Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6500 Slide


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι σιγουρος οτι το ειχα δει καπου αλλα δεν μπορω να θυμηθω που :( !

 

Το ψαχνω ...

 

Μηπως στο προφιλ που λεει "Ηχος Τελους Λιστας" ?

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά! :)

Το άλλαξα και αυτό αλλά δεν λειτούργησε. Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα (εκτός από ούλτρεξ!). Κόλλημα και'γω που έφαγα σε ένα καινούριο κινητό.......

Οποιος γνωρίζει τι συμβαίνει με την περίφημη πλέον αναπαραγωγη φράσης, ας χωνέψει με την ησυχία του την γαλοπούλα και να μας δώσει στη συνέχεια τα φώτα του...

Και πάλι χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και με κινητά που δεν μας παιδεύουν :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά επειδή μου άρχισε να κάνει κόλπα το τηλέφωνο :cry: όπως να μου κάνει επανεκκίνηση μετά από ένα τηλεφώνημα κ.ο.κ. είπα να αναβαθμίσω το firmware του. Είδα τα προηγούμενα ποστ, αλλά επειδή είμαι λίγο άχρηστος περι προγραμμάτων:O που θα το βρω αυτό το nemesis και πώς θα αλλάξω το product code του κινητού?
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το manual και δεν αναφέρει πουθενά για 4 Gb.

Sorry αν σου ειπα βλακεια. Μπορει να μην το ειχα δει στο μανιουαλ αλλα στο site της νοκια. http://www.nokia.com.gr/A4515093

Αν δεις στο "Προδιαγραφες \ Μνημη" αναφερει "20 MB ελεύθερη εσωτερική μνήμη χρήστη.Επεκτάσιμη μέχρι 4 GB με κάρτα μνήμης microSD".

Το μανιουαλ ειναι οντως γτπ . Εδω καπου λεει μην αφαιρειτε την SD οταν το κινητο τρεχει κατι που ειναι μεσα της, αλλα πως να τρεχει οτιδηποτε το κινητο αφου για να αφαιρεσεις την SD πρεπει πρωτα να βγει η μπαταρια ....

 

@teokoun φιλε εφαγα το μενου, δεν την βρηκα πουθενα την επιλογη ... μαλλον το παραβλεψανε. Παντως αν κρινω απο το πως λειτουργουσε στο N80, ακουγεται τοσο σιγα η αναπαραγωγη ονοματος που ουσιαστικα το μονο που καταλαβαινες ηταν παυσεις στο ringtone την ωρα που σε καλουσαν.

 

 

που θα το βρω αυτό το nemesis και πώς θα αλλάξω το product code του κινητού?

Nemesis εδω: http://www.b-phreaks.co.uk/files/NSS/NSS103812.zip

 

Οδηγιες για το πως να αλλαξεις το product code κατεβασε τον οδηγο του nervous απο εδω:

ΟΔΗΓΟΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΑΠΟ Ν73 ΣΕ Ν73ΜΕ

http://rapidshare.com/files/4555828/N73_to_N73_Music_Edition.zip.html

Ειναι για το N73 αλλα ιδια διαδικασια ακολουθεις και για το 6½.

Υποψιν οτι κατι που ελεγε για εναν usb driver η εγκατασταση του προγραμματος, δεν το εβαλα.

 

Τελος product code οπως υπεδειξε ο jimbarca

Το ελληνικο product code για το 6500 slide ειναι 0549726. Αφου το βαλετε, τρεχετε το Nokia Updater, περνατε το firmware 4.81 και τελος !

 

Χρονια πολλα σε ολους!:rolleyes:

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

@gravis ναι χρειαζειται φιλε. (για το firewall προσωπικα δεν το πειραξα καν και δεν με ενοχλησε)

 

Ρυθμισεις για Nokia presenter:

Ανοιγεις το "Bluetooth devices" απο το control panel ή με διπλο κλικ στο εικονιδιο του στο system tray.

Πας 3η καρτελα "Com ports". To αφηνεις να κανει την αναζητηση του και λογικα δεν θα σου βρει τιποτα.

Πατας "add" και στο popup που ανοιγει επιλεγεις "Incoming" και πατας ok. (Υποψιν οτι και στο add και στο ok υπαρχει καθυστερηση, δεν κολαει το pc)

Επειτα σου εμφανιζει ενα port π.χ. COM13 με direction incoming.

