Jump to content

Σταθερή και ADSL από την Vodafone


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αναποδο θελεις να πεις, αν μενεις μονος σου βαζεις το για το σπιτι και οταν βγαινεις απο το σπιτι βαζεις τη SIM στο κινητο, αν εχεις οικογενεια δε μπορεις να το κανεις αυτο.

Το vodafone για το σπιτι μπορεις να το χρησιμοποιεις μονο στο κινητο; Ή πρεπει υποχρεωτικα να εχεις σταθερη συσκευη; Γιατι αν ισχυει το πρωτο τοτε οντως το αλλο προγραμμα ειναι αχρηστο. Εκτος αν δεν εχω καταλαβει κατι σωστα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το προς σταθερα, ειναι το παλιο προγραμμα που ειχε 15 ευρω και σου εδινε 500 λεπτα επιπλεον για σταθερα στο κινητο. Τωρα ειναι στα 12,5 και σου κολλα και εναν αριθμο σταθερου στο κινητο σου.

 

Το για το σπιτι, ειναι sim με μονο 500 λεπτα προς σταθερα, οποτε καλο να μενει στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Το vodafone για το σπιτι μπορεις να το χρησιμοποιεις μονο στο κινητο; Ή πρεπει υποχρεωτικα να εχεις σταθερη συσκευη;

 

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε συσκευή κινητού τηλεφώνου, με τους ίδιους κανόνες περί "ζώνης".

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εγώ, από τις 19 του μήνα έχω κάνει σύνδεση και ακόμα όποτε προσπαθώ να τηλεφωνήσω μου λέει ότι είμαι εκτός ζώνης! Επικοινώνησα με το 13830 και μου είπαν ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου μέσα σε τεσσερεις εργάσιμες! Να περιμένω; Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Και έχει πέσει και η τιμή. Πριν νομίζω ήταν γύρω στα 15-16 ευρώ, τώρα είναι 12,50. Μπορώ να καταναλώσω τα 500 λεπτά προς σταθερά απ' όπου κι αν βρίσκομαι και όταν είμαι εντός ζώνης με καλούν και στο σταθερό νούμερο με χρέωση προς σταθερό.

 

καλησπέρα, τα 500 λεπτά ειναι και για σταθερά οταν είμαστε και εκτός ζώνης ?

η μόνο εντός ζώνης ?

Link to comment
Share on other sites

Στο vodafone για το σπίτι, τα 500 λεπτά ισχύουν μόνο εντός ζώνης. Στο vodafone προς σταθερά (που μπαίνει ως add-on σε υπάρχοντα συμβόλαια) τα 500 λεπτά ισχύουν παντού.

 

Και στα δύο προγράμματα όμως, πρέπει να είσαι εντός ζώνης για να ισχύουν οι δωρεάν εισερχόμενες προς τον σταθερό αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, τα 500 λεπτά ειναι και για σταθερά οταν είμαστε και εκτός ζώνης ?

η μόνο εντός ζώνης ?

Τα 500 λεπτά ισχύουν από όπου και αν βρίσκεσαι, όταν απλώς βάζεις την υπηρεσία συμπληρωματικά στη σύνδεσή σου. Απλώς σου δίνουν και ένα σταθερό νούμερο που όταν κάποιος το καλεί και συ βρίσκεσαι εντός ζώνης, αυτό προωθείται στο κινητό σου.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα σε κατάστημα vodafone και έκανα μεταφορά του αριθμού μου στον ΟΤΕ σε vodafone. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΕΛΟΣ Ο ΟΤΕ. Θέλω να ρωτήσω έχω μια adsl οτενετ που λήγει τέλος Ιουλίου σύμφωνα με την otenet .Θα έχω πρόβλημα ; Άλλη μια ερώτηση σε πόση ώρα θα ενεργοποιηθώ για να κάνω τα 500 λεπτά ομιλίας ; Ο πωλητής μου είπε σε 3 ώρες η εξυπηρέτηση πελατών μου είπε σε 24 ώρες. Πάντως μέχρι στιγμής προσπαθώ να καλέσω και "βουϊζει" η γραμμή όποιο τηλέφωνο και να καλέσω.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα σε κατάστημα vodafone και έκανα μεταφορά του αριθμού μου στον ΟΤΕ σε vodafone. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΕΛΟΣ Ο ΟΤΕ. Θέλω να ρωτήσω έχω μια adsl οτενετ που λήγει τέλος Ιουλίου σύμφωνα με την otenet .Θα έχω πρόβλημα ; Άλλη μια ερώτηση σε πόση ώρα θα ενεργοποιηθώ για να κάνω τα 500 λεπτά ομιλίας ; Ο πωλητής μου είπε σε 3 ώρες η εξυπηρέτηση πελατών μου είπε σε 24 ώρες. Πάντως μέχρι στιγμής προσπαθώ να καλέσω και "βουϊζει" η γραμμή όποιο τηλέφωνο και να καλέσω.

