Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας .σημερα γραφτηκα στο forum, αφου ειχα κανει εδω και αρκετες μερες μια ξεναγηση στα θεματα σας τελικα το αποφασισα.θα ηθελα να ρωτησω για το P560 PDA που καποιος μου εκανε δωρο για GPS αλλα εγω GPS δε βλεπω ακομη.Ας μου ανοιξει καποιος τα ματακια!!!!! χρειαζεται προγραμμα μηπως?ευχαριστω.

 

Δλδ τι σημαίνει δεν βλέπω GPS για πες μας περισσότερες λεπτομεριες. Προγραμμα πλοήγησης έχεις? Destinator, igo ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
χρειαζεται προγραμμα μηπως?

 

Φυσικά. Χρειάζεσαι κάποιο από τα πολλά προγράμματα πλοήγησης που κυκλοφορούν. Συνιστώ να αναζητήσεις τα iGO8.3.4, Destinator7, miomap2008.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω, με ποιό πρόγραμμα μπορώ να αποθηκεύω την τρέχουσα θέση μου-θέση Α πχ.- (μέσω gps) και μετά να πηγαίνω σε νέα θέση και να μου βγάζει την ακριβή απόσταση απο το σημείο A (που ήμουν πριν) ή απο οποιοδήποτε άλλο σημείο έχω ήδη αποθηκευμένο?

Ενώ έχω το Destinator για πλοηγό στην οδήγηση, ψάχνω κάτι απλό που θα κάνει τη συγκεκριμένη δουλεία του υπολογισμού αποστάσεων απο προκαθορισμένα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το iGO8.3.4

 

Εχμ, διάβασα οτι είναι λογισμικό για navigation...Μήπως θα είναι το ίδιο βαρύ με το Destinator πχ ? Αυτό που είχα στο μυαλό είναι ένα προγραμματάκι απλό, γρήγορο, που θα κάνει απλά υπολογισμό απόστασης μεταξύ αποθηκευμένων αποστάσεων.

athanaso λες δεν υπάρχει κάτι πιο απλό ε? :O

 

UPDATED

Τελικά όποιος χρειάζεται κάτι αντίστοιχο μπορεί να δοκιμάσει το GPSSpot , κάνει ακριβώς αυτό που ήθελα! :)

Edited by leonpadi
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν από λίγες μέρες είχα τα ΧΡ στον υπολογιστή μου και συνέδεα το Μιο με το Active Sync κανονικά.

 

Άλλαξα όμως υπολογιστή και πλέον έχω Windows 7. Εγκατέστησα το Windows Media Center στον υπολογιστή μου και προσπάθησα να συνδέσω το Μιο, αλλά τίποτα. Δεν μπορούσε να συνδεθεί με το ιντερνετ με τίποτα.

 

Τι να κάνω? Ποιες ρυθμίσεις να βάλω στο Windows Media Center ή στο "Κέντρο συσκευών των Windows Mobile" (δεν γνωρίζω την ακριβή μετάφραση του όρου στα αγγλικά)?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν από λίγες μέρες είχα τα ΧΡ στον υπολογιστή μου και συνέδεα το Μιο με το Active Sync κανονικά.

Άλλαξα όμως υπολογιστή και πλέον έχω Windows 7. Εγκατέστησα το Windows Media Center στον υπολογιστή μου και προσπάθησα να συνδέσω το Μιο, αλλά τίποτα. Δεν μπορούσε να συνδεθεί με το ιντερνετ με τίποτα.

Τι να κάνω? Ποιες ρυθμίσεις να βάλω στο Windows Media Center ή στο "Κέντρο συσκευών των Windows Mobile" (δεν γνωρίζω την ακριβή μετάφραση του όρου στα αγγλικά)?

Εννοείς Internet μέσω USB ? Αν ναι, welcome to the club, αν διαβάσεις νωρίτερα posts θα δεις οτι άκρη δε μπορέσαμε να βρούμε για Internet στο Mio μέσω USB. Η μόνη λύση που βρέθηκε είναι hard reset...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς Internet μέσω USB ? Αν ναι, welcome to the club, αν διαβάσεις νωρίτερα posts θα δεις οτι άκρη δε μπορέσαμε να βρούμε για Internet στο Mio μέσω USB. Η μόνη λύση που βρέθηκε είναι hard reset...