Aνοιγεις το Nokia presenter και στην καρτελα "Preferences", πρωτη επιλογη εχει το "Bluetooth serial port" . Εκει βαζεις τον αριθμο της πορτας που ανοιξες πριν, το COM13 δλδ, και βουαλα.

 

;)

 

Ολα καλα αλλα στην τελευαταια παραγραφο δεν υπαρχει πουθενα η επιλογη preferences , αλλα μονο settings και μεσα στα σετινγκς δεν υπαρχει πουθενα η επιλογη να ρυθμισω сom port

 

και κατι αλλο, ποια αρχεια οffice διαβαζει το κινητο? γιατι πεταξα μεσα doc,xls αρχεια αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά! :)

Το άλλαξα και αυτό αλλά δεν λειτούργησε. Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα (εκτός από ούλτρεξ!). Κόλλημα και'γω που έφαγα σε ένα καινούριο κινητό.......

Οποιος γνωρίζει τι συμβαίνει με την περίφημη πλέον αναπαραγωγη φράσης, ας χωνέψει με την ησυχία του την γαλοπούλα και να μας δώσει στη συνέχεια τα φώτα του...

Και πάλι χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και με κινητά που δεν μας παιδεύουν :lol:

 

Αν και δεν χονεψα ακομα ..

εχω να πω οτι δεν το βρισκω :( !

Ισως το ειδα στο Ν73 τελικα και να το μπερδεψα :O ...

 

Αλλα σου ειναι τοσο χρησιμο ?

Καθε φορα που δεχεσαι μια κληση θα ακους εναν προσφυγα

να λεει με σπαστα ελληνικα το ονομα αυτου που σε καλει ,

π.χ. Τα-να-σής ! (Θανάσης)

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία :)

Πηγαίνοντας στο κατάλογο μπορείς να ακούσεις τα ονόματα με την "αναπαραγ.φράσης".

Λογικά υπάρχει η δυνατότητα όταν σε καλούν τηλέφωνα που έχεις αποθηκευμένα, να μπορείς να ακούς το αυτόν τον τύπο να προφέρει τα ονόματά τους. Ποια είναι η ρύθμιση που πρέπει να κάνεις;;;

thanks!

 

Χρόνια πολλά :D

 

Αυτό που λες γίνεται μόνο στα s60 και όχι στο δικό μας.

Link to comment
Share on other sites

Στο πλασιο το κατεβασαν 31 ευρω ! Ειναι στα 368 τωρα !

Φθηνοτερο και απο το 6500 classic ...

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978004&product=996769

 

Επισης και το e-shop !

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000349

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους που ασχολήθηκαν με το "πρόβλημά" μου χρονιάρες μέρες! :)

Συμφωνώ πως δεν είναι κάτι σημαντικό να έχεις το τύπο να σου αναγγέλει τον καλούντα, απλά μου κίνησε τη περιέργια να το βρω. Θεώρησα πως απ'τη στιγμή που υπάρχει η αναπαραγωγή του ονόματος, θα μπορούσες να το έβαζες και την ώρα που δέχεσαι μια κλήση. Είναι σαν να υπάρχει φωτ.φακός σε ένα κινητό χωρίς να μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες!!!

Για την ιστορία στα Ν95 και 6110 που κοίταξα, υπάρχει στο προφίλ που ρυθμίζεις η εντολή "Εκφώνηση ονομ. καλ."

 

Στα πιο σοβαρά τώρα,

το κινητό το έχω από χθες και συνοπτικά έχουμε και λέμε:

-Είναι πολύ ωραίο, ιδανικό μέγεθος, τραβάει τα βλέμματα των άλλων (αδικείται από τις φωτογραφίες, πρέπει να το δεις live για να το εκτιμησεις εμφανισιακα)

-Κάνει τα βασικά που χρειάζεσαι σε ένα κινητό χωρίς φυσικά να μπορεί να συγκριθεί με τα 60series (γι'αυτό άλλωστε είναι 40αρι)

-Η φωτ.μηχανή είναι λίγο χειρότερη από την αντίστοιχη 3.2 που έχει το Κ810. Φυσικά έχω πάντα την άποψη πως το κινητό είναι... κινητό! Αν ζητάς ιδανικές φώτο χρησιμοποιείς ψηφιακη!

