Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5310 XpressMusic


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την μπαταρια μονο εδω διαβασα ασχημα σχολια.Και στα review σε σαιτ του εξωτερικου και σε σχολια χρηστων,η μπαταρια ειναι απο τα πολυ δυνατα του σημεια.

Εχει τυχει σε κανεναν να κανει restart το κινητο μονο του?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 419
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tελικα παιδια η μπαταρια ποσο σας κρααει??

 

Η μπαταρία τελικά είναι καλή. Κρατάει 3 μέρες με ΒΤ (ΒΤ κλειστό το βράδυ), 15 μηνύματα περίπου, κανά μισάωρο ομιλία και λίγο ράδιο, ΜΡ3.

 

Για την μπαταρια μονο εδω διαβασα ασχημα σχολια.Και στα review σε σαιτ του εξωτερικου και σε σχολια χρηστων,η μπαταρια ειναι απο τα πολυ δυνατα του σημεια.

Εχει τυχει σε κανεναν να κανει restart το κινητο μονο του?

 

Το κινητό δεν κάνει restart. Το μόνο βασικό αρνητικό είναι το χαμηλό εξωτερικό ηχείο.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει δοκιμάσει κανείς με ΒΤ? Ελπίζω να μην έχει τα ίδια προβλήματα με το 6300!

Δάσκαλε?

 

 

Το Samsung WEP200 που είχε πρόβλημα με το 6300, λειτουργεί κανονικότατα. Ένα TurboX λειτουργεί κανονικά. Το Samsung WEP500 μου κάνει κάτι φυσήματα, αλλά ίσως είναι από το ΒΤ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκοπεύω να αγοράσω το 5310 της Nokia από το εξωτερικό και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να αλλάξω το λογισμικό του σε ελληνικό.Γενικά δεν έχω πρόβλημα με τα αγγλικά αλλά δεν είναι αύκολο να γράφεις sms σε greeklish ή για μια λέξη που δεν πιάνεις να ψάχνεις στα λεξικά.

Πόσο εύκολο είναι λοιπόν να αλλάξω το λογισμικό,πόσο κοστίζει και που πρέπει να απευθυνθό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να αγοράσω το 5310 της Nokia από το εξωτερικό και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να αλλάξω το λογισμικό του σε ελληνικό.Γενικά δεν έχω πρόβλημα με τα αγγλικά αλλά δεν είναι αύκολο να γράφεις sms σε greelish ή για μια λέξη που δεν πάνεις να ψάχνεις στα λεξικά.

Πόσο εύκολο είναι λοιπόν να αλλάξω το λογισμικό,πόσο κοστίζει και που πρέπει να απευθυνθό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Υπάρχει τρόπος!

Για να περάσεις τα Ελληνικά θα πρέπει να ακολουθήσεις πιστά αυτό τον οδηγό, βάζοντας όμως αυτό το Ελληνικό product code.

  • Το Nemesis Service Suite το κατεβάζεις από εδώ.
  • Το Nokia Software Updater το κατεβάζεις από εδώ.

Σημείωση 1: Ο οδηγός που αναγράφω, αναφέρεται στο N73, αλλά η διαδικασία είναι ακριβώς ίδια.

Σημείωση 2: Κατά τη διαδικασία της αναβάθμισης δεν πειράζεις το κινητό για κανένα λόγο.

Σημείωση 3: Για να δουλέψει το NSS θα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή σου το Nokia PC Suite και να έχεις συνδεθεί τουλάχιστον μια φορά με αυτό.

 

ΥΓ: Το product code ζήτησέ το από τα παιδιά εδώ μέσα, ή αλλιώς αν έχει τη συσκευή κάποιος γνωστός σου. Το βρίσκεις στην ετικέτα πίσω από τη μπαταρία. Είναι επταψήφιος κωδικώς, Code: XXXXXXX.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι πληροφορίες σου και σε ευχαριστώ για αυτές!

 

Αλλά...

Επικοινώνησα σήμερα με την Nokia και μου είπαν πως...

 

1 Αν το κινητό αγοραστεί από το Hong Kong (όπως στο δικό μου παράδειγμα)και ζητήσω να αλλάξει το λογισμικό στην Ελλάδα τότε δεν το αναλαμβάνει κανείς.

Ο λόγος είναι πως η Νόκια δεν επιτρέπει επεμβάσεις σε κινητά που αγοράστηκαν στην ζώνη της Ασίας από καταστήματα της Ευρωπαικής ζώνης.Λόγοι marketing πιθανώς αλλά αν δεν???

 

2 Αν πάλι το θέλω μπορώ να ζητήσω από το κατάστημα που θα το αγοράσω να μου το αλλάξουν και να μου βάλουν το ελληνικό αλλά δεν θα έχουν λέει ευθύνη σε περίπτωση βλάβης.

