Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς. ;) Με όλες τις εναλλακτικές ισχύει αυτό, όχι μόνο με την Άλτεκ. Ο ΕΠΑΚ δρομολογείται στον ΟΤΕ όπως και οι κλήσεις προς 800, 801 ακόμα και τα 9011 (αλήθεια παίρνει κανείς ακόμα 9011; :w00t: :wacko: )

Κάποιοι (πχ η Q και η Cosmoline σίγουρα) καλούν και 800, 801, αλλά πρέπει να βάλεις τον κωδικό τους, μιας και δεν υπάρχει ακόμα αυτή η επιλογή για προεπιλογή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά;Δεν είναι υποχρεωτική; στο τηλέφωνο μου είπε οτι θα ενεργοποιηθεί! Δηλαδή αν την βάλουν μετά μπορώ να πάρω τον ΟΤΕ να την άρουν, και να είμαι μια χαρά;Η θα μου "κόψουν" την τρομερά καλή αυτή προσφορά;;;;;!
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά;Δεν είναι υποχρεωτική; στο τηλέφωνο μου είπε οτι θα ενεργοποιηθεί! Δηλαδή αν την βάλουν μετά μπορώ να πάρω τον ΟΤΕ να την άρουν, και να είμαι μια χαρά;Η θα μου "κόψουν" την τρομερά καλή αυτή προσφορά;;;;;!

Καλά σου επέβαλαν να έχεις προεπιλογή; :blink: Δεν ήταν επιλογή σου; :confused: Όχι δεν είναι απαραίτητη η προεπιλογή για την προσφορά του 0,098€.

 

Απαραίτητη είναι μόνο για την προσφορά των Goody's με τα γεύματα Good Luck. (3 ώρες δωρεάν αστικά για 8 μήνες)

 

Φυσικά, αν πεις τον ΟΤΕ, άλλο που δεν θέλει να άρει την προεπιλογή. :p Αλλά θα σου πρότεινα καλύτερα αν θέλεις να την άρεις, να πάρεις την Άλτεκ καλύτερα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι υποχρεωτική η προεπιλογή στο πρόγραμμα 0,098 της altec;

 

Eίναι κάποιος που έχει το πρόγραμμα χωρις προεπιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι υποχρεωτική η προεπιλογή στο πρόγραμμα 0,098 της altec;

 

Eίναι κάποιος που έχει το πρόγραμμα χωρις προεπιλογή;

Εγώ για μια εβδομάδα καλούσα με το 1733 μπροστά γιατί δεν είχε ενεργοποιηθεί η προεπιλογή. Και στον λογαριασμό τα χρέωνε με την φλατ τιμή 0,098. Τώρα θα μου πείτε εντάξει εσένα σε είχανε σημειωμένο ότι θα κάνεις προεπιλογή, αλλά δε νομίζω να είναι έτσι.

 

Το ρώτησα σε 2 διαφορετικούς υπαλλήλους του 13813. ΔΕΝ απαιτείται προεπιλογή για το 0,098€. Τώρα αν ήταν αυτοί άσχετοι, τότε κι εγώ σας λέω άλλα. Σε ό,τι μου είπαν βασίζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου είχαν πει από την αλτεκ ότι είναι απαραίτητη. Φυσικά μακάρι να έχεις εσύ δίκιο....

Ζήτα του τ'όνομα αυτού που σου είπε ότι είναι απαραίτητη η προεπιλογή να φάει καμιά απόλυση. :O

 

Μόλις ξαναπήρα για να φύγει και το τελευταίο ερωτηματικό που έχει ο οποιοσδήποτε. ΔΕΝ είναι απαραίτητη η προεπιλογή για το πρόγραμμα με την φλατ τιμή 0,098€ ανά κλήση σε αστικά και υπεραστικά.

 

Όποιος δεν πιστεύει ακόμα, καλεί απλά το 13813 χωρίς χρέωση από το σταθερό του τηλέφωνο και κάνει μια ερώτηση. Η υπάλληλος ήταν 100% βεβαία.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αλτεκ 0,098 με προεπιλογη , νομιζα οτι ειναι απαραίτητη για να μπεις στο προγραμμα. Μαλλον θα την βγαλω και θα την παω ΟΤΕ αφου λετε οτι δεν ειναι υποχρεωτικη.

