Jump to content

California Punk-Rock


sin242
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικα χαίρεται. Είμαι πολλά χρόνια σ'αυτό το χώρο και γουστάρω με χίλια. Offspring, Bad Religion, AFI, Pennywise, NOFX, όλα τα συγκροτήματα είναι ένα προς ένα. Ένα είδος αλλά παρ'όλα αυτα διαφορετικά μεταξύ τους. Υπάρχουν βέβαια και άλλοι που αξίζουν αλλά είναι ΠOΛΛA. Ανέφερα τα σημαντικότερα. Περιμένω προτιμήσεις, σχόλια και συζητήσεις.

A Big F to all the trendies...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Offspring τα σπανε... Τους υπολοιπους που λες να τους ψαξω... Μου αρεσει ομως το "A Big F to all the trendies..." στην υπογραφη σου! :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Offspring ακούω πολλά χρόνια. Με έχουνε βγάλει από δύσκολες στιγμές. Βγάζουνε καινούριο album και περιμένω με αγωνία και πόρωση νά το πάρω και νά φύγω για μέρη μακρινα ακούγοντάς το. Να αισθανθώ αυτή τη θεϊκή ενέργεια του "Smash" που σε απελευθερώνει από τις σκοτουρες της καθημερινότητας. Να αισθανθώ σαν νά μην ανήκω πουθενά και παντού. Έχουν ένα τρόπο νά το κάνουνε τα άτομα. "Maybe life is like a run on a freeway, dodging bullets while you trying to find your way". Respect.

A Big F to all the trendies...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ cool οι Strung out. Υπάρχει μια πολύ ωραία συλλογή από την epitaph records το 'punkorama'. Νομίζω ότι έχει βγεί μέχρι vol.10 . Οποίος θέλει να ακούσει ένα πολύ διαφορετικό punk-rock ας ψάξει να βρει AFI. Είναι απίστευτοι.

A Big F to all the trendies...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Tα τέσσερα τουλάχιστον τελευταία album των afi είναι ΠOΛY ωραία. Σκοτεινα, μερικές φορές πολύ ρομαντικά, άλλες πολύ δύνατα. Με μια λέξη τελεία.

A Big F to all the trendies...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οι Bad Religion είναι ίσως το κορυφαίο punk rock συγκρότημα .Νομίζω πως όλοι οι υπόλοιποι απλά προσπάθησαν να τους μοιάσουν.. Μου άρεσαν και οι offspring κάποτε και οι nofx αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με την ενέργεια των bad religion.

Όσοι είναι fan του είδους και δεν έχουν ακούσει ακόμα bad religion πράττουν ιεροσυλία. :)

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Shattered faith, κο-μμα-τά-ρα. Αλλά ρε φίλε δεν συγκρίνουν τέτοια συγκροτήματα μεταξύ τους. Είναι ιεροσυλία.

Το καθένα έχει τη δική του ιστορία.

Υ.Γ. Οι Offspring μέχρι πριν λίγο καιρό είχανε 32.000.000 πωλήσεις. Tα 12.000.000 ήτανε μόνο από το Smash. Κορυφαίο κατόρθωμα για Punk-Rock συγκρότημα.

A Big F to all the trendies...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Πολύ cool οι Strung out. Υπάρχει μια πολύ ωραία συλλογή από την epitaph records το 'punkorama'. Νομίζω ότι έχει βγεί μέχρι vol.10 . Οποίος θέλει να ακούσει ένα πολύ διαφορετικό punk-rock ας ψάξει να βρει AFI. Είναι απίστευτοι.

 

οταν λες διαφορετικο?εχω ακουσει μονο ενα τραγουδι τους κ μου αρεσε πολυ!!(μου θυμισε λιγο γκριν ντει παντως:rolleyes:) :)

 

απο μενα τα σπανε οι bad religion,sex pistols k ramones! :D

Link to comment
Share on other sites

οταν λες διαφορετικο?εχω ακουσει μονο ενα τραγουδι τους κ μου αρεσε πολυ!!(μου θυμισε λιγο γκριν ντει παντως:rolleyes:) :)

 

απο μενα τα σπανε οι bad religion, sex pistols k ramones!:D

 

ΑΠΛΑ ΘΕΟΙ, υπέρτατοι! Respect.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 7 months later...

Μιασ και υπαρχουν ηδη threads για rock και metal, ειπα να ποσταρω κι εγω να δουμε τι υπαρχει κι απο punk ;)

 

Μην παει και μου πειτε για τιποτα Green Day ομως εεε; Ενατξει καλοι κι αυτοι αλλα οχι το πρωτο πραμα που σκεφτομαι οταν μου λενε για punk, lol.

 

Εγω ακουω τα διαφορα κλασσικα Ramones, Pistols, Clash, και Buzzcocks (δηλαδη γενικα πιο πολυ οτι βγηκε απο τη σκηνη στη μεγαλη βρετανια και Ιρλανδια) αλλα ειδικα ακουω παρα πολυ το λεγομενο Irish η Celtic Punk--πχ Flogging Molly, Dropkick Murphys, Pogues, κυριως, αλλα και κατι αλλα πιο περιθωριακα στυλ Real Mackenzies

 

Κανεις εδω που να του αρεσουν τιποτα παρομοια;

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι και τα punk συγκροτηματάκια,εμένα μου αρέσουν από νεότερα συγκροτήματα οι White Stripes,oi Arctic Monkeys,oi Vines kai oi Black Rebel Motorcycle Club. Όλοι αυτοί έχουν έντονες πανκ επιρροές. Kαι οι MC5 είναι πολύ καλοί από τους παλιούς.
Link to comment
Share on other sites

Αν κ εχω την εντυπωση οτι υπαρχει ηδη θεμα..!

Λοιπον ακουω κ εγω τα κλασικα Sex Pistols,Dead Kennedys,Ramones,Bad Religion!

Επισης μ'αρεσουν πολυ οι Distillers,αν κ ειναι πανκ ροκ με διαφορες επιρροες κ απο grunge!

Celtic punk δεν εχω ακουσει αλλα θα το ψαξω!

Γενικα μ'αρεσει πολυ η πανκ αν κ ειμαι πιο πολυ της alternative! :)

Link to comment
Share on other sites

white stripes και arctic monkeys δεν είναι ακριβώς punk συγκροτήματα :O

 

οντως..!πλεον χρησιμοποιουν την εννοια της πανκ μουσικης για τελειως ακυρα συγκροτηματα που παιζουν alternative η ακομα κ ποπ!πχ panic at the disco! :p

οχι οτι εχω κατι με αυτες τις μπαντες απλως καλο ειναι να μην αλλαζουμε τις εννοιες!

Link to comment
Share on other sites

indeed. Βασικά αν και βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος, και τους patd, δεν θα τους έλεγες pop, μάλλον alternative θα τους έβαζα και αυτόυς. Dropkick murphys αξίζουν αρκετά απ' όσο τους έχω ακούσει. Btw, χρονια πολλά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...