Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεχρι τωρα παντως με το που επαιρναν τα χρηματα μου εδιναν κατευθειαν feedback ,γιαυτο και ρωτησα αλλα νταξει μπορει να ετυχε..Οοοοοταν με το καλο ερθει βλεπουμε...Ευχαριστω οπως και ναχει
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδια εχετε παρει στο τελευταιο διμηνο απο Κινα κατι ? Ηρθαν κανονικα ?

 

Δεν ξερω αν ετυχε αλλα οι δυο τελευταιες μου παρραγγελιες χαθηκαν(?) ... τωρα περιμενω το reshipment .

 

Τυχαιο ή προβλημα ?

 

και εμένα ρε ****το κάποιες παραγγελίες. μία από χονγκ κονγκ και δύο απο Αγγλία δεν μου έχουν έρθει και αύριο κλείνω 3 εβδομάδες... και εντωμεταξύ πριν κάποιες μέρες βρήκα ένα δέμα στην είσοδο της πολυκατοικίας μου ανοιγμένο με το περιεχόμενο να λείπει και φοβάμαι μήπως έχουν έρθει και αυτά και τα έχει κλέψει κάποιος... μπορώ να μάθω κάπως αν έχουν έρθει Ελλάδα και αν το ταχυδρομείο τα έχει παραδώσει? για να ξέρω αν μου τα έχουν κλέψει και αυτά ή αν έχουν κολλήσει κάπου....

Link to comment
Share on other sites

και εμένα ρε ****το κάποιες παραγγελίες. μία από χονγκ κονγκ και δύο απο Αγγλία δεν μου έχουν έρθει και αύριο κλείνω 3 εβδομάδες... και εντωμεταξύ πριν κάποιες μέρες βρήκα ένα δέμα στην είσοδο της πολυκατοικίας μου ανοιγμένο με το περιεχόμενο να λείπει και φοβάμαι μήπως έχουν έρθει και αυτά και τα έχει κλέψει κάποιος... μπορώ να μάθω κάπως αν έχουν έρθει Ελλάδα και αν το ταχυδρομείο τα έχει παραδώσει? για να ξέρω αν μου τα έχουν κλέψει και αυτά ή αν έχουν κολλήσει κάπου....

 

Αν έχει tracing number μπορείς να μάθεις, αλλιώς δεν γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
και εμένα ρε ****το κάποιες παραγγελίες. μία από χονγκ κονγκ και δύο απο Αγγλία δεν μου έχουν έρθει και αύριο κλείνω 3 εβδομάδες... και εντωμεταξύ πριν κάποιες μέρες βρήκα ένα δέμα στην είσοδο της πολυκατοικίας μου ανοιγμένο με το περιεχόμενο να λείπει και φοβάμαι μήπως έχουν έρθει και αυτά και τα έχει κλέψει κάποιος... μπορώ να μάθω κάπως αν έχουν έρθει Ελλάδα και αν το ταχυδρομείο τα έχει παραδώσει? για να ξέρω αν μου τα έχουν κλέψει και αυτά ή αν έχουν κολλήσει κάπου....

 

Από Honk Kong κάνουν περίπου στο μήνα, συνεπώς δεν βρίσκω προς το παρόν λόγο ανησυχίας για αυτό. Από Αγγλία έχει όντως αργήσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πόσο καιρό θέλει για να έρθει ο τετραψήφιος?Το paypal λέει 2 μέρες αλλά ένας φίλος μου είπε ότι Ελλάδα θέλει κανα 2 βδομάδες, μπορεί και παραπάνω.

Ακόμα, με ήρθε mail από το paypal ότι ο λογαριασμός μου είναι έτοιμος για χρήση αν και ακόμα δεν έχω πάρει το τετραψήφιο.Τί γίνεται?

Και κάτι τελευταίο, το τετραψήφιο πώς θα το μάθω?Το paypal λέει ότι θα φανεί στη κατάσταση του λογαριασμού μαζί με τη χρέωση ενεργοποίησης αλλά έμαθα ότι εδώ Ελλάδα θέλει να πας στη τράπεζα και να κοιτάξεις αναλυτικά το λογαριασμό.

Τί ισχύει?

Με χρεωστική το έκανα αν έχει κάποια σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Για τον κωδικό ανάληψης του παυπαλ θελεις 3 εργάσιμες και τον μαθαίνεις παίρνοντας τηλεφωνο την τράπεζα αν δεν εχεις ebanking.
Link to comment
Share on other sites

Για τον κωδικό ανάληψης του παυπαλ θελεις 3 εργάσιμες και τον μαθαίνεις παίρνοντας τηλεφωνο την τράπεζα αν δεν εχεις ebanking.

