Jump to content

Apple Mac OS X VS Microsoft Windows


AchilleasMac
 Κοινοποίηση

Apple Mac OS X vs Microsoft Windows  

60 members have voted

  1. 1. Apple Mac OS X vs Microsoft Windows

    • Apple Mac OS X
      32
    • Microsoft Windows
      28


Recommended Posts

Και της Alpha και της Εθνικής! Μακάρι να μπορούσα να αλλάξω :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...Η apple σίγουρα μπορεί να χρεώνει το brand αλλά έχει πολύ αυστηρό ποιοτικό έλεγχο σε σχέση με hp και acer π.χ....

Μην παίρνεις όρκο... Apple MacBook, MacBook Pro screens subject of class-action lawsuit - οι οθόνες των φορητών έχουν 6-bit αντί 8-bit panels με αποτέλεσμα να αποδίδουν μόνο 262.000 χρώματα. Επίσης, θυμάστε βέβαια την ιστορία με τις μπαταρίες (της Sony) που έπαιρναν φωτιά και έσκαγαν, τα θύματα ήταν βέβαια Apple και Dell. Επιπλέον, το MagSafe παίρνει φωτιά και μην ξεχνάτε, τα πρώτα MacBooks ξέβαφαν! Γι' αυτό λοιπόν, καλό είναι να μην αναφέρουμε Apple και ποιοτικό έλεγχο στην ίδια πρόταση, διότι αυτή η εποχή έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεις όρκο... Apple MacBook, MacBook Pro screens subject of class-action lawsuit - οι οθόνες των φορητών έχουν 6-bit αντί 8-bit panels με αποτέλεσμα να αποδίδουν μόνο 262.000 χρώματα. Επίσης, θυμάστε βέβαια την ιστορία με τις μπαταρίες (της Sony) που έπαιρναν φωτιά και έσκαγαν, τα θύματα ήταν βέβαια Apple και Dell. Επιπλέον, το MagSafe παίρνει φωτιά και μην ξεχνάτε, τα πρώτα MacBooks ξέβαφαν! Γι' αυτό λοιπόν, καλό είναι να μην αναφέρουμε Apple και ποιοτικό έλεγχο στην ίδια πρόταση, διότι αυτή η εποχή έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

 

Αν ψάξεις στο ιντερνετ θα βρεις πολλά "ατυχήματα" για κάθε λαπτοπ κάθε εταιρείας. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτόματα ότι βγάζει δεν είναι ποιοτικό. Όλες οι συσκευές της Apple χαρακτηρίζονται από ποιότητα hardwareκαι λογισμικού. To να μου βρεις παραδέιγματα δεν μου λέει τίποτα από την στιγμή που σε όλα τα reviews τα Apple κατέχουν πρώτες θέσεις! Αν δεν είχαν ποιότητα τότε θα είχαν υποστεί την κατακραυγή του κόσμου...δεν θα ανεβαίναν οι πωλήσεις τους!

Link to comment
Share on other sites

Και της Alpha και της Εθνικής! Μακάρι να μπορούσα να αλλάξω :)

ευτυχώς που το είπατε... είναι σοβαρό μείον.

 

όσο για το bootcamp είναι έμπρακτη ομολογία της aapl ότι η αγορά δε σηκώνει τα X. θέλετε περισσότερα? :lol:

 

όσο για το wacom εγώ βρήσκω με 1300 ευρώ ;)

 

θα ήθελα να τα πείτε αυτά σε έναν φοιτητή στις US που (στις τεχνολογικές σχολές αλλά τώρα πια και στα Law schools) δουλεύουν σε τεράστιο ποσοστό tablet... :p

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς που το είπατε... είναι σοβαρό μείον.