 

Πέρα από αυτά όμως το κινητό θα δούλευε άψογα σε ελληνικό δύκτιο αλλά δεν θα είχε ελληνικά μενού μηνύματα κτλ...

 

Και τώρα που τα είπα όλα πες μου αν μπορείς, μπορώ να κάνω κάτι η θα καταστρέψω το κινητάκι και θα πάνε τζάμπα τα ευρά?

 

Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου!!!

 

----------------------------------------------------------

Έχει κάποιος το product code του 5310?

Βρίσκετε στην ετικέτα πίσω από τη μπαταρία.

Είναι επταψήφιος κωδικώς, Code: XXXXXXX

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mirrage,

 

Για να περάσεις τα Ελληνικά, ή θα πεις να στα περάσουν αυτοί ή θα το κάνεις μόνος σου με τον τρόπο που σου έγραψα πιο πάνω.

 

 

Να σου αναφέρω πως αν σου περάσουν από το κατάστημα τα Ελληνικά υπάρχει περίπτωση να τα ξαναχάσεις σε μελλοντική αναβάθμιση που τυχών κάνεις, και θα αναγκαστείς να ακολουθήσεις αυτά που σου έγραψα για να τα περάσεις εκ νέου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα ένα 5310 σε κάποιο κατάστημα και είδα αυτόν τον αριθμό...

0547037 είναι ο στός άραγε?

Δεν είχε κανέναν άλλο 7ψήφιο και αυτός ήταν ο μόνος που δεν είχε και γράμματα.

Άρα θα είναι και σωστός.

Ε??

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα ένα 5310 σε κάποιο κατάστημα και είδα αυτόν τον αριθμό...

0547037 είναι ο στός άραγε?

Δεν είχε κανέναν άλλο 7ψήφιο και αυτός ήταν ο μόνος που δεν είχε και γράμματα.

Άρα θα είναι και σωστός.

Ε??

Product code είναι αυτό, το θέμα είναι να είναι όντως Ελληνικό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αν και το μενού ήταν στα αγγλικά το πληκτρολόγιο είχε και ελληνικά γράμματα.Αύριο θα ξαναπάω και θα το γυρίσω στα ελληνικά.

Καλά μεγάλη καφρίλα να πειράζεις το δείγμα σαν να είναι τ δικό σου κινητό.:D:D:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αν και το μενού ήταν στα αγγλικά το πληκτρολόγιο είχε και ελληνικά γράμματα.Αύριο θα ξαναπάω και θα το γυρίσω στα ελληνικά.

Καλά μεγάλη καφρίλα να πειράζεις το δείγμα σαν να είναι τ δικό σου κινητό.:D:D:cool:

 

Αφου ειχε Ελληνικους χαρακτηρες στο πληκτρολογιο ,

Ελληνικο ειναι..Δεν χρειαζεται να ξαναπας ..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

pedia kenourios ime edw ... de polidaivasa ti ipate... apla mpika edw epidi exei sxesi me to tilefono m to kenourio to nokia 5310 pou agorasa ton dekemvri (apo kipro ime, to 3ero oti stin ellada ir8e ton gennari giato to tonizw) anw ke apla 8el re gmt poli na ekmetalefto to piso caver tou kinitou ! etsi na valw ena tatoodaki kati :)

 

Eseis ti lete ? sifonite na to kanw i mpaa ? An sifonise ti tatoutadia protinete ;p ?

 

thx perimenw apantiseis :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς, αν πάρω ένα δέκτη GPS (από αυτούς που έχει στο πλαίσιο με bluetooth) και περάσω και ένα πρόγραμμα (π.χ destinator), θα έχω σύστημα πλοήγησης. Βασικά μπορεί να το διαβάσει το πρόγραμμα? Το κινητό είναι ενός φίλου που δεν έχει και πολύ σχέση με τεχνολογία, και δεν το έχω δει από κοντά ακόμα για να ξέρω τι μπορεί να κάνει και αν μπορεί να διαβάσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Οπότε περιμένω από τους κατόχους κάποια απάντηση. ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να πάρει ούτε το Destinator αλλά ούτε και οποιδήποτε άλλο πρόγραμμα πλοήγησης γιατί η συσκευή είναι S40.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για σας.Πηρα το εν λογω κινητο την πεμπτη και απο το σαββατο αρχισε να κολαει τρομερα.ΔΗλαδη ανοιγει παει να κανει ενημερωση της βιβλιοθηκης και κολλαει .ΠΑω να μπω στο μενου κολλαει.Βαζω μουσικη κολλαει.Να σημειωσω οτι δεν εχει πεσει ουτε μια φορα.Το πηρα αο τον γερμανο.Αν τους το παω θα μου τι γτιαξου/αλλξουν η θα μου το δωσουν παλι οπως το πηγα;;
Hasta la victoria siempre
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για σας.Πηρα το εν λογω κινητο την πεμπτη και απο το σαββατο αρχισε να κολαει τρομερα.ΔΗλαδη ανοιγει παει να κανει ενημερωση της βιβλιοθηκης και κολλαει .ΠΑω να μπω στο μενου κολλαει.Βαζω μουσικη κολλαει.Να σημειωσω οτι δεν εχει πεσει ουτε μια φορα.Το πηρα αο τον γερμανο.Αν τους το παω θα μου τι γτιαξου/αλλξουν η θα μου το δωσουν παλι οπως το πηγα;;