-Το πρόβλημα που διάβασα με την καθυστέρηση όταν απαντάς μία κλήση με το κάλυμμα, δεν μου το παρουσίασε. Αν και πιστεύω πως δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για την αγορά του. Γιατί για να μιλήσεις να πρέπει να "μεγαλώνεις" το κινητό;;;

-Είναι εκνευριστικό κάθε φορά που αλλάζεις θέμα, να σου αλλάζει τους ήχους κλήσεις και την ταπετσαρία. Ελεος, στο 2008 φτάσαμε... είναι δύσκολο να σε ρωτάει το κινητό αν θες να δεχεσαι τους ηχους του εκάστοτε θεματος;;

-Κατά τ'άλλα δεν εχω μετανιώσει για την επιλογη του κινητου. Εμφάνιση ήθελα να πληρωσω, εμφανιση πλήρωσα (γούστα είναι αυτα...)

Ωστοσο θελω να ρωτησω το εξης: Οταν μιλατε "ακουτε" σαν backround ενα θορυβο, σαν ενα διαρκες φυσημα ανεμου;;; Πηρα στο 1252 και μολις η τυπισσα σταματαγε να μιλα, ακουγοταν καθαρα αυτος ο θορυβος. Αμεσως καλεσα απο N95 και S500 τον ιδιο αριθμο και επικρατουσε απόλυτη ησυχια!!! (αναφερω το 1252 γιατι αν μιλας με καποιον αλλο μπερδευεσαι με τον φυσικο θορυβο που υπαρχει στη περιοχη του συνομιλουντος).

Ειναι προβλημα σε ολα τα 6500 ή τράβηξα το λαχνό; Οπως και να'χει δεν μ'αρεσει να μιλαω και να μου... φυσουν στο αυτι :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το πηρε χτες ο αδερφος μου απο μουλτιραμα και οντως εχει αυτο το φυσημα οταν μιλας εβαλα τη καθαροτητα φωνης αλλα δε ξερω αν το δοκιμασε τεσπα δε μου λετε οταν κλεινει το κινητο απο μονο του και ανοιγει ταυτοχρονα τι μπορει να συμβαινει;;;;απο τη στιγμη που το ανοιξε του το εχει κανει ισα με 5-6 φορες
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε την καθαροτητα φωνης !

 

Το δοκίμασα αλλά τα ίδια... Μάλλον πρέπει να συνηθίσω πως οταν μιλάω με κάποιον, θα έχω και έναν τρίτο στη παρέα... :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα αλλα στην τελευαταια παραγραφο δεν υπαρχει πουθενα η επιλογη preferences , αλλα μονο settings και μεσα στα σετινγκς δεν υπαρχει πουθενα η επιλογη να ρυθμισω сom port

και κατι αλλο, ποια αρχεια οffice διαβαζει το κινητο? γιατι πεταξα μεσα doc,xls αρχεια αλλα τιποτα

Βρε συ στο νοκια πριζεντερ στο PC υπαρχει η καρτελα και η ρυθμιση, οχι στου κινητου.

Αρχεια οφφις δεν παιζουν στο κινητο. Νομιζω θες σειρα 60 κινητα για docs και xlss.

 

 

Για το φυσημα που αναφερθηκε, το προσεξα και στο δικο μου, απλα δεν μιλαω πανω απο 5αλεπτο την ημερα στο κινητο οποτε μου περασε απαρατηρητο.

Οσο για τους ηχους, για να μην αλλαζουν με το προφιλ, απλα μην χρησιμοποιειτε το κανονικο. Φτιαξτε ενα δικο σας, ονομαστετο με ενα κενο αν δεν θελετε να το βλεπετε στο "desktop" και τελος. ;)

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τους ηχους, για να μην αλλαζουν με το προφιλ, απλα μην χρησιμοποιειτε το κανονικο. Φτιαξτε ενα δικο σας, ονομαστετο με ενα κενο αν δεν θελετε να το βλεπετε στο "desktop" και τελος. ;)

 

Σωστός! thanks :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ στο νοκια πριζεντερ στο PC υπαρχει η καρτελα και η ρυθμιση, οχι στου κινητου.

