Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παίδες καλησπέρα,

έχω το mio p360 αλλά το κακό είναι πως δεν έχει ραδιόφωνο όπως άλλες συσκευές. Υπάρχει κάποιος τρόπος να παίζει ραδιόφωνο είτε μέσω προγράμματος είτε μέσω ROM?

ευχαριστώ

 

Εφόσον δεν έχει το απαραίτητο chipάκι για να πιάσει τους ραδιοφωνικούς σταθμούς, η μόνη λύση που σου απομένει είναι οι διαδικτυακοί ραδιοφωνικοί σταθμοί, τους οποίους μπορείς να χρησιμοποιήσεις μέσω του προγράμματος πλοήγησης (πχ Internet Explorer). :(

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, και απο μενα. Ειμαι καινουριος χρηστης και εγω των pda και συγκεκριμενα του Μιο P560 το οποιο θα το παρω σε λιγες μερες. εχει το Λειτουργικό σύστημα Microsoft Windows Mobile 6.0 Phone Edition EN, RAM 64 MB / ROM 512 MB.

Εχω μερικές απορίες, όπως : Αν βάλω το destinator 7 δεν θα εχει καποιο προβλημα για να είναι στα ελληνικά οι οδηγίες κτλ ετσι?

Επίσης η αγγλικη εκδοση των Windows, δεν μου δινει την δυνατοτητα να γραφω στα ελληνικά?

Ακόμα χρειάζεται καποια ρυθμιση το gps για να πιασει δορυφόρους και να παίξει σωστά το destinator?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, και απο μενα. Ειμαι καινουριος χρηστης και εγω των pda και συγκεκριμενα του Μιο P560 το οποιο θα το παρω σε λιγες μερες. εχει το Λειτουργικό σύστημα Microsoft Windows Mobile 6.0 Phone Edition EN, RAM 64 MB / ROM 512 MB.

Εχω μερικές απορίες, όπως : Αν βάλω το destinator 7 δεν θα εχει καποιο προβλημα για να είναι στα ελληνικά οι οδηγίες κτλ ετσι?

Επίσης η αγγλικη εκδοση των Windows, δεν μου δινει την δυνατοτητα να γραφω στα ελληνικά?

Ακόμα χρειάζεται καποια ρυθμιση το gps για να πιασει δορυφόρους και να παίξει σωστά το destinator?

καλως ήρθες.....δεν έχει κανένα πρόβλημα, το destinator θα παίζει κανονικά. Για να γράφεις ελληνικά αρκεί να βάλεις ένα πληκτρολόγιο με ελληνικά και θα παίζει μια χαρά.

 

το gps δε θέλει τπτ το ιδιαίτερο. βάζεις το dest και το βάζεις να κάνει αυτόματη αναζήτηση και είναι ετοιμο :)

 

για πληκτρολόγια κοίτα το resco keyboard 5 και το pocketcm που είναι και τσαμπέ

http://www.pocketcm.com/keyboard2.php

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=5652

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, και απο μενα. Ειμαι καινουριος χρηστης και εγω των pda και συγκεκριμενα του Μιο P560 το οποιο θα το παρω σε λιγες μερες. εχει το Λειτουργικό σύστημα Microsoft Windows Mobile 6.0 Phone Edition EN, RAM 64 MB / ROM 512 MB.

 

Καλά, έχουν βάλει Phone edition λειτουργικό στο 560?? :blink:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλά, έχουν βάλει Phone edition λειτουργικό στο 560?? :blink:

....να σου πω σε αυτη τη λεπτομέρεια δεν έδωσα βάση...είδα μόνο τα βασικά :Ρ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΚΕιμαι καινουριος χρηστης και εγω των pda και συγκεκριμενα του Μιο P560 το οποιο θα το παρω σε λιγες μερες. εχει το Λειτουργικό σύστημα Microsoft Windows Mobile 6.0 Phone Edition EN, RAM 64 MB / ROM 512 MB.

