Jump to content

GreekSMSWriter


kterz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

paidia kalispera ligo boi8eia. Auto to kinito exei k pliktologio katw ektos apo to penaki.exw katebasei logismiko gia na grafw me to penaki ellinikous xaraktires alla 8elw na grafw k me to pliktrologio.kamia idea kanenas?exei Windows Mobile 6.0
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia kalispera ligo boi8eia. Auto to kinito exei k pliktologio katw ektos apo to penaki.exw katebasei logismiko gia na grafw me to penaki ellinikous xaraktires alla 8elw na grafw k me to pliktrologio.kamia idea kanenas?exei Windows Mobile 6.0

δοκιμασε το AEKMAP.ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ FILE DOWNLOAD ΤΟΥ MYPHONE.GR

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν έχει σχεδιαστεί για VGA οθόνες, γιατί κάτι τέτοιο δε με αφορά προσωπικά.

Κώστας

ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΟΥΜΕ TΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΠΛΗΚΤΡΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ VGA ΟΘΟΝΗ? (ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ PHONE PAD,ΤΟ BLINKEYS ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ T9)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα μπράβο και ένα ευχαριστώ και από μένα. :happy:

Χρησιμοποίησα την εφαρμογή στην αρχή στα wm5 και τώρα στα wm6 (δεν χρειάστηκε να προσθέσω τα .net και sql) και είναι πραγματικά βολική μόλις τη συνηθίσει κάποιος. Πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ορίστε:

 

 

Καλησπέρα είμαι νέος στο forum διάβασα για το t9 που έφτιαξες και

Δεν έχω καταλάβει καλά το δικό σου τ9 από το μενού του τηλεφώνου

Βγάζει και τις επαφές που είναι στα ελληνικά ? αν είναι έτσι σε παρακαλώ

Πες μου πως θα το κατεβάσω γιατί μου είναι απολύτως αναγκαίο ή από πού θα

Μπορούσα να το αγοράσω γιατί έχω 700 επαφές στα ελληνικά και είμαι σε απόγνωση.

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλύτερη η πορεία απο τον προορισμό
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μια εφαρμογούλα που έχω κάνει για να με βοηθά στην ευκολότερη σύνταξη SMS κυρίως στα ελληνικά.

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε ορισμένους

 

Κώστας

 

Φιλε μου χιλια ευχαριστω !!!! Καταπληκτικη εφαρμογη. Δεν περιμενα οτι το γραψιμο SMS (στα ελληνικα) θα μπορουσε να γινει καποια στιγμη στα PPC ευκολοτερο κι απο τα απλα κινητα με Τ9.

Εχω ανεβασει κι εγω εδω κατι επισης πολυ χρησιμο, παρομοιου τροπου λειτουργιας με το GreekSMSWriter, για χρηση Address Book.

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει ελληνικό ΧΤ9 για αγγλική συσκευή(htc touch cruise);

 

ΠΧ

στο σετάρισμα του cruise...

:respect:konadrio

Όλοι υπογράψτε για να πιεστεί η HTC να βγάλει drivers!

2' λεπτά θα σας πάρει!

http://www.petitiononline.com/tytn2vid/petition.html

Link to comment
Share on other sites

Μια προταση.

Μια εξυπνη λειτουργια του Inesoft Address Book ειναι η επιλογη στιγμιαιας δονησης κατα το πατημα ενος εικονικου πληκτρου, το οποιο δινει μια αισθηση αληθινου πληκτρολογιου.

Θα μπορουσα αραγε κατι τετοιο να γινει και στο GreekSMSWriter ?

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιοςπως μπορουμε να ενταξουμε αυτο το πληκτρολογιο σε ενα hardware key για πιο αμεση προσβαση?το εχω εγκαταστησει εχω κανει shortcut,το ανοιγω,αλλα δρν φαινεται οταν στις επιλογες προγραμματων οταν δοκιμαζω να το βαλω σε ενα πληκτρο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια προταση.

Μια εξυπνη λειτουργια του Inesoft Address Book ειναι η επιλογη στιγμιαιας δονησης κατα το πατημα ενος εικονικου πληκτρου, το οποιο δινει μια αισθηση αληθινου πληκτρολογιου.

Θα μπορουσα αραγε κατι τετοιο να γινει και στο GreekSMSWriter ?

 

 

Επισης κατι ακομα που ειναι αρκετα βολικο και λειπει ειναι το να αλλαζει χρωμα ενα πληκτρο οταν το "πατας" οπως γινεται σχεδον σε ολα τα keypads.

