Jump to content

Forthnet: Προσφερόμενες υπηρεσίες και παράπονα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ορίστε τι επιπλέον έμαθα τη τελευταία φορά που μίλησα με το τεχνικό τμήμα της forthnet:

 

Προκειμένου να συνδεθώ με το ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet, η forthnet στέλνει την αίτησή μου στον ΟΤΕ ο οποίος και ψάχνει να βρει πόρτα για να με συνδέσει ο ΟΤΕ στο δίκτυο της Forthnet!

 

Ο ΟΤΕ χρειάζεται 10 μέρες για να ψάξει να βρει πόρτα για να με συνδέσει και μετά από 10 μέρες απαντάει οτι δε μπορεί να με συνδέσει και η Forthnet ξανακάνει αίτηση να με συνδέσει ο ΟΤΕ !!!!!!

 

 

Αν βγάζετε άκρη από αυτή τη διαδικασία... είστε οι μόνοι που το καταφέρνουν!

 

Προσωπικά πιστεύω οτι η forthnet ακόμα δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο στη περιοχή μου παρόλο που ισχυρίζεται ΨΕΥΔΩΣ οτι έχει και μετά κατηγορεί τον ΟΤΕ για να μπαλώσει τις δικές τις μλκς!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε φίλε, είσαι τυχερός. Εμένα η ίδια διαδικασία έχει κολήσει στο πρώτο βήμα και η απάντηση της Forthnet, παρόλο που είναι να συνδεθώ στο δίκτυό της, είναι οτι φταίει ο ΟΤΕ (μεγάλο ΨΕΜΑ;).

 

Το θέμα με τον ΟΤΕ είναι λίγο περίπλοκο,φαντάσου πως η 4νετ δεν βάζει χέρι στα dslam του ΟΤΕ,οπότε θέλει δεν θέλει περιμένει να βρεί ο ΟΤΕ ανοιχτό port για να σε συνδέσει - ακόμη και αν αφορά το ιδιόκτητο,αυτος άλλωστε είναι και ο λόγος που η 4νετ ακόμη και αν δεν έχεις ρεύμα σπίτι σε καλύπτει και λειτουργεί,ενω όλες οι άλλες στα ιδιοκτητά δίκτυα δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα γιατι είναι καθαρά VoIp.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τον ΟΤΕ είναι λίγο περίπλοκο,φαντάσου πως η 4νετ δεν βάζει χέρι στα dslam του ΟΤΕ,οπότε θέλει δεν θέλει περιμένει να βρεί ο ΟΤΕ ανοιχτό port για να σε συνδέσει - ακόμη και αν αφορά το ιδιόκτητο,αυτος άλλωστε είναι και ο λόγος που η 4νετ ακόμη και αν δεν έχεις ρεύμα σπίτι σε καλύπτει και λειτουργεί,ενω όλες οι άλλες στα ιδιοκτητά δίκτυα δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα γιατι είναι καθαρά VoIp.

 

Λοιπόν, όσες μέρες δεν έγραψα τίποτα, συνέχιζα να παίρνω τηλέφωνο τη forthnet. Σήμερα μόνο καταλήξαμε σε λογικό συμπέρασμα:

 

Η forthnet δεν έχει θύρα για να με συνδέσει. Και αυτό είναι εξαιτίας έλειψης hardware στη περιοχή μου και υπεύθυνο για αυτό το θέμα είναι το τμήμα DSL Lines της forthnet. Καμία σχέση δηλαδή με ΟΤΕ και οποιοδήποτε άλλο ψέμα μου έλεγαν σε κάποια φάση. Η απάντησή τους σήμερα (25 μέρες μετά την αίτησή μου) είναι οτι στη καλύτερη θα χρειαστούν άλλες 20 μέρες μέχρι να με συνδέσουν στο δίκτυο, το πιο πιθανό όμως είναι να τους πάρει άλλες 45 με 60 μέρες, σύνολο δηλαδή 85 μέρες.

 

Ούτε 3 μήνες δηλαδή, τυχερός είμαι.

 

Νομίζω όμως οτι κατάλαβα πως λειτουργούν οπότε θα παίξω ένα λίγο επικίνδυνο παιχνίδι. Θα κάνω αίτηση σε όλους τους παρόχους που με ενδιαφέρουν ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ να με συνδέσει κερδίζει!

 

Ζούμε στη μπανανία ρε γμτ ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όσες μέρες δεν έγραψα τίποτα, συνέχιζα να παίρνω τηλέφωνο τη forthnet. Σήμερα μόνο καταλήξαμε σε λογικό συμπέρασμα:

 

Η forthnet δεν έχει θύρα για να με συνδέσει. Και αυτό είναι εξαιτίας έλειψης hardware στη περιοχή μου και υπεύθυνο για αυτό το θέμα είναι το τμήμα DSL Lines της forthnet. Καμία σχέση δηλαδή με ΟΤΕ και οποιοδήποτε άλλο ψέμα μου έλεγαν σε κάποια φάση. Η απάντησή τους σήμερα (25 μέρες μετά την αίτησή μου) είναι οτι στη καλύτερη θα χρειαστούν άλλες 20 μέρες μέχρι να με συνδέσουν στο δίκτυο, το πιο πιθανό όμως είναι να τους πάρει άλλες 45 με 60 μέρες, σύνολο δηλαδή 85 μέρες.

