070#post5115070

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

ασε να περασουν οι 45 μερες του paypal και του ebay και ζητα του refund μετα :p

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

ασε να περασουν οι 45 μερες του paypal και του ebay και ζητα του refund μετα :p

 

βρε συ ,οι Κινέζοι είναι φίλοι μας , είναι καλοί άθρωποι , δε θενε το κακό μας , αφού το λέει ο αθρωπος .

 

αυτό του απάντησα :

Hi 
I am inclined NOT to leave negative feedback but unfortunately I must ask you full money refund (or else I will surely open a case ) because these items were promised as gifts to some clients and now I have nothing to offer them ...

Thank you in advance 
I wait for your reply and I hope we'll find a solution immediately

 

edit : και I opened a case

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση ο τύπος να λέει την αλήθεια και το δέμα να στο έχει χτυπήσει κανένας άλλος?

 

Να το άφησε ο ταχυδρόμος φτηνό πόρτα και να στο έκλεψαν, ας πούμε..

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση ο τύπος να λέει την αλήθεια και το δέμα να στο έχει χτυπήσει κανένας άλλος?

 

Να το άφησε ο ταχυδρόμος φτηνό πόρτα και να στο έκλεψαν, ας πούμε..

 

Κατ'αρχάς γνωριζόμαστε με τον ταχυδρόμο , η διεύθυνση παραλαβής είναι στην εργασία μου , τουτέστιν 8 πρωί με 9 βράδυ ... οπότε κλοπή αποκλείεται , η μόνη περίπτωση να μην έχει άδικο είναι να το "φάγανε" στο δρόμο , ή να καταστράφηκε και το πέταξαν ή γιορτές και να παράπεσε σε καμιά γωνία της διαλογής ...

 

και στο τέλος αν μου έρθει θα κλείσω εγώ την υπόθεση , αν είναι σώο

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς γνωριζόμαστε με τον ταχυδρόμο , η διεύθυνση παραλαβής είναι στην εργασία μου , τουτέστιν 8 πρωί με 9 βράδυ ... οπότε κλοπή αποκλείεται , η μόνη περίπτωση να μην έχει άδικο είναι να το "φάγανε" στο δρόμο , ή να καταστράφηκε και το πέταξαν ή γιορτές και να παράπεσε σε καμιά γωνία της διαλογής ...

 

και στο τέλος αν μου έρθει θα κλείσω εγώ την υπόθεση , αν είναι σώο

 

Καλά, έχουν ακουστεί αρκετά τέτοια περιστατικά οπου κάποια δέματα έπιναν red bull και έβγαζαν φτερά σε κέντρα διαλογής...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!!

Είμαι πρωτάρα στο ebay, και θα ήθελα τα φώτα σας, αν κάποιος ξέρει τι παίζει...

Έκανα παραγγελία ενός κινητού από το ebay, από αποθήκη στην Αγγλία (προφανώς κινέζικη, αλλά στην Αγγλία). Όταν πρωτοείδα το αντικείμενο, έλεγε ότι η μεταφορά του γίνεται μέσω "Royal Mail International" Signed-for. Νετά από δυο - τρεις μέρες κάνω την παραγγελία και βλέπεω ότι αυτό έχει αλλάξει και τώρα πια το κάνουν με standard int'l shipping. Έκανα εχθές την παραγγελία και παρότι μου έστειλαν ενημέρωση ότι το δέμα μου ξεκίνησε, δεν υπάρχει tracking number και ούτε υπήρχε η επιλογή για κατι τέτοιο κατα τη διάρκεια της παραγγελίας. Κοιτάζω λοιπόν το αντικείμενο ξανά στο ebay και από σημερα φαίνεται ότι δεν στέλνουν σε Ελλάδα πιά!!!!!!!

Πρέπει, λέτε, να ανησυχώ????????

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!!

Είμαι πρωτάρα στο ebay, και θα ήθελα τα φώτα σας, αν κάποιος ξέρει τι παίζει...

