Jump to content

[Οδηγός] FAR Manager για όλα τα DB2020 κινητά!


Darky
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

logika exeis 2 arxeia,ena pou leei MAIN kai ena pou leei FS(diladi File System).an to FS einai tis morfis FS_MEDITERR tote ypostirizei ellinika:)opote flashare xwris anisixies.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 683
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας και παλι!!!θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κανενας που να μπορει να μου βγάλει το vodafone live απο τη συσκευή στη Θεσσαλονικη. ευχαριστω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Gia se olous..

exo kapio katastima kinitis tilefonias stin athina kai me endiaferi na mporeso na kano anabathmisis sta kinita monos mou kai na min ta pigeno se alous kai mou pernoun to 5eyro.

 

diabazo edo kai kero selida selida kai dokimazo programatakia me apotelesma na exo ena kefali kazani tora kai akri den mporo na bro.

mipos iparxi kapios odigos mazi me ta programatakia pou xriazonte gia aftin tin doulia se zip i rar oste na ta katebaso kai na to dokimaso etsi?

efxaristo gia ton xrono sas

opios boithisi tha exi kai kales timoules :-)

oloi imaste kaloi mexri na apodixti to antitheto :X
Link to comment
Share on other sites

Patch unlock η καλύτερη λύση...Και δωρεάν...Ψάξε για το Simox Unlock Patch Generator
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδες είμαι ο Χρήστος και πρώτη φορά γράφω στο thread.

Aγόρασα ενα SE k800i και παρατηρώ ότι δεν έχει ελληνικά στα menu. Απότι διάβασα εδώ μάλλον το πρόβλημα λύνεται. Μήπως μπορεί κάποιοσ να με καθοδηγήσει ώστε να κάνω τις σωστές προσθήκες. Δεν διαθέτω τα αναγκαία αρχεία αφού δεν μπόρεσα να τα βρω. Δεκτή κάθε συμβουλή.

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες είμαι ο Χρήστος και πρώτη φορά γράφω στο thread.

Aγόρασα ενα SE k800i και παρατηρώ ότι δεν έχει ελληνικά στα menu. Απότι διάβασα εδώ μάλλον το πρόβλημα λύνεται. Μήπως μπορεί κάποιοσ να με καθοδηγήσει ώστε να κάνω τις σωστές προσθήκες. Δεν διαθέτω τα αναγκαία αρχεία αφού δεν μπόρεσα να τα βρω. Δεκτή κάθε συμβουλή.

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

 

Kane me add sto msn na sou steilw.Tha to vreis sto profil mou 'h mpes sto hi5 tha to vreis ekei ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση:

Για όσους δεν το γνωρίζουν,το XS++ μπορεί και κάνει CID Upgrade σε DB2020 τηλέφωνα.Δηλ. αν ένα τηλέφωνο είναι CID49 ή CID51,τότε μπορεί να αναβαθμιστεί σε CID52.Ειδικότερα το XS++2.2 μπορεί και αναβαθμίζει μόνο από CID49 σε CID52,ενώ το XS++3.1 μπορεί και αναβαθμίζει και από CID49 αλλά και από CID51 σε CID52.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

paidia kalispera

an kai exw stamatisei pleon n aasxoloume me SE ela pou omws ksanar8a edw:p

Xreiazomai to latest main kai fs gia w660i CID52;)

Kai an uparxei kai kana patchaki mazi me to firmware euprosdekto;)

 

:offtopic:Pano an ta exeis i ksereis pou mporw na psaksw ektos apo se nse kai topsony mila m sto msn;):offtopic:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε εμείς δεν σου κάνουμε :p ;;; Πλάκα κάνω...scottas το τελευταίο firmware που είναι για w660 είναι το R8BB001 για cid52,από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα βγαίνουν για cid53.Οπότε με αυτά που έχεις στο 4shared σου είσαι gg.Από patches έχει αρκετά και μπορείς να τα βρεις στο se-nse
http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας .

δεν θα σας κουρασω .

Μου κανανε δωρο σημερα ενα Κ770ι .

Μια χαρα . μου αρεσει πολυ κλπ κλπ.

ειναι ομως Branded myview και ξενερωνω την ζωη μου .

Διαβασα αρκετα πραγματα μεσα σε αυτο το φορουμ και σε αλλα . εχω ηδη αρχησει να κατατοπιζομαι αλλα πριν κανω οποιοδηποτε βημα θα ρωτησω εδω ωστε να μην καταστρεψω το τηλ μου .

θα παρακαλουσα αν καποιος δεν ειναι σιγουρος για οτι μου πει ας το αφησει για τον επομενο .

με το XS++ darwin πηρα αυτο το log

22:54:13| Baseband ID: 9900

22:54:13| Protocol Version: 3.1

22:54:13| Warning: IMEI name does not match GDFS name (IMEI:NULL GDFS:K770)

22:54:13| ...using GDFS name

22:54:13|

22:54:13| Profiling SEMC phone...

22:54:13| Platform: DB2020

22:54:13| OTP CID: 51

22:54:13| EROM CID: 53

22:54:13| EROM Color: Red

22:54:13| IMEI: 35238402xxxxxx

22:54:13| Phone ID: K770

22:54:13| Region: MEDITERR

22:54:13| CDA: 1210-7539 R4A

22:54:13| Firmware Version: R8BC004

22:54:13| EROM: R3A022

22:54:13| Ready for operation!

 

ερωτησεις :

1) αν καταλαβα καλα απο οσα διαβασα δεν μπορω να το κανω debrand me to XS++ giati δεν υποστηριζει cid53? σωστα ?