 

όσο για το bootcamp είναι έμπρακτη ομολογία της aapl ότι η αγορά δε σηκώνει τα X. θέλετε περισσότερα? :lol:

 

όσο για το wacom εγώ βρήσκω με 1300 ευρώ ;)

 

θα ήθελα να τα πείτε αυτά σε έναν φοιτητή στις US που (στις τεχνολογικές σχολές αλλά τώρα πια και στα Law schools) δουλεύουν σε τεράστιο ποσοστό tablet... :p

 

Η απλά σκέφτεται τους χρήστες ;) ,όχι ότι η apple είναι άγια και δεν κοιτάει το κέρδος...απο την άλλη πέρνει χρήστες που πάντα θέλανε να έχουν ένα mac αλλά δεν γουστάρανε στο κάτω κάτω να δίνουν λεφτά για 2 υπολογιστές.:)

 

ΥΓ.Παιδιά εδώ το thread είναι για τα λειτουργικά μην το κάνουμε κουρούμπελο,αυτά thnx.

@shodanjr_gr αν και με καλύψανε άλλοι γι'αυτό ακριβώς το ανέφερα το bootcamp,σε περίπτωση που θέλει να χρησιμοποιήσει κάτι που τελικά δεν βρίσκει σε mac ή δεν τον βολεύει η εφαρμογή που υπάρχει σε mac να μπουτάρει σε windows και λύθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς που το είπατε... είναι σοβαρό μείον.

 

όσο για το bootcamp είναι έμπρακτη ομολογία της aapl ότι η αγορά δε σηκώνει τα X. θέλετε περισσότερα? :lol:

 

όσο για το wacom εγώ βρήσκω με 1300 ευρώ ;)

 

θα ήθελα να τα πείτε αυτά σε έναν φοιτητή στις US που (στις τεχνολογικές σχολές αλλά τώρα πια και στα Law schools) δουλεύουν σε τεράστιο ποσοστό tablet... :p

 

To ξέρεις ότι η apple σχεδιάζει tablet με multitouch? Ποτέ δεν θα έβγαζε κάτι που υπάρχει ήδη ;) Τα leopard θα υποστηρίζουν oθόνες multitouch....πρώτα το ποντίκι...τώρα αυτό!! Πάλι θα αλλάξει το δρώμενα

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συσκευές της Apple χαρακτηρίζονται από ποιότητα hardwareκαι λογισμικού.
Πάνω σ'αυτό, να θυμίσω ότι τα laptops της Apple τα κατασκευάζει η Asus και η Quanta (όπως και πάρα πολλών άλλων άλλωστε).
Link to comment
Share on other sites

To ξέρεις ότι η apple σχεδιάζει tablet με multitouch? Ποτέ δεν θα έβγαζε κάτι που υπάρχει ήδη ;) Τα leopard θα υποστηρίζουν oθόνες multitouch....πρώτα το ποντίκι...τώρα αυτό!! Πάλι θα αλλάξει το δρώμενα

πάλι δεν καταλαβαίνεις... στην αγορά υπάρχει βρε παιδί μου? όχι! τότε μη λέτε τπτ. εκθέτετε την aapl :lol:

 

χιλιάδες φοιτητές (μέσα σε αυτούς και πολλοί έλληνες+εγώ επιτέλους...) το χρησιμοποιούν (το tablet wacom) εδώ και δύο χρόνια? τι τους λες? ότι υπάρχει καλύτερο πρόγραμμα από το one note? δε νομίζω οποιοδήποτε σχετικός μη δίνει thumbs up για την msft στον τομέα αυτό ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

πάλι δεν καταλαβαίνεις... στην αγορά υπάρχει βρε παιδί μου? όχι! τότε μη λέτε τπτ. εκθέτετε την aapl :lol:

 

χιλιάδες φοιτητές (μέσα σε αυτούς και πολλοί έλληνες+εγώ επιτέλους...) το χρησιμοποιούν (το tablet wacom) εδώ και δύο χρόνια? τι τους λες? ότι υπάρχει καλύτερο πρόγραμμα από το one note? δε νομίζω οποιοδήποτε σχετικός μη δίνει thumbs up για την msft στον τομέα αυτό ;)

 

 

 

http://store.apple.com/1-800-MY-APPLE/WebObjects/AppleStore.woa/wa/RSLID?find=wacom&btn.y=0&btn.x=0

 

Σαν να το υποστηρίζει λοιπόν η apple και το Wacom Table για το οποίο έχεις τόση εμονή.

