Jump to content

Apple Mac OS X VS Microsoft Windows


AchilleasMac
 Κοινοποίηση

Apple Mac OS X vs Microsoft Windows  

60 members have voted

  1. 1. Apple Mac OS X vs Microsoft Windows

    • Apple Mac OS X
      32
    • Microsoft Windows
      28


Recommended Posts

Αντιθέτως αισθάνομαι ότι αυτές απαιτούν να μπω εγώ στη δικιά τους φιλοσοφία και όχι αυτές στη δικιά μου, με αντάλλαγμα (ενδεχομένως) μια πιο idiot proof φιλοσοφία.

 

Αλλά εγώ δε θέλω idiot proof φιλοσοφία, μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα.

 

από αυτά που γράφεις παραπάνω καταλαβαίνω ότι έχεις μάθει να σκέφτεσαι πολύπλοκα για να κάνεις απλά πράγματα. Το ζητούμενο είναι το ανάποδο.

 

Το usability είναι πολύ σημαντική παράμετρος σε οποιοδήποτε συσκευή / εφαρμογή χρησιμοποιείς

 

Ο υπολογιστής είναι τόσο σημαντικό εργαλείο που πρέπει να μπορεί να το χρησιμοποιεί από το παιδί ως ένα ηλικιωμένο με την ίδια ευκολία σαν να κρατά απλά στο χέρι του ένα μολύβι, i believe.

 

ΥΣ. Αρκεί το μολύβι να μην θέλει ειδικό setup βέβαια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

νομίζω ότι μετά από αυτό το λινκ που έδωσα μπορεί να κλειδωθεί το θέμα. δε θα καταλήξουμε ποτέ σε τπτ. ας το δειτε ξανά και ξανά.

 

οι άνθρωποι είπαν πράγματα μαγικά. τους χειροκρότησε όλο το κοινό και μάλιστα έδειξαν ότι μετά από τόσα χρόνια έχουν ακόμα τις καλύτερες σχέσης (και να περιμένουμε συνεργασία στον τομέα search και όχι μόνο).

 

αυτά και προς τους μοντ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

από αυτά που γράφεις παραπάνω καταλαβαίνω ότι έχεις μάθει να σκέφτεσαι πολύπλοκα για να κάνεις απλά πράγματα. Το ζητούμενο είναι το ανάποδο.

 

Το usability είναι πολύ σημαντική παράμετρος σε οποιοδήποτε συσκευή / εφαρμογή χρησιμοποιείς

 

Ο υπολογιστής είναι τόσο σημαντικό εργαλείο που πρέπει να μπορεί να το χρησιμοποιεί από το παιδί ως ένα ηλικιωμένο με την ίδια ευκολία σαν να κρατά απλά στο χέρι του ένα μολύβι, i believe.

 

ΥΣ. Αρκεί το μολύβι να μην θέλει ειδικό setup βέβαια

 

Ωραια, πες οτι εχεις ενα ατομο με 0% εμπειρια απο computers...

 

Τι λειτουργικο θα του/της προτεινες?

 

Windows XP?

Windows Vista?

Mac OS X Tiger?

Ubuntu 7.04?

OpenSuSE 10.2?

Fedora 7.0?

 

Να σημειωσω εδω μιας και ειναι η δουλεια μου, τα 800ε-1200ε ειναι τα λεφτα που δινει το 80% και οι περισσοτεροι θελουν να παιζουν και παιχνιδια, επισεις πολλοι παιρνουν pc που θα τρεξουν ERP προγραμματα, διαφορα λογιστικα προγραμματα και φυσικα το office.

Οσοι δινουν πανω απο 1200ε τα δινουν κυριως για να παιζουν παιχνιδια τελευταιας γενιας και γενικα να εχουν ενα computer που θα τους βγαλει λιγο παραπανω.

 

Επισεις υπαρχει ενα μεγαλο κομματι που αν τους πεις να σου βαλω athlon ή c2d θα σου πει οχι θελω pentium. :O

Νομιζει οτι τα mac(αν παλι τα ξερει, κυριως γραφιστες και αρχιτεκτονες τα ξερουν) ειναι πολυ πιο ακριβα(true) και δυσκολα(false).

Δεν ξερει και δεν θα ασχοληθει με το boot camp.

Δεν εχει ιδεα τι θα πει ελευθερο λογισμικο (οχι σπασμενο αυτο το ξερουν πολυ καλα ΟΛΟΙ) και δεν θα κατσει να ασχοληθει με τις ιδιοτροπιες του linux (εκτος και αν παρει ενα ετοιμο pc με linux αυτο που κανει η dell με το ubuntu και μαλιστα σε αρκετα καλη τιμη)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το θέμα, μέσα από το vs να γκρεμιστούν οι μύθοι.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

από αυτά που γράφεις παραπάνω καταλαβαίνω ότι έχεις μάθει να σκέφτεσαι πολύπλοκα για να κάνεις απλά πράγματα.

 

Άουτς, αυτό πόνεσε !

Μου θύμισε κάτι παρεμφερές που μου είχε πει ένα άλλο κορίτσι, σαν τη γενική μου στάση στη ζωή :p

 

Ο υπολογιστής είναι τόσο σημαντικό εργαλείο που πρέπει να μπορεί να το χρησιμοποιεί από το παιδί ως ένα ηλικιωμένο με την ίδια ευκολία σαν να κρατά απλά στο χέρι του ένα μολύβι, i believe.

