Jump to content

How I Met Your Mother (CBS)


jim19
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, εννοώ την 4η.

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ (με εξαίρεση ίσως το επεισόδιο με τα sandwich - το παράκαναν λίγο εκεί). Αλλά όλα έχουν καλές στιγμές και ******ς ατάκες.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εντάξει, καλή η 4η σεζόν, αλλά δεν με ξετρελαίνει μέχρι τώρα. Περιμένω πολύ καλύτερη συνέχεια.

Στο τελευταίο μου φάνηκε πολύ εύκολο/απλοϊκό το twist

"νομίζουμε ότι δεν θα μετακομίσουν, αλλά τελικά μετακομίζουν"

.

Όσο για τον Ν.Ρ.-Η., εννοείται ότι είναι κορυφή και απλά το αποδεικνύει σε κάθε επεισόδιο! :respect:

Link to comment
Share on other sites

Μέτρια πράγματα στην 4η σεζόν...

Ο Barney έχει πολλή πλάκα μεν αλλά είναι εντελώς μονοδιάστατος χαρακτήρας. Δε μου κάνει εντύπωση που δε βραβεύεται.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις τι κάνει η στέρηση από Friends?

 

Aυτό ξαναπέστο :p

 

Mια χαρά είναι και η 4η, μ'αρέσει. Barney θεός :D

Βαρέθηκα Ted-Stella, με το καλό να χωρίσουν τα παιδιά.

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό το 5ο επεισόδιο! Καμία σχέση με τα προηγούμενα 4 της σεζόν!

 

Θα συμφωνησω! Ειχα ξενερωσει αρκετα με τα προηγουμενα (το πρωτο ηταν ετσι και ετσι, αλλα ειδικα αυτο με τα burgers ηταν τελειως ανουσιο και οχι αστειο) αλλα αυτο ηταν στο ιδιο επιπεδο με τα καλα των προηγουμενων σαιζον. Μονο μειον οτι θυμισε πολυ αντιστοιχο επεισοδιο των Friends, αλλα

το twist στο τελος

μας αποζημιωσε! ;):D

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό και αυτό το επεισόδιο. Βέβαια μου θύμισε υπερβολικά πολύ Friends, ιδιαίτερα στο θέμα με τους ex-es

στο γάμο

αλλά...who cares?? Μακάρι να φτάσει κάποτε το Friends.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα "βρήκα" όλα και τα βλέπω με μανία! Τελειώνω τη 2η season και συνεχίζω ακάθεκτος!

LEGENDARY απλά! Μπορώ να το χαρακτηρίσω σαν ένα πιο mature FRIENDS.

Barney FTW!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γιατί δε με ενθουσιάζει η σειρά...

Βλέπεται σχετικά ευχάριστα αλλά μέχρι εκεί, ούτε γελάω,

ούτε περιμένω πως και πως το επόμενο επεισόδιο.

Ίσως είναι γιατί από τη μία το τι γίνεται κάθε φορά είναι

τελείως εξωπραγματικό και αγγίζει πλέον τα όρια του fantasy

και από την άλλη δε μποροώ να βρω χαρακτήρα που να συμπαθήσω.

Εντάξει, ο Barney έχει κάποιες καλές ατάκες αλλά είναι τελείως μονοδιάστατος

χαρακτήρας. Απλά θέλει να κάνει σεξ. Οκ.

Ο Ted επίσης, μου φαίνεται τελείως αντιπαθητικός, δεν ξέρω γιατί, μοιάζει

καλό παιδί, είναι καλός φίλος, αλλά είναι εξυπνάκιας, συμπεριφέρεται σα μωρό ορισμένες φορές, τελείως ανώριμα και στις σχέσεις του είναι απαράδεκτος.

Ακόμα και το γλυκανάλατο ζευγάρι κουράζει με τις αγαπουλίτσες του 24/7.

 

Η Robin αποτελεί συχνά τη μοναδική φωνή λογικής σ'αυτό το πανηγύρι αλλά και αυτή τρώει κάτι κολλήματα απίστευτα ώρες-ώρες που δεν εξηγούνται και γίνονται απλά για να πάει προς τα κάπου η ιστορία.

Γενικά, αυτά τα πάω Ιαπωνία, κάθομαι μια βδομάδα, ξαναγυρνάω, σ' αγαπάω, ας μείνουμε μαζί, όχι ας μη μείνουμε, δε γουστάρω το γάμο, κάτσε, ξαφνικά άρχισα να ψήνομαι...είναι πολύ υπερβολικά, χάνεται τελείως ο ρεαλισμός στη σειρά.