 

Μπορείς να μας δώσεις ένα link από εκεί που θα το πάρεις;

 

Καλά, έχουν βάλει Phone edition λειτουργικό στο 560?? :blink:

 

Δύσκολο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τελικα αποφασισα να παρω το ρ 560 αλλα δεν ξερω πιο απο τα δυο αυτο με το αγγλικο μενου και 2giga μνημη η με το ελληνικο μενου και 512 μνημη ,υπαρχει διαφορα στην αποδοση ,αν καταχωρισω τηλεφωνικο καταλογο με ελληνικα γραματα μεσω outlook στο αγγλικο μενου θα εχω προβλημα δηλαδη οτι καταχορω γενικως θα πρεπει να ειναι στα αγγλικα,δωστε μου λιγο αναληση ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τελικα αποφασισα να παρω το ρ 560 αλλα δεν ξερω πιο απο τα δυο αυτο με το αγγλικο μενου και 2giga μνημη η με το ελληνικο μενου και 512 μνημη ,υπαρχει διαφορα στην αποδοση ,

 

H apodosi tis syskevis den epireazetai apo to megethos tis ROM. Tha protimousa tin aggliki ekdosi.

 

αν καταχωρισω τηλεφωνικο καταλογο με ελληνικα γραματα μεσω outlook στο αγγλικο μενου θα εχω προβλημα δηλαδη οτι καταχορω γενικως θα πρεπει να ειναι στα αγγλικα,δωστε μου λιγο αναληση ευχαριστω προκαταβολικα

 

Den exeis kanena problima me tin ypostiriksi twn ellinikwn stin aggliki syskevi. Diabazei kanonikotata ellinika kai me to katallilo pliktrologio grafeis kiolas. Ektos apo to elliniko menou den exei tipota allo na sterithei apo tin elliniki syskevi. Kai kata ti gnwmi mou kalytera etsi.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω κι εγω το P360 κι εχω διαβασει σχεδον ολο το συγκεκριμενο ποστ. Εχω δει οτι πολλα παιδια εχουν αγορασει το P560 απο το pda plaza σε μια εκδοση με 2 GB ROM. Επισης, ολοι το παρελαβαν ανοιχτο και φορτισμενο ή ημι-φορτισμενο. Εχοντας ψαξει και στο επισημο site της mio, δεν εχω βρει καποια εκδοση με 2 GB ROM. Οποτε αυτο που ερχεται στο μυαλο ειναι οτι τα μαστορια εκει πιθανον να εχουν ανοιξει το μηχανημα και να εχουν κανει μοντιφια με την ROM. Θεωρω γελοια την δικαιολογια οτι ανοιξαν το κουτι για να τσεκαρουν οτι δουλευει το μηχανημα. Αυτοι πρεπει να πουλανε δεκαδες ή και εκατονταδες την ημερα. Αν ειναι να ανοιγουν το καθε μηχανημα για να τσεκαρουν ΑΠΛΑ οτι παιξει σωστα....παει το εχασαν το παιχνιδι.

Θα μου πεις γιατι το αναφερω αυτο. Για κανενα συγκεκριμενο λογο, απλα μια σκεψη εκφραζω και ουτε εχω κανενα προβλημα με τα παιδια που το αγορασαν. Απλα αν ειναι ετσι τα πραγματα, την εγγυηση σκεφτομαι. Διοτι ως γνωστον αλλοι νομοι υπαρχουν στην Ευρωπη κια αλλοι στο Ελλαδα ;)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω κι εγω το P360 κι εχω διαβασει σχεδον ολο το συγκεκριμενο ποστ. Εχω δει οτι πολλα παιδια εχουν αγορασει το P560 απο το pda plaza σε μια εκδοση με 2 GB ROM. Επισης, ολοι το παρελαβαν ανοιχτο και φορτισμενο ή ημι-φορτισμενο. Εχοντας ψαξει και στο επισημο site της mio, δεν εχω βρει καποια εκδοση με 2 GB ROM. Οποτε αυτο που ερχεται στο μυαλο ειναι οτι τα μαστορια εκει πιθανον να εχουν ανοιξει το μηχανημα και να εχουν κανει μοντιφια με την ROM. Θεωρω γελοια την δικαιολογια οτι ανοιξαν το κουτι για να τσεκαρουν οτι δουλευει το μηχανημα. Αυτοι πρεπει να πουλανε δεκαδες ή και εκατονταδες την ημερα. Αν ειναι να ανοιγουν το καθε μηχανημα για να τσεκαρουν ΑΠΛΑ οτι παιξει σωστα....παει το εχασαν το παιχνιδι.