 

http://www.wacom.com/ στο support download drives θα βρεις και drives για Mac OS για όλα τα προιόντα της Wacom

 

Applies to these operating systems: Mac OS X,

 

Applies to these tablet models: Graphire, Graphire2, Graphire3, Graphire4, Graphire Bluetooth, Intuos, Intuos2, Intuos3, Cintiq 18SX, Cintiq 17SX, Cintiq 21UX,

Link to comment
Share on other sites

Μόνο της Eurobank το site δεν παίζει και γι'αυτό δεν φταίει κανείς παρά μόνο αυτός που το έφτιαξε. Δεν παίζει ούτε σε Windows αν δεν έχεις IE. Αν βάλεις ΙΕ στον mac σου, παίζει.

 

Tα wacom όπως είπαμε υποστηρίζονται πλήρως. Στο volito που εγώ έχω δεν υποστηρίζεται μόνο η ευαισθησία στην πίεση.

 

Το bootcamp δεν είναι παραδοχή ότι η αγορά δεν σηκώνει Χ, αλλά στο να σταματήσει τα άγχη "και αν το πρόγραμμά μου δεν υπάρχει για Χ και ΠΡΕΠΕΙ να το χρησιμοποιήσω;". Και αν κρίνουμε από το πως πουλάει έκτοτε (ιδίως σε σχέση με όλη την υπόλοιπη αγορά), ήταν έξυπνη ως κίνηση.

 

Έχει αναφερθεί ένα περιστατικό που το MagSafe πήρε φωτιά. ΟΚ, άλλο ένα snafu που έχει συμβεί σε όλους τους κατασκευαστές λίγο εως πολύ (βαριέμαι να ψάχνω για links). Τις μπαταρίες της Sony τις πλήρωσαν όλοι οι κατασκευαστές και όχι μόνο η Dell και η Apple.

 

To engadget ως συνήθως (και ο συγκεκριμένος αρθογράφος ειδικά) φροντίζει να λέει τα μισά. Μια πιο εκτεταμένη έρευνα δείχνει διαφορετικά πράγματα (όπως πχ ότι όλες οι οθόνες φορητών είναι 6μπιτες).

 

Η Apple είναι πρώτη στις προτιμήσεις στο χώρο της εκπαίδευσης στην Ευρώπη και δεύτερη στην Αμερική.

 

Τι σχέση έχουν όλα αυτά όμως με το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/2/wo/97bj6uoYxOJnff67oII9Xw/4.0.5.8.3.1.2.3.2.1.0

 

Φυσικά και υπάρχει....ήθελα να πάρω κάποια στιγμή αλλά στο τέλος δεν το χρειάστηκα....

 

Και απίσης ας μην ξεχνάμε ότι αφού το tiger είναι ήδη καλύτερο απο τα vista (δεν το λέω εγώ αλλά οι περισσότεροι αναλυτές, δημοσιγράφοι, χρήστες) τότε τα leopard θα είναι λιγα χρονάκια ακόμα μπροστά!! Το time machine άφησε άφωνο το κοινό.....και αυτό ήταν μόνο ο κράχτης...

 

Αlex δεν ξέρω πιο tablet έχεις αλλά εξηγησέ μου είναι απαραίτητο και χρήσιμο σε έναν φοιτητή να δώσει 1300 ευρώ και να κουβαλάει μάζι του κάτι τέτοιο για σημειώσεις??

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν όλα αυτά όμως με το θέμα;

 

Η σχέση που έχουν όλα αυτά με το θέμα είναι ότι η κριτική που διαβάζουμε εδώ είναι από μή χρήστες και ανθρώπους που απλά έχουν διαβάσει μονόπλευρες κριτικές για την Apple και το macOS και δεν το έχουν δει ποτέ στην ζωή τους.