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μηπως γνωριζει καποιοςπως μπορουμε να ενταξουμε αυτο το πληκτρολογιο σε ενα hardware key για πιο αμεση προσβαση?το εχω εγκαταστησει εχω κανει shortcut,το ανοιγω,αλλα δρν φαινεται οταν στις επιλογες προγραμματων οταν δοκιμαζω να το βαλω σε ενα πληκτρο

 

Με το ΑΕ Βutton plus μπορείς να το βάλεις σε όποιο hardware key θέλεις.Επίσεις μπορείς με αυτό το πρόγραμμα να βάλεις σε ένα hardware key μέχρι τέσσερις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο οτι καταλαβα εχει σταματηση η εξελιξη του GreekSMSWriter?

Υπαρχει τιποτα αλο που να ειναι ευκολο στην χρηση ιδιαιτερα με το ενα χερι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγκατέστησα το πρόγραμμα χτες στο 3600 μου.Οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές.Παρ'όλο που έχω αρκετά χοντρά δάκτυλα όλα πάνε μία χαρά!Ευχαριστώ τον φίλο που έβγαλε το πρόγραμμα.Μου έδωσε λύση σε κάτι που με απασχολούσε πολύν καιρό.Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι το πρόγραμμα δεν έβρισκε το λεξικό όταν το εγκατέστησα στη κάρτα μνήμης.Κι έτσι δεν δούλευε το Τ9.Αναγκάστηκα λοιπόν να το εγκαταστήσω στην κύρια μνήμη.Το ppc δεν νομίζω ότι έχει βαρύνει,αλλά τώρα έχω μόνο 3,2 ΜΒ ελεύθερα...
Link to comment
Share on other sites

To δοκίμασα στο cruise αλλά δεν βρίσκει το Τ9 παρόλο που άνοιξα το xml και είδα ότι λέει σωστα το όνομα της storage εκεί που ψάχνει το T9dic. τι πάει στραβά?? Φαίνεται ωραίο πρόγραμμα και είναι κρίμα να μην λειτουργεί..

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

To δοκίμασα στο cruise αλλά δεν βρίσκει το Τ9 παρόλο που άνοιξα το xml και είδα ότι λέει σωστα το όνομα της storage εκεί που ψάχνει το T9dic. τι πάει στραβά?? Φαίνεται ωραίο πρόγραμμα και είναι κρίμα να μην λειτουργεί..

 

Το πρόγραμμα "ψάχνει" για το λεξικό, στον υποφάκελο Dictionary από τον φάκελο στον οποίο βρίσκεται το GreekSMSWriter.exe. Δηλαδή, (by default) εγκαθίσταται στο:

- αν το εγκαταστήσεις στην κύρια μνήμη στο: \Program Files\GreekSMSWriter (και το t9Dic.sdf στο \Program Files\GreekSMSWriter\Dictionary)

 

- αν το εγκαταστήσεις στην storage card στο \<Storage Card>\Program Files\GreekSMSWriter (και το t9Dic.sdf στο \<Storage Card>\\Program Files\GreekSMSWriter\Dictionary) (ή όπως αλλιώς λέγεται το storage card σε σένα).

 

Δηλαδή, δεν πρόκειται να βρει το λεξικό αν έχεις εγκαταστήσει την κύρια εφαρμογή (GreekSMSWriter.exe) στην κύρια μνήμη και το λεξικό στην storage card.

 

Δες, αν τα έχεις κάνει όλα αυτά όπως τα λέω και αν και πάλι δε δουλεύει πες μου, για να δούμε τι φταίει.

 

Regards,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα εξ αρχής στη storage.

Λέγετε storage card στο κινητό μου. Ανοίγοντας το xml βλέπω ότι γράφει:

\Storage Card\Program Files\GreekSMSWriter\Dictionary\T9dic.sdf;

 

Σωστό δεν είναι? Όταν ανοίγω μετα το πρόγραμμα γράφει Τ9warning δεξια.

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα εξ αρχής στη storage.

Λέγετε storage card στο κινητό μου. Ανοίγοντας το xml βλέπω ότι γράφει:

\Storage Card\Program Files\GreekSMSWriter\Dictionary\T9dic.sdf;

 

Σωστό δεν είναι? Όταν ανοίγω μετα το πρόγραμμα γράφει Τ9warning δεξια.

