Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος myphone-fan ( 6 Οκτ. 2004 , 03:05)

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...

Η Telepassport συμφέρει σαφώς για τα υπεραστικά (χρέωση ανά 1'', χωρίς ελάχιστη χρέωση, χαμηλές τιμές)Στα διεθνή η φθηνότερη και με πολύ καλή ποιότητα είναι η Q (0.12 Ευρώ / 1' για πολλούς προορισμούς, έναντι 0.15 της Telepassport).Στα κινητά έχει δυστυχώς ελάχιστη χρέωση (όπως και οι περισσότερες εταιρίες άλλωστε), αλλά αν δεν μειώσει τις τιμές της, σίγουρα θα είναι άλλες εταιρίες φθηνότερες.Τέλος, όσον αφορά τις αστικές κλήσεις, έχει καλές τιμές, αλλά δυστυχώς πάντα χρέωση ανά 1'. Σε αυτό, θα μπορούσε κάτι να κάνει (βλ.ΟΤΕ, Lannet).

Φιλικά :)

 

 

Θέλω να πιστεύω οτι οι τιμές θα μειωθούν! Αλλωστε η πολιτική της εταιρίας είναι να έχει πολύ χαμηλά τιμολόγια.

Προς το παρόν τουλάχιστον στα κινητά οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες με τον ΟΤΕ. Ας μην κοιτάξουμε άλλες (π.χ Tellas, Forthnet κλπ) που αυτήν την στιγμή χρεώνουν στα κινητά ακριβότερα απο τον ΟΤΕ :eek:

 

Πάντα φιλικα!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ίδιες με τον ΟΤΕ. Προς cosmote kai voda ειναι 19 έναντι 18,5. Και ο ΟΤΕ έχει και αναγνώριση...

 

Πάντως μου κάνει εντυπωση που ακόμα εκτός q καμμιά άλλη δεν έχει ανακοινώσει αλλαγές στα τιμολόγια της ακόμα............

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spartak ( 6 Οκτ. 2004 , 14:23)

 

δεν είναι ίδιες με τον ΟΤΕ. Προς cosmote kai voda ειναι 19 έναντι 18,5. Και ο ΟΤΕ έχει και αναγνώριση...

 

Πάντως μου κάνει εντυπωση που ακόμα εκτός q καμμιά άλλη δεν έχει ανακοινώσει αλλαγές στα τιμολόγια της ακόμα............

 

 

Αν διαβάσεις λίγο καλύτερα γράφω "σχεδόν ίδιες".

Αν και την διαφορά 0,05 ευρώ δεν την θεωρώ μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS ( 6 Οκτ. 2004 , 16:11)

 

Αν διαβάσεις λίγο καλύτερα γράφω "σχεδόν ίδιες".

Αν και την διαφορά 0,05 ευρώ δεν την θεωρώ μεγάλη.

 

Δεν παύει να είναι μεγαλύτερη από τον ΟΤΕ, επομένως ανήκει και η Telepass στο ίδιο ακριβώς τσουβάλι με τις υπόλοιπες.

 

Όλοι στην αναμονή... βέβαια εγω χρησιμοποιώ 1777 για τις κλήσεις προς κινητά. Ε! μη χαρακτηρισθώ και βλ@κ@ς!

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS ( 6 Οκτ. 2004 , 16:11)

 

Αν διαβάσεις λίγο καλύτερα γράφω "σχεδόν ίδιες".

Αν και την διαφορά 0,05 ευρώ δεν την θεωρώ μεγάλη.