 

Ούτε 3 μήνες δηλαδή, τυχερός είμαι.

 

Νομίζω όμως οτι κατάλαβα πως λειτουργούν οπότε θα παίξω ένα λίγο επικίνδυνο παιχνίδι. Θα κάνω αίτηση σε όλους τους παρόχους που με ενδιαφέρουν ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ να με συνδέσει κερδίζει!

 

Ζούμε στη μπανανία ρε γμτ ...

Κ εγώ αυτό εκανα φίλε μου. Ειχα κάνει αίτηση σε forthnet κ tellas και μάλιστα τους το είπα αμφότερους. Τελικά η forthnet εφαγε την tellas στη στροφή και εγώ είχα χαρεί γιατί ήταν τότε φθηνότερη ΚΑΙ είχε και 10mbits αντι για 4mbit που εδινε η Tellas.

 

Που να ήξερα......:(

 

Εδώ και 1 μήνα οι ταχύτητες στη γραμμή είναι ΕΛΕΪΝΕΣ.. Δεν πιάνω ούτε 1 Mbit πόσο μάλλον τα 24 που υπόσχονται.. Τα pings μου είναι τραγικά και κατεβάζω από to NTUA με 40Kb...ΑΠΟ ΤΟ ΝΤUA, ΕΛΕΟΣ!!!

Είμαι στην κάτω τούμπα Θεσσαλονίκης και έχω δηλώσει βλάβη ήδη 2 φορές. Τους έπιασα στο helpdesk Κυριακή, μόνο τότε σε αφήνει στην αναμονή, μετα από 25 λεπτά απαντήσανε, κατι είναι κ αυτό, τις αλλες μερες δν παίρνεις καν γραμμή...

 

Φυσικά δν έχει γινει τπτ, το μονο που μου είπαν ότι έχουν πρόβλημα και για να λυθεί θα πάει ώς ΤΕΛΟΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ!!!!!

 

Αν στηθεί καταγγελία για ΕΕΤΤ είμαι μέσα κ εγω, θα καταθέσω και να τους πάρει ο διάολος. Και αν μπορούσα θα έφευγα πάραυτα....:(

NO DAY BUT TODAY
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 μήνα οι ταχύτητες στη γραμμή είναι ΕΛΕΪΝΕΣ.. Δεν πιάνω ούτε 1 Mbit πόσο μάλλον τα 24 που υπόσχονται.. Τα pings μου είναι τραγικά και κατεβάζω από to NTUA με 40Kb...ΑΠΟ ΤΟ ΝΤUA, ΕΛΕΟΣ!!!

Είμαι στην κάτω τούμπα Θεσσαλονίκης και έχω δηλώσει βλάβη ήδη 2 φορές. Τους έπιασα στο helpdesk Κυριακή, μόνο τότε σε αφήνει στην αναμονή, μετα από 25 λεπτά απαντήσανε, κατι είναι κ αυτό, τις αλλες μερες δν παίρνεις καν γραμμή...

 

Φυσικά δν έχει γινει τπτ, το μονο που μου είπαν ότι έχουν πρόβλημα και για να λυθεί θα πάει ώς ΤΕΛΟΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ!!!!!

 

Φίλε μου έτσι είναι, είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να πιάσεις γραμμή και ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ έχουν παράπονα με την ταχύτητά τους. Αυτό οφείλεται ξεκάθαρα και μόνο σε τεχνικό πρόβλημα της Forthnet και έχει επηρεάσει όλους τους χρήστες στην Ελλάδα. Πότε θα διορθωθεί, κανέις δε το ξέρει!

 

Αν στηθεί καταγγελία για ΕΕΤΤ είμαι μέσα κ εγω, θα καταθέσω και να τους πάρει ο διάολος. Και αν μπορούσα θα έφευγα πάραυτα....:(

 