Έκανα παραγγελία ενός κινητού από το ebay, από αποθήκη στην Αγγλία (προφανώς κινέζικη, αλλά στην Αγγλία). Όταν πρωτοείδα το αντικείμενο, έλεγε ότι η μεταφορά του γίνεται μέσω "Royal Mail International" Signed-for. Νετά από δυο - τρεις μέρες κάνω την παραγγελία και βλέπεω ότι αυτό έχει αλλάξει και τώρα πια το κάνουν με standard int'l shipping. Έκανα εχθές την παραγγελία και παρότι μου έστειλαν ενημέρωση ότι το δέμα μου ξεκίνησε, δεν υπάρχει tracking number και ούτε υπήρχε η επιλογή για κατι τέτοιο κατα τη διάρκεια της παραγγελίας. Κοιτάζω λοιπόν το αντικείμενο ξανά στο ebay και από σημερα φαίνεται ότι δεν στέλνουν σε Ελλάδα πιά!!!!!!!

Πρέπει, λέτε, να ανησυχώ????????

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

κατ' αρχάς ένας σύνδεσμος με τον πωλητή θα βοηθούσε , έπειτα αγόρασες με paypal ? έχει και το ebay από μόνο του υποστήριξη πελάτη .

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!!

Είμαι πρωτάρα στο ebay, και θα ήθελα τα φώτα σας, αν κάποιος ξέρει τι παίζει...

Έκανα παραγγελία ενός κινητού από το ebay, από αποθήκη στην Αγγλία (προφανώς κινέζικη, αλλά στην Αγγλία). Όταν πρωτοείδα το αντικείμενο, έλεγε ότι η μεταφορά του γίνεται μέσω "Royal Mail International" Signed-for. Νετά από δυο - τρεις μέρες κάνω την παραγγελία και βλέπεω ότι αυτό έχει αλλάξει και τώρα πια το κάνουν με standard int'l shipping. Έκανα εχθές την παραγγελία και παρότι μου έστειλαν ενημέρωση ότι το δέμα μου ξεκίνησε, δεν υπάρχει tracking number και ούτε υπήρχε η επιλογή για κατι τέτοιο κατα τη διάρκεια της παραγγελίας. Κοιτάζω λοιπόν το αντικείμενο ξανά στο ebay και από σημερα φαίνεται ότι δεν στέλνουν σε Ελλάδα πιά!!!!!!!

Πρέπει, λέτε, να ανησυχώ????????

Ευχαριστώ πολύ!!!

Δεν τρεχει τιποτα, απλα περιμένεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με paypal έκανα την αγορα, αλλά ανησυχώ μήπως υπάρξει θέμα που δεν έχω tracking number.

Σκέφτηκα να στείλω και ένα mail στον πωλητή, αλλά είπα να ρωτήσω πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

να στείλεις email ,ψυχραιμία βέβαια , αλλά δεν τους αφήνουμε χύμα χωρίς "ενόχληση" και "υπενθύμιση"

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

να στείλεις email ,ψυχραιμία βέβαια , αλλά δεν τους αφήνουμε χύμα χωρίς "ενόχληση" και "υπενθύμιση"

 

Το 90% των αποστολων δεν εχει tracking.

Link to comment
Share on other sites

ok , αφού επιμένεις ,

εγώ τηλέφωνο ή αντικείμενο με τιμή >100$ δεν θα αγόραζα χωρίς trucking number , τώρα έκαστος κατά διάνοιαν έχει ...

 

η πρώτη εξασφάλιση είναι το paypal το ρώτησα πρώτο , έχει ; ναι , ok

 

http://pages.ebay.com/help/buy/after-sale.html

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Το 90% των αποστολων δεν εχει tracking.

 

Κάτι κάνεις λάθος.

Δεν υπάρχει κινέζικο ή Ευρωπαϊκό πράγμα που να έχω αγοράσει από EBay αξίας άνω των 40€, που να μην έχει σταλεί με TRACKING.

 

Αν δεν ζητάς εσύ είναι επιλογή σου, αλλά μην το αναφέρεις ως στάνταρ για όλους.

Στην τελική δεν υπάρχει κανένα ιδιαίτερα αυξημένα κόστος για τον πωλητή για το TRACKING, άσχετα που κάποιοι το χρεώνουν αρκετά παραπάνω για να βγάζουν τα έξτρα τους.

 

Είναι τυχαίο που στα κινέζικα site στέλνουν τα πάντα με δωρεάν μεταφορικά και tracking μέσα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάνεις λάθος.

Δεν υπάρχει κινέζικο ή Ευρωπαϊκό πράγμα που να έχω αγοράσει από EBay αξίας άνω των 40€, που να μην έχει σταλεί με TRACKING.