 

Αν και λάτρης του Douglas Adams που πρέσβευε (περίπου) ότι λες κι εσύ στο quote, θα διαφωνήσω λίγο. Γιατί δεν μπορείς να εξισώνεις ένα οποιοδήποτε σύγχρονο εργαλείο ή οποιαδήποτε ηλεκτρική συσκευή, με έναν υπολογιστή.

Οι περισσότερες συσκευές εκτελούν κάποια αποκλειστική εργασία, πχ ο φούρνος μικροκυμάτων ζεσταίνει το φαγητό. Δεν κάνει ούτε video editing, ούτε κρατάει τα οικονομικά σου. (Από την άλλη βέβαια πιο εύκολα χειρίζομαι το photoshop εντελώς εμπειρικά, παρά μπορώ να αποκωδικοποιήσω τα συμβολάκια του φούρνου μικροκυμάτων).

Ο υπολογιστής καλείται να εκτελέσει ένα σωρό διαφορετικές εργασίες. Είναι λογικό να αυξάνεται η πολυπλοκότητα του χειρισμού. Δεν μπορεί ο κάθε άσχετος να βγάλει άκρη εύκολα. Υπάρχει πάντα ένα learning curve.

 

Και από την άλλη ρε παιδιά, πέρα από το GUI των Windows και τον file explorer, ποια άλλη είναι η διαφορά στην ευκολία χρήσης των δύο συστημάτων; Αφού ότι άλλο χρησιμοποιώ είναι 3rd party. Και πολλά από αυτά cross platform: firefox, thunderbird, photoshop, photoshop elements.

Οι ίδιες εφαρμογές (που χρησιμοποιώ καθημερινά) υπάρχουν και σε mac. Ποια η διαφορά στον τρόπο χειρισμού και ευκολίας;

Όσο για τις άλλες εφαρμογές που χρησιμοποιώ, δεν έχουν να κάνουν τόσο με τα Windows αλλά με την φιλοσοφία του εκάστοτε developer. Μια καλογραμμένη και χρήσιμη εφαρμογή, μπορεί να υπάρχει είτε στα Win είτε σε Mac.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ερώτησή σου! RaZoR333

 

Πρώτα θα σου αναφέρω ότι εγώ αποφεύγω πλέον να προτείνω λύσεις σε τρίτους και κυρίως σε άσχετους εκτός αν είναι πολύ στενοί μου φίλοι.

Ο λόγος στατιστικά πάντα υπάρχει κάποιος που θα κάνει τον ξερόλα στο περιβάλλον του/της οπότε ας το κάνει ο ξερόλας γιατί να τρώω το πακέτο εγώ. Επίσης με το που θα αγοράσει κάποιος τρίτος κάτι που του έχεις προτείνει εσύ αποκτάς αυτόματα μια άτυπη υποχρέωση οτιδήποτε του πάει και στραβά πρώτα παίρνει εσένα και μετά το σερβις.

 

Θα σου απαντήσω όμως ειλικρινά στην περίπτωση που αποφασίσω να ανακατευτώ τι θα προτείνω. Φυσικά αν πρέπει να τρέξει συγκεκριμένες εφαρμογές πχ λογιστικές που τρέχουν πάνω σε windows μονο δεν έχω περιθώρια να του προτείνω κάτι άλλο. Αν όμως δεν υπάρχουν περιορισμοί τέτοιου είδους θα πρότεινα:

 

 

Ubuntu 7.04

OpenSuSE 10.2

Fedora 7.0

σε κάποιον άσχετο που παρεπιπτώντος θα τον μισούσα και πολύ.

 

Windows XP αν μου ήταν αδιάφορος (aka βάλε ένα windows και ξεφορτώσου με). Αν ήταν αδιάφορος δε με τάση προς αχώνευτος θα του έλεγα να πάρει και Vista.

 

και τέλος Mac OS μόνο σε όσους συμπαθώ πραγματικά και μου αρέσει να μοιράζομαι πράγματα μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ερώτησή σου! RaZoR333

 

Πρώτα θα σου αναφέρω ότι εγώ αποφεύγω πλέον να προτείνω λύσεις σε τρίτους και κυρίως σε άσχετους εκτός αν είναι πολύ στενοί μου φίλοι.

Ο λόγος στατιστικά πάντα υπάρχει κάποιος που θα κάνει τον ξερόλα στο περιβάλλον του/της οπότε ας το κάνει ο ξερόλας γιατί να τρώω το πακέτο εγώ. Επίσης με το που θα αγοράσει κάποιος τρίτος κάτι που του έχεις προτείνει εσύ αποκτάς αυτόματα μια άτυπη υποχρέωση οτιδήποτε του πάει και στραβά πρώτα παίρνει εσένα και μετά το σερβις.

 

Θα σου απαντήσω όμως ειλικρινά στην περίπτωση που αποφασίσω να ανακατευτώ τι θα προτείνω. Φυσικά αν πρέπει να τρέξει συγκεκριμένες εφαρμογές πχ λογιστικές που τρέχουν πάνω σε windows μονο δεν έχω περιθώρια να του προτείνω κάτι άλλο. Αν όμως δεν υπάρχουν περιορισμοί τέτοιου είδους θα πρότεινα:

 

 

Ubuntu 7.04

OpenSuSE 10.2

Fedora 7.0

σε κάποιον άσχετο που παρεπιπτώντος θα τον μισούσα και πολύ.