Αυτό είναι κάτι που όντως πρέπει να το κοιτάξουμε σοβαρά και θα χαρώ και εγώ να τους δω να τους πάρει ο διάολος!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που προσπαθώ να μιλήσω με κάποιον εκπρόσωπο της εταιρίας, χρειάζεται να εξοπλιστώ με όση υπομονή μου έχει απομένει, πρώτον για την αναμονή που προσωπικά έχω περιμένει έως 25 λεπτά!!! (αν εξαιρέσουμε φυσικά τις περιπτώσεις όπου περίμενα καρτερικά 10-15 λεπτά στην αναμονή και τότε ως δια μαγείας έπεφτε η γραμμή...), και δεύτερον η ασχετοσύνη ορισμένων εκπροσώπων οι οποίοι είναι παντελώς άσχετη με το αντικείμενο, καταφέρνουν τα πάντα έκτος από το να σε εξυπηρετήσουν.Πριν 2 μήνες απηυδισμένος , από τις υπηρεσίες της forthnet (ταχύτητες & εξυπηρέτηση) αποφάσισα να αλλάξω εταιρία καλώ λοιπόν στο τμήμα εξ. πελατών, στην άλλη γραμμή μια γλυκομίλητη δεσποινίς (μάλλον) προσπαθεί να με πείσει να μην διακόψω γιατί σε 15 ημέρες (αυτό έγινε 5 Αυγούστου) θα μεταφερόμουν στο ιδιόκτητο δίκτυο δωρεάν και με το ίδιο μηνιαίο κόστος θα "απολάμβανα" ταχύτητες 24Μbps Μπλα....μπλα...μπλα...! Τελικά δέχτηκα και περίμενα να περάσει αυτό το 10ήμερο έλα όμως που όσο είδατε ιδιόκτητο εσείς (πόλη Ξάνθης) άλλο τόσο είδα και εγώ... τελικά να μην σας πολυλογώ σήμερα το πρωί τους ξανά κάλεσα και μου είπαν ότι δόθηκε μια μικρή παράταση έως της 30 Νοεμβρίου!!!!! Και κλείνω λέγοντας : Καλά Να Πάθουμε!!! Δε φταίει κανένας άλλος από εμάς που τους πληρώνουμε για να μας κοροϊδεύουν. Χρησιμοποιώ την forthnet από το 1999 και πίστευα ότι στο χώρο της είναι πολύ πιο μπροστά από τον ανταγωνισμό αλλά δυστυχώς φτάνω να πω με αυτά τα δεδομένα ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ.
fake! :X
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που προσπαθώ να μιλήσω με κάποιον εκπρόσωπο της εταιρίας, χρειάζεται να εξοπλιστώ με όση υπομονή μου έχει απομένει, πρώτον για την αναμονή που προσωπικά έχω περιμένει έως 25 λεπτά!!! (αν εξαιρέσουμε φυσικά τις περιπτώσεις όπου περίμενα καρτερικά 10-15 λεπτά στην αναμονή και τότε ως δια μαγείας έπεφτε η γραμμή...), και δεύτερον η ασχετοσύνη ορισμένων εκπροσώπων οι οποίοι είναι παντελώς άσχετη με το αντικείμενο, καταφέρνουν τα πάντα έκτος από το να σε εξυπηρετήσουν.Πριν 2 μήνες απηυδισμένος , από τις υπηρεσίες της forthnet (ταχύτητες & εξυπηρέτηση) αποφάσισα να αλλάξω εταιρία καλώ λοιπόν στο τμήμα εξ. πελατών, στην άλλη γραμμή μια γλυκομίλητη δεσποινίς (μάλλον) προσπαθεί να με πείσει να μην διακόψω γιατί σε 15 ημέρες (αυτό έγινε 5 Αυγούστου) θα μεταφερόμουν στο ιδιόκτητο δίκτυο δωρεάν και με το ίδιο μηνιαίο κόστος θα "απολάμβανα" ταχύτητες 24Μbps Μπλα....μπλα...μπλα...! Τελικά δέχτηκα και περίμενα να περάσει αυτό το 10ήμερο έλα όμως που όσο είδατε ιδιόκτητο εσείς (πόλη Ξάνθης) άλλο τόσο είδα και εγώ... τελικά να μην σας πολυλογώ σήμερα το πρωί τους ξανά κάλεσα και μου είπαν ότι δόθηκε μια μικρή παράταση έως της 30 Νοεμβρίου!!!!! Και κλείνω λέγοντας : Καλά Να Πάθουμε!!! Δε φταίει κανένας άλλος από εμάς που τους πληρώνουμε για να μας κοροϊδεύουν. Χρησιμοποιώ την forthnet από το 1999 και πίστευα ότι στο χώρο της είναι πολύ πιο μπροστά από τον ανταγωνισμό αλλά δυστυχώς φτάνω να πω με αυτά τα δεδομένα ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ.

 

Μεγάλο λάθος εκ μέρους σου!!! Εγώ δε δέχτηκα να περιμένω , ταλαιπωρήθηκα μεν αλλα τους ξεφορτώθηκα τους άχρηστους!!! Τώρα απολαμβάνω conn-x talk 24/7 και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Μαύρο στην άχρηστη Forthnet!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγει λέει και καταστήματα ανα τις πόλεις της Ελλάδας για να "εξυπηρετεί" την πολυπληθή πελατεία της! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Πόνεσε η κοιλιά μου από τα γέλια!!! Το άλλο με τον τοτό το ξέρετε; ΥΓ Θα μοιραστούν ξεσκονιστήρια στους υπαλλήλους των καταστημάτων και μυγοσκοτώστρες γα να σκοτώνουν μύγες...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Την μάτιασα.:p

Το τηλέφωνο μου παρουσιάζει πρόβλημα,ενω ολα είναι είναι οκ νεκρώνει μεχρι και για μια ώρα,ενω δείχνει ακτηλλειμένο σε αυτους που καλούν,έχει παρατηρηθεί σε κανέναν αλλο αυτό το πρόβλημα?

Στον Αγιο Αρτέμιο μένω στην αθήνα,το dslam ειναι του παγκρατίου,στα 700-800 μέτρα απο το σπίτι κιόλας.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Την μάτιασα.:p

Το τηλέφωνο μου παρουσιάζει πρόβλημα,ενω ολα είναι είναι οκ νεκρώνει μεχρι και για μια ώρα,ενω δείχνει ακτηλλειμένο σε αυτους που καλούν,έχει παρατηρηθεί σε κανέναν αλλο αυτό το πρόβλημα?

Στον Αγιο Αρτέμιο μένω στην αθήνα,το dslam ειναι του παγκρατίου,στα 700-800 μέτρα απο το σπίτι κιόλας.

