Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mia xara aksizei... Einai i pio dimofilis syskevi stin katigoria afti kai afto nomizw ta leei ola! ;)

+1

 

πολύ καλή σαν συσκευή....εγώ που έψαχνα κάτι compact να το πω, δε βρήκα άλλη στα λεφτά του 560 και με τα χαρακτηριστικά του...όσο για τα προβλήματα, όλα λύνονται . :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@kakos:To kseroume oti milas fysika gia to roloi tis syskevis. Emeis parapanw milame gia ti lysi tou problimatos sou pou an xrisimopoieis to Destinator... afto ftaiei. :cool:

:lol::lol::lol:

εσεις το ξερετε, εμενα με ρωτατε αν το ξερω πως το ξερετε.

το εκανα θα το παρακολουθησω και ελπιζω να εγινε.

παντως σας ευχαριστω ολους.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

euxaristw paidia gia tis apopseis sas..esti ki alliws auto psinomoun na parw alla twra pia nomizw eimai sigouros;)

syntoma loipon tha epanelthw me erwthseis sxetika me tis leitourgies ths syskeyhs otan thn exw sta xeria mou:)

me thn eukairia kalorizikh vasilis13:)

Link to comment
Share on other sites

gia pes mou entypwseis ap th syskeyh!!!:)

 

Φίλε μου εντυπωσιακή.

Να σου πω την αλήθεια, λόγω δουλειάς και επειδή την άφησα να φορτίσει δεν πρόλαβα να ασχοληθώ ιδιαίτερα χθες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εντυπωσιακή.

Να σου πω την αλήθεια, λόγω δουλειάς και επειδή την άφησα να φορτίσει δεν πρόλαβα να ασχοληθώ ιδιαίτερα χθες

 

ANTE NA TO XAREIS SHMERA LOIPON!!!:happy:

PES MAS TIS PRWTES ENTYPWSEIS..ONTWS PANTWS EINAI PANEMORFH..NOMIZW ISWS H PIO OMORFH APO OSES KYKLOFOROUN..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Σήμερα πήρα κι εγώ το Mio P560 που είχα παραγγείλει.

Είναι πολύ καλό, αλλά με μπερδεύει αρκετά το λειτουργικό σύστημα.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει (π.χ. μέσω msn);

Το manual είναι εντελώς άχρηστο. Λόγια... λόγια... λόγια...

-Πώς να συνδέσω το laptop με το pda με wifi για να έχω ασύρματο ίντερνετ; (Δεν το λέει)

-Για ποιο λόγο εγώ κατεβάζω εκδόσεις προγραμμάτων για pda, τις φορτώνω και μου λέει ότι δεν είναι έγκυρες εφαρμογές των pocket pc; (Δεν το λέει)

-Πώς συνδέομαι στο internet (Το λέει αλλά στο παράδειγμα χρησιμοποιεί modem)

-Πώς ενεργοποιώ το GPS; (Καμία αναφορά στο GPS, που υποτίθεται ότι είναι το μεγάλο ατού του συγκεκριμένου μοντέλου...)

-Πώς βγαίνει η κάρτα SD που μπήκε και δεν ξαναβγαίνει έτσι απλά;

-Πώς ονομάζεται η κάρτα στο pda; Flash memory ή storage card;

Δράμα... Κλαίω τα λεφτά μου (προς το παρόν).

Link to comment
Share on other sites

α. δεν ξέρω αν συνδέεται σε wifi αν δεν είναι access point.

β. από το pda τρέχουν προγράμματα για εγκατάσταση που είναι σε *.cab . Τα *.exe τα κάνεις εγκατάσταση από το pc σου στο pda. (αν έχεις εγκατεστημένο το winrar, τα cab και τα rar στα βγάζει με το ίδιο εικονίδιο...έχε το νου σου)

γ. Η με το wifi αν βρεις Access point ή με το καλώδιο usb μέσω του pc σου.

δ. Το GPS ενεργοποιείται όταν το καλέσει το πρόγραμμα που θα το χρειαστεί. ( πχ. Destinator)

e. την πιέζεις ελαφρώς προς τα μέσα και ξεκουμπώνει

ζ. Η SD είναι η κάρτα ( storage card). H flash memory είναι ενσωματωμένη μνήμη στη συσκευή....δε βγαίνει από κάπου μην το προσπαθείς...:)

Link to comment
Share on other sites

α. δεν ξέρω αν συνδέεται σε wifi αν δεν είναι access point.

β. από το pda τρέχουν προγράμματα για εγκατάσταση που είναι σε *.cab . Τα *.exe τα κάνεις εγκατάσταση από το pc σου στο pda. (αν έχεις εγκατεστημένο το winrar, τα cab και τα rar στα βγάζει με το ίδιο εικονίδιο...έχε το νου σου)

γ. Η με το wifi αν βρεις Access point ή με το καλώδιο usb μέσω του pc σου.

