Jump to content

Μεταφορά video από κάμερα σε PC


giostau
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα,

 

θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει κάποιο πρόγραμμα για να περάσω video από κάμερα SONY digital8 στον υπολογιστή με όσο πιο καλή ποιότητα γίνεται.

Το movie maker των windows δεν κάνει και πολύ καλή δουλειά.

Το ιδανικό θα ήταν να μπορεί να κωδικοποιεί κατευθείαν το video σε divx/xvid...

 

αν είναι και εύκολο στη χρήση και υπάρχει και στα ελληνικά ακόμα καλύτερα...

(προορίζεται για τον πατέρα μου βλέπετε... :p )

 

Ευχαριστώ πολύ,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, να στο κανει κατευθειαν σε xvid απαιτει να εχεις πολυυυυ καλο υπολογιστη με εναν πολυυυυυ γρηγορο επεξεργαστη. θα σου προτεινα να το περνας μεσα σε ασυμπιεστη μορφη και στη συνεχεια να το συμπιεζεις με καποιο αλλο προγραμμα. Τωρα, για να συλλαβεις βιντεο απο την καμερα ενα καλο και απλο που χρησιμοποιω ειναι το Power Director της Cyberlink. Καλο ψαξιμο!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προτείνω πρώτα να μεταφέρεις το video ασυμπίεστο και μετά να κάνεις την μετατροπή σε divx ή xvid.Επίσης, οι κάμερες περιέχουν ένα cd με drivers και ειδικά προγράμματα για αυτή την δουλειά, γι' αυτό αν μπορείς χρησιμοποίησε της κάμεράς σου.
Link to comment
Share on other sites

H kamera ti bysmata eksodou exei?

An den kanw la8os, oi Digital8 (antistoixes mini-dv twn allwn etairiwn) exoun i-link (dld Firewire / IEEE1394).

 

An isxyoun auta, 8a prepei na peraseis prwta to video sto pc se DV-AVI me kapoio programma (proteinw to scenalyzer live ka8ws einai e3eidikeumeno gia firewire/dv capturing) kai na to sympieseis se DivX/XviD se 2h fash me to VirtualDub wste na mhn exeis dropped frames.

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

 

Βασικά, όπως είπα και στο πρώτο ποστ μου, τη μεταφορά των αρχείων θα την κάνει ο πατέρας μου! (και δεν είμαστε στην ίδια πόλη για να πω ότι θα πηγαίνω να τον βοηθάω...)

 

Είχε παλιότερα ένα πρόγραμμα που τον βόλευε πολύ, αλλά δε θυμάται πώς το λέγανε...

Αυτά που είχε μέσα η κάμερα δε λένε και πολλά, ούτε από ευχρηστία, ούτε από ποιότητα...

 

Μάλλον θα τον χώσω να κάνει τη δουλειά όπως προτείνατε....

 

Ευχαριστώ πολύ!

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...