Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν χρειάζεστε το νούμερο κόψτε αυτή τη σύνδεση & το ιντερνετ... αν το χρειάζεστε, κρατήστε το & αναβαθμίστε την ταχύτητα σε fiber. Και κόβετε την άλλη σύνδεση... κάντε διαμοιρασμό με repeater, θα έχετε καλύτερες ταχύτητες αρκεί να μην υπάρχουν στους 2 οροφους gamers γιατί αλλάζουν τα δεδομένα, θα σέρνεται...

πρόταση για ποιο οικονομική λύση...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, La_3 said:

Αν δεν χρειάζεστε το νούμερο κόψτε αυτή τη σύνδεση & το ιντερνετ... αν το χρειάζεστε, κρατήστε το & αναβαθμίστε την ταχύτητα σε fiber. Και κόβετε την άλλη σύνδεση... κάντε διαμοιρασμό με repeater, θα έχετε καλύτερες ταχύτητες αρκεί να μην υπάρχουν στους 2 οροφους gamers γιατί αλλάζουν τα δεδομένα, θα σέρνεται...

πρόταση για ποιο οικονομική λύση...

Αυτό είναι το θέμα, χρειάζονται το νούμερο και την ευκολία των κλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nickolasemp said:

Αυτό είναι το θέμα, χρειάζονται το νούμερο και την ευκολία των κλήσεων.

Όποτε 24αρι στη Vodafone το πιο φθηνό είναι και μια χαρά θα είστε.

Σε καμία περίπτωση δεν θα συστηνα Wind/Nova.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θα συστηνα wind για σταθερή. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Όποτε 24αρι στη Vodafone το πιο φθηνό είναι και μια χαρά θα είστε.

Σε καμία περίπτωση δεν θα συστηνα Wind/Nova.

 

42 minutes ago, p_k said:

Θα συστηνα wind για σταθερή. 

Thank you και στους δύο!

Wind σταθερή είναι, δεν θέλω να πληρώνω 3 ευρώ παραπάνω για την ίδια γραμμή. 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, p_k said:

Θα συστηνα wind για σταθερή. 

Εγω αν δεν ήταν το FTTH όχι.Δεν ήμουν ευχαριστημένος.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2021 at 5:25 ΜΜ, alfeios said:

 

Cosmote

Nova

Ιντερνετ

50/αρι

100/αρι

Τηλεφωνήματα προς σταθερά

Απεριόριστα

Απεριόριστα

Τηλεφωνήματα προς κινητά

120 λεπτά

Απεριόριστα

Εξτρα

1000 λεπτά προς κάθε κινητό της οικογενειας

2 μηνες δωρεάν

Διάρκεια

24/μηνη

24/μηνη

 

Τι μου προτείνετε να διαλλεξω; Η τιμη είναι ιδια 29,90€ ανά μήνα

Προτεινω Cosmote καθότι θα κάνει διπλασιασμό ταχύτητας στην ίδια τιμή 

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω Cosmote καθότι θα κάνει διπλασιασμό ταχύτητας στην ίδια τιμή 

Ποιό έτος;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, zerokill said:


Ποιό έτος;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το δελτίο τύπου αναφέρει για άμεσα αφού δοθεί η σχετική έγκριση. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alany said:

Το δελτίο τύπου αναφέρει για άμεσα αφού δοθεί η σχετική έγκριση. 

Η ΕΕΤΤ τα έχει εγκρίνει, εκκρεμεί η υλοποίηση. Η ανακοίνωση λέει Q1/2022.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, minast said:

Η ΕΕΤΤ τα έχει εγκρίνει, εκκρεμεί η υλοποίηση. Η ανακοίνωση λέει Q1/2022.