 

Το ατυχές επιχείρημα ότι δεν υποστηρίζετε το Wacom Tablet αν μη τι άλλο θα έπρεπε να το τσεκάρουν πριν το πούν. Εγώ δεν το γνώριζα ούτε με ενδιαφέρει να αγοράσω tablet αλλά ένα απλό google search μου έλυσε όλες τις απορίες. Η δε μη πλήρης συμβατότητα μερικών παλαιότερων μοντέλων όπως αναφέρεται στο site της Wacom είναι καθαρά θέμα ενός adaptor τρίτου προς τις δύο εταιριών κατασκευαστή, που και οι δύο εταιρίες έχουν έρθει σε συνεόηση μαζί του για την επίλυση του θέματος αυτού.

 

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι το γεγονός στην περίπτωση των windows XP πρέπει να έχεις εγκαταστήσει την ειδική έκδοση windows XP Tablet edition για να τα τρέξεις. Εδώ θα προσθέσω τι λέει το επίσημο site της Microsoft για την ειδική αυτή έκδοση στις συχνές ερωτήσεις της

 

Installation, Setup, and Updates

Q1: Where can I purchase a copy of Windows XP Tablet PC Edition?

 

A1: Because Windows XP Tablet PC Edition has specific hardware requirements, it can only be obtained pre-installed on a Tablet PC computer. You cannot buy Windows XP Tablet PC Edition separately.

 

Q2: Can I upgrade my portable computer to Windows XP Tablet PC Edition?

 

A2: No. Windows XP Tablet PC Edition is only available pre-installed on Tablet PC hardware. Because there are specific hardware requirements to run Windows XP Tablet PC Edition, upgrading non-Tablet hardware is not supported.

 

Q3: Can I use Windows Update with Windows XP Tablet PC Edition?

 

A3: Yes. Because Windows XP Tablet PC Edition is a superset of Windows XP Professional, updates are released and available on the Microsoft Windows Update Web site. This includes both Windows XP and Tablet PC Edition-specific updates.

 

 

Σε αντίθεση με τα παραπάνω αγοράζοντας ένα Tablet για mac απλά το συνδέεις με το Mac και τρέχεις τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

Η σχέση που έχουν όλα αυτά με το θέμα είναι ότι η κριτική που διαβάζουμε εδώ είναι από μή χρήστες και ανθρώπους που απλά έχουν διαβάσει μονόπλευρες κριτικές για την Apple και το macOS και δεν το έχουν δει ποτέ στην ζωή τους.

 

Το ατυχές επιχείρημα ότι δεν υποστηρίζετε το Wacom Tablet αν μη τι άλλο θα έπρεπε να το τσεκάρουν πριν το πούν. Εγώ δεν το γνώριζα ούτε με ενδιαφέρει να αγοράσω tablet αλλά ένα απλό google search μου έλυσε όλες τις απορίες. Η δε μη πλήρης συμβατότητα μερικών παλαιότερων μοντέλων όπως αναφέρεται στο site της Wacom είναι καθαρά θέμα ενός adaptor τρίτου προς τις δύο εταιριών κατασκευαστή, που και οι δύο εταιρίες έχουν έρθει σε συνεόηση μαζί του για την επίλυση του θέματος αυτού.

 

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι το γεγονός στην περίπτωση των windows XP πρέπει να έχεις εγκαταστήσει την ειδική έκδοση windows XP Tablet edition για να τα τρέξεις. Εδώ θα προσθέσω τι λέει το επίσημο site της Microsoft για την ειδική αυτή έκδοση στις συχνές ερωτήσεις της

 

Installation, Setup, and Updates

Q1: Where can I purchase a copy of Windows XP Tablet PC Edition?

 

A1: Because Windows XP Tablet PC Edition has specific hardware requirements, it can only be obtained pre-installed on a Tablet PC computer. You cannot buy Windows XP Tablet PC Edition separately.