Τί ακριβώς να ρωτήσω παίρνοντας τηλέφωνο?Γνωρίζουν περί paypal?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς να ρωτήσω παίρνοντας τηλέφωνο?Γνωρίζουν περί paypal?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ρωτάς τον verification code του PayPal. Φυσικά και ξέρουν, δουλειά τους είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς τον verification code του PayPal. Φυσικά και ξέρουν, δουλειά τους είναι.

 

Αν ρωτήσει κατι τετοιο μολλον δεν θα βγάλει άκρη.

 

Το verification code το γράφει το πευπαλ στην αιτιολογία της συναλλαγής.

 

Αρα ρώτα να δεν καταλαβουν, εναλλακτικά, ποια ειναι η αιτιολογία στην ανάληψη που έκανε το παυπαλ.

Link to comment
Share on other sites

Από Honk Kong κάνουν περίπου στο μήνα, συνεπώς δεν βρίσκω προς το παρόν λόγο ανησυχίας για αυτό. Από Αγγλία έχει όντως αργήσει.

Μη γράφουμε μόνο το χειρότερο σενάριο.

Προσωπικά στην Αθήνα τους τελευταίους μήνες λαμβάνω ό,τι έρχεται από Κίνα σε 10 μέρες.

Αυτό που αναφέρεις είναι η μεγαλύτερη καθυστέρηση.Αν φτάσει τον μήνα, καλά κάνει και ανησυχεί ο άνθρωπος.Μάλλον πάει για κλάψιμο το πακέτο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μη γράφουμε μόνο το χειρότερο σενάριο.

Προσωπικά στην Αθήνα τους τελευταίους μήνες λαμβάνω ό,τι έρχεται από Κίνα σε 10 μέρες.

Αυτό που αναφέρεις είναι η μεγαλύτερη καθυστέρηση.Αν φτάσει τον μήνα, καλά κάνει και ανησυχεί ο άνθρωπος.Μάλλον πάει για κλάψιμο το πακέτο.

 

Από Honk Kong κάνουν περίπου στο μήνα, συνεπώς δεν βρίσκω προς το παρόν λόγο ανησυχίας για αυτό. Από Αγγλία έχει όντως αργήσει.

 

Αν έχει tracing number μπορείς να μάθεις, αλλιώς δεν γίνεται τίποτα.

 

μάλιστα κατάλαβα.. ευχαριστώ για τις απαντήσεις...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ένας φίλος έχει ένα πρόβλημα.

Παράγγειλε μια μηχανή απο αυτόν τον τύπο στην ταϊλάνδη. Η μηχανή είναι η 2jz gte.

Έστειλε τα χρήματα στις 19 Σεπτεμβρίου τα οποία ήταν περίπου 5.500€. Μέχρι πριν δυο βδομάδες μιλούσαν συνέχεια και του έστελνε και φωτογραφίες βίντεο απο την μετατροπή. Του είχε πει ότι θα κάνει την μετατροπή αυτός εκεί, θα τα ταιριάξει όλα και θα τα στείλει όλα με καράβι.

Πριν δυο βδομάδες του είπε ότι την έστειλε την μηχανή αλλά δεν του είπε με ποιό καράβι κτλ.

Ρώτησε ο φίλος μου και ακόμα να απαντήσει.

 

Τα χρήματα στάλθηκαν μεσω paypal(για να γλυτωσει ένα ποσοστο χρημάτων) και όχι μέσω ebay.

Σε περίπτωση που δεν έρθει η μηχανή και ο πωλητης κάνει την πάπια, τι γίνεται με τα χρήματα?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ένας φίλος έχει ένα πρόβλημα.

Παράγγειλε μια μηχανή απο αυτόν τον τύπο στην ταϊλάνδη. Η μηχανή είναι η 2jz gte.

Έστειλε τα χρήματα στις 19 Σεπτεμβρίου τα οποία ήταν περίπου 5.500€. Μέχρι πριν δυο βδομάδες μιλούσαν συνέχεια και του έστελνε και φωτογραφίες βίντεο απο την μετατροπή. Του είχε πει ότι θα κάνει την μετατροπή αυτός εκεί, θα τα ταιριάξει όλα και θα τα στείλει όλα με καράβι.

Πριν δυο βδομάδες του είπε ότι την έστειλε την μηχανή αλλά δεν του είπε με ποιό καράβι κτλ.

Ρώτησε ο φίλος μου και ακόμα να απαντήσει.

 

Τα χρήματα στάλθηκαν μεσω paypal(για να γλυτωσει ένα ποσοστο χρημάτων) και όχι μέσω ebay.

Σε περίπτωση που δεν έρθει η μηχανή και ο πωλητης κάνει την πάπια, τι γίνεται με τα χρήματα?

 

Tα χρηματα αν δεν στα επιστρέψει ο πωλητής απο μονος του δεν γίνεται τιποτα γιατι εχουν περάσει προ πολλού οι 45 ήμερες που δινει το παυπαλ.