δ. Το GPS ενεργοποιείται όταν το καλέσει το πρόγραμμα που θα το χρειαστεί. ( πχ. Destinator)

e. την πιέζεις ελαφρώς προς τα μέσα και ξεκουμπώνει

ζ. Η SD είναι η κάρτα ( storage card). H flash memory είναι ενσωματωμένη μνήμη στη συσκευή....δε βγαίνει από κάπου μην το προσπαθείς...:)

 

 

Φίλε μου σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

α) Θέλω να συνδέσω το pda με το laptop μου που έχει και αυτό wifi. Το laptop είναι συνδεδεμένο στο internet με ένα ενσύρματο (προς το παρόν) router. Προσπάθησα να κάνω ένα μικρό δίκτυο με τη ρύθμιση του wifi από το laptop, μου λέει να συνδέσω ένα usb για να αποθηκεύσει κάποια αρχεία και αυτά να τα μεταφέρω στην άλλη συσκευή (pda). Ξέρεις μήπως πού θα πρέπει να μεταφέρω αυτά τα αρχεία (σε ποιόν φάκελο);

β) Όταν λες ότι τα exe τα κάνω εγκατάσταση από το pc μου τι ακριβώς εννοείς; Τρέχω το exe από την επιφάνεια εργασίας μου π.χ., ή το μεταφέρω στο Ο Υπολογιστής μου\Κινητή συσκευή\ και μετά σε κάποιο συγκεκριμένο φάκελο;

γ) Μπορώ εγώ να δημιουργήσω access-point;

δ) Οκ, απαραίτητη όμως προϋπόθεση είναι να καταλάβω πώς θα το εγκαταστήσω (ερώτημα β)

ε) οκ, εντάξει

ζ) οκ

Σ' ευχαριστώ. Είχα απογοητευτεί.:)

Link to comment
Share on other sites

για να συνδέσεις το pda με το laptop απευθείας δε γίνεται. Θα πρέπει να το συνδέσεις ασύρματα με το ρουτερ, και θα κάνεις και κάποιο μέρος του σκληρού του λαπτοπ share για να το βλέπει και το pda και να ανταλλάσεις αρχεία.. Θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι το ρουτερ υποστηρίζει DHCP Server και μπορεί να δώσει και άλλη IP για να συνδεθεί το pda. θα ενεργοποιήσεις το wifi από το 560 και θα κάνεις αναζήτηση για δίκτυα. Αν το έχεις κλειδώσει το wifi του ρουτερ θα πρέπει να κάνεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις για κλειδιά και τα λοιπά, όπως έκανες και για το λαπτοπ. από τη στιγμή που θα συνδεθεί στο ρούτερ το 560, θα έχει και ίντερνετ. Θα χρειαστείς έναν καλό file explorer (resco explorer) για το 560 για να μπορείς να κάνεις δουλειά εύκολα.

 

τα exe τρεχουν μόνο από το λαπτοπ. Θα συνδέσεις το 560 με το λαπτοπ με το καλώδιο, θα συγχρονίσει το activesync και μετά όταν τρέξεις από το λαπτοπ πρόγραμμα που είναι για το 560, θα ξεκινήσει η εγκατάσταση από το λαπτοπ αλλά θα γίνει η εγκατάσταση στο 560.

 

Αν το πρόγραμμα που έχεις να εγκαταστήσεις είναι σε μορφή cab, το μεταφέρεις στο 560 κάπου πρόχειρα και το κάνεις εγκατάσταση από το 560 :)

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα δοκιμάσει κι εγώ να πάρω internet από τον φορητό μέσω wifi αλλά δεν κατάφερα τίποτα...τι ad-hoc δοκίμασα με Internet Connection Sharing, τι αλλαγές επί αλλαγών, δεν κατάφερα τίποτα. :(

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι μπορεί να γίνει αυτό μέσω κάποιου software proxy ή software router (δεν θυμάμαι ακριβώς) που στήνονται στον φορητό, αλλά δεν κατάφερα κάτι ούτε με αυτόν τον τρόπο.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό παρέλαβα και εγώ το P560 μου από το PDA4U.gr. Το μηχανάκι πετάει… σε σχέση με το P550 που είχα πριν είναι αρκετά ποιο γρήγορο βασικά λόγο WM6, έχει καλύτερη βεντούζα για το αμάξι και έχει και πολύ καλή οθόνη.