 

Windows XP αν μου ήταν αδιάφορος (aka βάλε ένα windows και ξεφορτώσου με). Αν ήταν αδιάφορος δε με τάση προς αχώνευτος θα του έλεγα να πάρει και Vista.

 

και τέλος Mac OS μόνο σε όσους συμπαθώ πραγματικά και μου αρέσει να μοιράζομαι πράγματα μαζί τους.

 

Μακαρι και στο εμποριο να μπορουσα να σκεφτω ετσι, αλλα δεν γινεται.

 

Εχω προτεινει σε ελαχιστα ατομα να παρουν mac και αυτο οχι απο την εταιρια μου, αλλα σαν συμβουλη, γιατι ειδα τι κανουν στο pc τους και αξιολογησα οτι και με mac θα κανουν την δουλεια τους και μαλιστα καλυτερα και ασφαλεστερα.

 

Τωρα εγω προσωπικα οσο και αν τα θαβω παντα παιζω με linux και παντα στον σκληρο μου υπαρχει εγκατασταση των windows XP, τα vista δεν μου αρεσαν γιατι δεν μου προσφερουν κατι ιδιαιτερο εκτος του dx10 και του φρεσκαρισμενου interface.

 

Για το linux τι να πω? Ειναι για λιγους αλλα ειναι θεικο, το os του τρελαμενου.

Μου αρεσει γιατι με βαζει να σκεφτω μιας και δεν ειναι ολα ετοιμα για χρηση (plug'n'play), αλλα το μισω γιατι μου την σπαει αφανταστα ωρες ωρες. :lol:

 

Επισεις ειναι απιστευτο να τρεχεις ταυτοχρονα: windowsXP + windows Vista + Solaris +Linux (ως host OS) και το xgl-beryl ακομα να ανταποκρινεται απιστευτα γρηγορα και να κανει πολυ πιο εντυπωσιακα εφε και απο το macosx και απο τα vista.

H microsoft για να κανει τα εφε του xgl θα χρειαζεται 8800GTX, εδω βασικα μπαινει και το versus opengl-directx.

 

Το macosx δεν το εχω δουλεψει σε πραγματικο mac, τωρα αν η apple το δωσει καποια στιγμη για ολα τα pc, κανενα προβλημα, αλλα μεχρι να γινει αυτο θα μεινουμε στις σπασμενες εκδοσεις για pc.

 

Για την microsoft τι να πουμε βγαζει για δεκαετιες σκουπιδια, μια φορα εκανε την υπερβαση και εβγαλε τα windowsXP και τα wm5.0/6.0.

 

Aντε να δουμε και την συνεχεια καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Άουτς, αυτό πόνεσε !

Μου θύμισε κάτι παρεμφερές που μου είχε πει ένα άλλο κορίτσι, σαν τη γενική μου στάση στη ζωή :p

 

τότε θα έλεγα να το προσέξεις...

 

Αν και λάτρης του Douglas Adams που πρέσβευε (περίπου) ότι λες κι εσύ στο quote, θα διαφωνήσω λίγο. Γιατί δεν μπορείς να εξισώνεις ένα οποιοδήποτε σύγχρονο εργαλείο ή οποιαδήποτε ηλεκτρική συσκευή, με έναν υπολογιστή.

Οι περισσότερες συσκευές εκτελούν κάποια αποκλειστική εργασία, πχ ο φούρνος μικροκυμάτων ζεσταίνει το φαγητό. Δεν κάνει ούτε video editing, ούτε κρατάει τα οικονομικά σου. (Από την άλλη βέβαια πιο εύκολα χειρίζομαι το photoshop εντελώς εμπειρικά, παρά μπορώ να αποκωδικοποιήσω τα συμβολάκια του φούρνου μικροκυμάτων).

Ο υπολογιστής καλείται να εκτελέσει ένα σωρό διαφορετικές εργασίες. Είναι λογικό να αυξάνεται η πολυπλοκότητα του χειρισμού. Δεν μπορεί ο κάθε άσχετος να βγάλει άκρη εύκολα. Υπάρχει πάντα ένα learning curve.

 

Και από την άλλη ρε παιδιά, πέρα από το GUI των Windows και τον file explorer, ποια άλλη είναι η διαφορά στην ευκολία χρήσης των δύο συστημάτων; Αφού ότι άλλο χρησιμοποιώ είναι 3rd party. Και πολλά από αυτά cross platform: firefox, thunderbird, photoshop, photoshop elements.

Οι ίδιες εφαρμογές (που χρησιμοποιώ καθημερινά) υπάρχουν και σε mac. Ποια η διαφορά στον τρόπο χειρισμού και ευκολίας;

Όσο για τις άλλες εφαρμογές που χρησιμοποιώ, δεν έχουν να κάνουν τόσο με τα Windows αλλά με την φιλοσοφία του εκάστοτε developer. Μια καλογραμμένη και χρήσιμη εφαρμογή, μπορεί να υπάρχει είτε στα Win είτε σε Mac.

 

ακριβώς και εγώ τον δικό μου φούρνο μικροκυμάτων είχα στο μυαλό μου που για να ζεστάνω το φαγητό κάθε φορά ανοίγω το manual. Tragic.

 

Θα κάνω την παραδοχή ότι οι εφαρμογές που ανέφερες ότι τρέχουν καλά και στα 2 λειτουργικά.

