Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Έχω ένα θεματάκι. Xτύπησα σε μια δημοπρασία ενα πενάκι για nintento ds σε τιμή 0,01$ με free μεταφορικά. Ο επόμενος bidder το χτύπησε στα 0,06$.

Μου ήρθε προλίγο το παρακάτω μήνυμα το οποίο λέει κάτι για second chance.

http://img838.imageshack.us/img838/4115/94960415.th.jpg

 

Τι παίζει?

 

Ο Άνθρωπος απλά πουλάει και αγοράζει αξιολογήσεις .

Ή πιστεύεις ότι με 0,01 που θα του δώσεις , θα σου το στείλει και θα πληρώσει και ταχυδρομικά .....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και τι φοβάσαι;μην χάσεις 90 cents?

Μιλάμε για 0.01$ δηλαδή για 0,007€!

Ο Άνθρωπος απλά πουλάει και αγοράζει αξιολογήσεις .

Ή πιστεύεις ότι με 0,01 που θα του δώσεις , θα σου το στείλει και θα πληρώσει και ταχυδρομικά .....

Εννοείται ότι θα το στείλει και θα τα πληρώσει όλα αλλιώς θα φάει αρνητική αξιολόγηση. Όλοι έτσι κάνουν. Τα στέλνουν, τα πληρώνουν και δεν βγάζουν κιχ!

 

Απλά αυτό το second chance με παραξένεψε. Πρώτη φορά μου συμβαίνει.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/itm/Brand-New-LCD-Screen-Protector-Nintendo-DS-Lite-/270980968602?pt=UK_Screen_Protectors&hash=item3f17b9709a

Βρήκα το παραπάνω lcd protector ζελατίνα με 0.01 λίρες. Να κάνω προσφορά ή πρόκειται απάτη με τις αξιολογήσεις?

Πρέπει να είναι ίδια περίπτωση με τα πενάκια.

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/itm/Brand-New-LCD-Screen-Protector-Nintendo-DS-Lite-/270980968602?pt=UK_Screen_Protectors&hash=item3f17b9709a

Βρήκα το παραπάνω lcd protector ζελατίνα με 0.01 λίρες. Να κάνω προσφορά ή πρόκειται απάτη με τις αξιολογήσεις?

Πρέπει να είναι ίδια περίπτωση με τα πενάκια.

 

Δημοπρασία ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κλείσει η δημοπρασία με 0.01 λίρες θα μου το στείλει λες? Δεν νομίζω, μάλλον μείον θα βγει.

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Από κάτω γράφει : Enter £0.06 or more

 

edit:

http://i50.tinypic.com/vhf8yu.png

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κλείσει η δημοπρασία με 0.01 λίρες θα μου το στείλει λες? Δεν νομίζω, μάλλον μείον θα βγει.

 

ναι θα στο στειλει με .06, που ενδεχετε να μην το παρει και να σου ζητηση να το ανεβασεις και αλλο

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω την παρακάτω θήκη για το ds lite που έχω, λέτε να πληρώσω τελωνείο ή όχι?

Το ποσό είναι πολύ μικρό άρα δεν πληρώνω? Ποσά που είναι μικρότερα από 50 ευρώ δεν πληρώνουμε τελωνείο και ας είναι από οποιαδήποτε χώρα εκτός της ευρωπαικής ένωσης?

 

Ο συγκεκριμένος πωλητής είχε και κάποιες αρνητικές αξιολογήσεις, λέτε να γίνει καμία πατάτα?

Τι λέτε είναι αξιόπιστος πωλητής?

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Black-Leather-Case-Screen-Protector-Nintendo-DS-NDS-Lite-E704-/200761660187?_trksid=p5197.m185&_trkparms=algo%3DSIC.NPJS%26itu%3DI%252BUA%26otn%3D20%26pmod%3D190680031429%26po%3DLWI%26ps%3D63%26clkid%3D8532718742744774451

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Καλος φαινεται ... δεν εχει τελωνειο για ποσα <50

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω την παρακάτω θήκη για το ds lite που έχω, λέτε να πληρώσω τελωνείο ή όχι?

Το ποσό είναι πολύ μικρό άρα δεν πληρώνω? Ποσά που είναι μικρότερα από 50 ευρώ δεν πληρώνουμε τελωνείο και ας είναι από οποιαδήποτε χώρα εκτός της ευρωπαικής ένωσης?

 

Ο συγκεκριμένος πωλητής είχε και κάποιες αρνητικές αξιολογήσεις, λέτε να γίνει καμία πατάτα?

Τι λέτε είναι αξιόπιστος πωλητής?