 

Q2: Can I upgrade my portable computer to Windows XP Tablet PC Edition?

 

A2: No. Windows XP Tablet PC Edition is only available pre-installed on Tablet PC hardware. Because there are specific hardware requirements to run Windows XP Tablet PC Edition, upgrading non-Tablet hardware is not supported.

 

Q3: Can I use Windows Update with Windows XP Tablet PC Edition?

 

A3: Yes. Because Windows XP Tablet PC Edition is a superset of Windows XP Professional, updates are released and available on the Microsoft Windows Update Web site. This includes both Windows XP and Tablet PC Edition-specific updates.

 

 

Σε αντίθεση με τα παραπάνω αγοράζοντας ένα Tablet για mac απλά το συνδέεις με το Mac και τρέχεις τους drivers.

 

Τι σχεση εχει ενα tablet pc με τον digitizer της wacom? :wacko:

 

*OS Required: Microsoft Windows 98 Second Edition, Microsoft Windows 2000, Microsoft Windows Millennium Edition, Microsoft Windows XP, Apple MacOS X 10.2.6 or later.

Link to comment
Share on other sites

http://store.apple.com/1-800-MY-APPLE/WebObjects/AppleStore.woa/wa/RSLID?find=wacom&btn.y=0&btn.x=0

 

Σαν να το υποστηρίζει λοιπόν η apple και το Wacom Table για το οποίο έχεις τόση εμονή.

 

http://www.wacom.com/ στο support download drives θα βρεις και drives για Mac OS για όλα τα προιόντα της Wacom

 

Applies to these operating systems: Mac OS X,

 

Applies to these tablet models: Graphire, Graphire2, Graphire3, Graphire4, Graphire Bluetooth, Intuos, Intuos2, Intuos3, Cintiq 18SX, Cintiq 17SX, Cintiq 21UX,

ίσως δε μιλάω καλά ελληνικά...

 

αν αυτό είναι tablet τότε οκ. χαίρομαι που οι μηλάδες ξέρουν περισσότερα για τα tablets απόσο τα συνεργεία (εξουσιοδοτημένα) της VW...

 

;)

 

μιλάω για φορητές λύσεις με 5+ ώρες μπαταρία και wifi. οθόνη multitouch or mutliview από 12-14Inch. επεξεργαστή ULV, LV, or normal. και λειτουργικό φυσικά windows.

 

αυτό είναι το μέλλον. το είδε ο Bill Gates το 2002 και ακόμα η aapl το σκέφτεται. όλοι τρέχουν να φτιάξουν tablet (η dell υπολογίζεται ότι έχασε αρκετά εκ. $ που άργησε 5 χρόνια...) και Umpc.

 

και όλα αυτά για την εκπαίδευση. αλήθεια η aapl είναι 1η στο χώρο της εκπαίδευσης στις US? δε νομίζω τουλάχιστον τα τεχνολογικά πανεπιστήμια. αν κάποιος βέβαια θέλει ένα λευκό κουτάκι επειδή το είχε η Stone στο νέο movie τότε οκ :p πάντως ήδη αρχίζουν και αλλάζουν (ολόκληρο OC και έχει hp αντί aapl... επιτέλους, αρχιτέκτονες είναι όχι παιδάκια που παίζουν με iChat...)

 

@RaZoR333: η διαφορά είναι ολοφάνερη απλά είτε κάποιοι φοράνε ανάποδα το κράνος... ή απλά κοιτάνε τα "μερμίγκια..." :!: η παραδοχή ότι η aapl έχει μείνει αιώνες πίσω ως προς τις φορητές συσκευές δεν είναι κακό. εκτός και αν κάποιοι "εσκεμένα" κάνετε ads...

 

Υ.Γ. κάποιοι δηλώνετε πλήρη άγνοια. τα tablet pc ή conv. ή slate είχαν καθαρό OEM xp tablet 2005. που είναι ίδιο με το xp pro απλά με υποστήριξη wacom, jouranl, etc.

