Jump to content

Help: «Lost in Athens»


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχεδιάστε μια διαδρομή κινούμενοι αποκλειστικά με μέσα μαζικής μεταφοράς (και με τα πόδια).

 

Πολύ χρήσιμο για όσους δεν έχουν αυτοκίνητο ή έχουν αφήσει το αυτοκίνητο στο service, ή απλά για όσους έχουν οικολογική συνείδηση, βαρέθηκαν την κίνηση και τη δυσκολία στάθμευσης ή θέλουν να ελαττώσουν το κόστος των καυσίμων τους.

 

http://www.youdrive.gr/

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα για μια κοντινή διαδρομή...

 

Η πλάκα είναι ότι έχει το σταθμό μετρό "Χολαργός" που δεν έχει γίνει ακόμα!

Πολύ καλό, μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπερα συγνωμη αν το θεμα μου επρεπε να μπει σε αλλη ενοτητα..μενω περιστερι κ θελω να παω κορυδαλλο με συγκινωνια...ποια διαδρομη θα μου προτειναται..μενω περιστερι στη νεα ζωη κ θελω να παω κορυδαλλο λιγο μετα τις φυλακες.ποια λεωφορεια μου προτειναται κ θα ειναι η πιο συντομη διαδρομη...χιλια εθχαριστω εκ των προτερων κ συγνωμη για την κουραση...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συγνωμη αν το θεμα μου επρεπε να μπει σε αλλη ενοτητα..μενω περιστερι κ θελω να παω κορυδαλλο με συγκινωνια...ποια διαδρομη θα μου προτειναται..μενω περιστερι στη νεα ζωη κ θελω να παω κορυδαλλο λιγο μετα τις φυλακες.ποια λεωφορεια μου προτειναται κ θα ειναι η πιο συντομη διαδρομη...χιλια εθχαριστω εκ των προτερων κ συγνωμη για την κουραση...

 

Προσωπικά δεν ξέρω για τις περιοχές που είπες, αλλά ρίξε μια ματιά εδώ και πιστεύω θα σε βοηθήσει:

 

http://www.youdrive.gr/

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθειά σας!Αυτήν την εβδομάδα θα ταξιδέψω από Θεσσαλονίκη-Αθήνα αεροπορικώς κ θέλω να βρεθώ στο κέντρο της Αθήνας κοντά στο Σύνταγμα.Κοίταξα λίγο τα δρομολόγια του προαστιακού αλλά μπερδεύτηκα.Για να πάω από το αεροδρόμιο στο κέντρο ποια γραμμή να ακολουθήσω κ που να κατέβω?Από το αεροδρόμιο είναι εύκολη η πρόσβαση στον προαστιακό?Πληροφοριακά το εισιτήριο πόσο κοστίζει?Ρωτάω γιατί αν είναι ακριβό όπως το ταξί να ξέρω τι να προτιμήσω...
Link to comment
Share on other sites

Aπο Ελ. Βενιζέλος παίρνεις τον προαστιακό και στον Σταθμό Λαρίσης παίρνεις το μετρό.

Επίσης μπορείς να πάρεις και το μετρό κατευθείαν από Ελ. Βενιζέλος και σε βγάζει σύνταγμα με 6 euros.

Link to comment
Share on other sites

Aπο Ελ. Βενιζέλος παίρνεις τον προαστιακό και στον Σταθμό Λαρίσης παίρνεις το μετρό.

Επίσης μπορείς να πάρεις και το μετρό κατευθείαν από Ελ. Βενιζέλος και σε βγάζει σύνταγμα με 6 euros.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Καλύτερα να πάρω το μετρό κατευθείαν για Σύνταγμα βολεύει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aπο Ελ. Βενιζέλος παίρνεις τον προαστιακό και στον Σταθμό Λαρίσης παίρνεις το μετρό.

Επίσης μπορείς να πάρεις και το μετρό κατευθείαν από Ελ. Βενιζέλος και σε βγάζει σύνταγμα με 6 euros.

