Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

αγορασα ενα προ'ι'ον απο χονκ κονγκ πριν λιγες μερες. ο πωλητης μου εστειλε μνμ σημερα, ρωτωντας με αν ηρθε το πακετο, αν ειμαι ικανοποιημενος, κλπ.

μπαινω στο my ebay, παω στο buy-won/purchased, βρισκω το προ'ι'ον που θελω, παταω πανω να δω την αγγελια και βγαζει το εξης μνμ:

"Unfortunately, access to this particular item has been blocked due to legal restrictions in some countries. We are blocking your viewing in an effort to prevent restricted items from being displayed. Regrettably, in some cases, we may prevent users from accessing items that are not within the scope of said restrictions because of limitations of existing technology. Please accept our apologies for any inconvenience this may cause, and we hope you may find other items of interest on eBay."

 

πρεπει να κανω κατι τωρα? ή απλα περιμενω να ερθει το δεμα?

 

 

καποια απαντηση για το παραπανω?

 

επισης οταν σε καποια αγγελια στα εξοδα αποστολης γραφει "Post to: Local pick up only" τι εννοει?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!τη προηγουμενη παρασκευη παρηγγειλα απο το ebay μια οθονη για το κινητο μου!εφτασε τη δευτερα...αλλα τελικα δε λειτουργει!1η φορα μου συνεβη αυτο και ετσι επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε να τη στειλω πισω και να κανει refund.Δηλαδη πρεπει να πληρωσω παλι τα μεταφορικα;(απο αμερικη το πηρα)

 

αν από την πρώτη στιγμή δε λειτουργούσε, τότε πρέπει να σου κάνει refund και τα έξοδα επιστροφής

 

 

επισης οταν σε καποια αγγελια στα εξοδα αποστολης γραφει "Post to: Local pick up only" τι εννοει?

 

εννοεί ότι δεν κάνει αποστολή αλλά πρέπει να το πάρεις από τον χώρο του

Link to comment
Share on other sites

αυτο καταλαβα και γω, αλλα σε πολλες αγγελιες στην περιγραφη γραφει οτι η αποστολη γινεται με ταχυδρομειο:confused:
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πως προσπαθεις να βγαλεις κερδος απο τα μεταφορικα.Αν παρει ο πελατης σου το πακετο και γραφει επανω 10$ shipping και αυτος εδωσε 29$ πιο πιθανο να παρεις παλι - Feedback

Δεν είμαι ο μόνος που το κάνει αυτό. Αναγκάζομαι να το κάνω για να έχω ανταγωνιστικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ο μόνος που το κάνει αυτό. Αναγκάζομαι να το κάνω για να έχω ανταγωνιστικές τιμές.

 

Καλυτερα να πουλας κατι που δεν πουλανε οι αλλοι,πιστεψε με θα τρως και απο αυτο που λεω - feedback :).Για παραδειγμα πηρα xenon kits για το αυτοκινητο μου την προηγουμενη εβδομαδα,ενω εγω ειχα δωσει 19€ μεταφορικα εγραφε πανω στο κουτι 16€.Ειπα ε τον μαλ... αλλα δεν του αφησα - Feedback.Ομως αν ειχα δωσει 19€ και εγραφε στο κουτι 5€ σιγουρα θα επαιρνε ---.Δεν νομιζω να ειμαι ο μοναδικος που σκεφτεται ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα προ'ι'ον απο χονκ κονγκ πριν λιγες μερες. ο πωλητης μου εστειλε μνμ σημερα, ρωτωντας με αν ηρθε το πακετο, αν ειμαι ικανοποιημενος, κλπ.

μπαινω στο my ebay, παω στο buy-won/purchased, βρισκω το προ'ι'ον που θελω, παταω πανω να δω την αγγελια και βγαζει το εξης μνμ:

"Unfortunately, access to this particular item has been blocked due to legal restrictions in some countries. We are blocking your viewing in an effort to prevent restricted items from being displayed. Regrettably, in some cases, we may prevent users from accessing items that are not within the scope of said restrictions because of limitations of existing technology. Please accept our apologies for any inconvenience this may cause, and we hope you may find other items of interest on eBay."

 

πρεπει να κανω κατι τωρα? ή απλα περιμενω να ερθει το δεμα?

 

Το μηνυμα αυτο το βγαζει το εβαυ οταν αποσύρει ενα αντικειμενο το οποιο θεώρησε οτι ειναι απατη. Τωρα καλο ειναι αν στειλεις ενα εμαιλ στο εβαυ για τι τι πρεπει να κανεις.

Θυμασαι μηπως ποσα feedback ειχε ο πωλητής? μηπως ηταν μηδεν?

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250689495913&ssPageName=ADME:B:SS:GB:1123

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται γιατί χρεώνει πολλά λεφτά το ebay.

 

Το ξερω,εχω δοκιμασει και γω να πουλαω στο ebay.Αλλα δεν νομιζω οι πωλητες με χιλιαδες feedback να προσπαθουν να βγαζουν κερδος απο τα μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω,εχω δοκιμασει και γω να πουλαω στο ebay.Αλλα δεν νομιζω οι πωλητες με χιλιαδες feedback να προσπαθουν να βγαζουν κερδος απο τα μεταφορικα.