 

 

Ο ρόλος των εναλλακτικών φορέων είναι να προσφέρουν καλύτερες τιμές από

τον ΟΤΕ και μια τουλάχιστον ανεκτή ποιότητα.Αν ένας πάροχος έχει ίδιες ή και

ακροβότερες τιμές από τον ΟΤΕ, και ταυτόχρονα δεν έχει αναγνώριση από τον καλούμενο (σε όλα τα δίκτυα), τότε δεν θα τον επιλέξω... :mad:

Ήδη, ενώ χρησιμοποιούσα Telepassport για υπεραστικές και προς κινητά κλήσεις, από την 1η Οκτωβρίου χρησιμοποιώ πάλι ΟΤΕ για κλήσεις προς κινητά. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος myphone-fan ( 6 Οκτ. 2004 , 17:14)

 

Ο ρόλος των εναλλακτικών φορέων είναι να προσφέρουν καλύτερες τιμές από

τον ΟΤΕ και μια τουλάχιστον ανεκτή ποιότητα.Αν ένας πάροχος έχει ίδιες ή και

ακροβότερες τιμές από τον ΟΤΕ, και ταυτόχρονα δεν έχει αναγνώριση από τον καλούμενο (σε όλα τα δίκτυα), τότε δεν θα τον επιλέξω... :mad:

Ήδη, ενώ χρησιμοποιούσα Telepassport για υπεραστικές και προς κινητά κλήσεις, από την 1η Οκτωβρίου χρησιμοποιώ πάλι ΟΤΕ για κλήσεις προς κινητά. :whistle:

 

 

Άλλαξε δίκτυο, έλα στην Q!

Η μόνη που έριξε τις τιμές της πριν την 1η Οκτώβρη, μια από τις λίγες με ποιότητα ΟΤΕ στην ομιλία και μια από τις λίγες στις οποίες πάντα φαίνεται το νούμερό σου στον καλούμενο.

:)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γιά αστικές κλήσεις αυτή τη στιγμή πρέπει να ειναι φθινότερη η telepasport και για κινιτά επίσης δεν ξέρω τι βήμα χρέωσης εχουνε.

Για υπεραστικά το φθηνότερο είναι tellas my grece 3 ευρώ τρο μήνα πάγιο και η χρέωση είναι αστική (44 ωρες υπεραστικά 112 ευρώ)

"ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος leonpap11 ( 9 Οκτ. 2004 , 01:08)

 

γιά αστικές κλήσεις αυτή τη στιγμή πρέπει να ειναι φθινότερη η telepasport και για κινιτά επίσης δεν ξέρω τι βήμα χρέωσης εχουνε.

Για υπεραστικά το φθηνότερο είναι tellas my grece 3 ευρώ τρο μήνα πάγιο και η χρέωση είναι αστική (44 ωρες υπεραστικά 112 ευρώ)

 

 

Δυστυχώς η Telepassport έχει συνεχώς χρέωση ανά 1' στα αστικά.

Στα κινητά αν δεν μειώσει τις τιμές της δεν θα είναι και πολύ συμφέρουσα σε σχέση με τον ΟΤΕ και την Q.

Καλό είναι το tellas my greece, αλλά προϋποθέτει να κάνεις πολλά τηλεφωνήματα κάθε μήνα, για να σε συμφέρει... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει ελάχιστη χρέωση 2 λεπτά.

 

έχει χρέωση ανά λεπτό για τα πρώτα 2 λεπτά και μετά ανα δευτερόλεπτο.

 

Αρκετοί εναλλακτικοί το κάνουν έτσι ενώ κάποιοι άλλοι(Q, ACN, TELEPASSPORT) το έχουν μόνιμα ανά λεπτό

Link to comment
Share on other sites

εχω forthnet , ακουω συνεχεια οτι ειναι πιο ακριβη στα κινητα απο τι ο ote , αληθεια ?

με συμφερει να βαλω καποια αλλη εταιρια για τα κινητα αν ναι πια ?

παλια υπηρχε ενας αναλυτικος τιμοκαταλογος στο myphone ,δεν τον βρισκω ....

επισεις εχω προεπιλογη φορες , γινεται να βαλω καποια εταιρια για αστικα και υπεραστικα και διεθνης (forthnet , νομιζω οτι σε αυτες τις κλισεις ειναι φτηνη) και καποια αλλη για κινητα ?

Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet Για μεγάλο διάστημα ήταν ιδιαίτερα ακριβή στις κλήσεις προς κινητά αλλά και για τις διεθνείς και τις υπεραστικές. Μέχρι τις 10 Δεκέμβρη ισχύει έκπτωση 20% σε διεθνείς και υπεραστικές (εκτός κυριακής) που κάπως εξισοροπεί την κατάσταση συγκριτικά με τις άλλες εταιρίες.

 

Όσον αφορά τα Ελληνικά κινητά οι μειώσεις της είναι 0,3/λεπτό σε σχέση με τον ΟΤΕ, όχι και τίποτα σημαντικό αν λάβεις υπόψιν σου ότι μάλλον δε θα υπάρχει και αναγνώριση κλήσεων... Επίσης ισχύουν από 25/10 (νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Μέχρι 25/10 η forthnet θα είναι ακριβότερη από τον ΟΤΕ στις κλήσεις προς κινητά (και μάλιστα με ελάχιστη χρέωση ένα λεπτό), από τότε και μετά θα είναι λίγο φθηνότερη (και με ελάχιστη χρέωση μισό λεπτό).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, νομιζω πως ήρθε η ώρα να αφήσω και εγώ το ΟΤΕ...

Λοπόν, απ ότι είδα προχειρα μαι καλή προσφορά για μενα θα ήταν της Tellas το 50%. Κανουμε λογαριασμούς >200€ κυρίως με αστικες και λιγότερο υπεραστικες κλήσεις. Επίσης λίγα κινητα αλλα όχι κατι το ιδιαίτερο. Θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Υπάρχει καμμια αλλη προσφορα που να μου κάνει;

2. Ποια η ποιότητα επικοινωνιας της Tellas;

3. Το τηλέφωνο μου θα φαίνεται στην αναγνώριση των αλλων;

4. Αν επιλέξω προεπιλογή Tellas θα έχω τη δυνατότητα να χρησιμοποιώ ΟΤΕ με πρόθεμα ας πούμε για τα Κυριακάτικα υπεραστικα;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η Tellas έχει πολύ καλή ποιότητα (όπως ΟΤΕ) σε αστικές υπεραστικές και διεθνείς κλήσεις. Στα κινητά δεν είναι τόσο καλή. Σε κλήσεις προς cosmote, voda καμμιά φορά φαίνεται ο αριθμός σου αλλά όχι πάντα. Σε ΤΙΜ ποτέ δεν έχει τύχει σε μένα τουλάχιστον....

 

 

Με προεπιλογή θα μπορείς να χρησιμοποιείς τον ΟΤΕ όποτε θες βάζοντας το 1777 μπροστά. Λάβε όμως υπόψιν σου ότι στα αστικά η τελλας έχει συνέχεια χρέωση ανά λεπτό ενώ ο ΟΤΕ μετά τα 2 πρώτα λεπτά ανά δευτερόλεπτο..

 

Αν κάνεις μεγάλης διάρκειας τηλεφωνήματα ανά κλήση και όχι πολλά μικρά τότε σε επηρρεάζει λιγότερο........

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn (16 Οκτ. 2004 , 12:57)

 

Εχμ, νομιζω πως ήρθε η ώρα να αφήσω και εγώ το ΟΤΕ...

Λοπόν, απ ότι είδα προχειρα μαι καλή προσφορά για μενα θα ήταν της Tellas το 50%. Κανουμε λογαριασμούς >200€ κυρίως με αστικες και λιγότερο υπεραστικες κλήσεις. Επίσης λίγα κινητα αλλα όχι κατι το ιδιαίτερο. Θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Υπάρχει καμμια αλλη προσφορα που να μου κάνει;

2. Ποια η ποιότητα επικοινωνιας της Tellas;

3. Το τηλέφωνο μου θα φαίνεται στην αναγνώριση των αλλων;

4. Αν επιλέξω προεπιλογή Tellas θα έχω τη δυνατότητα να χρησιμοποιώ ΟΤΕ με πρόθεμα ας πούμε για τα Κυριακάτικα υπεραστικα;

 

Ευχαριστώ!