 

τώρα πια τα vista έχουν πλήρη υποστήριξη (εκτός από τα basic) του wacom. και οι OEM και οι fpp εκδόσεις. όποις έχει δουλέψει vista @ tablet pc απλά δεν ξεκολλάει. ειδικά ο χειρισμός με flicks, taps etc είναι μαγικός. και μιλάω ως pemium user εδώ και 2 χρόνια (άργησα λίγο) tablet pc και εδώ και 5 μήνες με vista rtm (12 μήνες με το beta2 και λίγο λιγότερο με το rc1)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως η Apple δεν έχει tablet υπολογιστή....στην ελλάδα δεν έχω δει μια φόρα μόνο είδα από κοντά και δούλεψα ελάχιστα...Δεν έχω έχω ασχοληθεί με τέτοιου είδους συσκευή και δεν αμφιβάλω ότι είναι λειτουργική... Έχω πολλούς λόγους όμως να πιστεύω ότι θα βγάλει πολύ σύντομα και θα αφήσει πάλι αφωνο τον ανταγωνισμό όταν δουν όλoi leopard που φυσικά δεν παίζει μέτρο σύγκρισης με vista και service packs, μαζί με multitouch οθόνη που θα υποστηρίζει πλήρως. Αυτή θα είναι η απάντηση της Αpple και αν όλοι πιστεύουν ότι αυτά είναι θεωρίες τότε απλά ας περιμένουμε!

Το θέμα μας τωρα ειναι το mac vs windows....υπάρχει κάποιο δυνατό επιχείρημα?

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε ότι απο τη στιγμή που ασχοληθείς έστω και λίγο με Mac δεν πρόκειται να ξαναπάρεις pc...

Έτσι και εγώ φέτος πήρα ένα macbook και ξένοιασα...άλλος κόσμος,χωρίς σφάλματα ιούς και χιλια2 σκ@τ@κι@ που μπαίνουν στο pc και σου κάνουν τη ζωή δύσκολη...είπα να βάλω το bootcamp και να περάσω τα xp να τα έχω και αυτά αλλά 1 ημέρα χωρίς σουιτα προστασιας και με το που έκανα login μου έβγαναν διαφορα παραθυράκια απο το πουθενά δέν δούλευε το internet κτλ κτλ...

Οπότε και τα έσβησα μια και καλή...πρωτη φορά στη ζωή μου τρέχω λειτουργικό που δεν με προβλημάτισε απο τότε που άνοιξα το κουτι του mac και έτσι δεν εχω κάνει format μέχρι τώρα...άσχετα που δεν ξέρω εάν υφίσταται ο ορος format στα mac!

Μετά το switch δεν έχει γυρισμό!:D

Link to comment
Share on other sites

ίσως δε μιλάω καλά ελληνικά...

 

αν αυτό είναι tablet τότε οκ. χαίρομαι που οι μηλάδες ξέρουν περισσότερα για τα tablets απόσο τα συνεργεία (εξουσιοδοτημένα) της VW...

...

 

Υ.Γ. κάποιοι δηλώνετε πλήρη άγνοια. τα tablet pc ή conv. ή slate είχαν καθαρό OEM xp tablet 2005. που είναι ίδιο με το xp pro απλά με υποστήριξη wacom, jouranl, etc.

 

 

Ναι η αλήθεια ειναι ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει tablet Alex. Δεν βλέπω λόγo για τους χαρακτηρισμούς σου όμως. Προφανώς παρανόησα ότι είχες ως issue ότι το mac δεν υποστηρίζει tablet συσκευές.

 

Το tablet pc λοιπόν δεν μπορώ να το κρίνω αν είναι λειτουργικό ή όχι γιατί αλλά και πάλι δεν λείπει και από την καθημερινότητά μου. Αλλά αυτό που μου περιγράφεις περισσότερο χρήσιμο σε κάποιον σερβιτόρο είναι παρά σε μένα.