 

Υπαρχει πανελλαδικο προβλημα.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

θα σασ πωκαι εγω ενα παραπονο αν και το εχω αναφερει σε αλλο θεμα αλλα εδω ειναι ειναι η σωστη τοποθετηση.

 

παρολο που εγω δεν ειχα προβλημα, μεσα σε ενα μηνα το πολυ με συνδεσανε στο ιδιοκτητο, οσο τελικα μου ειχαν πει.

ομωσ το προβλημα μου ειναι οτι οι μ@λ@κεσ αντι να με συνδεσουν στο 2play με εχουν συνδεσει στο 2play soho και καταλαβαινετε οτι χρεωνομαι με χρονοχρεωση κτλ κτλ κτλ μολισ το βλεπω παθαινω εγκεφαλικο. μετα απο πολλεσ μερεσ επικοινωνιασ ειμαι στο σταδιο οτι εχει σημειωθει στην καρτελα μου οτι εχει γινει λαθοσ προγραμμα συνδεσησ και ειμαι στην αναμονη και δεν γνωριζουν ποσο καιρο θα κανει να τακτοποιηθει το θεμα μου και ειδικα με τουσ λογαριασμουσ.

 

παντωσ εγω δεν πληρωνω τιποτα αν δεν αλλαξει η κατασταση.

 

συμπερασμα: η forthnet ειναι σε κατασταση που ηταν ο οτε στην δεκατια του '70 - '80 μονο με πιο ωραιο προφιλ. δεν υπαρχουν οι υποδομεσ να εξυπηρετηση το κοινο σε χρονο αστραπη σε λογικα πλαισια παρα καθομαστε και περιμενουμε στην αναμονη για ωρεσ-μερεσ-μηνεσ, οπωσ τοτε με τον οτε.

 

σκεφτειτε τον οτε τωρα οπου σε εξυπηρετει τωρα αμεσωσ και χωρισ καθυστερησεισ, τουλαχιστον εμενα οταν τον ειχα, φανταστειτε να θελει τοσα χρονια η forthnet για να φτιαχτει. ΤΗΝ ΚΑΤΣΑΜΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειχα παραπανω απο 2 χρονια Οτενετ και δεν ειχα ουσιαστικα προβληματα αλλα ηταν αρκετα ακριβη.Με πηρε μια μερα τηλεφωνο μια κοπελα απο τη Forthnet για τα γνωστα διαφημιστικα και της ειπα οτι δεν θελω να αλλαξω γιατι δεν θελω να μεινω ουτε μια μερα χωρις internet.Μετα απο καποιους μηνες με πηραν ξανα και μου ειπαν για το πακετο με 10ΜΒ και οτι το πολυ να μεινω λιγες ωρες χωρις internet.Tι το ηθελα και συμφωνησα?

 

1)Ο εξοπλισμος που μου εστειλαν εχει προδιαγραφες για 8ΜΒ και πιανει μονο 7 γιατι "αυτο μου αντιστιχουσε εκεινη την εποχη"(οπως μου ειπε ενας πωλητης.Αν θελω κατι που να ανταποκρινεται στην συνδεση μου πρεπει να το αγορασω ξεχωριστα.

 

2)Η συνδεση ενεργοποιηθηκε 2 μηνες αργοτερα.

 

3)Δεν σταματησαν την προηγουμενη μου συνδεση παρολο που ελεγαν οτι θα το εκαναν.

 

4)Για γραμμη στο τηλεφωνικο κεντρο το λιγοτερο που εχω περιμενει ειναι μιση ωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακουστε την ιστορια μου

Τον Μαρτιο του 2007 κανω αιτηση connx 1024/256 με 6 δεσμευση.Σε μια εβδομαδα ακριβως ειχα τον εξοπλισμο στο σπιτι μου και ενεργοποιημενη την adsl γραμμη μου.Μεχρι που εληξε η δεσμευση δεν ειχα κανενα παραπονο απο το connx.

Αποφασιζω λογο υψηλοτερων ταχυτητων με μικρο χρηματικο κοστος να παω στην forthnet.Να σειμειωσω οτι το γρηγορο internet ειναι εργαλειο της δουλειας μου και χωρις αυτο δεν μπορω να δουλεψω.

Στελνω την αιτηση στην forthnet στις 19/10/2007

29/10/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

29/10/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

01/11/2007 κοβεται η adsl γραμμη connx στο σπιτι

02/11/2007 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

05/11/2007 Μηνυμα στο κινητο οτι ενεργοποιηθηκε η adsl και κωδικοι προσβασεις.

Να σειμειωσω παλι οτι ο τυπος της τηλεφ γραμμης μου ειναι isdn και καλυπτομαι απο το ιδιοκτητο δικτυο forthnet.

Απο εδω αρχιζει η οδυσσεια μου.

Το router δεν αναβε καθολου το λαμπακι που δειχνει την κατασταση τις adsl γραμμης.Παιρνω τηλ το 8011009000 τεχνικη υποστηριξη και μου λενε οτι δεν εχει ολοκληρωθει η ενεργοποιηση τις γραμμης δεν εχω συνδεθει στον βροχο αν το λεω καλα και οτι επειδη τα μηνυματα στα κινητα στελνονται αυτοματοποιημενα γιαυτο πηρα το μηνυμα στο κινητο για ενεργοποιηση υπηρεσιας adsl.