2)πρεπει να το κανω με far manager + jdflasher Μονο ?

3) εχω κατεβασει απο το ftp (scottas) τα παρακατω αρχεια :

α)K770_R8BC004_FS_MEDITERR_RED52.rar

β)K770_R8BC004_MAIN_GENERIC_VI_RED52.rar

ειναι τα σωστα ?αν οχι μπορειται να με βοηθησετε να βρω τα σωστα ?

 

Οποιαδηποτε επιπλεον πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη καθως θελω να ρωτησω ακομα κ αλλα πραγματα ...αλλα δεν θελω να σας κουρασω .

ευχαριστω για τον χρονο σας .

 

edit :ενοειται πως εχω ηδη ψαξει και μονος μου και πως δεν περιμενω να κανει κανεις αλλον την χαμαλοδουλεια ...αλλα δεν βρηκα κατι αλλο (που να ειναι τσαμπα δλδ).

Link to comment
Share on other sites

1)Σωστά !

2)Ναι μόνο έτσι μπορεί να γίνει (ή αν βάλεις linux και χρησιμοποιήσεις την linux έκδοση που υποστηρίζει :ninja:)

3)Για τα αρχεία θα χρειαστείς παρόμοια με αυτά που βρήκες αλλά θα γράφουν CID53.

 

main:K770_R8BC004_MAIN_GENERIC_VI_RED53

 

filesystem:K770_R8BC004_FS_MEDITERR_RED53 (το αρχείο από topsony είναι κατεστραμμένο,δεν ξέρω αν το διόρθωσαν,αλλιώς αν θελεις θα βάλεις ένα και θα έχει μόνο αγγλικά,αλλά μπορεί να βρεθεί λύση)

 

custom pack:HB1-06_Gen_CDA102568_4_R8A_GENERIC_MEDITERR

 

Για οποιαδήποτε άλλη απορία μη διστάζεις ρώτα :)

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

Τα europe3 πακετα δεν κανουν ?

εχω την αντυπωση πως ειδα καπου , οτι περιλαμβανουν ελληνικα .

1000 ευχαριστω για τις οδηγιες μεχρι τωρα.

αν δεν κανουν αυτα τα europe3 ... μπορει καποιος να μου βρει το εναπομειναν αρχειο ωστε να προχωρησω?

οταν λες πως μπορει να λυθει το θεμα με την γλωσσα τι ακριβως ενοεις?

 

edit : τα europe3 δεν κανουν επ ουδενι . μονο τα mediter κανουν και δεν υπαρχουν οπου και να εψαξα . αν μπορει καποιος να το βρει η αν το εχει θα το εκτιμουσα πολυ .Επισης διαβαασα πως μπορω να φλασαρω παλιο FS ακομα και FS απο διαφορετικο cid?

 

edit 2 : 5+42 το πρωι . Τα παραταω με το ψαξιμο για σημερα ! εφαγα ολο το inet και προκοπη δεν ειδα . Ο far μου δινει error 15 οταν παω να φλασαρω ειτε το main ειτε το παλαιοτερο FS που εχω βρει . ΠΑΙΔΕΣ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ . ΠΛΖ ΧΕΛΠ .

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα αρχεία είναι κατεστραμμένα,για να σιγουρευτείς κατέβασε το προγραμματάκι και έλεγξε τα αν είναι εντάξει.

 

Μετά εναλλακτικές λύσεις,να το φλασάρεις με άλλα αρχεία και να μην έχει ελληνικά στο κινητό ή να βρεις "σωστά" αρχεία από topsony ή από κάπου που να μην είναι κατεστραμμένα.

 

Αλλιώς αν κάποιο άλλο μέλος έχει φλασάρει το κινητό του και έχει τα αρχεία.

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

στο topsony καλως η κακως εχουνε την πολιτικη με τα ποστς και τις 10 μερες .Ζησε Μαϊ μου να φας τριφυλλι δλδ .

Αμα μπω να ποσταρω εγω θα καταστρεψω καμια 10αρα τηλεφωνα ! χαχαχα

Αν τα εχει κανεις τα αρχεια απο τους συμφωρουμιτες θα τα δεχτω με χαρα .

Δεν υπαρχουν πουθενα αλλου , και το λεω με περισσια αυτοπεποιθηση γιατι σχεδον δεν κοιμηθηκα ψαχνοντας , το google εχει βαρεθει να μου δινει τα ιδια αποτελεσματα.

1000 ευχαριστω ολους για ολες τις πληροφοριες , μπορει λυση να μην εχω βρει ακομα αλλα το οτι μηκατε στην διαδικασια με τιμα .

Αντε και οτι θελετε απο linux σφηρατε ;-).

Link to comment
Share on other sites

Από topsony μπορείς και να πληρώσεις για να κατεβάσεις αρχεία,εξάλλου 2 euro είναι για 100mb σε 5 ημέρες.

 

από linux εγώ θέλω το πακέτο openoffice3 για arch,γιατί βαριέμαι να περιμένω να κάνει compile :p.

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

@hqgr

Δοκιμασε να περασεις τα αρχεια που ποσταρε ο tfa παραπανω με αγγλικο FS και μετα το custom pack που εχει.Αν θες αγγλικο FS πες μου να ανεβασω.Δοκιμασε αυτην την εκδοση του jdflasher:

jdflasher_test6.rar.html : jdflasher test6

jdflasher_test6_add1.rar.html : jdflasher test6fix1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Οδηγός] FAR Manager για όλα τα DB2020 κινητά!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...