Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από πού το τσίμπισες φαντάζομαι από ebay ή έχει πχ και στο Πλαίσιο τέτοια?

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Από πού το τσίμπισες φαντάζομαι από ebay ή έχει πχ και στο Πλαίσιο τέτοια?

Ebay μονο.

Δεν ασχολούμαι με Ελληνική αγορά τόσο για πράγματα που δεν πολυκυκλοφορούν εδώ.

Σίγουρα κάπου θα υπήρχε και εδώ, αλλά σε τιμή στάνταρ διπλάσια από έξω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην Ελλάδα δεν πρέπει να υπάρχουνε τέτοια, όλα τα μαγαζιά είναι βαθιά νυχτωμένα :lol:

Λέω να κάνω και εγώ standard ebay uk και να τσιμπάω διάφορες προσφορές αλλά το θέμα είναι ότι πέφτουνε πολλά πονταρίσματα και σε προλαβαίνουνε άλλοι, γενικά έχει πολλούς γυπαετούς να πάρει :cry:

Αλλά εντάξει άμα ψάξεις πολύ ώρα και αφιερώσεις αρκετό χρόνο κάποια στιγμή βρίσκεις αυτό που σου κάνει :shifty: :cool:

Edited by Dante
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή έχω πολλές συσκευές από Αγγλία στο σπίτι (κινητό, ασύρματο τηλέφωνο κλπ) έχω πάρει αγγλικό πολύμπριζο που καταλήγει σε ευρωπαϊκή μπρίζα.

Βολεύει όταν μαζεύονται πολλές συσκευές αγγλικής προέλευσης.

δωσε μας καποιο link αγορας , Πολυ καλη ιδεα και ενδιαφερον εξαρτημα...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

δωσε μας καποιο link αγορας , Πολυ καλη ιδεα και ενδιαφερον εξαρτημα...

Δεν βρίσκω αυτό που είχα αγοράσει που καταλήγει σε ευρωπαϊκή μπρίζα, αλλά μπορείς να πάρεις ένα full αγγλικό όπως πχ αυτό και στην τελική μπρίζα να βάλεις ένα ευρωπαϊκό ανταπτοράκι και καθάρισες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω μια μεμβράνη προστασίας για οθόνη από Αμερική και στην καρτέλα shipping and payments,κάτω από εκεί που λέει πόσο στοιχίζουν τα μεταφορικά για Ελλάδα αναφέρει:

 

Estimated sales tax

Seller charges sales tax for items shipped to: UT (6.75%).

 

Αυτό σημαίνει ότι θα πληρώσω κάτι παραπάνω από την τιμή του προιόντος και τα μεταφορικά;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω μια μεμβράνη προστασίας για οθόνη από Αμερική και στην καρτέλα shipping and payments,κάτω από εκεί που λέει πόσο στοιχίζουν τα μεταφορικά για Ελλάδα αναφέρει:

 

Estimated sales tax

Seller charges sales tax for items shipped to: UT (6.75%).

 

Αυτό σημαίνει ότι θα πληρώσω κάτι παραπάνω από την τιμή του προιόντος και τα μεταφορικά;

Στις κολλημένες πολιτείες πληρώνεις πολιτειακό φόρο ( κάτι σαν Φ.Π.Α) όταν πωλήσεις ένα αντικείμενο στην ίδια πολιτεία με αυτήν που έχεις υποκατάστημα. Για αυτόν τον λόγο μερικοί πωλητές με παρουσία σε 2 ή 3 πολιτείες σου γράφουν π.χ φόρος σε FL, IO, NY ,

Στην περίπτωση σου , αυτός χρεώνει φόρο αν αποστείλει στην UT (UT = UTAH) .

Θα πληρώσεις λοιπόν φόρο , αν μένεις στην UTAH , σε καμμία άλλη περίπτωση .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση.Το είχα ψιλοκαταλάβει ότι είναι φόρος εντός των ΗΠΑ,αλλά δεν ήμουν σίγουρος επειδή δεν είχα ξαναγοράσει από εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μια ερώτηση ρε παιδιά,μπορω να πουλησω μέσα απο το eBay έναν φωτογραφικό εκτυπωτη που εχω?Αν ναι τα μεταφορικά έξοδα για ενάμιση κιλό βάρος είναι 26 ευρώ για αποστολή σε ευρωπαϊκές χώρες βάσει του τιμοκαταλογου που βλέπω εδώ http://www.elta.gr/pricelist_de_es_ex.pdf σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα , απο εκει και μετα εχει εξτρα χρεωσεις οπως λεει και ο τιμοκαταλος για express κτλ .

 

Εχω κανει και εγω καποιες αποστολες απο πωλησεις που ειχα κανει στο ebay , ειμαι γενικα ευχαριστημενος απο τα ΕΛΤΑ , αν εξαιρεσεις βεβαια το tracking system που εχουν που ειναι αστα να πανε καλυτερα.

 

Απο προσωπικη εμπειρια μιλαω παντα.

 

καλες πωλησεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Should I be feeling guilty;

 

Ένας τύπος από Γερμανία έβγαλε στο γερμανικό ebay ένα HP Touchpad καινούριο, και έχω την αίσθηση ότι ενώ ήθελε να κάνει auction από 25€, από λάθος το έβαλε προς πώληση 25€. Μάλιστα είχε και επιλογή να κάνεις προσφορά, κάτι που δε θα έβαζε αν ήθελε να το πουλήσει προς 25€, και συνηγορεί στο ότι ήθελε να κάνει auction και μπερδεύτηκε.