 

Σωστό είναι. Το ότι γράφει "T9 warning" δε σημαίνει ότι δε δουλεύει το T9. Διάβασε λίγο το Readme.rtf

Στην πράξη σου δουλεύει το T9; Δηλαδή αν γράψεις "δπδηδη" και μετά πατήσεις το δεξί βελάκι θα σου το αλλάξει σε "επειδή";

Link to comment
Share on other sites

kterz αν κατάλαβα καλά εσύ έχεις βγάλει αυτό το πρόγραμμα.Κατ'αρχάς συγχαρητήρια.Είμαι σίγουρος ότι η δουλειά σου έχει εξυπηρετήσει αρκετό κόσμο.Πάντα τέτοια.Έχω το εξής πρόβλημα.Όπως θα μπορέσεις να διαβάσεις και στο post #63 το έχω εγκαταστήσει στην storage card.Eνώ όλα καλά στην αρχή μετά από λίγο δεν μπορεί να διαβάσει το λεξικό.Επειδή έχω αρκετό χώρο στην κύρια μνήμη,το εγκατέστησα (αφού πρώτα το αφαίρεσα φυσικά από την storage card) εκεί.Τα πράγματα βελτιώθηκαν λίγο.Και ξαφνικά μετά από χρήση μίας ημέρας πάλι το πρόγραμμα δεν μπορούσε να βρεί το αρχείο.Φυσικά χωρίς Τ9 δουλεύει μία χαρά,Ελληνικά-Αγγλικά.Το error που μου βγάζει πρέπει μάλλον να έχει σχέση με το sql.'Αν το λέω καλά.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό,αλλά έχω εγκατεστημένο και ένα πρόγραμμα εξόδων που βασίζεται στο sql.Του Σπύρου Παράσχη,Loginet ονομάζεται.Μακάρι να μπορέσεις να με βοηθήσεις.Το πρόγραμμά σου είναι χρήσιμο και το Τ9 εξυπηρετικότατο.Έχεις καμμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

kterz αν κατάλαβα καλά εσύ έχεις βγάλει αυτό το πρόγραμμα.Κατ'αρχάς συγχαρητήρια.Είμαι σίγουρος ότι η δουλειά σου έχει εξυπηρετήσει αρκετό κόσμο.Πάντα τέτοια.Έχω το εξής πρόβλημα.Όπως θα μπορέσεις να διαβάσεις και στο post #63 το έχω εγκαταστήσει στην storage card.Eνώ όλα καλά στην αρχή μετά από λίγο δεν μπορεί να διαβάσει το λεξικό.Επειδή έχω αρκετό χώρο στην κύρια μνήμη,το εγκατέστησα (αφού πρώτα το αφαίρεσα φυσικά από την storage card) εκεί.Τα πράγματα βελτιώθηκαν λίγο.Και ξαφνικά μετά από χρήση μίας ημέρας πάλι το πρόγραμμα δεν μπορούσε να βρεί το αρχείο.Φυσικά χωρίς Τ9 δουλεύει μία χαρά,Ελληνικά-Αγγλικά.Το error που μου βγάζει πρέπει μάλλον να έχει σχέση με το sql.'Αν το λέω καλά.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό,αλλά έχω εγκατεστημένο και ένα πρόγραμμα εξόδων που βασίζεται στο sql.Του Σπύρου Παράσχη,Loginet ονομάζεται.Μακάρι να μπορέσεις να με βοηθήσεις.Το πρόγραμμά σου είναι χρήσιμο και το Τ9 εξυπηρετικότατο.Έχεις καμμιά ιδέα;

 

Κατά την εγκατάσταση του SQL Server Mobile Edition (ή Compact Edition, συνέχεια του αλλάζουν ονόματα), εγκαθίσταται και ένα tool (βρες το στο Programs), το οποίο λέγεται Query Analyzer. Καταρχήν, δες από κει αν βρίσκει το t9.sdf ως εγκατεστημένη database.

 

Τί ακριβώς μήνυμα σου βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

Κατά την εγκατάσταση του SQL Server Mobile Edition (ή Compact Edition, συνέχεια του αλλάζουν ονόματα), εγκαθίσταται και ένα tool (βρες το στο Programs), το οποίο λέγεται Query Analyzer. Καταρχήν, δες από κει αν βρίσκει το t9.sdf ως εγκατεστημένη database.