 

Μάλλον ναι θα έχεις πρόβλημα......εκτός εάν βάλεις adsl τα 12mbps της VF......

 

Μέσα σε 24 ώρες θα μπορείς να καλείς απο την συσκευή...........σε 10 ημέρες θα μπορείς και να δέχεσαι κλήσεις από την ίδια συσκευή (απ΄οτι κατάλαβα δεν έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα ακόμα).....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλά κατάλαβες δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η φορητότητα γιατί σήμερα έκανα την αίτηση. Τώρα βέβαια εμένα μου είπανε για 20 ημέρες.Άρα μου έλεγε μπούρδες ο πωλητής. Πρέπει να παριμένω 24 ώρες .Και θα γίνει αύριο που είναι Κυριακή; Ή δευτέρα που είναι εργάσιμη;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι θα έχεις πρόβλημα......εκτός εάν βάλεις adsl τα 12mbps της VF......

 

Μέσα σε 24 ώρες θα μπορείς να καλείς απο την συσκευή...........σε 10 ημέρες θα μπορείς και να δέχεσαι κλήσεις από την ίδια συσκευή (απ΄οτι κατάλαβα δεν έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα ακόμα).....

 

Ναι, καλά κατάλαβες δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η φορητότητα γιατί σήμερα έκανα την αίτηση. Τώρα βέβαια εμένα μου είπανε για 20 ημέρες.Άρα μου έλεγε μπούρδες ο πωλητής. Πρέπει να παριμένω 24 ώρες .Και θα γίνει αύριο που είναι Κυριακή; Ή δευτέρα που είναι εργάσιμη;

 

Με 10 ημέρες εννοώ εργάσιμες............

 

Αυτό δεν το ξέρω..........λογικά μέχρι την Κυριακή πρωί.......αλλά εξαρτάται και από την ώρα που έκανες την αίτηση........Το αργότερο πρέπει να είναι η Δευτέρα το πρωί........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω πληροφορίες απο το in.gr σχετικά με τον αριθμό νέων συνδέσεων σταθερής τηλεφωνίας

 

Σύμφωνα με πληροφορίες που επικαλείται η εφημερίδα, τα συνδυασμένα πακέτα της Vodafone με την παροχή σταθερής τηλεφωνίας αποκτώνται κατά μέσο όρο από 500 πελάτες την ημέρα και η τάση είναι να διπλασιαστούν μέσα στο Σεπτέμβριο.

 

Δεν ξέρω εαν αυτό είναι καλό ή κακό απο την άποψη ότι είναι κάτι καινούργιο για την VF και εαν θα μπορέσει να το "καλύψει" πλήρως

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Προς όλους τους ενδιαφερομένους για το πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας της Vodafone.

Από τις 19/7 που ενεργοποιήθηκε η σύνδεσή μου, ακόμα θεωρούμαι εκτός "γεωγραφικής ζώνης" και ο σταθερός (γεωγραφικός) αριθμός δεν δουλεύει. Παρ'όλο που σχεδόν κάθε μέρα κάποιος τεχνικός τους με διαβεβαίωνε ότι το πρόβλημα θα λυθεί την επομένη, το πρόβλημα ακόμα υπάρχει.

Επίσης εκδόθηκε λογαριασμός από τις 19/7 μέχρι τις 20/7 με όλες τις κλήσεις της 20ης (ενεργοποίηση εντός 24όρου) κανονικά χρεωμένες σαν από κινητό και όχι από σταθερό, εκτός των 500 δωρεάν λεπτών (ήταν προς σταθερό ΟΤΕ).

Μάλλον είναι χειρότερη και από τον ΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "γεωγραφικής ζώνης" τεχνικά πώς εξηγήτε;

 

σύμφωνα με τα σαϊνια της vodafone είναι μια περιοχή ακτίνας 10 περίπου μέτρων εντος της οποίας το τηλέφωνο θεωρείται σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "γεωγραφικής ζώνης" τεχνικά πώς εξηγήτε;

 

Ειμαι καινουριος στην υπηρεσια και αυτο μου εκανε και εμενα αισθηση. Προφανως η γεωγραφικη ζωνη ειναι οι 2 3 κοντινοι σταθμοι κινητης τηλεφωνιας στο σημειο που δηλωνει ο πελατης οτι θα χρησιμοποιει την υπηρεσια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και εαν είμαι εγώ σε σημείο όπου παίρνω σήμα από εναν σταθμό βάσης τότε τί γίνεται;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με τα σαϊνια της vodafone είναι μια περιοχή ακτίνας 10 περίπου μέτρων εντος της οποίας το τηλέφωνο θεωρείται σταθερό.

