Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δε χρησιμοποιεις το σταθερο δεν ειναι ΣΟΒΑΡΟ προβλημα. Αν ναι, τοτε ειναι

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

 

Eγώ προσωπικά, όχι. Η γυναίκα μου (που μας "πρίζει" η πεθερά και παίρνει κάθε μέρα), ναι! (Οπότε... με... βολεύει κιόλας! Χαχαχα!)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ προσωπικά, όχι. Η γυναίκα μου (που μας "πρίζει" η πεθερά και παίρνει κάθε μέρα), ναι! (Οπότε... με... βολεύει κιόλας! Χαχαχα!)

 

:lol::lol: ποιος ακούει όμως μετά τη γυναίκα σου.:p.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: ποιος ακούει όμως μετά τη γυναίκα σου.:p.

 

Σιγά μη με νοιάξει! Άστην να "κουρεύεται"!

 

Τεςπα... Πήγα στον ΟΤΕ και κοίταξα για "πιο οικονομικό" πακέτο. Βρήκα ένα, με 24άρα ταχύτητα ίντερνετ και 60 ώρες ομιλία σταθερής... και έχει ΜΟΛΙΣ ΟΚΤΩ ευρώ λιγότερα απ' το πακέτο το πλήρες, με απεριόριστα τα πάντα!!! Δηλαδή, με το πλήρες 2play που έχω, πληρώνω 91 ευρώ το δίμηνο - με το άλλο το μακράν λιγότερο σε σταθερή, κερδίζω το... "ιλλιγγιώδες" ποσό των 8 ευρώ το δίμηνο!

 

Λυπάμαι... αλλά Χριστούγεννα πρώτα ο Θεός που κλείνω 12 μήνες συμβόλαι, "τιγκανά" και φεύγω από ΟΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ρε παδί... Αλλά αυτή η CYTA, απ' ό,τι έμαθα, έχει τηλέφωνο ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ (σαν το Skype), όχι τηλεφωνικού καλωδίου.

Δεν ξέρω... Δεν είμαι σίγουρος να 'χω το σταθερό σε απόλυτη ανάγκη της σύνδεσης ίντερνετ. Άμα "κρεμάσει" το ένα, δεν θα χάσω και τα δύο;

 

Η τεχνολογία ονομάζεται voip και δεν είναι απαραίτητο οτι αν χάσεις το internet δεν θα έχεις τηλεφωνία.Πρακτικά φίλος δεν είχε internet για 24ώρες αλλά το τηλέφωνο λειτουργούσε κανονικά.Και με ένα μικρό ups το θέμα διακοπής ρεύματος λύνεται οριστικά.;)

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία ονομάζεται voip και δεν είναι απαραίτητο οτι αν χάσεις το internet δεν θα έχεις τηλεφωνία.Πρακτικά φίλος δεν είχε internet για 24ώρες αλλά το τηλέφωνο λειτουργούσε κανονικά.Και με ένα μικρό ups το θέμα διακοπής ρεύματος λύνεται οριστικά.;)

 

Σωστό. Αλλά, διάβασα ότι θέλει ΕΙΔΙΚΗ (νέα!) ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ εγκατάσταση στο σπίτι, για μια τύπου VOIP σύνδεση! Ισχύει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Αλλά, διάβασα ότι θέλει ΕΙΔΙΚΗ (νέα!) ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ εγκατάσταση στο σπίτι, για μια τύπου VOIP σύνδεση! Ισχύει αυτό;

Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από μιά πρίζα κοντά στο τηλέφωνο για την τροφοδοσία του Modem ,

Μάλλον υπερβολικό αυτό που διάβασες.

Link to comment
Share on other sites

Το voip χρειάζεται οπωσδήποτε ups καθώς ζούμε στην Ελλάδα και οι διακοπές ρεύματος δεν είναι και σπάνιο φαινόμενο

αλλά και η ποιότητα του σήματος δεν είναι τόσο καλή ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Το voip χρειάζεται οπωσδήποτε ups καθώς ζούμε στην Ελλάδα και οι διακοπές ρεύματος δεν είναι και σπάνιο φαινόμενο

αλλά και η ποιότητα του σήματος δεν είναι τόσο καλή ακόμα.