Αρχεια οφφις δεν παιζουν στο κινητο. Νομιζω θες σειρα 60 κινητα για docs και xlss.

Δηλαδη πρεπει να εχω και το Nokia presenter εγκατεστημενο στο pC? και που θα το βρω?

στις προδιαγραφες του κινητου αναφερει οτι διαβαζει αρχεια office, ποια αρχεια εννοει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πρεπει να εχω και το Nokia presenter εγκατεστημενο στο pC? και που θα το βρω?

 

στο cd της συσκευασιας κοιταξες ?

 

υπαρχει που αλλου ,εδω :...

http://europe.nokia.com/A4568714

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Στο πλασιο το κατεβασαν 31 ευρω ! Ειναι στα 368 τωρα !

Φθηνοτερο και απο το 6500 classic ...

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978004&product=996769

 

Επισης και το e-shop !

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000349

Μπά; :blink: Κατάλαβαν επιτέλους ότι η τιμή κοντά στα 400€ ήταν εξωφρενική; :rolleyes: Άντε, μόλις πέσει γύρω στα 300€ το τσιμπάω και εγώ (σε κανά 6μηνο φαντάζομαι)...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

(σε κανά 6μηνο φαντάζομαι)...

 

Μαλλον σωστα φανταστηκες γιατι για πιο νωρις δεν νομιζω ...

 

Μηπως η πτωση της τιμης ειναι τωρα για τις γιορτες

και μετα θα κανει παλι κοντα στα 390 ευρω ?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια το δοκιμασα το Nokia presenter ,μου εφυγε η απορια, δεν τρελαθηκα κιολας :p.

Ακομα ενα ερωτημα αναπαντητο εμεινε, ποια αρχεια Office διαβαζει εν τελει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.Εδώ και δύο εβδομάδες έχω το τηλέφωνο κι έχω τα εξής προβλήματα.

1.Διαβάζει συνέχεια τη λίστα τραγουδιών και κολάει

2.Ακούς ένα τραγούδι κι αν θελήσεις να αυξομειώσεις την ένταση η λίστα χάνεται και την ξαναδιαβάζει

3.Το ραδιόφωνο όταν ψάχνει σταθμούς κολλάει

4.Δε μπαίνει στο internet

5. Η μπαταρία κρατάει πολύ λίγο κια οι ενδείξεις της είναι μπέρδεμα.

Μήπως να το δώσω πίσω

Link to comment
Share on other sites

4.Δε μπαίνει στο internet

5. Η μπαταρία κρατάει πολύ λίγο κια οι ενδείξεις της είναι μπέρδεμα.

Μήπως να το δώσω πίσω

4.Πρέπει ο πάροχος σου να σου στείλει τις ρυθμίσεις, και εγω μέχρι να συνδεθώ ταλαιπωρήθηκα, αλλά τελικά τα κατάφερα!

Ακόμα βέβαια δεν έχω βρει τρόπο να έχω ένα σετ ρυθμίσεων για mms και για internet μαζί..

5.Η μπαταρία είναι λίγο για-τα-μπάζα.

Μια μέρα το χρησιμοποιούσα απο το μεσημέρι ασταμάτητα, μηνύματα και κλήσεις και το βραδάκι πέθανε..

Βαριά χρήση, αλλά μου έκανε εντύπωση..

http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

το ρητο λεει απ'εξω κουκλα κι απο μεσα πανουκλα......δε ξερω αν ισχυει αυτο,ενα ομως εχω να πω,πιο ομορφο κινητο δεν εχω ξαναδει

 

Υ.Γ.(ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ)

Link to comment
Share on other sites

και γω δεν ξέρω τι λέτε... εμπιστεύομαι τη ΝΟΚΙΑ οπως και τη ΣΟΝΥ ΕΡΙΚΣΣΟΝ ..και μετα το κ810 λεω να παω σε 6500slide για ενα 6μηνο..μετα βλεπουμε....

ήμουν αναμεσα σ'αυτο και το π1 τις Σονυ....

αλλα με κερδισε (για ακομα μια φορα) η εμφανιση....:happy:;)

 

Χρόνια Πολλά

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μπαινω στο ιντερνετ με τον broswer της νοκια αλλα οχι με τον Opera...:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...