 

Φυσικά πρώτα το χτύπησα και μετά θα κάνω τις ερωτήσεις μου. :D

 

Ο τύπος έχεις 280 θετικές (100%).

Τι μπορεί να κάνει; Μπορεί να ακυρώσει την πώληση;

Αν το πληρώσω είμαι ακόμα πιο εξασφαλισμένος;

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω σκοπό να του το πάρω μόλις 25€. Απλά το χτύπησα για να έχω διαπραγματευτική ισχύ. Αν μου αρχίσει τα μα, θα του προτείνω να του πληρώσω 150€ (με τα έξοδα αποστολής). Απόλυτα λογική τιμή για καινούριο Touchpad 32 GB (εδώ μεταχειρισμένα και πάνε πάνω από 200...).

Τι λέτε;

 

ΟΚ τον κλέβω με 150, αλλά και οι Γερμανοί τόσα μας έχουν κλέψει. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας ενα λινκ για να δουμε περι τινος πρόκειται

 

Αν ηταν Βuy Now και το χτύπησες δεν μπορει να κανει τίποτα ειναι υποχρεωμένος να στο στείλει.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας ενα λινκ για να δουμε περι τινος πρόκειται

 

Αν ηταν Βuy Now και το χτύπησες δεν μπορει να κανει τίποτα ειναι υποχρεωμένος να στο στείλει.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/290666678580?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Tώρα λέει: "sold for 25€".

Τόση κ...φαρδία κυριακάτικα; :D

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/itm/290666678580?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Tώρα λέει: "sold for 25€".

Τόση κ...φαρδία κυριακάτικα; :D

 

Χαχααααα ωραίος, θα ηταν καλό να μας ενημερώσεις τι θα γινει στην συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βεβαία μπορεί να μην στο στείλει και απλά να πάρεις τα χρήματα πίσω από PayPal αν κάνεις dispute. Θα έχει κάποια ποινή αυτός, αλλά προκειμένου να χάσει τόσα χρήματα...
Link to comment
Share on other sites

Eν τω μεταξύ ακόμα δεν πλήρωσα.

Λέτε να πληρώσω για να είμαι πιο εξασφαλισμένος;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ακόμα δεν σου έχει στείλει κανένα μήνυμα; Αν είχε κάνει λάθος, λογικά θα προσπαθούσε να επικοινωνήσει μαζί σου για να βρεθεί μία λύση.
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ακόμα δεν σου έχει στείλει κανένα μήνυμα; Αν είχε κάνει λάθος, λογικά θα προσπαθούσε να επικοινωνήσει μαζί σου για να βρεθεί μία λύση.

Θα είναι στην εκκλησία κυριακάτικα. :p

 

Το προϊόν λήγει σε 9 ημέρες. Προφανώς το έβαλε χθες το βράδυ.

Πού να φανταστεί ότι κάποιος το χτύπησε για 25€;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι στην εκκλησία κυριακάτικα. :p

 

Το προϊόν λήγει σε 9 ημέρες. Προφανώς το έβαλε χθες το βράδυ.

Πού να φανταστεί ότι κάποιος το χτύπησε για 25€;

 

Θα δει τα email του και θα το καταλάβει. Σίγουρα είναι καινούργιο; Μήπως έχει καμία παγίδα;

Φίλε τώρα που το βλέπω, αν και δεν ξέρω Γερμανικά (ας μας πει κάποιος που ξέρει), βλέπω ότι στη φωτογραφία έχει ένα άδειο κουτί. Είσαι σίγουρος ότι δεν σου πούλησε μόνο το κουτί;

Edited by pektis7
Link to comment
Share on other sites

νομίζω φίλε μου ότι πήρες μόνο το κουτί με 25€ :)

από google translate:

Σας προσφέρω μια OVP / αρχική του συσκευασία, το touchpad HP με 32GB.

 

Η συσκευασία είναι σαν καινούριο, χωρίς εσοχή γωνίες ή παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω φίλε μου ότι πήρες μόνο το κουτί με 25€ :)

από google translate:

Σας προσφέρω μια OVP / αρχική του συσκευασία, το touchpad HP με 32GB.

 

Η συσκευασία είναι σαν καινούριο, χωρίς εσοχή γωνίες ή παρόμοια.

 

Aχαχα, την πάτησα πανηγυρικά.

Δε βαριέσαι, σε καλή μεριά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

νομίζω φίλε μου ότι πήρες μόνο το κουτί με 25€ :)

από google translate:

Σας προσφέρω μια OVP / αρχική του συσκευασία, το touchpad HP με 32GB.

 

Η συσκευασία είναι σαν καινούριο, χωρίς εσοχή γωνίες ή παρόμοια.

 

Και εγώ αυτό κατάλαβα αλλά χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην του τα στείλεις τα χρήματα. Δεν θα μας πιάσουν και κορόιδα οι Γερμαναράδες!
Link to comment
Share on other sites

δεν τίθεται θ'εμα κορο'ι'δ'ιας.

άν η αγγελία γραφει μόνο κουτί, μόνο το κουτί πουλάει ο τύπος! ας μας πει κάποιος που γνωρίζει γερμανικά

ο συμφορουμίτης μας φαινεται ότι την "πάτησε" (ίσως λόγω ενθουσιασμού και μη κατανόησης της γλώσσας).

εγώ θα έστελνα ένα πμ στον πωλητή και θα του εξηγούσα οτι μπερδευτηκα, κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...