 

Ανεμοσκορπίσματα - Ανεμομαζέματα, τι να πω? πως δινετε ετσι τοσα χρηματα χωρις να εχετε διαβασει τους ορους που διέπουν τις συναλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Και να ρθει ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα πληρωσει εκτελωνισμο ...

 

Μηχανη απο ebay = μεγαλο λαθος .

 

Ψαξτε λιγο πρωτα στο google σχετικα ... κριμα τοσα λεφτα ...

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Το ξερουμε αυτό με τον εκτελωνισμό αλλά δεν είναι πολλά τα χρήματα εκεί.

Ακόμα και αυτό με τις 45 μέρες το ήξερα και αυτο με το πωλητη που αν θελει σου στελνει τα λεφτα.

Το θεμα ειναι μηπως ξερετε κατι που να γινεται μεσω τραπέζης..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το αναφέρεις ξεκάθαρα, υποθέτω πως η συναλλαγή έγινε μέσω paypal.

Αν η συναλλαγή στο paypal έγινε με κάρτα --> αμφισβήτηση της συναλλαγής (βρείτε στους όρους της κάρτας πόσες μέρες μετά την έκδοση του λογαριασμού μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση).

Αν έκανε top up το account με αποστολή εμβάσματος προς την τράπεζα που συνεργάζεται με το paypal (Bank of America N.A., Athens) --> αίτηση για επιστροφή/ακύρωση του εμβάσματος

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα τα έστειλε μέσω paypal. Δεν πάτησε buy now στο ebay δηλαδή. Πήγε στο paypal εκεί που λέει send money, έγραψε το email του, έβαλε το ποσό και τα χρήματα εφυγαν.

Η κάρτα είναι χρεωστική της πειραιώς.

Αυτό με την αμφισβήτηση της συναλλαγής τι είναι? Μέσω τράπεζας γίνεται? Με τηλέφωνο ή πρέπει να πάει εκεί?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι το Paypal στη μέση είναι καλό.

Αν γίνει κάτι, θα υπάρχει ίσως μια ελπίδα κάλυψης.

Αλλά 5.500€ δεν θα έδινα ούτε σε τύπο με 7.900 αξιολόγηση.Όχι σε αυτόν με τις 79!!! :blink:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ούτε εγώ θα έδινα αλλά τελος πάντων.

Για ποια κάλυψη μιλάς τώρα έτσι όπως έχουν τα πράγματα? Τι μπορούμε να κάνουμε?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω αγορές μέσω Ebay χρησιμοποιώντας Paysafe κάρτες?

Αν ναι που μπορώ να βλέπω ποια είναι διαθέσιμα για αγορά μέσω Paysafe?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ούτε εγώ θα έδινα αλλά τελος πάντων.

Για ποια κάλυψη μιλάς τώρα έτσι όπως έχουν τα πράγματα? Τι μπορούμε να κάνουμε?

Γιατι δεν μιλάτε με την τράπεζα για αμφισβήτηση της πληρωμής.

 

 

Μπορώ να κάνω αγορές μέσω Ebay χρησιμοποιώντας Paysafe κάρτες?

Αν ναι που μπορώ να βλέπω ποια είναι διαθέσιμα για αγορά μέσω Paysafe?

Ευχαριστώ!

Πρώτη φορα το ακου, δεν νομίζω ομως οτι μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Στο Ebay , μπορείς να πληρώσεις με οποιονδήποτε τρόπο δέχεται ο πωλητής.

To Paypal είναι το πιο διαδεδομένο μέσο πληρωμής , αλλά δεν είναι υποχρεωτικό .

Αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω βρεί πωλητή που να αποδέχεται paysafe card.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μιλάτε με την τράπεζα για αμφισβήτηση της πληρωμής.

 

 

 

Αν δεν μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη με τον πωλητή, κάτι τέτοιο θα γίνει. ποιος ξέρει όμως ποιο θα είναι το αποτέλεσμα...

Τέλος πάντων, μακάρι να γίνει κάτι.

Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ή πες στο PayPal ότι σου χακάρανε το λογαριασμό. Αν και θα σου πούν, τώρα το πήρες πρέφα; Νομίζω έχεις ένα χρονικό όριο για να κάνεις αμφισβήτηση, ακόμα και με την τράπεζα. Δες ποιο είναι αυτό το όριο, πριν κάνεις οτιδήποτε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους ευχομαι!

Θελω να αγορασω αυτο http://viewitem.eim.ebay.gr/YOOBAO-Slim-Smart-Genuine-Leather-Magic-Case-for-iPad-2/180715170927/item το προιον απο ebay και επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα κανω αγορα απο εξωτερικο θελω λιγο βοηθεια σχετικα με το τελωνειο αν θα πληρωσω και τι ποσό θα ειναι αυτο,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...