To αφηνω να περασουν 2 ημερες και ξαναπαιρνω τηλ για το ιδιο προβλημμα,δεν ειχα adsl ενδειξη στο router.Μου λενε να κανω reset στο router να αλλαξω splitter μηπως εχει καει να δοκιμασω με αλλα μοντεμ τα εκανα ολα αυτα αλλα τιποτα.Την επομενη μερα ξαναπερνω και δηλωνουν βλαβη στην γραμμη.την επομενη μερα μου λενε οτι η βλαβη επισκευαστικε αλλα το προβλημμα εξακολουθουσε να υπαρχει.Ξανα δηλωνουν βλαβη και με ενημερωνουν οτι εχουν στειλει στον οτε email επειδη η ζημια ειναι στα δικα τους χωρικα υδατα και δεν μπορουν να βαλουν χερι αυτοι.Τους ρωταω απο τη δικη μου μερια ποσο χρονο χρειαζεται για αποκατασταση και μου λενε οτι σε δυο ημερες πρεπει ο οτε να απαντηση στην βλαβη.Απο αυτο το σημειο αρχιζα να με ζωνουν τα φιδια.καθε μερα τους επερνα και η απαντηση βλαβη περιμενουμε τον οτε εφτασα σε σημειο αν και πολυ ηρεμος ανθρωπος να κοντραριστω με τους υπαλληλους τις τεχνικης υποστηριξης για τι αφου τους εξηγουσα οτι κρεμομαι απο το ιντερνετ και δεν μπορω να δουλεψω και οτι θα καταγγελω την συμβαση μου απαντησαν με θρασος καντε οτι θελετε χωρις να μου λενε ουτε τη βλαβη εχω ουτε χρονο αποκαταστασης.Την πεμπτη που μας περασε με πηρε ενας και μου ειπε οτι την παρασκευη σημερα δηλ θα πηγαινε τεχνικος τιης forthnet στο δικτυο του οτε μαζι με τεχνικο του οτε να φτιαξουν τη βλαβη,ειχαν βρει το προβλημμα.Μεχρι αργα το βραδυ της παρασκευης δεν ειχε λυθει το προβλημμα.Περνω τηλ και μετα απο 2 ωρες αφου εποιασα γραμμη ρωταω αν εχουμε νεοτερα για τη βλαβη και μου λεει οτι ο οτε ΕΦΤΙΑΞΕ το προβλημμα.Του λεω δεν εχω adsl, με βαζει στην αναμονη μετα με ρωταει αν ειναι isdn η γραμμη του λεω ναι, με ξαναβαζει στην αναμονη και μετα απο λιγο μου λεει το ΘΕΙΚΟ οτι ο τεχνικος του ειπε οτι δεν συχρονιζει το router γιατι εχουν κανει λαθος και με εχουν συνδεσει σαν pstn γραμμη και οχι σαν isdn.Μου πεσανε τα μαλλια και δεν ειχα κουραγιο να πω τιποτα απλως τον ρωτησα ποσο ακομα θα περιμενω και μου ειπε οτι θελει 10 ημερες για να γινει η μετατροπη.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ παιδευομαι 15 ημερες για ενα γελειο λαθος και θα περιμενω ενας θεος ξερει ποσο για να αποκτησω adsl και το χειροτερο να μην μπορω να δουλεψω.Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αν σας κουρασε και θα ηθελα την αποψη σας πανω στο θεμα,τι θα κανατε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είσαι ακόμα ένα θύμα της ανευθυνότητάς τους.ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ.

Ένας φίλος έχει forthnet στην ίδια ταχύτητα με μένα που είμαι στην Otenet και πραγματικά σέρνεται.Και φυσικά θα το αλλάξει σε ΟΤΕ.

Ένας γνωστός μου περίμενε πάλι στην κυρία forthnet 3 ολόκληρους μήνες:shock: για σύνδεση στα 8Mbps νομίζω και ακούστε κουφό.Του το σύνδεσαν σε 3 μήνες και πάνω στην βδομάδα τα 8Mbps έπεσαν σε 512 και χειρότερα λόγω προβλημάτων στη σύνδεση.Ακόμα δεν ξέρω αν διορθώθηκε:wacko:

Σωστός ο τίτλος του θέματος

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε την ιστορια μου

Τον Μαρτιο του 2007 κανω αιτηση connx 1024/256 με 6 δεσμευση.Σε μια εβδομαδα ακριβως ειχα τον εξοπλισμο στο σπιτι μου και ενεργοποιημενη την adsl γραμμη μου.Μεχρι που εληξε η δεσμευση δεν ειχα κανενα παραπονο απο το connx.

Αποφασιζω λογο υψηλοτερων ταχυτητων με μικρο χρηματικο κοστος να παω στην forthnet.Να σειμειωσω οτι το γρηγορο internet ειναι εργαλειο της δουλειας μου και χωρις αυτο δεν μπορω να δουλεψω.

Στελνω την αιτηση στην forthnet στις 19/10/2007

29/10/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

29/10/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

01/11/2007 κοβεται η adsl γραμμη connx στο σπιτι

02/11/2007 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

05/11/2007 Μηνυμα στο κινητο οτι ενεργοποιηθηκε η adsl και κωδικοι προσβασεις.

Να σειμειωσω παλι οτι ο τυπος της τηλεφ γραμμης μου ειναι isdn και καλυπτομαι απο το ιδιοκτητο δικτυο forthnet.