 

Αν δεν ζητάς εσύ είναι επιλογή σου, αλλά μην το αναφέρεις ως στάνταρ για όλους.

Στην τελική δεν υπάρχει κανένα ιδιαίτερα αυξημένα κόστος για τον πωλητή για το TRACKING, άσχετα που κάποιοι το χρεώνουν αρκετά παραπάνω για να βγάζουν τα έξτρα τους.

 

Είναι τυχαίο που στα κινέζικα site στέλνουν τα πάντα με δωρεάν μεταφορικά και tracking μέσα;

 

Εγω εχω στην λιστα μου σχεδόν καθε μηνα 10 αντικείμενα για παραλαβή, απο τα οποια το ενα εχει tracking και δεν μπορείς να το απαιτήσεις είναι θεμα πωλητή, τωρα οσο αφορα το ταχυδρομεία της Κινας αυτα ειναι επιδοτούμενα απο το κρατος, άλλωστε για αυτο και μπορείς και αγοράζεις απο Κινα , αν πλήρωναν οι πωλητές ταχυδρομικά εξοδα ουτε καν θα πλησιάζαμε προς τα εκει.

Link to comment
Share on other sites

έστειλα ένα mail, απλά ρωτώντας για το tracking number, για αρχή και βλέπουμε...

Το κακό είναι ότι μου άλλαξαν τα δεδομένα τελευταία στιγμή και δεν είδα τις αλλαγές αρκετα νωρις. Όταν το έψαχνα (και μελέτησα καλά για να το πάρω απ' αυτούς), όλα φαινόταν εντάξει...

το feedback του online store είναι αυτο: http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=live.article2012&&_trksid=p2047675.l2560&rt=nc&iid=261358155073&sspagename=VIP:feedback&ftab=FeedbackAsSeller

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε email από ebay.co.uk για κάποιες αλλαγές στους όρους χρήσης. Ανάμεσα τους διαβάζω και αυτό(από 17/2/14)

We've made further changes regarding the eBay Money Back Guarantee as summarised below (please see the eBay Money Back Guarantee policy for the full details):

• The timeline for opening an eBay Money Back Guarantee case will change from 45 days from payment date to no later than 30 days after actual (or latest estimated) delivery date. This timeline change will give all buyers, domestic and international, the same amount of time after actually receiving or expecting to receive their item, to get protection for their purchase with the eBay Money Back Guarantee.

 

• The timeline for buyers and sellers to appeal an eBay Money Back Guarantee case from the day it is closed will change from 45 days, to 30 days.

 

Οπότε να έχετε στο νου ότι πλέον σε 30 μέρες (από την ημέρα παραλαβής) μπορείς να διεκδικήσεις τα λεφτά σου πίσω

 

ΥΓ. Το διόρθωσα

Edited by vega2003
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως λέει ότι αντί για 45 μέρες από την πληρωμή τώρα έχεις 30 από την ημέρα που υποτίθεται ότι θα φτάσει σε σένα (όχι από την ημέρα πληρωμής...)

Άρα, σε κάποιους δίνει περισσότερο χρόνο από 45 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.. Παρήγγειλα από Αγγλία ένα πρόγραμμα με καλώδιο για το σύστημα υγραερίου που έχω.. Το έστειλε ο τύπος ο οποίος έχει 99+%θετική αξιολόγηση.. Πέρασε κοντά ένας μήνας.. Του έστειλα mail και μου έστειλε το tracing numper.. Είσαι ότι είναι κάποιες μέρες Γερμανία.. Το δέμα ήρθε Ελλάδα όπου ήταν να παραδωθει με acs αλλά η acs είπε ότι είχε λίγα στοιχεία (χρόνια πελάτης της acs) και επέστρεψε πίσω μετά από 10 μέρες.. Μίλησα με τον Άγγλο πριν τα Χριστούγεννα και μου είπε πως θα μου το ξανά στείλει μόλις έρθει φτάνει να του καταθέσω τα μεταφορικά πάλι.. Πριν μερικές μέρες του έστειλα μήνυμα και μου είπε πως δεν έχει γυρίσει ακόμη.. Η προθεσμία ελειξε για να διεκδικήσω τα χρήματα.. Υπάρχει κάτι να κάνω;; του είπα ότι θα του γράψω κακή αξιολόγηση και μου είπε ότι απαγορεύεται να τον απειλώ

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...