Και οκ, κωμωδία είναι, δεν είπαμε να είναι ντοκυμαντέρ της ανθρώπινης φύσης αλλά και πάλι...

Πας να συμπαθήσεις έναν χαρακτήρα, κάνει ξαφνικά κάτι τελείως άκυρο και ξενερώνεις. Η κίνηση π.χ. της Stella ήταν λογική; Ήταν σύμφωνη με τον χαρακτήρα της; Ποιός τα κάνει αυτά;;

Οι ατάκες του Barney ή τα σχέδια του, υπήρχε περίπτωση να δουλέψουν ποτέ irl?

 

Οπότε καταλήγω, ευχάριστη σειρά, αλλά μέχρι εκεί, τίποτα το σπουδαίο.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά είναι κατά βάση sitcοm. Οπότε επόμενο είναι οι χαρακτήρες να είναι σχετικά μονοδιάστατοι, και οι καταστάσεις κάπως υπερβολικές. Βέβαια είναι φυσικό να μην αρέσει σε όλους, γούστα είναι αυτά. Κι εγώ άλλωστε βρίσκω τις τελευταίες "εξελίξεις" υπερβολικές.

Αυτό που πιστεύω όμως ότι κάνει το ΗΙΜΥΜ να ξεχωρίζει είναι τα παιχνίδια που κάνει με το ίδιο το genre του sitcοm, με την χρονικη (αν)ακολουθία της αφήγησης και φυσικά με το χιούμορ του.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καταλήγω, ευχάριστη σειρά, αλλά μέχρι εκεί, τίποτα το σπουδαίο.

 

Όπως πολύ σωστά είπε και ο captum, οι sitcom είναι κατα βάσην μια larger than life εκδοχή της καθημερινότητας. Το Friends, που θεωρείται υπόδειγμα sitcom είχε έναν χαρακτήρα που είχε πάει με τόσες γυναίκες ώστε είχε ξεχάσει σε κάποια φάση αν την είχε "ξαναπέσει" σε μια τύπισσα, έναν άλλο που ξύπνησε την άγνωστη σε εκείνη κοπέλα του αδερφού της για να της καθαρίσει το απίστευτα βρώμικο σπίτι, έναν άλλο που είχε κάνει 3 γάμους σε 10 χρόνια κτλ.

 

Μάλιστα ο Joey, ο πιο μονοδιάστατος χαρακτήρας ever, απέκτησε και δικό του TV show και ήταν από τους πιο αγαπητούς χαρακτήρες.

 

Οι sitcom εκεί βασίζονται: στο να πάρεις ένα γεγονός που θα μπορούσε να είχε συμβεί στον καθένα και να το τραβήξεις από τα μαλλιά για να βγάλεις γέλιο. Και για να σου απαντήσω στην ερώτησή σου, όχι, ένας "αληθινός Barney" δε θα είχε τις κατακτήσεις που έχει ο Barney του HIMYM. Αλλά προσωπικά νομίζω πως ο Barney και οι τρόποι με τους οποίους ρίχνει τις γυναίκες είναι μια διακωμώδηση του σημερινού dating ritual που είναι πιο ρηχό από παλιότερα.

 

Όσο για τους χαρακτήρες, είναι απόλυτα λογικο πως κάποιοι δε θα σου αρέσουν - σε κανέναν δεν αρέσουν όλοι. Στο τέλος όμως αυτό που μετράει είναι οι ατάκες, οι καταστάσεις και ένα warm feeling μιας ψευδαίσθησης ότι αυτή η παρέα είναι η δικιά σου παρέα, η δικιά μου παρέα και πως αν δεν έχω μια τέτοια παρέα κάπου υπάρχει. Εκεί άλλωστε βασίστηκε και η επιτυχία τoυ Friends.

 

Προσωπικά εκεί που η Robin πήγε

από τη μια άκρη της Γης στην άλλη για να πει στον Ted ότι τον αγαπάει ακόμα και πως βιάζεται να παντρευτεί

μου θύμισε απίστευτα την αντίστοιχη φάση με το γάμο Ross-Emily. Μπορεί να μη μου άρεσε αλλά νοστάλγησα το Friends και νομίζω άλλωστε πως αυτός είναι ο σκοπός του HIMYM, να "πιάσει" το κοινό των Friends.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

 

Μάλιστα ο Joey, ο πιο μονοδιάστατος χαρακτήρας ever, απέκτησε και δικό του TV show και ήταν από τους πιο αγαπητούς χαρακτήρες.