Το περιβάλλον προσφέρει τις ευκολίες που κάνουν τη διαφορά.

 

Εμένα με διευκολύνει αφάνταστα ότι αν θέλω να κάνω minimize την εφαρμογή μου για να δω κάτι άλλο που έχω ανοιχτώ πίσω από αυτήν απλά θα κουνήσω το ποντίκι μου στην αριστερή κάτω γωνία (που έχω ορίσει εγώ) και θα κάνω click στην ανοιχτή εφαρμογή που θέλω και θα έρθει μπροστά. (Και φυσικά πάω το πρωί στην δουλειά κάνω την ίδια κίνηση, μηχανικά, δεν γίνεται τίποτα και βρίζω.)

 

Με διευκολύνει αφάνταστα να ξέρω ότι όποια εφαρμογή του mac αλλά και third party ανοίξω τα File Edit View αλλα και τα Preferences θα τα βρω στο ίδιο σημείο του μενού ότι το search θα το βρω στο ίδιο σημείο κάθε παραθύρου εφαρμογής, browser, του συστήματος, και αν αναζητήσω κάτι θα μου δώσει άμεσα την αντίστοιχη απάντηση (internet, file, κτλ) ανάλογα με το που βρίσκομαι κάθε φορά.

 

Η microsoft δεν έχει κατορθώσει να κρατήσει τα preferences στο ίδιο σημείο ούτε στις διαφορετικές εκδόσεις του outlook. Το δε search...

 

Υπάρχουν πάρα πολλές μικρές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.

 

Ακόμα και όσα θεωρούμε πλέον δεδομένα στο pc τα απλά copy/paste, drag & drop και τα κάθε είδους λογής shortcuts ήταν ιδέα που πρωτοεφαρμόστηκε και κλάπηκε απο τα εκάστοτε λειτουργικά της apple.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι και στο εμποριο να μπορουσα να σκεφτω ετσι, αλλα δεν γινεται.

 

Αν το έβλεπα από την εμπορική πλευρά εγώ προσωπικά θα πούλαγα στον επαγγελματία τα linux και θα φρόντιζα να του παρέχω μια πολύ καλή υποστήριξη σε λειτουργικό και σε open source λογισμικό (τα οποία θα φρόντιζα να ξέρω καλά)

 

Σε όλα τα πιτσιρίκια το ακριβότερο hardware με τα Vista και full παιχνίδια.

 

Και αν έβλεπα κάποιον ποιο ιδιαίτερο που ψάχνει νέες συγκινήσεις θα του προτεινα να δοκιμάσει τα mac.

 

Και φυσικά πάνω από όλα ότι συμφέρει εσένα να προωθήσεις.

Αλλα όταν δίνεις στον καθένα αυτό που χρειάζεται ή νομίζει ότι χρειάζεται δεν χάνεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και λάτρης του Douglas Adams που πρέσβευε (περίπου) ότι λες κι εσύ στο quote, θα διαφωνήσω λίγο.

 

Συνήθως ότι λέω τα πρεσβεύει ο Scott Adams...

Άλλος ένας Adams και θα κάνω συλλογή πρεσβευτών...

Link to comment
Share on other sites

Αν το βλέπατε από την επαγγελματική πλευρά, δεν θα πουλούσατε σε κανέναν λίνουξ ή μακ.

Θα στήνατε ένα σέρβερ σε λίνουξ, που θα τον άλλαζε ο γιός σας ή η κόρη σας γιατί εσείς θα παίρνατε σύνταξη μέχρι τότε; (Βασικά θα είχε καεί το τροφοδοτικό ή θα έσκασε ο δίσκος!)

Ή θα δίνατε μακ αβέρτα και να μην έρχεται κανείς για φορμάτ, καθάρισμα ιών, να πέρνατε 100 ευρώ να σετάρετε το μόντεμ, να βάλετε drivers και άλλα τέτοια ωράια. Θα πουλάγατε μόνο δίσκο, μνήμη και εκτυπωτές.

Δεν θα είχατε μαγαζί, φιλανθρωπικό ίδρυμα θα είχατε.

Την apple τη συμφέρει να πουλάει τα μηχανήματά. Βγάζει λεφτά από το λειτουργικό και από το hardware. Οι μαγαζάτορες όμως, μικροί και μεγάλοι, βγάζουν λεφτά από τις αηδίες της microsoft. Αυτή κάνει τον κόσμο να γυρίζει...

 

Για να μπορείς να υποστηρίξεις επαρκώς λίνουξ πρέπει να ξέρεις, ειδικά στην Ελλάδα λίγοι είναι που γνωρίζουν unix και ακόμα λιγότεροι αυτοί που είναι στην ελεύθερη αγορά και όχι σε πανεπιστήμια (πάντα σε σχέση με τους windows admins). Από μακ, ακόμα λιγότεροι...

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορείς να υποστηρίξεις επαρκώς λίνουξ πρέπει να ξέρεις, ειδικά στην Ελλάδα λίγοι είναι που γνωρίζουν unix και ακόμα λιγότεροι αυτοί που είναι στην ελεύθερη αγορά και όχι σε πανεπιστήμια (πάντα σε σχέση με τους windows admins). Από μακ, ακόμα λιγότεροι...