 

Οχι...εκανα 1 ετος το δρομολόγιο. Κάθε μισή ωρα αναχωρεί μετρο από αεροδρόμιο κατευθείαν για σύνταγμα (μπλε γραμμη), το ειδητήριο είναι το ιδιο με του προαστιακου

αν παρεις ταξι υπολόγισε κανα 30αρι με 40 αρι αναλογα τη μερα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να πας στο περιστερι, απο τον σταθμο του κτελ στον κηφισο.κοιταξα τις σελιδες του μετρο-ηλεκτρικου και εχει απο σταση μεταξουργειο για αγ.αντωνιο.εσεις τι προτεινετε??
Link to comment
Share on other sites

Η μια λύση που αναφέρεις είναι αυτή. Δηλαδή να πάρεις το λεωφορείο 051 που έχει τερματικό σταθμό στην Ομόνοια και να κατεβείς στην στάση του Μεταξουργείου και να πάρεις το μετρό για Αγιο Αντώνιο. Επειδή όμως το να μπείς σε όλη αυτή την διαδικασία θα σου πάρει παραπάνω ώρα το πιο ευκολο που μπορείς να κάνεις είναι να βγείς στον Κηφισσό και να περπατήσεις για 300-400 μέτρα και στα φανάρια που θα συναντήσεις, να περάσεις λοξώς αριστερά εκεί που βρίσκεται η Ηλεκτρονική Αθηνών. Στα 20 μέτρα έχει στάση λεωφορείων και απο εκεί μπορείς να πάρεις ή το 12 που είναι τρόλλευ ή κάποιο άλλο λεωφορείο αναλόγως που θές να πάς στο Περιστέρι. Τα περισσότερα λεωφορεία κάνουν στάση ακριβώς έξω απο τον σταθμο του Αγιου Αντωνίου.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χαίρετε,

Κατεβαίνω αύριο για αγώνα Πειραιά(Καραισκάκη) απο Θεσσαλονίκη(όχι δεν είμαι Παοκ:lol:).

Το τελευταίο κτελ για επάνω, είναι 12 το βράδυ, αλλιώς 7 το πρωί(απο Κηφισό)

Αν ο αγώνας τελειώσει 11&15, προλαβαίνω να πάρω το κτελ των 12;

Εαν ναι, απο που βολεύει περισσότερο να πάρω ταξί για να γλιτώσω την κίνηση του γηπέδου;

Ευχαριστώ πολύ!

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

Κατεβαίνω αύριο για αγώνα Πειραιά(Καραισκάκη) απο Θεσσαλονίκη(όχι δεν είμαι Παοκ:lol:).

Το τελευταίο κτελ για επάνω, είναι 12 το βράδυ, αλλιώς 7 το πρωί(απο Κηφισό)

Αν ο αγώνας τελειώσει 11&15, προλαβαίνω να πάρω το κτελ των 12;

Εαν ναι, απο που βολεύει περισσότερο να πάρω ταξί για να γλιτώσω την κίνηση του γηπέδου;

Ευχαριστώ πολύ!

 

δεν πιστευω να χρειαστεις απο το καραισκακη πανω απο 20 λεπτα για να πας στα Κτελ στο Κηφισο, τωρα δεν ξερω απο ταξι τι παιζει εκει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και εγώ μια βοήθεια παίδες... θέλω να πάω λεωφόρο αλεξάνδρας σε ένα θέατρο. Θα έρχομαι απο Χαλκίδα και θέλω να αφήσω κάπου το αμάξι σαφαλές ώστε να μετακινηθώ με μετρο, ηλεκρικό... κ.τ.λ.

Τι μου προτείνεται? πως μπορώ να πάω?

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Η βοήθεια του κοινού για τη διαδρομή Ομόνοια-Αεροδρόμιο; :rolleyes:

Θα έρθω στην Αθήνα με κτελ και θα φύγω με αεροπλάνο. Απ'ότι έχω καταλάβει λόγω των έργων στο μετρό έχω δύο εναλλακτικές:

 

1. Χ95 από Σύνταγμα απευθείας με 1,60Ε φοιτητικό

2. Ομόνοια-Νερατζιώτισσα με ηλεκτρικό και Νερατζιώτισσα-Αεροδρόμιο με προαστιακό (κόστος 2,5Ε φοιτητικό??)