 

 

1. Δεν ξερω

2. Παρα πολυ καλη,η καλυτερη στους Εναλλακτικους,δεν θα καταλαβεις διαφορα με τον ΟΤΕ.

3. Στα υπεραστικα-αστικα σιγουρα ναι,στα κινητα αλλες φορες ναι αλλες οχι.

4. Ναι

 

Ελπιζω να βοηθησα :)

 

 

Edit: Σορρυ σπαρτακ δεν ειδα το ποστ σου :o

Link to comment
Share on other sites

POIOS TH AKANEI RE PAIDIA ENA PHNAKAKI SAN EKEINO POU BRISKAME PALIOTERA EDW MESA?

oI TIMES EXOUN PESEI META APO TO ZORI POU FAGE O oTE APO THN EETT!!

Gia na kanei thn koinhsh kapoios pou kserei na doume tis diafores!

Euxaristw.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κατι ακόμη. Εχω ISDN με δύο MSN. Για να μπορώ να συνεχίσω να έχω 2 λογαριασμούς, έναν για κάθε MSN βαζοντας TELLAS και να έχω και στους δυο την προσφορα 50% μετα το 3ο λεπτό θα πρέπει να πληρώνω 2 πάγια, δηλαδή 6€ αντι για 3;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn (16 Οκτ. 2004 , 12:57)

 

Εχμ, νομιζω πως ήρθε η ώρα να αφήσω και εγώ το ΟΤΕ...

Λοπόν, απ ότι είδα προχειρα μαι καλή προσφορά για μενα θα ήταν της Tellas το 50%. Κανουμε λογαριασμούς >200€ κυρίως με αστικες και λιγότερο υπεραστικες κλήσεις. Επίσης λίγα κινητα αλλα όχι κατι το ιδιαίτερο. Θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Υπάρχει καμμια αλλη προσφορα που να μου κάνει;

2. Ποια η ποιότητα επικοινωνιας της Tellas;

3. Το τηλέφωνο μου θα φαίνεται στην αναγνώριση των αλλων;

4. Αν επιλέξω προεπιλογή Tellas θα έχω τη δυνατότητα να χρησιμοποιώ ΟΤΕ με πρόθεμα ας πούμε για τα Κυριακάτικα υπεραστικα;

 

Ευχαριστώ!

 

 

Κοίταξε, η Tellas είναι η πιο ακριβή (από όσες έχουν ήδη ρίξει τις τιμές τους), έχει χρέωση ανά λεπτό στα αστικά και ελάχιστη χρέωση ένα λεπτό στα κινητά. Όλα αυτά δείχνουν ότι δε συμφέρει.

Το 50% σε συμφέρει αν και μόνο αν η συντριπτική πλειοψηφία των κλήσεών σου ξεπερνά τα 4,5-5 λεπτά.

Αλλιώς ψάξε για κάτι άλλο, και συγκεκριμένα αφού κάνεις κυρίως σταθερά και υπεραστικά δες τις Vivodi, Cosmoline.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημήτρη, μαλον όμως η Tellas με συμφερει γιατι εδω στο σπίτι αν πιάσουμε τηλέφωνο δεν το αφήνουμε έυκολα! :) Δεν και την πιο πάνω μου απορία αν μπορείς! :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn (16 Οκτ. 2004 , 16:47)

 

Να ρωτήσω και κατι ακόμη. Εχω ISDN με δύο MSN. Για να μπορώ να συνεχίσω να έχω 2 λογαριασμούς, έναν για κάθε MSN βαζοντας TELLAS και να έχω και στους δυο την προσφορα 50% μετα το 3ο λεπτό θα πρέπει να πληρώνω 2 πάγια, δηλαδή 6€ αντι για 3;

 

 

Δεν ξέρω.