 

Ναι, εννοώ Internet στο Mio μέσω USB. Να σημειώσω ότι με τα ΧΡ και το Active Sync συνδεόμουν κανονικά στο ιντερνετ μέσω USB. Το πρόβλημα προέκυψε με τα Windows 7. Διάβασα τα παραπάνω posts, αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Όλως περιέργως, και εγώ με Win7 είμαι... :S Γιατί δε κάνεις ένα hard reset να δεις αν διορθώνεται, όπως λένε κάποιοι ?

 

Διότι το hard reset είναι η ύστατη λύση, δεδομένου ότι έχω πάνω στο Μιο πολλά προγράμματα και ειλικρινά δεν έχω υπομονή να τα ξαναβρώ και να τα εγκαταστήσω από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφερετε καποιος να πουλησει το ΜΙΟ του ας μου στειλει ενα πμ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι, εννοώ Internet στο Mio μέσω USB. Να σημειώσω ότι με τα ΧΡ και το Active Sync συνδεόμουν κανονικά στο ιντερνετ μέσω USB. Το πρόβλημα προέκυψε με τα Windows 7. Διάβασα τα παραπάνω posts, αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

Όταν την βάζεις στο USB την συσκευή σου, αντιδρά ο υπολογιστής; Βλέπει ότι έχει συνδεθεί USB συσκευή στη θύρα του; To Windows Mobile Device Center το έχεις εγκαταστήσει κανονικά και τρέχει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στην περίπτωσή μου ναι κανονικά επικοινωνούν για μεταφορά αρχείων κτλ, το μόνο θέμα είναι η σύνδεση στο Internet μέσω USB...

Το Windows Mobile Device Center εγκαταστείται αυτόματα απο τα Win7 μόλις αντιλήφθηκαν το Mio και εχουν γίνει οι απαραίτητες ρυθμίσεις εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Όταν την βάζεις στο USB την συσκευή σου, αντιδρά ο υπολογιστής; Βλέπει ότι έχει συνδεθεί USB συσκευή στη θύρα του; To Windows Mobile Device Center το έχεις εγκαταστήσει κανονικά και τρέχει;

 

Ναι, ο υπολογιστής αντιδρά κανονικά, βλέπει το Μιο και μάλιστα μπορώ να μεταφέρω και αρχεία στο Μιο (πχ mp3). Αυτό που δεν γίνεται, είναι να συνδεθεί το Μιο στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφερετε καποιος να πουλησει το ΜΙΟ του ας μου στειλει ενα πμ

το χάλασες το δικό σου ? :)

 

το δικό μου το είχα βάλει αγγελία, αλλά τελικά αξίζει να το έχεις έστω μόνο για πλοήγηση στο αυτοκίνητο...βάζεις ό,τι πρόγραμμα θες χωρίς σπασίματα, ξεκλειδώματα κτλ... ;)

Edited by nikthanos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ακυρο post, ας διαγραφεί, νόμιζα οτι βρήκα λύση στο θέμα Internet μέσω USB αλλά τελικά δεν... :S

 

Επανέρχομαι με νέα που ενδιαφέρουν όσους έχουν Mio P560 και θέλουν να έχουν Internet μέσω USB σύνδεσης με το Desktop τους. Δουλεύει κανονικά σε Windows Vista και Xp, δοκιμασμένο με επιτυχία σε 2 διαφορετικά pc's. Οι δοκιμές ξεκίνησαν όταν έκανα hard-reset τις προάλλες για να δω αν τελικά αυτό παίζει ρόλο που προσπαθούσα τόσο καιρό να συνδεθώ στο Internet μέσω desktop που έχει Win7. Δυστυχώς δεν γινόταν ούτε μετά το hard-reset. Έτυχε σήμερα να βρεθώ στο σπίτι ενός φίλου που στο laptop του είχε Windows Vista και είπα να το δοκιμάσω. Με το που συνέδεσα το Mio με το laptop, και αφού είχα ήδη εγκαταστήσει το Windows Mobile Device Center απο τη Microsoft, το Mio είχε άμεσα σύνδεση με το Internet (το μόνο που θα φροντίσετε να έχετε ΑΝΕΝΕΡΓΗ την ρύθμιση για advanced usb connection...). Μετά το δοκίμασα στο laptop μου που έχει WindowsXp pro sp3 και εκεί δούλεψε αφού εγκατέστησα το ActiveSync.