 

Όλα τα άλλα καλά, αλλά αυτό τί το ήθελες; :lol:

 

Στο πνεύμα του Barney, η αίσθηση που άφηνε αυτή η σειρά:

 

http://www.alfieh.com/De-Motivational%20Pics/failboat22.jpg

 

Και βέβαια έφταιγε ο χαρακτήρας του Joey που όσο και αν προσπάθησαν να τον αναδείξουν δε γινοταν τίποτα.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ. Ως κλασσικό multi-camera sitcom με laugh-track κλπ. το HIMYM είναι το μόνο που διασώζεται και βλέπεται ευχάριστα πια.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα άλλα καλά, αλλά αυτό τί το ήθελες; :lol:

 

Ε εντάξει :p μπορεί η πορεία του να μην ήταν η...εεμμμμ...αναμενόμενη αλλά μην ξεχάς πως ένα network σαν το NBC αποφάσισε να χρησιμοποιήσει τον Joey από τους χαρακτήρες του Friends για spin-off, ότι όντως ήταν ισως ο πιο αγαπητός χαρακτήρας και πως η σειρά δεν τα πήγαινε άσχημα για τα δεδομένα του NBC αλλά για τα δεδομένα των Friends (όπου βέβαια ήταν η ισχύς εν τη ενώσει).

 

Προσωπικά για μένα το Friends τελειώσε στον 10ο κύκλο και το «Joey» είναι ένα παράξενο όνειρο του Joey για τη μετέπειτα ζωή του. That's all. I never watched it and I never will :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλό το 4x07, με εξαίρεση την drunk-baby Lilly, που λειτούργησε μεν αστεία σε κάποια σημεία ("Did anyone else see the drunk chick?"), αλλά γενικά μου φάνηκε κάπως χοντροκομμένη σαν ιδέα.

 

Και φυσικά το notafathersday.com έχει ό,τι σχετικό κυκλοφορεί με την fraternity of non-paternity του Barney!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κορυφαίο το νέο επεισόδιο. Καιρό είχα να γελάσω έτσι με τη σειρά. Ούτε μια κακιά σκηνή :D
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά! Παίρνει τα πάνω της και φέτος η σειρά, και το συγκεκριμένο επεισόδιο πιστεύω πως θα μείνει από τα κλασικά της!

Link to comment
Share on other sites

Συν του ότι το συγκεκριμένο επεισόδιο ξεπέρασε τα 10 εκ. τηλεθεατές (που είναι ΠΟΛΥ καλό νέο για τη συνέχεια της σειράς και του χρόνου) κάτι που είχε να κάνει από το περσινό επεισόδιο με guest star τη Spears (Ten Sessions νομίζω ήταν ο τίτλος).

 

@captum: 5 το πρωί βλέπεις HIMYM :p :lol:;;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Barney: (to the tune of "Jingle Bells")

 

Pulling down her pants, yanking off my own

Underneath the mistletoe, I'll make your sister moan!

Oh, Heather's hot, Heather's hot, we'll go all the way.. :D

 

Καλό το τελευταίο!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, οι χριστουγεννιάτικες διασκευές του Barney ήταν όλα τα λεφτά στο επεισόδιο!

Έξυπνη και η αναφορά στο Let's go to the Mall -ενθουσιάζομαι κάθε φορά που η σειρά χρησιμοποιεί ορόσημα περασμένων επεισοδίων για να χτίσει πάνω τους!

Αλλά οφείλω να πω ότι τα επεισόδια με την αδελφή της Robin & τον αδελφό του Barney ήταν σαφώς ανώτερα! Η αδελφή του Ted απλά αδιάφορη, όπως κι αυτός τώρα τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, οι χριστουγεννιάτικες διασκευές του Barney ήταν όλα τα λεφτά στο επεισόδιο!

Έξυπνη και η αναφορά στο Let's go to the Mall -ενθουσιάζομαι κάθε φορά που η σειρά χρησιμοποιεί ορόσημα περασμένων επεισοδίων για να χτίσει πάνω τους!

Αλλά οφείλω να πω ότι τα επεισόδια με την αδελφή της Robin & τον αδελφό του Barney ήταν σαφώς ανώτερα! Η αδελφή του Ted απλά αδιάφορη, όπως κι αυτός τώρα τελευταία...

 

 

Δεν το θυμάμαι αυτό...

 

Το προχθεσινό επεισόδιο ήταν καλό μεν, αλλά έμοιζε σαν κομμένο στα 2. Το story του Ted με την αδερφή του, τη Lilly και τον Barney ήταν αδιάφορο και βαρετό μέχρι εκεί που δεν πήγαινε. Το κομμάτι με Marshall & Robin ήταν πάρα πολύ καλό.

 

Come on, you all know the lyrics :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Στο 2x12 εμφανίστηκε.. ;)

 

Ευχαριστώ, βρήκα το recap και το θυμήθηκα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...