Απο εδω αρχιζει η οδυσσεια μου.

Το router δεν αναβε καθολου το λαμπακι που δειχνει την κατασταση τις adsl γραμμης.Παιρνω τηλ το 8011009000 τεχνικη υποστηριξη και μου λενε οτι δεν εχει ολοκληρωθει η ενεργοποιηση τις γραμμης δεν εχω συνδεθει στον βροχο αν το λεω καλα και οτι επειδη τα μηνυματα στα κινητα στελνονται αυτοματοποιημενα γιαυτο πηρα το μηνυμα στο κινητο για ενεργοποιηση υπηρεσιας adsl.

To αφηνω να περασουν 2 ημερες και ξαναπαιρνω τηλ για το ιδιο προβλημμα,δεν ειχα adsl ενδειξη στο router.Μου λενε να κανω reset στο router να αλλαξω splitter μηπως εχει καει να δοκιμασω με αλλα μοντεμ τα εκανα ολα αυτα αλλα τιποτα.Την επομενη μερα ξαναπερνω και δηλωνουν βλαβη στην γραμμη.την επομενη μερα μου λενε οτι η βλαβη επισκευαστικε αλλα το προβλημμα εξακολουθουσε να υπαρχει.Ξανα δηλωνουν βλαβη και με ενημερωνουν οτι εχουν στειλει στον οτε email επειδη η ζημια ειναι στα δικα τους χωρικα υδατα και δεν μπορουν να βαλουν χερι αυτοι.Τους ρωταω απο τη δικη μου μερια ποσο χρονο χρειαζεται για αποκατασταση και μου λενε οτι σε δυο ημερες πρεπει ο οτε να απαντηση στην βλαβη.Απο αυτο το σημειο αρχιζα να με ζωνουν τα φιδια.καθε μερα τους επερνα και η απαντηση βλαβη περιμενουμε τον οτε εφτασα σε σημειο αν και πολυ ηρεμος ανθρωπος να κοντραριστω με τους υπαλληλους τις τεχνικης υποστηριξης για τι αφου τους εξηγουσα οτι κρεμομαι απο το ιντερνετ και δεν μπορω να δουλεψω και οτι θα καταγγελω την συμβαση μου απαντησαν με θρασος καντε οτι θελετε χωρις να μου λενε ουτε τη βλαβη εχω ουτε χρονο αποκαταστασης.Την πεμπτη που μας περασε με πηρε ενας και μου ειπε οτι την παρασκευη σημερα δηλ θα πηγαινε τεχνικος τιης forthnet στο δικτυο του οτε μαζι με τεχνικο του οτε να φτιαξουν τη βλαβη,ειχαν βρει το προβλημμα.Μεχρι αργα το βραδυ της παρασκευης δεν ειχε λυθει το προβλημμα.Περνω τηλ και μετα απο 2 ωρες αφου εποιασα γραμμη ρωταω αν εχουμε νεοτερα για τη βλαβη και μου λεει οτι ο οτε ΕΦΤΙΑΞΕ το προβλημμα.Του λεω δεν εχω adsl, με βαζει στην αναμονη μετα με ρωταει αν ειναι isdn η γραμμη του λεω ναι, με ξαναβαζει στην αναμονη και μετα απο λιγο μου λεει το ΘΕΙΚΟ οτι ο τεχνικος του ειπε οτι δεν συχρονιζει το router γιατι εχουν κανει λαθος και με εχουν συνδεσει σαν pstn γραμμη και οχι σαν isdn.Μου πεσανε τα μαλλια και δεν ειχα κουραγιο να πω τιποτα απλως τον ρωτησα ποσο ακομα θα περιμενω και μου ειπε οτι θελει 10 ημερες για να γινει η μετατροπη.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ παιδευομαι 15 ημερες για ενα γελειο λαθος και θα περιμενω ενας θεος ξερει ποσο για να αποκτησω adsl και το χειροτερο να μην μπορω να δουλεψω.Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αν σας κουρασε και θα ηθελα την αποψη σας πανω στο θεμα,τι θα κανατε εσεις?

Μια καταγγελια στο ΕΕΤΤ ισως βοηθησει

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Φίλε , η πιό άχρηστη εταιρία είναι η Forthnet!!! Διαφημίζει υπηρεσίες , που δεν μπορεί να προσφέρει και κοροιδεύει τον κόσμο!!! ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!!! Αν διαβάσεις τη συζήτηση , που ανοιξα , για το πόσο άχρηστη είναι η Forthnet θα καταλάβεις το λάθος σου!!! Μαυρο δαγκωτο!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παραπανω απο 2 χρονια Οτενετ και δεν ειχα ουσιαστικα προβληματα αλλα ηταν αρκετα ακριβη.Με πηρε μια μερα τηλεφωνο μια κοπελα απο τη Forthnet για τα γνωστα διαφημιστικα και της ειπα οτι δεν θελω να αλλαξω γιατι δεν θελω να μεινω ουτε μια μερα χωρις internet.Μετα απο καποιους μηνες με πηραν ξανα και μου ειπαν για το πακετο με 10ΜΒ και οτι το πολυ να μεινω λιγες ωρες χωρις internet.Tι το ηθελα και συμφωνησα?