Ο Όμιλος ΟΤΕ πήρε τη στρατηγική απόφαση να αναβαθμίσει, εντελώς δωρεάν, τις ταχύτητες του σταθερού ευρυζωνικού internet που απολαμβάνουν σήμερα οι συνδρομητές COSMOTE στις περιοχές που δεν έχει φτάσει ακόμα η οπτική ίνα στο σπίτι, όπου αυτό είναι τεχνολογικά εφικτό. Στόχος της πρωτοβουλίας αυτής, είναι η ενίσχυση της διείσδυσης των υψηλών ταχυτήτων internet και η αξιοποίηση των σημερινών δυνατοτήτων των δικτύων σταθερής από μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού. Η αναβάθμιση των ταχυτήτων χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση, εφόσον εγκριθεί από την ΕΕΤΤ, αναμένεται να ξεκινήσει το Α’ τρίμηνο του 2022 και να ολοκληρωθεί σταδιακά μέσα στη χρονιά. Από την αναβάθμιση των ταχυτήτων θα ωφεληθούν και οι δυνητικοί/νέοι συνδρομητές COSMOTE σταθερής, καθώς θα διατεθούν εμπορικά, νέα προγράμματα σταθερής, μόλις δοθεί έγκριση από την ΕΕΤΤ.

https://www.cosmote.gr/cs/otegroup/gr/h_ellada_allazei_taxythta.html

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα παιδιά. Στο σπίτι έχουμε μια Vodafone 24ρα ανέκαθεν για πολλά χρόνια και πληρώνουμε 21 ευρώ. Λήγει τον άλλο μήνα. Από τα 24 κλασσικά πιάνει γύρω στο 6-7. 

Το δίκτυο είναι αργό γενικά ειδικά αν θες να κατεβάσεις+gaming+τρία τέσσερα wifi και αρκετές φορές σέρνεται. Εχώ κάποιες απορίες γιατί ενδιαφέρομαι για ανανέωση. 

1) γενικά δεν έχω ασχοληθεί, τα κατά μέσο όρο στανταρ ταχυτήτων/τιμής είναι 

Στα 24mb κοντά στο εικοσαευρω

50ρα στα 26 ευρώ και 

100ρα κάπου στο 30?

(αναφέρομαι για σταθερό που δίνουν απεριόριστα η κάποιες ώρες σε κινητά +ίντερνετ πάντα) 

Απο ότι έψαξα στο γκουγκλ τόσο παίζουν? 

 

2)Και επίσης πλεον για ίντερνετ +σταθερό είναι και η nova? (περαν των wind/voda/cosmote) 

3) κάποιοι δίνουν κουτάκια για wind tv/Vodafone tv που πιθανόν να έχουν συνεργασία για να βλέπεις αγώνες superleague μέσω streaming? H αντίστοιχα Disney η άλλες ανάλογες υπηρεσίες? 

 

4)υπάρχει κάποιος άλλος παράγοντας που να ψάξω? 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, aaaaztek84 said:

Καλησπέρα παιδιά. Στο σπίτι έχουμε μια Vodafone 24ρα ανέκαθεν για πολλά χρόνια και πληρώνουμε 21 ευρώ. Λήγει τον άλλο μήνα. Από τα 24 κλασσικά πιάνει γύρω στο 6-7. 

Το δίκτυο είναι αργό γενικά ειδικά αν θες να κατεβάσεις+gaming+τρία τέσσερα wifi και αρκετές φορές σέρνεται. Εχώ κάποιες απορίες γιατί ενδιαφέρομαι για ανανέωση. 

1) γενικά δεν έχω ασχοληθεί, τα κατά μέσο όρο στανταρ ταχυτήτων/τιμής είναι 

Στα 24mb κοντά στο εικοσαευρω

50ρα στα 26 ευρώ και 

100ρα κάπου στο 30?

(αναφέρομαι για σταθερό που δίνουν απεριόριστα η κάποιες ώρες σε κινητά +ίντερνετ πάντα) 

Απο ότι έψαξα στο γκουγκλ τόσο παίζουν? 

 

2)Και επίσης πλεον για ίντερνετ +σταθερό είναι και η nova? (περαν των wind/voda/cosmote) 

3) κάποιοι δίνουν κουτάκια για wind tv/Vodafone tv που πιθανόν να έχουν συνεργασία για να βλέπεις αγώνες superleague μέσω streaming? H αντίστοιχα Disney η άλλες ανάλογες υπηρεσίες? 

 

4)υπάρχει κάποιος άλλος παράγοντας που να ψάξω? 