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Black-Leather-Case-Screen-Protector-Nintendo-DS-NDS-Lite-E704-/200761660187?_trksid=p5197.m185&_trkparms=algo%3DSIC.NPJS%26itu%3DI%252BUA%26otn%3D20%26pmod%3D190680031429%26po%3DLWI%26ps%3D63%26clkid%3D8532718742744774451

 

Μια χαρά είναι, μην σε Φοβίζει.

Δεν παίζει τελωνείο για τόσο μικρό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αν ρωταω στο σωστο τοπικ, αν ειναι λαθος ας μεταφερθει.

Αγορασα απο το ebay εναν External Battery Charger αξιας 21.41ευρω και σημερα που τον πηρα στα χερια μου ειδα οτι τα τεχνικα χαρακτηριστικα δεν ειναι ιδια με αυτα που περιμενα.

Output 1: 5V 500-1500mA Output 2: 5V 500-1500mA. και αυτος που ηρθε εχει

Output 1: 5V 1000mA Output 2: 5V 500mA.

Του εβαλα χαλια βαθμολογια και του εστειλα μηνυμα μεσω του ebay οπου μου ζητησε να του στειλω φωτογραφια για να δει οτι εχουν κανει λαθος, του την εστειλα και μου απαντησε αυτο

sorry for that. other items mixed with it.

to resolve this problem,

return to us for exchange.

or return to us for return money.

or discount.

tell me your want.

Sorry for Inconvenience caused.

Δεν εχω ορεξη να παω στα ελτα για να του το στειλω πισω.

Σκεπτομαι: να παω στα ελτα, να πληρωσω 3-5 ευρω, να παει πισω σε αυτον σε 15-20 ημερες, να μου στειλει αυτος το νεο, να κανει παλι 15-20 ημερες για να ερθει, να παω παλι στα ελτα να παραλαβω. ταλαιπορια....

Λεω να του γραψω και να του πω να μου στειλει νεο με της σωστες προδιαγραφες και να μου δωσει εκπτωση 50% στη νεα αγορα και να κρατησω και αυτον που ηρθε. Δηλαδη εκει που ειναι να τα δωσω για τα ελτα να βαλω ακομα 6-8ευρω και να παρω αλλον εναν.

Εσεις τι γνωμη εχετε?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Να του πεις οτι ειναι δικο του λαθος (απο οτι καταλαβα οτι ειναι) και να σου στειλει το νεο αντικειμενο δωρεαν ...

 

Πες του οτι για να το επιστρεψεις ειναι πολυ το κοστος και δεν σε συμφερει

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Να του πεις οτι ειναι δικο του λαθος (απο οτι καταλαβα οτι ειναι) και να σου στειλει το νεο αντικειμενο δωρεαν ...

 

Πες του οτι για να το επιστρεψεις ειναι πολυ το κοστος και δεν σε συμφερει

Ναι το λαθος ειναι δικο του.

Το μηνυμα ποιο πανω μου το εστειλε στο προσωπικο μου e-mail σαν απαντηση στη φωτογραφια που του εστειλα και απο αυτα που μου εγραψε καταλαβε οτι πραγματικα εγινε λαθος.

Του απαντησα μεσο ebay και του εγραψα να μου απανταει μεσω αυτου και οχι μεσω του προσωπικου mail μου.

Του εγραψα αυτο Please respect the ebay and me.

To reply me through ebay.

Not found in my personal account, I sent it only to see the photo you asked for.

Thank.

Οποτε περιμενω να μου γραψει τα ιδια και μεσω ebay, οταν μου στειλει μηνυμα θα του γραψω αυτο που μου γραφεις.

Νεοτερα αυριο.

Σε ευχαριστω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο σου το είχε στείλει απλό ή συστημένο?

Καταρχήν πρώτα θα έπρεπε να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και μετά να τον βαθμολογήσεις.

Πες στον πωλητή αυτό που σου πρότεινε ο kprse και σε περίπτωση διαφωνίας ανοίγεις dispute στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο σου το είχε στείλει απλό ή συστημένο?

Καταρχήν πρώτα θα έπρεπε να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και μετά να τον βαθμολογήσεις.

Πες στον πωλητή αυτό που σου πρότεινε ο kprse και σε περίπτωση διαφωνίας ανοίγεις dispute στο paypal.

Ηρθε χαρτι απο το ταχυδρομειο στο σπιτι μου και πηγα εγω στο ταχυδρομειο για να παραλαβω.