 

Ακριβώς γι αυτό είπα θα πούλαγα λίνουξ αλλά θα φρόντιζα να είχα πολύ καλή υποστήριξη στο λίνουξ και σε open source λύσεις. Για να γυρίσει σε σένα και σε επεκτάσεις και σε συντήρηση και σε εξιδικευμένες λύσεις που θα χρειαστεί

 

Τα windows και οι εφαρμογές τους δεν νομίζω να αφήνουν μεγάλο περιθώριο κέρδους όταν και το λογισμικό είναι ακριβό και ο ανταγωνισμός στην αγορά είναι μεγάλος τι θα βγάλεις εσύ.

 

Το αν συμφέρει αν πουλάς mac είναι επίσης υπό συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα με την Rainbow δεν συμφέρει με τίποτα.Αν σου αφήνει κέρδος 1-3% δεν ασχολήσαι κάν με το προιόν. Αλλά και στις άλλες χώρες με την πολιτική της apple στις τιμές είναι επίσης λογικό το ποσοστό που έχει. Όμως, το κατάλαβε και φτιάχνεις retail stores για να προωθεί τα προιόντα της. Και μάλιστα αυτή για μένα είναι η καλύτερη κίνηση, περιμένω πως και πως να ανοίξει το apple store στην Αθήνα.

Το να πουλάς windows έχει καλύτερο κέρδος από οτιδήποτε άλλο. Δεν το λέω εγώ, το λέει η αγορά. Κουτάκι τσίπικο απ' τας ανατολάς, δίσκος 48 στροφών, μνήμη ψαριού και κάρτα hercules. Άμα πετάει μπλε οθόνες και τέτοια λες: φταίνε τα windows αλλά τι να κάνεις, αυτά βάζει όλος ο κόσμος και καθάρισες.

Με μηχανήματα ποιότητας, όχι απαραίτητα από μεγάλους κατασκευαστές, δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα ούτε με τα windows. Ο καθένας άσχετος θέλει μηχάνημα με 300€ να κάνει τα πάντα. Εμείς που συζητάμε λεπτομέρειες και έχουμε κάποια καλύτερη σχέση, ξέρουμε ότι δεν γίνεται, αυτός όχι.

Βέβαια δεν έχει mac!!!!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

τότε θα έλεγα να το προσέξεις...

 

I am only happy when it rains

I am only happy when it's complicated

 

 

Θα κάνω την παραδοχή ότι οι εφαρμογές που ανέφερες ότι τρέχουν καλά και στα 2 λειτουργικά.

Το περιβάλλον προσφέρει τις ευκολίες που κάνουν τη διαφορά.

 

Σωστό...

 

Εμένα με διευκολύνει αφάνταστα ότι αν θέλω να κάνω minimize την εφαρμογή μου για να δω κάτι άλλο που έχω ανοιχτώ πίσω από αυτήν απλά θα κουνήσω το ποντίκι μου στην αριστερή κάτω γωνία (που έχω ορίσει εγώ) και θα κάνω click στην ανοιχτή εφαρμογή που θέλω και θα έρθει μπροστά. (Και φυσικά πάω το πρωί στην δουλειά κάνω την ίδια κίνηση, μηχανικά, δεν γίνεται τίποτα και βρίζω.)

 

Εντάξει δεν υπάρχει εγγενώς αυτό στα Win (φαντάζομαι για το Expose' μιλάς), αλλά υπάρχουν αρκετές εφαρμογές τρίτων που το κάνουν. Προσωπικά δεν είναι ένα feature που με βόλεψε, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι πιθανόν να βολεύει αναρίθμητους άλλους χρήστες.

Και σε μια πλατφόρμα που έχει την κυριαρχία στην παγκόσμια αγορά, είναι λίγο απίθανο να υπάρχει κάποιο "κολπάκι" ή feature κάποιας άλλης πλατφόρμας, που να μην μεταφερθεί και στα Win. Τώρα αν αυτό είναι μιμητισμός, αντιγραφή ή οτιδήποτε άλλο, αυτό δεν ενδιαφέρει ούτε κατά διάννοια τον καταναλωτή.

 

Με διευκολύνει αφάνταστα να ξέρω ότι όποια εφαρμογή του mac αλλά και third party ανοίξω τα File Edit View αλλα και τα Preferences θα τα βρω στο ίδιο σημείο του μενού ότι το search θα το βρω στο ίδιο σημείο κάθε παραθύρου εφαρμογής, browser, του συστήματος, και αν αναζητήσω κάτι θα μου δώσει άμεσα την αντίστοιχη απάντηση (internet, file, κτλ) ανάλογα με το που βρίσκομαι κάθε φορά.

 

Η microsoft δεν έχει κατορθώσει να κρατήσει τα preferences στο ίδιο σημείο ούτε στις διαφορετικές εκδόσεις του outlook. Το δε search...

 

Υπάρχουν πάρα πολλές μικρές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.

 

Καταλαβαίνω τι λες. Από την άλλη ο αντίλογος θα μπορούσε να είναι ότι καλή είναι η συνέπεια στο interface, αλλά και η αλλαγή/ασυνέπεια μπορεί να την εκλάβεις και ως την αναγκαστική αλλαγή που επιβάλλει η βελτίωση.

 

Πάντως καταλαβαίνω επίσης ότι είναι δύσκολο να μου "εξηγήσεις" κάτι που αναφέρεται στις αισθήσεις, οπότε είναι λίγο άδικο να φέρνω αντεπιχειρήματα. Είναι σα να προσπαθεί να εξηγήσει κάποιος την αίσθηση του να τρως σουφλέ σοκολάτα ή να σε φιλάνε στο στόμα (χωρίς το σουφλέ). Είναι λίγο δύσκολο.