 

Ναι, ποια περιοχή είσαι; 
Για εμένα ψάξε πρώτα αν είσαι σε περιοχή που δίνει FTTH στο σπίτι μέσω του sfbb.gr 

Αν μιλάμε για VDSL πάνε σε 100/10 για τη χρήση αυτή σε όποιον πάροχο θες, αρκεί να έχεις και κινητό στην ίδια εταιρεία. Όποτε όχι Nova… αν και σύντομα θα γίνουν ένα η Nova με τη Wind και θα παρέχουν από κοινού υπηρεσίες σταθερής κινητής και τηλεόραση. Στο FTTH που αναφέρομαι επειδή το έψαξα πολύ και στην περιοχή μου ανατολική Θεσσαλονίκη έκοψα τη Vodafone 24αρα για τον λόγο ότι δεν έδινε μεγαλύτερες ταχύτητες μέσω οπτικής ίνας ενώ δίνουν Nova/Wind/COSMOTE. 

ειλικρινα αν πας στα 100/10 δεν θα κολλάει τίποτα στο σπίτι και θα είναι η μέρα με την νύχτα. Στο λέω διότι είχαμε 15 χρόνια Adsl 24 χωρίς να έχουμε δυνατότητα να πάνε στα 50/5 με κανέναν τρόπο ενώ ήμασταν κοντά στο Α/Κ. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Nikolas14 said:

Ναι, ποια περιοχή είσαι; 
Για εμένα ψάξε πρώτα αν είσαι σε περιοχή που δίνει FTTH στο σπίτι μέσω του sfbb.gr 

Αν μιλάμε για VDSL πάνε σε 100/10 για τη χρήση αυτή σε όποιον πάροχο θες, αρκεί να έχεις και κινητό στην ίδια εταιρεία. Όποτε όχι Nova… αν και σύντομα θα γίνουν ένα η Nova με τη Wind και θα παρέχουν από κοινού υπηρεσίες σταθερής κινητής και τηλεόραση. Στο FTTH που αναφέρομαι επειδή το έψαξα πολύ και στην περιοχή μου ανατολική Θεσσαλονίκη έκοψα τη Vodafone 24αρα για τον λόγο ότι δεν έδινε μεγαλύτερες ταχύτητες μέσω οπτικής ίνας ενώ δίνουν Nova/Wind/COSMOTE. 

ειλικρινα αν πας στα 100/10 δεν θα κολλάει τίποτα στο σπίτι και θα είναι η μέρα με την νύχτα. Στο λέω διότι είχαμε 15 χρόνια Adsl 24 χωρίς να έχουμε δυνατότητα να πάνε στα 50/5 με κανέναν τρόπο ενώ ήμασταν κοντά στο Α/Κ. 

Μένω στον ευοσμο Θεσσαλονίκης 

Πάτησα στο sfbb.gr στη διαθεσιμότητα και αναφέρει πως δεν υπάρχουν υποδομές στον τκ μου. 

 

Αυτό που αναφέρεις με κινητό στην ίδια εταιρεία παίζει ρόλο? Εγώ έχω ένα καρτοκινητο στη wind ένα δεύτερο αριθμό σε Vodafone cu ενώ ο πατέρας(στου οποίου το όνομα θα γίνει το συμβολαιο μου στη cosmote). Δίνουν κάποια επιπλέον έκπτωση? Βέβαια όπως είπα όλοι καρτοκινητά έχουμε. 

 

Επίσης να αναφέρω ότι πριν μια βδομάδα εξω από το σπίτι μου σκαβαν για οπτικές. Δεν ξέρω καλά καλά παίζει κάποιο ρόλο? είναι κάτι αυτό? Σημαίνει ότι θα έχω απευθείας και ότι πχ η κατοστάρα θα είναι πραγματικά κατοστάρα αν την επιλέξω? Και τα πακέτα οπτικών είναι πιο ακριβά? 

Edited by aaaaztek84
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, aaaaztek84 said:

Μένω στον ευοσμο Θεσσαλονίκης 

Πάτησα στο sfbb.gr στη διαθεσιμότητα και αναφέρει πως δεν υπάρχουν υποδομές στον τκ μου. 

