Jump to content

HP iPAQ 210 (Enterprise Handheld)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίρνεις αυτό που σε βολεύει περισσότερο. Αν το 80% του χρόνου τον περνάς με πλοήγηση δεν είναι και ότι καλύτερο το εξωτερικό GPS, λόγω φορτίσματος μπαταρίας.

 

Ενα + του ΜΙΟ είναι τα 4GB εσωτερικής μνήμης, αλλα μπορείς να πάρεις απο ebay μια SD 8GB (30 ευρώ μαζί με μεταφορικά, πήρα πριν 2 βδομάδες)

 

 

Και μια σύγκριση VGA - QVGA που έβλεπα πριν μερικές μέρες

http://mobilyazilar.blogspot.com/2007/01/what-is-difference-between-vga-and-qvga.html

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 445
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να μας πούν όσοι το έχουν, λίγο για την αυτονομία του.

Το φοβάμαι λόγω της vga οθόνης.

Για video πχ, την παλεύει πάνω από 2 ώρες?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν , πάλι λόγω οθόνης, είναι συμβατό με όλες τις εφαρμογές που κυκλοφορούν ή θα πρέπει να είναι ειδικές εκδόσεις για vga screens

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν , πάλι λόγω οθόνης, είναι συμβατό με όλες τις εφαρμογές που κυκλοφορούν ή θα πρέπει να είναι ειδικές εκδόσεις για vga screens

 

Αυτό είναι όντως ένα θέμα... θέλουν λίγο παραπάνω ψάξιμο κάποιες εφαρμογές για να τρέχουν σωστά σε VGA οθόνες. Το αποτέλεσμα όμως θα σε ανταμείψει. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι όντως ένα θέμα... θέλουν λίγο παραπάνω ψάξιμο κάποιες εφαρμογές για να τρέχουν σωστά σε VGA οθόνες. Το αποτέλεσμα όμως θα σε ανταμείψει. ;)

 

Καλά, σίγουρα...

Δλδ οι υπόλοιπες εμφανίζονται σε ανάλυση 320*240 ή δεν παίζουν καθόλου?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλά, σίγουρα...

Δλδ οι υπόλοιπες εμφανίζονται σε ανάλυση 320*240 ή δεν παίζουν καθόλου?

 

Συνήθως τρέχουν αλλά δημιουργούν αυτό το πρόβλημα της παραμόρφωσης της εικόνας. Οι καινούργιες εφαρμογές πάντως βγαίνουν και με υποστήριξη VGA.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τρέχουν αλλά δημιουργούν αυτό το πρόβλημα της παραμόρφωσης της εικόνας. Οι καινούργιες εφαρμογές πάντως βγαίνουν και με υποστήριξη VGA.

Κατάλαβα, thx για την αμεσότητα:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα την είδα τη συσκευή. Είναι τεράστια, αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Μου φάνηκε πολύ χάλια η ποιότητα και γενικά ήταν πολύ ελαφρύ στο χέρι. Σε σχέση με το παλιότερο X51v πολύ πεσμένη ποιότητα, καλά για 4700 ούτε συζήτηση.

Βέβαια αν σκεφτεί κάποιος την τιμή του νομίζω μπορεί να κάνει κάποιες παραχωρήσεις, αλλά δεν σε εμπνέει να το αγοράσεις. Είναι μόνο για να κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια! Έχω ένα 214. Είναι δυνατόν να συνδεθεί στο Internet με χρήση κινητού τηλεφώνου για modem μέσω Bluetooth;

 

Ευχαριστώ!

Συμβουλές δεν δέχομαι από κανένα...

Μ@λ@κ!3ς μπορώ να κάνω και μόνος μου...:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πραγματικά πολύ ωραίο το 214! Μέγεθος ίδιο με το 4700 λόγω οθόνης 4" αλλά απίστευτα ελαφρύ, δεν κουράζει καθόλου! Ότι και αν δοκίμασα το "φύσηξε", παιχνίδια, video όπως είναι κατεβασμένα απο inet (1:40 λεπτά με κατανάλωση μπαταρίας μόνο -11%), το wifi είναι πραγματικά πολύ γρήγορο (802.11G) παίζει άψογα με το νέο coreplayer v1.2 που υποστηρίζει youtube!