Αύριο πρωί-πρωί πήγαινε στο Γερμανό. Μπορεί και να στο αντικαταστήσουν εφόσον δεν έχει περάσει μια εβδομάδα από τότε που το πήρες.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αλλα θα φτιαχτει σιγουρα;;Ειναι τυχαιο γεγονος η ειναι προβληματικα γενικα;;Γιατι σκευτομαι να το κρατησω αρκετο καιρο

edit:Αυριο δυσκολο-μενω Πετρουπολη και εχω αποκλειστει αλλα κατι θα κανουμε!

Hasta la victoria siempre
Link to comment
Share on other sites

Το πηγα και μου ειπαν πως μαλλον φταει η καρτα-εχει καποιο αρχειο (ιο)που κολλαει το κινητο την εβγαλα μπροστα του και δεν κολλαγε!Τι να ειναι ομως τα εσβησα ολα και ηταν μια χαρα.Μολις ξαναεβαλα μουσικη απο τον υπολογιστη κολλαει παλι.α)υπαρχει καποιος ιοσβ)πως μπορβ να τον βρω γ)τι να κανω;;;;;;;;
Hasta la victoria siempre
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εκανα update και μου εμειναι στα αγγλικα με το nss ειχα γιρησει το ν95 στα Ελληνικα κανει για αυτο¨?
TOMMIS RODOS ;)
Link to comment
Share on other sites

Το πηγα και μου ειπαν πως μαλλον φταει η καρτα-εχει καποιο αρχειο (ιο)που κολλαει το κινητο την εβγαλα μπροστα του και δεν κολλαγε!Τι να ειναι ομως τα εσβησα ολα και ηταν μια χαρα.Μολις ξαναεβαλα μουσικη απο τον υπολογιστη κολλαει παλι.α)υπαρχει καποιος ιοσβ)πως μπορβ να τον βρω γ)τι να κανω;;;;;;;;

Δοκιμασε να αλλαξεις το φορματ που παιρνας τα τραγουδια.Αν ειναι σε mp3,καντα wma και το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εκανα update και μου εμειναι στα αγγλικα με το nss ειχα γιρησει το ν95 στα Ελληνικα κανει για αυτο¨?

 

Δοκιμασε το κανει ,αρκει το γνωριζεις το Ελληνικο product code

του 5310.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Έχω ένα ΝΟΚΙΑ 5310 και αντιμετωπίζω αρκετά προβληματάκια:το έχω 2 βδομάδες τώρα και τα "κολλήματά" του είναι δυσανάλογα πολλά με το χρονικό διάστημα που το έχω.Του έκανα αναβάθμιση αλλά κάποια από αυτά εξακολουθούν να υπάρχουν(π.χ. σβήνει το ράδιο όταν ψάχνω σταθμούς κλπ).Το σημαντικότερο όμως πρόβλημα είναι ότι δεν ακούγεται δυνατά ο ήχος της κλήσης και του sms.Αν δεν είμαι δίπλα στο κινητό και να περιμένω κλήση,δύσκολα το ακούω.Το αποτέλεσμα είναι να 'χάνω' αρκετές κλήσεις και να απαντάω καθυστερημένα στα μηνύματα.Σε μαγαζί της ΝΟΚΙΑ που ρώτησα μου είπαν ότι έτσι είναι όλα τα τελευταία κινητά της ΝΟΚΙΑ(έτσι τα έχουν ρυθμίσει δηλαδή)και ότι δεν γίνεται τίποτα γι' αυτό.

Εσείς τί λέτε;Μπορώ να κάνω κάτι ή να το πάρω απόφαση ότι έτσι θα είναι από δω και πέρα η κατάσταση;

Υ.Γ:Έχω δοκιμάσει να περάσω πολλούς δικούς μου ήχους σε μια προσπάθεια να του "ενισχύσω" τον ήχο,αλλά...μάταια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...