 

Αυτό που αναφέρεις με κινητό στην ίδια εταιρεία παίζει ρόλο? Εγώ έχω ένα καρτοκινητο στη wind ένα δεύτερο αριθμό σε Vodafone cu ενώ ο πατέρας(στου οποίου το όνομα θα γίνει το συμβολαιο μου στη cosmote). Δίνουν κάποια επιπλέον έκπτωση? Βέβαια όπως είπα όλοι καρτοκινητά έχουμε. 

 

Επίσης να αναφέρω ότι πριν μια βδομάδα εξω από το σπίτι μου σκαβαν για οπτικές. Δεν ξέρω καλά καλά παίζει κάποιο ρόλο? είναι κάτι αυτό? Σημαίνει ότι θα έχω απευθείας και ότι πχ η κατοστάρα θα είναι πραγματικά κατοστάρα αν την επιλέξω? Και τα πακέτα οπτικών είναι πιο ακριβά? 

Εύοσμο παίζει η Vodafone και η κοσμοτε. 
Αναμεσα στις δυο θα διάλεγα ποια σε συμφέρει πρώτον και δεύτερον θα έχεις ρεζέρβα σε περίπτωση που έχεις απώλεια υπηρεσιών και έξτρα δωράκια όπως λεπτά ομιλίας μεταξύ σταθερού κινητού στην κοσμοτε και gb δώρο και στις δυο.Θα είναι VDSL 100/10,δηλαδή Οπτική ίνα μέχρι το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ δηλαδή τις τρίφυλλες ντουλάπες στο δρόμο και χαλκό μέχρι το σπίτι. Απόσταση υπολόγισε από 50 μέτρα μέχρι 600-700.

Όσο για την οπτική θα είναι FTTH,δηλαδή οπτική ίνα χωρίς καθόλου χαλκό απευθείας μέσα στο σπίτι. Ανατολικά σε όλη την Αγία Τριάδα,Ανάληψη,Χαριλάου,Καλαμαριά και αλλά σημεία παίζουν με οπτική μέχρι το σπίτι. Εκεί διαλέγεις μεταξύ Wind/COSMOTE και τώρα μπήκε η Nova. Επιδότηση όλης της εγκατάστασης και 13€ το μήνα για όλη τη διάρκεια του συμβολαίου. Εγώ έβαλα Wind .

Προσωπικα αν έχεις τη δυνατότητα να πληρώσεις κάτι παραπάνω την κοσμοτε αξίζει,24/7 οι υπηρεσίες τους θα λειτουργούν χωρίς πρόβλημα καλή διασύνδεση με εξωτερικό και χαμηλό ping. 
Αν θες πιο οικονομικά με καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών πας Vodafone. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Εύοσμο παίζει η Vodafone και η κοσμοτε. 
Αναμεσα στις δυο θα διάλεγα ποια σε συμφέρει πρώτον και δεύτερον θα έχεις ρεζέρβα σε περίπτωση που έχεις απώλεια υπηρεσιών και έξτρα δωράκια όπως λεπτά ομιλίας μεταξύ σταθερού κινητού στην κοσμοτε και gb δώρο και στις δυο.Θα είναι VDSL 100/10,δηλαδή Οπτική ίνα μέχρι το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ δηλαδή τις τρίφυλλες ντουλάπες στο δρόμο και χαλκό μέχρι το σπίτι. Απόσταση υπολόγισε από 50 μέτρα μέχρι 600-700.

Όσο για την οπτική θα είναι FTTH,δηλαδή οπτική ίνα χωρίς καθόλου χαλκό απευθείας μέσα στο σπίτι. Ανατολικά σε όλη την Αγία Τριάδα,Ανάληψη,Χαριλάου,Καλαμαριά και αλλά σημεία παίζουν με οπτική μέχρι το σπίτι. Εκεί διαλέγεις μεταξύ Wind/COSMOTE και τώρα μπήκε η Nova. Επιδότηση όλης της εγκατάστασης και 13€ το μήνα για όλη τη διάρκεια του συμβολαίου. Εγώ έβαλα Wind .

Προσωπικα αν έχεις τη δυνατότητα να πληρώσεις κάτι παραπάνω την κοσμοτε αξίζει,24/7 οι υπηρεσίες τους θα λειτουργούν χωρίς πρόβλημα καλή διασύνδεση με εξωτερικό και χαμηλό ping. 
Αν θες πιο οικονομικά με καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών πας Vodafone. 