 

Παιδια το 0,098 ειναι φοβερο αμα δειτε ποσα λεφτα σωζονται απο τα σταθερα μεγαλης διαρκειας και υπεραστικα (απο της γυναικες του σπιτιου) ειναι απιστευτο.

 

Ασε το τρελο οnline billing αλλα και ο τηλεφωνικος καταλογος στην σελιδα της αλτεκ

που σου δειχνει στον λογαριασμο σου τα τηλεφωνα που καλεσες ως τα ονοματα που τους εχεις δωσει.

 

Ενω αμα στειλεις email με ερωτηση σε περνουν τηλεφωνο σε 30 λεπτα περιπου (δυο φορες δοκιμασα). Απιστευτη λειτουργικοτητα φοβερη εταιρεια.

 

Τα βλεπει αραγε ο ΟΤΕ μπας και βελτιωθει καθολου ?

Link to comment
Share on other sites

Σας το είπα οτι μαμεί :) Μακάρι να το αφήσουν για πάντα και να μην το καταργήσουν :-)
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Θα μας τρελλάνουν τελείως αυτοί της ACN!!!!!

 

Παίρνει σήμερα τηλέφωνο μια κοπελιά από τον ΟΤΕ, και μου λέει οτι έφτασε στα γραφεία τους μια αίτηση για προεπιλογή από την Altec Telecoms. Να την βάλουμε ή όχι. Μένω κάγκελο, της είπα να την αγνοήσουν μέχρι να συνενοηθώ με την Altec.

 

Παίρνω την Altec, τους λέω "με πήραν από τον ΟΤΕ. Είναι απαραίτητη η προεπιλογή;;;;" Απάντηση 100%: Φυσικά και είναι για το πρόγραμμα με τα 0,098!!!!! Τους λέω καλά θα μας τρελάνετε; Ο ένας λέει οτι είναι, ο άλλος οτι δεν είναι! Μου λέει θα σας τηλεφωνήσει η αρμόδια υπάληλλος, λέω αφήστε δεν χρειάζεται. Απλά πείτε μου...

 

Τώρα έχω απορία τι θα γίνει. Θα μου κόψουν την υπηρεσία; Ή θα ξαναστείλουν αίτηση στον ΟΤΕ για προεπιλογή;....

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ; ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΤΟ 0,098 Η ΟΧΙ;

 

(μου είπε το οτι είναι απαραίτητη μπορώ να το δω και στο site τους)....

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Θα μας τρελλάνουν τελείως αυτοί της ACN!!!!!

 

Παίρνει σήμερα τηλέφωνο μια κοπελιά από τον ΟΤΕ, και μου λέει οτι έφτασε στα γραφεία τους μια αίτηση για προεπιλογή από την Altec Telecoms. Να την βάλουμε ή όχι. Μένω κάγκελο, της είπα να την αγνοήσουν μέχρι να συνενοηθώ με την Altec.

 

Παίρνω την Altec, τους λέω "με πήραν από τον ΟΤΕ. Είναι απαραίτητη η προεπιλογή;;;;" Απάντηση 100%: Φυσικά και είναι για το πρόγραμμα με τα 0,098!!!!! Τους λέω καλά θα μας τρελάνετε; Ο ένας λέει οτι είναι, ο άλλος οτι δεν είναι! Μου λέει θα σας τηλεφωνήσει η αρμόδια υπάληλλος, λέω αφήστε δεν χρειάζεται. Απλά πείτε μου...

 

Τώρα έχω απορία τι θα γίνει. Θα μου κόψουν την υπηρεσία; Ή θα ξαναστείλουν αίτηση στον ΟΤΕ για προεπιλογή;....

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ; ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΤΟ 0,098 Η ΟΧΙ;

 

(μου είπε το οτι είναι απαραίτητη μπορώ να το δω και στο site τους)....

Λοιπόν όντως θα μας τρελάνουν... :O Μόλις ξαναπήρα την Άλτεκ στο 13813 και μου είπαν ότι για το πρόγραμμα με τα 0,098€ ανά κλήση ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η προεπιλογή με την Άλτεκ. Είπα ότι ο κάθε τηλεφωνητής/τρια λέει και το δικό του, μου ζήτησε να μείνω στην αναμονή, ρώτησε την προϊσταμένη και βεβαιώθηκε 100% ότι είναι απαραίτητη η προεπιλογή. Απλά έχω να πω προχειρότητες από την εν λόγω εταιρεία...