Πάρε τους τηλέφωνο ή περίμενε να σου απαντήσει κάποιος.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η 1ης προτεραιότητας "κίνηση" για "οικονομικότερη" χρήση, σε κάθε δραστηριότητα, παραμένει η λελογισμένη χρήση. :whistle:

 

Αυτή η πρακτική είναι διαχρονικού χαρακτήρα.

 

Το καλαμπούρι με τους εναλλακτικούς (διότι περί καλαμπουριού πρόκειται, εν κατακλείδι), δεν θα έχει ουσία, στο βάθος του χρόνου.

 

Το μεν Νοικοκυριό εμπίπτει στην κατηγορία "για να συνέλθουμε λίγο...το τηλέφωνο έγινε προέκταση του χεριού του / της"..., ο δε Εταιρικός Πελάτης, δεν αποτελεί μέγεθος αναφοράς, ούτε Μονάδα σύγκρισης.

Δεν έπεται ότι ο Εταρικός Πελάτης θα πέσει σαν ώριμο φρούτο στο "φθηνότερο" (ως προς τι, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ;..), ούτε έχει την πρόθεση να αλλάζει συνεργάτη κάθε 3μηνο / 6μηνο ή έτος...ΗΜΑΡΤΟΝ...αυτό δεν το κάνει ούτε ο κάθε σοβαρός Πολίτης στο σπίτι του, στο Νοικοκυριό του...

 

Ως εκ τούτου, είνια σαφές ότι έχει υπερεκτιμηθεί αυτή η διαδικασία, τελών, αναθεωρήσεων, εκπτώσεων, μειώσεων κλπ και προφανώς η Αγορά θα εμφανίσει ΘΕΑΜΑΤΙΚΕΣ εξελίξεις στο άμεσο μέλλον.

 

Τέλος, αντί να γίνονται συζητήσεις για την "υποδιαίρεση" του cent σε σχέση με το κλάσμα του χρόνου :wacko: , καλύτερα θα ήταν να σκεφτεί κανείς το μέγεθος της κοροϊδίας και της "αλητείας", καθώς και την παντελή έλλειψη εμπορικής ηθικής και δεοντολογίας και σεβασμού έναντι κάθε Πελάτη (Λιανίκής ή Εταιρικός) από αιχρές εμπορικές πολιτικές, αποκυήματα αηδιαστικών σκέψεων, φαιδρών στελεχών, τα οποία αλλάζουν πόστα σε Εταιρείες την επομένη ημέρα (στην κυριολεξία) προσεγγίζοντας, τους παλαιούς πελάτες τους, εντός 24ώρου, με νέο προϊόν στο χαρτοφύλακα...ή αποστέλουν δυσφημηστικά e-mail με συνημμένα άρθρα από news - letters, με τον επίλογο προς τον εν δυνάμει πελάτη " ...νομίζω ότι θα έπρεπε να συναντηθούμε για να συζητήσουμε το ενδεχόμενο συνεργασίας μας".

Δεν πρόκειται για υποθέσεις...πρόκειται για γεγονότα..τα βιώνω σε μηνιαία χρονική βάση (ως διαχειριστής εγκαταστάσεων σε μεγάλη εταιρεία) και εμπλέκουν "εναλλακτικούς" (είτε ώς θύτες, είτε ως θύματα)...Τους εμπλέκουν δια προσώπου κορυφαίων στελεχών τους (π.χ. από τη θέση του Δ/ντη Πωλήσεων).

 

Αυτά...για να προσγειώνεται λίγο ο κόσμος... :wacko:

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να καταλαβα και 1 σειρα απο αυτα που γραφεις. :wacko:

Το νοημα αυτων που γραφεις το ψαχνω ακομα :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...