Άψογος. Κατάλαβα. 

Μίλησα με wind και μου είπαν δεν έχουν στην περιοχή μου ακόμα. 

Έκανα αίτηση  επικοινωνίας στους άλλους για να πάρω προτάσεις

Βλέπω πάντως και διαφημίσεις για 200ρα. Και οι τιμές όπως είπα 26=50ρα,29=100ρα,33=200ρα περίπου, και σαν vfm να το πάρεις μάλλον τα 200 αξίζουν. 

Θα δούμε βέβαια αν έχουν και κάτι έξτρα 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, aaaaztek84 said:

Άψογος. Κατάλαβα. 

Μίλησα με wind και μου είπαν δεν έχουν στην περιοχή μου ακόμα. 

Έκανα αίτηση  επικοινωνίας στους άλλους για να πάρω προτάσεις

Βλέπω πάντως και διαφημίσεις για 200ρα. Και οι τιμές όπως είπα 26=50ρα,29=100ρα,33=200ρα περίπου, και σαν vfm να το πάρεις μάλλον τα 200 αξίζουν. 

Θα δούμε βέβαια αν έχουν και κάτι έξτρα 

Για εμένα 100 στα 26-27€ είναι αρκετά θεωρώ για τη χρήση σου. Εμένα ο αδερφός μου παίζει παιχνίδια έχω επάνω smart tv 3-4 κινητά και έρχομαι και εγώ κάποιες μέρες στο σπίτι αν τύχει και μας καλύπτει. Δηλαδή αν εμένα μόνιμα στο σπίτι και η δουλειά μου ήθελε γρήγορο Ίντερνετ με τηλεργασία θα άλλαζα σε 200/20.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aaaaztek84 said:

Άψογος. Κατάλαβα. 

Μίλησα με wind και μου είπαν δεν έχουν στην περιοχή μου ακόμα. 

Έκανα αίτηση  επικοινωνίας στους άλλους για να πάρω προτάσεις

Βλέπω πάντως και διαφημίσεις για 200ρα. Και οι τιμές όπως είπα 26=50ρα,29=100ρα,33=200ρα περίπου, και σαν vfm να το πάρεις μάλλον τα 200 αξίζουν. 

Θα δούμε βέβαια αν έχουν και κάτι έξτρα 

Εάν υπάρχει υποδομή VDSL από καμπίνα στην περιοχή σου, δεν έχει καμία λογική να μένεις σε ADSL από Αστικό Κέντρο. Ακόμη και 50Mbps να πάρεις από καμπίνα, η διαφορά από τα μονοψήφια Mbps που έχεις τώρα είναι μέρα με νύχτα.

Εναλλακτικά, εάν οι καμπίνες είναι Cosmote, μπορείς να γυρίσεις σε ADSL (έως 24Mbps) Cosmote, εφόσον εξασφαλίσεις ότι θα σε συνδέσουν στην καμπίνα, με κόφτη 24Mbps.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για τις τιμες 50ρας και 100ρας, η 200ρα στα 33€ είναι μόνο για FTTH, η VDSL 200αρα στην Wind κάνει 55€.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2022 at 12:54 ΜΜ, georgeavl3 said:

Εντάξει για τις τιμες 50ρας και 100ρας, η 200ρα στα 33€ είναι μόνο για FTTH, η VDSL 200αρα στην Wind κάνει 55€.

Poco X3 Pro
 

Το είδα και εγώ, στις ίδιες τιμές παίζει με τη Nova. Είμαι σε περιοχή με FTTH, οποίος το σκέφτεται για Wind να πάει. Τις οπτικές σε μένα τις πέρασε ο ΟΤΕ αλλά δεν παίζει ρόλο. Μόνο μείον το μάπα ρουτερ τους (zyxel) αλλά η γραμμή είναι σταθερή. Μετά από 15 χρόνια με Adsl,και τελευταία στη Vodafone ησύχασα. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα μια ερώτηση.Ζητησα από τη cosmote να κάνει φραγή απόρρητων εισερχομένων κλήσεων και μου ζήτησε 0,62 ευρώ το μήνα όπως και μπλοκάρισμα πενταψησιων αριθμών άλλα 1.5 ευρώ το μήνα!!! Αυτές οι υπηρεσίες δεν είναι δωρεάν σε όλους τους παρόχους? Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikosira said:

Καλησπέρα μια ερώτηση.Ζητησα από τη cosmote να κάνει φραγή απόρρητων εισερχομένων κλήσεων και μου ζήτησε 0,62 ευρώ το μήνα όπως και μπλοκάρισμα πενταψησιων αριθμών άλλα 1.5 ευρώ το μήνα!!! Αυτές οι υπηρεσίες δεν είναι δωρεάν σε όλους τους παρόχους? Ευχαριστώ 

Φραγή προς πενταψήφια πολυμεσικής πληροφόρησης μπορείς να βάλεις και από το My Cosmote app. Για τα απόρρητα, πιθανόν να μπορείς να βάλεις από τη συσκευή σου (εξαρτάται από το dialer).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 22/7/2022 at 8:37 ΠΜ, nikosira said:

Καλησπέρα μια ερώτηση.Ζητησα από τη cosmote να κάνει φραγή απόρρητων εισερχομένων κλήσεων και μου ζήτησε 0,62 ευρώ το μήνα όπως και μπλοκάρισμα πενταψησιων αριθμών άλλα 1.5 ευρώ το μήνα!!! Αυτές οι υπηρεσίες δεν είναι δωρεάν σε όλους τους παρόχους? Ευχαριστώ 

στην κοσμοτε σταθερη εχει 0,62 ευρω για απορριψη ανωνυμων κλησεων στο σταθερο τηλεφωνο το εχω ενεργοποιημενο εδω και παρα πολλα χρονια και παντα ειχε χρεωση στην κοσμοτε σταθερη. 

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

μια ερώτηση: σε λίγες ημέρες λήγει η σύνδεση FTTH 100 που έχω με cosmote.

Κάνοντας ένα πέρασμα απο καταστήματα nova-wind και vodafone για να πάρω τιμούλες κλπ και οι δύο πάροχοι μου είπαν ότι η αλλαγή απο ftth cosmote σε ftth nova ή vodafone μπορεί να διαρκέσει απο μερικές ημέρες μέχρι 1-2 μήνες στην χειρότερη περίπτωση. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορούν να μου εγγυηθούν ότι η αλλαγή θα γίνει πολύ γρήγορα.

Το γνωρίζετε αυτό; Αν συμβαίνει ποιός ο λόγος;

Ρωτάω γιατί αν γίνει η αίτηση την επόμενη μέρα μετά την λήξη του συμβολαίου cosmote που είμαι τώρα και η μετάβαση χρειαστεί ένα μήνα τότε όλον αυτόν τον μήνα εγώ θα χρεωθώ απο την cosmote με τιμή καταλόγου, δηλ. κοντα στα 59 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε όλους τους παρόχους οι διαδικασίες για το FTTH είναι δυσκίνητες, και με "συστημικές" δυσκολίες.
Εφόσον έχεις ήδη FTTH μπορεί η αλλαγή να κάνει 2-3 μέρες, ή να κολλήσει και να κάνει πάνω από δύο εβδομάδες.
Τα μαθήματα που έχουμε πάρει από το FTTH μέχρι σήμερα (ελπίζουμε να βελτιωθεί στο μέλλον) είναι:

1. Προτίμησε να παίρνεις δίκτυο από τον πάροχο της υποδομής στην περιοχή σου (αυτόν που έχει τις καμπίνες)
2. Προτίμησε να ανανεώσεις στον πάροχο που ήδη είσαι

Εάν την υποδομή έχει η Nova, οι τιμές που δίνουν είναι εξαιρετικές, και στη θέση σου θα το σκεφτόμουν. Εάν οι καμπίνες δεν είναι Nova, ανανέωσε σε ΟΤΕ με τις τιμές που δίνουν σε νέους πχ 33€ για 100Mbps. Σε κατάστημα ΟΤΕ ενδεχομένως να μπορέσεις να πάρεις 200Mbps στην ίδια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...