 

Το κολπο με τα μεταφορικα το κανουν οι περισσότεροι.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BAR-PLATE-FRONT-MOUNT-INTERCOOLER-2-5-UNIVERSAL-PIPING-_W0QQcmdZViewItemQQfitsZMakeQ3aVolkswagenQ7cModelQ3aGolfQQhashZitem2a094224e0QQitemZ180543956192QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/06-08-VW-GOLF-5-JETTA-EURO-ABT-FRONT-BUMPER-LIP-SPOILER-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem483bc0dc57QQitemZ310240140375QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories

Link to comment
Share on other sites

Ολοι αφηνουν feedback

 

Ε ναι,θελω να πω αν εβλεπα ο seller ζητησε παραπανω μεταφορικα θα του εδεινα αρνητικο feedback

Link to comment
Share on other sites

Το μηνυμα αυτο το βγαζει το εβαυ οταν αποσύρει ενα αντικειμενο το οποιο θεώρησε οτι ειναι απατη. Τωρα καλο ειναι αν στειλεις ενα εμαιλ στο εβαυ για τι τι πρεπει να κανεις.

Θυμασαι μηπως ποσα feedback ειχε ο πωλητής? μηπως ηταν μηδεν?

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250689495913&ssPageName=ADME:B:SS:GB:1123

 

απο οτι με ενημερωσαν ηρθε το προ'ι'ον. παρατηρησα οτι δε το βγαζει παντα αυτο το μηνυμα. αλλες φορες ανοιγει την αγγελια και αλλες οχι. :confused:

ο πωλητης εχει 99.3% Positive feedback (Feedback score of 203533 ψηφους)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι με ενημερωσαν ηρθε το προ'ι'ον. παρατηρησα οτι δε το βγαζει παντα αυτο το μηνυμα. αλλες φορες ανοιγει την αγγελια και αλλες οχι. :confused:

ο πωλητης εχει 99.3% Positive feedback (Feedback score of 203533 ψηφους)

 

Αν ηρθε εισαι οκ. Ο πωλητης αυτος πουλαει ακομα στο εβαυ?

Link to comment
Share on other sites

αν από την πρώτη στιγμή δε λειτουργούσε, τότε πρέπει να σου κάνει refund και τα έξοδα επιστροφής

 

δλδ πληρωνω αρχικα τα εξοδα και θα τα βαλει στο λογαριασμο μου μετα;:confused:

Link to comment
Share on other sites

ποιος ο τροπος να αγορασεις feedback? :confused:

 

βασικα μου φαινεται λιγο "αθλιο" αυτο το συτημα. καλυτερα να κερδισεις την αξιολογιση με το σπαθι σου;)

soublaki-3 μη το παρεις προσωπικα. γενικα μιλαω:)

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ. Οπως έγραψα πιο πριν, με εξέθεσε ο προμηθευτής μου και τώρα πρέπει να ανεβάσω πολύ γρήγορα το feedback μου για να μπορω να ξαναπουλήσω.
Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο;

 

Γιατι πολυ απλα δεν μ'ενδιαφερει ποσα βγαζει ο πωλητης .Εγω πληρωνω τα χρηματα που θελει για το προϊον και για τα μεταφορικα ξεχωριστα.Εαν δω οτι ζητησε παραπανω μεταφορικα αυτο σημαινει οτι ειναι κλεφτης και επρεπε να πληρωσω λιγοτερα.Σκεψου αλλιως αγοραζεις ενα κινητο απο το πλαισιο παραδειγμα,πληρωνεις 400€ για το κινητο+25€ μεταφορικα και μετα οταν ερθει το κινητο γραφει επανω 10€.Εαν τους παρεις τηλεφωνο και σου πουν "αγοραζουμε 399€ το κινητο και προσπαθουμε να βγαλουμε κερδος απο τα μεταφορικα" :lol::lol::lol: τι θα σκεφτεις?Αν πουλουσε το κινητο 415 και ζητουσε 10 μεταφορικα δεν θα εισουνα ευχαριστημενος?

 

Αρκετοί πωλητές πουλάνε αξιολογήσεις από μερικά cent μέχρι 1$. Θα αγοράσω γύρω στις 100 για να ανέβω λίγο.

 

Το εχω κανει αυτο και ειχα παρει suspend για 1 μηνα ;),δεν ειναι τυχαιοι αυτοι που δουλευουνε εκει στο ebay.

 

 

Εγω φιλικα σου τα λεω αυτα,μακαρι να μην ειναι πολυ αυτοι που σκεφτονται σαν εμενα και να μην αφηνουν αρνητικο feedback

Link to comment
Share on other sites

Πώς κάνω μια δημοπρασία να φαίνεται private στο feedback;

 

Eκει που γραφεις την τιμη απο κατω λεει "Allow buyers to remain anonymous to other eBay members" απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...