Οπότε δέχομαι ότι μόνο αν δουλέψεις σοβαρά σε ένα λειτουργικό, μπορείς να καταλάβεις αν αξίζει τον κόπο.

 

****το, πείνασα.

 

Συνήθως ότι λέω τα πρεσβεύει ο Scott Adams...

Άλλος ένας Adams και θα κάνω συλλογή πρεσβευτών...

 

Όσο δεν σε εντάσουν στην οικογένεια Adams, καλά είσαι.

Επίσης, να ξέρεις πως μου άρεσες πιο πολύ στο God's Debris (κι ας μην έλεγες αστεία), παρά στις αμερικανιές του Dilbert.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

I am only happy when it rains

I am only happy when it's complicated

 

Έτσι έλεγαν και οι άλλοι στον Λούσιο και να.

 

 

Εντάξει δεν υπάρχει εγγενώς αυτό στα Win (φαντάζομαι για το Expose' μιλάς), αλλά υπάρχουν αρκετές εφαρμογές τρίτων που το κάνουν. Προσωπικά δεν είναι ένα feature που με βόλεψε, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι πιθανόν να βολεύει αναρίθμητους άλλους χρήστες.

Και σε μια πλατφόρμα που έχει την κυριαρχία στην παγκόσμια αγορά, είναι λίγο απίθανο να υπάρχει κάποιο "κολπάκι" ή feature κάποιας άλλης πλατφόρμας, που να μην μεταφερθεί και στα Win. Τώρα αν αυτό είναι μιμητισμός, αντιγραφή ή οτιδήποτε άλλο, αυτό δεν ενδιαφέρει ούτε κατά διάννοια τον καταναλωτή.

 

Σαφώς και δεν ενδιαφέρει τον τελικό χρήστη αλλα και σαφώς η microsoft έμαθε να γράφει εφαρμογές πάνω στο mac. Το office το ξεκίνησε σαν εφαρμογή για mac όταν η ίδια έτρεχε μόνο dos. Ετσι όλα αυτά τα features τα "έκλεψε" έντεχνα και τα μετέφερε στην δική της πλατφόρμα. Μόλις έβγαλε τα windows σκοπίμως υποβάθμισε τις εκδόσεις του office για mac για να χρησιμοποιούν όλοι windows. O δε Explorer για mac είναι τα μαύρα του τα χάλια τι συνέβει ξαφνικά ξέχασε να φτιάχνει "καλούς" browser;

 

 

Καταλαβαίνω τι λες. Από την άλλη ο αντίλογος θα μπορούσε να είναι ότι καλή είναι η συνέπεια στο interface, αλλά και η αλλαγή/ασυνέπεια μπορεί να την εκλάβεις και ως την αναγκαστική αλλαγή που επιβάλλει η βελτίωση.

 

Βρε πάρα πολύ καλή είναι η βελτίωση αλλα να υπάρχει και μία συνέπεια.

 

Πάντως καταλαβαίνω επίσης ότι είναι δύσκολο να μου "εξηγήσεις" κάτι που αναφέρεται στις αισθήσεις, οπότε είναι λίγο άδικο να φέρνω αντεπιχειρήματα. Είναι σα να προσπαθεί να εξηγήσει κάποιος την αίσθηση του να τρως σουφλέ σοκολάτα ή να σε φιλάνε στο στόμα (χωρίς το σουφλέ). Είναι λίγο δύσκολο.

Οπότε δέχομαι ότι μόνο αν δουλέψεις σοβαρά σε ένα λειτουργικό, μπορείς να καταλάβεις αν αξίζει τον κόπο.

 

Και εδώ θα ξαναπώ ότι όλοι οι mac users ή έστω το 95% έχουν πολύ καλή γνώση των windows.

 

Όσο δεν σε εντάσουν στην οικογένεια Adams, καλά είσαι.

Επίσης, να ξέρεις πως μου άρεσες πιο πολύ στο God's Debris (κι ας μην έλεγες αστεία), παρά στις αμερικανιές του Dilbert.

 

χμμμμμ δεν θα με χάλαγε... να είχα αυτό το it να το στέλνω να χαστουκίζει κάποιες που έχω κατα νου.

χμμμμμ!

 

αχ αμερικανιές ο dilbert αλλά όλα μέσα από την ζωή...

ουτε το ζώδιο δεν μου βγαίνει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα με την Rainbow δεν συμφέρει με τίποτα.Αν σου αφήνει κέρδος 1-3% δεν ασχολήσαι κάν με το προιόν. Αλλά και στις άλλες χώρες με την πολιτική της apple στις τιμές είναι επίσης λογικό το ποσοστό που έχει. Όμως, το κατάλαβε και φτιάχνεις retail stores για να προωθεί τα προιόντα της. Και μάλιστα αυτή για μένα είναι η καλύτερη κίνηση, περιμένω πως και πως να ανοίξει το apple store στην Αθήνα.

Το να πουλάς windows έχει καλύτερο κέρδος από οτιδήποτε άλλο. Δεν το λέω εγώ, το λέει η αγορά. Κουτάκι τσίπικο απ' τας ανατολάς, δίσκος 48 στροφών, μνήμη ψαριού και κάρτα hercules. Άμα πετάει μπλε οθόνες και τέτοια λες: φταίνε τα windows αλλά τι να κάνεις, αυτά βάζει όλος ο κόσμος και καθάρισες.