Θα μου πεις γιατι το αναφερω αυτο. Για κανενα συγκεκριμενο λογο, απλα μια σκεψη εκφραζω και ουτε εχω κανενα προβλημα με τα παιδια που το αγορασαν. Απλα αν ειναι ετσι τα πραγματα, την εγγυηση σκεφτομαι. Διοτι ως γνωστον αλλοι νομοι υπαρχουν στην Ευρωπη κια αλλοι στο Ελλαδα ;)

δεν παίζει κάτι τέτοιο....

 

πολλές εταιρίες διαφοροποιούν τις εκδόσεις των προϊόντων τους ανάλογα με τη χώρα που το κυκλοφορούν (βλέπε sonyericsson)

 

όσο για την εγγύηση, αν έχεις απόδειξη αγοράς εντός ΕΕ, και υπάρχει Ευρωπαϊκή εγγύηση, είναι υποχρεωμένοι σε όποια χώρα και αν βρίσκεσαι να στο καλύψουν με την εγγύηση εαν υπάρχουν οι προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οποτε αυτο που ερχεται στο μυαλο ειναι οτι τα μαστορια εκει πιθανον να εχουν ανοιξει το μηχανημα και να εχουν κανει μοντιφια με την ROM.

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@ nikthanos

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ετσι πρεπει να γινεται....αλλα οχι στο Ελλαδα. Πηγαινε σε οποιαδηποτε αντιπροσωπεια θες με προιον αγορασμενο οχι απο την χχχ Ελλας, εντος εγγυησης κι αν στο επισκευασουν δωρεαν σφυρα μου. Στην καλυτερη θα σου κανουν την χαρη να στο επισκευασουν επι πληρωμης εννοειται. Αυτο δυστηχως μονο εδω παιζει. Τωρα παλι αν ειναι να μου το επισκευασουν δωρεαν αλλα να πρεπει να το στειλουν απο την χωρα που το πηρα κτλ κτλ και να μεινω χωρις μηχανημα 1-2 μηνες.... το παιρνω απο την Ελλαδα εστω και χανηλωτερων προδιαγραφων, αλλα θα ξερω σε περιπτωση βλαβης σε ποιανου μουρη να το τριψω.... :D

 

@ athanaso77

 

Πως εισαι τοσο σιγουρος?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@ athanaso77

 

Πως εισαι τοσο σιγουρος?

 

Πρόκειται απλά για διαφορετικές εκδόσεις που προορίζονται για διαφορετικές αγορές. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται απλά για διαφορετικές εκδόσεις που προορίζονται για διαφορετικές αγορές. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό.

 

Δεν θα διαφωνησω μαζι σου, απλα δεν βρηκα τιποτα το επισημο απο την εταιρια για την συγκεκριμενη εκδοση, για αυτο κι εξεφρασα την απορια μου.

Αν εχεις βρει κατι επισημο για αυτην την εκδοση θα μπορεσεις να μου στειλεις μου το λινκ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω μαζι σου, απλα δεν βρηκα τιποτα το επισημο απο την εταιρια για την συγκεκριμενη εκδοση, για αυτο κι εξεφρασα την απορια μου.

Αν εχεις βρει κατι επισημο για αυτην την εκδοση θα μπορεσεις να μου στειλεις μου το λινκ?

 

http://www.mio.com/gps-navigation-products-p560-specifications.htm

 

Στα specifications το λέει καθαρά....

Memory / ROM 512MB to 4GB (Depends on Region)

Link to comment
Share on other sites

Σωστος!!! Σε ευχαριστω.