Άρα συμπέρασμα, τα Win7 φταίγαν που δεν μπορούσα να έχω Internet μέσω USB στο P560.

Edited by leonpadi
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πάντως σε γενικές γραμμές τα Win7 δεν έχουν πρόβλημα στη σύνδεση με τις συσκευές αυτού του είδους μέσω Windows Mobile Device Center. Μάλλον πρόκειται για μεμονωμένο πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς...μα το θέμα είναι οτι μεταφορά αρχείων απο και προς το P560 γίνεται κανονικά, μόνο η μεταφορά του Internet δεν γίνεται στα Win7 προς το Mio.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν με κατάλαβες. Ακόμα και η σύνδεση στο internet μέσω του υπολογιστή με Windows 7 γίνεται κανονικά σε αυτές τις συσκευές χωρίς πρόβλημα. Γιαυτό αναφέρθηκα σε μεμονωμένο πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέα που ενδιαφέρουν όσους έχουν Mio P560 και θέλουν να έχουν Internet μέσω USB σύνδεσης με το Desktop τους. Δουλεύει κανονικά σε Windows Vista και Xp, δοκιμασμένο με επιτυχία σε 2 διαφορετικά pc's. Οι δοκιμές ξεκίνησαν όταν έκανα hard-reset τις προάλλες για να δω αν τελικά αυτό παίζει ρόλο που προσπαθούσα τόσο καιρό να συνδεθώ στο Internet μέσω desktop που έχει Win7. Δυστυχώς δεν γινόταν ούτε μετά το hard-reset. Έτυχε σήμερα να βρεθώ στο σπίτι ενός φίλου που στο laptop του είχε Windows Vista και είπα να το δοκιμάσω. Με το που συνέδεσα το Mio με το laptop, και αφού είχα ήδη εγκαταστήσει το Windows Mobile Device Center απο τη Microsoft, το Mio είχε άμεσα σύνδεση με το Internet (το μόνο που θα φροντίσετε να έχετε ΑΝΕΝΕΡΓΗ την ρύθμιση για advanced usb connection...). Μετά το δοκίμασα στο laptop μου που έχει WindowsXp pro sp3 και εκεί δούλεψε αφού εγκατέστησα το ActiveSync.

Άρα συμπέρασμα, τα Win7 φταίγαν που δεν μπορούσα να έχω Internet μέσω USB στο P560.

 

Προσωπικά, επειδή αντιμετωπίζω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, σκέφτομαι να συνδέσω το Μιο στα Win 7 μέσω XP mode, και σ' αυτό (XP mode) να εγκαταστήσω το active sync και στην συνέχεια το Μιο. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατί να το κάνεις όλο αυτό; Αφού δουλεύει ούτως ή άλλως σε κανονικές συνθήκες. Άλλος κάτοχος της συσκευής δεν μπορεί να το επιβεβαιώσει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μήπως κάποιο Service κάνει τη δουλειά...Δεν τίθεται θέμα firewall, αφού έχω εντελώς off των Win7 και εντελώς de-activated το Comodo την ώρα των δοκιμών...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάνεις ένα hard reset πρώτα;

:D:D:D:D:D

...Οι δοκιμές ξεκίνησαν όταν έκανα hard-reset τις προάλλες για να δω αν τελικά αυτό παίζει ρόλο που προσπαθούσα τόσο καιρό να συνδεθώ στο Internet μέσω desktop που έχει Win7. Δυστυχώς δεν γινόταν ούτε μετά το hard-reset...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...