Με μηχανήματα ποιότητας, όχι απαραίτητα από μεγάλους κατασκευαστές, δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα ούτε με τα windows. Ο καθένας άσχετος θέλει μηχάνημα με 300€ να κάνει τα πάντα. Εμείς που συζητάμε λεπτομέρειες και έχουμε κάποια καλύτερη σχέση, ξέρουμε ότι δεν γίνεται, αυτός όχι.

Βέβαια δεν έχει mac!!!!

 

Έχω μερικές σκέψεις - προβληματισμούς - αντιρρήσεις σε αυτά που λες αλλα θα επανέλθω το βράδυ διότι έχουμε και δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Το να πουλάς windows έχει καλύτερο κέρδος από οτιδήποτε άλλο. Δεν το λέω εγώ, το λέει η αγορά. Κουτάκι τσίπικο απ' τας ανατολάς, δίσκος 48 στροφών, μνήμη ψαριού και κάρτα hercules. Άμα πετάει μπλε οθόνες και τέτοια λες: φταίνε τα windows αλλά τι να κάνεις, αυτά βάζει όλος ο κόσμος και καθάρισες.

 

Ekanan kai alloi prospathies na feroun mac sthn ellada alla den ekatse.

Nomizw oti exei akoma sta media markt, exw dei kai sto mediterannean cosmos se ena katasthma pou poulaei pc ktl. Episeis kapote eferne to plaisio tous mini mac, ta multirama nomizw akoma fernoun kapoia komatia.

 

Twra gia ta pc, me 300-400e ti theleis na pareis?

Apo thn stigmh pou mporeis na pareis pleon pc me 300e einai apo mono tou shmantikh ekseliksh kai den einai toso xalia opws ta les, 3d karta onboard san auth pou exoun ta perissotera mac, ram ddr2, cpu dualcore apo 70e kai disko 7.200rpm, ta koutia einai elleina pantws kuriws omws ta trofodotika, alla eipame 300-400e, me auta ta lefta kapote agorases enan p3 sta 1.000MHz oxi oloklhro pc.

 

PS sorry gia ta greeklish, eimai se parakmiako pc. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε, κάθε άλλο. Ήμουν λίγο υπερβολικός στην περιγραφή για να δώσω μεγαλύτερη έμφαση. Τα μηχανήματα αυτά αφήνουν μεγαλύτερο κέρδος από ένα μακ και θεωρούνται από τους καταναλωτές πιο συμφέρουσα αγορά. Δεν είπα ότι δεν είναι καλά (sic), αλλά τα περισσότερα προβλήμα που βγάζουν τα win οφείλονται σε αμφιβόλου ποιότητας hardware.

Anyway, to pcάκι που γράφεις τι είναι Win95 με IE 4.0??? Τό ξερα ότι είσαι απ' αυτούς τους αναθεωρητές του DOS :lol: :lol: :lol:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ekanan kai alloi prospathies na feroun mac sthn ellada alla den ekatse.

Nomizw oti exei akoma sta media markt, exw dei kai sto mediterannean cosmos se ena katasthma pou poulaei pc ktl. Episeis kapote eferne to plaisio tous mini mac, ta multirama nomizw akoma fernoun kapoia komatia.

 

Twra gia ta pc, me 300-400e ti theleis na pareis?

Apo thn stigmh pou mporeis na pareis pleon pc me 300e einai apo mono tou shmantikh ekseliksh kai den einai toso xalia opws ta les, 3d karta onboard san auth pou exoun ta perissotera mac, ram ddr2, cpu dualcore apo 70e kai disko 7.200rpm, ta koutia einai elleina pantws kuriws omws ta trofodotika, alla eipame 300-400e, me auta ta lefta kapote agorases enan p3 sta 1.000MHz oxi oloklhro pc.

 

PS sorry gia ta greeklish, eimai se parakmiako pc. :lol:

 

Απλά έλεος :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Twra gia ta pc, me 300-400e ti theleis na pareis?

Apo thn stigmh pou mporeis na pareis pleon pc me 300e einai apo mono tou shmantikh ekseliksh kai den einai toso xalia opws ta les, 3d karta onboard san auth pou exoun ta perissotera mac, ram ddr2, cpu dualcore apo 70e kai disko 7.200rpm, ta koutia einai elleina pantws kuriws omws ta trofodotika, alla eipame 300-400e, me auta ta lefta kapote agorases enan p3 sta 1.000MHz oxi oloklhro pc.

Κάρτα γραφικών onboard δεν έχουν τα περισσότερα mac αλλά μόνο 2.

Αλλά ακόμα και αυτά αν συγκρίνεις και προσθέσεις στα 300-400 Ε του pc, όλα όσα επιπλέον έχει ακόμα και το mini (Χ, firewire, οπτικές και κανονικές εξόδους - εισόδους ήχου, DVI, remote κλπ κλπ), είσαι σίγουρος ότι η τιμή του εξακολουθεί να παραμένει χαμηλότερη;

Link to comment
Share on other sites

tora edo kai 13 selides prospatheite na mas pisete oti ta mac einai kkai fthinotera...!!!

diladi eleos...

μα είναι :)

 

ως προς ένα portege ή ένα x61s.