 

Το κουλο στην υποθεση ειναι οτι στην Ανατολικη Ευρωπη, Ασια βγαινει το 560 με 2 GB ROM ενω στην αναπτυγμενη Δυτικη Ευρωπη με 512 ΜΒ.... :mad:

Link to comment
Share on other sites

@ nikthanos

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ετσι πρεπει να γινεται....αλλα οχι στο Ελλαδα. Πηγαινε σε οποιαδηποτε αντιπροσωπεια θες με προιον αγορασμενο οχι απο την χχχ Ελλας, εντος εγγυησης κι αν στο επισκευασουν δωρεαν σφυρα μου. Στην καλυτερη θα σου κανουν την χαρη να στο επισκευασουν επι πληρωμης εννοειται. Αυτο δυστηχως μονο εδω παιζει. Τωρα παλι αν ειναι να μου το επισκευασουν δωρεαν αλλα να πρεπει να το στειλουν απο την χωρα που το πηρα κτλ κτλ και να μεινω χωρις μηχανημα 1-2 μηνες.... το παιρνω απο την Ελλαδα εστω και χανηλωτερων προδιαγραφων, αλλα θα ξερω σε περιπτωση βλαβης σε ποιανου μουρη να το τριψω.... :D

 

@ athanaso77

 

Πως εισαι τοσο σιγουρος?

μα και να το τρίψεις στη μούρη κάποιου δεν πρόκειται να φτιαχτεί....μη λες, ότι επειδη το αγόρασες από Ελλαδα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι αν τύχει κάτι, θα στο φτιάξουν πιο εύκολα/ σύντομα ή οτιδήποτε άλλο....σε αυτά τα πράγματα την ίδια αντιμετώπιση θα έχουμε, πίστεψέ με

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,καποιος εμπειρος να μου πει αν μπορω στο 560 α συνδεσω το κινητο μου μεσω bt και να μιλαω απο το 560....Δεν βρηκα κατι ακομα...:p

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα,καποιος εμπειρος να μου πει αν μπορω στο 560 α συνδεσω το κινητο μου μεσω bt και να μιλαω απο το 560....Δεν βρηκα κατι ακομα...:p

 

Afenws den briskw logo gia na to kaneis afto, afeterou den ginetai kiolas.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ένα 550 στα 150 € χρησιμοποιημένο για ένα χρόνο σε καλή κατάσταση με τα ακόλουθα σας φαίνεται καλή τιμή?

 

2 gb sd memory card Ultra II Sandisk

Δερμάτινη θήκη

Βάση αυτοκινήτου original

Επιπλέον πενάκια

Επιπλέον ζελατίνες για την οθόνη

 

destinator 7 και πολλά πολλά προγράμματα

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Από σήμερα έχω στα χέρια μου το P560. Τιμή αγοράς €249 (έχε πέσει αρκετά η τιμή του πλέον). Έχω 3 απορίες και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

1. Στο πληκτολόγιο δεν μπορώ να βρω την κάτω παύλα (_)! Υπάρχει ή μήπως όχι?

 

2. Στο πληκτρολόγιο όταν πληκτρολογείς ενα ξένο γράμμα αμέσως μετά το πληκτρολόγιο "γυρίζει" στα ελληνικά με αποτέλεσμα να είμαι αναγκασμένος να ξανα-αλλάζω μεταξύ ελληνικώ και ξένων(αγγλικών) χαρακτήρων.

 

3. Εσείς αγοράσατε το P560 Και είχε ενσωματωμένο το ΜΙΟ ΜΑΡ? Γιατί εγώ το παρέλαβα χωρίς εγκατεστημένο το πρόγραμμα. Το περίεργο είναι ότι στο κουτί υπάρχει ένα φύλλο Α4 από την ΜΙΟ που λέει χαρακτηριστικά ότι το πρόγραμμα ΜΙΟ ΜΑΡ είναι εγκατεστημένο στη συσκευη και δίνει οδηγίες για το πως μπορεί κάποιος να κάνει update τους χάρτες.

 

Περιμένω απάντησή σας:)!

Link to comment
Share on other sites

εγω το πήρα χωρίς mio map και ούτε πρόκειται να το πλήρωνα...οι χάρτες είναι λείαν επιεικώς οικτροί για τα Ελληνικά δεδομένα. Χάρτες από NGi και destinator για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :)

 

στο πληκτρολόγιο λογικά αν πατήσεις το shift θα φανεί και η _ :)

για την αλλαγή γλώσσας δεν ξέρω κάτι γιατί το resco δεν κάνει μπούρδες :)

Link to comment
Share on other sites

giasa paidia ego parigila to p560 apo to pdaplaza.com kai epeleksa "bank transfer" edo kai 5 meres den mou exoun stili kanena e-mail gia to pou na stilo ta leyta. an kapios xi psonisi apo eki as mou apantisi, sas eyxaristo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...