 

Μένω στον Κορυδαλλό και διακοπές ρεύματος έχω πολύ σπάνια.Η ποιότητα σήματος είναι άψογη.Δεν έχει καμία διαφορά σε σχέση με πρίν που ήμουν στον ΟΤΕ.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, ότι εάν πάρω κι ένα UPS, καλό είναι να πάρω ένα ΚΑΛΟ UPS - οπότε θα 'χω ένα σημαντικό κόστος.

Τεςπα. Θα το δω τα Χριστούγεννα - αν είναι, τότε θ' αλλάξω, όχι ακόμα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Για υτό δε το ξανασκέφτεσαι να πας πουθενά αλλού που έχει τηλεφωνία POTS και να γλυτώσεις το κόστος?
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Για υτό δε το ξανασκέφτεσαι να πας πουθενά αλλού που έχει τηλεφωνία POTS και να γλυτώσεις το κόστος?

 

Μα ΦΥΣΙΚΑ και το σκέφτομαι, δεν λέω "σώνει και καλά" στην CYTA.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καταρχην συγχωρεστε με γιατι ειμαι λιγο ασχετος

Επειγομαι να βαλω ιντερνετ απεριοριστο γιατι μιλω με εξωτερικο πολυ και οι λογαριασμοι ερχονται παραφουσκωμενοι

Θελω να χρησιμοποιω το skype apo pc σε pc και δεν ξερω τι να βαλω

adsl?

conx? δεν εχω ομως ενωσει ακομη τηλεφωνικη γραμμη για να μην πληρωνω παγιο, συμφερει καλυτερα?

cosmote on the go 10gb ή vodafone 10gb με στικακι που ειναι στα 40 ευρω τον μηνα σκεφτομαι αλλα αν κανω υπερβολικη χρηση του skype(που θα κανω) τι γινεται με τον ογκο δεδομενων, θα με αρκουν αυτα τα 10 gb ή θα θέλω να πληρωνω και εξτρα μετα?Γενικα η κληση μεσω skype απαιτει μεγαλο ογκο δεδομενων?

Για σημα λενε οτι υπαρχει καλο παντως εδω

Επειγον παρακαλω οποιος γνωριζει να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις νέα γραμμή σε forthnet ή hol με 40 ευρώ τον μηνα θα εχεις απεριόριστο ίντερνετ,απεριόριστο τηλεφωνο σε ελλάδα και σε πολλές χώρες του εξωτερικού και 1 ώρα στα κινητά.. αν δεν έχεις ήδη γραμμη θα πρεπει να πληρώσεις τέλος ενεργοποίησης, περιπου 30€ νομίζω είναι, αλλά κοίταξε το.

Για mobile internet δεν ξέρω τι παιζει...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο φοιτητόσπιτό μου έχω cyta 24αρα (μόνο ίντερνετ. Πρέπει να έχει και τηλέφωνο αλλά χωρίς κάποιο πακέτο. Δεν γνωρίζω-δεν το κοίταξα ποτέ) και πληρώνω 22€ το μήνα. Συμφέρει αν θέλεις μόνο ίντερνετ.

30-50€ νομίζω είναι η ενεργοποίηση της γραμμής (όπως και σε όλες τις εταιρίες).

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Στο φοιτητόσπιτό μου έχω cyta 24αρα (μόνο ίντερνετ. Πρέπει να έχει και τηλέφωνο αλλά χωρίς κάποιο πακέτο. Δεν γνωρίζω-δεν το κοίταξα ποτέ) και πληρώνω 22€ το μήνα. Συμφέρει αν θέλεις μόνο ίντερνετ.

30-50€ νομίζω είναι η ενεργοποίηση της γραμμής (όπως και σε όλες τις εταιρίες).

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Παρόμοιο πρόγραμμα έχω τώρα στην Wind.

Έβαλα και ένα πακέτο Voip και καλώ στα περισσότερα σταθερά του κόσμου τσάμπα για 3 μήνες με 12€, από το κινητό ή το PC μου.απαραίτητο όμως να υπάρχει ίντερνετ στον χώρο.Άρα χρειάζεται να βάλεις γραμμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πιο οικονομική λύση από άποψη παγίου αυτή τη στιγμή είναι η WIND με 15,17€ το μήνα Double Play Small (απεριόριστο internet έως 24Mbps)

Βέβαια η νέα αριθμοδότηση κοστίζει 72€

 

Καλύτερα να βάλεις μια σταθερή γραμμή! Καλύτερες ταχύτητες από ADSM, πολύ πιο φθηνό και πραγματικά απεριόριστο!

Βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει και η περιοχή σου... Οπότε πες μας καλύτερα για που ενδιαφέρεσαι μήπως βοηθήσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Λεωνιδιο Αρκαδιας ειμαι

Αυτα της κοσμοτε και της βοταφον δινουνε 10 GB με σαραντα ευρω τον μηνα αλλα αρκουνε για καθημερινη χρηση του skype αλλα και σερφαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Πιο οικονομική λύση από άποψη παγίου αυτή τη στιγμή είναι η WIND με 15,17€ το μήνα Double Play Small (απεριόριστο internet έως 24Mbps)

Βέβαια η νέα αριθμοδότηση κοστίζει 72€

 

Καλύτερα να βάλεις μια σταθερή γραμμή! Καλύτερες ταχύτητες από ADSM, πολύ πιο φθηνό και πραγματικά απεριόριστο!

Βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει και η περιοχή σου... Οπότε πες μας καλύτερα για που ενδιαφέρεσαι μήπως βοηθήσει κάποιος...

Νομίζω η Wind μου είπε ότι χρεώνει 36€ και όχι 72€.

Δεν ξέρω αν μου κάνουν καλύτερη τιμή λόγω ότι έχω και κινητή σε αυτούς και άλλη μια σταθερή γραμμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λεωνιδιο Αρκαδιας ειμαι

Αυτα της κοσμοτε και της βοταφον δινουνε 10 GB με σαραντα ευρω τον μηνα αλλα αρκουνε για καθημερινη χρηση του skype αλλα και σερφαρισμα?

 

Μην εισαι σιγουρος οτι με mobile internet θα μπορεις να χρησιμοποιεις skype.Καποιες εταιριες το μπλοκαρουν ,ψαξτο πριν κανεις συμβολαιο.Επισης σιγουρεψου οτι θα εχεις καλες ταχυτητες στο σημειο που εισαι.

Link to comment
Share on other sites

τα data δεν ξερω αν σε βοηθήσουν (ή αν σε φτανουν κιολας).

κοιτά και το πακετο της forthnet που το προπληρωνεις και ετσι βγαινει 30ευρο για λιγότερο απο 12 μήνες. Φυσικά δες αν η χώρα που θες να παίρνεις τηλ περιλαμβάνεται στα δωρεάν τηλεφωνήματα

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010165

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις νέα γραμμή σε forthnet ή hol με 40 ευρώ τον μηνα θα εχεις απεριόριστο ίντερνετ,απεριόριστο τηλεφωνο σε ελλάδα και σε πολλές χώρες του εξωτερικού και 1 ώρα στα κινητά.. αν δεν έχεις ήδη γραμμη θα πρεπει να πληρώσεις τέλος ενεργοποίησης, περιπου 30€ νομίζω είναι, αλλά κοίταξε το.

Για mobile internet δεν ξέρω τι παιζει...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

 

Με τα 40 της forthnet παίρνεις και δώρο το start pack της νόβα και νομίζω ότι αν προπληρώσεις το 12μηνο σου έρχεται στα 30 το μήνα. Μπορείς όμως να βάλεις και το 2play economy αν δε θέλεις τα κινητά και τα διεθνή με 25 ευρω το μήνα.

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

data δεν νομιζω να σε συμφερει, ρουφάει πολυ γρήγορα τα MB. αφου θελεις να τηλεφωνεις στο εξωτερικο το καλυτερο πιστευω ειναι αυτο της forthnet που είπαν τα παιδιά παραπάνω και το start pack να σου έρθει απο το πουθενα ειναι καλη φαση
Link to comment
Share on other sites

και εγώ πιστεύω πως το πακετο της forthnet με το start pack ειναι απο τα καλυτερα της κατηγορίας του.

το skype τρωει πολύ data?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πιστεύω πως το πακετο της forthnet με το start pack ειναι απο τα καλυτερα της κατηγορίας του.

το skype τρωει πολύ data?

Περίπου 3ΜΒ το λεπτό .
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό συμφέρει το VOIP.

Θες μόνο μια σύνδεση ίντερνετ με wi-fi και με πολύ μικρό κόστος καλείς απεριόριστα σταθερά στις μεγαλύτερες πόλεις του κόσμου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...