 

Υ.Γ. με τη διαφορά ότι δεν έχουν ούτε στο μισό τις δυνότητες των παραπάνω :lol:

ευτυχώς που ο Steve το παραδέχθηκε ότι χαίρεται όταν κερδίζουν 1% στην πίτα... (με το 0.03% περίπου πέρσυ δεν τον βλέπω να χάρηκε και πολύ...)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μα είναι :)

 

ως προς ένα portege ή ένα x61s.

 

Υ.Γ. με τη διαφορά ότι δεν έχουν ούτε στο μισό τις δυνότητες των παραπάνω :lol:

ευτυχώς που ο Steve το παραδέχθηκε ότι χαίρεται όταν κερδίζουν 1% στην πίτα... (με το 0.03% περίπου πέρσυ δεν τον βλέπω να χάρηκε και πολύ...)

Άντί να δίνουμε τα λέφτα μας για hardware που απαιτεί η microsoft προτιμάμε να τα δίνουμε σε έναν υπολογιστή που θα δουλεύει όπως δεν δουλεύει κανένας άλλος υπολογιστής οποιασδήποτε εταιρείας και μάλιστα για χρόνια! Μπορούμε να έχουμε οποιοδήποτε λογισμικό και λειτουργικό. Πάντως πλάκα έχει που παραδέχεστε μόνο τα λειτουργικά που μπορείτε να τρέξετε π.χ linux. Αυτό που δεν μπορείτε να έχετε το κατακρίνετε!! Σήμερα ήρθε ο τεχνικός της vivodi στα γραφεία μας και μόλις είδε τους imac το πρώτο που είπε ήταν : με τους mac σωθήκατε έ? :lol: Τώρα το να προσπαθεί οποιοσδήποτε να πείσει ότι τα windows είναι καλύτερα σε πρώην χρήστες windows, μου θυμίζει την διαφήμηση του οπαπ πάμε στοίχημα που ένας τύπος προσπαθεί να νανουρίσει κουκουβάγια και ένας άλλος να πουλήσει ψυγέια σε εσκιμόους :lol:

Link to comment
Share on other sites

tora edo kai 13 selides prospatheite na mas pisete oti ta mac einai kkai fthinotera...!!!

diladi eleos...

Κανείς δεν είπε ότι οι macs είναι οι πιο φθηνοί υπολογιστές που κυκλοφορούν. Έχουν όμως αντίστοιχο κόστος ή είναι ακόμα και πιο φθηνοί αν τους αντιπαραβάλεις με ένα PC με αντίστοιχες προδιαγραφές. Να πεις ότι δεν έχει φθηνά μοντέλα των 500Ε; Δεκτό. Να πεις ότι μπορεί να μη χρειάζεσαι όσα σου δίνει και θα μπορούσες να ζήσεις και με λιγότερα οπότε γιατί να τα πληρώσεις; Δεκτό. Όμως όπου και να δεις (ακόμα και στο tomshardware), όταν συγκρίνονται μηχανήματα που έχουν αντίστοιχες προδιαγραφές, τα mac βγαίνουν είτε σε αντίστοιχες τιμές είτε πιο φθηνά. Δεν προσπαθώ να σε πείσω, έτσι είναι! Και όλα αυτά χωρίς καν να υπολογίσουμε το TCO και τα κόστη σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Άντί να δίνουμε τα λέφτα μας για hardware που απαιτεί η microsoft προτιμάμε να τα δίνουμε σε έναν υπολογιστή που θα δουλεύει όπως δεν δουλεύει κανένας άλλος υπολογιστής οποιασδήποτε εταιρείας και μάλιστα για χρόνια! Μπορούμε να έχουμε οποιοδήποτε λογισμικό και λειτουργικό. Πάντως πλάκα έχει που παραδέχεστε μόνο τα λειτουργικά που μπορείτε να τρέξετε π.χ linux. Αυτό που δεν μπορείτε να έχετε το κατακρίνετε!! Σήμερα ήρθε ο τεχνικός της vivodi στα γραφεία μας και μόλις είδε τους imac το πρώτο που είπε ήταν : με τους mac σωθήκατε έ? :lol: Τώρα το να προσπαθεί οποιοσδήποτε να πείσει ότι τα windows είναι καλύτερα σε πρώην χρήστες windows, μου θυμίζει την διαφήμηση του οπαπ πάμε στοίχημα που ένας τύπος προσπαθεί να νανουρίσει κουκουβάγια και ένας άλλος να πουλήσει ψυγέια σε εσκιμόους :lol:

χμμμ... αν δεν υπήρχε η msft δεν θα υπήρχε ο πρώτος aapl Η/Υ :)

 

κύριε πορωμένε ;)

 

ακούγεται πολύ κάπως το "Άντί να δίνουμε τα λέφτα μας για hardware που απαιτεί η microsoft" και θυμίζει λογική έλληνα αριστεριστή που ενώ κράζει τις US στέλνει τα παιδιά του στο Κολλέγιο, κάνει search στο google, βλέπει βίντεο στο youtube και φυσικά τρώει στα kfc... πίνοντας μια πολύ ωραία Coca Cola...(και Pespi μου κάμει) :lol:

 

@ Στέρεο: υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα λεφτά του (1150ε) με το compaq 6710b σε macbook? ωχ χίλια soz αλλά τα macbook δεν έχουν μοντέλο με santa rosa :up:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...