 

Κατά τα άλλα Destinator, Resco utils , SPB utils, WiFi, BT δουλευουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να βάλω συντόμευση από ένα πρόγραμμα που βρίσκεται σε ένα φάκελο της κάρτας sd στο έναρξη > προγράμματα;

το κάνεις copy και πας στον κατάλογο Windows / Start Menu / Programs / και κάνεις paste shortcut

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους παιδιά!Μόλις χτες πήρα κι εγώ το p560;)

Ομολογώ πωσ είναι κουκλί και αρκετά γρήγορο αν και ακόμα δεν έχω εγκαταστήσει όλα όσα θέλω..Μια απορία εχω και θα χαίρόμουν ιδιαίτερα αν μπορέσει κάποιος να μου απαντήσει.Ενώ λέει ότι έχει flash memory 512mb γιατί όταν ελέγχω τη μνήμη γράφει 390???:blink:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω άπάντηση σας:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το κάνεις copy και πας στον κατάλογο Windows / Start Menu / Programs / και κάνεις paste shortcut

 

Και όλα αυτά με το Resco Explorer γιατί με τον default explorer που έχει η συσκευή θα παιδευτείς πολύ περισσότερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω το μηχανακι (Ρ560) 10 ημερες και επειδη μπορω να κανω συγκριση με προηγουμενες συσκευες μου ενα μονο θα πω...ΠΕΤΑΕΙ!!!!!!!!!!!

Δεν ξερω τι εχουν κανει στο gps του αλλα μιλαμε δεν παιζεται,πιανει μεσα στο σπιτι και κλειδωνει δορυφορους ακαριαια,οσο για εξω στο δρομο..δεν το συζητω καν!!

ειναι γρηγορο,καλη οθονη(θα ηθελα βεβαια να ειχε την οθονη του g-100 αλλα μην τα θελουμε κι ολα δικα μας) μεγαλη εσωτερικη μνημη και με μεγαλη sd γινεται θηριο.εκτος αυτου ειναι και ομορφο το ατιμο!!!

Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον σκεφτεται να το αγορασει (αν το εδινα αυτη την στιγμη παλι το ιδιο θα επαιρνα!!)

:up::up:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση του πρωτάρη:

Όταν ανοίγω το ArcPad μου εμφανίζει το παρακάτω alert:

"No data is being received from your GPS receiver. Check cables and configuration options."

Πείτε μου ότι κάνω κάτι λάθος και δεν είναι ελαττωματικό...

Το "GPS γρήγορη θέση" έχει ενημερωθεί εδώ και 1 ημέρα.

Πρέπει να ενεργοποιήσω κάπως διαφορετικά το GPS;

Δοκίμασα να ανοίξω και το MioMap αλλά δεν μου δίνει το στίγμα μου.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση του πρωτάρη:

Όταν ανοίγω το ArcPad μου εμφανίζει το παρακάτω alert:

"No data is being received from your GPS receiver. Check cables and configuration options."

Πείτε μου ότι κάνω κάτι λάθος και δεν είναι ελαττωματικό...

Το "GPS γρήγορη θέση" έχει ενημερωθεί εδώ και 1 ημέρα.

Πρέπει να ενεργοποιήσω κάπως διαφορετικά το GPS;

Δοκίμασα να ανοίξω και το MioMap αλλά δεν μου δίνει το στίγμα μου.

:wacko:

 

reset εκανες?? αν οχι κανε (πηγαινε τον διακοπτη στο κατω μερος της συσκευης στο off,περιμενε ενα λεπτο περιπου και ξαναβαλτον στο ΟΝ ) λογικα πρεπει να εισαι ενταξει,ομως να ανοιξεις πρωτα ενα προγραμμα πλοηγησης πχ το MioMap αφου εχεις αυτο,δες αν σου βγαζει στιγμα γιατι υπαρχει περιπτωση να ανοιγεις πρωτα καποιο αλλο προγραμμα που να σου βγαζει εκτος το GPS.

Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά με το Resco Explorer γιατί με τον default explorer που έχει η συσκευή θα παιδευτείς πολύ περισσότερο.

:lol:

ρε athanaso77 θα με τρελανεις? που ειναι η δυσκολια?:lol:

κινηση ενα, κραταμε πατημενη τη γραφιδα στο αρχειο που θελουμε να κανουμε συντομευση, και επιλεγουμε αντιγραφη, κινηση δυο κραταμε πατημενη τη γραφιδα στο σημειο που θελουμε την συντομευση, και επιλεγουμε επικολληση συντομευσης. τελος,:lol:

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ μιλούσα γενικότερα αλλά... οκ. Μείνε λοιπόν για κάποιο καιρό με τον default explorer της συσκευής σου και μετά βάλε το resco explorer. Μετά θα καταλάβεις τι εννοούσα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλούσα γενικότερα αλλά... οκ. Μείνε λοιπόν για κάποιο καιρό με τον default explorer της συσκευής σου και μετά βάλε το resco explorer. Μετά θα καταλάβεις τι εννοούσα.

:):)

μεταξυ των δυο διαχειριστων αρχειων δε το συζητω, εχεις απολύτο δικιο, εχω τον resco explorer, απλα εκανα ενα σχολιακι για τη συγκεκριμενη διαδικασια.

δε φανταζομαι να σε πειραξε?:O

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...