Στο spb pocket plus (απο τα βασικά για ppc) δεν δουλεύει το backlight :( τελευταία v4.0.2 (Dec 6, 2007), γνωρίζει ήδη η spb το πρόβλημα, ελπίζω στην επόμενη έκδοση να το διορθώσουν.

 

@Firebrand αν θές να το συνδέσεις με κινητό για σερφάρισμα πρέπει να κάνεις μια αλλαγή στην registry για να προσθέσεις το modem command (μόνο στα wm6):

ΑΤ+CGDCONT =1, “IP”, “gwap.b-online.gr”

Με το CeRegEditor επιλέγεις το HKEY_LOCAL_MACHINE\DRIVERS\Unimodem\Init

δεξί κλίκ στο value1 και κάνεις edit

Value data:

ΑΤ+CGDCONT =1, “IP”, “gwap.b-online.gr”

πατάς το πράσινο κουμπάκι για soft reset και αλλαγή της registry.

Μετα τα υπόλοιπα γνωστά... :lol:

wind non stop εχω δοκιμάσει και με ipaq 4150, 4700, Ν71, 3230, Ν91 με opera 8,65 και PROXY 192.168.200.010:9401 (ΟΧΙ .10, το .010 κάνει την διαφορά ;))

 

:up:IPAQ 214:up:

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι αυτοκινητιστης,και ενδιαφερομαι να αγορασω το 214...

Για χρηση του με το destinator, ας μου πουνε καποιοι που το εχουν

δοκιμασει, με ποιο bluetooth, εαν τρεχει καλα το προγραμμα, καθως

και την θεση του bluetooth. εαν το εχουν μεσα στο ταμπλο του

αυτοκινητου η επανω στον ουρανο...

Εχω δει καποια bluetooth που παιρνουν και εξωτερικη κεραια..ειναι

χρησημο αυτο??

Επισης και εαν η συνδεση μεσω bluetooth ειναι καλη,δεν παρουσιαζει

δεν παρουσιαζει διακοπες. (γιατι εαν εισαι σε μια διαδρομη,και σου

κανει διακοπη...καηκαμε!!! )

Σορυ εαν σας κουρασα...ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μόνο για destinator, igo κλπ πάρε ένα Mio που έχουν gps (π.χ. το mio168 έχει πανω gps με κεραία και έχει υποδοχή για εξωτερική κεραία).

Τα εξωτερικά bluetooth gps πρέπει να βλέπουν ουρανό (απο το ταμπλό) ή τα συνδέεις με την κεραία gps αν έχεις στο αυτοκίνητο σου. Τα περισσότερα, αν όχι ολα, έχουν υποδοχή για εξωτερική κεραία η οποία βοηθάει πάρα πολύ στο σήμα. :)

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μόνο για destinator, igo κλπ πάρε ένα Mio που έχουν gps (π.χ. το mio168 έχει πανω gps με κεραία και έχει υποδοχή για εξωτερική κεραία).

Τα εξωτερικά bluetooth gps πρέπει να βλέπουν ουρανό (απο το ταμπλό) ή τα συνδέεις με την κεραία gps αν έχεις στο αυτοκίνητο σου. Τα περισσότερα, αν όχι ολα, έχουν υποδοχή για εξωτερική κεραία η οποία βοηθάει πάρα πολύ στο σήμα. :)

 

Φιλε Kint, Ευχαριστω για την απαντηση, Εχω καταληξει σε δυο pda:

Hp 5940, και το Hp 214, που εχει 128 ram..

Φυσικα για πλοηγηση που το θελω καλυτερα θεωρουνται τα Pna,

Αλλα το κακο ειναι οτι εχουν εγκατεστημενο καποιο συγκεκριμενο

προγραμμα πλοηγησης,και εαν μελοντικα βγει καποιο αλλο καλυτερο

απο αυτο που εχει, τοτε δυσκολα να ξε-κλειδωθει για να αντικατασταθει...

Απλα ρωταω τους κατοχους του 214 εαν εχουν δοκιμασει το dest,

με ποιο bluetooth, εαν ειναι ευχαριστημενοι, και που εχουν το bluetooth, επανω στο ταμπλο, η στον ουρανο.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος απο την τεράστια οθόνη του 214, με gps της fortuna clip-on, dest. 6 & 7. Πάντα στο ταμπλό, στον ουρανό μάλλον θα το χάσεις σε καμιά στροφή.