 

1)Ο εξοπλισμος που μου εστειλαν εχει προδιαγραφες για 8ΜΒ και πιανει μονο 7 γιατι "αυτο μου αντιστιχουσε εκεινη την εποχη"(οπως μου ειπε ενας πωλητης.Αν θελω κατι που να ανταποκρινεται στην συνδεση μου πρεπει να το αγορασω ξεχωριστα.

 

2)Η συνδεση ενεργοποιηθηκε 2 μηνες αργοτερα.

 

3)Δεν σταματησαν την προηγουμενη μου συνδεση παρολο που ελεγαν οτι θα το εκαναν.

 

4)Για γραμμη στο τηλεφωνικο κεντρο το λιγοτερο που εχω περιμενει ειναι μιση ωρα.

 

Ας πρόσεχες!!! ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!!! Μαύρο στην αχρηστη Forthnet! ΥΓ Αλήθεια τα καταστήματα που διαφήμιζε που ακριβώς βρίσκονται??????????? ΈΛΕΟΣ ΚΑΙ Η ΑΠΑΤΑ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας πρόσεχες!!! ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!!! Μαύρο στην αχρηστη Forthnet! ΥΓ Αλήθεια τα καταστήματα που διαφήμιζε που ακριβώς βρίσκονται??????????? ΈΛΕΟΣ ΚΑΙ Η ΑΠΑΤΑ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ!!!

Μαυρoγιαλουρος κι ετσι... :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ξερω ποσο ικανα ειναι τα ατομα που δουλευουν σε νευραλγικες θεσεις οπως το τεχνικο τμημα.Και δεν αναφερομαι μονο στην forthnet αλλα και στις αλλες εταιριες.Σημασια ειναι οτι η forthnet με αυτα τα γελεια λαθη της χανει την αξιοπιστια της.Τη ζητησα, μια adsl συνδεση και ουτε αυτο δεν μπορει να δωσει.Που να ειχα κανει 2play και να ημουν τοσο καιρο και χωρις τηλεφωνο.Κατι τελευταιο οντως θελει 10 ημερες για την μετατροπη που χρειαζεται η μπορουν να το κανουν και πολυ ποιο συντομα?
Link to comment
Share on other sites

σημερα διαφημιστικο φυλλαδιο σε κυριακατικη για να ψωνισετε οτι θελετε απο τα καταστηματα της!!! Αραγε η υπηρεσια αναλυτικης παρακολουθησης λογαριασμου δουλευει σε κανεναν?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα μου ενεργοποιηθηκε το double play της forthnet σε δυο μονο εβδομαδες στα 24mbps χωρις κανενα προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Ανησύχησα ιδιαίτερα με όσα διάβασα από τους προηγούμενους και είπα να καταθέσω κι εγώ την μικρή ιστορία μου.

Είμαι ελευθ. επαγγελματίας και έχω συνεργασία με τη ForthNET εδώ και χρόνια, έχοντας επιλέξει την προεπιλογή τόσο για το σπίτι όσο και για το γραφείο μου, δηλ. πληρώνω μόνο τα πάγια του ΟΤΕ και οι λοιπές χρεώσεις είναι μέσω ForthNET. Πριν τρια χρόνια πήρα και ADSL στο γραφείο με ταχύτητα 768 και σήμερα στα 1024. Μετά την ενημέρωσή μου για την δημιουργία ιδιόκτητου δικτύου από την ForthNET στην περιοχή του γραφείο μου, είπα να αποδεσμευτώ από τον ΟΤΕ και έκανα αίτηση για DoublePlay Soho, παρά το γεγονός ότι είχα ISDN γραμμή από τον ΟΤΕ και έπρεπε να καταργήσω τον δεύτερο αριθμό (MSN) που χρησιμοποιούσα αποκλειστικά για το fax. Ορίστε η σημερινή μου κατάσταση:

17/09/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet 17/09/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

20/09/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:04/10/2007

02/10/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:16/10/2007

14/10/2007 Έλαβα ενημερωτικό SMS ότι η υπηρεσία μου θα ενεργοποιηθεί στις 16/10/2007

17/10/2007 Επειδή δεν συνέβη τίποτα μίλησα με το Τεχνικό Τμήμα και μου είπαν απλώς ότι δεν έγινε το "κούμπωμα" από τον ΟΤΕ.

29/10/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:12/11/2007

Σήμερα, 21/11/2007, δεν έχει υπάρξει καμία πρόοδος και αναμένω τα χειρότερα μετά από αυτά που κατέθεσαν όλοι οι παραπάνω φίλοι.

Αν μείνω έστω και μία μέρα χωρίς τηλέφωνω θα τους πάρει και θα τους σηκώσει!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανενας forthnet στην περιοχη του γκυζη?αν ναι ποσο καιρο πηρε η ενεργοποιηση της γραμμης?ποιοτητα κατεβασματος??
Link to comment
Share on other sites

Ακουστε την ιστορια μου

Τον Μαρτιο του 2007 κανω αιτηση connx 1024/256 με 6 δεσμευση.Σε μια εβδομαδα ακριβως ειχα τον εξοπλισμο στο σπιτι μου και ενεργοποιημενη την adsl γραμμη μου.Μεχρι που εληξε η δεσμευση δεν ειχα κανενα παραπονο απο το connx.