 

Τί ακριβώς μήνυμα σου βγάζει;

 

Δεν το βρίσκω πουθενά το Query.Μπορείς να με βοηθήσεις;Πού πρέπει να ψάξω ακριβώς;Αν εννοείς Εκκίνηση-Προγράμματα δεν υπάρχει τίποτα εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα Windows-SQLCE 2.0.Αυτό μόνο βρήκα.Εκεί βρήκα 2 αρχεία.ssce20 και ssceca20.Δεν βρήκα τίποτε άλλο.:O
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρίσκω πουθενά το Query.Μπορείς να με βοηθήσεις;Πού πρέπει να ψάξω ακριβώς;Αν εννοείς Εκκίνηση-Προγράμματα δεν υπάρχει τίποτα εκεί...

 

Έχεις εγκαταστήσει το Logi.NET μετά το GreekSMSWriter? Το Logi.NET (από μια γρήγορη ματιά που έριξα) χρησιμοποιεί τo SQL Server CE 2.0, ενώ το GreekSMSWriter την έκδοση 3.

Μπορεί λοιπόν η εγκατάσταση της έκδοσης 2 μετά την έκδοση 3 να δημιουργεί τα προβλήματα που έχεις (the well known infamous dll hell ;-) )

Δοκίμασε να ξανατρέξεις το sqlce30.ppc.wce5.armv4i.cab (που περιλαμβάνεται στο download link), στη συνέχεια να ξαναεγκαταστήσεις το GreekSMSWriter και... βλέπουμε :-)

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει το Logi.NET μετά το GreekSMSWriter? Το Logi.NET (από μια γρήγορη ματιά που έριξα) χρησιμοποιεί τo SQL Server CE 2.0, ενώ το GreekSMSWriter την έκδοση 3.

Μπορεί λοιπόν η εγκατάσταση της έκδοσης 2 μετά την έκδοση 3 να δημιουργεί τα προβλήματα που έχεις (the well known infamous dll hell ;-) )

Δοκίμασε να ξανατρέξεις το sqlce30.ppc.wce5.armv4i.cab (που περιλαμβάνεται στο download link), στη συνέχεια να ξαναεγκαταστήσεις το GreekSMSWriter και... βλέπουμε :-)

 

Κώστας

 

Είμαι πραγματικά υπόχρεος.Eυτυχώς έχω τα αρχεία στην storage.Τώρα φορτώνονται.Δουλεύω βλέπεις και δεν έχω στον υπολογιστή της εργασίας εγκαταστήσει το Activesync...Θα σε ενημερώσω.Λοιπόν εγκαταστάθηκε πριν από λίγο και ως τώρα όλα καλά.Το Τ9 δουλεύει άψογα.Θα σε ενημερώσω γιά ό,τι νεότερο.Ευχαριστώ και πάλι:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλε μου 60 δευτερόλεπτα κράτησε η χαρά μου.Οπότε το απεγκατέστησα,το πέρασα στην κύρια μνήμη.Και θα προσέχω να μην έχω ανοικτά ταυτόχρονα το Loginet και το δικό σου πρόγραμμα.Επίσης όταν αδειάζει αρκετά η μνήμη ένα soft reset να είμαστε σίγουροι.Δεν είμαι ειδικός όπως καταλαβαίνεις,οπότε θα προσέχω λίγο στην χρήση γιά να δούμε πώς θα πάει.Εάν το ξανακάνει θα απεγκαταστήσω και τα δύο και κατόπιν θα φορτώσω το πρόγραμμα να δω αν τρέχει μόνο του.Πάντως στην συσκευή μου το Logi εμποδίζει και το Hellenic Calendar να δουλέψει.Υποπτεύομαι ότι κάτι τέτοιο θα ισχύει κι εδώ.Θα σε ενημερώσω γιά ό,τι νεότερο...:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
kterz δεν ξέρω αν θα σου κάνει εντύπωση,αλλά όλα τα προβλήματα που είχα λύθηκαν ως διά μαγείας.Ανακάλυψα το εξής:όταν το τηλέφωνο είναι στην δόνηση το Τ9 δουλεύει κανονικά.Τι να πω...Καταπληκτικό πρόγραμμα.Απλά μία παράκληση.Άν είναι εύκολο,όπως επισήμανε και κάποιος άλλος συμφορουμίτης,να βάζαμε το κενό (διάστημα) στο πλήκτρο 1.Ή με κάποιον τρόπο να γίνει πιό εύκολη η εισαγωγή διαστήματος.Είναι πραγματικά κρίμα σε ένα τόσο βολικό πρόγραμμα που έχει πολύ καλή ταχύτητα πληκτρολόγησης λόγω της οθόνης αφής (και πολύ ξεκούραστο γράψιμο) να πρέπει σε κάθε διάστημα να ψάχνεις το κουμπί.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...