 

Μάλιστα από την συγκεκριμένη ζήτησα και το όνομά της σε περίπτωση που αλλάξει πάλι κάτι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν τους πάρετε τηλ ως ενδιαφερόμενοι, ειναι ικανοί να πουν ότι τα πάντα είναι ωραία, απλά για να γραφτείτε :))

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Τους την είπα και γω οτι ο κάθε υπάληλλος λέει τα δικά του, και μάλιστα με αγριεμένο τόνο. Είπε να επικοινωνήσει μαζί μου η υπάλληλος και της λέω "αφήστε δεν χρειάζεται". Εν τω μεταξύ, δυό μέρες νωρίτερα πήραν στο σπίτι ένα φίλο διαφημίζοντας την εν λόγω προσφορά, και του τόνισαν οτι δεν είναι απαραίτητη η προεπιλογή. Αυτό δεν ξέρω μήπως σηκώνει και καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Το ζήτημα τώρα ποιο είναι. Με πήραν τηλ. από τον ΟΤΕ και τους είπα να αγνοήσουν την αίτηση της Altec. Τι πρόκειται να γίνει; Θα μου κόψουν την υπηρεσία, ή θα ξαναστείλουν την αίτηση για προεπιλογή στον ΟΤΕ;

 

Καλά δεν τους ενδιαφέρει να διαβάζουν τι λέει ο κόσμος γιαυτούς; Ας τους στείλει κάποιος το url για εδώ μέσα...μια φορά το δωσα σε έναν υπάληλλο στον ΟΤΕ-κατάστημα Τριπόλεως και από τότε δεν ξαναείπε π@π@ρι3ς πρωτού να έχει διαβάσει myphone :p

 

Γαμώτο...Εύχομαι να μη μου κόψουν την υπηρεσία λόγω προεπιλογής...εν ανάγκει να την βάλω :(:(

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....

 

Αστικες κλησεις (105 κλησεις) 8,40 Ευρω

Υπεραστικες κλησεις ( 97 κλησεις) 15,09 Ευρω

Προς κινητα (34 κλησεις) 11,65 Ευρω.

 

Στον αναλυτικο παρατηρησα οτι ολες οι κλησεις ειναι αρκετα μεγαλες σε διαρκεια (υπαρχουν αρκετες κλησεις ανω των 20 λεπτων), και με βαση τα στοιχεια φαινεται οτι η μεση αστικη κληση διαρκει 3 λεπτα ενω η υπεραστικη περιπου 2:30 αν δεν κανω λαθος!

 

Αλλα και χοντρικα να το παρουμε δηλαδη 202 * 0,098 = 19,8 ενω με τον ΟΤΕ 23,5 φαινεται οτι παλι συμφερει η αλτεκ.

 

Με βαση αυτα βλεπω οτι συμφερει το 0,098 της αλτεκ αλλα με προυποθεση τα κινητα να καλουνται μεσω ΟΤΕ!

 

Τι λενε οι ειδημονες? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν συζητάμε οτι συμφέρει η προσφορά της Altec. Κινητά πάντα από κινητό. Και κλήσεις αστικές <4 λεπτών πάλι μέσω ΟΤΕ συμφέρει....

 

Το θέμα με την Altec είναι τι γίνεται με την άτιμη την προεπιλογή. Πλέον το αποφασίσανε οτι είναι υποχρεωτική για το 0,098!

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Δεν συζητάμε οτι συμφέρει η προσφορά της Altec. Κινητά πάντα από κινητό. Και κλήσεις αστικές <4 λεπτών πάλι μέσω ΟΤΕ συμφέρει....

 

Το θέμα με την Altec είναι τι γίνεται με την άτιμη την προεπιλογή. Πλέον το αποφασίσανε οτι είναι υποχρεωτική για το 0,098!