Για τη βαθμολογια δεν το ηξερα... σε περιπτωση που τα βρω με αυτον δεν μπορω να την αλλαξω?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν μπορεις να την αλλαξεις αλλα γενικος αγραφος κανονας ειναι πρωτα να επικοινωνεις με τον πωλητη και αν δεν βγαλεις ακρη τοτε τον σκιζεις στην βαθμολογια , πρεπει να ειναι κατανοητο οτι λαθη γινονται , και στο λεει αυτο καποιος που γινομαι τουρμπο με τα λαθη και μπορω να φερω μαγαζι τουμπα απο τα νευρα μου , αλλα παντα μονο οταν προσπαθω να εξηγησω το λαθος τους και κανουν οτι δεν το αντιλαμβανονται ή πανε να με βγαλουν τρελο...

 

η προταση που αναφερεις οτι σκεφτεσαι να του κανεις ειναι οκ πιστευω , δεν χανεις κατι να δοκιμασεις να του το πεις..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα λάθος που έβαλες πρώτα αρνητική και μετά μιλήσατε. Θυμίζει την λογική πρώτα πλακώνω και μετά ρωτάω.

Όλα λύνονται μέσω συνεννόησης. Αλλά γιατί να μην πας στο ΕΛΤΑ; Αυτός έκανε λάθος και θα το πληρώσει και με το παραπάνω, αφού πρέπει να σου στείλει άλλο δωρεάν ή να σου κάνει κάτι καλύτερο σε νέα αγορά όπως πρότεινες.

Μην τα θες όλα δικά σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον φιλε Θαναση εσενα σου ρθε με ειδοποιηση να πας στα ΕΛΤΑ.Εμενα που μου ρχονται στο θυρωρειο και τρεμω καθε φορα.(υπαρχουν κρουσματα που ανοιγουν συσκευασιες και γραμματα και τα τσιμπανε κιολας!) τι να πω;; :lol::lol:

 

Για μενα καλα εκανες και του εβαλες αρνητικη βαθμολογια.Ναι,σιγουρα ολοι κανουμε λαθη και μπλα μπλα,αλλα δεν παυει να ειναι ενα λαθος το οποιο εχει ως συνεπεια ταλαιπωρια για καποιον και μη ευχαριστηση του πελατη.Αρα καλα εκανες!

Εγω πχ δουλευω τα πρωινα και δεν μπορω να παιρνω αδειες απο τη δουλεια για να πηγαινω να παραλαμβανω απο τα ΕΛΤΑ καθε φορα που κανει λαθος ενα καταστημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς να υποβάλουν προσφορά τιμής για ebay; Αυτό γίνεται για να δείξει τη χαμηλότερη ή υψηλότερη τιμή; Αυτό που μου αρέσει αυτή η φούστα http://www.ebay.com/itm/Womens-Short-Sleeve-Wrapped-Sexy-Low-V-neck-Soft-Slender-Mini-Dress-Casual-4417-/310401602106 # ht_4981wt_1018 Ποιος μπορεί να με βοηθήσει; Έχω ήδη αγοράσει το smalltao, Amazon, και δεν έχουν αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα. Βοήθεια!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς να υποβάλουν προσφορά τιμής για ebay; Αυτό γίνεται για να δείξει τη χαμηλότερη ή υψηλότερη τιμή; Αυτό που μου αρέσει αυτή η φούστα http://www.ebay.com/itm/Womens-Short-Sleeve-Wrapped-Sexy-Low-V-neck-Soft-Slender-Mini-Dress-Casual-4417-/310401602106 # ht_4981wt_1018 Ποιος μπορεί να με βοηθήσει; Έχω ήδη αγοράσει το smalltao, Amazon, και δεν έχουν αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα. Βοήθεια!

 

Γράφει από κάτω "Place bid (Enter US $16.99 or more)" δηλαδή 16.99 ή περισσότερα.

 

 

Εδιτ

Δεν πρόλαβες:wacko: έκλεισε η δημοπρασία

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

Χρειάζομαι την βοήθεια σας, γιατί πραγματικά δεν ξέρω τη να κάνω.

Έχω αγοράσει κάτι παπούτσια από της 12/4/12 έβαλε το εικονίδιο ότι μου τα ταχυδρόμησε 20/4/12 μέχρι σήμερα δεν ήρθαν επίσης στέλλω μαιλ και δεν μου απαντά έχω στείλει ήδη 3

Μετά που μπήκα ξανά στο προφιλ του είδα όλο αρνητικά σχόλια και negative και θέλω να κάνω παράπονο στο ebay αλλά δεν ξέρω τι να κάνω και πώς να κινηθώ Help!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δώσε και κανένα link να δούμε τον πωλητή!