Αποφασιζω λογο υψηλοτερων ταχυτητων με μικρο χρηματικο κοστος να παω στην forthnet.Να σειμειωσω οτι το γρηγορο internet ειναι εργαλειο της δουλειας μου και χωρις αυτο δεν μπορω να δουλεψω.

Στελνω την αιτηση στην forthnet στις 19/10/2007

29/10/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

29/10/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

01/11/2007 κοβεται η adsl γραμμη connx στο σπιτι

02/11/2007 Ενεργοποίηση υπηρεσίας

05/11/2007 Μηνυμα στο κινητο οτι ενεργοποιηθηκε η adsl και κωδικοι προσβασεις.

Να σειμειωσω παλι οτι ο τυπος της τηλεφ γραμμης μου ειναι isdn και καλυπτομαι απο το ιδιοκτητο δικτυο forthnet.

Απο εδω αρχιζει η οδυσσεια μου.

Το router δεν αναβε καθολου το λαμπακι που δειχνει την κατασταση τις adsl γραμμης.Παιρνω τηλ το 8011009000 τεχνικη υποστηριξη και μου λενε οτι δεν εχει ολοκληρωθει η ενεργοποιηση τις γραμμης δεν εχω συνδεθει στον βροχο αν το λεω καλα και οτι επειδη τα μηνυματα στα κινητα στελνονται αυτοματοποιημενα γιαυτο πηρα το μηνυμα στο κινητο για ενεργοποιηση υπηρεσιας adsl.

To αφηνω να περασουν 2 ημερες και ξαναπαιρνω τηλ για το ιδιο προβλημμα,δεν ειχα adsl ενδειξη στο router.Μου λενε να κανω reset στο router να αλλαξω splitter μηπως εχει καει να δοκιμασω με αλλα μοντεμ τα εκανα ολα αυτα αλλα τιποτα.Την επομενη μερα ξαναπερνω και δηλωνουν βλαβη στην γραμμη.την επομενη μερα μου λενε οτι η βλαβη επισκευαστικε αλλα το προβλημμα εξακολουθουσε να υπαρχει.Ξανα δηλωνουν βλαβη και με ενημερωνουν οτι εχουν στειλει στον οτε email επειδη η ζημια ειναι στα δικα τους χωρικα υδατα και δεν μπορουν να βαλουν χερι αυτοι.Τους ρωταω απο τη δικη μου μερια ποσο χρονο χρειαζεται για αποκατασταση και μου λενε οτι σε δυο ημερες πρεπει ο οτε να απαντηση στην βλαβη.Απο αυτο το σημειο αρχιζα να με ζωνουν τα φιδια.καθε μερα τους επερνα και η απαντηση βλαβη περιμενουμε τον οτε εφτασα σε σημειο αν και πολυ ηρεμος ανθρωπος να κοντραριστω με τους υπαλληλους τις τεχνικης υποστηριξης για τι αφου τους εξηγουσα οτι κρεμομαι απο το ιντερνετ και δεν μπορω να δουλεψω και οτι θα καταγγελω την συμβαση μου απαντησαν με θρασος καντε οτι θελετε χωρις να μου λενε ουτε τη βλαβη εχω ουτε χρονο αποκαταστασης.Την πεμπτη που μας περασε με πηρε ενας και μου ειπε οτι την παρασκευη σημερα δηλ θα πηγαινε τεχνικος τιης forthnet στο δικτυο του οτε μαζι με τεχνικο του οτε να φτιαξουν τη βλαβη,ειχαν βρει το προβλημμα.Μεχρι αργα το βραδυ της παρασκευης δεν ειχε λυθει το προβλημμα.Περνω τηλ και μετα απο 2 ωρες αφου εποιασα γραμμη ρωταω αν εχουμε νεοτερα για τη βλαβη και μου λεει οτι ο οτε ΕΦΤΙΑΞΕ το προβλημμα.Του λεω δεν εχω adsl, με βαζει στην αναμονη μετα με ρωταει αν ειναι isdn η γραμμη του λεω ναι, με ξαναβαζει στην αναμονη και μετα απο λιγο μου λεει το ΘΕΙΚΟ οτι ο τεχνικος του ειπε οτι δεν συχρονιζει το router γιατι εχουν κανει λαθος και με εχουν συνδεσει σαν pstn γραμμη και οχι σαν isdn.Μου πεσανε τα μαλλια και δεν ειχα κουραγιο να πω τιποτα απλως τον ρωτησα ποσο ακομα θα περιμενω και μου ειπε οτι θελει 10 ημερες για να γινει η μετατροπη.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ παιδευομαι 15 ημερες για ενα γελειο λαθος και θα περιμενω ενας θεος ξερει ποσο για να αποκτησω adsl και το χειροτερο να μην μπορω να δουλεψω.Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αν σας κουρασε και θα ηθελα την αποψη σας πανω στο θεμα,τι θα κανατε εσεις?[/quote

 

Η παναγια Εκανε το θαυμα της .Σημερα τελικα αναψε το πολυποθητο λαμπακι adsl στο router.Μια βοηθεια πως να κινηθω.Το router linksys wag54gs συχρονιζει γυρω στα 7 απο τα 24 mbps.Πρεπει παλι να μιλησω με τους ακατανομαστους?:mad:(forthnet).Kαι 2 διαφορετικα μοντεμ που δοκιμασα στην ιδια ταχυτητα με το linksys συχρονιζονται.Τι πρεπει να κανω?:!::!:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...