Παιδιά κι εγώ αυτό κατάλαβα. Τώρα το αποφασίσανε ότι πρέπει να είναι απαραίτητη η προεπιλογή. Δεν υπήρχε αυτό μέχρι πριν καμιά δεκαριά μέρες. Όπως και να έχει είναι φοβερή προσφορά. Μιλούσα το μεσημέρι 1ώρα σε υπεραστικό και η χρέωση μόνο 0,098€! :D

 

Επίσης συμφωνώ ότι κινητό παίρνουμε πάντα από το κινητό μας. Γιαυτό και υπάρχουν τα προγράμματα με χρόνο ομιλίας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Minovg εγώ ενεργοποίησα την υπηρεσία πριν ένα μήνα και τον Ιούλιο που είχα κάνει αίτηση μου είχαν πει ξεκάθαρα για υποχρεωτική προεπιλογή. Τώρα, όπως φαίνεται πέσατε σε άσχετο υπάλληλο. NRG η teledome δεν έχει real time online billing. Επειδή την υπηρεσία έβαλε και ο dimangelid κάπου τότε ας μας πει και αυτός. Από ότι θυμάμαι, αν θυμάμαι καλά, και αυτός για προεπιλογή είχε μιλήσει
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ο ΟΤΕ όμως δεν την ενεργοποίησε θέλω να δω τι θα γίνει. Θα μου κόψουν την υπηρεσία, ή θα με τσακίσουν στα τηλέφωνα ώστε να μπει τελικά η προεπιλογή;;

 

Και λογικό να πάρει ο ΟΤΕ, μια και δεν πήγε υπογεγραμμένο το αίτημα......

 

Μόνο ελπίζω να μην μου το κόψουν. Και εν ανάγκη ας βάλω προεπιλογή :S

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΘΟΛΟΥ λογικό να πάρει τηλ ο ΟΤΕ!

 

Μην λέμε και ότι θέλουμε...Οι αιτήσεις προεπιλογής σύμφωνα με τον κανονισμό γίνονται πλέον ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ, που σημαίνει ότι υπογραφή ή κάτι τέτοιο δεν βλέπουν ποτέ οι κύριοι...

 

Ο ΟΤΕ λοιπόν μάλλον βρήκε και άλλον έναν τρόπο για να προσελκύσει θύματα, να τους παίρνει τηλ ρωτόντας "Θέλετε? Γιατί στις ΟΤΕπιλογές έχουμε αυτό εκείνο το άλλο..."

 

Αηδιαστική αντιμετώπιση...

 

Κατά τα άλλα, εγώ πάντα γνώριζα ότι για τα προγράμματα 0.0ΧΧ χρειάζεται ΠΦ και σε Άλτεκ και σε Τέλεντομ, για να ισοσκελίσουν προφανώς τα χαμένα από τα κινητά / εξωτερικό (αν και ανετότατα κάποιος βάζει άλλη εταιρία, π.χ. Q Telecom, χωρίς ΠΦ, και κάνει όλες τις κλήσεις που δεν είναι στο 0.09Χ με την άλλη... ;) )

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τώρα είχα Forthnet αλλά μάλλον θα βάλω και Altec στο 0,098 τώρα..

 

έφτιαξα στο Excel ένα πρόχειρο πίνακα.. στην πρώτη στήλη είναι υποτιθέμενα λεπτά ομιλίας.. αν εξαιρέσουμε τους αγαπημένους προορισμούς της Forth αν αυτοί ανήκουν σε Voda,Cote,TIM (οχι Q, σε Q συμφέρει η Altec) γενικά νομίζω συμφέρει το 0,098..

 

ελπίζω να μην εχω κανει λάθος πουθενα..

επισυνάπτω το pdf

telecoms.pdf

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με ΠΦ το 0,098 είναι συμφέρουσα πρόταση της ALTEC TELECOMS. Έχω πάρει τηλέφωνο ώστε να το ενεργοποιήσω.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με ΠΦ το 0,098 είναι συμφέρουσα πρόταση της ALTEC TELECOMS. Έχω πάρει τηλέφωνο ώστε να το ενεργοποιήσω.

Σήμερα όμως έχω παράπονα... :O Η απέναντι γραμμή δεν με άκουγε και τόσο καλά σε υπεραστική κλήση... Είναι το σιγά που λέγαμε... Εντάξει δουλειά να γίνεται, για τζάμπα τέλεια είναι. :cool:

Link to comment
Share on other sites

ki egw paidia eixa energopoiisei to paromoio "programma 1" tis teledome. k ekei i8ele proepilogi.paidia na kanw mia erwtisi, sto site tis altec leei xwris miniaio pagio.to idio leei k i teledome, alla stin ousia plirwneis,afou ka8e mina sou xrewnoun gyrw sta 2 eyro e3oda apostolis logariasmou :!: :!: :!:

stin altec telecoms? ti symvainei?

na dw an symferei na kopsw ti mia kai na valw tin alli..

oyf!

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...