Κάνε claim στο paypal.. ίσα που προλαβαίνεις. Μετά από 45 μέρες δεν μπορείς να κάνεις ούτε claim ούτε τίποτα.

Περισσότερα εδω:

Paypal: Χρήση και γενικές ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα λάθος που έβαλες πρώτα αρνητική και μετά μιλήσατε. Θυμίζει την λογική πρώτα πλακώνω και μετά ρωτάω.

Όλα λύνονται μέσω συνεννόησης. Αλλά γιατί να μην πας στο ΕΛΤΑ; Αυτός έκανε λάθος και θα το πληρώσει και με το παραπάνω, αφού πρέπει να σου στείλει άλλο δωρεάν ή να σου κάνει κάτι καλύτερο σε νέα αγορά όπως πρότεινες.

Μην τα θες όλα δικά σου.

Ναι ηταν λαθος η ''επιθεση'' χωρις να εχω μιλησει πρωτα μαζι του.

Δεν θελω να παω στα ελτα γιατι ο ''γιγαντας'' ειναι χρονοβορος, δουλευω παντα πρωι και πρεπει να χασω τουλαχιστων μια ωρα για να παω.

Τουλαχιστον φιλε Θαναση εσενα σου ρθε με ειδοποιηση να πας στα ΕΛΤΑ.Εμενα που μου ρχονται στο θυρωρειο και τρεμω καθε φορα.(υπαρχουν κρουσματα που ανοιγουν συσκευασιες και γραμματα και τα τσιμπανε κιολας!) τι να πω;; :lol::lol:

 

Για μενα καλα εκανες και του εβαλες αρνητικη βαθμολογια.Ναι,σιγουρα ολοι κανουμε λαθη και μπλα μπλα,αλλα δεν παυει να ειναι ενα λαθος το οποιο εχει ως συνεπεια ταλαιπωρια για καποιον και μη ευχαριστηση του πελατη.Αρα καλα εκανες!

Εγω πχ δουλευω τα πρωινα και δεν μπορω να παιρνω αδειες απο τη δουλεια για να πηγαινω να παραλαμβανω απο τα ΕΛΤΑ καθε φορα που κανει λαθος ενα καταστημα.

 

Προτιμω να μου τα στελνου στο σπιτι, δεν υπαρχει θεμα. Στο ισογειο μενω εγω και στον επανω οροφο ενα ζευγαρι συνταξιουχοι. προχθες στην εισοδο εξω απο την πορτα μου ηρθε δεμα ενα ζευγαρι παπουτσια, ανοιξαν οι συνταξιουχοι γιατι εμεις δεν ημασταν σπιτι. Για εμενα τα ελτα ειναι ταλαιπωρια.

 

Στο θεμα τωρα σας γραφω απο κατω την επικοινωνια μου για να μου πειτε και εσεις μια γνωμη.

 

πωλητης

sorry for that. other items mixed with it.

to resolve this problem,

return to us for exchange.

or return to us for return money.

or discount.

tell me your want.

Sorry for Inconvenience caused.

 

παλι πωλητης

I check battery charger in our warehouse, the same to the picture in eBay.

The factory maybe to sent the wrong battery charger (LOGO) to us.

I will check out before post.

I confirm the factory, they say: The battery charger capacity is the same, It took 1 or 1.5 time when you charger the phone.

Can you modify the feedback; I will give you 10% discount.

OK?

 

εγω

Existing batteries that graphics are showing in the photo (Output 1: 5V 500-1500mA

Output 2: 5V 500-1500mA) and described in the description?

I want that to write the correct number.

not want this sent to me, for me is unreliable numbers.

The post office to return the batteries are very expensive and with no interest.

What I can suggest is you give me discount for those that I have in my hands 50%.

if you accept this I will order again the same battery and I hope you send in the new market of correct specifications.

Also written me how can I fix my feedback to you.

 

πωλητης

i think discount 40% is OK. this business is lower profit.

do you agree it?

please reply us ASAP.

please contact us if you have any question. Sorry for Inconvenience caused.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν είναι και η καλύτερη λύση, αλλά κάτι είναι κι αυτο.

Μία καλή επιλογή για σένα είναι να δεχτείς την επιστροφή 40% (γύρω στα 8,5 ευρώ) και να πουλήσεις την μπαταρία-φορτιστή αν δεν σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλη λυση , αλλα μπορει να γινει και καλυτερη , πιεσε ακομη λιγο παραπανω συνεχισε να του λες 50% off για να στο κανει τουλαχιστον 45% αν οχι 50%.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...