 

Κάνω κάπου λάθος; Μήπως τελικά το 2 με τις μετεπιβιβάσεις κάνει περισσότερη ώρα; Επίσης παλιά υπήρχε γραμμή προαστιακού Στ.Λαρίσης-Αεροδρόμιο, αυτή έχει καταργηθεί;

 

Οποιοδήποτε τιπ ευπρόσδεκτο! :)

Link to comment
Share on other sites

Η βοήθεια του κοινού για τη διαδρομή Ομόνοια-Αεροδρόμιο; :rolleyes:

Θα έρθω στην Αθήνα με κτελ και θα φύγω με αεροπλάνο. Απ'ότι έχω καταλάβει λόγω των έργων στο μετρό έχω δύο εναλλακτικές:

 

1. Χ95 από Σύνταγμα απευθείας με 1,60Ε φοιτητικό

2. Ομόνοια-Νερατζιώτισσα με ηλεκτρικό και Νερατζιώτισσα-Αεροδρόμιο με προαστιακό (κόστος 2,5Ε φοιτητικό??)

 

Κάνω κάπου λάθος; Μήπως τελικά το 2 με τις μετεπιβιβάσεις κάνει περισσότερη ώρα; Επίσης παλιά υπήρχε γραμμή προαστιακού Στ.Λαρίσης-Αεροδρόμιο, αυτή έχει καταργηθεί;

 

Οποιοδήποτε τιπ ευπρόσδεκτο! :)

 

Γιατί τόση ταλαιπωρία; Με ΚΤΕΛ δεν είπες ότι έρχεσαι;

 

Συνδέει το αεροδρόμιο με τους σταθμούς Υπεραστικών Λεωφορείων Κηφισού και Λιοσίων.

Αν έχεις και αποσκευές μαζί σου θα σε συμβούλευα να αποφύγεις τις μετεπιβιβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος, δεν το έθεσα σωστά. Θα έρθω με κτελ, θα μείνω μερικές μέρες στο κέντρο και θα επιστρέψω με αεροπλάνο.

 

Γενικά προτιμώ μέσα σταθερής τροχιάς γιατί φοβάμαι την κίνηση και δεν ξέρω πάρα πολλά από Αθήνα για να εκτιμήσω το χρόνο της διαδρομής.. Το youdrive μου προτείνει ησαπ+προαστιακό με εκτιμώμενη διάρκεια 2 ώρες και 40 λεπτά :wacko:

 

Απλώς αν ξέρει κάποιος πόσο διαρκεί κάθε διαδρομή θα με βοηθούσε να επιλέξω. Ευχαριστώ πάντως και τους δύο!

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να επιμένω στη λύση του ενός μέσου και όχι στην μετεπιβίβαση.Άρα Χ95.Μην νομίζεις ότι και με τα σταθερά μέσα δεν θα έχεις καθυστερήσεις γιατί με τα έργα που γίνονται στον ηλεκτρικό θα είναι καθαρά θέμα τύχης να φτάσει το τρένο στους προβλεπόμενους χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

νόμιζα οτι υπήρχε άλλο thread αλλά δε το βρίσκω τώρα!

 

λοιπόν ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις γιατι δεν είμαι από αθήνα!

 

κάποιοι φίλοι μου έρχονται τον ιούλιο αθήνα για να πάνε πάτρα να πάρουν πλοίο για ιταλία.

φτάνουν στο αεροδρόμιο της αθήνας στισ 8:00.

1) το πλοίο απο πάτρα φεύγει στις 18:00 προλαβαίνουν να δουν το κέντρο της αθήνας σε 4 ώρες περιθώριο; (ακρόπολη, σύνταγμα)

2) από σύνταγμα πρέπει να πάνε κηφισσό να πάρουν λεωφορείο για πάτρα. πόση ώρα κανει το λεωφορείο από σύνταγμα για κηφισσό?

3) τι ώρα πρέπει να φύγουν από αθήνα για να προλάβουν το πλοίο στην πάτρα?

 

ευχαριστώω ρε παιδια!

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...