Σε μένα πάντως η ζώνη φτάνει και το χιλιόμετρο. Από Άνω Πόλη Θεσσαλονίκη που μένω, ακόμη και στην Παναγία Φανερωμένη προς δυτικά ή στο εμπορικό κέντρο Πλατεία Αριστοτέλους - Τσιμισκή, με θεωρεί εντός ζώνης :p

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως η ζώνη φτάνει και το χιλιόμετρο. Από Άνω Πόλη Θεσσαλονίκη που μένω, ακόμη και στην Παναγία Φανερωμένη προς δυτικά ή στο εμπορικό κέντρο Πλατεία Αριστοτέλους - Τσιμισκή, με θεωρεί εντός ζώνης :p

 

Πετρο εχεις κανει διατριβη στο θεμα σταθερο Voda ετσι;

Διαβασα κατι παραπανω για 10 μετρα... Αυτοι που τα λενε αυτα δεν ξερουν που πανε τα 3, εμαθαν και τα 10 μετρα?

Ειναι φανερο οτι προκειται για ολες τις γειτονικες κυψελες της δηλωμενης τοποθεσιας. Αν το δουμε καθαρα τεχνικα υπαρχει και το dropcall που σημαινει οτι αν η 1η βασικη κυψελη που καλυπτει τη θεση ειναι γεματη το τερματικο θα πεσει σε καποια γειτονικη οποτε η "γεωγραφικη ζωνη" ειναι πρακτικα εκτεταμενη. Αλλωστε το εδειξε και η πραξη!!

Link to comment
Share on other sites

Πετρο εχεις κανει διατριβη στο θεμα σταθερο Voda ετσι;

Διαβασα κατι παραπανω για 10 μετρα... Αυτοι που τα λενε αυτα δεν ξερουν που πανε τα 3, εμαθαν και τα 10 μετρα?

Ειναι φανερο οτι προκειται για ολες τις γειτονικες κυψελες της δηλωμενης τοποθεσιας. Αν το δουμε καθαρα τεχνικα υπαρχει και το dropcall που σημαινει οτι αν η 1η βασικη κυψελη που καλυπτει τη θεση ειναι γεματη το τερματικο θα πεσει σε καποια γειτονικη οποτε η "γεωγραφικη ζωνη" ειναι πρακτικα εκτεταμενη. Αλλωστε το εδειξε και η πραξη!!

 

Καμία σχέση! Με το κινητό στο χέρι διαπιστώθηκε ότι η ακτίνα της ζώνης αυτής δεν ξεπερνά τα 10 μέτρα. Πως αλλιώς μπορεί να εξηγηθεί ότι στη ταράτσα του σπιτιού μου μόνο σε μια περιοχή δεν λαμβάνω την ειδοποίηση "εκτός ζώνης". Διαφωτίστε please!

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση! Με το κινητό στο χέρι διαπιστώθηκε ότι η ακτίνα της ζώνης αυτής δεν ξεπερνά τα 10 μέτρα. Πως αλλιώς μπορεί να εξηγηθεί ότι στη ταράτσα του σπιτιού μου μόνο σε μια περιοχή δεν λαμβάνω την ειδοποίηση "εκτός ζώνης". Διαφωτίστε please!

Η δικη μου Home Zone περιλαμβανεται σε μια ακτινα 800 μετρων περιπου γυρω απο την πολυκατοικια στην οποια μενω, στο κεντρο της Αθηνας. Διαπιστωση, επισης με το κινητο στο χερι...

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου Home Zone περιλαμβανεται σε μια ακτινα 800 μετρων περιπου γυρω απο την πολυκατοικια στην οποια μενω, στο κεντρο της Αθηνας. Διαπιστωση, επισης με το κινητο στο χερι...

 

Η ίδια η Vodafone επιβεβαιώνει τηλεφωνικά ότι η ακτίνα είναι μικρή. Μάλλον είναι κάποιο προσωρινό setup μέχρι να διαμορφωθεί μια τελική εικόνα της κατάστασης από τις κεραίες της.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...