 

ΥΓ. Δεν μιλάω υποτιμητικά για τους σερβιτόρους με αυτή την αναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι το θέμα μας δεν είναι τα tablet pc's, εγώ από προσωπική εμπειρία δε βλέπω να έχουν καταξιωθεί ως πλατφόρμα. Ελάχιστοι (συγκριτικά) τα χρησιμοποιούν. Αν κάποιος έχει στοιχεια για μερίδιο αγοράς κλπ. με χαρά να ανακαλέσω...

 

Ένα σχόλιο για το bootcamp. Νομίζω ότι είναι η εξυπνότερη κίνηση που θα μπορούσε να κάνει η Apple. Αφού στόχος της είναι να προσελκύσει χρηστες των Windows, με αυτό το τρόπο εξαλείφει την ανασφάλεια που θα μπορούσαν να έχουν πρώτου δοκιμάσουν κάτι καινούριο.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ένα σχόλιο για το bootcamp. Νομίζω ότι είναι η εξυπνότερη κίνηση που θα μπορούσε να κάνει η Apple. Αφού στόχος της είναι να προσελκύσει χρηστες των Windows, με αυτό το τρόπο εξαλείφει την ανασφάλεια που θα μπορούσαν να έχουν πρώτου δοκιμάσουν κάτι καινούριο.

Όντως! Αλλά τελικά καταλήγει το μηχάνημα να στοιχίζει ακόμα περισσότερο - έχει δει κανείς πόσο έχει μια retail άδεια των windows?

 

Να σημειώσω πως οι αναφορές στο hardware της Apple σε ένα θέμα που αφορά το λειτουργικό της σύστημα δεν είναι εντελώς offtopic όπως «διαμαρτυρήθηκαν» κάποιοι διότι δεν γίνεται να έχει κανείς νόμιμο OS X χωρίς Mac και δεν μπορείς να αγοράσεις Mac χωρίς OS X - αυτά τα δύο είναι άρρηκτα συνδεδεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Το tablet pc λοιπόν δεν μπορώ να το κρίνω αν είναι λειτουργικό ή όχι γιατί αλλά και πάλι δεν λείπει και από την καθημερινότητά μου. Αλλά αυτό που μου περιγράφεις περισσότερο χρήσιμο σε κάποιον σερβιτόρο είναι παρά σε μένα.

 

ΥΓ. Δεν μιλάω υποτιμητικά για τους σερβιτόρους με αυτή την αναφορά.

 

PDA με WM και συνδεση wifi (ισως και barcode reader) εχουν σε καποιες καφετεριες και εστιατορια.

 

Ενα tabletpc 8''-9'' ειναι καπως υπερβολικο και σχετικα μεγαλο για να παιρνεις παραγγελιες, αλλα οτι πρεπει για φορητο που θες να εχεις παντα μαζι σου, μιας και τρεχει XP, Vista, linux+beryl και δεν ξεπερναει σε μεγεθος μισο macbook ή εναν τυπικο φορητο.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το θέμα είχε κυκλοφορησεις πριν μήνες αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται μια και δεν έχω διαβάσει κάποιο εγκυρο review

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ πως ούτε κι εγώ ξέρω τι ακριβώς γίνεται ή θα γίνει. Έμαθα για την

ύπαρξη του Modbook από ένα άρθρο του περιοδικού Mac Format (τεύχος 180,

Απρίλιος 2007, σελίδες 70-73). :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν μπορώ να κατατάξω μια τέτοια συσκευή στις "Loved" ή "Hated" αλλα μάλλον θα μείνει για πάντα στις "I don't care".
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά του θέμα του θορύβου, το macbook c2d που έχω, αν τρέξω CS3, Acrobat ή έστω brigde, αρχίζει και σφυρίζει σαν διάολος. Τemp=74, αλλά γενικά είναι τελείως αθόρυβο χωρίς να μπορεί να συγκριθεί με τα power mac.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...