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος απο την τεράστια οθόνη του 214, με gps της fortuna clip-on, dest. 6 & 7. Πάντα στο ταμπλό, στον ουρανό μάλλον θα το χάσεις σε καμιά στροφή.

 

Και απο...σημα πως πας??? τρεχει γρηγορα το dest??:cool:

Link to comment
Share on other sites

Mε 624mhz & vga δεν υπάρχει κάτι που να μην τρέχει καλά, το σήμα είναι θέμα gps το συγκεκριμένο fortuna δεν είναι άσχημο αλλά υπάρχουν και άλλα μοντέλα όπως το Fortuna Slim Bluetooth GPS με chipset SiRF Star III που είναι πιο γρήγορο και πιο ακριβές.

Kyrillos' Rom v9.5 :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχετε κάνει αναβάθμιση τον οδηγό του WiFi με την καινούρια έκδοση που βγήκε πριν κανα μήνα; Προσπαθώ να το κάνω και μου βγάζει σφάλμα για λάθος Device_ID.

 

Απ ότι είδα το πρόβλημα το έχουν και κάποιοι άλλοι χρήστες...

 

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareIndex.jsp?lang=en&cc=us&prodNameId=3544117&prodTypeId=215348&prodSeriesId=3544060&swLang=8&taskId=135&swEnvOID=228

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να με πληροφορήσει για την εμβέλεια του wifi? Δηλαδή, σε σύγκριση με έναν τυπικό φορητό υπολογιστή, πόσο πιο αδύναμο είναι? Thanx προκαταβολικά..
Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Φιλε μου,εγω δεν την εχω τη συσκευη,αλλα επειδη καποιο διαστημα διαβασα πολυ για αυτην,το "προβλημα" που αναφερεις ειναι χαρακτηριστικο της συσκευης!Ελληνες και ξενοι reviewers και χρηστες παραπονιουνται για την πολυ χαμηλη ενταση του ηχειου των καινουριων ipaqs και δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο.Αν το χρησιμοποιεις για πλοηγηση στ'αμαξι,θα φαινεται λογικα πιο πολυ αυτη η αδυναμια του.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,εγω δεν την εχω τη συσκευη,αλλα επειδη καποιο διαστημα διαβασα πολυ για αυτην,το "προβλημα" που αναφερεις ειναι χαρακτηριστικο της συσκευης!Ελληνες και ξενοι reviewers και χρηστες παραπονιουνται για την πολυ χαμηλη ενταση του ηχειου των καινουριων ipaqs και δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο.Αν το χρησιμοποιεις για πλοηγηση στ'αμαξι,θα φαινεται λογικα πιο πολυ αυτη η αδυναμια του.

 

εχεις δικιο.,

 

Για αυτο το εδωσα και εγω και επεστρεψα στο παλιο καλο HX2490

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,εγω δεν την εχω τη συσκευη,αλλα επειδη καποιο διαστημα διαβασα πολυ για αυτην,το "προβλημα" που αναφερεις ειναι χαρακτηριστικο της συσκευης!Ελληνες και ξενοι reviewers και χρηστες παραπονιουνται για την πολυ χαμηλη ενταση του ηχειου των καινουριων ipaqs και δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο.Αν το χρησιμοποιεις για πλοηγηση στ'αμαξι,θα φαινεται λογικα πιο πολυ αυτη η αδυναμια του.

 

Για την πλοήγηση η λύση είναι ένα radiocd στο αμάξι με line in;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!Αυτο θα συμπληρωνα!Ακομη&Fm transmitter&cassette adapter κανουν δουλεια!Λυσεις υπαρχουν,γιατι ειναι πολυ καλο μηχανημα κατα τ'αλλα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο expansys το hp 214 που πωλειται λέει UK εκδοση, τι σημαίνει αυτό και αν με περιορίζει σε κάτι?

 

Δειτε εδώ.. http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=156268

Party your LIFE...

:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά. Ξέρετε που μπορώ να βρω την μεγάλη μπαταρία 4400mAh για το ΙPAQ 214? Μαζί με την μπαταρία έρχεται και το καπάκι για να κλείσει την μπαταρία ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...